Een exclusief inkijkje bij de Queen KUNST CULTUUR Vier dagen 'scratchen' in de Pieterskerk Mat begin met kwetsbaf kandidaten Cabaretfesti1 Veneti centra Herm De klassieke schj komt weer terij Bontgekleurde koppen dinsdag 15 februa De Hollandse meesters van het Britse Imperium tijdelijk op zicht Status Quo. Foto: AP Rockfestival in America terug america - Het Rockweekend festival in het Limburgse plaatsje America, bakermat van Rowwen Hèze en de Heide roosjes, beleeft dit jaar een co meback. Met optredens van on der meer de Engelse gitaar- houthakkers van Status Quo, de Ierse rockband Therapy? en het Amerikaanse Dog Eat Dog hoopt het festival zich weer op de kaart van muziekfestivals te plaatsen. Het festival maakte eind jaren zeventig furore met bands als Herman Brood en De Dijk. Daarna zonk het weg in de vergetelheid. Het festival vindt plaats op 1 en 2 april. Taxatiedag in Katwijks Museum Katwijk - Schilderijen, tekenin gen en grafieken met als thema 'het Hollandse strand- en zee gezicht'. En boeken en prenten met als thema 'de bijbel'. Voor die zaken houdt het Katwijks Museum zaterdag een taxatie dag, in samenwerking met Van Stockum's Veilingen uit Den Haag. De taxatie is gratis en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Het Katwijks Museum is geves- tigd aan de Voorstraat 46. Johnny Jones in het 'Historisch' Amsterdam - Het Historisch Museum in Amsterdam heeft een vitrine ingericht over het muzikale duo Johnny and Jo nes. De twee verwierven be kendheid in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog en kwa men in 1945 om het leven in Kamp Bergen-Belsen. Johnny, geboren als Nol van Wesel, en zijn metgezel Jones, wiens ech te naam Max Kannewasser luidde, brachten een Neder lands repertoire met een Ame rikaans accent. In 1938 kwam de eerste plaat van het duo uit 'Mijnheer Dinges weet niet wat swing is' op muziek van Joop de Leur. De teksten van Johnny and Jones gingen in op actuele gebeurtenissen en zaten vol Amsterdamse humor en joodse grappen. Record aantal blaasorkesten kerkrade - Voor het eerst in zijn geschiedenis ziet het We reld Muziek Concours (WMC) in Kerkrade zich genoodzaakt om te loten welke blaasorkes ten er mogen meedoen. Het concours wordt voor de vijf tiende keer gehouden en nog nooit hebben zich zoveel korp sen, 320 korpsen en orkesten uit alle werelddelen, ingeschre- 1 ven. Nieuwelingen op het WMC zijn dit jaar onder meer korp- sen uit Maleisië, Zuid-Afrika en 1 Brazilië. Het vierjaarlijkse mu- i ziekfestijn, waaraan ook korp- sen uit de Leidse regio deelne- J men, wordt van 7 tot en met 31 juli gehouden. Met 'Auschwitz' langs scholen alkmaar - Een zogenaamd winkeltje met 'souvenirs' van vernietigingskamp Auschwitz moet schoolkinderen duidelijk maken dat de misdaden die daar zijn gepleegd nog altijd ac tueel zijn. Het winkeltje, ont worpen door kunstenares Agata Siwek, maakt deel uit van de ex positie Kunst en Oorlog. Hier mee trekt de Stichting Kunst en Cultuur Noord-Holland langs de scholen in deze provincie. Het winkeltje bevat onder meer sleutelhangers die herinneren aan Auschwitz, keramische bèeldjes in de vorm van kamp gebouwen en poppetjes in kampkleding. De tentoonstel ling is telkens drie weken lang op een school te zien. De stich ting denkt er jarenlang mee rórid te reizen. La Flor Azul afgelast leiden - Het concert van het ensemble La Flor Azul morgen avond in De Waag is afgelast. Door persoonlijke omstandig heden kan het concert met ei genzinnige tangomuziek niet doorgaan. Het concert wordt niet op een ander moment in gehaald. Mensen die al een kaartje hadden gekocht, krijgen hun geld terug. door Esther Cotink londen - Wie op de thee komt bij de Britse koningin, ziet onge twijfeld de donkere plekken op het behang waar eens schilderij en hingen. Hare Majesteit Eliza beth II heeft besloten haar kunstwerken voor acht maanden beschikbaar te stellen aan het publiek. Meer dan vijftig Neder landse werken uit de Gouden Eeuw zijn de komende maanden te bezichtigen in de Queen's Gal lery van Buckingham Palace. Het gebeurt niet vaak dat Ver- meers cryptische werk 'De Mu ziekles', Rembrandts tobbende 'Zelfportret uit 1642' en Alberts Cuyp enorme, indrukwekkende landschappen bij elkaar in een openbare ruimte te bezichtigen zijn. Ook werken van Adriaen en Isaac van Ostade, Godfried Schalcken en Willem van de Velde zijn uit hun natuurlijke habitat - de exclusieve wanden van diverse koninklijke residen ties - geplukt. De Royal Collec tion bevat één van de meest bij zondere verzamelingen 17de- eeuwse Nederlandse schilderij en, met voorbeelden van alle grote namen uit deze tijd. 'Het Oog Bekoren: Nederlandse schilderijen uit de Gouden Eeuw' heet de tentoonstelling die tot 30 oktober te zien is. Het zijn geen persoonlijke bezittin gen van Elizabeth II, zij mag er als huidig koningin slechts over waken. 'Ten behoeve van de natie en het nageslacht', aldus het reglement. De Royal Collec tion is gevormd door de per soonlijke smaken van Britse vorsten uit verleden en heden; telkens wordt een nieuwe gene ratie kunst toegevoegd. Het verklaart waarom er slechts twee bloemstillevens zijn, alle bei verbluffende werken van Maira van Oosterwyck, terwijl dit thema toch overvloedig in aanbod was in de Gouden Eeuw. George IV hield er sim pelweg niet van. De Britten mo gen zich gelukkig prijzen met Charles I's oog voor meesterta- lent; hij kocht Rembrandts por tret van zijn moeder (getiteld 'Een oude Vrouw') toen de verf nog maar net droog was. Het was Rembrandts allereerste schilderij in een Britse collectie. Opvallend is ook Jan Steens 'Vrouw aan haar Toilettafel' met een jongedame die een teen teveel blijkt te hebben. Toen het schilderij op een Am sterdamse expositie hing, zou een bezoeker hebben gegild: 'God, ze heeft zes tenen!' Chris topher Lloyd, curator van de Royal Collection, kreeg meteen een telefoontje met de vraag of hij dat kon verklaren. ,,Ik was niet in staat dat uit te leggen, ik had nooit eerder gezien dat ze zes tenen had. Nog steeds weet ik niet waarom", vertelt Lloyd. „Het hele doek druipt echter van de symboliek, het zal geen foutje van Jan Steen zijn ge weest." Het genre schilderen - het leven van alledag vastleggen - was in de juist gevormde Republiek der Verenigde Provinciën ra zend populair. Mensen waren op zoek naar een nieuwe natio nale identiteit en kunstenaars gunden ons een kijkje in hun keuken, een soort voorloper van de nu zo populaire 'reality tv'. Geschat wordt dat in de twintig jaar waarop de Gouden Eeuw z'n hoogtepunt beleefde, door 700 schilders ruim 1,4 mil joen werken werden geprodu ceerd. En dat in een land met minder dan twee miljoen inwo ners. Alles wat de schilders om zich heen zagen, werd vastgelegd: Willem van Mieris brengt ons naar een groente - en viswinkel, Gerrit Dou naar een keuken waar een meisje uien snijdt, Ni- colaes Maes laat ons meeluiste ren naar de zoete woordjes van een liefdeskoppel, terwijl Hend- rick Pot ons laten delen in een liefdesbreuk, Jan Weenix toont zijn jachttrofeeën, Willem Claesz. Heda maakt ons lekker met contemporaine delicates sen, Gabriel Metsu brengt ons de klanken van een cello en Hendrick ter Bruggen nodigt ons uit naai' een eet- en drink- gelag. De tentoonstelling verdient haar naam, zij is een streling voor het oog. 'Enchanting the Eye: Dutch Paintings in the Golden Age' - tot 30 oktober. Queen's Galle ry, Buckingham Palace. Entree volwassenen: 7.50 pond (11,25 euro) Jan Steens 'Vrouw aan haar Toilettafel'. Toen het schilderij op een Amsterdamse expositie hing, zou een bezoeker hebben gegild: 'God, ze heeft zes tenen!'. Foto: GPD amsterdam/anp tage Amsterdam 1 maart ruim zestij eeuwse schilderij en tekeningen uil collectie van kur Canaletto, Longh Tiepolo is afkon Hermitage in h( Sint-Petersburg. 'Venezia! Kunst eeuw' wordt aar exemplaren van h Venetiaanse glas. „Zowel Sint-Pei Amsterdam won Venetië van het] noemd", liet heti teren weten. Voor ge was dat aanle tiaanse hoogtep Amsterdam te h de werken zitti stadsgezichten y die in de achtt voor toeristen m derd. De Italiaans was de eerste sta die zich heeft ve plek voor toeriste den vaak niet 1 thuiskomen zond derij of prent vani Andere te expos betreffen 'caprict sieën van de lagur elementen van 1 voorstellingen va leven van de sta bals, carnavals 1 des. De schilder Venetië versierde; wekkende plafoni stukken, maakte i pen voor de keia zen in het Sint-Pe de tsaren. De expositie iss door hoogleraar toricus H. van Os huurd als advise Hermitage Ama tentoonstelling, en met 4 septet de in het musei Eerder besteedd dance van de mitage aandacht, goud en het laatst van Rusland, Nil zijn vrouw Alexaa sterdamse Hermï in februari vorig ren. Het nieuwe cj in een jaar tijd 2]j kers. Veel meer' was gerekend) 80.000. door Theo de With leiden - Meezingen is big business ge worden. Overal in den lande duiken de laatste tijd meezingconcerten op. De Stadsgehoorzaal in Leiden heeft dit sei zoen zelfs drie van zulke concerten ge programmeerd: meeblèren met musi calliedjes, met de film 'Sound of Music' en met evergreens uit de popmuziek. Vast baken in dit muzikaal geweld blij ven de Scratch Muziekdagen in de Leid se Pieterskerk, voor het zeventiende jaar alweer. Dit vierdaagse evenement - van donder dag 17 tot en met zondag 20 februari - kent een vaste opzet. Elke dag komen er bijna duizend zangers naar de eeuwen oude kerk in hartje Leiden. Samen met honderd orkestleden werken zij de hele dag aan het instuderen van een aantal composities. 'Scratch' is afgeleid van: to start from scratch - beginnen vanuit het niets. Voor de deelnemers van de Scratch Muziekdagen betekent dat: mu ziek maken op een spontane, ontspan nen manier in een gezelschap dat alleen op die dag voor dat doel bij elkaar is ge komen. Om het geleerde in de praktijk te brengen, wordt er 's avonds meteen een concert gegeven. Traditiegetrouw begint en eindigt het evenement met de Messiah van Handel. Op donderdag wordt het uitgevoerd on der leiding van dirigent Hans van der Toorn en op zondag hanteert Aad van der Hoeven het dirigeerstokje. Deze bei de concerten beginnen om 19.30 uur. De solisten op donderdag zijn Caroline Stam (sopraan), Liesbeth van der Loop (alt), Hans van Dijk (tenor) en Matthijs Mesdag (bas). Op zondag staan Emma van den Dool (sopraan), Marie Anne Ja cobs (alt), Aart Mateboer (tenor) en Ro nald Aijtink (bas) op het podium. De andere twee avonden zijn voor hoog tepunten uit opera's (vrijdag) en uit mu sicals (zaterdag).' Jules van Hessen leidt de opera-avond, die om 20.00 uur be gint. Als solisten treden dan Wiebke Göetjes (sopraan) en Marten Smeding (tenor) op. Op zaterdagavond is dirigent Martin van der Bruggen heer en meester over orkest en koor. De hoofdrollen op deze musi calavond (aanvang 20.00 uur) zijn voor Evelyn Kallansee (sopraan) en Robbert Besselaar (bariton). Het idee voor de Scratch Muziekdagen ontstond in 1987 bij een aantal.leden van het Leids studentenkoor en -orkest Collegium Musicum. Zij hadden samen met Engelse studenten in York aan een scratch meegedaan. Niemand kon toen vermoeden dat een simpel idee zou uit groeien tot een mega-event dat mensen van heinde en verre naar Leiden en de Pieterskerk trekt. groningen/gpd - Groningen krijgt weer een acade® sieke schilderkunst. De vierjarige kunstopleiding, e® initiatief van kunstschilder Tom Hageman, gaat in sl start. Hageman vermoedt dat de opleiding in een behoeflf is geen enkel alternatief in Nederland. Tot tien jaarj een klassieke vakopleiding volgen aan de Academie! Groningen. In strijd met de ontwikkelingen in de ni^ geschaft. Want juist in het afgelopen decennium he* weer sterk aan terrein gewonnen. Inmiddels heb iki studie ontwikkeld." Hageman heeft tenminste vijftien studenten nodigt ding van de grond te kunnen tillen. Er is een maxint tig. Per persoon betalen zij een kleine 2500 euro pei_ zo'n duizend euro meer dan bij Minerva. basel - Het heeft wel iets van de 3 oktobe- roptocht, de Fasnacht in Basel. Alleen is deze Zwitserse versie wel een paar maten groter dan zijn Leidse evenknie. Tussen de tien- en twintigduizend gemaskerde deelnemers, met veelal bontgekleurde koppen, lopen daar in een lang gekleurd lint door de bin nenstad, gadegeslagen door meer dan hon derdduizend toeschouwers. Daarmee is het met voorsprong het grootste festival in Zwitserland. De Fasnacht heeft volgens tra ditie de maandagochtend, heel vroeg, na de eerste vastenzondag plaats. Hoewel de weersvoorspellingen voor die dag niet al te best waren, viel het uiteindelijk nog wel mee voor de vele deelnemers en de talrijke toe schouwers. Foto: EPA I theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: Eerste voorronde van het Leids Cabaretfestival. Gezien: 14/2, schouwburg Leiden. De eerste vier kandidaten van het Leids Cabaretfestival heb ben nog niet voor vuurwerk gezorgd. In de aanpak van hun festivalbijdrage zijn ze ta melijk eenzijdig en daardoor nogal kwetsbaar. Met als ge volg dat de eerste avond van de 27ste editie van het Leids Cabaretfestival mat van start is gegaan. Die kwetsbaarheid is het sterkst merkbaar bij het duo Arne en Erris. Het lijkt te gaan over twee leden van een roemloos muziekbandje met troosteloze optredens en on verkochte stapels cd's. Een ander verhaallijntje komt tot uitdrukking in de confronta tie van de blufferige Kleine en de bedeesde Lange. Maar he laas hangt alles als los zand aan elkaar, van enige samen hang is geen sprake. Hun op treden zakt te vaak weg, is no deloos rommelig en moet he laas als mislukt worden be schouwd. Typisch kandidaten die de beschikbare tijd weinig effi ciënt benutten. In zekere zin geldt dat ook voor Jennifer Evenhuis. Zij speelt een merkwaardig type dat zich uitleeft in haar dierenliefde en dierenkennis. Na de tra gische dood van haar onze- lieveheersbeestje schakelt ze over op een schildpad die kennelijk als een vervangen de partner dienst doet. Deze bijdrage zit weliswaar hecht in elkaar, vertoont verras sende overgangen, maai' zet wel alle troeven op dat ene excentrieke typetje. En dat maakt Jennifer Evenhuis kwetsbaar. Het ideetje van haar bijdrage is niet vijfen twintig minuten lang leuk. Harry Glotzbach heeft de twijfelachtige eer om de avond te mogen openen. Hij maakt een sympathieke in druk, houdt een licht geën gageerd verhaal over inte gratie, stipt de moord op Van Gogh en de nasleep daarvan aan en heeft een aardige lijn in zijn verhaal gebracht. Af en toe gaat hij op de imitatietoer, en dat is gevaarlijk. Het wordt im mers al heel vaak (en soms ook heel goed) gedaan. Maar vooruit, dat is niet zo erg. De aanzet (f wel, maar wat h| ben we al zo vak beter gezien. GI& moet zijn eigenr wikkelen. Het lij1 een schriftelijke) aankomend caW gevolgd, heel ver tiers heeft bestli aan zijn stage nen. 1( De verrassing vf heet Robin BleC rake tekstvondst neert hij met sojj spel. Liedjes vof( ventoon. QuajB hij denken aanL Maar hij is eigKe noeg om riem tL van de verdenkt se epigoon te ajj heel broos watlj Speelt hij dezei grotendeels men, samen? Als hetr slaan, is BleekeL schien hopeloo® Zou hij zich staü houden? De mr hij echter twee^ zelfde (flauwe!)! gulle lach weetj j maakt hem ontn Die zien we dmu finale wel teruga dere kandidate^, hoogst twijfelatj.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18