LEIDEN REGIO The Challenge of Egypt Van spelsimulatie tot autobemiddeling 0 3^ I Een hoop gedoe rond twee brandblussers De bemanning van de Apollo 13 redden Leuk in Leiden het liefst landelijk uitbrengen gg| Leiden V(S Een appel met een naam erop dinsdag 15 febr£ Bij een van de spellen van GamingWorks moeten deelnemers een piramide bouwen. Tekening: PR Naam: Jan Schilt. Leeftijd: 45 jaar. Woonplaats: Bodegraven. Bedrijf: Gaming Works BV. Locatie: Een bedrijfsverzamel gebouw aan de Tolnasingel in Bodegraven. Website: www.gamingworks.nl. Activiteit: Wij ontwerpen spelsimulaties. Groepen men sen worden voor een dag of voor twee dagen in een andere wereld geplaatst. Bijvoorbeeld in de tijd van de oude Egypte- naren. Dan laten we ze pirami des bouwen. Of ze moeten bij de NASA de bemanning van de Apollo 13 veilig laten terugke ren. We geven ze opdrachten, waardoor ze leren samenwer ken, leiding geven en organise ren. Achtergrond: Ik was wis- en natuurkundeleraar, en ben later de it ingerold. Op latere leeftijd heb ik de studie Toegepaste Onderwijskunde gedaan in Twente. Twee jaar geleden ben ik afgestudeerd op human re search development, het ont wikkelen van menselijk kapi taal. Begonnen: We zijn een klein beetje begonnen in april 2003 en in 2004 is het heel hard ge gaan. Inmiddels hebben we 35 internationale partners in twaalf landen. In veertig landen wordt ons spel gedaan. Aantal werloiemers: Drie. Paul Wilkinson en ik zijn de eigena ren en ontwikkelaars en daar naast hebben we een office ma nager. Verder werken we met een aantal freelancers, zoals een vormgever. Voorbeeld: In Nederland is een ander bedrijf dat iets soortge lijks doet. Maar wij hebben ons concept zelf ontwilckeld. We hebben wel veel gelezen en ge discussieerd. Sterkste punt: Mijn snelheid. Als een partij geïnteresseerd is, dan reageer ik snel. Zwakste punt: Mijn snelheid. Daardoor is de kans op fouten groter, of je zegt te gehaast iets toe. Soms moet je snel zijn, soms moet je tot tien tellen. Sterkste punt bedrijf: Ons bu siness model. Wij werken met partners, die onze licentierech ten kopen. Zij betalen ons geld voor het recht om het spel op te nemen in hun trainingspro gramma en zij verkopen dat aan hun klanten. En onze spel len zijn heel uitdagend. Zwakste punt bedrijf: Er zijn een paar grote bedrijven die spellen ontwikkelen. Zij kunnen ze goedkoop aanbiedèn, dat kunnen wij niet. Moeilijkste: Consequent blij ven. Je bent geneigd om met el ke klant een persoonlijke deal te sluiten. In het begin hebben we dat ook wel gedaan, maar dat heeft ons in problemen ge bracht. Toen heeft een advo caat een licentieovereenkomst opgesteld en die gebruiken we nu voor alle partners. Dat is soms wel moeilijk omdat je ie dereen te vriend wilt houden. Meevaller: Dat we op grote beurzen in Brazilië en Las Ve- Derde ronde bedrijvenwedstrijd Tientallen jonge ondernemers beginnen elk jaar in de Leidse regio een nieuw bedrijf. De bedrijvenwedstrijd LEF is een initiatief om de startende bedrijven voor het voetlicht te brengen. Vanavond is de derde voorronde van de starterswedstrijd voor de regio Rijnland in Holiday Inn. Drie kandidaten strijden om een geldprijs en om een plek in de finale op 14 juni in de Leidse Schouwburg. gas ons spel mochten spelen. Dat was dankzij ons netwerk uit de it-wereld, en dus ook wel weer een afgedwongen meeval ler. Bureaucratie: Daar hebben we geen last van. Steun: Paul en ik steunen el kaar. We vullen elkaar heel goed aan. Hij is heel creatief en strategisch, ik ben erg pragma tisch. We hebben elkaar echt nodig. En onze office manager houdt ons weer in de gaten. Spijt: Dat we in het begin de exclusieve rechten voor een spel verkochten voor een be paald land of gebied. Dat heb ben we daarna ook nooit meer gedaan. Valkuil: Je bent geneigd om een product net zo lang door te ontwikkelen totdat je het per fect vindt. Maar je moet het lef hebben om er eerder mee de markt op te gaan. Ons eerste spel vonden wij er niet uitzien, maar de klanten vonden het mooi. Tip: Zorg dat er rust in je hoofd is. Droom: Dat we in 2010 het be drijf kunnen verkopen voor een goede prijs of financieel onaf hankelijk zijn. Misschien dat we dan wel weer wat anders kun nen doen. Workshops voor jon ge starters of zo. Werkweek: Ik heb nog een an der bedrijf en voor beide werk ik dertig uur. Paul werkt vier dagen bij een automatiserings bedrijf en vijftien a twintig uur voor GamingWorks. man i Jeroen Mulder van het Ministerie van Communicatie. Foto: Henk Bouwman Naam: Jeroen Mulder. Leeftijd: 26 jaar. Woonplaats: Leiden. Bedrijf: Ministerie van Com municatie. Locatie: 2de Binnenvestgracht 12 in Leiden. Website: www.hetministerie- .com en www.leukinleiden.nl. Activiteit: Reclame en uitgeven van onder andere 'Leuk in Lei den', een stadsgids met daarin alle leuke dingen van Leiden. Achtergrond: Ik heb de school (advertentie) ABNAMR0 O Arenthals Grant Thornton Sê n adviseurs ^^KAMEI \MER VAN KOOPHANDE& AND Kamsteeg AUTO LEASE Leidsch Dagblad lulxi g deCLÏRCQ voor commerciële communica tie gedaan en daarna bij drie re clamebureaus gewerkt. Begonnen: Heb mij drie jaar geleden ingekocht in het bedrijf van een vriend. Maakte vervol gens een doorstart in mijn een tje. Aantal werknemers: Een in vaste dienst. Ik werk zoveel mo gelijk met freelancers. Voorbeeld: Heb ik niet. Ik pro beer juist afwijkend te werken, creatief te zijn. Sterkste punt: Creatief denken. Zwakste punt: Ben soms een beetje chaotisch. Sterkste punt bedrijf: Creativi teit en een hoge kwaliteit. De drie bedrijven waarvoor ik ge werkt heb zijn alle toptien-be drijven. Ik ben dus een hoge standaard gewend, maar lever dat nu voor een normale prijs. Zwakste punt bedrijf: Het be drijf heeft nog te weinig naams bekendheid in deze regio. Moeilijkste: Ik vind het moeilijk om klanten op te jagen als ze te laat betalen. Meevaller: De introductie van Leuk in Leiden. Dat is geweldig gegaan terwijl we daar met een minimum aan middelen, één laptop en wat geprinte visite kaartjes aan zijn begonnen. En komt nu alweer voor de vijfde keer uit. Bureaucratie: Geen last van. Steun: Ik heb een stille ven noot. Spijt: Ik heb in het verleden sa menwerkingsovereenkomsten niet goed vastgelegd. Was soms te goed van vertrouwen en te enthousiast. Valkuil: Zie spijt. Ook moet je oppassen met het voorschieten van kosten voor je klanten. Tip: Staar je niet blind op een enorm startkapitaal. Met creati viteit en enthousiasme kom je ook een heel eind. Droom: Leuk in Leiden lande lijk uitbrengen. Werkweek: Zes dagen per week, twaalf a veertien uur per dag. Dat is pittig maar zolang ik het leuk vind, is dat geen pro bleem. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tuss uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: s'cadsre: W. Fu eigenaar van Chinees- Indisch restaurant Foe Yu aan de Haarlemmerstraat heeft een boze brief geschreven aan de gemeente. Aanleiding voor het schrijven is het optreden van twee preventiemedewerkers van de brandweer op 23 de cember vorig jaar in zijn res taurant. De twee inspecteurs waren daar om de zaak te controleren op brandblussers. Fu heeft er in de eetgelegenheid twee han gen die zijn gekocht bij de Gamma voor 155,90 euro. De appar aten moeten aan een aantal eisen voldoen. Zo moe ten ze ten minste een keer per jaar door een erkend bedrijf worden gekeurd. De blussers moeten op vaste plekken zijn bevestigd. En de brandblus- middelen moeten voor onmid dellijk gebruik gereed zijn, ge makkelijk bereikbaar zijn en goed zichtbaar zijn voor ieder een. De Milieudienst West- Holland is al eens in het bedrijf gaan kijken en constateerde dat de apparatuur is gekeurd en aan de milieuvoorschriften voldoet. De medewerkers van de afde ling Preventie van de brand weer constateerden echter an ders. Volgens hen waren de brandblussers niet geschikt voor de horeca omdat een spe ciale, gele sticker ontbrak. Fu gaf aan hiervan niet op de hoogte te zijn en er meteen werk van maken, maar dat dit zo vlak voor Kerstmis niet mee zou vallen. De brandweer eiste echter dat De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 het de volgende dag geregeld zou zijn op straffe van een fikse boete. Fu nam meteen contact op met de leverancier van de brandblussers. Deze zou con tact opnemen met de fabrikant maar dat lukte niet meer, zo vlak voor de feestdagen. Dus reed Fu de halve stad door op zoek naar twee andere schuim- blussers die hij uiteindelijk kocht bij de Sligro voor 69 euro per stuk exclusief btw. Fu heeft begrip voor veilig heidscontroles van de brand weer. Minder tot geen begrip heeft hij vooi: de opstelling van de inspecteurs. „Als zij een week eerder waren gekomen, had ik geen problemen gehad en had ik waarschijnlijk ook nog een bedrijf gevonden dat de brandblussers alsnog voor ons had voorzien van een keu ringssticker. Dan had ik geen nieuwe brandblussers hoeven aanschaffen en was er geen en kel probleem geweest Ik ben zeer ontevreden over de werk wijze van de inspecteurs en de manier waarop zijn hun con trole hebben uitgevoerd. Bo vendien heb ik nu twee brand blussers die niet mogen wor den gebruikt. Als ik bij de di verse instanties om uitleg vraag, krijg ik steeds een ande re versie te horen. Iedereen verschuilt zich achter eigen re geltjes." Fu heeft de brief van de Milieu dienst West-Holland toege voegd aan zijn schrijven aan de gemeente. In die brief geeft West-Holland aan op 27 mei 2004 aan de Haarlemmerstraat 248 een controle te hebben uit gevoerd op de brandblussers en dat er wat de milieudienst betreft geen vuiltje aan de lucht is. Arjan Stam van de brandweer Het is een opvallende verschijning op de zaterdag- markt. Een Fuji appel met daarop de naam Don Mario. Heeft de maffia de markt overgenomen? „Nee hoor", lacht Paul van der Reijden, al 42 jaar marktkoopman. „Het is een grap van een fruitte ler die Mario heet, zijn bedrijf Don Mario noemt en die met een 'eigen merk' appel, de Don Mario, is gekomen. Een appel gaat kleuren als hij groot wordt. Je plakt dus een naamsticker op een appel aan een boom en het afgeplakte deel kleurt niet. Zo kun je een naam op een appel krijgen. Mario biedt zijn appels vervolgens via de groothandel aan en zo belanden de Don Mario's in mijn kraam op de Leidse markt." Foto Mark Lamers kent het bovenstaande geval niet. „Dus ik kan er ook niets over zeggen. Wel is het in zijn algemeenheid zo dat de con troles van brandweer en mi lieudienst niet hand in hand gaan. Dat is vervelend en wij zien dat graag anders, want we willen geen van het kastje naar de muur gevoel creëren. Voor kerst en de jaarwisseling maar ook voor 2 en 3 oktober doen wij extra steekproeven in de horeca. Dat heeft alles met de brand in Volendam te maken. Wij willen dat mensen veilig hun kerstdiner in een restau rant kunnen nuttigen. Het kan zijn dat er tijdens die controles gebreken worden geconsta teerd die op korte termijn moe ten worden verholpen. Verve lend, maar het is niet anders. Een horecaondernemer be hoort te weten dat een brand blusser goedgekeurd moet zijn en dat die blussers bij de vak- handel verkrijgbaar zijn." Eric-Jan Berendsen Op de consultatiebureaus in Leiden wordt deze week extra aandacht besteed aan leerpro gramma's voor kinderen van 1,5 tot 2 jaar. Elke ochtend zijn medewerkers van Onderwijs voorrang aanwezig om voor lichting te geven. Voor 55-plussers is er woens dagochtend een bingo in buurtcentrum Morschwijck aan de Topaaslaan 19. Aanvang 10.00 uur. De Hogeschool Leiden houdt donderdag de Dag van de Communicatie, voor mensen die werken in deze sector. Er zijn lezingen en workshops. In lichtingen op www. communicatiedag. nl In kerkelijk centrum De Re genboog in de Merenwijk wordt op drie dinsdagmiddag de acti viteit 'meditatief boetseren' ge houden aan de hand van verha len uit de Bijbel. De eerste bij eenkomst is vanmiddag van 13.30 tot 15.30 uur. Het is de bedoeling dat de deelnemers 'vorm geven' aan 'wat binnen in ons leeft'. Voor mantelzorgers is er don derdag een bijeenkomst in De Regenboog aan de Watermolen in de Merenwijk. Centraal staan vragen over sociale contacten. De bijeenkomst wordt georga niseerd door De Jasserie. Aan vang 19.00 uur. Het Yoga Gezondheidscen trum Leiden viert vrijdag 18 fe bruari het 25-jarig bestaan met een receptie in De Gouden Leeuw (Veurseweg 180 in Voor schoten). Het feestje begint om 19.00 uur, de receptie is van 20.45 tot 22.15 uur. De Leidse Ruilvereniging Ko- ningskerk houdt vrijdag een ruilavond in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40, van 19.00 tot 21.45 uur. Zaterdagavond is er vanaf 20.00 uur eeny vereniging Co: Langegracht6 In buurthuis op donderdag gegeven aan 1: en met 12 jaai 19.30 uur. Kos les. Zondag is markt in het t de Bernhardt 10.00 uur. WijkverenigÊ vrijdag weer e avond in hete de Berlagestra* 20.00 uur. Het nieuwe onderwerp v dinsdag 22 fel land Revalidat Wassenaarsa JA. Boon, wei ensKarstensA tarissen. De le 14.00 uur enl door de Sticht ning Leiden. De Studievö se Taal en Cu! dag 25 februa gebouw aan 1 plaats 1 eenb Noord-Korea luk in Noord-I der een totalit worden filmbi en er is een p mensenrecht! uur, toegang Voor vrouvK (her)oriënten en werk begtf cursus In-Pul den worden! holpen bij hef zes, door mi( chingstechnii oefeningen. 1 ra aan de Bon kost 100 euro en opgave: G /Hara, tel. 07 Naam: Tobias Idzerda. leen werk. Er isP Leeftijd: 37 jaar. het overneemt^ Woonplaats: Leiden. mij gebeurt. Ij Bedrijf: Idz Auto Advies. Moeilijkste: Vol Locatie: Bedrijfsverzamelge- moeilijk om eerS bouw aan de Frambozenweg in maken van de fca Leiden. mijn plan, omdJ Website: www.mijnautokeu- nieuw is. Er wa> ze.nl. marktkennis as. Activiteit: Onafhankelijk auto- wel het gevoelcT adviseur voor bedrijven en par- aan was en inirj ticulieren. Ik inventariseer wat daarvan overtu? de wensen en eisen zijn en wat Meevaller: Heil voor auto bij de klant past, bij- een beetje vree? voorbeeld een nieuwe of een het geluk dat dk occasion. Het idee van de klant soon van mijnt is het vertrekpunt. Ik help ze bij van binnenuit fc het maken van de keuze en on- jarenlang betrag derhandel ook over de aankoop financiering w van de nieuwe en de eventuele ven. Hij wist dz verkoop van de oude. re zaak was. Achtergrond: Autotechniek. Ik Bureaucratie:! zit dik twintig jaar in het auto- nisatie Bovag h vak, ben begonnen als auto- waar ik in pas.i monteur. mij geen lidma Begonnen: Zeven maanden ge- schaffen. Maar leden. nog komen. Aantal werknemers: Ik ben de Steun: Hoofc enige. recte omg< Voorbeeld: Geen. Ik ben de goede vrienden eerste en enige die dit werk Spijt: Nergens doet in Nederland. Er zijn wel Valkuil: Je mof( meer mensen die zich automa- gen niet te hoo keiaar noemen, maar die zijn Tip: Ik zou zeg niet onafhankelijk. leert er ontzetti Sterkste punt: Mijn communi- je voor jezelf bi catieve eigenschappen en ken- een heel goedf nis van de autowereld. moment dat di Zwakste punt: Misschien treed pen. ik soms te veel in detail. Droom: Dat h( Sterkste punt bedrijf: We wer- ces wordt, ken op persoonlijk niveau, Werkweek: Ik; people to people. ten, maar veel Zwakste punt bedrijf: Dat ik al- uur per week. Tobias Idzerda adviseert particulieren en aankoop van een auto. Foto: PR

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14