Zo, en dan nu nog een kind A Gemeente kan eindeloos doorgaan met archeologisch onderzoek Bloedneuzen Aantal jonge moeders van 40+ stijgt spectaculair ZATERDAG 12 FEBRUARI Delft is nog steeds niet doorgetrokken. Het asfalt van de rijksweg gaat daar over in weiland. Foto: GPD/Phil Nijhuis De knoflookpad wint het steeds vaker van de betonvlechters in Nederland. Kan er in ons land nog wel iets gebouwd worden? De Raad van State, de hoogste bestuursrechter in Nederland, laat het milieubelang steeds vaker prevaleren boven het economisch belang. De Tweede Maasvlakte is voorlopig stopgezet, spitsstroken komen er nog niet en de Zuiderzeelijn lijkt toekomstmuziek te blijven. Loopt Nederland tegen zijn grenzen aan? door Lianne Sleufjes en Peet Vogels De schrik zit er goed in bij de be stuurders in Nederland. Het ene na het andere bouwproject, variërend van snelwegen tot industrieterreinen, wordt verboden omdat het de natuur aantast of het milieu er onder lijdt. Dat zal veel vaker voor komen in de toekomst als er niets verandert, roepen de deskundigen in koor. De bestuurders hoeven echter niet te wan hopen, meent Mirjam de Rijk, directeur van Natuur en Milieu. ,,Er kan nog van alles in Nederland, maar bestuurders moeten wel met de juiste argumenten aankomen. De Raad van State is inhoudelijker gaan toet sen." De milieuclub is tevreden met de recente uitspraken van de bestuursrechter. „Neder land is een dichtbevolkt land, dus moeten we zuinig zijn op de ruimte die we hebben. Het is dan ook terecht dat er kritisch geke ken wordt naar projecten die ruimte vreten, De kleine modderkruiper, een beschermde diersoort. Dit nietige visje vertraagde de aanleg van de Betuwelijn. zoals de Tweede Maasvlakte. Er staat nog zoveel leeg, laten ze dat eerst maar eens ge bruiken. Nut en noodzaak van nieuwe pro jecten moet veel beter worden aangetoond." Dijkverzwaringen Dat is nog een heel probleem denkt Wim Derksen, directeur van het Ruimtelijk Plan bureau, het nationale kennisinstituut voor de openbare ruimte. „Mensen zijn alleen mee te krijgen als ze iets als een nationaal belang zien. De plannen voor de Deltawer ken lagen er ook al lang, maar pas na de wa tersnoodramp in 1953 werden ze uitgevoerd. In 1995 zag je het met de dijkverzwaringen bij de grote rivieren. De plannen lagen er, maar pas na twee natte winters konden ze worden uitgevoerd." Hoe hard de Rotterdamse havenlobby en minister Peijs (Verkeer en Waterstaat) ook roepen dat de Tweede Maasvlakte van natio naal belang is, de burger wil er niet aan. „De minister brengt het niet inspirerend genoeg. Als je het goed verkoopt is de indiener van een bezwaarschrift een sukkel. Nu is het de held die de natuur redt," schetst Derksen. Van dat soort helden kunnen ze bij de Ne- prom, de organisatie van projectontwikke laars, ook meepraten. Menig bouwproject werd al stilgelegd, omdat een zeldzaam dier tje op de bouwplaats bleek te leven. Toch heeft Jan Fokkema, directeur van de Ne- prom met dit soort mondige burgers en or ganisaties niet de meeste problemen. Zijn le den lopen ook wel tegen broedende steen uiltjes en parende woelmuizen aan, maar daarover zijn best goede afspraken te maken met de natuurorganisaties, benadrukt Fok kema. De bouwers hikken vooral aan tegen Euro pese regels. „Neem de Europese richtlijn over de luchtkwaliteit. Nederland heeft er mee ingestemd dat al in 2011 aan de strenge normen voor luchtkwaliteit moet worden voldaan. Dat is een groot probleem in een dichtbevolkt land als Nederland. We hebben in het verleden veel nieuwbouwwijken ge pland bij de snelwegen. Nu moeten we op diverse locaties, zoals in Ypenburg bij Den Haag, de ontwikkeling stilleggen vanwege de luchtkwaliteit." Fokkema kan moeiteloos een uur vol maken met verhalen over knel lende regels. „Het zijn niet alleen de regels die ons parten spelen. We hebben ook een probleem met de manier waarop de Raad van State recht spreekt. Door bouwprojecten op een be paald punt af te keuren moet het hele plan opnieuw gemaakt worden en moet de hele procedure voor toestemming opnieuw door lopen worden. Dat kost jaren de tijd en erg veel geld, zoals nu in IJburg bij Amsterdam. Mensen die een huis hebben gekocht moe ten dan nog langer op hun woning wachten. De extra kosten zijn uiteindelijk voor reke ning van de huizenkopers. Hun huizen wor den duurder of de kwaliteit wordt minder. Die maatschappelijke kosten moet de Raad van State ook betrekken bij haar uitspra ken." De problemen komen niet allemaal uit Eu ropa. Ook Nederlandse regels zoals rond de archeologische opgravingen bij nieuwbouw projecten zorgen voor veel koppijn. „Dat is ook zoiets", aldus Fokkema. „Nu kan de ge meente eindeloos doorgaan met archeolo gisch onderzoek en de projectontwikkelaars moeten dat betalen. We mogen wel betalen, maar hebben geen invloed op het proces." Zo verworden zeldzame dieren, potscherven en klagende burgers tot een schrikbeeld voor de bouwers en voor de burgers die op hun nieuwe huis wachten. Maatwerk Derksen voorziet in de toekomst nog meer problemen als de Europese regels naar de letter worden nageleefd. „Het maakt natuur lijk nog wel wat uit, of je in een dunbevolkt land als Polen of een dichtbevolkt land als Nederland woont. Zo'n Vogel- en Habita trichtlijn, waarbij de overheid gebieden moet aanwijzen, waar vogels een bescherm de status hebben, leidt in Nederland tot meer problemen dan in bijvoorbeeld Spanje. De regels zouden per land verschillend moe ten worden uitgelegd." Hij vindt Fokkema aan zijn zijde. „Neder land is vaak het braafste jongetje van de klas als het gaat om de invoering en handhaving van de Euro- pese richtlij nen. Dat werkt erg belemme rend. We kun nen in veel ge bieden al niet meer bouwen omdat de na tuur daar niet meer elders kan worden gecompenseerd." Op haar beurt vindt De Rijk dat een tamelijk absurde bewering. „Het goede van de Euro pese richtlijnen is juist dat ze voor heel Eu ropa gelden. Natuurcompensatie is in Span je hetzelfde als in Nederland. Daarom hoef je ook niet te roepen dat we aan concurren tiekracht verliezen vanwege de milieuregels zoals wel gebeurt. Wat hier geldt, geldt ook in Frankrijk." Industrieterrein de Tweede Maasvlakte was niet het eerste project dat óp grond van milieu- en natuurregels (voorlopig) sneuvelde bij de Raad van State. Eerder werd de bouw van nieuwe woningen in de wijk IJburg bij het IJmeer in Amsterdam opgeschort. Verkeer en Waterstaat haalde al eerder een bloedneus met de aanleg van spitsstroken. Dat besluit werd tegengehouden omdat het de luchtkwaliteit te zeer zou aantasten. De Zuiderzeelijn, de snelle treinverbinding tussen Groningen en Amsterdam, lijkt alleen op papier te blijven bestaan. Als het parlement er al toestemming voor geeft, komt er zeker een lawine aan bezwaarschriften omdat de lijn door het open landschap gaat. gemiddelde leeftijd waarop vrouwen hun te kind krijgen neemt in Nederland al jaren et aantal nieuwe moeders van veertig jaar der kent zelfs een spectaculaire stijging. In boek 'Zwanger uitgerekend rond je 40ste' vijftien vrouwen hun verhaal. „Ik heb veel ïzien, veel gereisd, heel leuk werk gedaan. Daardoor heb ik nu meer innerlijke rust." door Corine van Zuthem Als kind moest ze op school eens een te kening maken over wat ze later wilde worden. Ellen (45) tekende zonder aar zelen een moeder met een baby. Toch duurde het lang voordat het er van kwam, niet in de laatste plaats omdat een langdurige relatie ontbrak. En bo vendien: „Het oergevoel sluipt er een beetje uit als je ouder wordt." Tot ze Adrie ontmoette. Ellen raakte spontaan zwanger, maar kreeg tot twee keer toe een miskraam. „Bij de derde zwanger schap dacht ik: als het nu niet goed gaat, houdt het op." Op haar 42sté bevalt ze van een gezonde dochter. >ok Barbara wordt pas op haar 42ste misch en ondernemend leven. „Ik had nooit een duidelijke kinderwens. Daar ga ik niet over nadenken voordat ik der tig ben, dacht ik vroeger. Daarna werd het: voordat ik 35 ben. Kort gezegd, ik schoof het steeds verder voor me uit." Maar als Alex in haar leven komt en hij aangeeft dat hij graag een kind van haar wil, maakt Barbara „een drastische koerswijziging" in haar leven. En ze vindt het geweldig. „Had ik dit maar eerder gedaan." Ellen en Barbara komen aan het woord in 'Zwanger uitgerekend rond je 40ste' van Marlies van der Velde en Willy Slin gerland. Ook beide auteurs kregen na hun veertigste een kind. In het boek ver tellen vijftien moeders en een enkele va der hoe het is om op oudere leeftijd een kind te krijgen. Verder geven enkele des kundigen hun mening. Sinds 1980 krijgen steeds meer vrouwen op latere leeftijd hun eerste kind. De ge middelde leeftijd is momenteel 29,4 jaar. Nederland gaat wat dat betreft aan kop: in bijna geen enkel ander land ligt de leeftijd zo hoog. Eén van de gevolgen daarvan is dat het aantal mensen met vruchtbaarheidsproblemen toeneemt. Van het totale aantal vrouwen dat een kind krijgt is de groep die veertig jaar of ouder is klein: In 2003 ging het om drie procent van alle vrouwen. Toch bete kent dat een spectaculaire toename ten opzichte van 1980; liefst zeven keer zo veel. 'Zwanger uitgerekend rond je 40ste' wil geen promotieboek zijn voor het moe derschap op oudere leeftijd, stellen de delen aan een lang uitgesteld moeder schap." Bijvoorbeeld de grotere kans op een meerling. En de kans op een baby met het Downsyndroom neemt sterk toe: bij een 35 jarige vrouw is de kans één op 385, bij een 43-jarige één op de 35. Hélène (56) noemt een ander minpunt. Ze raakt op haar 47ste onverwacht zwanger en heeft op dat moment al een kleinkind. „Ik moest weer helemaal op nieuw beginnen. Opnieuw de eendjes voeren, mee naar de kinderboerderij en dat soort zaken. Eigenlijk had ik daar niet zo'n zin meer in." Ellen (45) vindt het een nadeel dat ze door haar leeftijd waarschijnlijk minder jaren met haar kind kan doorbrengen. Bovendien zijn haar ouders al op leef tijd. „Ze kunnen daarom minder hel pen. Ook binnen de kring van neefjes en nichtjes is de afstand groot; dat is bijna een volgende generatie." Anja (52), die op haar 40ste via eiceldo natie moeder wordt: „Sommige van mijn vriendinnen of collega's zijn al oma geworden of hun kinderen zijn al de deur uit, waardoor ze in een totaal andere levensfase zitten dan ik. Tegen de tijd dat wij met pensioen gaan, heb ben we wellicht een studerend kind. Mijn vrienden zijn dan allemaal financi eel los van hun kinderen, maar wij zul len dan de zwaarste lasten gaan krij gen." Voor sommige vrouwen in het boek is het late moederschap een lang gekoes terde wens die tóch nog in vervulling gaat. Voor anderen is het een onver- vrouwen geldt dat het gegeven dat ze tóch moeder zijn geworden veel be langrijker is dan het moment waar op. „Leeftijd is, denk ik. een over schatte factor als het gaat om ou dere moeders en opvoeding", denkt Ellen (45). „Het gaat er om wie je bent als mens en hoe je in het leven staat." Volgens Wil Otten, een in het boek geïnterviewde pedago gisch werker en sociaal ver pleegkundige bij een con sultatiebureau, zijn veertig- plus-ouders relaxter. Dat werkt door op de kinde- ren. „Die zijn vaak vlotter en praten gemakkelijker. Deze moeders komen ook vaak beter voorbereid op de af spraak." Op latere leeftijd moeder worden heeft zeker ook nadelen, erkent ze, maar haar ervaring is dat de moeders die nadelen zelf ook heel goed heb ben overwogen. „Opvoedkundig is de leeftijd van de moeder niet relevant. Hoogstens zijn de fysieke mogelijkhe den beperkter. Je bent misschien wat eerder moe en zult misschien ook min der snel heel actieve dingen onderne men. Maar het belangrijkste is dat het kind gewenst is en dat de vrouw zelf kan kiezen op welke leeftijd ze een kind wil." Zwanger uitgerekend rond je 40ste, Mar- lies van der Velde Willy Slingerland,

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5