Yukos claimt miljarden van bedrijven ECONOMIE t Op de bres voor een tabaksmuseum Hoe lang smaakt de Franse wijn nog No-claimregeling: wat telt wel en wat niet? Sociale dienstplicht Beroepsvisserij op IJsselmeer stervende Wegens rol bij verkoop onderdeel Laurus richt zich op Lekker Laag ir Moolen inder vuur - Het Amsterdamse js Van der Moolen is ider vuur komen te le beursautoriteiten c. De onderneming dagavond dat de tock Exchange (NY- lerzoek verricht naar van beurshandela- lar aandelen te le- Joms nodig om [voor klanten af te h der Moolen heeft jding van dit onder en om gelijk met de- -en te stoppen. Daar- )k twaalf werkne- aan kwijt. Het effec- akt geen melding baties. Bij Van der 5 zaterdag niemand Waar bereikbaar. opt ruzie itaf Italiaanse Fiat-con- jfrnerikaanse autofa- Éeral Motors (GM) i overnameruzie gelegd. De Amerika- iroor 1,55 miljard «lichting af om de |van Fiat volledig in '»k geeft GM zijn hui- tvan 10 procent in feie terug aan de Ita- aaakte de fabrikant ruil voor de afkoop- fiM een belang in het »an Fiat dat zich be lt dieselmotoren. »en de Amerikanen jke rechten op de chnologie van die- Met de overeen- een einde aan een flict over de nood- odivisie van Fiat. j werklozen miljoen' \t aantal werklozen l zal deze maand Sbijna 5,5 miljoen, e de Duitse krant ntag, zonder bron- ïen. De hoge werk- nt voornamelijk ieringen in de wet- t de nieuwe wet tel- rt ook langdurig 41 bijvoorbeeld al- moeders mee in ^heidscijfer. De ria moeten een be- Ven van de werkge- Duitsland. Onder idde nieuwe regels lantal werklozen in laoorlogs record. weeftrein aten maandag 14 februari 2005 itse zweeftrein irdt mogelijk voor |T een langer traject de Perzische Golf [dens een bezoek bondskanselier de regio begin or het project trklaring worden Jt is zaterdag ver- fi marge van het be- Duitse minister Innenlandse zaken p Duitse onderne- ■inKrupp, die de -jfeftrein heeft ont- naar aanleiding »ek van Schroder in Qatar openen. aid's schikt over olie fastfoodketen Mc- taalt 8,5 miljoen n een rechtszaak af ïn aantal advocaten :es in 2003 begon- het bedrijf zou heb- ;en dat ondanks li helemaal niet was ^op het gebruik van ;re olie. Dat heeft eet Journal zater- .Volgens de schik- Ifhet fastfoodcon- iljoen dollar aan de hartstichting. ip schrapt I banen 3et Amerikaanse fi- -tcern Citigroup 1 banen schrappen je zakenbankieren, ïr op 2 procent van %tal werknemers "Tjd bij deze divisie group liet in een "Eten dat de maatre- d om kosten te be- wil het bankcon- ken in activiteiten Jpectieven bieden, lakte vorige maand ging bekend van 12 »,32 miljard dollar 'kwartaal vorig jaar. t iets in arktoorlog •rijzenoorlog leijn iets meer opgeleverd. De eten, eigendom d-concern, had in >cent van de super- |en in handen, zo fakblad Distrifood is 0,1 procentpunt 1 jaar ervoor. volendam/gpd - De visvang- sten op het IJsselmeer lijken in een vrije val te zijn beland. De afslagen van Enkhuizen en Vo- lendam noteerden vorig jaar dramatisch lage cijfers. Boven dien wordt de spieringvangst op het IJsselmeer net als vorig jaar verboden door het ministe rie van visserij. „Een domper voor veel vissers", aldus secre taris Berends van de Neder landse Vissersbond. De jaaromzet van de Volen- damse afslag daalde vorig jaar met bijna 20 procent naar 581.000 euro. Enkhuizen no teerde 494.000 euro omzet, een derde lager dan in 2003. In 2001 was de omzet nog 1,27 miljoen. In Urk werd voor ruim 2 mil joen verhandeld. Daar is de da ling 10 procent ten opzichte van 2003. Op de visafslagen aan het IJsselmeer wordt paling, ro de baars en snoekbaars aange voerd door een krimpende vloot van IJsselmeervissers. Zo kent de Volendamse afslag nog maar twaalf aanvoerders. De IJsselmeervisserij maakt al sinds jaar en dag zwaar weer door. Ooit visten er 4000 vissers op 2000 schepen. Nu zijn nog 68 vissers actief, maar dat wor den er minder. Vissers en mi nisterie werken aan een sane ring waarbij zo'n 30 vissers zul len stoppen. Aanvankelijk zou de sanering per januari 2005 plaatshebben. Volgens secreta ris Berends van de Nederlandse Vissersbond wordt nu gemikt op 'medio 2005'. Het ministerie heeft 7 miljoen euro beschik baar voor de sanering en dat lijkt te weinig. „De minister ver langt een reductie van 50 pro cent. Maar daar moet je dan wel een aantrekkelijkere rege ling tegenover stellen", aldus Berends. De sanering van de IJsselmeer visserij hangt samen met de te ruglopende visstand. In dat ver band heeft het ministerie ook dit jaar besloten geen toestem ming te geven voor de spiering vangst die altijd in het voorjaar plaatsheeft. Vroeger was dat een belangrijk aandeel in de 'besomming' van de vissers. Volgens het ministerie heeft de spiering een te belangrijke rol in het ecosysteem van het IJs selmeer als voedselbron voor roofvissen en watervogels. De omzet van de visafslag Den Helder/Texel nam vorig jaar met 1 procent af naar 35,1 mil joen. In Den Oever daalde de omzet met 27 procent naar 10,1 miljoen euro. Louis Bracco Gartner, voormalig tabakswinkelier in Delft en voorzitter van de jonge Stichting Nederlandse Tabakshistorie. Foto: GPD/Charles Borsboom Tabak en tabaksproducten spe len al vele eeuwen een rol van betekenis in de Nederlandse eco nomie. De nog jonge Stichting Nederlandse Tabakshistorie be ijvert zich om alle informatie over dit verleden te verzamelen en vast te leggen in een data bank. Een zware klus voor een clubje amateurs. De hoop is ge vestigd op medewerking uit de archief- of museumwereld. eindhoven/gpd - Onlangs heeft Douwe Egberts het archief van de vroegere sigarenfabriek Smit Ten Hove geschonken aan de gemeente Kampen. „Kijk, dat vinden wij geweldig", stelt Louis Bracco Gartner, voorma lig tabakswinkelier in Delft en voorzitter van de jonge Stich ting Nederlandse Tabakshisto rie. „Kampen heeft het ons la ten weten en nu kunnen we gaan overleggen hoe we dit waardevolle materiaal het best beschikbaar kunnen stellen voor belangstellenden. Ideaal!" Helaas is deze gang van zaken een grote uitzondering, zo moet hij melden. Met de archieven van bedrijven in de tabaksindu- Tabaksmuseum in Delft Door de inspanningen van Louis Bracco Gartner beschikt Delft sinds november over een eigen tabakshistorisch muse um. Op de plaats waar hij 37 jaar lang een sigarenzaak had, stelt Bracco Gartner nu zijn rijke collectie pijpen, oude ge reedschappen, verpakkingen, reclameartikelen en tabaks kunstvoorwerpen ten toon. Ook zijn tabaksbibliotheek met duizend boeken maakt deel uit van het museum. strie is het doorgaans slecht ge steld. Ze worden slecht bijge houden en gaan vaak verloren, als het bedrijf zijn activiteiten staakt. Zo zijn er in de loop der eeuwen ook heel veel werktui gen, materialen en attributen die in de tabaksnijverheid ge bruikt werden, verdwenen. Nergens kan een geïnteresseer de een compleet beeld krijgen van de Nederlandse tabakshis torie. Terwijl Nederland vanaf 1600 toch intensief tabaksarti kelen heeft geproduceerd en gebruikt: snuif-, pruim en pijp tabak, sigaren en sigaretten, maar ook allerhande attributen: van Goudse pijpen en tabaks potten tot sigarenbandjes, aan stekers en affiches. Duizenden fabrieken en fabriekjes hebben er hun bestaan aan te danken gehad. Samen met nog enkele enthou siastelingen probeert Bracco Gartner hier met de Stichting Nederlandse Tabakshistorie iets aan te doen. „Ons algemene doel is dit culturele erfgoed ge richt te verzamelen, conserve ren, ontsluiten en documente ren. Zo krijgt de tabakshistorie een blijvende plaats in onze cultuur." Links en rechts doen musea in Nederland, zoals het Cultuur historisch museum in Valkens- waard, hun best. Maar nergens bestaat er een algemeen over zicht of een totaal-aanpak. De stichting wil al het nog beschik bare materiaal, ook bij particu lieren, bedrijven en organisa ties, de komende jaren in kaart gaan brengen. Daarvoor heeft het een ambitieus lijstje van werkzaamheden opgesteld. Daartoe behoren de opzet van een uitgebreide bibliotheek, de opbouw van een landelijke da tabank, het online aanbieden van artikelen, fotomateriaal en links, het bijdragen aan ten toonstellingen en lezingen, het zelf verrichten en laten doen van onderzoek en het uitgeven van eigen publicaties. Doordat het werk neerkomt op de schouders van slechts enkele mensen, zijn de resultaten nog beperkt. Wel is er al een eigen website (www.tabakshist- orie.nl), met gemiddeld ruim 500 bezoekers per maand. Ook heeft het eerste jaarboek inmid dels het licht gezien met tal van aardige artikelen, onder meer over kunst in de tabaksreclame, tabak in de dichtkunst, 100 jaar Agio in Duizel, de Kaveewee Si garenfabrieken in Roosendaal en Pronk Import in Diemen. Veel aandacht gaat verder uit naar het oprichten van een lan delijke databank, waar iedereen terecht moet kunnen als hij iets wil uitzoeken. door onze correspondent Henk Glimmerveen Er wordt meer wijn gedronken dan ooit. Wereldwijd werden het afgelopen jaar maar liefst dertig miljard flessen ontkurkt. De ver wachting is dat dit jaar opnieuw een record wordt gevestigd. Maar niet in Frankrijk. De moder ne consument geeft de voorkeur aan Australische, Chileense en Zuid-Afrikaanse wijn. Goed te drinken en veel goedkoper. Is het voorgoed gedaan met de Franse wijnen? De Fransman heeft een wel haast mythische verering voor de wijn die in eigen land wordt verbouwd. Honderden regels en regeltjes bepalen hoe en wanneer er gestokt en geplukt mag worden en aan welke voorwaarden de druiven moe ten voldoen. Tot op de vierkan te meter moet worden aangege ven op welke grond er is ver bouwd, hoe er is verbouwd en met welke druiven er gemengd is. En elk chateau heeft zijn ei gen merk en etiket. Sommigen worden er stapelgek van om op het etiket te ontcijferen wat men eigenlijk drinkt. Tot voor kort maakte de wijn liefhebber daar geen groot pro bleem van. Die tijd is echter voorbij. „De nieuwe consu ment wil een etiket dat makke lijk leesbaar is en een product dat makkelijk te drinken is. Daar wringt de schoen in Frankrijk", zegt Renaud Gail- lard, bestuurslid van de federa tie van exporteurs van wijn en sterke drank. Want hoewel er steeds meer wijn wordt gedronken, verkeren veel Franse wijnboeren in grote problemen. Een van de grootste zorgen is dat de eigen bevolking steeds minder wijn drinkt. Vooral jon geren laten het afweten. In de afgelopen tien jaar is het aantal Fransen dat dagelijks een glaas je wijn nuttigt, teruggelopen van 37 naar 23 procent. Een ca tastrofale ontwikkeling voor een land dat de wijn welhaast koestert als een cultureel erf goed dat door de Unesco wordt beschermd. Nog steeds zijn de Fransen we reldwijd koploper waar het de consumptie van wijn betreft. De Fransman boven de acht tien jaar drinkt gemiddeld ruim 64 liter wijn per jaar. Maar dat is wel vijftien procent minder dan vier jaar geleden. Italianen Vanwege de dalende verkopen, liggen er hoe langer hoe meer reser ves opgeslagen. In de regio Bordeaux zijn al stemmen opgegaan om twee soorten wijn te gaan maken. Foto: GPD (58,8 liter) en Zwitsers (57 liter) staan op het punt de Fransen voorbij te gaan. En uit onder zoek ter gelegenheid van de ko mende grote wijnbeurs in Bor deaux, de Vïnexpo, blijkt dat ook Amerikanen over drie jaar meer wijn zullen drinken dan Fransen. Het probleem zat hem tot voor kort in de overproductie aan goedkope landwijnen. Maar de crisis heeft nu ook de produ centen van de 'middeldure' wij nen bereikt. Door de dalende verkopen, liggen er hoe langer hoe meer reserves opgeslagen. In de regio Bordeaux zijn al stemmen opgegaan om twee soorten wijn te gaan maken. Dat lijkt op vloeken in de kerk. Want Bordeaux is alleen maar Bordeaux als het geproduceerd wordt volgens de strikte regels van de Appellation d'Origine Contrölée (AOC). De meeste wijnboeren lijken vooralsnog niet bereid om te capituleren. Maar de minderheid groeit snel en krijgt steeds meer invloed. De meeste Franse wijnboeren vinden dat de staat hen de hel pende financiële hand moet reiken. De huidige crisis noe men ze tijdelijk en ze weigeren concessies te doen en wijn te gaan maken die meer op fris drank lijkt dan op wijn. Maar ook in Parijs is de rek eruit, al heeft de regering recentelijk be sloten de wijnindustrie een eenmalige financiële injectie te geven. Zeventig miljoen euro werd uitgetrokken om, zo heet te het, 'de ergste nood te leni gen'. Maar Joël Castany, vice-voorzit- ter van de Cogeca (Europees sa menwerkingsverband van land bouwcoöperaties) noemt dat een valse voorstelling van za ken. Ruim vijftig miljoen euro bestaat uit aangepaste leningen die goedgekeurd zijn door de banken en gefinancierd worden door Brussel. „Dat kost de Franse staat helemaal niets", aldus Castany. Meer zit er voor de wijnboeren voorlopig niet in. Ze staan voor de keuze om vast te houden aan aloude tradities of om mee te gaan met collega's overzee die de supermarkten (overigens goed voor zeventig procent van de wijnverkoop) bedienen met wijn die soms meer lijkt op een alcoholhoudende frisdrank dan op de AOC uit de Bourgogne, de Beaujolais of Bordeaux. Per 1 januari is voor ziekenfondsverzeker den de no-claimregeling ingevoerd. Zie kenfondsverzekerden die weinig of geen gebruik maken van de zorg, kunnen een deel van nominale premie terugkrijgen: maximaal 255 euro per jaar. Wie meer dan 255 euro zorgkosten heeft, krijgt geen geld terug van zijn verzekeraar. Wat telt nu precies mee voor de no-claim en wat niet? De no-claimregeling geldt voor alle zie kenfondsverzekerden vanaf 18 jaar die nominale premie betalen. De regeling geldt per persoon. De no-claim geldt al leen voor voorzieningen in het zieken fondspakket. Daarop zijn een paar uit zonderingen. Huisartsenzorg, kraam zorg, verloskundigenzorg, bevolkingson derzoek en ook de griepprik voor risicogroepen zitten weliswaar in het zieken fondspakket, maar tellen niet mee voor de no-claim. Wat de huisarts betreft, de zorg van de huisarts zelf telt niet mee voor de no-claim, maar als hij bijvoorbeeld medicij nen of een laboratoriumon derzoek voorschrijft, tellen deze wél mee. Zorg die wordt vergoed via een aanvullende verzekering telt niet mee. Daarnaast blijven eigen bij dragen voor hulpmiddelen en medicijnen gewoon be staan. Een eigen bijdrage wordt uiteraard niet meege nomen in de no-claimregeling. Een voorbeeld. Astrid Bakker (37 wordt in de loop van dit jaar ziek. EIGEN BEURS Brenda van Dam jaar) Ze be zoekt haar huisarts twee keer. De huisarts schrijft haar een antibioticumkuur (30 euro) voor en stuurt haar naar het ziekenhuis voor een röntgenfoto (40 euro). Astrid gaat ook nog twee keer naar de tandarts. Verder gebruikt ze de anticonceptiepil. De huisarts valt buiten de no- claimregeling. Astrid krijgt zowel haar anticonceptiepil als haar tandartsbezoek ver goed via haar aanvullende verzekering. Deze tellen niet mee voor de no-claim. Medi cijnen en ziekenhuiszorg (fo to) worden wel afgetrokken van het no-claimbedrag. In totaal gaat er 70 euro van haar no-claim af. In 2006 krijgt ze van haar verzekeraar 185 euro terug. Zorgverzekeraars houden voor hun ver zekerden de stand van zaken bij. Het is nog niet precies duidelijk hoe en of ver zekeraars hun verzekerden tussentijds op de hoogte gaan houden. „Een aantal verzekeraars overweegt om kwartaal- overzichten te gaan sturen", meldt een woordvoerster van Zorgverzekeraars Ne derland. Een aantal zal ook bericht stu ren als de limiet is overschreden. Zelf contact opnemen met de verzekeraar kan natuurlijk altijd. Een enkele verzeke raar zal een speciale functie op de inter netsite inrichten waarmee verzekerden hun no-claimoverzicht kunnen bekij ken. In maart 2006 volgt het totale kos- tenoverzicht over 2005 en wordt de eventuele teruggaaf geregeld. Meer informatie: www.zorgverzekeraars.nl www.kiesbeter.nl houston/anp - Het Russische olieconcern Yukos eist een scha devergoeding van meer dan 20 miljard dollar van vier energie bedrijven. Yukos wil de vier con cerns uit Rusland aanpakken voor hun rol bij de verkoop van zijn belangrijkste productieon derdeel, zo bleek gisteren. Het betreft Gazprom, Gazpromneft, Baikalfinansgroup en Rosneft. De vier ondernemingen waren eind vorig jaar betrokken bij de verkoop van Yuganskneftegaz. Yukos werd gedwongen dit on derdeel te veilen wegens een belastingschuld. Het bedrijfs onderdeel kwam via de onbe kende Baikalfinansgroup in handen van Rosneft, een staats olieconcern. Gazprom, even eens in handen van de staat, bekijkt inmiddels de mogelijk heden om Rosneft in te lijven. Yukos heeft een rechtbank in de Amerikaanse staat Texas in gelicht over de claim, de al eni ge tijd werd verwacht. Het olie concern stelde de rechtbank ook op de hoogte van zijn plan nen om uit surseance te ko men. Yukos vroeg eind vorig jaar uitstel van betaling aan in de Verenigde Staten, in een po ging de veiling van zijn produc tieonderdeel Yugansk te voor komen. Yukos probeert via diverse rechtszaken overeind te blijven. Afgelopen week werd bekend dat de grootste aandeelhouder van het olieconcern, Menatep, een schadeclaim van 28,3 mil jard dollar zal indienen tegen de Russische overheid. Mena tep wil een financiële vergoe ding voor de schade die is op gelopen door de ontmanteling van Yukos. Menatep heeft een belang van 51 procent in het concern. Yukos wordt sinds maanden hard aangepakt door de Russi sche overheid. Volgens de offi ciële verklaring gebeurt dat we gens een omvangrijke belas tingschuld. Veel betrokkenen gaan echter uit van een vergel ding, omdat de voormalige ei genaar van Yukos de oppositie financieel heeft gesteund. den bosch/anp - Supermarkt- concem Laurus heeft een lid van de hoofddirectie vrijge maakt om zich volledig bezig te houden met de verdere ontwik keling van de prijsvechtersfor mule Edah Lekker Laag. Het gaat om de Fransman G. Mol- lard. Hij is afkomstig van de Franse branchegenoot Casino, grootaandeelhouder van Lau rus. De aanpassing van de manage mentstructuur volgt nadat Lau rus vorige maand bekend had gemaakt dat de omzetontwik keling van het concern over 2004 teleurstelde en vooral bij de bestaande Edah-winkels. De omzetontwikkeling bij de 46 vo rig jaar tot Edah Lekker Laag omgebouwde winkels was ech ter positief. In het eerste kwar taal van 2005 worden nog eens vijftien winkels omgebouwd naar de nieuwe formule. ECONOMIE WIJZER Vorige week was er in het tele visieprogramma Nova een zeer schrijnende reportage te zien over hoe in ons rijke land wordt omgegaan met (demente) be jaarden in verpleegtehuizen. De problemen in de verpleegtehui zen doen zich al jaren voor en zijn door bestuurders en be windslieden vaak als incidenten afgedaan. Deze incidenten zijn op zich al schokkend. Zij variëren van één verplichte pyjamadag per week tot slechts één wekelijkse dou- chebeurt per week in sommige verpleegtehuizen. Natuurlijk zijn er ook tehuizen te vinden waar alles op rolletjes loopt. Het is niet alleen een kwestie van weinig geld, maar ook van een slechte organisatie en in competente be stuurders. Toch constateert de Inspectie voor de Gezondheidszorg in 2004 dat liefst tachtig procent van de zorg in de ver pleegtehuizen on der de maat is. Het is op dit moment zelfs zo erg dat de vereniging voor verpleeghuisartsen haar leden nu advi seert om ontslag te nemen als de zorg onder maat is, ten einde een tucht rechtelijke procedure te ontlo pen. Artsen die klagen worden door directies geïntimideerd om hun mond te houden. Zoals gebruikelijk is de gehele Tweede Kamer weer eens ver ontwaardigd en belooft staats secretaris Ross van volksge zondheid voor de zoveelste keer nu toch echt actie te on dernemen. Nu begrijp ik dat haar mogelijkheden in deze tij den van forse bezuinigingen op de gezondheidszorg zeer be perkt zijn. Daarom wil ik de staatssecretaris graag een con structieve suggestie doen om dit probleem op te lossen. Voer een sociale dienstplicht van twee tot drie maanden in voor alle jongeren vanaf bijvoor beeld 16 jaar. De jongeren krijgen een knip- kaart en kunnen hun sociale dienstplicht in de weekenden of vakanties naar eigen goeddun ken vervullen in verpleegtehui zen. ziekenhuizen en andere publieke instellingen, waar een voudige verzorgende taken door geldgebrek niet meer plaatsvinden. Bij andere publieke diensten kan gedacht worden aan het herstellen van - veelal door jon geren - beschadigde abri's en plantsoenen of aan het verwij deren van graffiti. Creatieve be- SYLVESTER EUFFINGER hoogleraar financiële economie Universiteit Tilburg windslieden kunnen in deze sombere tijden zeker nog wel meer taken voor de sociale dienstplichtigen bedenken. Het kabinet zou het recht op studietoelage vanaf 18 jaar kun nen koppelen aan het vervuld hebben van de sociale dienst plicht. De UvT-economen Gijs van Lomwei en Martin van Tuijl hebben een verkennende stu die hierover verricht. Hun con clusie was dat er draagvlak en mogelijkheden zijn om zo'n so ciale dienstplicht in te voeren. Sommige reacties zijn voorspel baar: de vakbonden zullen kla gen over broodroof van verple gers en de jongerenorganisaties over paternalisme door de overheid. Vele jongeren zullen tussen 16 en 18 jaar niet meer toekomen aan hun bijbaantjes om hun discobezoek, mobie le telefoon en merk kleding te kunnen fi nancieren. Deze branches zullen ze ker een gevoelige klap krijgen, maar de samenleving als ge heel zal er op korte en op lange termijn sterk op vooruit gaan. Op korte termijn zul len de meest schrij nende gevallen in verpleegtehuizen en ziekenhuizen onder vangen kunnen worden binnen de budgettaire kaders. Op lange termijn ontdekken jongeren ook nog andere, minder gepri- vilegieërde delen van de sa menleving, en leren zij dat er in het leven een balans bestaat tussen rechten en plichten. Te vaak kennen jongeren wel hun rechten, maar niet hun plich ten. Bovendien zal de toegevoegde waarde van een sociale dienst plicht voor de maatschappij zo wel in corrigerende, 4s preven tieve zin heel groot zijn. Ik denk dat er in de toekomst heel wat minder beschadigde abri's en plantsoenen en minder met graffiti bekladde muren zullen zijn. Vanzelfsprekend klinkt de term 'sociale dienstplicht' voor bestuurders en politici niet echt lekker. Ik ben ervan overtuigd dat zij een mooi eufemisme hiervoor weten te bedenken, zoals bijvoorbeeld 'maatschap pelijke stage'. Wat is er nu mooier dan een reikende hand van de jongeren naar de oude ren in een tijd, waarin er vaak gesproken wordt van een con flict tussen generaties? Er is be hoefte aan meer solidariteit van ouderen naar jongeren, maar ook omgekeerd. Dat versterkt de cohesie in onze samenle ving.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7