GESPREK VAN DE DAG Je kiest een hond niet om de kleur van zijn vacht Boekenballast Bloemen en kaarten favoriet op Valentijnsdag Amalia onverstoorbaar in sneef, maandag 14 februar DAGELIJKS LEVEN Htr wtRu avë- allemaal, een tsEErjt te V/EEUO^FFRLOUW VAW GORSSEL MENSELIJK De Amerikaanse film THE AVIATOR van regisseur Martin Scorsese heeft zater dag VIER BAFTA'S, de belangrijkste Britse filmprijs, in de wacht gesleept. De rolprent kreeg onder meer een Bafta voor de beste film en de Australische Cate Blanchett won de prijs voor beste vrouwelijke bijrol in The Aviator. Zij speelt daarin de filmdiva Katherine Hepburn. Scorsese greep echter naast de prijs voor beste regie. Die ging naar de Brit Mike Leigh voor Vera Drake. De hoofdrolspeel ster hiervan, Imelda Staunton, kreeg de Bafta voor beste vrouwelijke rol. Jamie Foxx kreeg de prijs voor beste acteur voor zijn rol als de vorig jaar overleden soul zanger Ray Charles, in de film Ray, terwijl de prijs voor de beste mannelijke bij rol ging naar Clive Owen voor zijn prestatie in Closer. Grote verliezer was Finding Neverland van Mare Forster. De film over de bedenker van Peter Pan was geno mineerd voor elf Bafta's, net als Vera Drake, maar won er niet één. Foto: EPA Wie op VALENTIJNSDAG in SAU- DI-ARABIË rode rozen wil kopen voor zijn of haar geliefde, kan lang zoeken. De kans is groot dat de strenge religieuze politie, de Muta- wa, de bloemen al uit de winkels heeft verwijderd. Valentijnsdag is in het streng islamitische konink rijk namelijk per religieus decreet tot „heidense christelijke feest dag" gebombardeerd en verboden. De Saudische grootmoefti Sheikh Abdullaziz al-Sheikh bepaalde vier jaar geleden dat „geen moslim die gelooft in Allah" Valentijnsdag mag vieren. In het land zijn dus nauwelijks kaarten en cadeautjes te krijgen die betrekking hebben op de dag die voor westerlingen in het teken staat van liefde en ro mantiek. Camilla Parker Bowles, met wie de Britse KROONPRINS CHARLES op 8 april gaat trouwen, is niet van plan haar man bij al zijn koninklij ke verplichtingen terzijde te staan. Dat tekende de Britse krant The Sunday Times op uit bronnen die veel weten over Camilla en over het Britse koningshuis. Parker Bowles heeft hoffunctionarissen meege deeld dat zij ook na haar huwelijk met Charles niet van plan is hem automatisch op al zijn buitenland se reizen te vergezellen. De Britse premier Tony Blair heeft zaterdag een einde gemaakt aan specula ties dat de huwelijksdag van Char les en Camilla de Britten een EX TRA VRIJE DAG kan opleveren. Dat is niet aan de orde, liet Blair weten tijdens een 'vragenuurtje' bij'een Labour-bijeenkomst. Bij het huwelijk van Charles met prin ses Diana kregen alle Britten wel een dag vrij. Piet Grijs Onderbewuste: brandkast voor psychiaters De AUTO van de overleden politicus Pirn Fortuyn is gisteren VERKOCHT aan iemand die zijn gedachtegoed omarmt. De nieuwe eigenaar heeft behoorlijk meer betaald dan de vraagprijs van 49.000 euro, aldus een woordvoerder van de RAI giste ren. De Daimler staat op de AutoRAI in Amsterdam en wordt sinds de ver koop goed in de gaten gehouden door twee bewakers. De donkerblau we limousine trekt veel bekijks. De kans is klein dat de wagen na de beurs nog een keer opduikt op de weg, zei de zegsman. De Nederland se koper, een collectioneur, heeft de vorige eigenaar moeten beloven goed voor de auto te zorgen. De Belg die de verlengde Daimler V8 uit de erfenis van de politicus had ge kocht, wilde graag dat de wagen weer in Nederlandse handen kwam. Bovendien was zijn wens dat de au to zou overgaan naar iemand die Fortuyn een warm hart toedraagt. Het Amerikaanse tieneridool CHRISTINA AGUILERA heeft zich verloofd met haar vriend Jordan Bratman. Dat heeft het Amerikaan se tijdschrift People zaterdag ge meld op zijn websité, op gezag van haar agent. Bratman, die in de mu ziekindustrie werkt, vroeg de 24-ja- rige popzangeres vrijdag ten huwe lijk terwijl het stel op vakantie was. De in New York geboren Aguilera heeft sinds twee jaar een relatie met Bratman. Aguilera brak in 1999 door met haar debuutalbum, dat haar eigen naam droeg. Daarop stonden hits als Genie In A Bottle en What A Girl Wants. In hetzelfde jaar won zij een Grammy als beste nieuwe artieste. Foto: Reuters Tijdens de negen maanden dat een zwangerschap duurt, mag het lichaamsgewicht van een vrouw ge leidelijk met 10 tot 15 kilo toenemen ('eet niet voor twee, eet dubbel zo gezond, zorg er wel voor dat je geen honger hebt'). Met toenemende verontrusting zie ik elke ochtend hoe mijn bijna 13-jarige dochter het gewicht dat haar seksegenoten - op veel latere leejtijd, mag ik bidden - normaal in en rond de buik torsen, met een moeizame beweging in één keer op haar rug slingert. Veertien kilo, woog haar Eastpak vanmorgen. Maar maandag is dan ook letterlijk de zwaarste dag in haar leven als brugklasser. De Eastpak uit mijn tijd was de pukkel, maar ik kan me niet herinneren dat ik die in de jaren zeventig als een loden last heb gedragen. Hadden wij minder boeken? Waren ze minder dik? Alleen al de omvang van het legergroene geval waarin je hele hebben en houwen moest worden gepropt, maakt het onwaar schijnlijk da t er meer dan een kilo of vier, vijf in ge zeten heeft. Een enkel klasgenootje dat je metzo'n ouderwetse, bruinlederen schooltas zag sjouwen, hoorde tot de verachtelijke categorie die het Complete boekenbestand met zich mee zeulde, om in een enkel vrij uur al wat huiswerk te maken. Door de hoeveelheid vakken die ze moeten volgen, hebben brugklassers het moeilijker dan leerlingen uit hogere klassen. Als de school voorbereidt op de maat schappij, is dit de les waarin je ervaart dat de lichtste schouders de zwaarste lasten dragen. De eerste dagen dat ik met ongeloof zag hoeveel kilo ze in haar East pak stopte, heb ik me er persoonlijk van overtuigd dat ze niet had ingepakt aan de hand van het com plete weekrooster. De dag daarop - toen er nog een paar dikke Van Dale's bijkwamen - zwol haar rug zak op tot zo'n omvang, dat er onder dragers van een Mount Everest-expeditie een wilde staking zou zijn uitgebroken. Ongelukkigerwijs verkeren 12- en 13-jarigen ook nog eens in de geestestoestand dat elke ouderlijke raadge ving als verwerpelijk moet worden beschouwd, zodat al mijn pogingen om haar last te verlichten, op niets uitliepen. Een fietstas wilde ze niet. Een metalen rek je waarop haar tas kon steunen als ze hem op haar rug had, mocht ik niet op haar achterbankje monte ren. Het enige compromis was een wat groter uitge vallen zadeltas, waarin ze in elk geval haar regen broek en overschoenen kan proppen. Dat kon ook niet anders, want die kregen we met geen mogelijk heid meer in haar door leerboeken, etui en lunch pakket vacuüm gezogen tas. De loden last hoeft alleen van en naar school te wor den gedragen. Zodra ze is gearriveerd, gaat de in houd van haar rugzak in een locker en stopt ze in de pauzes en tijdens lokaalwisselingen alleen de boeken in haar tas die ze het volgende uur nodig heeft. Tot mijn opluchting las ik afgelopen week dat ik niet de enige ben die zich stoort aan dit heen en weer sle pen van de boekenberg. Een Israëlisch elektronicabe- Je neemt een hond. Waar kies je dan voor: dat de kleur van zijn vacht past bij de bank, of dat zijn karakter past bij het jouwe? Op zo'n vraag lijkt maar één ant woord mogelijk. Maar je zult de baasjes de kost moeten geven die gaan voor de kleur. Met zulke hondenliefhebbers moet eens een hartig woordje worden gesproken. Anders is de kans groot dat zij vaker verkeer de keuzes maken. Trouwens, ook de bewuste hondenvriend kan wel een kritische handlei ding gebruiken. Hun dier zal er wel bij varen. Ideeën over hoe je op een ver standige manier met je huisdier moet omgaan zijn te vinden in de 'Praktische hulpgids voor de hondenbezitter', een boek dat afrekent met de vrijblijvende manier waarop veel mensen hun huisdier behandelen. De schrijf ster ervan, Anna Penta (40) uit Rotterdam, drukt haar lezers op het hart om zelfstandig en kri tisch na te denken over hun hond - en niet klakkeloos aan te nemen wat al jaren als 'normaal' geldt, of wat autoriteiten in de dierenwereld hen willen wijsma ken. Anna: „Over honden valt ontzet tend veel te weten en te leren. Neem alleen de brokken die je ze geeft. Lang geen goedkoop spul. Maar hoe goed is dat voer eigen lijk? Op de mening van de ge middelde dierenarts en verkoper in de dierenwinkel hoef je niet af te gaan. Die prijzen aan wat ze verkopen. Toch zijn de meeste brokken helemaal niet zo goed als de commercie de klant wil doen geloven. Veel vacht- en waarschijnlijk ook gedragspro blemen zijn regelrecht het ge volg van het voer dat een hond krijgt." Dat is geen theoretische vaststel ling. „Ik ben door schade en schande wijs geworden", zegt de Rotterdamse bazin van drie Franse bulldogs. Ze vertelt hoe een van haar hondjes pas zinde lijk werd toen het vlees kreeg, in plaats van brokken. Van een tweede hondje werd de vacht vaal; ook al een gevolg van de veelgeprezen, zogenaamd ge zonde hondenbrokken. Ook de medische hulp gaat vaak uit van sjablonen. Hondje nummer drie leed aan een hernia en kreeg prednison voorgeschreven. Dat haalde weinig uit. Het dier her stelde pas na drie acupunctuur behandelingen. Want ook voor dieren zijn er alternatieve ge neeswijzen. Anna Penta wilde over deze er varingen met andere hondenbe zitters praten. Op internet kwam de schrijfster in contact met een grote schare hondenvrienden. Ze nam deel aan forums en dis cussiegroepen en zat al spoedig tot over haar oren in de paperas sen: vaccinatierapporten, proef schriften, fokvergunningen, be handelwijzen van homeopaten. „Als ik mij ergens op stort, doe ik het goed", zegt zij verontschul digend. „Dan wil ik alles weten. Maar dan ook alles." Wat te doen met al die vergaarde kennis? Een boek lag voor de hand. Maar dat moest dan wel een boek worden van een ander slag dan de al bestaande hon denliteratuur. „Ik wilde er vooral een praktische handleiding van maken. Waarin je leest waar je op moet letten als je een hon denschool zoekt en wilt weten wat de voor- en nadelen van cas tratie en sterilisatie zijn. En, bij voorbeeld, of het echt nodig is om drie of vier keer per jaar te ontwormen. In de bestaande boeken heb ik dergelijke dingen nooit kunnen vinden." Haar gids is uit idealisme voort gekomen, niet uit de neiging de gevestigde hondenauteurs een lesje te willen leren of de concur rentie aan te gaan met bestaan de hondenboeken, zegt ze. „Wat ik vooral wil, is mensen helpen een betere band met hun hond te krijgen. De meeste boeken praten elkaar na en behandelen alleen de gevestigde dingen, zonder te onderzoeken of die ook werkelijk waar zijn. Ik vond het tijd worden om ook de nieuwste inzichten eens in een boek op te nemen." 'Praktische hulpgids voor de hon denbezitter'. Uitgeverij Tirion. 17,98 euro. Peter de Lange D Anna Penta: Je moet moeite doen om te ontdekken wat de bta ging is voor je hond. Foto: GPD/Jaap Rozema lc amsterdaju/anp - Hoewel het lijkt alsof bedrijven steeds vaker en vroeger begin nen met adverteren rondom Valentijns dag (vandaag), blijken consumenten nau welijks op de prikkels te reageren. Het aantal kaarten dat geliefden versturen is al jaren hetzelfde. Bloemenveiling Aalsmeer denkt dat de omzet in bloemen op Valentijn uitkomt tussen de 50 en 60 miljoen euro, tegen 56 miljoen vorig jaar. Telefoonbedijf KPN verwacht dat het aan tal sms-berichten met ongeveer 15 pro cent stijgt ten opzichte van een normale dag. „Het netwerk ligt niet plat", aldus een woordvoerder. „Maar met een sms ben je ook niet anoniem en dat is bij Va lentijn juist wel de bedoeling." Op Valentijnsdag geven geliefden vooral veel kaarten en bloemen weg. Over de oorsprong van de dag doen veel verschil lende verhalen de ronde. Zo zouden rond 14 februari de vogels weer beginnen met paren. Ook zijn er verhalen over een vruchtbaarheidsfeest dat op 14 februari werd gevierd in de grotten waar Romulus en Remus, de stichters van Rome, waren opgevoed door wolven. Hier werden de namen van ongehuwde jonge vrouwen in een grote kom gegooid. Ongehuwde man nen mochten dan een naam trekken. De jongen en het meisje waren dan geduren de het feest eikaars partner. De romantiek van het feest is gebleven. Mensen vinden het spannend om in het geheim te laten weten een ander aardig te vinden. Volgens TPG Post verstuurden consumenten de laatste tien jaar rond Va lentijn ongeveer anderhalf miljoen kaar ten, waarvan ongeveer de helft via TPG Post. De andere helft bezorgt zijn of haar post zelf. Commercieel directeur Herna Verhagen van TPG Post: „Wij verwachten voor dit jaar geen stijging of daling van het aantal kaarten, hoewel het kan meespelen dat Valentijnsdag op maandag valt." Valentijn is volgens TPG Post vooral populair onder de jeugd. De helft van alle jongeP sen de 15 en 24 jaar kreeg vorig® kaart, een op de drie in deze gnT ving een sms. TPG vangt de dn?' door de brievenbussen op zondr bruari tussentijds te legen. Een woordvoerster van Bloemefl Aalsmeer verklaarde dat de omsj uitziet. In 2004 verkocht de veilfj miljoen euro aan bloemen enpL kleur rood en de roos zijn volgeF drijf favoriet. Valentijnsdag isvcT bloemensector de belangrijkster moederdag en de traditionele ft Volgens de bloemenveilig is del, verkoop sinds het jaar 2000 kojL Ie Regen of sneeuw, de net van water pokken herstelde prinses Amalia vond alles even geweldig. Zaterdag werd ze belaagd door tientallen foto grafen en cameraploegen, gisteren bleef het ritje met haar ouders en oma Beatrix in Lech vrijwel onopgemerkt. Precies zoals de koninklijke familie wil. Op de eerste vakantiedag van prins Willem-Alexander, Maxima en Ama lia in het Oostenrijkse skioord Lech was het zaterdag onaangenaam weer. De in het dorpje verzamelde internationale pers klaagde steen en been. Met dit weer was de fo tosessie met de koninklijke fami lie geen pretje. Het treffen werd echter niet verschoven. De deal is namelijk dat de foto- grafen die aan het foto halfuurtje deelnemen, daarna hun camera's op bergen en de Oranjes tij dens de rest van hun wintersportvakantie met rust laten. Een exclusieve foto viel bij de gearrangeerde ont moeting in elk geval niet I te maken. De belangstel- |p ling vanuit binnen- en 0 buitenland was groter dan n eS verwacht. Toen de ko- RBWWÖPSi ninklijke 'arreslee op wie len' de berg opkwam, stond de kleine prier Amalia opeens oog in oog met over elkaz buitelende, worstelende en roepende folk Menig volwassene zou bij die aanblik der om het hart slaan, maar de veertien mas de Amalia was onverstoorbaar. Ze had de lol met oma Beatrix en graaide naar de bi 1 ven haar hoofd hangende hengelmicrolifd 'Majesteit, kijkt u even naar links, evenak rechts, nee, naar deze kant. Kunt u in dezi< ken? Maxima, wilt u Amalia een kusje gepc klonk het in vele talen. De koningin, dieï)u reel deels met afgrijzen deels geamuseeiiee toverde haar meest professionele glimla® i schijn. D Koningin Beatrix, die al meer dan veertfik Lech komt en door de inwoners als 'ééniai wordt beschouwd, moedigde haar kleinhc aan te zwaaien. ita Willem-Alexander, die zelf in 1968 voorllo in Lech kwam, keek al uit naar dé eerstefw van Amalia. „Ik hoop dat zij en haar brcriri zusje over een paar jaar leren skiën", ze vi dat zal, traditiegetrouw, ook in Lech zijde ties zijn er om in stand te houden. WaaiCh ergens anders gaan skiën? Dit is volgenspg beste plek vari de wereld. Ik hoop dat ikfrlt gezin hier nog vele jaren mag genieten.1 Ook Méxima bindt deze week de lange Lj der, vertelt de prins. „Ze maakt het goeiig vanwege haar zwangerschap doet ze hel aan dan anders." II drijf heeft een geheugenkaart van 28 gram ontwikkeld, waarop lesboeken in digitale vorm kunnen worden opgeslagen. Op de eerste versie van de BookLocker kan vijf kilo aan schoolboeken, die via een monitor op de pc thuis en op school kunnen worden geprojecteerd. Binnen een jaar moet het geheugen zodanig zijn uitgebreid dat de complete boe kentas op het schijfje kan. Een deel van het geheugen kan dan ook nog worden gebruikt voor werkstukken. Een struikelblok voor het broze been- derstelsel van mijn dochter is voorlo pig nog het ontbreken van een pc op elke sclioolbank waarmee de Bookloc- ker is af te lezen. Als da t is geregeld, blijft haar ballast nog maar beperkt tot één exemplaar. Verreweg het dikste boek dat ze elke ochtend vrij willig in haar uitpuilende Eastpak stopt, is een 1,6 kilo wegende, En gelse uitgave van The Lord of the Rings. Die leest ze in de pa uzes. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2