SCHRIJVENDE LEZERS Zestig verborgen boodschappen in één cartoon 'Zelfbenoemingsvir' schaadt Leiden Atle- Haagweg 4: kraakpand of toch kunstcentrum? Bierdrinker Chad Hedrick heeft groot gelijk Meerburg wegsnijd^ Zoeterwoude? Belac, Mijn vermoeidheidssyi blijkt eindelijk een echt Beroepsvaart moet rr modder gooien naar Zet een dodehoekcaif de boeg van grote vaaf dinsdag 15 febru Het Leidsch Dagblad verraste ons woensdag 2 februari met de kop: 'Portaal wil gekraakt Haag- weg 4 kopen'. Het is inderdaad een feit, Haagweg 4 is meer dan tien jaar geleden gekraakt, maar om nu nog van een kraakpand te spreken, is wel kort door de bocht. De stichting Leidse School heeft een gebruikersovereen komst met de gemeente Leiden, er wordt door de kunstenaars een maandelijkse bijdrage be taald en uiteraard is de energie ook niet gratis. Er is in de loop der jaren geld gereserveerd voor onderhoud en er is onder houd gepleegd. De gemeente praat in de door ons warm ontvangen ateliemo- ta over: 'het kunstcentrum Haagweg 4' en ik denk dat dat een juiste benaming is. Kunst centrum Haagweg 4, nog niet zo lang geleden gelauwerd met de Zilveren Veer, is een niet weg te denken onderdeel van het Leidse culturele leven. Er werken meer dan zestig kunste naars, jaarlijks worden er tien tallen cursussen gegeven, scho len doen regelmatig een beroep op ons in verband met de cul turele vorming in het primair en secundair onderwijs, en, last but not least, de jaarlijkse deel name aan de verschillende ste delijke activiteiten zoals de 3- oktoberfestiviteiten en de jaar lijkse kunstroute (ruim 2000 be zoekers het afgelopen jaar). Wethouder Ruud Hessing sprak tijdens de opening van de nu lopende tentoonstelling die het nieuwe jaar van het kunstcen trum inluidt zijn droefenis uit Haagweg 4 geen kraakpand meer Het is bedroevend hoe slecht de verslaggevers van het Leidsch Dagblad him huis werk maken. Ema Straatsma, die op 2 fe bruari schreef dat Portaal Haagweg 4 wil kopen, kan toch zo de knipselmap erbij pakken en constateren dat Haagweg 4 al bijna 12 jaar geen kraakpand is? Het is bij uw krant bekend dat de beheerder Stichting De Leidse School een keurig gebruikscontract heeft. Bernadette Drenth, Leiden. over de tijdgeest. Ik denk dat dat valt te bezien. Wij, kunste naars van Haagweg 4, geloven dat je de tijdgeest samen maakt. Goed overleg, goede op lossingen aandragen, proble men correct analyseren, de ate- liemota eindelijk eens ten uit voer brengen. Onze kinderen moeten later kunnen zeggen: ondanks de tijdgeest hebben ze in Leiden begrepen hoe belangrijk een cultureel gezicht is. Er hangen hier mooie dingen, zei de wethouder. En dat willen we zo houden. Leen Vroegindeweij, Leiden. Chad Hedrick op weg naar zijn tweede plek op de WK Allround in Moskou. Foto: Reuters/Jerry Lampen In zijn column 'Anni en Chad in de bar', in het Leidsch Dagblad van 5 februari, verbaast Frank Snoeks zich over het drankgebruik van Chad Hedrick. Ik denk dat bier een goede brandstof is voor sporters, en ik ben niet de enige. Naar mijn bescheiden evaring als hardloper waren de beste lopers van de club stevige innemers. Ik liep eens een persoonlijk record op de 10 kilometer na een avond stevig doorzakken en ondanks blauwe plekken die ik op liep doordat een andere beschonkene mij met een bar kruk te lijf was gegaan. De vrouw (nou ja, vrouw) die al zo'n twintig jaar het we reldrecord op de 800 meter bezit, Jarmilia Kiatochvilova, zei ooit in een interview: 'Een glas bier is iets geweldigs!' Mogen het er ook meer zijn? Natuurlijk, want als (top) sporter verstook je veel energie en verloopt de stofwisse ling dus snel. Bovendien wordt alcohol het snelst ver brand omdat het lichaam deze giftige stof zo snel moge lijk probeert kwijt te raken. Cheers, Chad! Jeroen van Etten, Diemen. In een artikel op de sportpagina van vrij dag 4 februari bericht het Leidsch Dag blad over de bestuurlijke moeilijkheden waar Leiden Atletiek (LA) momenteel mee te kampen heeft. Uit diverse zin sneden en opmerkingen valt af te leiden dat die voornamelijk uit de koker komen van 'woordvoerder van de vereniging' Eric van Leeuwen. Van een woordvoerderschap van dit LA- lid is ons bestuur echter niets bekend. Het zal dus wel een 'zelfbenoeming' zijn, dit blijkt namelijk nogal populair te zijn binnen de groep opposanten waarbij Van Leeuwen zich volgens de berichtge ving in het LD inmiddels heeft aangeslo ten. Duidelijk moet toch zijn dat het woord voerderschap is voorbehouden aan de voorzitter of secretaris, zoals gebruikelijk in verenigingsland. Weliswaar verzorgt Van Leeuwen voor LA de website voor wedstrijduitslagen en eventuele mede delingen van het bestuur, maar ook voor deze functie is loyaliteit met het bestuur een vereiste en de functie verschaft hem geen privilege voor het ventileren van de eigen mening. Als men dat niet kan op brengen en misbruik gaat maken van een vertrouwensfunctie, dan is dat ui terst onsportief te noemen. Ook de heer Jan van Zwieten was behept met het 'zelfbenoemingsvirus'. Onbe kend nog bij het grootste deel van de vereniging bestond hij het om tijdens een zeer verwarrende algemene leden vergadering op te springen met de kreet: 'Laten we de statuten maar vergeten, want hier is uw nieuwe voorzitter en een nieuw bestuur!' Applaus van een aantal medestanders deed hem veronderstellen dat dit een legitieme manier was. Maar in een zichzelf respecterende vereniging moet een dergelijke zaak natuurlijk op een andere wijze worden geregeld. In het artikel van 4 februat- <u Zwieten bovendien de sckj volledig bij het bestuur. Di°Jc nu toe nog niet uitgespifl anders. De heer Van Zwieten heef:^ karretje laten spannen vajla? die een afwijzende beslissl?? stuur op een door hen gerei niet wilden accepteren. Ij ee hun misnoegen voor te let.m gemene ledenvergadering" cuneuze gevoelens besli ne te vormen om het bi te wippen. Daarvoor zijn altijd wel eeua pers te porren. Punten van' den, zoals 'de voorzitter viP' zig bij de prijsuitreiking vj is ook niet zo moeilijk. Ver®? j bestuur onder grote druil een motie van wantrouw^3' gemene vergadering, de re eniging onwetend dus ine?15 tal bij de vergadering aam,8™ taat: totale chaos. Als een vereniging een bei3]3 heus en onrechtvaardig o; len, dan zou dit op andere j der te noemen gronden ter? dankbaar, respectloos en?J dermaats zijn. ,8 Zo'n commotie teweeg bit18 serieuze vereniging als nen een jaar de zaak op eej"1 wijze door normale bestir 8i gen opgelost zou zijn, lijkt, J ingegeven door eigenbeli8, opposanten dan door lieBT letieksport en Leiden Atle zonder. Namens het bestuur vanl^ B. te Kroii,, l€ Buitenkager Bert Bouwmeester winnaar eindejaarstekening De Katwijkse tekenaar Bert van der Meij verborg enkele tiental len nieuwsboodschappen in de omslag van de Eindejaarsbijla- ge van deze krant. Maar de vraag was: hoeveel precies? En dan blijkt in de praktijk dat er altijd lezers zijn die nog meer verwijzingen naar de ac tualiteit vinden dan de teke naar zélf in zijn werk heeft ge stopt. De eigen opsomming van Van der Meij komt uit op 33, of - als je verschillende ele menten in de tekening van el kaar loskoppelt (door alle olympische winnaars apart te noemen, bijvoorbeeld) - op ruim 40. Na het doorploegen van de sta pel inzendingen bleek dat Bert Bouwmeester uit Buitenkaag - net als vele anderen - vrijwel al deze verwijzingen vond. Maar hij voegde daar bovendien nog eens twintig extra verborgen boodschappen aan toe. En dat is meer dan wie ook. Hij is de onbetwiste winnaar van de 100 euro aan cadeaubonnen. Als er een originaliteitprijs zou zijn, ging die naar S.H.J. Duin- dam-Struijk uit Noordwijk, die haar complete inzending op rijm deed. ('Premier Balkenen de, zat met zijn voet in de el lende. Vijf maal opereerden ze zijn 'poot', gelukkig was voor hem de wachtlijst niet zo groot.') En zo gaat het nog vele tientallen gedichten - allemaal even maatschappijkritisch - door. Maar jammer voor me vrouw Duindam: er is geen ori ginaliteitprijs. De meeste verrassende inzich ten kwamen van Harm en Frouke Holt uit Zoeterwoude- Dorp, die in de tekening onder meer verwijzingen zagen naar de uitverkiezing van bakker Van Maanen tot beste oliebol lenbakker van de regio en het 'afschaffen' van de vuurtoren wachters op de Waddeneilan den. M.C. Heemskerk-Van der Meer stuurde haar oplossing in de vorm van een puzzel voor ons ('april: 3- 15-16-22-28' en zo had zij voor elke maand een getallenreeks die verwees naar het nieuwsoverzicht.) Ook leuk, maar helaas fout: de verwijzing die Louise de Wolf ergens meende te herkennen naar de vrijlating van Arjan Er- kel. Wat zat er allemaal wél in de tekening? Volgens de opgave van Bert van der Meij zelf (enigszins van linksboven naar rechtsbene- den:) 1. De vuurtoren van Noordwijk met vlaggetjes en ballonnen, enigszins als symbool voor de herinrichting van de Boulevard aldaar. 2. Astronaut André Kuypers. 3. De nieuwe 'proef lantaarn paal op de Katwijkse Boule vard. 4. Aan de voet van de vuurto ren, van links naar rechts: Kap- pie, Quick Boys kampioen, Oranje verliest, Griekenland kampioen. 5. Met vooraan: Dirk Kuyt met kind op de arm. 6. Links een moskee. 7. Rechts de Witte Kerk aan de Katwijkse Boulevard die splitst. 8. Vlak voor de moskee rolt een man de nieuwe grasmat van Quick Boys uit. 9. Links voor de moskee staat de vuilnis aan de straat met de computer van officier van justi tie Tonino. 10. Rechts daarvan staan drie moslimvrouwen te kijken naar Theo. 11. Rechts daarvan zie je de gouden kooi, waaruit prinses Juliana zojuist is gevlogen. 12. Rechts daarvan staat een aantal niet-moslims te kijken naar Theo. 13. Rechts daarvan de auto met het vermoorde Alphense meis je Savanna. 14. Rechts daarvan de be kroonde Leidse kunstenaar Thomas Raat die met tape één van z'n schilderijen maakt. 15. Rechts daarvan Rembrandt van Rijn die z'n Nachtwacht schildert (een verwijzing naar het Leidse Rembrandtfestival). 16. Daarboven de laatste Orion van Valkenburg die de as en het hoedje van Andre Hazes uitstrooit. 17. Daarboven het vallende lo go van Shell (vanwege de nega tieve berichten over deze olie maatschappij). 18. Rechtsachter de Orion de deelnemers aan de marathon van Leiden. 19. Voor de hardlopers een ambulance die verwijst naar de ongelukken rond oud en nieuw. 20. Daarvoor de olympische medaillewinnaars Anky van Grunsven en Leontien van Moorssel. 21. Daarvoor vuurwerk afste kende mensen. 22. Op de linker pier: Lance Armstrong in zijn zesde gele trui. 23. Rechts daarvan kerst en oud en nieuw vierende mensen (het jongetje springt het nieu we jaar in vanaf de stoel) 24. In de 'binnenhaven': links één van de aangespoelde wal vissen met daarnaast de aange spoelde maanvis. 25. Rechts daarvan een van de vele archeologische opgravin gen in de Leidse regio. 26. Daarnaast drie bewerkte strandpalen door de Leidse kunstenaarsgroep. 27. Rechts daarboven een drij vende anjer: een verwijzing naar het overlijden van prins Bemhard. 28. Daarboven het ontzielde li chaam van Theo van Gogh. 29. Helemaal rechts Balkenen de die met voet en krukken op het water loopt. 30. En op een variant van de bananenschil dreigt te gaan stappen - in dit geval een frika del van 50 jaar oud. 31. Rechts van Balkenende het ANWB-bordje met 'zwemver- bod' dat waarschuwt voor het vervuilde zeewater in Katwijk. 32. Rechts daarvan een nieuwe haring, die samen met de frika del 'oud nieuw' vormt. 33. Rechts van haring de twee olympische zwemkampioenen: Inge de Bruijn en Pieter van den Hoogenband. Veel lezers meenden in het roeibootje op de foto een ver wijzing te herkennen naar de langste roeiboot ter wereld die op 13 mei 2004 Leiden aan deed. Maar helaas, in het roei bootje zit tekenaar Bert van der Meij zelf. Alle inzenders bedankt voor de moeite. En misschien hebben ze wat aan de slotwoorden van mevrouw N.C. Devilee uit Lei den. „Nou, hè hè. Het was ver moeiend hoor. Maar wel leuk om te doen." Nog nooit heb ik van een ge meentebestuur gehoord, dat zo volkomen buiten de gemeen schap staat (die het geacht wordt te dienen) als dat van Zoeterwoude. Dat gemeentebe stuur, blijkt uit de krant van 4 februari, stelt voor een voetbal club uit zijn gemeente te ver wijderen! Een club, Meerburg, die al jaren deel uitmaakt van de dorpsgemeenschap. Waar generaties van dorpsgenoten in zijn opgegroeid. Waarin ze hun vreugden en zorgen, hun geza menlijk 'Zoeterwoude-Rijndij- ker-zijn', hebben beleefd. Zit er in dat gemeentebestuur nou niet één pen wat een voetbalt voor tientallen, L'i in de loop van he die club duizend- Zoeterwoude? Hi® de op en Meerbut zich altijd ook Rij^e voelen voor wieZa< gewoon Zoeten«P Maar Meerburg»™ Zoeterwoude, t«ri lijk geen woorde)e ben ik nog maai staander. Eindelijk erkenning. Ik heb een echte ziekte, net zo echt als kanker en aids. Net zo echt als griep. Ik hoef niet meer te vech ten voor begrip. Mijn ver moeidheidssyndroom is einde lijk erkend als echte ziekte. Toen ik het nieuws, waarover het Leidsch Dagblad van 25 ja nuari schreef, zag, ben ik in tra nen uitgebarsten. Ik ben alweer beter aan het worden. Ik ben één van de gelukkigen die een goede arts heeft gevonden, maar ik gebruik geen cognitieve gedragstherapie therapie en ikn een klein beetje verdriet, woede, tie die ik had do mij afwimpelde de gezondste vi land' kan ik afsli lijk. Ik ben niet] woon ziek. En il één arts is die vt r beter worden, Eia lai al sen recreatieve vaart bij de ple: pers te leggen, Het zou het CeiT voor de Rijn- e»lre sieren als zij zicrti zouden makemar heidsbewustzijfre pers in de bero plaats van ong; modder te gooa. i zeilers en motos 5 Het gebruik va|^ is niet gemonouu de beroepsvaar-1 De reactie van het Centraal Bu reau voor de Rijn- en Binnen vaart in het Leidsch Dagblad van 2 februari is voorspelbaar en tendentieus. Al sinds jaar en dag is bekend dat binnenvaart schepen, zeker in lege toestand, een grote dode hoek hebben. Dat ontslaat de heren schippers niet van de plicht een voldoen de en adequate uitkijk te hou den. Sterker nog, wetende dat er een enorme dode hoek aan wezig is, dienen zij hieraan juist extra aandacht te schenken. Het is dan ook veel te makkelijk en kort door de bocht om de oorzaak van aanvaringen tus- 35 r- ov be lin 2; Voor vrachtwagens (beroeps- de pleziervaaH vervoer) zijn de laatste jaren ongelukken te* heel wat maatregelen bedacht motto 'ondesk om de problemen met de dode Grote kraanwa hoek aan te pakken. Tegen- genwoordig ee woordig zelfs zijn dubbele do- achterzijde en 0 dehoekspiegels verplicht. bine via een u Ik vraag me af of, als er hardop teropkomende wordt gesproken over het feit Waarom geen j dat een beroepsschipper een boeg van het s jj dodehoek van 150 meter voor ne scheepvaar^ zijn onbeladen schip heeft, het niet tijd wordt om daar iets aan Pi 0 te doen. Het is te makkelijk om

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 16