REGIO Zoeterwoude scheidt straks wegwerpluiers 'Stank van wiet werd steeds erger' Leiderdorp 'voerde vissen aan kraaien en reigers' J met dat gepamper van langdurig werklozen, op naar avontuur R3 Grondaankopen maken weg vrij voor golfbaan "Jorp zet w op groene nentenlijst ia films jouting - Een twaalf uur du- narathon, ook toe- )or niet-leden. Daar- de kaboutergroep erdorpse Scouting es zaterdag geld in ïuwe clubhuis. Bur- Zonnevylle geeft om et startschot voor de De scoutinggroep mende zomer van ocatie (Kleine Zand- ;n nieuw onderko- rop in de Munni- Voor de inrichting eft de club geld no- er meer door de jeen moet worden dinsdag 15 februari 2005 door Loman Leefmans leiderdorp - Met tonnen zand werden de afgelopen weken de slootjes in de Leiderdorpse Munnikenpolder gedempt. Dat mag zomaar niet, constateerde Rob Sperna Weiland van het Comité Doesbrug. Voor het volplempen moeten eerst vis sen naar andere watertje wor den overgeschept. De gemeen te geeft deze fout toe en belooft beterschap. 'Dit is weer een voorval pas send in de lange rij van voor vallen waarbij totale minach ting van regelgeving op gebied van natuur en milieu lijkt te heersen', zo schrijft Sperna Weiland, die in de recente his torie regelmatig het massaal kappen van bomen in Leider dorp aanvocht. In de Munni kenpolder is de plaatselijke overheid, bezig met het om vangrijke W4-project langs rijksweg A4, in de fout gegaan. Volgens artikel 75 van de Flora- en Faunawet moeten vóór het dempen eerst amfibieën en vis sen worden overgezet naar een andere biotoop. Dat gebeurde niet; modder in clusief vissen werd op het dro ge geschept en vormde vervol gens een feestmaal voor kraai en en reigers. Daarna werden de sloten met zand gevuld. Sperna Weiland vermoedt dat niet alleen in de Munnikenpol der, maar ook bij het bouwrijp maken van terrein dat Driega- tenbrug heet, aan de kop van de Engelendaal, hetzelfde met de vissen is omgesprongen. Wethouder Victor Molkenboer geeft toe dat in de genoemde polder geen rekening is gehou den met zwemmende fauna. De Algemene Inspectie Dienst kan zich voorstellen dat wij daar niet op hebben gelet", verklaart hij. „Ontheffingen kwamen tot nu toe zonder ge stelde voorwaarden. Die waren nieuw voor ons. Het is dus niet zo dat wij willen en wetens de regels hebben overtreden." Wethouder Molkenboer schermt met foto's die bewij zen dat de gemeente bij latere werkzaamheden, aan de Pers ant Snoepweg, wel aan de vis sen denkt. „Ook aan die voor waarde houden we ons." LD-bus in Hoogmade De redactie van Krant in de Bus is morgen in Hoogmade. De blauwe Leidsch Dagblad-bus staat geparkeerd aan de Van Al- cmaerlaan. Wie suggesties heeft, klachten of zijn me ning wil ventileren over aller lei onder werpen, is van 10.00 tot 14.00 uur welkom in de bus. Aparte inzameling loont voor deelnemers zoeterwoude - Zoeterwoude begint als één van de eerste ge meenten in Nederland met de gescheiden inzameling van weg werpluiers. De apart ingezamel de papieren luiers worden ver werkt tot papierpulp. Doordat deze verwerking goedkoper is dan verbranding en inwoners van Zoeterwoude per kilo voor hun afval betalen, merken de deelnemers dat direct in hun portemonnee. Voor een kind dat drie jaar in de luiers zit komt de besparing neer op in totaal 170 euro. Daarin zit 50 euro gemeentelij ke subsidie - dezelfde subsidie die Zoeterwoude al sinds en jaar en dag verstrekt aan ouders die voor katoenen luiers kiezen. De rest van de besparing is een direct gevolg van de goedkope re verwerkingsmethode. Gescheiden inzameling van wegwerpluiers en incontinen- tiemateriaal is bij kinderdagver blijven en verzorgingshuizen al wijdverbreid. Deze instellingen zijn zelf verantwoordelijk zijn voor de afvoer van hun afval en kiezen daarom voor de goed koopste verwerkingsmethode. Aparte inzameling bij particu lieren komt nog nauwelijks voor. Belangrijkste struikelblok daarbij is dat het niet lonend is om de luiers bij particulieren aan huis op te halen en de deel nemers dus zelf zakken met ge bruikte luiers naar een inzamel punt moeten brengen. De Milieudienst West-Holland heeft bij alle gemeenten in de Leidse regio aangeklopt met het verzoek om over te stappen. Zoeterwoude heeft daar als eer ste positief op gereageerd. Door het systeem van betalen per ki lo hebben Zoeterwoudenaren een direct financieel belang. De verwachting is daardoor dat Zoeterwoudenaren eerder be reid zijn om met zakken vol lui ers op pad te gaan dan inwo ners van andere gemeenten. Die verwachting lijkt bewaar heid te worden. Nadat de ge meenteraad van Zoeterwoude begin deze maand definitief had besloten te beginnen met de gescheiden luierinzameling, hebben al tien inwoners inte resse getoond in het project. „Deze of volgende week gaan we beginnen", zegt medewer ker afvalinzameling Van Steijn. „Zo gauw de eerste deelnemer zich inschrijft." Zoeterwoudenaren die deelne men aan de gescheiden luierin zameling krijgen voor 7,50 euro per drie maanden een pasje waarmee ze tijdens kantoor uren hun luiers kunnen afleve ren bij twee kinderdagverblij ven in Zoeterwoude-Dorp en -Rijndijk en bij de instelling voor verstandelijk gehandicap ten Swetterhage. Daarnaast krijgen ze zakken waarin de lui ers maximaal een week geurvrij kunnen worden opgeborgen. Ter vergelijking: wie zijn luiers bij het restafval gooit betaalt daarvoor in Zoeterwoude zo'n 30 euro per drie maanden, en de container wordt maar eens in de twee weken geleegd, wat vooral 's zomers nogal eens stank veroorzaakt. Groot terrein op grens Ter Aar/ Liemeer door Maarten Dekker ter aar/ liemeer - DOOT twee recente grondaankopen is de aanleg van een golfbaan op de grens van Ter Aar en Liemeer zo goed als zeker. Naast 5 hec tare extra grond beschikken de initiatiefnemers J. Haan en F. de Grauw ook over officieuze, mondelinge goedkeuring van de gemeente Liemeer en de provincie Zuid-Holland. De plannen voorzien in een baan van achttien holes plus negen oefenholes, waarop in het voor jaar van 2007 de eerste bal ge slagen moet kunnen worden. De voorbije week bereikten Haan en De Grauw overeen komsten met twee grondeige naren. Ze bemachtigden zo een extra stuk land langs de Oostka- naalweg, alsmede een centraal gelegen perceel waar nu nog de zogeheten sfeerstal van I. Bos staat. Die stal en alle verdere bebouwing moeten tegen de vlakte om plaats te maken voor een luxueus clubhuis annex restaurant. Bos gaat even ver derop een nieuw woonhuis bouwen. Rond het centrale clubhuis komt een golfcomplex te liggen naar een ontwerp van architect Alan Rijks. Bijzonder aan het project is dat naast de achttien holes van de reguliere baan ook een riant oefengedeelte wordt aangelegd, waarbij vijf van de negen holes op het niveau par 4, het voorgeschreven aantal slagen dat een golfspeler mag gebruiken om zijn bal te put ten. Daarmee voldoet de nieu we baan aan de eisen om golf- vaardigheidsbewijzen te mogen afgeven. Ongeveer 250 mensen hebben zich aangemeld als lid van de nieuwe golfvereniging. Ze moe ten daartoe een aandeel kopen in de golfbaan, a raison van 4000 euro. Daarnaast vragen de initiatiefnemers een aanbeta ling van 300 euro, een instap- geld van 700 euro, plus jaarlijks 900 euro aan contributie. In to taal zijn 800 leden nodig om het project rendabel te maken. Het maximum ligt bij 900. „Omdat we het rustig willen houden", legt De Grauw uit. „Veel golfba nen gaan commercieel te werk, die willen zoveel mogelijk beta lende spelers op hun baan heb ben. Maar dan wordt het al snel te druk, zodat je moet wachten tot je voorgangers klaar zijn op de volgende hole." Het hante ren van een bovengrens van 900 leden betekent niet dat de golfclub 'dagjesmensen' zal we ren. „Het wordt een openbare golfbaan, die voor iedereen toe gankelijk is", aldus Haan. De twee jongste grondaanko pen zorgen ervoor dat de toe komstige golfbaan van twee kanten toegankelijk is. Binnen komend verkeer moet vanaf de Schilkerweg (ter hoogte van zwembad Aarweide) het club huis benaderen, terwijl vertrek kende golfers in noordelijke richting uitkomen op de Oude Nieuwveenseweg. De smalle Hogendijk kan zodoende een eenrichtingsweg blijven. Dat is een eis van de gemeente Lie meer. De aanleg van de g^fbaan zou begin volgend jaar nfbeten aan vangen. De initiatiefnemers verwachten geen problemen bij de verwerving van de noodza kelijke vergunningen en reke nen ook niet op veel bezwaren vanuit de bevolking. De beoog de golfbaan - met een totale oppervlakte van 70 hectare - grenst namelijk nergens aan woningen, maar uitsluitend aan land van boeren en tuinders. De Grauw: „Er belanden dus geen balletjes bij mensen in de achtertuin." Om mogelijke twijfelaars over de streep te trekken en om po tentiële leden voor de baan te interesseren wordt op 21 april een informatiebijeenkomst ge houden over de plannen van Haan en De Grauw, waar schijnlijk in vogelpark Avifauna. pgelwijk Juister De straatverlich- linnenterrein tus- ian de Koekoek- lerellaan in Lei- lt binnenkort her- Jlende bewoners [de gemeente over in het gebied. De verheid kreeg van fifNuon te horen p3en kapotte onder- ling ging die de rancier binnen tien epareren. Voor de ide periode heeft de Biderdorp aan de n lagd vaker te sur- Winterswijk filter BBL Willem van Win- ise nieuwe voorzitter nrèelangen Leider- Igt bij de plaatselij- Voj Muiier op. Van eers gepensioneerd leöbtenaar en voor- mdi de WD. elc litfl tro- Leiderdorp heeft monumentenlijst' dien opgesteld. Deze „eten voortaan bij- ieiicherming. De re- 8 t opstellen van de ls,ci wijziging van de ma ;apverordening. In wordt het gemak- tns zonder vergun- rSmen om te hakken ™Tie lijst staan. Daar "Ver dat de 172 een m j genieten en alleen omstandigheden sn neergehaald. ruan vrijwel zonder e"^ bomen die zich in bevinden, in jjtelijk van de Pers- [t^g. Het gaat hierbij c om de Achthove- 1 agpad en Oude sweg. De meest Ie bomen, die zo- «""Uere als om ge- ii.um.iv. oio win gt" d staan, zijn paar- en beuken. De politie verrichtte gisteren veertien arrestaties bij de ontmanteling van een grote hennepkwekerij op de grens van Leiderdorp en Oud Ade. „Die mensen zijn hartstikke ge schrokken. Dat is voor ons een teken dat de actie goed verlopen is." Foto: Mark Lamers Omwonenden niet verbaasd over politie-inval in Oud Ade door Marieke den Boer vervolg van voorpagina leiderdorp/oud ade - Tientallen vuilnis zakken met hennep, twee kamers vol wietplanten en kweeklampen plus veer tien in de boeien geslagen wiettelers. Dat is het resultaat van de politie-inval van gistermorgen in een hennepkweke rij aan de Hofdijklaan in Oud Ade. Een tipgever had de agenten van Hollands Midden naar het pand toe gestuurd. Op lettende omwonenden roken de laatste weken ook al onraad. „De stank nabij die loods was niet te harden." Aan de Hofdijklaan, net buiten de gren zen van Leiderdorp, kregen veertien te lers gisterochtend de schrik van hun le ven toen de politie binnenviel. Net toen ze de toppen van wietplantjes aan het knippen waren, drong een politiemacht het pand binnen. De trotse agenten ter plaatse kunnen er nog om glimlachen. „Die mensen zijn hartstikke geschrok ken. Dat is voor ons een teken dat de ac tie goed verlopen is", aldus een woord voerder. „De verdachten gingen ook ge willig met ons mee. De schrik zat er goed in." Twee buurtbewoners hadden de inval al wel zien aankomen. „We staan er niet van te kijken dat er nu een paar politie- busjes in de straat staan", zegt het duo, dat liever niet met hun naam de krant in wil. Ze roken al een paar weken lang een penetrante wietgeur nabij het pand. „De laatste weken werd het steeds erger. Als je langs de loods liep kon je de geur van heinde en verre al ruiken." De loods is vanaf de herfst vorig jaar ver huurd door een aannemer, vertelt het tweetal. Aan wie weten ze niet precies. „Je kon in elk geval wel zien dat het geen doorsnee gezin was. Busjes reden af en aan, op vreemde tijden, 's Nachts bij voorbeeld. Dan werden er spullen in- en uitgeladen. Ook hingen er altijd veel jon gelui rond bij het pand." De buurtbewoners zeggen dat de men sen weinig contact met omwonenden zochten. „Ze zeiden in elk geval geen ge dag als je ze tegenkwam. Nooit wist je wat ze precies aan het doen waren daar. Maar dat het geen zuivere koffie was, was duidelijk." Verbaasd zijn de omwo nenden dus niet. „Eigenlijk was het wachten op het moment dat er een poli- tiebusje voor het huis zou verschijnen om die mensen op te pakken." De aangetroffen wietplanten en hennep ter waarde van 200.000 euro zijn in be slag genomen en vernietigd. Van de veertien verhoorde verdachten zijn er dertien inmiddels op vrije voeten ge steld. Zij moeten zich binnenkort ver antwoorden voor de rechter. De politie zet het onderzoek naar de hennepkwe kerij voort. men met gemeente, CWI en UWV werklozen op een 'experi mentele' manier wil gaan bege leiden. „Een pilot", aldus De Rek. Niet dat het Alphense hoofd kantoor en de vestigingen in Den Haag, Utrecht, Amsterdam en Alkmaar zo'n alledaagse aanpak kennen. Integendeel zelfs, geeft Hoogenes aan. „Wij vinden dat ieder mens zelf ver antwoordelijk voor zijn keuzes moet kunnen zijn. Dat stimule ren we. Niets is makkelijker dan mee te lijden met het zielige verhaal van een langdurig werkloze. Dan gaan we het ook nog even hebben over het hondje van de buren en de kat van oma. Nou, niet dus. Wij zoeken liever een ander avon tuur op." Als voorbeeld noemt ze het 'ca- ddieproject'. Op de jaarlijkse golfdag van de VOA zijn werklo zen ingezet als caddie. Zo kon den ze zich op een speelse ma nier presenteren bij de hoogste baas van een onderneming. Onalledaagse strategieën, gekke invallen en onverwachte oplos singen. Hoogenes heeft het ver mogen creatief te zijn en dat verwacht ze van haar medewer kers ook. Weinig van haar job- coaches zijn arbeidsdeskundi- ge. „Ik wil mensen die avon tuurlijk zijn. Zo hebben we een antropoloog in dienst en een duikinstructeur. Ze weten pri ma hoe ze de werkzoekenden moeten begeleiden." Bij WorkOut is een flink aantal mensen aangesteld dat lang zonder werk heeft gezeten. „Ook mensen met een WAO- uitkering. En dat zonder con cessies te doen aan het profiel dat we hadden opgesteld." '"jratiebureau lis lagJbert ikj ia[«iin - Ophouden [offin, stickers op het is lakken en vertellen »ttnaal moet. Om [jyrklozen aan het sn moeten de con- igéi arrogante hou- r ejiren en creatief >tcDat is de bood- trjtra Hoogenes. In dj het reïntegratie- veitOut. Nu, drie jaar Vilitr bedrijf veertig fets, vijf vestigingen daiing. Onlangs werd •etfor de Vereniging ye[?mingen in Alphen s 1 en omstreken ifïest Opvallende nlr van het jaar 2004 ch» 1 ïlt zo'n zeshonderd v6iedrijven (RIB's). -ahebben zich nooit uajoen van de stoffige n(jpientaliteit", zegt 11)6). Ooit nam de eat hetArbeidsbu- -dfleiding van werklo- aliti rekening. Doem aren dat, nu het pjlitbesteed, de reïn- jaljverklozen een jgjlukking begint te iw[»genes bestrijdt er,an sport is nog gir'digt zij 'de kinder- ?ujmoet nog veel ver- luie nog lang geen hef» het verschiet, 1j-et en kan allemaal Rekenkamer pu- [0I]iovember een rap- irorerd geconclu- Giptegratie slecht Qll Centrum voor >men (CWI) ver- WorkOut moet niets hebben van 'stoffige ambtenarenmentaliteit' strekt uitkeringen aan werklo zen en begeleidt bij het vinden van werk. Als dit na een half jaar nog niet is gelukt, wordt de cliënt overgedragen aan het Uitvoeringsinstituut Werkne mersverzekeringen (UWV). Dan begint het herplaatsingstraject dat doorgaans wordt verzorgd door private reïntegratiebedrij- ven. In de branche gaan miljoe nen euro's om. De resultaten van al dat geld zijn echter niet om over naar huis te schrijven, blijkt uit het rapport van de Re kenkamer. Hoogenes heeft daar een ver klaring voor. „Die arrogantie!: 'Wij vertellen wel hoe het alle maal moet'. Ik heb meege maakt dat een vrouw werd af gewezen voor een functie bij een callcenter omdat de mede werker van het RIB vond dat ze zich verbaal niet kon beheer sen. 'Ze heeft mij ook een grote mond gegeven', was het argu ment. En dan de manier van werken. Het systeem deugt niet. De meeste consulenten vullen hun dagen met rapportjes schrijven. Als ze dan eindelijk met een cliënt bezig zijn, wor den standaardlijstjes ingevuld. Dat levert natuurlijk standaard uitkomsten op." Zo worden vanzelf stempels op de voorhoofden van de werklo zen gedrukt, die er niet horen te staan. „Een hoogopgeleide werkloze die last van stress heeft gehad, krijgt te horen dat hij het voortaan maar moet zoeken achter de lopende band omdat die arbeid minder stress voor hem zou opleveren." De 'negen tot vijf-instelling re geert bij de RIB's, terwijl die bu reaus wel op commerciële basis werken, zet Hoogenes uiteen. Petra Hoogenes (rechts) heeft in driejaar een onalledaags reïntegratiebureau opgebouwd met vijf vesti gingen en veertig medewerkers. Lilian de Rek (links) was haar eerste werknemer. Foto: Dick Hogewoning Zij kan het weten, want ze was jaren achtereen in dienst bij het UWV. Daar begon ze helemaal onder aan de ladder en eindig de - dankzij keihard werken en flink studeren - op één van de bovenste sporten. „Ik heb nooit langer dan drie jaar dezelfde functie gehad." Ze werkte op het hoofdkantoor in Amsterdam toen het UWV geprivatiseerd zou worden. Uit eindelijk is die stap niet gezet. Hoogenes kan de kennis die ze in die tijd heeft opgedaan goed gebruiken voor haar eigen be drijf. Ze begon in haar eentje. De eerste werknemer die ze aanstelde was Lilian de Rek, die veel in een buurthuis in Gouda is te vinden, waar WorkOut sa-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15