Verzet tegen automuseum in Wassenaar t«fna REGIO èstbeheer oplossing voor overlast muskuseenden in Hazerswoude' Warmonds paar gaat jaar naar arm eiland Jïschrapte asperges op «vaar eens koeien stonden maandag 14 februari 2005 ii met agent n( ;;"rant Het Oude Dykhuys 30 jaar >lack - Het is feest in het ■•■ie restaurant Het tys, maar in de keu- rust. Stilte voor de de tafels in het res tten vrijdagavond iep gasten op het culi- dat ze in het ver dien, maar de vier n "ïbben alles zodanig ole dat er nog wat c^voor grapjes en af- K>Wraai. u:iks? Inderdaad: be- 2oflischefs, leerlingen leffassers die normaal JU,lisen de aanrechten, l ovens moeten vin- er vanavond maar ""thefs rond. Frans Henny Philipse, 2 i en Alfred van Dijk; 3,it heeft Het Oude ii o1 dertig jaar niet ge- werkten zij de afge- aan een zes gan- i diat speciaal voor het dvtnderhalve maand '•geserveerd. teu|Bc^t ^8* een t>erg erden geschrapte '4 >erges. Die gaan 2an't nieuwe lamsvlees rside gerecht. In de gn broodjes voor tus- ,et^nanasstrüdels voor strfrt. Alle chefs heb- es'un stijl aan het me- emgd, met tegelijk ook ^'ferwijzing naar de ,en4j de baas waren in Hfan Het Oude Dyk- huys. Al met al krijgen de lek kerbekken die het jubileumme nu tot zich nemen een mooi overzicht van dertig jaar culi naire topgerechten. Chef Frans Plasmeijer, die chef was toen Het Oude Dykhuys werd opgericht, zette één van de eerste topgerechten van het restaurant terug op de kaart. Een Mulligatawny, Indiase soep, met serehschuim en een krokante kaasstengel. „Indertijd stond dat op de kaart als 'het soepje om nooit te vergeten'. Het was razend populair en ik denk dat het voor het Dykhuys het begin van de weg naar de top geweest is." De minimalis tische manier waarop het ge recht geserveerd wordt, is in middels onder grappenmakers en andere leken verworden tot het cliché van haute cuisine di neren: een espressokopje soep met op het bijbehorende scho teltje een lijnrechte kaasknab bel. Je proeft echter meteen dat Plasmeijer gelijk kan hebben als hij zegt dat hiermee de ster van Het Oude Dykhuys is gaan rij zen. Plasmeijer weet als geen ander hoe Het Oude Dykhuys zich in de loop der jaren ontwikkeld heeft. „Toen we hier begonnen was er helemaal niets. Het was een oude stal. Beneden ston den de koeien, boven lag het hooi. We .hebben alles er zelf in moeten bouwen." Terwijl Frans Plasmeijer in de keuken stond, bestierde zijn broer Koos de rest van het restaurant. Koos Vier chef-koks in de keuken van Het Oude Dykhuys: Henny Philipse, Alfred van Dijk, Frans Plasmeijer en Teun Bakker. Foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks Plasmeijer: „Waarom we hier aan de Lisserdijk in een oude stal begonnen zijn? We hadden geen keus: er was geen geld om een kant en klaar restaurant over te kopen.'' Momenteel is Alfred van Dijk de baas in de keuken. Van zijn hand is een gerecht met daarin een spies van momenteel weer hippe coquilles, op zuurkool en afgemaakt met een sabayon van Zaanse Mosterd. De rust in de keuken is voorbij. Nog even wat extra asperges schrappen en het brood kan ook wel uit de oven. Van Dijk geeft het teken dat het eerste gerecht naar de gasten kan. Het feestmaal kan beginnen. Het zes gangen tellende jubile- ummenu staat nog tot en met 31 maart op de kaart van Het Oude Dykhuys, Lisserdijk 567, Lisserbroek. Einde in zicht bij conflict caravans leimuiden - Er zit beweging in het al jaren voortslepende con flict tussen de gemeente Ja- cobswoude en de caravanstal ling van Kompier in Leimuiden. Volgens wethouder Verhagen 'is er een voorstel en gaat het de goede kant op'. Deze week pra ten de partijen met elkaar. Voor het eerst in tijden gebeurt dat zonder rechter erbij. Kompier heeft van de vroegere gemeente Leimuiden een ge doogvergunning voor het stal len van maximaal zeventig ca ravans in zijn oude kassen aan het Westeinde. Het aantal cara vans dat 's winters bij Kompier in de stalling staat, is echter ge groeid tot 250 a 300 stuks. Bo vendien zijn in de veertig jaar oude kassen de ruiten, in strijd met de regels, vervangen door dichte platen. De gemeente probeert al sinds jaren een einde te maken aan de illegale situatie. In 2003 leg de de gemeente zelfs een forse dwangsom op waneer de Lei- muidenaar zijn ill^ale activi teiten niet zou staken. Maar de caravans bleven staan, en tot overmaat van ramp - althans, voor de gemeente - bepaalde de rechter onlangs dat de ge meente een procedurefout had gemaakt en daardoor de dwangsom, die inmiddels was opgelopen tot 65.000 euro, niet mocht innen. Volgens wethouder Verhagen ligt er nu een voorstel van Kom pier en zijn advocaat waarin de gemeente een flink eind tege moet wordt gekomen. Volgens de wethouder studeert de Ja- cobswoude nog op het aanbod van Kompier omdat de onder nemer nog altijd meer zou wil len dan de gemeente toestaat. ade wil problematiek nog voor het broedseizoen aanpakken I Kroft Rijnwoude moet alle nesten iseenden opsporen en de pas- kn goed schudden of insmeren Dan komen ze niet meer uit. is Peter van Poelgeest van de ïrming Waterland en Amster- ^delijk woordvoerder van de ^enoverlast, de enige oplos- /erlast van muskuseenden te- „Het is een kwestie van lange op den duur zie je dat de po- pnt." ïnte komen al meer dan een §i binnen van inwoners die last vele tientallen grote, makke eenden in hun straten. Doordat ze geen na tuurlijke vijanden hebben, groeit de popu latie snel. Het gaat vooral om de woonwij ken in Hazerswoude-Rijndijk en -Dorp. Er zijn al gevallen bekend van mensen die zijn uitgegleden over de poep van de beesten en hun enkel braken. Het CDA-raadslid Kerkvliet wordt regelmatig benaderd door wanhopige mensen. Hij heeft de problema tiek daarom al enkele keren in het gemeen tehuis aan de orde gesteld. Wethouder De Best broedt intussen al en kele maanden op een oplossing. „We wil len de overlast in elk geval voor het broed seizoen in één keer goed aanpakken. We zijn erover in gesprek met de Dierenbe scherming. We moeten zorgvuldig zijn, het gaat immers om levende wezens." Het doden van de beesten is daarom niet aan de orde. De Best wil inlichtingen in winnen bij de gemeente Strijen. „Ik heb be grepen dat ze de muskuseenden hebben overgebracht naar een opvangadres." In deze gemeente liep het probleem van de groeiende populatie muskuseenden vorig jaar zo uit de hand, dat de buurt op voet van oorlog leefde. De ene groep wilde ze weg hebben, de andere groep wilde ze be houden. Het conflict liep zo hoog op dat er zelfs banden van auto's werden lek gesto ken. Ambtenaar Leo van Capel vertelt over de enigszins mislukte aanpak van Strijen: „We plaatsten twee kooien. Elke dag legde we er brood in zodat de eenden de kooi in gin gen. Op een dag deden we de kooien dicht en brachten we de eenden over naar de Stichting Melief in Rockanje." Deze stich ting heeft een opvang voor gedumpte en mishandelde dieren. Onder druk van de groep eendenliefhebbers bleven er tien muskuseenden in Strijen achter. Van Ca pel: „Waren het eenden van hetzelfde ge slacht geweest, dan was dan niet zo erg. Ik ben nu bang dat het probleem zich gaat herhalen. Ik zag een paar weken geleden alweer een nest met tien kuikens." Waar de groeiende groep eenden dan naar toe moet, is niet bekend. „Wij hebben geen plek meer. Het houdt een keer op", zegt Lothar Vermeulen van de Stichting Melief. Hij is dus ook niet in staat om de Rijn- woudse eenden te verwelkomen. „Over brengen naar een natuurgebied mag niet, dat is faunavervalsing en in strijd met de Flora- en Faunawet." Wat dan wel? De adviezen van Vermeulen liggen in lijn met die van Van Poelgeest en de Dierenbescherming van Rijnwoude: de gemeente moet aan nestbeheer gaan doen. Van Poelgeest: „Zoek alle nesten, smeer pas gelegde eieren in met maïsolie, zodat het embryo stikt. Deze olie blijft niet aan de vleugels van de eend vastkleven. Omdat er ook wel eens een eend op natuurlijke wijze sterft, zie je na verloop van jaren dat de po pulatie afneemt." De eieren weghalen is volgens hen minder geschikt, omdat de eenden dan weer snel een nieuw nest gaan maken. Schudden is ook niet zo'n goed idee. „Als je dan maar half doet, krijg je mongoloïde eenden", weet Vermeulen. Van Poelgeest is geen voorstander van het onderbrengen bij par ticulieren. „Dan komen ze in feite in gevan genschap terecht. Dat zijn ze niet gewend." Om te voorkomen dat mensen over de poep uitglijden, vindt Van Poelgeest dat de gemeente wat vaker de stoepen moet laten schoonvegen. Verder ligt er een verant woordelijkheid, aldus Vermeulen, bij de burgers. „Ze moeten de eenden niet meer voeren. De dieren moeten dan zelf op zoek en dan zullen ze zich wat minder snel voortplanten." qüoordwijk Zestig rafen 500 euro boe- ff kreeg een 31-jarige "der opgelegd voor iiuist gaan met een c,t in de Noordwijkse H. De Wassenaarder jn rechtszaak niet "i werd daarom bij bordeeld. De betrok- nan was wel in de Hij diende een jdclaim in van een r(;uro. De agent was j,dachte tegen zijn ie:hopt en in zijn ge- yjugd. „Kankerlijers, vinden", kregen hij »ga naar hun hoofd De Wassenaarder strafblad. Hij liep ttde proeftijd van een „pordeling. obilist jgewond »n 21-jarige automo- ijrochtend zwaarge- ^kt bij een ongeluk ïïraarseweg in Ter log onbekende oor- r de man de macht "ur en kwam hij te- ,nim tot stilstand. De ppter kwam om °,jistand te verlenen, j .brandweer a an we- ^htoffer is met in- ^1 overgebracht naar n Leiden. ■3' bollen in dse grond - Er zijn dit jaar in iord-Holland min- grond met tulpen, 'Jtokussen, irissen en 'pijes beplant dan in izoen. In totaal be- ï"VeaaI voorjaars- ,en 14.400 hectare. Ie oppervlakte bijna *e kleiner dan in Dat blijkt uit de itistiek van het Pro- fuinbouw en de ..«keuringsdienst. reaal tulpen is ge let jaar 2002 draai- goed en werden Jbollen geteeld. De !nren liep de export jirer. Hierdoor staan lijzen onder druk en ftoervlakte. 'Polio, malaria en tbc terugdringen' door Saskia Stoelinga warmond/leiden - Huisarts Fons (58) en verpleegkundige Louise de Gijzel (54) uit War mond zijn bijna klaar met hun voorbereidingen om voor een jaar medische hulp te bieden op het Vanuatu-eiland Ambrym in de Stille Zuidzee. Begin maart vertrekken ze naar het plaatsje Olal om zich in een oude verval len kliniek te vestigen. De stich ting Takita, die het echtpaar in december oprichtte om fondsen te werven, geeft een overzichte lijk positief saldo. „We kunnen ons plan verwe zenlijken", zegt Louise de Gij zel. „Van alle kanten is geld binnen gekomen. Zelfs tijdens de ramp in Azië, waar wij van onder de indruk waren, dach ten de mensen ook nog aan on ze stichting. De Oostergeest- school in Warmond en de Otto Baron van Wassenaer van Cat- wijckschool in Katwijk hebben geld ingezameld. Onze vroegere doktersassistente, Nel Kuiper, heeft allerlei acties georgani seerd. Kerken in de regio heb ben voor ons gecollecteerd en vrienden en zeilers hebben prachtige bedragen gestort. Net komt het bericht binnen dat de Sint Imelda Stichting de posten zonnepanelen en medicijnen voor haar rekening neemt." „Inmiddels zijn we aan het in kopen geslagen. We zijn druk bezig met de aanschaf van al lerlei medische instrumenten bij de stichting Medic. Een or ganisatie die speciaal is opge richt om projecten in ontwikke lingslanden te voorzien van in strumenten. Verder is het be doeling om zoveel mogelijk in te kopen in Port Villa, de hoofd stad van de Vanuatu-eilanden. Op Ambrym is nog geen spijker te krijgen." Fons de Gijzel, de huisarts uit Warmond, die tien jaar geleden zijn praktijk vaarwel zei om met zijn echtgenote al zeilend een wereldreis te maken, wil zijn medische kermis gebruiken om het onnodige gezondheidsleed op dit kleine en arme eiland Ambrym vlakbij Papua Nieuw- Guinea een beetje te verzach ten. Fons de Gijzel en zijn vrouw Louise die verpleegkun dige is, ontdekte dit verloren gebied vorig jaar tijdens hun zeiltocht. Drie dagen na hun hartelijke ontvangst door de opperhoofden van het eiland stond hun besluit vast: hier gaan we een helpende hand bieden. De Gijzeis: „Polio, ma laria en tbc kunnen worden te ruggedrongen evenals de zuige lingensterfte en het aantal vrouwen dat overlijdt in de kraamtijd. Verder willen we een infrastructuur opzetten waar andere gezondheidswerkers in de toekomst mee verder kun nen." De beide echtelieden hebben de drie maanden dat ze in Lei den zijn niet alleen gebruikt om geld in te zamelen, maar ook om hun medische kennis op te vijzelen. De voormalige huisarts heeft in het Diaconessenhuis in Leiden afgelopen weken stage gelopen om weer alle kneepjes van het vak onder de knie te krijgen. Samen hebben ze van de gipsmeester in het zieken huis geleerd om op een vak kundige wijze een gipsspalk aan te leggen. Louise heeft zich verdiept in het testen van ogen, oren en motoriek van kleuters bij de GGD in Leiden en is op de valreep nog bezig met een tropencursus in het Rotterdam se Haven Ziekenhuis. „We gaan ervoor. De primitieve omstandigheden vormen een deel van de uitdaging, hoewel we daar af en toe ook een beetje Fons en Louise de Gijzel vertrekken volgende maand voor een jaar naar het Vanuatu-eiland Ambrym in de Stille Zuidzee. Archieffoto: Hielco Kuipers van wakker liggen. Wij probe- houden van onze activiteiten Stichting TAKITA, ING Leiden ren het thuisfront op de hoogte daar." nr. 674071093 Bewoners en milieuclubs eensgezind wassenaar/den haag - Negen bewoners- en milieuorganisaties hebben zich verenigd in de strijd tegen de bouw van een automu seum. De Wassenaarse miljonair Louwman wil in het landgoed Reigersbergen het museum bou wen om zijn collectie in onder te brengen. Reigersbergen ligt op de grens van Wassenaar en Den Haag, nabij Duindigt. De organisaties, waaronder de Algemene Ver eniging voor Natuurbescher ming, de Vrienden van Den Haag, het Haagse Milieucen trum en bewonersverenigingen uit Marlot en Mariahoeve, be schuldigen de gemeente Den Haag alle regels te negeren die het kwetsbare natuurgebied be schermen. „Je verandert het be stemmingsplan, je zorgt dat de welstandsregels voor groene gebieden worden aangepast, je negeert de uitspraak van de Rijksdienst voor Monumenten zorg, je marchandeert met be zoekersaantallen en je bagatel liseert de parkeerbehoeften aldus oud-raadslid Van Her waarden namens de tegenstan ders. Bewoners en natuurbescher mers kondigden aan naar de rechter te stappen als de ge meente en Louwman hun plan nen doorzetten. Een eigen on derzoek naar de gevolgen voor het verkeer wijst er volgens de organisaties op dat het muse um veel meer auto's aantrekt dan de plaatselijke overheid zegt. Bovendien stelt het rap port dat het museum meer be zoekers ontvangt dan de 50.000 per jaar die de gemeente noemt. Uit het nieuwe onder zoek blijkt dat het automuseum in 1972, toen het nog in Leid- schendam was gevestigd, in een bescheiden opstelling al 60.000 bezoekers trok. Ook verwijten bewoners en mi lieubeschermers de gemeente dat een ondernemer die op de toekomstige bouwlocatie een kwekerij had, is weggepest. Den Haag deed dat door de tuinder te beschuldigen van overtredin gen van de milieuwet. Drie we ken later kwam Louwman met een aanbod om het erfpacht contract van de kweker over te nemen. Achteraf bleek, volgens de tegenstanders, dat de tuin der geen overtredingen had be gaan. 'Vals spel', menen de or ganisaties. De brede coalitie tegen het mu seum is met name verontwaar digd over de procedure die Den Haag volgt. Terwijl de bewoners met de gemeente in gesprek waren over nieuwe, bescher mende maatregelen voor het gebied, onderhandelden Haag se ambtenaren tegelijkertijd met Louwman over de komst van het automuseum. Vorige week keerde de welstandscom missie zich ook tegen het inge diende plan. Daarnaast heeft de provincie bedenkingen bij het door de Amerikaan Michael Graves ontworpen museum.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13