LEIDE t Fietsenkelder onder V&D aan Aalmarkt Teleurstelling overheerst na Leidse straatwerkaffaire REGIO Leidenaar ziet lange celstraf vooral als bevrijding R1 >ners Plan voor stalling onder Stadhuisplein op losse schroeven oven sloop Abraham Flippo: Fer van der Velde: 'Ik heb duizend reacties gekregen 'Een eenling verbetert de wereld niet LEIDERDORP Hoogmadeseweg 60a Leiderdorp dinsdag 15 februari 2005 itpels weg leent torrang 22-jarige Zoeter- sterochtend ge- t bij een botsing op de kruising van chansweg en de at. De chauffeur 7) verleende de geen voorrang. De ermeer is met en nekletsel over- j het Rijnland Zie- .llKderdorp. Het on- je rond kwart over nvloed rugleuning !3-jarige automo- »n reed zondag- 3 de leuning van abrug. Hij kwam talweg en raakte lien van de Hoge ntrole over zijn De man bleef on- auto raakte totaal )k de brugleuning igenten consta- cgebruik en heb- »en militair, aan Marechaussee door Timoteus Waarsenburg leiden - De gemeente Leiden en Vroom Dreesmann zijn in ge sprek over de vestiging van een fietsenkelder voor minimaal 350 fietsen onder het warenhuis aan de Aalmarkt. Dat staat in een notitie over fietsenstallingen in de binnenstad van het college van burgemeester en wethou ders. De voorgenomen aanleg van een 'megafietsenstalling' onder het Stadhuisplein komt daarmee mogelijk op losse schroeven te staan. De gemeente wil graag extra fietsenstallingen in de binnen stad aanleggen om de overlast van her en der gestalde fietsen te beperken en de stad aantrek kelijker te maken voor fietsende bezoekers. Zij heeft daartoe haar zinnen gezet op een enor me fietsenkelder voor 1300 rij wielen onder het Stadhuisplein. Een groot aantal raadsfracties is echter nog niet overtuigd van de noodzaak van zo'n grote en kostbare kelder op die plek. „Dat er extra fietsenstallingen in de binnenstad nodig zijn, staat vast", zegt D66-raadslid Peter Bootsma, die samen met partijgenoot Sabine Verschoor op het idee van een stalling on der V&D kwam. „Het college wil graag één grote kelder on der het Stadhuisplein. Wij zijn voorstander van meerdere fiet senstallingen verspreid over het centrum." Vorige week stelde het CDA al voor om in plaats van de Stad huispleinkelder een onder grondse stalling onder de Ka pelstraat aan te leggen. Op die plek is nu ook al een fietsenstal ling. Bovendien zou een daar aan te leggen kelder eenvoudig te verbinden zijn met de reeds bestaande fietsenkelder onder het stadhuis die bestemd is voor ambtenaren. Onder V&D bevinden zich kel ders aan de zowel de kant van de Breestraat als aan de Aal marktzijde. Vorige week heb ben de wethouders Hessing (verkeer) en Hillebrand (ruim telijke ordening) met V&D ge sproken over de mogelijkheden om die kelders als fietsenstal ling te gebruiken. „V&D liet we ten in beginsel positief te staan De gemeente wil de overlast van her en der gestalde fietsen in de stad beperken. Archieffoto: Hielco Kuipers tegenover het gebruik van de kelder aan de Aalmarkt als fiet senstalling", schrijven de wet houders aan de gemeenteraad. „Wij zijn bijzonder verheugd over deze medewerking en gaan graag in onderhandeling over de spoedige vestiging van een stalling." Overigens ziet het college de stallingsruimte onder V&D als een welkome aanvulling op de nog aan te leggen fietsenstalling onder het Stadhuisplein. De raad is daar nog niet zeker van. „Donderdag zullen we het in de commissie economie en ver voer uitgebreid hebben over de fietsenkelder onder het Stad huisplein en alle alternatieven", zegt WD-voorman Leendert de Lange. „Het CDA heeft een alternatief voor de Stadhuispleinstalling aangedragen en wij ook", zegt Bootsma. „Als we alles op een rijtje hebben gezet, moeten nog maar eens kijken of de kelder onder het Stadhuisplein wel nodig is." Bonnen bij grote verkeerscontrole leiden - Tijdens een alcohol controle zijn het afgelopen weekeinde ongeveer 500 be stuurders gecontroleerd op de Wassenaarseweg, Oegstgeester- weg, Molenwerf en Haagweg. Zeven van hen zijn aangehou den omdat de eerste blaastest aangaf dat ze gedronken had den. Twee bestuurders, een 31- jarige bromfietser uit Leiden en een automobilist (40) uit Den Haag, moesten hun rijbewijs inleveren omdat ze al eens met de politie in aanraking waren geweest in verband met alco holgebruik. De Hagenaar is bo vendien ingesloten in verband met een aantal openstaande boetes. Opvallend was het grote aantal bromfietsers dat over de Wassenaarseweg reed. Niet ie dereen droeg de verplichte helm, vandaar dat vijf van hen een boete van 55 euro tegemoet kunnen zien. Op de Haagweg werd bovendien met de laser- gun op snelheid gecontroleerd. Twee bromfietsers reden 66 en ook zij kregen een bon. ^aantal bewoners uidhoven is tegen •oningen in hun *iiek gisteravond in Vogelvlucht aan ~aan waar de Soci- dj op wijkbezoek loven - ofwel de ikkerhof, Boshof, rhof en Weidehof, 1 de Boshuizerka- 1 - hebben de wo- gs Ons Doel en plannen voor de loog en de bejaar- uit de jaren vijf- igezinswoningen gerenoveerd. roners die gis- izig waren en fel zijn, zijn de [nergens voor no- ;en zouden, afge- van Portaal die mderhoud heb- ïlijk 25 jaar mee- zou betekenen op dezelfde tere huren ople- irporaties en dat lus veel duurder idien weten de waar ze in geval Tijk naar toe zou- rhuizen en heke- jrek aan inspraak ?n in hun buurt. :en zijn nog in aldus een van onderhoud gaan ele tijd mee. Het )m de centen en lensen. Wij willen ï^ns en keer naar misterd. Bij eerde- jen over de plan- oord sloop nooit i vragen een dak 11 ofd, ruimte in de y te veel huur. Is |iel gevraagd?" Archieffoto: Taco van der Eb Bijna geruisloos kwam er vorige week een einde aan de straatwerkaffaire in Leiden. Een meerderheid van de gemeenteraad neemt genoegen met de uitleg van het college, dat er wel fouten zijn gemaakt maar geen fraude is gepleegd, en dat er verschillen zijn in kwaliteit bij de herbestrating. Wat vinden de mensen die de kwestie hoog opnamen daarvan? De Leidse straatmaker Fer van der Velde, die als eerste vraagtekens plaatste bij het aanbestedingsbeleid van de gemeente kijkt op de zaak terug. Net als CDA-raadslid Abraham Flippo, die een onafhankelijk rapport liet maken waaruit bleek dat de kwaliteit van het straatwerk slecht is en tevergeefs vroeg om een onafhankelijk raadsonderzoek. Foto: Mark Lamers Teleurgesteld? „Ja, absoluut. In feite is het dualisme hiermee ten grave gedragen. Tijdens de behandeling van de stratenmakers kwestie stond voor de meeste partijen de onschendbaarheid van het college buiten kijf. Alle collegepartijen schaar den zich angstvallig achter hun wet houders. Dat staat haaks op hoe de gemeenteraad in het duale stelsel zou moeten werken." De gemeenteraad in Leiden is dus een marionet van het college? „De raad zou namens de burgerij het college moeten controleren. Maar ik geloof zo langzamerhand dat er in de oude Sovjet-Unie meer controle mo gelijk was dan in Leiden." Wat is uw venvijtaan het college? „Het college behartigt niet de belan gen van de stad maar van zichzelf. En de gemeenteraad gaat daar in mee. Ik vind het stuitend dat wij vragen om een onafhankelijk onderzoek en dat er dan raadsleden zijn die dat niet willen vanwege de onrust die dat onder ambtenaren zou geven!" u niet wat overdreven omdat u toevallig veel tijd en energie in deze kwestie heeft gestoken? „Nee, het is namelijk niet de eerste keer dat de raad, en dan met name de collegepartijen, zich kritiekloos voe gen naar het college." Op welke andere voorvallen doelt u dan? „Neem nu de seniorenflat aan de Apollolaan, de Lepelaar. Alle partijen wilden eigenlijk dat die flat een paar verdiepingen lager zou worden dan nu het geval is. Maar het college zei dat dat te duur was en de partijen na men klakkeloos de collegeplannen over. En recent met het Aalmarktplan. De gemeenteraad laat een contra-ex pertise uitvoeren waaruit blijkt dat het Aalmarktplan veel duurder uitpakt dan begroot en dat de gemeente te veel risico draagt. Hillebrand zegt: 'Onzin', en de collegepartijen halen opgelucht adem." De repliek van andere partijen op uw harde worden zal zijn: holte oppositie- ietoriek van het CDA. „Naar mijn idee is de taak van de ge meenteraad, gekozen volksvertegen woordigers, om het college te contro leren." Maar u blijft lid van de oppositie en de verkiezingen komen er weer aan. Als het college zo zeker weet dat er niets aan de hand is in Leiden, dan laat je toch een onafhankelijk onder zoek uitvoeren? Wat is er nou mooier dan oppositiepartij CDA op die ma nier onderuit te laten gaan. Maar ie dereen is uiterst bevreesd voor een onafhankelijk onderzoek. Ik wil dan weten: waarom?" Bent u nog wel gemotiveerd om uw werk als raadslid te blijven doen? „Jazeker. Ik wil als volksvertegenwoor diger mijn best blijven doen. Ik ben er helemaal niet op uit om politiek te scoren of om koppen te laten rollen. Maar er is een hoop gemeenschaps geld over de balk gegooid. En aange zien het om geld gaat dat door alle de inwoners van Leiden bijeen is ge bracht, is het gerechtvaardigd om daar kritisch op te blijven." Dat is wat 'de stad' van u verlangt? „Ja. Naar aanleiding van onze poging om in de stratenmakerskwestie de on derste steen boven te krijgen, heb ik ongeveer duizend reacties binnenge kregen per post, mail en telefoon. En niet alleen vanuit de CDA-achterban." De discussie rond de kwaliteit van het Leidse straatwerk is gesloten. Wat vind u daarvan? „Ik ben niet zo nieuwsgierig naar de kwaliteit van de bestrating. Het was mij te doen om de misstanden in het aanbestedingsbeleid van de gemeente. Het gaat me er in elk ge val niet om, zoals de PvdA stelde, 'te proberen ertussen te komen'. Nee, ik wil gewoon gelijke kansen voor alle bedrijven." Hoe kijkt u terug op het politieke de bat over de bestrating in de binnen stad? „Ik vond het een zielige vertoning. Als er een intern onderzoek ligt waarin zwart op wit staat dat er van alles mis is en een wethouder zegt dat er geen wanpraktijken aan het licht zijn gekomen, vind ik dat op z'n zachtst gezegd vreemd. Maar dat een gemeenteraad dat slikt, is naar mijn mening onbegrijpelijk. Ik heb geen hoge pet meer op van de Leidse gemeentepolitiek." Gaat u nog wel stemmen bij de vol gende gem een teraadsverkiezi ngen „Daar moet ik nog eens goed over nadenken. In elk geval niet op het spul dat er nu zit. Hoewel ik vind dat het CDA zich wel goed kritisch heeft opgesteld." Wat vond u van de verdediging van bestratingsbedrijf Sloos en Zoon te gen de beschuldiging dat ze in de Leidse binnenstad slecht werk zou den hebben geleverd? „Als de gemeente en een bestra tingsbedrijf beschuldigd worden van vriendjespolitiek, is het vreemd als datzelfde bedrijf zich laat verde digen door een voormalig gemeen teambtenaar. Bovendien vind ik het vreemd dat Sloos daar plotseling stond. In de hele discussie is er nooit een bestratingsbedrijf bij naam genoemd. Een voormalig gemeenteambtenaar? „Sloos liet meneer Iestra, die in 1990 opstapte als hoofd bestratin gen van de gemeentelijke directie civiele werken, het woord voor hem voeren. Niet handig als je de schijn van belangenverstrengeling juist wilt wegnemen, lijkt mij. Ik vraag me af waarom Iestra, die tegen woordig zelf directeur van bouwbe drijf Vermeer is, voor Sloos in de bres springt." Accepteert de raad te gemakkelijk de uitleg van de wethouders? „Ik ben er van. overtuigd dat er van alles mis is binnen het gemeentelijk apparaat. Maar datzelfde apparaat is log en groot. Daar breng je niet zo gauw veranderingen in aan. Het stelt me alleen teleur dat er bijna niemand is die zegt: we moeten proberen om hier wat aan te veran deren. Sterker nog, iedereen is blij als een wethouder roept dat er niets aan de hand is." Hebt u veel reacties gekregen op uw 'kruistocht'? „Ja. Veel mensen, niet alleen uit de bouwwereld, maar ook daarbuiten, vonden het vooral gedurfd. Maar ze zeiden ook allemaal: waarom ben je hier aan begonnen, het heeft geen zin. En daar moet ik ze achteraf wel gelijk in geven. Als eenling kun je de wereld nu eenmaal niet verbete- Heeft u. terugkijkend op de hele af faire, spijt van het feit dat u aan de bel hebt getrokken? „Nee, dat niet. Maar als iemand ooit met een vergelijkbaar pro bleem zit en mij vraagt wat hij moet doen, geef ik hetzelfde advies wat ik ook van iedereen heb gekregen: niet doen, het heeft toch geen zin." Bent u verbitterd dat u geen gelijk krijgt? „Jazeker. Ik voelde me geroepen er iets aan te doen, maar dat is niet gelukt." door Maarten Dekker den haag/leiden - Dat hij een flink poosje achter de tralies verdwijnt, ligt voor de hand. Maar de 26-jarige Leide naar die gisteren voor de Haagse rechtbank verscheen, zal zijn gevan genschap vreemd genoeg vooral als een bevrijding beschouwen, als het verblijf tussen vier muren tenminste niet al te lang hoeft te duren. Daarna wil hij met deskundige hulp proberen af te komen van de problemen die hij maar niet het hoofd kon bieden toen hij nog vrij man was. Die problemen leidden er op 24 november toe dat hij zijn oudere broer te lijf ging met een mes. Dat incident was het zoveelste in een lange reeks van trieste gebeurtenissen die het leven van de Leidenaar kleur den. Hij was tien jaar oud bij de schei ding van zijn ouders, die allebei notoi re alcoholisten waren. Zelf raakte hij ook al op jonge leeftijd aan de drank, met onder meer als gevolg dat hij de middelbare school zonder diploma verliet. Hij werkte als stratenmaker van zijn veertiende tot zijn negentiende, het jaar waarin zijn vader werd ver moord. Die klap drukte de Leidenaar nog dieper in de misère, helemaal om dat hij in dezelfde periode cocaïne be gon te gebruiken. Hij zat al eens een gevangenisstraf van tweeënhalf jaar uit, nadat hij had geholpen bij het af tuigen van iemand die zijn broer zou hebben mishandeld. En gisteren moest hij zich andermaal verantwoorden bij de rechtbank, maar dit keer omdat hij het tégen zijn broer opnam. Het decor was een gourmet avondje van de twee broers met hun moeder. De 26-jarige had al de hele middag bacardi-cola's gedronken en zakte tijdens het dineetje dronken en verveeld onderuit op de bank. Toen zijn broer hem daarop aansprak, sloe gen de stoppen door. De jongste greep een mes van de eettafel en richtte dat op zijn broer. In de rechtszaal vertelde de verdachte dat hij alleen ter afschrik king met het mes had gezwaaid, terwijl hij eerder verklaarde dat hij zich door het buitensporige drankgebruik niets meer kon herinneren. Zijn broer was een stuk stelliger: die had vijf keer een messteek moeten afweren, voordat hij met zijn moeder naar buiten vluchtte en de politie waarschuwde. Voor het openbaar ministerie staat daarmee vast dat de verdachte zich schuldig heeft gemaakt aan poging tot doodslag. Daarnaast heropende het OM een serie oude aanklachten, die eerder werden geseponeerd onder de voorwaarde dat de Leidenaar niet nog eens in de fout zou gaan. Net nadat hun relatie was gestrand, zou hij zijn ex-vriendin hebben bedreigd, mishan deld en beledigd. Voor de opgetelde strafbare feiten eiste' de officier van justitie anderhalf jaar gevangenisstraf, plus een half jaar voorwaardelijk. Ook wil ze dat de Leidenaar daarna contact houdt met de reclassering. Dat kan uit monden in opname in een kliniek, de vurige wens van de verdachte. Of die in vervulling gaat, blijkt op 28 februari, als de rechtbank uitspraak doet. Servies spaaractie Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch:*_£ Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13