De schrik van elke ambassade 9 'Ik deed het uit ideële motieven, maar zeker ook om het avontuur' Klaas de Jonge heeft nooit spijt gehad van daden uit het verleden 'Mijn oudste zooi vindt dat ik te vei risico's genomen Raar eigenlijk, dat ik bekend ben geworden doordat ik ben opge- pakt in Zuid-Afrika. Ik heb geen J naam gemaakt vanwege baanbre- kend wetenschappelijk onder zoek. Ik heb best leuke dingen gedaan als wetenschapper, maar niets revolutionairs. Ik ben ook geen partijman, geen groot politi cus, het is puur toeval dat ik onderdeel van de geschiedenis ben geworden. Als ik niet was opgepakt, had niemand ver moedelijk van mij gehoord. Het leuke ervan is dat mensen mij na al die jaren soms nog herkennen en zo'n interview als dit vind ik ook leuk, maar verder is het voor mij toch iets uit het verleden. Ik kon de Nederlandse ambassade invluch ten, omdat ik alles tot in detail had voorbe reid. Terwijl de veiligheidspolitie dacht dat ze me hadden, dat ik ze alles zou gaan ver tellen, ben ik naar binnen gerend. Toen mocht de ambassade me niet meer uitleve ren, hoewel ze dat wel hadden gewild. Die ambassadeur zei tegen me: Meneer De Jonge, u bent een intelligent man, u begrijpt toch ook wel dat die mensen niet onafhan kelijk kunnen worden? Ze hebben me ge houden, maar ze waren niet blij met me. Frans Weisglas, inmiddels Tweede-Kamer voorzitter, wilde zelfs dat ik na mijn terug keer in Nederland alle kosten zou terugbeta len die ze in die twee jaar voor me hadden gemaakt. Ik was tenslotte een terrorist. Een paar jaar later stond ie te dringen om Mandela een hand te geven. Tot de dag van vandaag heeft Buitenlandse Zaken proble men met mij. In Brazilië zei de ambassadeur tegen me: U gaat hier toch niet dezelfde din gen doen als in Zuid-Afrika? In Brazilië! Wat een domheid. De Nederlandse zaakgelastigde in Rwanda zei dat hij zijn collega absoluut moest vertel len wat mijn achtergrond was. De eerste re actie op een Nederlandse ambassade is: Wat komt u hier doen? De schrik zit er meteen in als ik verschijn. Ik heb wapens gesmokkeld voor het ANC, omdat ik vond dat vreedzame middelen toen niet meer werkten. De apart heid was nooit ver dwenen zonder ge wapende strijd. Man dela heeft dat later ook gezegd. Door mijn toedoen zijn er mensen gedood en als ik daarvoor was berecht, had ik dat ge accepteerd. Het is een gevolg van mijn keuze en ik ben verantwoordelijk voor de keuzes die ik in mijn leven maak. Ik heb er absoluut geen schuldgevoel over en ook geen enkele spijt. Ik vind het te makkelijk om op het hekje te blijven zitten en te kijken hoe de dingen zich ontwikkelen. Ook toeschouwers hebben een verantwoordelijkheid. Als er eën oorlog woedt en je doet niets, dan ben je er mede voor verantwoordelijk dat die oorlog doorgaat. Ik vond dat de strijd tegen apartheid, de onderdrukking van de zwarte bevolking mij wél aanging. Ik had ook vrien den die gevangen zaten op Robbeneiland. Op een gegeven moment maak je dan de keus: dat regime moet weg. Ik heb er pittige gesprekken met mijn oudste zoon over gehad. Hij zat destijds met mij in Zuid-Afrika en heeft nu het gevoel dat hij heeft geleden onder mijn gedrag. Hij is daar overigens een beetje dubbel in, want aan de ene kant is hij best trots op me, maar aan de andere kant voelt hij zich tekort gedaan. Hij vind dat ik die risico's niet had mogen nemen. Hij heeft nu zelf een zoon en zegt al tijd: 'Ik zou zoiets nooit doen'. Hij heeft het van zeer nabij meegemaakt, heeft ook een keer een lijk van een militair gevonden en voelde zich opgescheept met zaken waar voor hij te jong was. Toen ik werd opgepakt, Foto: GPD/Harmen de Jong was hij zeventien. Als je gelooft dat je iets kunt doen tegen onrecht, moet je dan zeg gen: 'Voor jou heb ik dat niet gedaan?' Ik deed het uit ideële motieven, maar zeker ook om het avontuur, ik kreeg een kick van de spanning. Als ik een auto helemaal had volgepropt met wapens en ik kwam met een smoesje door de douane, dan was dat een geweldig gevoel. Daar moet je niet geheim zinnig over doen, maar als iemand zegt dat ik een terrorist ben, doet me dat niet zoveel. Zoiets kun je verwachten. Van mijn psychologische roerselen ben ik me niet erg bewust. Ik ben wat ik doe en waar ik voor sta. Ik heb oog voor emancipa tiebewegingen, oog voor knelpunten in de samenleving. Daar kom ik voor op. Dat kan net zo goed vrouwenemancipatie zijn als een gewapende strijd tegen blanke overheer sers. Dat vond ik ook leuk aan het marxisme: waar is de macht en wat zijn de contrapun ten van de macht? Ik ben geen marxist, maar voel me wel een beetje marxistich en anar chistisch. Ik stem meestal SP, omdat ik zo'n contrapunt, zo'n tegengewicht nodig vind, maar ik weet niet of ik nog zo enthousiast over ze zal zijn als ze aan de macht komen. In Nederland kan het allemaal. Kritiek, je stem laten horen, vrije pers; maar de pers is weinig kritisch, terwijl de politiek volledig onderbuikpolitiek is geworden, hoofdzake lijk gebaseerd op emoties. Waarom is er zo weinig kritiek ten opzichte van de macht? Waarom verheffen zo weinig mensen hun stem tegen het voornemen van minister Ver donk om 26.000 mensen het land uit te zet ten? Een Rwandese vriend komt twee maan den bij me logeren, moet je eens kijken wat ik toegezonden krijg. Een enorm pak papier, ik moet 38 vragen invullen. Ze eisen een ga rantieverklaring voor iemand die hier een paar maandjes naar toe wil komen. Die angst! Politici maken iedereen bang en wakkeren vooral de angst voor de islam aan. We blazen de dingen op, met z'n allen. Ik heb een goede vriendin, die altijd de rede lijkheid zelve was, maar die ineens zo onge looflijk woest reageerde na de moord op Van Gogh, dat de schrik me om het hart sloeg. Een paar weken geleden ben ik teruggeko men uit Rwanda, omdat ik zeer teleurgesteld ben in de ontwikkelingen. De Tutsi-regering is met 95 procent van de stemmen gekozen in zogenaamde democratische veriaezingen. Daardoor denkt de overheid zich nu alles te kunnen permitteren en drukt elke oppositie de kop in. Hoe verschrikkelijk die genocide ook is ge weest, Tutsi's en Hutu's zijn tot elkaar ver oordeeld, verdoemd zou ik bijna zeggen. Ze Klaas de Jonge wordt in 1987, na twee jaar vast te hebben gezeten, bij zijn terugkeer in Neder land verwelkomd door sympathisanten. Foto: ANP Archief Zanzibar is een schitterend tropisch eiland, waar je genoeg hebt aan een T-shirtje, korte broek en sandalen. Foto: GPD Het gaat om een hele kleine groep extremis ten, maar we zijn bezig de hele islam te de moniseren. Onze tolerantie blijkt weinig voor te stellen nu die een keer echt wordt ge toetst. Dat tolerante Nederland blijkt weinig meer dan mythevorming geweest, het was een vorm van luxe die we ons konden per mitteren. Nu het er op aan komt, is die tole rantie weinig meer dan onverschilligheid. Ik voel me nog altijd Nederlander, hoewel ik een moderne nomade ben. Ik woon afwisse lend in Amsterdam en in Afrika, de laatste jaren in Kigali, de hoofdstad van Rwanda. Ik heb Nederlandse ouders, ben hier geboren en opgegroeid en Nederlands is de taal die ik nog altijd het best beheers. Ik geniet hier van de tv, nou ja niet alles, van films, van debatten, van lezingen. En in Afri ka geniet ik van de mensen, van de prachtige natuur. Ik ben een buitenstaander, maar een beetje afwijkende Nederlander zijn is best mogelijk. Mijn leven wordt nooit een sleur. Het is al leen geen leven voor een vaste relatie, maar dat is ook een keuze. Ik ben twee keer ge trouwd geweest, de eerste vrouw is de moe der van mijn twee zoons, die inmiddels 37 en 34 zijn. Ik heb nu vooral trouwe vriendin nen, met wie ik een soort relatie heb die ik heel belangrijk vind. Net als ik leiden ook zij hun eigen leven en dat accepteren we van elkaar. Ik voel me niet eenzaam, ik ben ingesteld op dit leven, het past bij mijn persoonlijkheid. Ik ben dan wel 67, maar ik heb nog altijd geen enkele behoefte me te settelen. Als ik heel oud ben en allerlei dingen niet meer kan, ga ik misschien wel naar een bejaarden huis, maar dan eentje waar je veel dingen gemeenschappelijk kunt doen. Ik weet alleen niet of ze me willen hebben. Ik kon ook nooit lid worden van een commu ne, omdat je nooit op me kon rekenen. Ik was vaak weg. In het uiterste geval, als het leven niets meer voorstelt, heb ik een eutha nasieverklaring klaar liggen. Ik wil zoveel mogelijk controle over mijn leven hebben. Zo ben ik ook opgevoed. Mijn ouders waren sociaal-democraten, maar geen partijmen sen. Het algemene idee was dat iedereen verantwoordelijk is voor wat ie doet. Beetje existentialistisch, anti-autoritair. Toen ik me daar bewust van werd, in de jaren zestig, had ik veel progressieve vrienden. Bram Pe per onder anderen. Kun je zien dat mensen in de loop der tijd veranderen. Mijn oudere broer en zus zijn in Indonesië geboren, waar mijn vader een tijd als assis tent-planter heeft gewerkt. Ik ben hier gebo ren, maar Indonesië had voor mij een mooie klank. Mijn ouders waren ook fel tegen de politionele acties. Het lag voor de hand dat ik mij op Azië zou richten, maar het was mijn sfeer niet. De cultuur sprak me niet aan, de muziek beviel me niet. In Parijs leer de ik een Afrikaan kennen en ik was onder de indruk van de warmte van die gemeen schap. Het is moeilijk om het precies te vatten, maar er zit iets in de Afrikaanse cultuur dat ik heel boeiend vind. Ik ben sociaal, maar niet uitbundig. De mensen luisteren, zijn niet erg veroordelend. Als je zegt dat je athe ist bent, dan schrikken ze een beetje, maar niemand zal proberen je te veranderen. Om heel subjectieve redenen is het dus Afrika geworden, maar het is de beste keuze van mijn leven geweest. In Afrika heb ik leren relativeren. Op de be ruchte 11de september was ik in Rwanda. De hele wereld was boos en in verwarring. De Ruandezen zeiden: We vinden het ver schrikkelijk, maar tijdens de genocide wer den hier achtduizend mensen per dag ge dood en daar maakte niemand zich druk om. moeten het sa men doen. Je ziet nu dat één groep, de Hu tu's, wordt gedemoniseerd.'Dat kan, vrees ik, op den duur alleen maar leiden tot gewapend ver zet. Temeer daar de internationale gemeen schap geen enkele druk uitoefent op de machthebbers, zodat die volledig hun gang kunnen gaan. Ik vind dat overigens geen reden voor Afrika- pessimisme. Een slechte elite, die machtsgeil is, corrupt en uit op eigenbelang, dat zie je overal in de wereld, echt niet alleen in Afri ka. Europa is in de twintigste eeuw het meest gewelddadige continent geweest, twee wereldoorlogen, miljoenen doden. Wat geeft ons dan het recht te denken dat het zo slecht is in Afrika? De laatste tijd fantaseer ik wel eens om voor de rest van mijn leven in Zanzibar te gaan wonen en daar onderzoek te doen naar de kunst van de Lega-stam in Oost-Congo. Die maken echt de prachtigste beelden. Zanzi bar is een schitterend tropisch eiland, waar je genoeg hebt aan een T-shirtje, korte broek en sandalen en waar je 's avonds over de markt kunt struinen langs verse kreeften en krabben. Het leven is er niet duur en dat is extra pret tig, want veel geld heb ik niet. Daarom woon ik in Amsterdam in een klein huurapparte- ment en niet als de meeste vrienden in een mooi grachtenpand. Het probleem is dat ik in Zanzibar niemand ken. Dat zou me kun nen tegenhouden, want ik heb mensen no- dig. Zuid-Afrika is voor mij geen land om te wo nen, maar om op bezoek te gaan. Ik heb er nog altijd goede vrienden. Sommige mensen waar ik veel vertrouwen in had, blijken toch ook corrupt. Een aantal zaken gaat aardig, maar bijvoorbeeld de aidspolitiek van Mbeki is schandalig. Over het geheel genomen hebben ze minder gedaan dan ze hadden kunnen doen, maar dat gaat mij verder niet aan. Ik heb meege holpen aan een noodzakelijke verandering en wat zij er verder van maken is toch écht hun zaak. Maar het is wel een enorm genoegen om te kunnen zeggen dat ik aan de goe de kant stond. Biografie Geboren: 1939 in Amsterdam; vrijgezel, twee zoons uit eerder huwelijk 1967: Afgestudeerd als antropoloog aan de universiteit van Amsterdam. 1985 (2 juli): Gearresteerd door de Zuid- afrikaanse veiligheidspolitie: vlucht kort daarna de Nederlandse ambassade in Pretoria in. 1987 (7 september): Vrijgelaten uit de ambassade. 1998 - Heden: Onderzoeker mensenrech ten in Rwanda. Hij werd beroemd als wapensmokkelaar voor het ANC die van 1985 tot 1987 vastzat in de Nederlandse ambassade in Pretoria. Voor Klaas de Jonge (67) is het iets uit het verleden, maar op elke ambassade waar hij verschijnt is de eerste vraag: Wat komt u hier doen? „Het is een enorm genoegen te kunnen zeggen dat ik aan de goede kant sta." door Dick Hofland

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2