Nederlanders domineren de kilometer Verbitterd, gebroken en radeloos SPORT 2 Darter Phil Taylor staat op eenzame hoogte Nachtmerrie rugbynatie Engeland Erben Wennemars op koers Glas negende in viermansbob lake placid - Arend Glas is gis teren bij de wereldbekerwed strijden in de viermansbob in Lake Placid als negende geëin digd. Met Arnold van Kalker, Vincent Kortbeek en Cesar Gonzales kwam de Groninger tot een totaaltijd van 1.51,39 over twee runs. Glas, die in de viermansbob al een olympische nominatie op zak heeft, eindig de zaterdag in de tweemansbob in de achterhoede. Met Kort beek eindigde hij in de eerste run als 22ste, waarmee hij zich niet plaatste voor de tweede run, De overwinning was giste ren voor de Russische bob van piloot Zoebkov (1.49,94). Twee de werd de Duitser Lange, voor de Zwitser Amien. India krijgt GP Formule i londen - India krijgt binnen drie jaar een grand prix Formu le 1 binnen de landsgrenzen. Formule-1-baas Bernie Eccles- tone zei tegenover de BBC dat het alleen nog de vraag is in welke stad de race wordt geor ganiseerd. Bombay ligt het meest voor de hand, maar Hy derabad en Calcutta zijn ook opties. Dit seizoen is er voor het eerst een Formule 1-coureur uit India. De 28-jarige Narain Kar- thikeyan staat onder contract bij Jordan. Het grote India is voor de Formule 1 een com mercieel interessante afzet markt. Muntz eindigt als zevende Auckland - Rolf Muntz is bij de New Zealand Open als zevende geëindigd. De Nederlandse gol fer werkte zich gisteren weer iets omhoog met een knappe slotronde van 68, vier onder par. Hij kwam daarmee uit op een totaal van 273 slagen. Het toernooi op de baan van het Gulf Harbour Resort in de buurt van Auckland werd ge wonnen door de Zweed Niclas Fasth. Hij versloeg de Brit Miles Tunnicliff op tweede hole van de playoff. Beide spelers ston den na vier ronden op 266. Wereldrecord ioo wisselslag new vork - De Zuid-Afrikaanse zwemmer Ryk Neethling heeft vrijdag bij wereldbekerwedstrij den kortebaan in New York het wereldrecord op de 100 meter wisselslag verbeterd. Neethling tikte aan in 51,52 en haalde daarmee bijna een halve secon de van zijn oude toptijd af. Neethlings zwom zijn oude re cord op 26 januari. Bij wereld bekerwedstrijden in Moskou tikte hij toen aan in 52,01. Hij heeft het wereldrecord nu in drie weken tijd drie keer aange scherpt. den haag/londen/gpd - Ze vie len van verbazing bijna van hun stoel. Ze waren ontredderd, verbijsterd. De Engelse fans werden gisteren zwaar teleurge steld door hun rugbyhelden. Op de vertrouwde thuisbasis Twickenham kwam aartsvijand Frankrijk geen moment in de buurt van de try-lijn, maar Les Bleus won wel. Door de trap- techniek van scrum-half Dimi- tri Yachvili werd het gewoon 17-18. Met die zege dompelde Frank rijk de gevallen wereldkampi oen Engeland in diepe rouw. Na twee duels in het Zeslan- dentoernooi staat het team van coach Andy Robinson met de dreumesen Italië en Schotland puntloos onderaan. Frankrijk, Wales en Ierland, allen nog zonder puntverlies, gaan strij den om de eindoverwinning van het prestigieuze evene ment. Dat is ongehoord voor de En gelse rugbynatie. En dus klonk meteen na afloop van het duel in Londen luid de roep om de terugkeer van Jonny Wilkinson. De wonderboy uit Newcastle bezorgde Engeland in 2003 in Sydney de wereldtitel. Met zijn fabelachtige traptechniek. Sindsdien was hij alleen maar geblesseerd en zwalkte Enge land van het ene fiasco naar het andere. Ook gisteren ging het mis. En Yachvili onderstreepte daarbij het belang van een goede kicker nog maar eens. De Fransman •mikte met zijn rechtervoet zes maal raak. Hij profiteerde daar mee bijna optimaal van de technische fouten van de Brit ten. Slechts tweemaal miste een penalty de palen. Zijn tegen pool bij Engeland, Charlie Ho dgson, schoot het ei intussen alle kanten op. Behalve de goe de. „Dit is een zware teleurstel ling", stamelde Hodgson na af loop in de catacomben van Twickenham. „Deze nederlaag is moeilijk te bevatten. Het is een nachtmerrie." door Dennis Jansen hengelo - Phil Taylor heeft de Masters of Darts gewonnen, het toernooi dat afgelopen week in Hengelo werd gehouden. De 44-jarige Engelsman, die in de halve finale Raymond van Bar- neveld versloeg (5-2), was in de finale een paar maten te groot voor Andy Fordham: 7-1. Organisatiebureau P en H Events deed een gouden greep met de organisatie van het toer nooi, waar darters uit de twee bonden, BDO en PDC elkaar ontmoeten. Want daardoor konden de twee kampioenen van die bonden, Raymond van Barneveld en Phil Taylor, tegen elkaar uitkomen. Ineens was daar Phil Taylor op televisie, de man van wie" alle darters hebben gehoord, maar van wie de kijkers te weinig hebben gezien. Donderdag trok het ExpoCen- ter, de thuishaven van het toer nooi in Hengelo, een uitver kocht huis met 3800 belangstel lenden die waren afgekomen op het 'duel van de eeuw', Bar ney-Taylor. Uiteindelijk viel de wedstrijd tegen, omdat op Tay lor geen maat stond deze week. Hij verpletterde de Hagenaar met 4-0 en deed het zaterdag avond in de halve eindstrijd nog eens dunnetjes over: 5-2. In de finale kwam Andy Fordham, die het bier heeft afgezworen en inmiddels vijftien kilo is af gevallen, er niet aan te pas. „Er is geen twijfel meer: Phil Taylor is de beste darter wereld", be kende Van Barneveld. „Ik ben blij dat ik die vraag voorlopig niet meer hoef te horen. Phil 'The Power' Taylor staat in het darts op eenzame hoogte. De Engelsman won in Hengelo al z'n zes wedstrijden en streek na de finale gisteravond de lie ve somma van 150.000 euro op, het hoogste bedrag ooit uitge keerd aan een darter. Taylor, toch wel wat gewend in middels, reageerde dolblij. „Dit is absoluut het mooiste toer nooi dat ik heb gespeeld. Wer kelijk fantastisch", prees 'The Power'. Ook Roland Scholten, die in de halve finale sneuvelde tegen Andy Fordham (5-1), was vol lof over de organisatie. „Dit is een toptoernooi. Nergens is het zo goed geregeld als hier. Alle lof voor de organisatie. De strijd tussen beide bonden lijkt onbeslist. De spelers van de officiële bond (BDO) wonnen Scholten woedend op Barney Zaterdagavond verklaarde een withete Roland Scholten de oorlog aan Raymond van Bar neveld. „Wat Raymond heeft gedaan is het domste ooit. Dat neem ik hem hoogst kwalijk", sneerde Scholten. De twee stonden zaterdag avond beiden in de halve fina le. Toen Scholten en Fordham de meeste partijen, maar de hoofdprijs ging naar een PD- C'er, Phil Taylor die eigenlijk al- bezig waren aan hun halve eindstrijd, stond Van Barne veld in de pauze tussen sets drie en vier plotseling op het podium. „Te verkondigen, dat hij het publiek tegemoet zou komen en tijdens mijn partij handtekeningen zou gaan uit delen, Waar haalt die jongen het lef vandaan?" Ie spanning wegnam van het toernooi. Op 'The Power' stond namelijk geen maat. wist. „Turijn erfurt/anp - Het heeft er alle schijn van dat Erben Wennemars dit seizoen met meer dan één hoofdprijs gaat afsluiten. De we reldkampioen sprint nam dit weekeinde in Erfurt een voor schot op de wereldbeker van de iooo meter. Hij won de afstand op zaterdag en werd zondag (achter Beorn Nijenhuis) tweede. De zege van Nijenhuis was op merkelijk. Desondanks kan de World Cup op de betreffende afstand Wennemars nauwelijks nog ontgaan. Het zou zijn der de opeenvolgende triomf op de discipline zijn. Eén met grote waarde. „Ik neem het wereld bekercircuit heel serieus. Het betekent dat je over een heel seizoen de sterkste bent. In een sterk bezet veld." Dat hij in Erfurt een vooraan staande rol speelde (al vielen de 500 meters wat tegen) was enigszins verrassend. Sinds hij enkele weken terug in Salt Lake City zijn wereldtitel sprint pro longeerde, trainde hij hard door. „Dat wil nog wel eens ten koste gaan van de prestaties op korte termijn. Dat had ik wel in gecalculeerd. Wennemars heeft meerdere doelen. Na de wereldbekerfina les volgende week in Heeren veen reist het circuit naar In zeil, naar de WK afstanden. Daar wil hijnog een keer vlam men. Hij gokt daarbij niet al leen op de 1000 meter. „Ik heb al vaker bewezen dat ik de 500 ook kan winnen."Normaal ge sproken plaatst Wennemars zich door het winnen van de wereldbeker rechtstreeks voor de WK afstanden. Om de overi ge tickets wordt in Heerenveen gestreden. Nijenhuis, de win naar van zondag: „Dat wordt nog een heel gevecht. Hoe het ook afloopt, twee potentiële wereldkampioenen op de kilo meter uit Nederland zullen er straks in Inzeil niet bij zijn." Nijenhuis heeft enige ervaring opgedaan met het missen van grote toernooien. De geboren Canadees ontbrak op het WK in Salt Lake, na zijn val op het NK en de nederlaag tegen Wenne mars op de skate off in Calgary. Die tegenslag heeft hij inmid dels verwerkt. „Ik ben niet zo'n type dat op bed gaat liggen jan ken." Nijenhuis zegt weer „een beter gevoel" op het ijs te hebben. „Wat mij na de nederlaag in Calgary het meest stoorde, was dat ik niet goed schaatste. Ik knoeide wat met het materiaal, maar bovenal was ik niet sterk en fit genoeg. Fysieke moeheid vertaalt zich in een mindere concentratie. Het is dan moei lijker om je te focussen. Nu heb ik de balans weer terug." Op beide kilometers in Erfurt bestond het podium volledig uit Nederlanders. Op dag één Wennemars, Bos, Nijenhuis, op dag twee Nijenhuis, Wenne mars, Van Velde. Met name Bos' prestatie was opvallend. Wegens een rugblessure had de oud-wereldkampioen pijnstil- Marianne Timmer steekt haar hand in de lucht na haar duizend meter in Erfurt. Foto: Reuters: Christian Charisius Iers nodig om in actie te ko men. „Het is behelpen. Ik heb rust nodig, maar die krijg ik de komende wéken niet. Dat ik desondanks hier zo goed pres teer is wel een opsteker." Bij de vrouwen zei Marianne Timmer na de eerste dag dat ze nog een stapje moest maken. Het gat met de internationale top was immers aanzienlijk. En ziedaar, gisteren maakte ze de stap. Ze won de 1000 meter in de aansprekende tijd van 1.15,58. Dat was slechts een fractie langzamer dan de 1.15,52 waar mee Jennifer Rodriguez de kilo meter op zaterdag had gewo nen. „Ik wist dat het er aan zat te komen", zei de wereldkam pioene van 2004. „Steeds echter lukte het niet. Ik had de felheid, maar niet de snelheid. Dat was best frustrerend. Nu gaat het erom dit niveau vast te hou den." Na de teleurstelling van het we reldkampioenschap in Salt Lake City, waar de inwoonster van Heiloo vrij roemloos haar we reldtitel sprint verspeelde, wil Marianne Timmer het seizoen goed afsluiten. De wereldbeker op de verlengde sprint kan ze niet meer winnen, aangezien die sinds zondag in het bezit is van de Italiaanse Chiara Simio- nato. Maar bij het wereldkam pioenschap afstanden is er voor Marianne Timmer begin maart in Inzeil in Zuid-Duitsland nog wel wat te halen. Ouders, fans en heel Italië worstelen met dood Marco Pantani door Roel Wiche cesenatico - Als een machtige adelaar scheerde hij de hoogste toppen. Maar waarom braken zijn vleugels? Eén jaar na zijn tragische dood worstelt Italië nog steeds met het mysterie Marco Pantani. Mama Tonina is verbitterd, papa Paolo is ge broken en de tifosi zijn rade loos. Alle emoties balden zich gisteren samen tijdens een me morial in Cesenatico, geboorte stad van El Pirata. „Je zag hem het ravijn inglijden." Het moet, ooit, een kerel uit één stuk zijn geweest. Handen als kolenschoppen. Schouders van gewapend beton. Kaalge schoren kop, gevuld met dui zend verhalen. Jarenlang liep pizzabakker en reparateur Pao- Marco Pantani op weg naar de zege in de Tour de France-etappe naar Courchevel in 2000 en tijdens de presentatie van de Tour twee jaar eerder. Foto's: AP en ANP lo Pantani fier door Cesenatico. Trots, waanzinnig trots, op zijn beroemde zoon. Maar deze zondag, één jaar na de dramati sche dood van Itaüë's grootste wielerheld sinds Fausto Coppi, is er helemaal niks meer van hem over. Het is vier uur 's middags als Paolo Pantani van de trappen van de San Pietro Pescatore strompelt. Buiten de kerk wacht een muur van camera's. Een verslaggeefster van staatsom roep Rai moet Pantani senior letterlijk overeind houden. En dan komt het: El Pirata leeft! Ja, stamelt Paolo, zijn zoon heeft zijn eigen herdenkingsdienst vanaf een hemelse Alp gezien. En hij vergeeft al die mafiosi, die hem kapot geschreven en kapot gedrogeerd hebben. „Het moet een keer over zijn. Marco heeft rust nodig. En wij hebben rust nodig." Een dik uur eerder is hij, met echtgenote Tonina en dochter Manola, de kleine, sobere kerk binnengestapt. Zondag 13 fe bruari is uitgeroepen tot Panta ni Day. Als ode aan de Tour- en Girowinnaar die een jaar gele den, nota bene op Valentijns dag, eenzaam en halfnaakt ten onder ging aan een coke-deliri um, in een hotelkamer in Rimi ni. Sindsdien worstelt Italië met een waar Pantani-trauma. Drie boeken zijn uitgegeven, hart verscheurende gedichten staan wekelijks in de gazetta's en in 2006 volgt de eerste film. Ja, be zweren zijn miljoenen fans, hij is de dood ingejaagd door pa parazzi en genadeloze drugsba rons. Nee, pareren de spaarza me nuchtere azzurri, hij heeft zichzelf in het ongeluk gestort. Gebroken door alle doping- schandalen. „Onvoorstelbaar, dat het zo fataal moest aflo pen", zucht jeugdvriend Danie- le Valenti (31). „Ik zag hem als klein jochie dagelijks op zijn Fausto Coppi-fiets springen. Toen hij de Giro won, werden alle straten van Cesenatico uit de Naam van de Roos. Bin nen puilen de banken uit met zo'n vierhonderd fans, geko men van Milaan tot Puglia, on der aan de Laars. Franco Balle- rini is er, de bondscoach van de nationale wielerploeg. En Davi- de Cassani, ex-ploegmaat en nu compleet roze geverfd. En toen drie maanden later de Tour volgde, gingen er duizenden potten geel overheen. Hij was een mythe." Maar de laatste ja ren zag-ie hem alleen maar in de disco. „Elke avond een an dere auto, een andere dame en andere vrienden. Je zag hem het ravijn inglijden." Toch staat Daniele op Pantani Day met de zakdoek in aanslag in de San Pietro Pescatore. Alles is, geheel in Italiaanse stijl, ge drenkt in symboliek en drama tiek. Voor de kerk ligt een geel doek (lijfkleur van Pantani) van minstens twintig vierkante me ter met daarop de karakteristie ke piratenkop. In de krakende biechtstoel hangt een kogelron de monnik, zó weg gewaggeld tv- commentator. Maar het brandpunt van alles zit op de voorste rij: de familie Pantani. Vader Paolo mag op het altaar komen, maar komt niet verder dan twee onver staanbare zinnen. Zijn extraver te eega Tonina, gehuld in een inktzwarte bontjas, laat zich na afloop door alles en iedereen omhelzen. La Mama promoot al weken een vlammend boek van een Italiaanse journalist, waarin het complottheorieën regent. En anders dan haar man denkt ze niet dat Marco op zijn hemelse zadel al zijn dui vels zal vergeven. Het waren haar piadina's, overheerlijke pizza's, die Marco liet vlam men! Niet Epo of coke. Maar, zo fluisteren stadgenoten, de tra gedie van Marco knaagt in haar geweten. „Marco had in zijn laatste jaar veel ruzie met zijn ouders", meent Fiorenzq, ho telbaas en uitstekend op de hoogte van de Cesenatico-tam- tam. „Drie dagen voor zijn dood zijn ze expres op vakantie gegaan naar Griekenland, om Marco met rust te laten. En uit gerekend daar hoorden ze het vreselijke nieuws." Een jaar later, na de herden kingsdienst, schrijden Paolo en Tonina Pantani plechtig naar het kerkhof van Cesenatico, ge volgd door een lange stoet. In de dodenmuur van Settore G, nummer 261, is het ontzielde li chaam van El Pirata geschoven. Marco Pantani, geboren 13 ja nuari 1970, uit het leven gerukt op februari 2004. Onder hem rust zijn held en grootvader, Sottore (1907-1992). Over een halfjaar verhuist de hele familie naar een gracieuze graftombe, die omhoog rijst als een soort Tourmalet, compleet met haarspeldbochten. Marco wordt, hoe kan het anders, be graven op de top. Met zijn laat ste, magische fiets. Tot het zover is houden Paolo en Tonina elke dag een doden- wake voor hun zoon. Deze mid dag extra lang. Fans strooien onophoudelijk gele rozen en rode tulpen op een bloemen zee. Moeder Tonina schudt het hoofd, Papa Paolo Pantani staart als verstard naar de muur. In nummer 261, naast een baseball en een geel speelgoed kuiken, klemt een klein engeltje met gitaar een briefje vast. De handgeschreven tekst luidt: „Marco, we zien elkaar in het paradijs."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 20