Uithaal Kamp over OR leger stoort Kamer BINNENLAND CDA maakt referendum EU 'best belangrijk' 5Reclassering moet selectiever worden aangepakt 'Een tik op de billen is vorm van crisisinterventie' Ziekenhuizen verbieden duur kankermedicijn 'Kritiek krijgsmacht niet openbaar' CDA vindt kritiek rechters over terrorisme ongepast Draken in de stad Zwerver mag zelf kiezen: opvanghuis of gevangenis ik: dode gewonden p de Brabantse ge- geijk is gistermiddag ;e vrouw uit die et leven gekomen, n door haar 53-jari- >ot bestuurde auto Drrang verleende lere auto op de krui- nciale weg. De be- ikte gewond, de 18- er van het echtpaar eerd, zei de politie, ttenden van de an- akten gewond. itbeleid |t onzinnig' Oud- milieuminis - ius (WD) noemt het id van het huidige innig. Hij zei zater- -programma Nova e ergeren', omdat in dcoord is afgespro- erland 'in de pas met het buiten- imius vraagt zich af n worden bedoeld, t probleem zo ern- Bgering volgens moet lopen. Win- t het verkeersbeleid 1 en de afspraken rijfsleven over ener- g niet hard genoeg. iwer OM overleden zijn woonplaats rijdag voormalig jeneraal Hustinx rlij is 89 jaar gewor- ibehoorde tot de van het openbaar pM). Hij heeft aan >?aan van het inmid- i ingeburgerde drie- g met politie en _er. Hustinx kreeg ""taker te maken met welddadige gijze- uid in 1973, toen in jortvluchtige bank- jmilie gijzelden, lij eind jaren '70 ^zen de eerste uitin- ®eur die het land I(hrzaakt door leden ^Armee Fraktion. machinist ij ongeval TJij een ongeval met 'Ijkan is zaterdagoch- janmachinist om tomen. Eén enorm met een hijskraan Jere kraan werd ge- 'fbs uit de zekering. viel boven op de Ie tweede kraan. De Je daarin zat, was 1. Hoe het wiel los n raken, is niet be ffen noemden de Tüs mogelijke oor- tolgens de politie is maandag 14 februari 2005 hte meldt de politie hoofdverdachte ilxd op de rijke Ne- akenman Ran Bie- leéich vrijdag zelf ge- jepolitie in het Belgi- eaut. De moord werd eneegd in de woning lacs in de buurt van De 38-jarige ver- slopen vrijdag al nian een onderzoeks- nnan werd eind vorig tal dagen voor een rioor BiemansVwe- teiwezen als dader, rcfltwerpen zag aan- fl'vrouw, die al vijf jniechtenis zat, als aichte. Nadat zijn de nspgewezen als dader ikllopig op vrije voe- verdrinkt: nog zoek nen - Een 34-jarige lit Monnickendam ;n, nadat hij zater- net een andere an vissen op de Vin- issen. De veront- in van een van hen n alarm. De politie er gingen op onder- roffen een van de I aan in het water, it naar het tweede ïen kennis van de lammer, werd van- hte weer gestaakt, •ordvoerder is on- ijn toestand. Ook jg niet gevonden. :el in voor '>n moord Politie en justitie lagen flyers uit aan letineerden in ge en penitentiaire in Nederland om tie te verzamelen •rd op ex-recher- Hoogland. Ook isporingsinstanties mensen die in de in Hoogland ver- mogelijk iets kun- "Si over de criminele /•p 18 maart vorig programma Opspo- it toont vanavond st beelden van de ihutter. door Jaco van Lambalgen den haag - Opeens doet het er toe wat de kiezer van de nieuwe Europese grondwet vindt. Als de Nederlanders massaal tegen de grondwet stemmen, om wel ke reden dan ook, heeft de re gering aardig wat uit te leggen in Europa. Het CDA maakte het referendum dit weekeind in één klap 'best belangrijk'. CDA-fractievoorzitter Verhagen bekende kleur. Als minimaal dertig procent van de kiezers opkomt en van hen spreekt zes tig procent zich duidelijk voor of tegen de grondwet uit, dan neemt de CDA-fractie in de Tweede Kamer dat standpunt over. „Je kunt geen referendum organiseren en vervolgens te gen de kiezers zeggen: u kunt de boom in", verklaarde Verha gen zaterdag in een interview met de Volkskrant. En dat is om drie redenen op- den haag/gpd - Diverse patiën ten met borst- en dikkedarm- kanker krijgen geen medicijnen die hun leven kunnen verlen gen, omdat ziekenhuizen die niet vergoeden. De Nederland se Vereniging van Oncologen (NVMO) constateert dit na een rondgang langs aangesloten specialisten in honderd zieken huizen. De prijzen van de betreffende medicijnen en de chemokuren variëren van 10.061 euro tot 32.000 per patiënt. Volgens de specialisten kunnen ze daar mee het leven van patiënten vier tot zes maanden verlengen. Omdat er ook ziekenhuizen zijn die het gebruik van deze medi cijnen wel toestaan, vindt de NVMO dat er sprake is van een onacceptabel grote onrecht vaardigheid. De vereniging heeft niet open baar gemaakt om welke zieken huizen het gaat, maar het be treft zowel kleine centra als academische ziekenhuizen. In 2003 zouden negentien zieken huizen de middelen niet ver goeden en volgens het recente onderzoek is dat aantal ge groeid. Vorig jaar december klaagden hematologen al dat ze een duur geneesmiddel tegen een vorm van bloedkanker niet mochten voorschrijven. merkelijk. Het CDA was in de Kamer tegen het referendum, het vond een onderwerp als de Europese grondwet te complex om de kiezer daar simpel 'ja' of 'nee' tegen te laten zeggen. Bo vendien is de fractie zelf voor de Europese grondwet. Nu zegt Verhagen toe dat zij als grootste regeringsfractie haar oordeel zal bijstellen. En dat terwijl het referendum niet bindend, maar slechts een advies van de kie zers is aan regering en parle ment. Overigens moet de da tum van het referendum nog worden bepaald, maar waar schijnlijk wordt het in juni ge houden. „Je gaat niet voor de kat zijn staart een referendum organi seren", zegt Verhagen nu. De volksraadpleging is een initia tief van de oppositiepartijen GroenLinks, SP en PvdA. Zij willen dat de Nederlanders hun stem kunnen laten horen over de Europese integratie. In Brus sel worden steeds meer beslui ten genomen die voor alle bur gers van belang zijn, terwijl de burgers zelf nauwelijks weten wat daar gebeurt. De nieuwe Europese grondwet is een uitgelezen kans, oordeel de de oppositie. Daarin wordt vastgelegd hoe de inmiddels tot 25 landen uitgedijde EU gaat functioneren en hoeveel macht Nederland nog heeft. Er is on der meer bepaald dat de EU een eigen president krijgt, die als het gezicht van de Unie naar buiten optreedt. Vanaf 2014 heeft bovendien niet ieder land meer een eigen Commissaris in het dagelijks bestuur van de EU. Een belangrijk verdrag, waar dan ook lang over gesteg geld is. Met veel moeite kregen de initi atiefnemers drie weken geleden het referendum door de Eerste Kamer. Ironisch genoeg juist omdat de WD-fractie, die de doorslag gaf, benadrukte dat de uitslag slechts een advies aan het parlement is. Zoals bij alle verdragen treedt de grondwet pas in werking als die door Tweede en Eerste Kamer is goedgekeurd. Met de draai van het CDA, heel strategisch na het debat in de Senaat, is het politiek gewicht van het referendum aanzienlijk toegenomen. Het doet er nu toe hoeveel mensen gaan stemmen en wat zij willen. „Groenlinks, D66 en SP hebben al laten we ten dat ze uitslag hoe dan ook zullen volgen", zegt initiatief neemster Karimi van Groen Links. „Ik ben heel blij dat het CDA nu duidelijkheid heeft ge geven. Ik hoop dat PvdA en WD dat ook doen." Voorlopig is daar bij de WD weinig kans op. „Verhagen zet de limiet wel heel erg laag. Een opkomst van dertig procent, daar gaan we zelfs bij de Euro pese verkiezingen nog over heen", zegt WD-woordvoerder Van Baaien badinerend. „De WD behoudt zich het recht voor zelf te denken. Wat als in de campagne opeens de toetre ding van Turkije centraal staat? Of de vraag of Nederland uit de euro moet stappen? Daar gaat de grondwet niet over! Wat als het een opiniepeiling wordt over Balkenende? Dan maken wij graag onze eigen afweging." De regering, die niet op het re ferendum zat te wachten, zal een campagne voeren om men sen aan te moedigen naar de stembus te gaan, en om dan vooral voor de grondwet te stemmen. Mocht de nee-cam pagne te veel aan de weg tim meren, dan houdt de regering, tot woede van de oppositie, nog anderhalf miljoen euro achter de hand om de ja-campagne extra leven in te blazen. den haag/gpd - De uithaal van defensieminister Kamp naar de medezeggenschapsorganen van de krijgsmacht is onterecht, vindt een ruime meerderheid van de Tweede Kamer. Het per soneel van defensie is juist ui terst loyaal en heeft alle recht de Kamer te benaderen als het zich ergens zorgen over maakt, stelt WD-Kamerlid Van Baaien. Hij krijgt steun van de fracties van PvdA en CDA. Kamp vindt echter dat de me dezeggenschapsorganen kritiek die zij hebben op besluiten van de regering binnenskamers moeten houden. In een scherpe brief naar de Kamer stelde de minister vorige week dat dat bij defensie anders ligt dan bij an dere bedrijven, omdat de krijgs macht onvoorwaardelijk be schikbaar moet zijn. Aanleiding voor de ophef is het besluit van de minister om een deel van de helikopters van de marine die nu nog in marine vliegkamp De Kooy in Den Hel der gestationeerd zijn, in on derhoud te doen op vliegbasis Gilze Rijen. Het personeel van De Kooy wil alle NH-90 heli kopters van de marine op De Kooy houden. Een deel van de Kamer is daarvoor. De medezeggenschapsraad (GMC) had de Kamer bereke ningen gestuurd waaruit bleek dat dit goed mogelijk is. De Ka mer wilde van de minister een reactie, waarop Kamp met zijn uithaal naar de GMC kwam. Woordvoerster Eijsink van de PvdA is verontwaardigd. „We hebben nog steeds geen ant woord op de cijfers. In plaats daarvan komt Kamp met zijn brief, die ik op zijn minst op merkelijk vind. Op 2 maart be spreken wij vliegkamp De Kooy, en dan wil ik van Kamp gewoon een antwoord op de berekenin gen van de GMC hebben." Ook WD en CDA zijn verbaasd over de opstelling van de minis ter. Zij wijzen er op dat er nog geen definitief besluit ligt. „Dat is er pas als de Kamer zich uit spreekt over het voorstel van de regering", benadrukt CDA'er Aasted-Madsen. „Het personeel heeft gewoon het recht zijn mening te geven. Dat heb ik ook nodig om als volksvertegenwoordiger mijn werk te doen", stelt WD'er Van Baaien. „Dat is heel wat anders dan zich tegen het beleid ver zetten. Defensiepersoneel is heel loyaal en gaat echt geen geheime documenten naar bui ten brengen." Amsterdam - Met draken, leeuwen, muziek en dans is zaterdag in Amsterdam en Den Haag het begin van het Chinese nieuwjaar ingeluid. In het Haagse stadhuis woonden ambassadeur Xue Hanqin van de Volksrepubliek China, minister Bot van buitenlandse zaken en vele vertegen woordigers van de Chinese gemeenschap in Nederland de ceremonie bij. In Amsterdam werd een optocht door de stad gehouden. Voor de Chinezen is nu het Jaar van de Haan begonnen. Foto: GPD/Koen van Weel den haag/gpd - Het eten zou lekkerder kunnen, ze voelen zich soms bedreigd door collega-gedetineerden en de straf fen zijn te streng, zeggen gedetineerden over hun verblijf in een Nederlandse ge vangenis. Verder zijn ze vrij neutraal. „We hebben hier een behoorlijk detentieniveau", concludeert directeur gevangeniswezen Peter van der Sande aan de hand van het tweede 'klanttevredenheidsonder- zoek' onder gevangenen. De zwaarste kritiek betreft het maat schappelijk werk en de reclassering. De inspanningen om hen na de straf weer in de maatschappij te helpen functione ren, stellen volgens gevangenen weinig voor. Ten opzichte van 2003 is de waar dering daarvoor, die toen al laag was, zelfs gedaald. Van der Sande herkent de kritiek: „In de loop van dit jaar beginnen we in samenwerking met de reclassering een nieuwe, persoonsgerichte, aanpak. De inspanningen zijn nu nog onvol doende op elkaar afgestemd." Is er geld voorzo'n persoonlijke aanpak? „Nu wordt nog veel energie gestoken in mensen die er voor kiezen na hun straf weer terug te keren in het milieu waar ze vandaan komen. Daar worden we selec tiever in. We maken samen met de re classering een plan voor wie echt^aan zichzelf wil werken. Als een persoon daar niet voor kiest: ook prima. Die krijgt dan een beperkt programma." De enquête is gehouden voordat afgelo pen jaar werd begonnen met de versobe ring in gevangenissen. „We werken nu met 'bedrijfstijden'. Dat wil zeggen dat gedetineerden na 17 uur in hun cel zitten. Ze klagen dat het nu lastig is om bijvoorbeeld contact met hun familie te onderhouden. Ik heb ge zegd dat ik zal kijken wat ik daaraan kan doen. Het is denkbaar dat we bijvoor beeld een telefoon in de cel invoeren." Gevangenen zijn uiterst negatief over tivee op een cel. De vrijwilligers die aan de proef meededen zijn hoogstens 'neu traal'. Wat doet u daarmee? „In de basis was het vrijwillig, maar er waren niet altijd alternatieven, dus het was ook niet helemaal vrijwillig. Ik heb sinds de landelijke invoering op 1 okto ber geen klachten of incidenten meer gehoord. Het gaat dus steeds beter." hilversum/anp - Het CDA is het er niet mee eens dat rechters deze week openlijk kritiek heb ben geuit op de nieuwe antiter reurmaatregelen die het kabi net voorbereidt. CDA-Tweede- Kamerlid Van Fessem vindt dat rechters zich hierdoor kwets baar maken, omdat zij later in rechtszaken moeten oordelen aan de hand van deze wetge ving. De PvdA vindt wel dat rechters zich mogen roeren, tot het moment dat een wetsvoor stel is ingediend bij de Tweede Kamer. Van Fessem zei gisteren in het televisieprogramma Buitenhof dat de rechters hun zorgen op een andere manier kenbaar kunnen maken, bijvoorbeeld via de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak. Voorzitter Tonkens van die vereniging ziet het dilemma ook, maar vindt wel dat rechters zich op deze manier mogen uitspreken. „De rechters wijzen de maatregelen niet af, maar ze manen om be zinning en wijzen op de risico's en mogelijke gevolgen." Volgens haar hebben de rech ters, onder wie raadsheer Cor- stens van de Hoge Raad, zich juist heel afgewogen uitgespro ken over de plannen. Tonkens ziet de kritische rechters niet als 'keffertjes' maar als waakhon den van de rechtsstaat. „Het is een waarschuwing. Corstens zegt vooral te kijken of de maat regelen nodig zijn." PvdA-Tweede-Kamerlid Wolf- sen vindt dat rechters 'in alge mene zin over algemene wetge ving' mogen discussieren. Wolfsen kan zich vinden in de waarschuwing van de rechters voor zorgvuldigheid. Hij vindt dat hoe meer de overheid mag, hoe strenger de toets moet zijn. De rechters hebben grote moei te met de verlenging van het voorarrest van verdachte terro risten, van drie naar 27 maan den, terwijl de belastende infor matie kan worden onthouden. Ook mogen mensen straks op gepakt worden bij aanwijzingen voor terroristische activiteiten in plaats van een redelijk ver moeden. Ook het gebruik van informatie van de Algemene In lichtingen- en Veiligheidsdienst AIVD als bewijs, is een punt van zorg. In navolging van Brits systeem zwolle/gpd - Zwervers moeten in de nabije toekomst mogelijk een keuze maken tussen op vang of de cel. In Engeland blijkt deze aanpak van het groeiende daklozenprobleem al jaren goed te werken. „Als we de zwakke plekken van het Britse systeem vermijden krijgen we eindelijk grip op het probleem", stelt Tweede-Ka merlid Verdaas (PvdA), die met WD-collega Veenendaal aan een initiatief-wetsvoorstel werkt. Tegenover de plicht om van de voorzieningen gebruik te ma ken moet wel een volwaardig aanbod van opvangtehuizen staan, vindt Verdaas. Niet al leen voor de eerstelijns opvang, maar ook voor de mensen die dat ontgroeid zijn. „Dat is in Engeland de zwalcke plek. Tus sen een 'hostel' en een regulie re woning zit een enorme af stand." In Nederland is de af stand kleiner, maar ook hier ontbreken in de 'woonladder' de onderste treden, vindt hij. Extra celruimte is in het nieuwe systeem niet nodig. „In Enge land koos niemand voor de cel. Je moet de stok wel hebben, maar je hoeft hem niet te ge bruiken." Verdaas en Veenendaal brach ten vorige week een werkbe zoek aan Londen. Ze bekeken daar hoe Groot-Brittannië om gaat met het groeiende aantal daklozen. Premier Tony Blair maakte zich in 1998 persoonlijk sterk voor een flinke afname van het aantal zwervers: in vijf jaar tijd moest tweederde van straat verdwijnen. Dat is gelukt, hoorden Verdaas en Veenen daal van een Britse parlementa riër. Zeventig procent van de daklo zen die Groot-Brittannië in '98 telde, verblijven inmiddels in pensions. Door fors te investe ren in opvangtehuizen en dak lozen de keuze te geven tussen zo'n tehuis of de gevangenis, is de overlast op straat fors afge nomen, zag Verdaas. „De me thode van 'the carrot and the stick' - belonen en straffen - is beter dan het pappen en nat houden dat we in Nederland doen. Iedere dakloze heeft daar recht op een hostel, maar hij heeft ook de plicht om er naar toe te gaan." Met de 'Anti-social Behaviour Act' heeft de Britse staat boven dien een krachtige stok achter de deur, zegt Verdaas. „Onze landloperswet gaat lang niet zo ver. Wij hebben nu nog geen basis om mensen van straat te halen. Jammer, want dat is een mooi middel om zorgmijders bij de kladden te pakken. De PvdA'er gaat met zijn WD- collega een initiatief-wetsvoor stel ontwerpen om de keuze 'opvangtehuis of cel' in Neder land in te voeren. Die procedu re kost gauw een paar jaar, maar dat is geen verloren tijd, zegt Verdaas. „Het feit dat je het op de agenda zet maakt dat anderen ermee aan de slag gaan. Als de woningcorporaties opvang gaan creëren is het fun dament alvast gelegd." door Dick Hofland den haag - „Een goed pak slaag op z'n tijd kan helemaal geen kwaad." De vrouw zegt het op een manier die geen tegen spraak duldt. Ze heeft vier kin deren grootgebracht en dat ging 'niet op die anti-autoritaire manier van tegenwoordig'. Met zoveel kinderen moet je af en toe wel optreden. „Ik ben altijd gek op ze geweest en mijn man ook, maar ze kun nen het bloed onder je nagels vandaan halen, hoor. Als je ze dan niet tot de orde roept, wordt het een puinzooi." Ze zijn alle vier al een tijdje het huis uit, twee hebben kleine kinderen en oma ziet dat ze als godjes worden behandeld. „Ik zeg er niets van, maar af en toe jeuken mijn handen. Peuters die het volledig voor het zeggen hebben, sorry, maar daar kan ik echt niet bij." Dat wordt een jonge vader die in de rij voor de kassa staat een beetje te veel. „Mevrouw, het lijkt wel of u het over het leger hebt. Ik vind dat je kinderen moet koesteren, in de watten leggen, want daar hebben ze hun hele leven plezier van. Van niet slaan worden het alleen maar betere mensen." Justitieminister Donner heeft een voorstel naar de Kamer ge stuurd waarin de zogeheten 'corrigerende tik' bij wet wordt verboden. Daarmee worden de smeekbeden verhoord van de veertien regionale meldpunten kindermishandeling (AMK's), die al jaren beweren dat de op het oog onschuldige tik in veel gevallen het begin is van mis- Volgens minister Donner kan een corrigerende tik het begin van kindermishandeling zijn. Archieffoto: GPD handeling. De cijfers zijn in elk geval onheilspellend. Jaarlijks worden naar schatting 80.000 kinderen mishandeld. Elke week sterft een kind door kin dermishandeling. Dit weekein de pleitte de PvdA er voor, dat huisartsen die te maken krijgen met kindermishandeling dit voortaan moeten melden. Nu is dat niet verplicht. De AMK's dringen er al lang op aan dat ie dereen die vermoedt dat ergens een kind wordt mishandeld dat moet melden, anoniem of niet. Leidt dit er toe dat ouders die hun kinderen af en toe een pets geven voortaan de politie aan de deur te krijgen? „Wat denkt u dat er gebeurt als ik het poli tiebureau bel met de medede ling dat ik net een moeder heb gezien die haar kind een tik voor de billen gaf? Bulderend gelach! En die agent gooit de hoorn er op." Cees Rüter, hoogleraar strafrecht aan de Universiteit van Amsterdam, kan er niet over uit.Ach, hou toch op. Donner maakt onder hand alles strafbaar, omdat hij denkt dat het helpt. Nou, geloof me. dat leidt tot niks. We heb ben hier te maken met een gek. De man overdrijft sterk en ik zou zeggen: Heb je niets anders te doen?" Ouders, zegt Rüter, gaan echt niet ineens anders optreden te gen hun kinderen omdat de wet dat van ze eist. „Minister Don ner en de meldpunten kinder mishandeling schermen er mee dat in landen als Zweden. Oos tenrijk en Duitsland kindermis handeling drastisch is vermin derd door een dergelijke wet. Ik heb toevallig gelezen hoeveel kinderen er in Duitsland wor den doodgeslagen, nou dat wil je niet weten. Donner stelt dat een corrige rende tik het begin kan zijn van mishandeling. Rüter stelt daar tegenover dat als hij een mes koopt, dat net zo goed het be gin van mishandeling kan zijn. „Apekool dus." De hoogleraar noemt een corrigerende tik een vorm van crisisinterventie. „Het mooiste is opvoeden zonder te slaan, maar dat lukt niet altijd. Als je zelden een tik uitdeelt, heeft het bovendien een groot effect. Daardoor gaat het kind echt niet dood. En als je buur man dat vervolgens bij de poli tie meldt, dan heeft hij gewoon de pest aan je. In dqjraktijk blijkt dat mensen dfPergens aangifte van doen in veel geval len een slechte relatie hebben met de persoon om wie het gaat. De wet eist bijna nooit dat je aangifte doet. Je móet niks, je mdg." De hoogleraar wijst er op, dat het zinloos is zaken strafbaar te stellen die toch niet zijn te handhaven. „Kijk, als iemand zijn kind zeer regelmatig slaat, dan is er iets aan de hand. dan kom je in de sfeer van mishan deling. Dat is al strafbaar, maar daar gaat het hier helemaal niet om. Het idee is. dat je in een wet zou kunnen eisen: 'gij zult edel zijn' en wie dat niet is, wordt gestraft. Donner wil een hoeveelheid normen in wetten vastleggen waar geen normaal mens aan kan voldoen. Dat is toch infantiel."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3