Avondmens Sluiter niet tijdig wakker SPORT Topclubs zweven tussen angst en hoop 'We hebben Rintje de afgelopen maanden toch al niet veel gezien' Rotterdammer verliest van Coria Schalken krijgt extra rust Arsenal wint zonder Britten Nat parkeren onderzoekt icht duel "De Europese voetbal- ,FA onderzoekt het ver- tde UEFA-bekerwed- J?en Panionios en Dy- >lisi (5-2) van 1 decem- léstaat een verdenking Ifoing. De Georgiërs ,ij rust (0-1), waarna de ile zaak rechtzetten. In Llijd scoorden ze zelfs maal. Engelse wed- meldden bij de UEFA wedstrijd bijzonder ijjitten op precies dit 't eld tweede yitertriatlon I Ttriatlete Marianne i 5 tweede geworden in arrijd om de wereldbe- hrtriatlon in het Tsje- fove Mesto. Vlasveld elf,5 kilometer hard, op de moun- tlm langlaufte lOkilo- t de tijd van 1.51.53 uur. op iets meer dan linten van de Duitse Jigrid Lang. Vlasveld, uiuari in het Duitse _idt ook al als tweede vstaat nu op de tweede itde strijd om de we ns, „Inderdaad, Sigrid grote rivale", atlete uit het Friese sis ncof trainer rdrecht 0, id - Jurrie Koolhof is de plainer van FC Dor- irry van der Laan vq assistent. De beide suallers tekenden giste- eerstedivisieclub een oor twee seizoenen. is momenteel iGOW. Van der te begint aan zijn trai- ïnië raakt «pits kwijt vil- Roemenië is op us aanvaller kwijtge- §WK-kwalificatie- 26 maart in Boeka- derland. Rapid its Daniel Niculae M enkelblessure zeker Nicu- als vervanger Niivallers Ionel Ganea Niculae, die gebles- mien de langdurig ge- igjlrian Mutu. Jlaag letballers Nederlandse zaal- eg heeft gisteren de strijd van het EK fut- :hië verloren. Rus- llin Ostrava in groep A iterk. Voor Neder- len Dick Hulshorst, rlino en Max Tja- latie van bonds- [ermans treedt van- ir de tweede wed- Oekraïne. Die ir gisteren met 2-1 ef as neemt artje vrij n Thorpe doet niet jBt WK zwemmen, dat intreal wordt ge- Australiër, vijfvou- ch kampioen, jaartje vrij, aldus zijn _jey Menzies. Volgens de pauze in Thor- xeidingen op de Spe- )8 in Peking. ,r blijft dinsdag 15 februari 2005 ptenis ud-scheidsrechter fzer blijft in voorlo- iïs. De rechtbank in jodide gisteren dat er 'eden is de zaterdag loyzervast te hou- ie spil in de omko- het Duitse voetbal. ai< speelt lis White ttimes Brown is giste- (V en begonnen aan >-snookertoernooi J, ïude naam, Jimmy ge week veranderde |iam officieel in onderdeel van een tract met HP Brown vereldsnookerbond ens het toernooi de te gebruiken. ,J met een staking Jrown' genoemd maar trad gisteren feen Welshman Mat- denkt Jen fan neemt zondag e 'd aan het competi- e IRoda JC een mi- 'n n acht als eerbetoon \hwe supporter. De tan werd zaterdag tij- 'latstrijd tegen PSVge- t een hartaanval en er in een zieken- door Martijn van Beeten utrecht - Carl Verheijen had het vertrek van teamgenoot Rintje Ritsma bij TVM wel zien aankomen. Z'n kritiek dat hij individueel te weinig aan bod kwam in de commerciële ploeg niet. „Dat kwam als een don derslag bij heldere hemel." Ritsma kondigde afgelopen zondag aan dat hij TVM verlaat en een eigen schaatsploeg wil beginnen. De 34-jarige Fries verschilde de afgelopen drie jaar fundamenteel van mening met TVM-coach Gerard Kem- kers over het trainingsprogram ma. Bovendien zegt Ritsma dat zijn schaatstechniek er sinds 2002 'vreselijk op achteruit is gegaan'. Verheijen noemt de kritiek van Ritsma op Kemkers onterecht en niet fair.Als er iemand veel vrijheden heeft gehad in ons team, is het Rintje. En dat is in de filosofie van Kemkers onge bruikelijk. Als wij sprongoefe- ningen deden, ging Rintje skee leren. Dan kreeg hij een bege leider mee en iemand om lac- taattesten uit te voeren. Zo ging het wel vaker." Verheijen heeft het afgelopen seizoen weinig gezien van Rits ma. „Als er iemand niet actief heeft deelgenomen aan het groepsproces, dan is het Rintje wel. Hij heeft ook geen grote allroundtoemooien gereden en geen worldcups en heeft dus zijn eigen pad gekozen. Als Rintje dat allemaal onvoldoen de vindt, is het logisch dat hij een eigen ploeg gaat beginnen. Voor mij kwam zijn kritiek echt uit de lucht vallen." De stayer uit Leusden beaamt dat in een grote groep het indi vidu niet altijd voorrang kan krijgen. „Maar we hebben sa men een programma samenge steld en stonden daar ook alle maal achter. Ook ik heb indivi dueel wat accenten verlegd, daar zijn we vrij in. Dat je met zes allrounders in één ploeg niet constant kunt klaarstaan voor iedereen, is duidelijk. Het is jammer dat de filosofie van Rintje en die van ons niet de zelfde zijn." Jochem Uytdehaage, die dit sei zoen door een auto-ongeluk door Cas Overzier Rotterdam - Raemon Sluiter is een echt avondmens. Als je hem vraagt op welk uur van de dag hij het liefst zijn tenniskunsten vertoont, dan ligt het antwoord voor de hand: het kan niet laat genoeg zijn. Jammer voor de Rotterdammer dat Richard Kraji- cek niet op de hoogte bleek van Sluiters onmiskenbare voorkeur. De toernooidirecteur liet Sluiter op de openingsdag van het 32ste ABN/Amrotoernooi opdraven voor de middagsessie. Gevolg: Sluiter verloor, in twee sets (6-2, 6-4), van de als tweede geplaats te Argentijn Guillermo Coria. Avondmens en gevoelsmens zijn bij Sluiter synoniem. Als 'de Kuip' van Ahoy' volloopt dan voelt hij zich als een vis in het water. Of, zoals hij zelf zegt: „Het is niet voor niets dat het darten altijd om half negen 's avonds begint. Twee of drie biertjes meer, kan op de tribu nes het verschil maken." Toch had Sluiter gisteren niet te klagen. Bijna volle bak, de wave en volop aanmoedigingen voor de speler die vorig jaar in Rot terdam nog een memorabele kwartfinalepartij verloor van Ferrero (twee matchpoints, maar verlies in de tiebreak van de derde set; 12-10) en in 2003 nog in de finale stond. „Ik heb ook geen recht van spreken", erkende Sluiter later. „Hier ben ik immers een van de laagst ge klasseerde tennissers, maar een mening mag ik toch wel heb ben. Richard noemt mij het boegbeeld van het toernooi, dan zet je mijn partij toch ge woon's avonds." De toernooidirecteur zelf was zich van geen kwaad bewust. Meer toeschouwers bij de mid dagpartij? Natuurlijk speelde dat een rol, „maar", plakte Kra- jicek er direct aan vast „als ik had geweten dat Raemon liever de avondpartij had gespeeld, dan had ik dat waarschijnlijk wel ingewilligd. Het is beslist niet zo dat ik hem er heb inge luisd." Als toemooibaas moet Krajicek iedereen te vriend houden. Spelers, mensen van de media en publiek. „Als je de mensen die hier nu weggaan vraagt of ze een mooie middag hebben gehad, weet ik zeker dat ze dat zullen beamen." Sluiter zelf nam als enkelspelspeler met ge mengde gevoelens afscheid van het toernooi dat hem zo na aan het hart ligt. In de tweede set liet hij bij 4-4 een uitgelezen kans liggen er alsnog een echte wedstrijd van te maken. Vorig jaar nog overwoog Sluiter serieus met proftennis te stop pen. Ingegeven door gevoelens van heimwee en zijn grondige hekel aan vliegen. Zover kwam het niet, al leek er begin dit jaar bij de Australian Open weer even de klad in te komen. In Melbourne moest hij zich in de eerste ronde tijdens zijn partij tegen de Oostenrijker Jurgen Melzer (die overigens vorige week in San Jose Agassi nog af droogde) terugtrekken met een Raemon Sluiter is uitgeschakeld in de eerste ronde in Ahoy'. Foto: ANP/Toussaint Kluiters enkelblessure. Die, zo bleek gisteren in Rotter dam, is helemaal genezen. „Daarom zie ik het ook weer zonnig in", aldus Sluiter, ooit 46ste op de wereldranglijst en inmiddels gezakt buiten de bes te honderd. „Een zeventigste plaats, daar focus ik me op en dan moet de top vijftig weer haalbaar zijn." Dan heeft hij weer recht van spreken. Ajax en Feyenoord weerspiegelen karakter van hun trainers door André Hoogeboom Amsterdam - In het kielzog van de koplopers AZ en PSV zwoe gen Ajax en Feyenoord in de eredivisie. De leiders zijn nog in zicht, maar afstand groeit ge staag. Deze week staat in het te ken van het UEFA-Cuptoer- nooi. De Europese wedstrijden gelden opnieuw als een examen voor wankelmoedige trainers en hun elftallen. Zondag kregen de gevallen top clubs weer een iets beter uit zicht op de koplopers, maar voor hoe lang? Feyenoord blinkt uit in extremen, scoorde twee keer in successie zeven goals. Rotterdam-Zuid bevindt zich nu weer in een staat van euforie. Ajax weerstond een cri sis - de tweede alweer dit sei zoen - en holt in de richting van de volgende. Als het weer mis gaat, bijvoorbeeld deze week tegen AJ Auxerre, zal er met witte zakdoekjes worden ge zwaaid in de Arena. Wat is het toch met Ruud Gullit en Ronald Koeman? Beiden zijn voormalige topvoetballers. Alles wat zij als spelers aanraakten veranderde in goud, maar als trainer lijken ze ten prooi te zijn gevallen aan angst, onzekerheid en twijfel, al zullen ze dat nooit erkennen. De elftallen weerspiegelen ook hun karakter. Ajax, defensief, pragmatisch, en levend bij de Ruud Gullit. Fotö: GPD/Koen van Weel Ronald Koeman. Foto: Ron Pichel waan van de dag. Typisch Koe man, de overlever. Er zit bij hem geen grotere gedachte achter dan de volgende wed strijd. Voorbeelden te over: af gelopen weekeinde nog, het ge val Nourdin Boukhari. Twee weken eerder leek de Marok kaan bij Ajax afgeserveerd. „Met Babel en Mitea heb ik twee spelers die prima als links buiten kunnen opereren", al dus Koeman toen. Sinds afgelo pen zondag in Breda is Boukha- Ono gaat mee naar Portugal Shinji Ono behoort morgen tot de selectie van Feyenoord voor de Europese uitwedstrijd bij Sporting Lissabon. Giste ren bleek dat Ono voldoende is hersteld van een enkelope ratie. Doelman Gabor Babos, die zondag met een hoofd wond op de tribune zat, keert eveneens terug. Pascal Bos- schaart gaat niet mee naar Lissabon, hij is geschorst. Pa trick Mtiliga en Christian Gy- an ontbreken door blessures. Gullit mag geen beroep doen op de Zweedse verdediger Alexander östlund, aangezien hij dit toernooi al voor een an dere club (Hammarby IF) in actie kwam. ri op links weer de hoop in ban ge dagen van de Amsterdam mers. Feyenoord is impulsief, grillig en onbestendig. Hoge pieken en diepe dalen. Typisch Gullit, de gevoelsmens. Ook hij kijkt niet veel verder dan zijn neus lang is; zie de reeks aankopen in de winterstop. Hij reageert tamelijk primair op gebeurte nissen. „Ik ben een niet te be nijden trainer", is nu al een klassieker in het voetbaljargon. Bruno Basto is de Feyenoord- versie van Nourdin Boukhari. Een aankoop van Gullit, afge schreven, teruggehaald en nu weer 'gewoon' in de basis. Song, Bosschaart, Mtiliga, Paauwe, Gyan en Babos heb ben ook allemaal te maken ge had met de grillen van Gullit. De vroegere Zwarte Tulp kwam onder een erehaag naar Rotter dam. Hij werd al vroegtijdig aangesteld en kreeg derhalve volop tijd om zijn ploeg onder de loep te leggen. „We gaan voor het kampioenschap", zei hij uitbundig en onderschreef de aspiraties met een klinkende commercial. Het regent overal, behalve in de Kuip, wilde hij maar zeggen. In de winterstop had de optimist plaatsgemaakt voor de pessimist. De inventari satie vooraf was weinig waard geweest, getuige de koopdrift van Feyenoord in de winter stop. Dat resulteerde vervol gens in een mislukte herstart van het seizoen, met een gelijk spel tegen Twente en een ne derlaag thuis tegen Vitesse. Nu is het weer hosanna. Ex treem, dat wel, want de Rotter dammers scoorden 14 doel punten in de laatste twee wed strijden. Erg leuk, maar de ech te test komt pas deze week, met uitwedstrijden in Lissabon en Utrecht. Ronald Koeman is evenmin op een consequente aanpak te be trappen. Het hele seizoen al goochelt de zoekende trainer met de opstellingen. Hij tovert elke keer weer een nieuwe troef uit zijn mouw, ook al gedwon- ook een afwijkend programma moest afwerken, stelt dat de in dividuele aandacht bij TVM juist prima was. „Op het mo ment dat ik thuis kwam uit het ziekenhuis, waren er thuis al begeleiders om me te behande len. Ook Rintje heeft alle mede werking gekregen en zo hoort het ook bij een man met zijn status en ervaring. Verder kan ik er niet echt over oordelen, maar wat wel overeind staat, is dat een topsporter zelf verant woordelijk is voor zijn eigen prestaties. In de ploeg krijgen we voldoende middelen aange reikt om die prestaties te leve ren." Veel last zal het team niet heb ben van het aangekondigde vertrek van Ritsma, stelt Ver heijen. „We hebben Rintje de afgelopen maanden toch al niet veel gezien." rotterdam/anp - Sjeng Schal ken komt pas morgen in actie voor de eerste ronde van het ABN Amro World Tennis Tour nament in Rotterdam. De Lim burger kreeg gisteren tijdens de training last van een voetbles sure. Toernooidirecteur Ri chard Krajicek gaf hem daarom een dag extra rust. Hij was eerst de bedoeling dat hij vandaag zou spelen tegen de Roemeen Andrei Pavel. Schalken heeft wel vaker last gehad van voetblessures. Hij tennist al jaren met speciale zooltjes in zijn tennisschoenen. Dit was iets anders, vochtvor- ming bij de achillespees van de linkervoet. Dr. Babette Pluim adviseerde koeling met ijs en massage en dat hielp. Gister avond was Schalken alweer op timistisch over de komende wedstrijd. Vorige week bereikte hij in Marseille de kwartfinale. Behalve Schalken speelt ook de Zwitserse favoriet Roger Fede- rer pas morgen zijn eerste ron de. De nummer een van de we reld ontmoet de Tsjechische qualifier Bohdan Ulihrach. Peter Wessels komt vandaag wel in actie. De Elburger staat om elf uur op het centre court van Ahoy tegen de Fransman Michael Liodra. Wessels treft la ter ook nog in de eerste ronde dubbelspel met Raemon Sluiter het Tsjechisch/Roemeense dubbel Tomas Berdych/Andre Pavel. londen/anp - Arsenal zorgde gisteravond tegen Crystal Pala ce (5-1 winst) voor een unicum in de geschiedenis van het En gelse voetbal. In de selectie van Arsène Wenger was noch in het veld noch op de bank een Britse voetballer te vinden. In de 133- jarige historie was dat nog nooit voorgekomen. De selectie bestond gisteren uit zes Fransen, drie Spanjaarden, de Nederlanders Bergkamp en Van Persie, een Braziliaan, een Zwitser, een Duitser, een Ka- meroener en een Ivoriaan. De Britten Cole, Campbell en Hoy- te ontbraken wegens blessures en ziekte. Arsenal won probleemloos en kwam daarmee op elf punten van koploper Chelsea. Berg kamp opende de score, Reyes, Henry (2) en Vieira maakten de andere doelpunten voor Arse nal, terwijl Johnson uit een strafschop namens Palace scoorde. Van Persie kwam elf minuten voor tijd Bergkamp vervangen. UITSLAGEN TENNIS Rotterdam. ABN Amro World Tennis Tourna ment. Mannen. Eerste ronde: Coria (Arg/2) - Sluiter (Ned) 6-2 6-4, Srichaphan (Tha) - Andrejev (Rus) 7-6 (4) 1-6 7-5, Berdych (Tsj) - Soderling (Zwe) 7-5 6- 2. Thomas Johansson (Zwe) - Beek (Slw) 6-2 3-6 6-1, Ferrero (Spa) - Schüttler (Dui) 6-4 6- Memphis. Vrouwen. Eerste ronde: Karatantsjeva (Bul) - Noorlander (Ned) 7-5 6-3, Jackson (VSt) - Frazier (VSt/2) 7-6 (4) 0-6 6-3, Bondarenko (Oek) - Jidkova (Rus/6) 4-6 6-4 6-3, Linetskaja (Rus/8) - Gall- ovits (Roe) 6-4 6-3. Haynes (VSt) - Irvin (VSt) 6-7 (3) 6-4 7-5, Beltrame (Fra) - Osterloh (VSt) 3-6 6-3 6-1. Brandi (PRO - Hopkins (VSt) 6-3 6-0. Kim (VSt) - Jenkins (VSt) 6-4 6-7 (5) 7-6(4). Antwerpen. Vrouwen. Eerste ronde: Schnyder (Zwi/7) - Chladkova (Tsj) 6-3 7-5, Maleeva (Bul) - Garbin (Ita) 6-4 Engeland. Premier League. Arsenal - Crystal Palace 5-1 (3-0). 32. Berg kamp 1-0, 35. Reyes 2-0, 39. Henry 3-0, 54. Vieira 4-0, 63. Johnson 4-1 (strafschop). 77. Henry 5-1. Ostrava. EK futsal, eerste dag. Groep A-. Rusland - Nederland 5-3 (2-0) Doel punten Nederland: Merlino. Hulshorst. T|aden. Tsjechië - Oekraïne 2-1 Groep B: Italië - Portugal 7-3. Hongarije Spanje 2-4. WIELRENNEN La Zubia. Ruta del Sol. Tweede etappe, Antequera - La Zubia: 1Ba- guet (Bel) 165 km in 4.27.16, 2. Piepoli (Ita) 0.01, 3. Vansummeren (Bel) 0.03, 4 Carlos Garcia (Spa) 0.07, 5. Martinez (Spa) 0.20, 6. Garate (Spa) 0.24, 38. Kroon 2.30, 39. De Jongh 2.32. 54. Den Bakker 4.05. 55. Van Heeswijk. 56. Knaven. 76. Löwik 5.54, 87 Traksel 6.16. Algemeen klassement: 1 Carlos Garcia 8.33.13, 2. Vansummeren 0.36, 3 Cabello (Spa) 1.25. 4. Moreno (Spa) 2 55. 5 Gutier rez (Spa) 2.58. 6. Bouquet (Fra) 3.32. 35 Kroon 8.26. 41. Knaven 9.58, 51 De Jongh 11.16, 62. Van Heeswijk 12.49, 75. Den Bak ker 14.45, 83. Löwik 16.34, 87. Traksel 16.45. ZEILEN Olivos Port (Arg). WK Star Stand na twee races: 1 Lööf/Ekström (Zwe) 6 punten, 2. Grael/Ferreira (Bral.Rohart/Ram- beau (Fra) 7. 4. Reynolds/Trinter (VSt), Hei- ner/Breuseker (Ned) 10 Vonk mist Auxerre Hans Vonk kan morgen met Ajax niet meespelen in de UEFA-beker tegen Auxerre. De doelman van de Amster dammers viel zondag in het duel met NAC Breda uit met een bovenbeenblessure en is niet op tijd hersteld. De Zuid-Afrikaanse keeper wordt in de selectie vervan gen door Bogdan Lobont, die na een blessure weer fit is. Johnny Heitinga, die te gen NAC afwezig was vanwe ge ziekte, was maandag weer koortsvrij en lijkt het duel in de UEFA-beker te kunnen halen. gen door de omstandigheden. Het plotse vertrek van Ibra- himovic, de terugval van Hei tinga en de overige jonge Aja- cieden. Tegen alle adviezen in werd Charisteas gehaald, terwijl met Babel in huis er toch een redelijk alternatief voorhanden was. Het gesol met Van der Vaart en Sneijder kreeg tegen Twente thuis weer een vervolg. Werd tegen Den Haag Sneijder gewisseld, tegen Twente moest Van der Vaart naar de kant. De beide spelers zijn er inmiddels zo moe van dat ze er geen woorden meer voor over heb ben. Vooraf startte Ajax als gro te favoriet voor de titel. Die zou zeker voor drie jaar naar Am sterdam zou gaan, zo stelden de meeste voetbalkenners. Maar alle talenten zijn minder gaan spelen. Het nieuwe dyna mische duo achterin, Heitinga en De Jong, werd vervangen door Grygera en Escüdé. Vergeleken bij Ajax en Feyen oord zijn PSV en AZ een oase van rust, waar duidelijkheid en visie regeren. Het is geen won der dat zij een straatlengte voor staan. En niet alleen in punten. \\Tie op zondag wil parke- r r ren bij een wedstrijd van UVS, moer 50 cent uitzijn zak trekken. Het geld is bestemd voor de jeugdopleiding van de Leidse hoofdklasser. Nu is er iets eigenaardigs aan die afdracht die de bezoeker van een thuiswedstrijd van blauwwit moet doen. Het par keerterrein is namelijk niet van de voetbalclub, maar van de gemeen te. Nog even geïnfor meerd of UVS misschien huur moet betalen voor het terrein, maar dat is niet het geval. Wie dus toegang wil krijgen tot de ze gemeentegrond, moet even met de voetbalclub afrekenen. Op zich is het natuurlijk crea tief bedacht, om zo wat extra inkomsten voor de club te ver garen. En ik neem niet aan dat de gemeente ervan wakker ligt dat UVS om de 14 dagen zo een paar euri in de zak steekt. (Komende zaterdag sta ik zelf in Leiderdorp bij het parkeer terrein van RCL tol te heffen voor de jeugdopleiding van mijn kinderen). Nu bevindt het parkeerterrein van UVS zich in slechte staat. Tenminste wanneer je op een natte dag in de Kikkerpolder uitje auto stapt, sta je al gauw tot je enkels in het water. Ik kan me voorstellen dat de wateroverlast UVS en zijn gas ten irriteert. Aan de andere kant weet ik niet beter. Volgens mij sta je al 25 jaar bij regen in de modder op het parkeerter rein van UVS. Toch kregen wij er afgelopen weekeinde van een UVS'ereen e-mail over, met een foto van de metersbre- de plassen. De afzender vond dat de gemeente nu eens hoog nodig moet overgaan tot het oplossen van dit probleem. En naar verluidt heeft ook UVS deze kwestie al meer dan eens bij de gemeente aangekaart. Formeel hebben de klagers vast en zeker gelijk. De gemeente hoort te zorgen voor een goede afivatering op het parkeerter rein. Maar ik kan me ook voorstellen dat dit 'probleem' niet hoog op het prioriteiten lijstje staat van de lokale over heid. UVS heeft zelf al die jaren nooit iets aan de wateroverlast gedaan. Het tekeném venven- nerij van vooral voetbalclubs door de lokale overheid. De Leidse vereniging heeft van de gemeente Leiden een prachtige accommodatie ter beschikking gekregen (met een kunstgras veld van bijna een half mil joen euri), die door de gemeen te wordt onderhouden. De club betaalt er een habbekrats voor. En zodra er een paar plassen in de weg liggen, moet die gemeente in actie komen. Een club die dit probleempje niet zelf kan oplossen, krijgt het ook niet voor elkaar een stabiele hoofdklasser te wor den. En dat is ook al 25 jaar niet gelukt. Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19