Leiden 'hotspot1 van draadloos internet DAM 100 MUTE. wtó gerekênt ho mi kuiwe SHOCK.' J4JA- IK toMAL Kenner van computer kaarten AnyWi, altijd internet onderweg Wifi-webwinkel AA24 De 3d-wereld van VAIPS Weersbestendige pc 'Ondernemerschap is de versnellende factor' m pie Honp was re lui tn T-tpuoR! y Van de buitenkant is het slechts een klein Ferarrirood gekleurd doosje met een antenne- tje. Meer niet. Toch is het apparaat in staat om voor grote bedrijven veel kosten aan dataver keer uit te sparen. Afhankelijk van zijn omge ving zoekt de AnyWi, die in verbinding staat met de eigen computer, overal de beste of goedkoopste draadloze dataverbinding uit. Of het nu om een satelliet-, wifi-, umts- of een gsm-verbinding gaat. Het wonderlijk eenvoudig ogende machientje wordt vooral gebruikt in de transportwereld, door schippers die van de ene naar de andere haven varen en graag contact houden met hun werkgever of hun geliefde thuis. Internetten en bereikbaarheid worden voor steeds meer men sen van belang en het Leidse bedrijf AnyWi speelt daar nu handig op in. „De techniek hebben we al in huis", legt Henk Uittenbogaard uit, een van drie directeuren van AnyWi. Het computerdoosje bevat meerdere antennes en computerkaarten. Afhankelijk van de signalen in de lucht, kiest de AnyWi voor de handigste oplossing. „Wat het beste is, verschilt natuurlijk per klant. De een wil altijd bereikbaar zijn, ongeacht de kosten. Zelfs een dure satel lietverbinding is dan prima. Een ander bedrijf kiest alleen voor de goedkoopste opties." De drie Leidse AnyWi-ondernemers ontwikkelen de software en stellen daar het apparaat mee af zodat de klant de verbinding naar wens krijgt. AnyWi richt zich niet op de consumentmarkt, maar wil juist de zakelijke markt in Europa veroveren. Daarmee zijn ze al een flink eind op weg. Er worden gesprekken gevoerd met de NS. „Zo kan een AnyWi in principe in elke treincoupé geplaatst worden en kan straks iedereen in Nederland in de trein internetten." De orders zijn groot en het bedrijf rekent 50.000 euro tot enkele ton nen p^r project. Toch werkt op dit moment alleen Uittenbogaard Henk Uittenbogaard: niek hebben we al in Foto: Hielco Kuipers fulltime voor AnyWi. Hij heeft ook geen grote or ganisatie voor ogen. Liever werkt hij samen met zijn twee collega's Dirk-Willem van Gulk en Hugo Meiland aan het ontwikkelen van nieuwe data- technologieën en vernuftige toepassingen dan dat AnyWi een soort 'servicedesk' en uitvoerende in stantie wordt. De installatie en het onderhoud worden daarom verzorgd in samenwerking met andere bedrijven, bijvoorbeeld uit het 'Wireless Delta'-cluster. Het AnyWi-systeem kan ook worden ingezet om ongenodigde gasten bij congressen of evenemen ten te weren, zoals voetbalhooligans uit stadions. Door middel van een makkelijk verplaatsbare an tenne met daaraan gekoppelde AnyWi-software, kunnen bewakers via een zakcomputer pasjes van bezoekers lezen. Na het scannen van de pas ver schijnen op het scherm van de zakcomputer de gegevens van de persoon voor hen. Trots illustreert Uittenbogaard in zijn kantoor aan het Plantsoen hoe het werkt. Zijn bedrijf heeft voor de gemeente Den Haag een demonstratie opstelling gemaakt voor de toegangscontrole van het stadhuis, theaters en het stadion van ADO- Den Haag. „Het mooie van het systeem is dat je de antenne makkelijk meeneemt, ergens anders opbouwt en opnieuw kunt gebruiken." Op het kantoor staat een voorbeeldantenne in de ferrarirode kleur. „Deze hebben we zelf nog in elkaar geknutseld, maar dat kan natuurlijk niet als we grote orders binnenkrijgen. Dan zullen we voor de productie ervan naar een fabriek in een lagelonenland, ergens in Azië, moeten uitwijken." Het bedrijf zelf blijft altijd in Leiden, verzekert Uittenbogaard. Dichtbij de bron van het 'meest uitgebreide, actieve wifi-netwerk ter wereld'. www.anywi.com „De tech- huis." Rudi van Drunen vond een wifi-net- werkkaart in Taiwan. „Het is onge looflijk, maar het bleek te werken." Foto: Hielco Kuipers „Als je iets van computers weet, komen er altijd mensen naar je toe met vragen", vertelt Rudi van Drunen, in het dagelijks leven hoofd sys teembeheer bij het Leids Cytologisch en Pathologisch Laboratorium. Maar de vragen die hém werden gesteld, werden omvangrijker dan even iemands computer aan de praat helpen. Samen met business- partner Gerhard Peper moest hij hele draadloze netwerken aanleggen en cdrom-databases ontwerpen. Zo werd Xlexit geboren, een ict-be- drijf dat inmiddels een jaaromzet van 200.000 euro kent. Van Drunen is een Wireless Leiden-vrijwilliger van het eerste uur. „De ervaring met het opzetten van het wifïnetwerk in Leiden, kan ik goed voor Xlexit gebruiken." Zijn contacten, opgedaan tijdens een zoektocht naar geschikte computerkaarten voor het Leidse draadloze netwerk, komen hem nog steeds van pas. Aan een computerkaart voor wifige- bruik worden hoge eisen gesteld, legt hij uit. „Het moet obstakels als eventuele muren en gebouwen kunnen overwinnen om computers met elkaar in verbinding brengen." Uiteindelijk vond Van Drunen een Taiwanees bedrijf dat dit type kaart als enige op de wereld verkocht. Na wat misverstanden over het aantal (ze leverden alleen in duizendtallen), kreeg hij vijf kaarten in handen. Met behulp daarvan kon het netwerk van Wireless voor het eerst wor den getest. „Het was ongelooflijk, het bleek te werken." Dankzij dit succes staat de Oegstgeestenaar in het hele land bekend als de kenner en ervaringsdeskundige op het gebied van geavanceerde computer kaarten. Behalve kaarten uit Taiwan importeert Xlexit ook kleine handzame computerskastjes uit Amerika. Gekoppeld aan een antennemast vormt zo'n kastje van 15x20 centimeter een 'node'. Een node is 1500 euro waard, wordt op een dak geplaatst en zorgt voor een nieuw verbin dingspunt in het draadloze wifïnetwerk. Hoe meer nodes, hoe meer consumenten in de omgeving gebruik kunnen maken van het netwerk. Uit de samenwerking van Xlexit met Gandalf, een bedrijf dat antennes verkoopt, is een nieuw product, de Wandy, ontstaan. Dit kant-en-klaar-product zorgt ervoor dat consu menten niet zelf meer een antenne in elkaar hoeven te knutselen en te solderen om wifi te gebruiken. De Wandy wordt aangesloten op de thuiscomputer, waarna verbinding met het netwerk een feit is. Gandalf en Xlexit werken op dit moment hard aan de opvolger van de Wandy. „Eentje met een vernieuwde computerkaart en antenne voor nog sneller draad loos verkeer." (www.xlexit.nl) Gerard Mourits ziet zichzelf niet als techneut. „Ik wist niets van wifi tot ik een bijeenkomst van Wireless Leiden bijwoonde." Foto: Hielco Kuipers Gerard Mourits werkte jarenlang in de grafische industrie en kwam 'per ongeluk' in aanraking met wireless fidelity. Hij ziet zichzelf niet als 'techneut'. „Ik wist zelfs niets van wifi af totdat ik een bijeenkomst van Wireless Leiden bijwoonde." Sinds die bijeenkomst is de man uit Koude kerk aan den Rijn wel verkocht. Niet aan wifi an sich maar aan de onderlinge samenwerking van de groep en thousiastelingen. „De energie die dat oplevert," verklaart hij, „inspireert me." Nu verdient Mourits ook zijn geld met wifi: 'een halve boterham'. Via zijn webwinkelAA24.nl (Access Acknow ledged, 24 hours a day) verkoopt hij computeronderde len als computerkaarten, antennes en software. Een consument of bedrijf heeft ze nodig om thuis eenvoudig gebruik te kunnen maken van de gratis draadloze inter netverbinding die via nodes (ontvangers) op daken van kerken en scholen loopt. De virtuele winkel die Mourits twee jaar geleden opzette, is dit jaar voor het eerst winstgevend en specialiseert zich speciaal in wifi-onderdelen. Daarmee onderscheidt de Koudekerker zich van de andere talloze internetaan bieders van computercomponenten. „Andere winkeliers leveren doorgaans niet de kwaliteitskaarten die nodig zijn om computers uit andere gebouwen met elkaar te laten communiceren." Naast AA24, heeft de ondernemer onlangs een nieuwe uitdaging gevonden, Kogero. Dit gloednieuwe bedrijf zet wifi-netwerken in het buitenland op. „Bij Wireless Lei den komen vanuit de hele wereld aanvragen binnen om een draadloos net werk te starten. Maar de stichting richt zich alleen op Leiden" Dus gaat Mourits met Kogero ervoor zorgen dat ondermeer de Turkse hoofdstad An kara binnenkort met wifi kan internetten. Het is de eerste opdracht die het Leidse 'Wireless Delta'-cluster hem heeft opgeleverd. Commerciële wifi-activiteiten nemen op dit moment een enorme vlucht. Daarin schuilt eveneens gevaar, waarschuwt Mourits. Grote bedrijven, als HP, KPN, Vodafone zijn ook al geïnteresseerd. „Zodra iets op kleine schaal blijkt te werken, zoals in Leiden, komen er haaien op af." Toch moeten de bedrijven uit het cluster soms 'nee' verkopen aan multinationals, aldus Mourits, anders lopen ze het gevaar aan het eigen succes ten onder te gaan. Arno Rootsaert, de Rijnsburgse directeur van het Haagse iet-bedrijf VAIPS, tovert met één muisklik een imposant bouwwerk op zijn computerscherm. In werkelijkheid be staat het kolossale kantoorgebouw nog niet. Maar met behulp van het computermodel, een driedimensionale animatie, kunnen ar chitecten en hun opdrachtgevers alvast wel een kijkje nemen in de toekomst. Aan de hand van deze presentatie wordt de knoop doorgehakt of het gebouw er wel of niet komt. Het computermodel is zeer waarheidsge trouw, legt Rootsaert uit. Eerst maken zijn medewerkers foto's en video-opnames van de bouwlocatie. „Vervolgens plaatsen de grafisch designers van VAIPS daar het ont werp in." Met behulp van de muis is het naderhand mogelijk om op de computer door het project heen të lopen en het ont werp van alle kanten te bestuderen. Naast bouwtekeningen tot leven wekken, maakt VAIPS ook promotie en educatieve filmpjes voor grotere ondernemingen. „Via 3d-animatie kan je makkelijk laten zien hoe bepaalde producten in elkaar steken. Een foto of film zegt toch meer dan duizend woorden." Rootsaert en zijn zes collega's hebben onlangs voor een olieboormaat- schappij het technische boorproces in beeld gebracht. „Kijk!"', roept hij enthousi ast. „Hier laten we zien wat er in zo'n olie- pijp precies gebeurt." Het filmpje wordt nu standaard aan nieuwe werknemers van de boormaatschappij vertoond. De animaties zijn het meest tastbare deel van de activiteiten van VAIPS. Toch beoefe nen de zeven werknemers van het iet-be drijf ook een heel andere tak van sport. Ze beveiligen onder meer computernetwerken en zorgen er zo voor dat thuiswerkers van uit hun huiskamer zonder moeite op een bedrijfsnetwerk kunnen inloggen. Zonder dat onbevoegden verder meekijken en hun handen leggen op bedrijfsgevoelige infor matie. „Wij filteren ook alle rotzooi van het internet, zoals spam en virussen." Hoewel een VAIPS-dienst, als het plaatsen en beheren van een firewall, prima functio neert op allerlei netwerken, houdt Rootsaert persoonlijk een zwak voor het draadloze wifi-netwerk. „Draadloos heeft de toekomst", verklaart hij. „Door middel van wifi kunnen we onze digitale wereld ge makkelijk met onze computersystemen ver binden. Met wifi dat hoge up- en down loadsnelheden kent, is het mogelijk om tekst en beeld in onze virtuele werelden aan te passen wanneer we dat willen." VAÏPS legt momenteel een nieuw wifinet- werk in Zeeuws-Vlaanderen aan waarmee woningen in buitengebieden ook een breedbandaansluiting krijgen. Het bouwen van het wifïnetwerk doet het Haagse bedrijf kostenloos maar aan alle aangeboden dien sten en toepassingen verdient VAIPS wel. Zo kan over het netwerk worden getelefo neerd. „Binnenkort starten we met een au diovisuele pilot van kerkdiensten." Vanuit het eigen VAIPS-kantoor in Den Haag is het Leidse wifïnetwerk niet te ge bruiken. „Dat is jammer." Daarom wil VAIPS komend jaar een vestiging in Leiden openen, vertelt Rootsaert. „Om lekker ver der te experimenteren met de mogelijkhe den die Wireless Leiden biedt." www.vaips.net Bij Wireless Leiden deed hij ervaring op met het plaatsen van nodes op daken. Ervoor zorgeh dat wat op papier is uit gedacht, ook daadwerkelijk werkt, daar krijgt Leidenaar Marten Vijn een kick van. „Ik los graag puzzeltjes op." Wie een technisch computer- of netwerkprobleem heeft, kan bij hem terecht. In zijn huiskamer aan een bu reau vol snoeren en moeder - boarden, ontwikkelt hij soft- en hardware die ervoor moet zor gen dat een computer buiten bij onderkoeling of hitte blijft func tioneren of een alarmsignaal geeft. Vijn doet dat onder meer in opdracht van Stichting Ge- luidsnet. Die onderzoekt het ge luidsniveau van het vliegtuig- verkeer rondom luchthaven Schiphol. Het vlieglawaai wordt opgevan gen door diverse microfoons. De computer verwerkt die me tingen tot bruikbare data. De computer en de microfoon moeten straks samenge voegd worden in kleine kastjes die voor langere tijd buitén, op de daken van omwonenden, kunnen staan. Vijn ontwerpt deze kastjes. „Ik moet de com ponenten slim samenvoegen en zorgen dat ze blij ven werken." De kastjes moeten wel tegen een stoot je kunnen. Vijn is al deskundig op dat gebied. „Ik liep bij Wireless Leiden natuurlijk ook tegen deze problemen aan. Een node op het dak van een kerk x moet het natuurlijk ook blijven doen. Al valt er regen of sneeuw." Marten Vijn bouwt voor computers die vliefc rondom Schiphol meten1( puzzeltjes op." Foto: Hie In Leiden werken de 'gevaarlijkste jongens ter wereld' aan een omwenteling Iedereen lacht om wifi. De capa citeit van draadloos internet is kleiner dan van internet via de glasvezel en gemakkelijk te 'hacken'. Wifi is het domein van knutselaars, types die in de jaren '50 en '60 ra dio's bouwden en die de soldeer bout nu op de computers hebben gericht. Directeur Bemhard Katzy van het Leids-Münchense Center for Technology and Innovation Manage ment haalt er zijn schouders over op. „Dat is altijd zo met radicale innova ties. Ze beginnen klein en hun pres taties zijn aanvankelijk minder dan die van bestaande technologieën. Maar hun potentieel is groter. Als ze gi oeien, vagen ze de concurrentie weg." Wifi heeft grote technische voorde len ten opzichte van telefonie en in ternet via koper- of glasvezelnetwer ken. De verbindingen zijn draadloos, dus is de aanleg van kostbare glasve zelkabels overbodig. „Het mooie is dat wifi niet te monopoliseren is. Waar KPN of Casema, als eigenaar van kabels, een stevige vinger in de pap heeft bij telecommunicatie, kan in principe iedereen wifi aanbieden. Fors goedkoper dus." Volgens Katzy staat wifi aan het be gin van een grootse ontwikkeling. In Leiden is zich in rap tempo een eco nomisch 'cluster' aan het vormen, een stelsel van bedrijven dat deels samenwerkt en deels met elkaar concurreert. Nu al geldt de stad in heel Europa als 'hotspot', als de plek waai- 'het' gebeurt. Leiden heeft vol gens Katzy 'gevaarlijke jongens' met 'alle kennis over wifi die in de wereld beschikbaar is'. Leiden telt nu tien geregistreerde be drijven. Ze hebben acht werknemers en zetten tesamen 800.000 euro om. Een vliegende start, vindt Katzy. „We zijn officieel op 1 september 2004 begonnen, de bedrijfstak verkeert in een embryonaal stadium." Hij acht de kans groot dat wifi over tien jaar in Leiden 'een bloeiende industrie' is. De gemeente Leiden erkent ook dat wifi kansen biedt. WD-wethouder Geertsema (economische zaken) heeft draadloos internet op zijn lijst je gezet van drie clusters die de nieu we economische basis van de stad moeten gaan vormen: biotechnolo gie, ICT in de zorg en draadloze net werken. Katzy hoopt dat de gemeen te de startende ondernemers wil hel pen, bijvoorbeeld door wat geld te steken in het vergroten van onder nemersvaardigheden. De grootste beperkende factor acht Katzy niet de technische kennis, maar vooral het ondernemerschap. „De jongens moeten leren om kan sen in de markt te zien, risico te ne men en te denken aan marketing en communicatie. Ze moeten hun on- dememersvaardigheden vergroten. Ook moeten ze hun bedrijven beter leren leiden, want anders, tja, blijft het technische kennis zonder groei in de regio. Of ze gaan failliet." op het gebied van draadloze communicatie. Wireless fidelity, oftewel wifi begon als knutselwerk van amateurs, maar lijkt uit te groeien tot een inno vatieve bedrijfstak met grote technologische en economische kansen voor Leiden. Vijf jonge ondernemers stellen zich voor. „Over tien jaar is wifi in Leiden een bloeiende industrie." door Wilfred Simons en Floor Ligtvoet

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 6