Gevangene klaagt over begeleiding L njonnuïetii yjeammanagejr Word jij de Formule 1 Teammanager van 2005? Fietsendief na achtervolging in ziekenhuis I:ieuwen bij gezond "/rouwen' Kritiek op maatschappelijk werk en reclassering 'Artsen vinden uiterst agressief aidsvirus HIV' Geraamte op instorten Kwart touringcars naar sneeuw in overtreding Rukwind blaast bestelauto om a Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad maandag 14 februari 2005 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Franse wijncultuur schudt op zijn grondvesten REGIO Ctf f Feestdag Pernix Ha- afgesloten met k'e'ne ne4erlaag Winterse Thom Hoffman buien terug in het theater ftüfli als Max Havelaar 6/7° 5/7 Van de Putte verliest bouwrecht via rechtszaak -sua Glennis Grace wint Songfestival Amsterdam - Glennis Grace heeft gisteravond het Nationaal Songfestival gewonnen met My Impossible Dream. Zij verte genwoordigt Nederland in mei op het Eurovisie Songfestival in Oekraïne. Grace zegevierde in Amsterdam in de nationale fi nale met twaalf deelnemers. Omdat het Nederlandse duo Re-union vorig jaar in Istanbul de 20ste plaats behaalde, moet Nederland opnieuw meedoen aan een voorronde op 19 mei. De finale is twee dagen later. Kogelbrief voor Filip Dewinter brussel - Filip Dewinter, voor man van het extreem-rechtse Vlaams Belang, en de socialisti sche burgemeester van Antwer pen, Patrick Janssens, staan sinds vorige week onder politie bescherming nadat de Belgi sche Post twee kogelbrieven aan hun adres onderschepte. Ook Michel Vandenbosch en Ann de Greef van de dieren rechtenorganisatie GAIA zijn met de dood bedreigd. Inbrekers roepen politie te hulp ommen/zwolle - Twee inbre kers uit Zwolle hebben na een inbraak in een horecagelegen heid in Ommen de politie te hulp geroepen, omdat ze zich bedreigd voelden. De mannen, 26 en 36 jaar, werden tijdens de kraak betrapt. Ze vluchtten met acht achtervolgers in hun kiel zog. Toen de vluchtauto door twee andere wagens, met daar in de achtervolgers, werd klem gereden, sloten de dieven de autodeuren, belden mobiel met de politie en wachtten de komst van agenten af. Ze werden uit eindelijk bevrijd, maar meteen ook ingerekend. Geen absolute macht sji'ieten bagdad - Een coalitie van de belangrijkste sji'itische partijen heeft de verkiezingen in Irak van 30 januari gewonnen met 47,6 procent van de stemmen. Dat is minder dan verwacht. Gisteren werd de uitslag be kendgemaakt. Dit weekeinde kwamen meer dan dertig Irake zen om bij aanslagen. Bij een explosie in Musayib vielen za terdag achttien doden en giste ren werd in Bagdad generaal Jadaan Farhan van de Nationa le Garde doodgeschoten. Pagina Buitenland Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! EL, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56.70) M/Q V Naam: Adres: Postcode: Plaats: Iblefoon: Geboortedatum a-mail I S-JP Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incamo 1 Stuur deze bon op in een ongefrankeer- I de envelop naar Leidsch Dagblad, ta v I afd. Lezersservice, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel 1 0800-1711 .gratis) I B-mail: lezersserviccchdc nl of surf d .nl bieding is geldig tot 31 maart 2005 vindt u Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Kijk op www.leidschdagblad.nl/flteammanager en doe mee - Een Leidse fietsendief is zater- len achtervolging door Katwijk in .IC beland. Hij werd aangereden Ij op een zojuist gestolen fiets ;enaar daarvan probeerde te "ruin zat die ochtend achter het Ji café Wellekom aan het Bos- Katwijk met vier vrienden. Zijn ld voor het raam, niet op slot, ®lj uitzicht had op zijn 'karretje' ^jaar oud. Ineens zag De Bruin naar later bleek een 28-jarige jir, die er op zijn fiets vandoor x :h De Bruin twijfelde geen moment: hij leende een fiets van een vriend en ging achter de dief aan. Maar dat bleek geen simpel karwei, de dief hield er een stevig tempo op na en verdween langzaam uit het zicht. De eigenaar verloor de dief uit het oog bij de tunnel van het gemeentehuis. Even la ter zag hij de man op de grond liggen. Zijn fiets lag er verkreukeld bij. De dief was zonder te kijken de Koningin Juliana- laan overgestoken, maar werd daar ge schept door een 19-jarige automobilist uit Katwijk. Met een gebroken schouder werd hij naar het LUMC in Leiden afge voerd. De man is een drugsverslaafde en een bekende van de politie. De fietseigenaar stond met gemengde ge voelens bij het ongeluk. De dief was te gen de lamp gelopen, maar van zijn fiets was weinig meer over. ,,0p deze manier is het boontje komt om zijn loontje. Ik had weinig met deze man te doen." Zijn fiets staat op het politiebureau. „Er is me al verteld dat ik van deze man niet op een vergoeding hoef te rekenen. Gelukkig ben ik verzekerd." De Leidenaar zal na zijn behandeling in het ziekenhuis door de politie worden aangehouden. - Vrouwen die tij- htelijke ruzie tegen breeuwen, hebben •«prima excuus voor. nappelijk onder- jhtelijke ruzies is t vrouwen die hun Dppen vier maal zo- bben aan een hart- rlijden als vrouwen geven aan hun ddt de Britse krant 'imes. Ie mannen daar- er goed aan zich lijke twist in te fgen de onderzoe die 'ontploffen' ie, lopen een lan gemiddeld op en 20 procent hartritmestoor- ratien die neerbui- Bgenover anderen i7,| 30 procent meer 17-pgelmatigheden in ats rgftnse onderzoeker likker zei tegen The ijces dat weer blijkt iw en vrouwen emo- siek verschillend in li 13.1 den haag/gpd - Gevangenen vinden dat ze te weinig hulp krij gen om in de maatschappij terug te keren. Uit de tweede landelij ke enquête onder gevangenen blijkt dat ze het minst tevreden zijn over het maatschappelijk werk en de reclassering. Ook 'twee op een cel' krijgt veel kri tiek. De onvrede over de begeleiding blijkt uit de 'Gedetineerdensur- vey 2004', een enquête onder gevangenen, gehouden door de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) van het ministerie van jus titie. Ruim zesduizend gedeti neerden vulden de vragenlijst in. De vragen gaan onder meer over veiligheid, duidelijkheid van regels, omgang tussen ge detineerden onderling en met het gevangenispersoneel. Over de meeste thema's oordelen de gevangenen neutraal tot gema tigd positief. Een uitzondering daarop vormt 'maatschappelij ke integratie'. De gevangenen zijn niet te spreken over hun voorbereiding op de terugkeer in de samenleving, de bijdrage van de inrichting daaraan en de rol van de maatschappelijk werker. Ten opzichte van de eerste ge- vangenenenquête in 2003 is de score op dit onderwerp ver slechterd. Slechts een vijfde van de gedetineerden is 'licht posi tief. De afgelopen jaren is op reclassering bezuinigd. Over de mogelijkheid om tijdens de ge vangenschap opleidingen te volgen is het oordeel iets beter. Over 'twee op een cel' zijn de gedetineerden uitgesproken ne gatief. De meesten zien het ab soluut niet zitten om hun cel te delen. Degenen die daarmee bij het afnemen van de enquête al ervaring hadden zijn neutraal. In veel gevallen hadden deze gevangenen zich daar vrijwillig voor opgegeven. Inmiddels is 'twee op een cel' landelijk inge voerd en wordt gedacht over cellen met vier tot zes perso nen. Op die manier wordt het cellentekort verminderd. Ongeveer 21 procent van de ge detineerden voelt zich soms onveilig, acht procent vaak. Meestal komt dit door medege detineerden, soms door perso neel van de gevangenis. Een klein deel van de gevangenisbe volking heeft er last van dat an dere gevangenen drugs gebrui ken. Ongeveer de helft ziet dat op zijn afdeling harddrugs wordt gebruikt. De rheesten vinden dat echter geen probleem. Pagina Binnenland: 'Reclassering moet selectiever worden aangepakt' new york/anp-dpa - Artsen hebben bij een man uit New York een uiterst agressieve vari ant van het aidsvirus HIV ont dekt. Deze variant, tot nu toe zelden vastgesteld, kan binnen acht weken tot aids leiden. Dat heeft de Amerikaanse nieuwszender CBS gemeld. Volgens de zender is het virus ook nog eens resistent tegen de meeste geneesmiddelen. De gezondheidsautoriteiten in New York zouden alle zieken huizen en artsen hebben opge roepen alert te zijn op de speci ale variant. „We zien in deze ontdekking een potentieel enorm probleem", aldus Tho mas Frieden van de Newyorkse gezondheidsdienst. De 40-jarige man die het virus droeg, zou onbeschermde seks hebben gehad met honderden mannen. Zijn identiteit wordt niet vrijgegeven. Madrid - De brandweer heeft gisteravond de grootste brand in de geschiedenis van Madrid ge blust. De brand woedde in de Windsor-toren, een van de hoogste wolkenkrabbers van de Spaanse hoofdstad. Het risico dat het gebouw instort, be staat nog steeds. De brand in de leegstaande Windsor-toren werd zaterdagavond laat ontdekt. Van de bovenste helft van het 106 meter hoge en 32 verdiepingen tellende gebouw is vrijwel niets meer over behalve het geraamte van dragende zuilen. De brand is vermoedelijk op de 21ste verdie ping ontstaan door kortsluiting. Er zijn geen mel dingen van slachtoffers. Foto: EPA (advertentie) maastricht/anp - Ongeveer een kwart van de touringcars van en naar wintersportplaat sen is in overtreding. Dat bleek vrijdag en gisteren bij controles door de Inspectie van Verkeer en Waterstaat samen met het Korps Landelijke Politiedien sten op de A2 bij Maastricht. Tegen 22 van de 85 chauffeurs van tijdens het weekeinde aan gehouden bussen is proces-ver baal opgemaakt. De chauffeurs hielden zich wel aan de verplichte rij- en rusttij den. Maar zes keer was bij een bus de snelheidsbegrenzer te hoog ingesteld, driemaal werkte de tachograaf niet goed en ne gen keer waren de registratie bladen op die tachograaf niet goed gebruikt. Ook konden drie chauffeurs de verplichte ge neeskundige verklaring niet overleggen en eenmaal be schikte de ondernemer niet over de juiste lijndienstvergun ning. De Inspectie voerde de controle uit omdat in het verleden een aantal ernstige ongevallen is ge beurd, vaak veroorzaakt door oververmoeide chauffeurs of door het niet houden aan ande re veiligheidsregels. Er komen dit jaar meer van dit soort con troles. Dat gebeurt in interna tionaal verband. De verschillen de inspecties in de EU wisselen onderling de gegevens uit en rapporteren die aan de Europe se Commissie. leiden - Een plotselinge wind vlaag was de oorzaak van een ongeval zaterdagmiddag om streeks 12.30 uur op de Leidse Voorschoterweg. Een 19-jarige Katwijker stuurde zijn bestelwa gen vanaf het Lammenschans- plein in de richting van Voor schoten, toen een hevige ruk wind zijn auto van de weg af duwde. Daarbij raakte het rech ter voorwiel de rand van het ta lud, waarna de auto omklapte op de brug over de Trekvliet, doorgleed en uiteindelijk tegen de brugreling tot stilstand kwam. De bijrijder, een 50-jarige Katwijker, liep tijdens het onge luk rugletsel op en werd per am bulance naar het Rijnland Zie kenhuis vervoerd. De bestuurder bleef ongedeerd. Het ongeval trok veel bekijks. Omdat de poli tie slechts twee rijstroken be schikbaar had, ontstonden al snel files op de Lammenschans- weg, de Voorschoterweg en de Europaweg. Omstreeks 14.00 uur was de weg weer vrij. Foto: Hielco Kuipers (advertentie) COMMENTAAR TERREURBESTRIJDING il vooraanstaande dt dat het kabinet ij aat in zijn strijd te- 'tische groepen. De publiciteitsschuwe Tarschuwen in een e gecoördineerde tegen de mogelijk- ^Trverdachten twee *rinder proces vast te ;v\abinet heeft de kri- °fi toe weggewuifd, er beter zf\twerking plannen rt. tasten te eli n>t-Balke- vorige meerderheid in de ^reier het groene licht ;r*el pakket ideeën o0ling van met name leyisten. De inlichtin- krijgen meer geld lta, radicale moskeeën I wordt vergoelijkt Htigepakt. Alleen de PSSstische Groep Wil- 'a-PF gaat het pakket j Joeg: zij lijken het 4 loskeeën tot doel te -"Wen. De ministers e!jvan terecht afstand l. 'Wrijding van extre- in bondgenoten, juist irp. week te hoop tegen het kabi netsplan een meldingsplicht op te leggen aan mensen die zich 'verdacht' gedragen, zelfs als er nog geen sprake is van aanwijs bare strafbare feiten. Dat schuurt tegen de grenzen van de rechtsstaat. Juist over de aantas ting van fundamenten van de rechtsstaat maken vooraan staande juristen, onder wie raadsheer Corstens bij de Hoge Raad, zich ook zor gen. Zij vinden dat de rechter bijvoorbeeld al het bewijs in een strafzaak moet kun nen blijven beoorde len, en dat het te ver gaat om mensen tegen wie enkel een lichte verdenking bestaat twee jaar vast te houden. De juristen hebben op die pun ten gelijk, al zijn ze wat vroeg met hun kritiek. Het kabinet moet immers zijn wetsvoorstel len nog uitschrijven. Toch doet minister Donner er goed aan naar de kritiek te luisteren, al is het maar om te voorkomen dat de strijd tegen terroristen straks vastloopt in een juridisch moe ras. En om te voorkomen dat de rechtsstaat die beschermd moet worden tegen terreur, zelf slachtoffer wordt. '^Positie liep vorige Peter de Vries

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1