BUITENLAND Sji'ieten in Irak moeten macht delen 'Kyoto-verdrag blijft steken in Europa' Huurmoord op 73-jarige Amerikaanse non schokt Brazilië Kosovo kan zo weer exploderen Fatale slalom langs Belgische slagbomen Stembuszege valt lager uit Koerden gaan cruciale rol spelen, buurlanden bezorgd Dresden, zestig jaar later r van goede n Israël sraël zal vandaag in ook de lichamen van lode militanten over- ian de Palestijnse Volgens Israëlische tingen moet dit ge- ■n als een gebaar van Eerder dit weekeinde aël al bekend dat het fhonderd Palestijnse 'n zal vrijlaten, in een de nieuwe Palestijn- jt Machmoud Abbas je in de rug te geven. mochten gisteren iirst in maanden en- irden Palestijnen de Pg tussen de Gaza- ël passeren om in en. e getuige |i overleden Lucia de Jesus dos Êjaatste van de drie an wie de Maagd Hl 17 zou zijn versche- eren overleden. Ze Dos Santos be de vrouwen met de vloed op het katholi- je twintigste eeuw. aren veertig woonde üd klooster van de jsen in de Portugese ■ra. tordplan entijnsdag JjDe Amerikaanse po en man aangehou- ien wordt als het r een plan van enke- i mensen om van- lentijnsdag geza- -fmoord te plegen, li via chatrooms een iben gedaan aan net als hij, niet ge niet hun leven. De bi de depressieve spoor doordat een ada alarm sloeg, meedoen aan het 'Zelfmoordplan, (schrokken toen zij ;en andere vrouw zichzelf en haar ;n van het leven te jft bij plan den reactor an heeft gisteren la at het niet zal afzien nen om een eactor te bouwen, kan worden ge- ateriaal voor kern aken. Frankrijk, inië en Duitsland ;ran aangeboden le leveren als Iran lannen zou laten zonder vaarten leristen in Venetië tot en met vandaag •r gondelvaarten. De -djn zaterdag voor n staking gegaan. :n eind maken aan ling waarbij zij 's is vanaf half elf het ogen. Bovendien itwaardigd over het Verwordende ge- scheepvaartver- Ts meer golfslag De afgelopen twee emotoriseerde tverkeer met een autoverbod vën Italië Wië gold gisteren iptanhoudende smog n autoverbod in een I Itn, negen dit keer. in Rome, maar in in het noorden van pesten automobilis- dag of een deel van 1 voertuig laten /O edacteur -apt op -Hïofdredacteur Ea- van de Amerikaanse —Ier CNN is opge- n zei dat omstreden _-'n van hem in janu- (r geen goed hebben jan zou eind janua- )rld Economie Fo- hebben dat Ameri- pen in Irak doelbe- listen hebben aan- i e hoofdredacteur ai bij CNN. Hij ver hij de goede naam er niet in diskrediet /erdachte in k overleden id Sirven, een van machten in de ge ide zaak rond cor- -Uide bij de Franse d appij Elf, is zater- irige leeftijd overle- ixf-onderdirecteur jc in november 2003 pfel en een boete van iro veroordeeld we ltering. Hij ging in p. De uitspraak ut verwacht. maandag 14 februari 2005 door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De huurmoord zaterdag op een Amerikaanse missiezuster heeft Brazilië ge schokt. President Lula stuurde zelfs twee mi nisters naar de deelstaat Para om het politie onderzoek te begeleiden naar de liquidatie van de 73-jarige Dorothy Stang. De liquidatie van de non, strijdster voor de rechten van de 'landlozen' in de regio rond het stadje Anapu, is scherp veroordeeld. Minister van justitie Marcio Thomaz Bastos heeft in opdracht van Lula de Federale Politie op de zaak gezet. Op heldering van de moord heeft van de regering topprioriteit gekregen. Volgens minister van mensenrechtenzaken Nilmario Miranda vertoont de huurmoord sterke overeenkomsten met die op de Brazili aanse milieuactivist Chico Mendes in 1988. Mendes kreeg na zijn dood wereldbekend heid voor zijn inzet voor het behoud van het tropisch regenwoud. Net als Mendes streed Stang op vreedzame wijze tegen de arrogantie van grondbezitters en houtkapbedrijven. In Stang leefden zijn ideeën van duurzame ex ploitatie van het regenwoud voort. Stang werd zaterdag overvallen door twee 'pistoleiros', toen zij op weg was naar een ne derzetting van kleine door de overheid ge steunde boeren. Haar begeleider, die de aan slag overleefde, heeft de twee daders herkend. Zij zouden zijn gecontracteerd door een zeke re Dinair, die in opdracht van de lokale elite de arme lokale bevolking terroriseert. Stang, die naast de Amerikaanse ook de Bra ziliaanse nationaliteit had, stond al vier jaar bloot aan moordbedreigingen. Maar zij acht te politiebescherming niet nodig omdat zij vaak op reis was. Begin deze maand lichtte Stang Miranda persoonlijk in over de intimi datiepraktijken. In een interview in november zei ze dat ze al geruime tijd op de zwarte lijst van groot grondbezitters en houtkapbedrijven stond. „Maar ik weiger voor hun dreigementen te zwichten. Ik heb alle recht me in te zetten voor de arme, vertrapte bevolking. Deze men sen verdienen hun lapje grond op menswaar dige manier te kunnen bewerken zonder dat dit ten kostte gaat van het milieu", aldus de missiezuster. Strang kreeg recent voor haar werk twee belangrijke Braziliaanse onder scheidingen. dresden - Zwaaiend met zwarte vlaggen en spandoeken, en op muziek van Richard Wagner hebben zo'n vijfdui zend neonazi's gisteren door de binnenstad van Dresden gemarcheerd. Zij verstoorden zo de 60ste herdenking van de geallieerde bombardementen op de stad aan het eind van de Tweede Wereldoorlog, waarbij naar schat ting 35.000 mensen omkwamen. Volgens de neonazi's, geleid door de extreemrechtse partij NPD, waren die bombardementen een oorlogsmisdaad van de geallieer den. Kort voor de mars deed bondskanselier Gerhard Schroder een oproep aan extreemrechts om op te hou den met het afschilderen van Duitsland als een slachtof fer van de oorlog, terwijl het de nazi-misdaden margina liseert. Enkele tientallen demonstranten werden gearres teerd. Antifascisten hielden een tegendemonstratie. Schroder zei dat hij zich zal verzetten tegen elke poging om de geschiedenis te vertekenen. Hij liet doorscheme ren dat hij een nieuwe poging zal doen om de NPD te la ten verbieden. De officiële herdenking begon met een mis in de Kreuzkirche en een kranslegging bij een massa graf van 20.000 slachtoffers van de vuurzee waarin het centrum van Dresden door de bombardementen veran derde. Foto's: EPA/Reuters door Merle Tip den haag - Woensdag treedt, na jaren vertraging door politiek gesteggel, het Ky oto-verdrag over de beperking van broei kasgassen, in werking. De Verenigde Sta ten, 's werelds grootste 'producent' van die gassen, doen niet mee. Ontwikke lingslanden, waartoe ook China en India worden gerekend, hebben respijt tot 2012. „Kyoto blijft steken in Europa." Bijna was het er niet van gekomen. Rus land lag dwars, ontwikkelingslanden eis ten uitstel, de Verenigde Staten bleven mordicus tegen. Maar nu, dertien jaar na de eerste initiatieven van de conven tie over klimaatverandering en acht jaar na de grote VN-milieuconferentie in het Japanse Kyoto, treedt het verdrag over vermindering van de uitstoot van broei kasgassen woensdag dan toch in wer- king. Het groene licht van de Russische presi dent Vladimir Poetin, eind vorig jaar, gaf de doorslag. Met de ratificatie van het verdrag door Rusland werd het vereiste aantal deelnemers (een aantal landen die samen verantwoordelijk zijn voor meer dan 55 procent van de uitstoot) ge haald. Maar de euforie is nog altijd niet groot. Want wat stelt Kyoto voor zonder Ame rika? „Het wordt een fiasco. Kyoto blijft steken in Europa. Het zal geen enkel ef fect hebben, behalve veel negatieve eco nomische gevolgen. Afkoeling van het klimaat zal het niet teweegbrengen", zegt internationaal econoom Hans La bohm, verbonden aan het Instituut Clingendael in Den Haag. In 1992, toen het nog niet over de cen ten ging, leek iedereen het er over eens te zijn: we moeten wereldwijd iets doen om klimaatverandering af te remmen. De afgelopen 140 jaar is het 0,6 graden Celsius warnier geworden op aarde, een voor de planeet snelle verandering. Maar toen met name Europese regerin gen concrete maatregelen bedachten om het gebruik van kolen, olie en gas te verminderen en over te stappen op schonere energiebronnen als wind en zon, begonnen veel landen te twijfelen of trokken zich geheel terug, zoals de VS en Australië. Te duur, niet op te bren gen, was het argument. Ontwikkelingslanden, waaronder grote energieverbruikers China en India, kre gen daarom respijt tot 2012. In totaal doen nu 141 landen mee aan dit eerste, bindende, internationale milieuverdrag. Maar eigenlijk zijn op dit moment alleen de Europese landen verplicht de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Rusland heeft bedongen op het 'uit- stootniveau' van 1990 te mogen blijven zitten. „De andere landen zullen nooit echt meedoen. Nu niet en nooit niet", zegt Labohm. Om er somber aan toe te voegen dat Eu ropa het in zijn eentje niet zal volhou den. En uiteindelijk zullen ook EU-lan- den afhaken. Labohm: „Italië, met Ber lusconi als premier, zal er als eerste uit stappen, omdat het verdrag veel geld kost en het de Italiaanse economie schaadt. Industrieën zullen zich ver plaatsen naar landen waar geen milieu beperkingen gelden, waardoor werkge legenheid verloren zal gaan." Labohm geeft de Amerikanen gelijk. „De wetenschappelijke basis onder de kli maatverandering is wankel en wordt door een meerderheid van wetenschap pers in twijfel getrokken. Het is vooral een politiek spelletje geworden, geba seerd op emotie en economische belan gen. En Europese regeringen kunnen natuurlijk niet meer terug. Zij hebben al jarenlang kapitalen uitgegeven aan mi lieumaatregelen. Ze kunnen niet meer terug en zeggen: sorry, we hebben ons vergist." De vraag die rest is: werkt Kyoto? Zelfs als de vermindering van broeikasgassen volgens plan verloopt, is dit slechts een fractie van wat nodig is om klimaatver andering tegen te gaan. Kyoto geldt slechts als eerste stap; het is een blauw druk voor toekomstige maatregelen. belgrado/anp-gpd - De Servi- sche president Boris Tadic heeft gisteren de aanspraken van zijn land op de afvallige provincie Kosovo bekrachtigd. Tijdens zijn bezoek aan de pro vincie zei hij dat Kosovo vol gens zowel het Servische als het internationale recht deel uit maakt van Servië en Mon tenegro. Het was het eerste be zoek van een Servische presi dent sinds de Verenigde Naties in 1999 het bestuur van het hoofdzakelijk door etnische Al banezen bewoonde Kosovo overnamen. In de provinciehoofdstad Pristi- na eiste Tadic van het hoofd van het VN-bestuur, Sören Jes- sen-Petersen, dat de VN meer doen voor de bescherming en de handhaving van de rechten van de Servische minderheid. Het bezoek omvatte geen ont moeting met gekozen vertegen woordigers van de Albanezen. Dit jaar is van vitaal belang voor KosoVo. Volgens de invloedrijke denktank Internationale Crisis Groep is er een gerede kans dat Kosovo zal exploderen als niet in het voorjaar reeds de weg naar onafhankelijkheid wordt ingeslagen. Volgens de ICG is het te laat als deze zomer pas de besprekingen beginnen. Kosovo werd na de oorlog van 1999 een VN-protectoraat. Deze zomer moet op een top van de VN-Veiligheidsraad een besluit vallen over de definitieve status van Kosovo. Servië wil de pro vincie terug, maar zou in wer kelijkheid aansturen op een de ling van het gebied. De Albane zen, die ruim negentig procent van de bevolking vormen, wil len onafhankelijkheid voor het hele gebied. Hoewel Tadic als pro-Westers geldt, lijkt hij het zelfde doel na te streven als Kostunica. Slechts over de tac tiek zijn beide leiders verdeeld. De Internationale Crisis Groep vreest dat Servië niet werkeloos zal toekijken als Kosovo explo deert. Een van de scenario's is dat het Servische leger dan Noord-Kosovo zal bezetten, President Tadic met een Servische vlag in Strpce in het zuiden van Kosovo. Foto: Reuters bagdad/gpd-reuters - De Ver enigde Arabische Alliantie van sji'itische partijen is de winnaar geworden van de Iraakse parle mentsverkiezingen van 30 janu ari. Dat heeft de speciale verkie zingscommissie gisteren be kendgemaakt. Maar het blok haalde met bijna 48 procent van de stemmen niet de verwachte absolute meerderheid. Dat kwam vooral omdat de alliantie van de Koerdische partijen PUK en KDP met 25,7 procent een be ter dan verwacht resultaat boek te. Op de derde plaats eindigde de sji'itische groepering rond pre mier Ayad Allawi, die 13,8 pro cent kreeg. De Verenigde Arabi sche Alliantie zal nu een coalitie moeten vormen om te kunnen regeren. De soennitische min derheid, die decennia lang Irak heeft bestuurd, heeft slechts zeer beperkt gestemd. In de provincie Al-Anbar stemde slechts 2 procent van de soen nitische kiezers. Veel soennie ten bleven weg uit angst voor aanslagen en er was een boycot door de soennitische partijen. Volgens de soennitische politi cus Adnan Pachachi geeft de uitslag daardoor 'een vertekend beeld van Irak'. Sji'itische woordvoerders uitten hun be\Teemding over de 'slechts' 48 procent die de alli antie heeft behaald. Zij sugge reerden dat met de uitslag is ge knoeid. De partijen hebben nu drie dagen de tijd om bezwaar aan te tekenen tegen de uitslag. De opkomst was ruim 59 pro cent. De nieuwe Nationale Assem blee met 275 zetels moet nu met tweederde meerderheid een president - vermoedelijk een sjiiet - en twee vice-presi- denten aanwijzen. Die benoe men op hun beurt een nieuwe premier en die benoemt weer zijn ministers, die de steun van een gewone meerderheid moe ten krijgen. Daama moet ge werkt worden aan een nieuwe grondwet. Kandidaat-presiden ten zijn de huidige vice-premier Ibrahim Jaafari en minister van financiën Adel Abdul Mahdi. Beiden lieten weten in hun re gering plaats te willen inruimen voor soennieten. ..Niemand wordt buitengesloten", zei Jaaf ari. In het Koerdische noorden van Irak werd uitbundig feestge vierd na het bekend worden van de uitslag. In de stad Kir- kuk, die ook door Armeniërs en Turkmenen wordt opgeëist, gingen tienduizenden Koerden de straat op, zwaaiden met Koerdische vlaggen en schoten in de lucht. Gevreesd wordt voor nieuwe spanningen, nu de Koerden zich sterk voelen. Zij eisen al dat hun leider Jalal Ta- labani president of premier wordt. De Koerdische Alliantie van PUK en KDP won de abso lute meerderheid in de provin cie Tamin waarin Kirkuk ligt. De Turkmenen kregen 16 pro cent van de stemmen. Rijswijk/anp - De sji'ieten heb ben de verkiezingen in Irak ge wonnen. Maar het is toch een tegenvaller voor de Verenigde Iraakse Alliantie; ze bleven ste ken op ruim 48 procent. De Koerden zullen een cruciale rol gaan spelen in het politieke proces. Het sji'itische blok bezet dan wel 132 van de 275 zetels in het tijdelijke parlement, maar alle regeringsbesluiten eisen een tweederde meerderheid in de Assemblee. De Koerden leveren 71 volksvertegenwoordigers en zullen dus in de besluitvorming een cruciale rol spelen. Een punt waar de Koerden kei hard over zullen onderhande len, is de kwestie Kirkuk. De Koerden willen de oiiestad bij hun autonome regio voegen. Maar de sji'ieten en soennieten zien dat niet zitten. Ook de Turkmenen, gesteund door Turkije, zijn hier fel op tegen. De buurlanden van Irak zitten niet te wachten op een invloed rijke Koerdische stem in de re gering in Bagdad. Zo vrezen de regeringen in An kara, Teheran en Damascus dat hun eigen Koerdische minder heid het Iraakse voorbeeld zul len willen volgen. Ankara denkt dat de Koerden met de olierijkdom van die stad toch wel eens zouden kunnen gaan nadenken over onafhan kelijkheid. De Koerden zullen zich sterk maken voor een democratisch, federaal Irak met een zeer grote mate van autonomie voor Koer- distan. De Koerden maken maar zo'n 20 procent van de bevolking uit, maar krijgen een onevenre dig grote invloed. waar de dichtste concentraties Serviërs wonen. Een veeg teken zou zijn dat Servië is begonnen met de bouw van een grote mi litaire bases in de Presevo Val lei, op een steenworp afstand van Noord-Kosovo. Die basis komt deze zomer gereed. door onze correspondente Pascale Thewissen diepenbeek - Vijf jongeren uit Belgisch Limburg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen toen de auto waarin ze zaten werd ge grepen door een goederen trein. De jongeren staken in Diepenbeek (bij Hasselt) een bewaakte spoorwegovergang over op het moment dat de seinen op rood stonden. In de auto zaten twee broers van 17 en 21 jaar uit Borgloon, en een 21-jarige jongen en twee meisjes van 18 en 20 jaar oud uit Tongeren. Hun auto werd honderden meters mee gesleurd. Vier van hen waren op slag dood. Eén slachtoffer overleed later in het zieken huis. Volgens de Belgische spoor wegmaatschappij NMBS stond voor de spoorwegovergang in Diepenbeek op het moment van het ongeluk, omstreeks één uur 's nachts, een file. De slagbomen waren gesloten omdat twintig meter verder een trein stil stond. De machi nist van die defecj^trein zag hoe enkele automobilisten na minutenlang wachten rechts omkeert maakten. Eén onge duldige automobilist slalomde echter langs de (halve) slagbo men. De vijf jongeren probeer den die stunt te imiteren, maar zagen niet dat uit de andere richting een goederentrein kwam gedenderd. De Belgische minister van mo biliteit, Renaat Landuyt, kon digde naar aanleiding van het ongeluk een onderzoek aan naar de (on)veiligheid van de spoorwegovergangen in het land. „Maar we kunnen wel tien ver keersborden en waarschu- wingslichten plaatsen, als mensen dit soort risico's ne men is daar niets tegen be stand", zei hij voor de VRT-te- levisie.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5