God in een Leidse gymzaal REGIO Gelovigen snakken naar uitleg over Da Vinci Code W I E R 8 I boven' VÉT COOL 1 Kilo en 2 ons pas en te onpas klappen'f hdc 970 Kabbala op lezing in De Regenboog leiden - De theoloog Magda van der Ende houdt donderdag een lezing over het bijbelboek Exo dus in het licht van de joodse mystiek, de Kabbala. Ze doet dat in het stiltecentrum van De Regenboog, in de Leici'se Me- renwijk. Meer informatie en op gave via 071- 5211429. Alphacursus bij gereformeerden leiden - Leden van de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt aan de Leidse Herengracht organi seren een alphacursus. Deze kennismakingscursus over het christelijk geloof begint op 7 maart en duurt tien avonden en een weekeinde. Elke bijeen komst begint met een maaltijd. Voorkennis over het christen dom is niet nodig. Infomatie via 071-5147287. Feenstra directeur landelijke PKN utrecht - Haaije Feenstra wordt de nieuwe algemeen directeur van de landelijke dienstenorga nisatie van de Protestantse Kerk in Nederland (PKN). De synode stemde vrijdag in Utrecht in met de benoeming van Feen stra, die nu nog directeur van het Nederlands Bijbelgenoot schap (NBG) is. Feenstra (43) treedt uiterlijk op 1 juni aan bij het landelijke en regionale apparaat van de PKN. Hij krijgt de leiding over onge veer vijfhonderd medewerkers. De Fries, meelevend lid van de PKN, volgt J.W. Merkx op, die op 1 januari het directeurschap tijdelijk heeft overgenomen van WA van Santen. Bij het NBG heeft Feenstra een grote reorganisatie doorge voerd. Zijn grootste wapenfeit was de voltooiing van de Nieu we Bijbelvertaling, die vorig jaar oktober verscheen. Eerder was hij personeelsmanager in diver se organisaties, waaronder Hol land Casino. Feenstra signaleerde enkele problematische kanten van zijn nieuwe werk. De fusie van her vormden, gereformeerden en lutheranen, waaruit de PKN vo rig jaar ontstond, is met een scheuring gepaard gegaan. Ver der herbergt de kerk volgens hem veel uiteenlopende stro mingen en kent ze een com plexe bestuursstructuur. „Ook hebben we moeite om de vol gende generatie aan ons te bin den en heerst er verlegenheid over de vraag hoe we in deze wereld getuige van Jezus Chris tus kunnen zijn. Het imago van de kerk is voor verbetering vat baar." Feenstra gaat er in salaris op achteruit. Hij gaat ongeveer 85.000 euro verdienen, een sa laris dat volgens synodevoorzit ter J.G. Heetderks 'dik onder' een marktconforme beloning ligt. „De kerk is geen bedrijf', zei Feenstra. In de afgelopen weken is onder kerkleden enige ophef ontstaan over het bedrag dat de PKN kwijt is aan interim-manager Merkx. Die kost de kerk 20.000 euro per maand. Alle leden die daarover hun verontrusting hebben uitgesproken, hebben volgens voorzitter F. van Tuyll van Serooskerken van het be stuur van de dienstenorganisa tie telefonisch uitleg gekregen. „Maar het blijft heel veel geld. Pas achteraf moet blijken of dat een goede investering is ge weest." De christelijke leer is een slap aftrek sel van de veel oudere Mithrasreligie. Keizer Constantijn riep een kerkver gadering bijeen om te besluiten dat Jezus maai" goddelijk moest worden. Het feit dat Jezus getrouwd was, moest worden weggemanipuleerd, evenals de rol van het vrouwelijke in de godsdienst. Boude beweringen als deze, opge worpen door De Da Vinei Code, schreeuwen om toelichting. De best seller van Dan Brown 'zingt rond' in kerkelijke kringen, zegt de Rijnsburg- se predikant Koster. Voor hem reden om een speciale kerkdienst rond het thema te organiseren. „Ik merk dat er veel vragen op me af komen. Wat is de waarheid? Heeft de vroege kerk inderdaad van alles ver donkeremaand? Brown zegt dat hij al les op feiten baseert, maar ik heb veel fictie aangetroffen toen ik zijn boek las. Af en toe heeft Brown een hele dikke duim. Natuurlijk heeft die be wuste synode plaatsgevonden, maar over de goddelijkheid van Jezus werd al langer gesproken. De geschiedenis is op die kerkvergadering echt niet zomaar even herschreven. De dienst in Rijnsburg hoeft geen boekbespre king te worden, maar ik wil er vanuit mijn theologische kennis wel wat fei telijke informatie tegenover zetten." Meer predikanten voelen bij hun kerkgangers de honger naar antwoor den. Collega's van Koster lopen ook rond met de gedachte er in de kerk iets mee te doen, zegt deze. De pro testantse kerk in Oegstgeest houdt 17 maart een avond over de Da Vinei Code. „Het gaat er vooral om dat mensen met hun leeservaringen ko men", zegt dominee Plomp. „Het gaat niet om de fouten in het boek, maar om de vraag: waarom raakt of shockeert dit boekje?" De Da Vinei Code is 'bedreigend' voor een groep kerkgangers, gelooft hij. „Het is span nend, maar ook misleidend, vind ik. Hij slaat de plank mis waar hij de rol van keizer Constantijn beschrijft. Ook geloof ik niet wat hij vertelt over de rol van 'het vrouwelijke' in religies, en de bewering dat Jezus getrouwd was." Predikant Schouten van de Leidse Studenten Ekklesia vindt een bijeen komst over de omstreden bestseller 'een goed idee'. „De ideeën uit het boek duiken op in werkstukken van mijn studenten aan de Pedagogische Academie in Oegstgeest. Ik merk dat ze feit en fictie niet altijd goed uit el kaar kunnen houden." Het komt niet vaak voor dat een boek bij kerkgangers zo'n gevoelige snaar raakt, stelt Koster vast. „Zelfs The last temptation of Christ gaf niet zoveel ophef. De Da Vinci Code staat nu bo ven de Nieuwe Bijbelvertaling in de bestsellerlijst." Alleen De Celestijnse Belofte van James Redfield leverde een vergelijkbare hype op, zegt Schouten. „Ook toen merkte je hoe onkritisch mensen eigenlijk lezen, zelfs studenten." Silvan Schoonhoven De dienst over De Da Vinci Code in Rijns burg staat gepland voor komende zondag, maar is nog onder voorbehoud. Meer infor matie op www.protestantsrijnsburg.nl Voorganger Solomon Mbamu wil met zijn Fellowship Inter national Ministries niet langer in een gymzaal kerken. De ge meente Leiden maakt het hem niet makkelijk op die manier een groter publiek ter berei ken. „Moslims kunnen veel sneller hun zaken regelen met de gemeente." Zondagmiddag, 15.30 uur. In de gymzaal van basisschool De Wissel aan de Boerhaa- velaan gaan de gelovigen uit hun dak. Ze zingen, juichen en schreeuwen. „Hallelujah, praise the Lord", vuurt voor ganger Solomon Mbamu hen aan. Gestoken in een donker streepjespak kijkt hij tevreden rond: „Twee jaar geleden kreeg ik een visioen van God om hier in Leiden een kerk te stichten", vertelt hij. „Het is me gelukt." De dertiger uit Kameroen had toen net zijn studie business en management afgerond in Nederland. Een toepasselijke keuze, legt hij uit. „De vaar digheden die je nodig hebt om een bedrijf te runnen, heb je in feite ook nodig om een kerk te besturen." Mbamu leidt een druk be staan, want naast voorganger van de Fellowhip Internatio nal Ministries is hij werkzaam als financieel adviseur van schoenenfabrikant Nike. „Soms slaap ik maar drie urn- per nacht." Mbamu is niet altijd christen geweest. „Van mijn 18de tot 24ste was ik moslim. Dat is me slecht bevallen. Volgens de koran hoef je alleen maar mensen lief te hebben, die ook jou liefhebben. Nou, dat is geen kunst. Jezus roept op om diegenen lief te hebben, die je haten. Dat vind ik pas echte liefde." De Kameroener probeert te genwoordig zijn geloof in praktijk te brengen door mensen aan de rand van de samenleving te helpen. „Kan kerpatiënten, daklozen en drugsverslaafden. We zoeken ze op, desnoods tot in Coffee Dreams toe." Tegelijkertijd probeert hij de jongeren weer in de kerk te krijgen. „Nederlanders zijn gelovige mensen. Dat klinkt misschien raar, maar kijk eens naar al die grote kerken van vroeger. Jongeren gaan nu niet meer, omdat ze het saai vinden. Ze zien niets te rug uit hun belevingswereld. Wij laten bands spelen tij- Pinkstergemeente wil Leiden weer op rechte pad krijgen In de gymzaal van basisschool De Wissel aan de Boerhaavelaan gaan de gelovigen uit hun dak. Ze zingen, juichen en schreeuwen. „Hallelujah, praise the Lord", vuurt voorganger Solomon Mbamu hen aan. Foto's: Eric Taal dens kerkdiensten, we heb ben een streetdance-groep en er liggen plannen op tafel voor een voetbaltoernooi. Op zo'n manier bereik je ze. We hebben nu gemiddeld hon derd bezoekers per dienst, merendeels jongeren." Er zijn veel Afrikanen, Antilli- anen en Surinamers vandaag. Blanke Nederlanders zijn in de minderheid. Naast de in gang van de sporthal staat student communicatie en management Ngenge Kubi uit Kameroen. Hij heeft zijn handen opgeheven. Zweet druppelt van zijn voorhoofd op zijn lange, witte shirt. Zijn ogen zijn tot spleetjes samen geknepen. Soms voelt hij zich erg eenzaam in Nederland, vertelt hij. „Hier kan ik dan even al mijn zorgen vergeten. Ik voel me verbonden met God en de andere gelovigen. De muziek brengt me in de juiste sfeer." Voorganger Mbamu loopt met een stralend gezicht langs. Over mogelijke afsplit singen, een bekend ver schijnsel bij Pinkstergemeen tes, maakt hij zich geen zor gen. „Je ziet vaak bij Pinkster gemeentes dat een charisma tisch persoon, de voorganger, de boel bij elkaar houdt. Op het moment dat er een ander leidersfiguur opstaat, krijg je snel fricties. Daarom is Jan Zijlstra destijds uit de kerk van Maasbach gestapt en een eigen beweging begonnen." Een ander probleem is dat ie dere kerk zich na verloop van tijd begint te settelen. „Er ko men allerlei regeltjes waaraan mensen moeten voldoen om erbij te horen, zoals een ver plichte bijdrage storten en dooprituelen. Ook dat kan voor onvrede en afsplitsingen zorgen." Mbamu kiest voor een pre ventieve aanpak om proble men het hoofd te bieden. „Ik benadruk altijd dat iedereen even belangrijk is of je nu voorganger bent of bezoeker. Je moet geen ingewikkelde ri tuelen inlassen om iemand mee te laten doen." Mbamu zou graag een eigen pand willen voor zijn kerk. „We hebben geen ruimte om daklozen en drugsverslaafden structurele hulp te bieden. Bovendien moeten we na ie dere dienst onze instrumen ten weghalen." Het wachten is nu op de toewijzing van een locatie van de gemeente. Daarnaast zou financiële hulp welkom zijn. „We zijn afhankelijk van vrijwillige bij dragen. Om onze plannen te realiseren, hebben we zeker nog zo'n 100.000 euro nodig. Als we projecten opzetten, zoals taallessen voor buiten landers, profiteert de ge meente daar ook van. Dan kunnen ze best bijspringen", vindt Mbamu. Volgens de voorganger voe ren gemeentes uit de regio een voorkeursbeleid voor moslimorganisaties. „Als ik bijvoorbeeld collega-voor gangers hoor uit Alphen, lijkt het erop dat je als christelijke kerk moeilijker aan een pand komt dan als moslimorgani satie. Dat is toch discrimina tie?" De gemeente Leiden spreekt hem - bij monde van voor lichter Fons Delemarre - te gen. „Iedere religieuze prga- nisatie wordt op dezelfde cri teria beoordeeld", zegt hij. „Een gebouw moet passen binnen het bestemmingsplan en voldoen aan veiligheidsei sen." Mbamu blijft bij zijn bewe ring, hoewel hij deze niet echt kan onderbouwen. „De moslims zitten nu in de lift, misschien dat ze daardoor makkelijker steun kunnen lospeuteren van gemeentes. Maar hun groei is slechts schijn. Als jonge moslim heb je geen keuze; zodra je voor een andere religieuze overtui ging kiest, word je keihard verstoten door de omgeving. Het is groepsdwang. Dat is de enige ware reden waarom ze zo massaal kiezen voor de is lam." Wietse Buma Nederland moet meer bewegen en gezonder eten, vindt de over heid die fors investeert in de strijd tegen vervetting. Het Natio naal Gezondheidsplan, waarbij meer dan 250 sportcentra zijn aangesloten, helpt een handje en leert dikkerds in dertien weken een nieuwe leefstijl opbouwen. Journaliste Nancy Ubert wil haar leven ook beteren en doet in de rubriek 'Vét cool' wekelijks ver slag van haar gevecht. Hef gaat klote. Ik ben nu ruim drie weken bezig en welgeteld zijn er 1 kilo en 2 ons af. Ik heb zin in een avond flink doorzakken, een kilo drop en zes boterhammen met dik pindakaas. Het gaat me veel te langzaam. Ik sta op het punt in een reusachtige dip terecht te komen. Ik heb het de laatste tijd ge woon moeilijk. Zo moet ik al les op alles zetten om de ver leidingen om me heen te weerstaan. Afgelopen vrijdag, bijvoorbeeld, trakteerde onze stagiaire op tompoezen. De hele middag heeft de doos naast mijn bureau staan geu ren. Voor mij was er een kist mandarijnen gehaald. Door af en toe een mandarijn te eten, kon ik de krachtproef door staan. De vraag is of ik zo sterk kan blijven nu de weeg schaal me zo'n bedroevend resultaat toont. Het is oneerlijk, ik werk er zo hard voor! Zeker drie keer per week ben ik in Jawi te vinden. Bijvoorbeeld om te spinnen. Spinnen - voor de mensen die dat niet weten - is fietsen. Met een paar verschillen. Je trapt op de maat van de muziek; de instructeur draagt je uiteenlo pende oefeningen op (bij voorbeeld staand trappen) en je komt geen meter vooruit omdat je op een fiets met standaard zit. Ook doe ik aan fitness. Dan maak ik minstens drie kwar tier vol met fietsen, steppen, roeien en een soort langlauf en. Daarna sta ik dan nog een kwartier verschrikkelijk voor schut op een trilplaat. Verder heb ik pilates ontdekt. Pilates is een trainingsmetho de voor lichaam en geest. De pittige oefeningen moeten zorgen dat de verschillende spiergroepen zich evenwich tig ontwikkelen. Aangezien ik pas twee lessen heb gehad, is daar bij mij nog helemaal niks van te zien. Bewegen en gezond eten. Daar draait het programma van www.mijnleefstijl.nl óm. Dan val ik op een natuurlijke mtinier af, is me verzekerd. In een van de e-mailtjes die me om de dag worden toege stuurd als mentale ondersteu ning, las ik dat 'snel' afvallen geen zoden aan de dijk zet. Bij meer dan 90 procent van de 'snelle lijners' zit het verloren gewicht er weer binnen an derhalf jaar aan. Bij velen ko men zelfs meer kilo's terug. 'Een actieve en gezonde leef stijl is de enige juiste keuze'. Alles leuk en aardig, maar ik flash (fietsen, lopen, activitei ten, sporten, huishoudelijk werk) me kapot voor een een wel heel schamel resultaat. Ik grijp echt elke gelegenheid aan om actief te zijn. Zo werk ten we deze week als redactie aan onze teamgeest door met elkaar te gaan squashen. Dat was waanzinnig leuk, tot de ene collega de andere een ge kneusd oog sloeg. De bal kwam niet op de muur, maar precies in de oogkas terecht. Ik had het uitje georganiseerd en voelde me daarom nogal verantwoordelijk voor het slachtoffer, dat na een bezoek aan de dokterspost heel stoer gewoon met ons in de pan vol kaasfondue roerde. Die avond spoelde ik mijn schuldgevoel weg met drie glazen wijn. Drank en kaas fondue zijn natuurlijk niet erg bevorderlijk voor mijn ge vecht tegen 15 kilo overtollig vet. Dus had ik daarna weer wat anders om me schuldig over te voelen. Bij mijn coach Edwin heb ik gisteren mijn nood geklaagd. „Wat zeg je? Ruim een kilo in drie weken? Fantastisch! Ge weldig! Je bent spiermassa aan het opbouwen en dat is zwaarder dan vet. Als je meer zou afvallen, moet ik me zor gen maken. Dan zouden ook je spieren slinken en dat is nu juist niet de bedoeling. Dus ga zo door." Ga zo door?! Ik weet het niet hoor. Nog tien weken te gaan met dit programma. Ik ben nog niet eens op de helft en lijd nu al. Nancy Ubert Reageren? n.ubert@hdc.nl VRAAG 7 n Minister Donner van justitie wil af van de corrigerende 0* COLOFON Leidsch Dagblad Directie: T. Klein en H. de Wit E-mail: directie.hdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden De openingstijden van de receptie zijn: Maandag tot en met donderdag van 08 30 -16.30 uur Vrijdag van 08.30 -12.30 uur Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten: overlijden, geboorte, jubilea en andere familieberichten, desgewenst met foto en/of afbeelding, via www.hdcmedia.nl of per e-mail: familieberichten@nhd.hdc.nl. Indien geen e-mail: fax 072-5196696, tel. 072- 5196699. ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. de VERZENDING PER POST Voor abonnementen die |t gi worden verzonden geldte c aan portokosten per versi^gj Voor zaterdagabonnemeri^ zaterdag. GEEN KRANT ONTVANG%c Voor nabezorging- 0800^ Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uiKv (als op zaterdag voor i2.«'U! wordt de krant dezelfde i'as tussen 12.00 en 13.00 uur^e krant op maandag.) j Q OPZEGGEN er Opzeggen van abonnetmfch schriftelijk, uiterlijk één m de abonnementsperiode,!^ lezersservice, postbus 2, iSj Voor leveringsvoorwaarde www.leidschdagblad.nl o'd( 37014187. Wi AUTEURSRECHTEN 1 1 Alle auteursrechten en diRt aanzien van (de inhoud «ik worden uitdrukkelijk voo^s rechten berusten bij HDC'^ c.q. de betreffende auteitf ert HDC Media BV, 2004 >ei De publicatierechten van! 1 beeldende kunstenaars ide CISAC-organisatie zijn gei b Beeldrecht te Amstelvee^, HDC Media BV is belastert gegevens van abonneesiur gegevens kunnen tevensgd gerichte informatie oven|j en te geven, zowel doorf.. .derden. Heeft u hier bezrJ u dat laten weten aan Hl^ Lezersservice, postbus 2,1 ANNO 1980, donderdag 14 februari ZOETERWOUDE - Veel belangstelling was er gisteravor£ de Zoeterwoudenaren voor hun nieuwe bibliotheek, ge voormalige kleuterschool de 'Hummelhof.' Deze beschi^ een collectie van 7500 boeken. Foto: archief Leidsch Daj Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen va*., plaatsing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken! 1 8406 t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder" Leidsch Dagblad, ANNO cLd.(datum van plaatsing) of door conï de balie van het Leidsch Dagblad; Rooseveltstraat 82 te Leiden.1 binnen drie weken thuisgestuurd. 'A/s kind kreeg ik thuis te f kj kan stellen. Navraag bij de Leidse judo- en taekwondole^' VAN DER LUIT, die ook ervaringsdeskundige blijkt te zijri, 11 F Waarom deugt de corrigerende tik? d „Ik ben niet principieel tegenstander van een corriger^t lijke tik, al heb ik er nooit één uitgedeeld. Wel heb ikirid heel wat klappen van mijn vader gekregen, te pas en zou een reden kunnen zijn om de corrigerende tik te vt11 want in zulke gevallen gaat het vaak van kwaad tot erg? vaar van kindermishandeling ligt dan op de loer." Minister Donner heeft dus een punt? «t „Ik dacht het toch niet. Want wie gaat die tikken binne1 trolererP meerkr praktim ,,Ik heb:0 leerling1" :^HI leerdenu -S-, Sietek?1 heboolff doorgei weet de fers van te veel corrigerende tikken gemakkelijk op hun ders kunnen worden. Maai- het hoeft gelukkig niet zor maar naar mij." n Wat is uw alternatief voor de corrigerende tik thuistf „Ik probeer het altijd op te lossen met woorden. Hetki lijk ook af van de kinderen. Ik heb geen klagen over m" Joost. Bovendien, hij is inmiddels één meter negentig' Welke ouderlijke klap is u het best bijgebleven „Dat waren de klappen die ik kreeg toen op mijn zewL! trots thuiskwam met mijn eerste dan voor judo. Zondtc den kreeg ik een pak slaag. 'Al ben je tiende dan, ik blig huis', zo motiveerde mijn vader zijn handelwijze. Opj^ was ik het huis uit en ik ben er nooit meer terug »l tekst: Tim Brouwer de Koning foto: GPD/ Haip ANNO 1955, Maandag 14 Februari OEGSTGEEST - Zaterdagmiddag omstreeks half twee op'.13 de Rijksweg te Oegstgeest tussen de Drie Witte Palen enP de ingang van de boerderij Veldheim een kluwen van nieT zeven botsende auto's, waaruit wonderlijk genoeg slechts!2 of lichtgewonde chauffeurs en passagiers tevoorschijn I# wegverkeer was enige tijd volkomen gestagneerd. Aanleg ongeluk was het afslaan van de motor van een personenar deze op de rijweg kwam te staan aangezien de wagen bij' niet meer een langs de weg gelegen parkeerplaats had ko ken. Toen deze stilstaande auto werd gepasseerd dooreet mende vrachtauto, botste deze laatstgenoemde vrachtaiV tegenovergestelde richting naderende personenauto uih'

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12