Kleuters slaan er flink op los Aanslag voedt angst nieuwe burgeroorlog derland lijdt aan sociale armoede Oranjes ingesneeuwd in Lech ïsdief met geraakt' ^eptelers Oud Ade heterdaad betrapt Omvang fysieke agressie verbaast onderzoekers Vier Duitse snelwegen dicht bij bezoek Bush dinsdag 15 februari 2005 OPGERICHT 1 MAART 1860 GESPREK Winterse buien ■h|aa®|NO 3/4° W* SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 h Leidsch Dagblad De teleurstelling overheerst na Leidse straatwerkaffaire Hollandse meesters van Brits imperium tijdelijk op zicht Drie Grammy's voor Alicia, acht postuum voor Ray Topclubs zweven tussen angst en hoop a/anp - De 43-jarige in januari een tasjes eed in Amsterdam- wettelijk achteruit te- joter van de jongen Dat meldde het taal gisteravond. De ste wilde de scooter zou ze hebben egenover de politie, je Marokkaanse jon- [bekneld tussen haar 1 boom en overleed journaal meldde dat •en paar maanden i betrokken bij een juadent. Toen ze op was geflitst bij een mtrole, reed ze 500 iit om te proteste- feenten. door Rudi Buis utrecht/gpd - Kleuters treiteren en slaan volop tijdens hun eerste jaar op de basisschool. Ruim tachtig procent van de kleuters is regelmatig dader of slachtof fer van fysieke agressie. Bijna evenveel kinderen zijn betrok ken bij bedreigingen, scheldpar tijen en roddelen. Dat blijkt uit een groot onder zoek naar agressie in kleuter klassen, waarvan de resultaten morgen op een symposium over pesten in Amsterdam wor den gepresenteerd. Het is voor het eerst dat agressie bij kleu ters op deze schaal is ónder- eiderdorp - Veertien }|d!een hennepkwekerij ■Ijilijklaan in Oud Ade morgen opgeschrikt van ^^Agenten vielen om j ochtends de loods t op het moment dat van hennep- 3 het knippen waren. twint trof 80 kilo hennep straatwaarde van ro aan in het pand, ruimtes vol prijj de bq ïachi ice al 3. 0.1 race:) )e pi daar prijsl maal' verdachten, in de 16 tot 56 jaar en al- "itig in de regio Den ;n gisteren geboeid a verhoor mochten hen het politiebu- iriaten. ele iP - Het familiege- ederlanders laat te Iemand helpen of .hulp gebeurt vaak bij ziekte ver- na Nederlandse burger volgan van familieleden. tit een wereldwijd k I van verzekerings lij AXA onder wer- jepensioneerden in in, dat gisteren diemfidgemaakt. nieuw staat wereldwijd on- aank ^et §aat om ro" lichten aan gepen- 1 'rab in de maatschappij, urs,o d als kennisbron, er- cundige of bij de op- rzorging van (klein) j-j Jirecteur A. van 1 at de uitkomsten van il uitlek alarmerend. Uitrf 'and in je COMMENTAAR IRAK I, nu de uitslag van de bekend is, worden van-an de samenstelling icuwe regering. Terwijl land giste- ar Valentijnswensen gewisseld, moet ech- 1 betwijfeld of de for- harte zal verlopen, jn eerder veroordeeld edwongen verrassend, de gro- Alleen de Koerden n en kunnen een gaan spelen in de erhandelingen. Met irdt de verdeeldheid nog eens onder- leer ook daar de de verkiezingen gro- bebben geboycot en 1 voorkomen in de tslag. lilen in die verdeeld- alleen gevaren, maar a van hoop. Nu de sji- de absolute meerder en, zijn zij gedwongen andelingen te openen p-rfrootste opponenten. zocht in Nederland. Voor het onderzoek zijn 1100 kinderen uit 84 klassen van 51 basisscho len geïnterviewd. Dat kleuters regelmatig slaan, aan de haren trekken en treite ren is niet nieuw. Maar hoofd onderzoeker M. Vermande, universitair docent aan de Uni versiteit Utrecht, verbaast zich wel over de omvang. „Als het gaat om fysieke agressie, is slechts dertien procent van de kinderen geen dader of slacht offer." En maar veertien pro cent van de kleuters is nooit be trokken bij pesterijtjes. Volgens de onderzoekers is het opvallend dat er structuur zit in de agressie en pesterijen in kleuterklassen. In bijna alle on derzochte groepen zijn er enke le dominante daders, die al op jonge leeftijd in staat zijn om zwakkere groepsgenoten eruit te pikken. Daarnaast zijn er kin deren die agressief zijn tegen groepsgenoten, maar zelf weer worden belaagd door de domi nante daders. Zij zijn zowel da der als slachtoffer. Door snel ingrijpen kan veel leed worden voorkomen, denkt Vermande, die onderzoek doet naar de sociale relaties van kin deren en hun leeftijdgenoten. Ze vindt dat er te weinig aan dacht is voor pesten in de laag ste klas van de basisschool. „De daders pesten niet toevallig ie mand. Ze zijn al op jonge leef tijd in staat om slachtoffers te vinden. Dat is opvallend." Daar is een verklaring voor: de vier- en vijfjarigen komen voor het eerst in een groep terecht, waarna het gevecht om de soci ale dominantie begint. Ze zijn nog jong, maar de kleuters wil len toch een belangrijke plaats in de groep verwerven. Onderzoek bij jonge kinderen is lastig, want veel vragen snap pen ze niet. Bovendien hebben ze een beperkt geheugen en is hun concentratie- en taalver mogen beperkt. De onderzoe kers hebben daarom alle kleu ters twee keer vijftien minuten geïnterviewd met behulp van foto's. Op tafel lagen foto's van al hun klasgenootjes. Bij enkele vragen (Wie schopt of slaat jou wel eens? Wie pest jou wel eens?) moesten de kleuters de foto's van degenen die dat de den aanwijzen. Nog dit jaar beginnen vier uni- verstiteiten - Utrecht, Nijme gen, Groningen en de VU in Amsterdam - een vervolgonder zoek. Uit de literatuur blijkt dat naarmate de kinderen in hoge re basisschoolgroepen komen, het slaan en pesten afneemt, omdat de pikorde dan is be paald. Op het voortgezet onder wijs, in de brugklas, begint dat proces opnieuw. De onderzoe kers zijn vooral benieuwd of de posities van pesters en slachtof fers verschillen als ze van de basisschool naar het voortgezet onderwijs gaan. Een tipgever had de politie op de hennepkwekerij geatten deerd. „De kwekers zijn zich rot geschrokken vanmorgen", al dus een woordvoerder van Hol lands Midden, team Alkemade. Net toen ze bezig waren met knippen, kwamen wij binnen." Volgens de woordvoerder ver liep de actie 'uitstekend'. „De verdachten hebben zich niet verzet tijdens hun aanhouding. Nu is het alleen nog een kwes tie van de boel opruimen." De aangetroffen wietplanten zijn inmiddels vernietigd en de kweekapparatuur is in beslag genomen. Pagina R3: 'De stank van wiet werd de laatste weken steeds erger' „Nederland lijdt aan sociale ar moede en veramerikaniseert sneller dan Amerika. De indivi dualisering gaat Nederland par ten spelen", denkt hij. Volgens Van Loon zijn Amerikanen ge wend om hun eigen boontjes te doppen, maar kunnen ze altijd terugvallen op familie en steun van de kerk. „Maar Nederland is ontkerkelijkt en we hoeven niet te rekenen op familie". Uit het onderzoek blijkt dat Ne derlanders hun pensioen vaak zien als 'nieuwe jeugd' waarin ze geen speciale familie- of so ciale rol hoeven te spelen. Ne derlanders vinden, minder dan inwoners van veel andere lan den, dat kinderen materiële en financiële steun moeten geven aan hun gepensioneerde ou ders. M—lil UICIM Reddingswerkers in de weer bij de enorme krater die de autobom gisteren sloeg in Beiroet. Foto: EPA Spanning loopt op in Libanon na moord op ex-premier Hariri De partij van geestelijk leider Ali al-Sistani is genoodzaakt zich soepel op te stellen in de weten schap dat starheid niets ople vert. Wil het in Irak ooit rustiger worden, dan doen de sji'ieten er goed aan zelfs met de soennie ten in gesprek te gaan. Woorden in plaats van wapens, zou het er ooit nog eens van komen in Irak? De uitslag van de ver kiezingen is nog niet officieel. Partijen krij gen drie dagen de tijd om bezwaar aan te te kenen. Uiteindelijk moet de Nationale Assemblee de regering goedkeuren en vervol gens een grondwet opstellen. Ook dat zal nog de nodige voe ten in de aarde hebben. Van veiligheid en stabiliteit is dan ook nog lang geen sprake. Met de verkiezingen en forma tiebesprekingen is slechts een eerste lichtpuntje in de diepe duisternis van het land waarge nomen. Het hangt van de onder handelingskracht van partijen en hun bereidheid tot het slui ten van compromissen af of dat zwakke lichtje blijft branden. Adriaan Brandenburg beiroet/gpd-rtr - De spanning in Liba non loopt snel op na de moord gisteren op ex-premier Rafik Hariri. In de hoofd stad Beiroet gingen betogers de straat op om hun woede te uiten. Ze beschuldig den Syrië ervan de moord te hebben be raamd. De aanslag voedt de angst voor een nieuwe burgeroorlog. Van 1975 tot 1991 was Beiroet vrijwel dagelijks het toneel van bombardementen, aanslagen en schietpartijen. Het land is nu eindelijk hersteld van de oorlog en het gaat eco nomisch redelijk goed. „Ik ben heel bang voor een nieuwe burgeroorlog", zegt de 18-jarige Faisal Ayoubi, een stu dent biologie. „De kans is groot dat de aanhangers van Hariri wraak nemen. Dat zal dan weer tot wraak leiden en voor je het weet loopt de situatie uit de hand." Libanese veiligheidstroepen bestorm den gisteravond een huis waarin de Pa lestijn zich zou bevinden die in een vi deofilm de moord op Hariri had opge ëist. De man, Achmed Abul Adef, was niet aanwezig. In de video eiste de tot dusverre nauwelijks bekende 'Groep van de Overwinning en de Heilige Oorlog in Libanon' de verantwoordelijkheid op. Gesteld werd dat Hariri een Saudische agent was en dat hij daarom is gedood. „Dit is het begin van een reeks marte laarsoperaties tegen de heidenen en af valligen in Libanon", luidde een deel van de door de Arabische nieuwszender Al Jazeera uitgezonden tekst. De Libane se president Emile Lahoud riep gister avond zijn veiligheidschefs voor spoed beraad bijeen. Bij de explosie vielen ze ker dertien doden en tientallen gewon den. De zeer zware bom ontplofte toen het konvooi auto's waaronder die met de ex-premier door het centrum reed. Hari ri, een miljardair die zijn geld vooral in Saudi-Arabië had verdiend, trad vorig najaar na een ambtsperiode van twaalf jaar af als premier. Pagina Buitenland: Meer over de aanslag mainz/anp-dpa - Tijdens het bezoek van de Amerikaanse president Bush aan Duitsland zijn op woensdag 23 februari vier autosnelwegen in de deel staten Rijnland-Palts en Hessen afgesloten. De A3, A60, A66 en A67 zijn in de ochtend en de middag urenlang gestremd. In Mainz heeft Bush een ont moeting met de Duitse bonds kanselier Schroder. Diverse Duitse actiegroepen hebben protestacties tegen het bezoek van de Amerikaanse president aangekondigd. Ook de scheep vaart en het vliegverkeer zullen hinder ondervinden van de komst van Bush. Voorafgaand aan zijn bezoek aan Duitsland brengt Bush een driedaags bezoek aan België. De Amerikaanse president arri veert op 20 februari en voert op Bergpas vanwege lawinegevaar afgesloten George W. Bush. Foto: EPA 21 februari gesprekken met de Belgische premier en de koning der Belgen. Op 22 februari neemt Bush in Brussel deel aan een NAVO-top en een EU-top. door Hans Jacobs lech - De koninklijke familie, die in het Oostenrijkse plaatsje Lech wintersportvakantie viert, is sinds gistermorgen van de buitenwereld afgesloten. De Arlbergpass op de weg naar het op 1450 meter gelegen dorp, is vanwege lawinegevaar dicht. Het winterse weer - het sneeuwt sinds zaterdagnacht onafgebroken en het zicht is beperkt - maakt het onmogelijk de lawines vanuit de lucht aan te pakken. Ook vandaag wordt sneeuw verwacht. Het is niet voor het eerst dat de Oranjes tijdens hun wintersport in de Oostenrijkse Alpen inge sneeuwd raken. In 1999 moes ten koningin Beatrix en prins Claus met een helikopter wor den geëvacueerd omdat de pas dagen lang dicht bleef. De ver wachting is dat het dit keer niet zo lang zal duren. Behalve ko ningin Beatrix en haar gezin vieren andere 'bekende Neder landers' als René Froger, Estelle Gullit en oud-Ahold- topman Cees van der Hoeven in Lech en buurdorp Zürs vakantie. Dat het lawinegevaar reëel is, bleek gisteren aan het einde van de middag toen een nog onbekend aantal skiërs op de Schlegelkopf onder de schuivende sneeuw bedolven raakte. Reddingsploe gen wisten twee mensen snel te vinden, maar bij het vallen van de avond moest de zoektocht op de tegenover het door de Oranjes gehuurde chalet gele gen berg worden gestaakt. Voor koningin Beatrix, die sinds vori- Machinist pakt jongens bij rails bussum - Een machinist heeft gistermiddag bij Bussum-Zuid z'n intercity-trein stilgezet om de achtervolging in te zetten op vijf jochies, die op een gevaarlij ke manier bij de spoorbaan aan het spelen waren. Volgens een politiewoordvoerder staken de jochies steeds vlak voor een trein de spoorbaan over. De snelle machinist kreeg assisten tie van de spoorwegpolitie. Sa men grepen ze drie jongetjes, die zijn overgedragen aan hun ouders. Van der Goes van Naters overleden wassenaar - In Wassenaar is op 104-jarige leeftijd Marinus van der Goes van Naters overle den. Hij was van de PvdA de eerste naoorlogse fractieleider. Hij volgde in 1945 Willem Drees op, die minister-president werd. Pagina Binnenland 1 Vrachtschip in problemen hoek van holland - Reddings boten van de Koninklijke Ne derlandse Redding Maatschap pij (KNRM) zijn gisteravond uit gevaren om het in nood verke rende vrachtschip Fritind te helpen. Het schip, dat rond middernacht ongeveer 4 kilo meter voor de kust van Hoek van Holland lag, heeft twee ga ten in de romp en maakt water. Reddingsboten uit Hoek van Holland en Scheveningen heb ben drie van de zes beman ningsleden van de Fritind van boord gehaald. Niemand is ge wond geraakt. De Fritind vaart onder de vlag van de Bahama's en heeft een Noorse eigenaar. Het vrachtschip vervoert maïs. 42 Procent tegen grondwet EU Hilversum - De Europese grondwet kan rekenen op de steun van 29 procent van de Nederlandse bevolking. Ruim 42 procent van de mensen die zeggen mee te gaan doen aan het referendum over de grond wet, zal tegenstemmen. Dat blijkt uit een peiling van Mauri ce de Hond. Ruim 40 procent zegt te gaan stemmen. Drie we ken geleden was dat percentage ongeveer hetzelfde. Het aantal tegenstemmers steeg wel fors, van 34 naar 42 procent. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! /ja i k i Ja ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! De betaal O automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M/nv Naam: Adres: ge week woensdag in Lech ver blijft, betekent de isolatie van haar favoriete wintersportplaats dat haar foto nog een dag lan ger op bijna elke straathoek en lantaarnpaal blijft hangen. De Neue Voralberger Tageszeitung had zondag namelijk uitgepakt met op de hele voorpagina een foto van Beatrix met Willem- Alexander, Méxima en Am alia in de arreslee. De krant hangt in plastic tasjes te koop, en de zondagseditie kon gisteren niet worden vervangen. De media- aandacht ten spijt kan de ko ningin zich vrij bewegen. Ook gisteren was er vrijwel niemand die haar bij haar uitstapjes in het dorp opmerkte. „Ze komt hier al zo lang, we letten er niet eens meer op", aldus een pen sionhoudster in Lech. Postcode Plaats: Itelefoon: Geboortedatum e-mail- Bankgiro* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur deze bon op tn een ongef rank eer de envelop naar Leidsch Dagblad. t.a.v afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 080O-1711 (gratis) B-mail: lezersservico^hdc nl of surf Mijn wereld, mijn krant. LeidschéJA Dagblad 8 7 1 2 1 A 1

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1