Rechter 'beloont' klokkenluider iwffïïwnnr Jfe. £ül |t - 1 wm i lij* 'Conflict aandelenlease binnen half jaar uit de wereld' Acties dreigen in kinderopvang Schuldig maar geen straf wegens verdienste voor samenleving 'Fraudeursduo bij SNS Bank sluw en doortrapt' Banken langer open op koopavond en zaterdag w\ wmwÊ Meer sparen maar vaker rood staan Staking bij ENCI: "Nog even geduld id schrapt lien banen Bij Polaroid Ensche- nen67van de415ar- sen. Het bedrijf ver- uime tijd in zwaar de dalende vraag ;-klaar films. De groei [tale fotografie zet de er druk. Een woord- n FNV Bondgenoten ilaten. „Het is al de »anisatie en ik vrees t de laatste zal zijn. >m de markt te ver- jben niets opgele- e hoogtijdagen werk- mensen. De Unie »t einde na de over- [het Amerikaanse che roker accijns niet elgische sigaretten- ïlgië hebben niets jn de accijnsverho- Icent per pakje in ja- fctleider Philip Morris 'abrikanten hebben lg niet doorbere- nemen genoegen iinere winstmarge, d reageert woest om- ie het ontmoedi- I van de overheid te- mislukt. Minister blgezondheid) vindt kanten een afspraak n overlegt met zijn (Financiën om de a te verhogen. r ontslaat te boorden NedCar krijgen eek ongeveer 80 zo- te boorden ontslag Het gaat om mana- ^ewerkers in niet pi functies. Hun ver- uitvloeisel van een lar door de Lim- tfabrikant bekend- organisatie, waarbij ximaal 500 arbeids vet geding zijn. gst Duitse er de maat i op 1 januari ïnge- mng voor vracht- Duitse snelwegen rlete maand 209 mil- igeleverd. Dat be geren voor CDU- iër Feibel aanlei- -t hele jaar een te- groting te voor- "100 miljoen euro. jenkt echter nog iwachte 3 miljard ■te halen. ing Sabic mkirchen enkirchen - De jetrochemiereus t op zijn complex jhen de komende j van de 540 banen. I van polypropeen n blijft volgens de fectie onder de leeft voor meer Den euro in Gel- ëïnvesteerd en Idsm. lagen bij e-kleding lij kledingbedrijf L. et Overijsselse rdwijnt meer dan de 138 banen, ijwel alle vijftig ge dwongen ontslag, duceert ondergoed g. Het bedrijf gaat ïgen naar lagelo- terhevelen. Vol- 'nteur is het bedrijf ettond. "laarnemer twasdub' 1 is aangeschoven ;r bij de FATF, een ie optreedt tegen it vormt de op- n Chinees lid- l%i de FATF, die ze- fa(iouw van de OESO :ATF hanteert een g^n die op dit vlak ^nd hebben. Indo- »ijnen en de Cook- wjvan de lijst ge beft de FATF giste- maakt. Nauru, Ni- >nta staan er nog op. lurders oordeeld terOe rechtbank in eeft gisteren twee JStuurders van jevheerder Veer Pal- V) veroordeeld, rdeelde dat zij in "kennis hebben fandelen in f ^schappijen van .lie en Unilever, ^•fen ook aan over- 'Cf maatschappen. Mte V. kreeg drie ___rwaardelijk en van 240 uur. Van rdeeld kreeg ook en een taakstraf leide topbestuur- •ok boetes van 'Si 50.000 en 25.000 zaterdag 12 februari 2005 den haag/gpd - Klokkenluider Ad Bos die de bouwfraude aan het rollen bracht, wordt niet ge straft. De rechtbank in Rotter dam heeft Bos gisteren wel schuldig bevonden van omko ping van een ambtenaar. Hij krijgt echter geen straf, omdat Bos zich volgens de rechtbank vrijwillig verdienstelijk heeft ge maakt voor de samenleving. Bos toonde zich 'content'met de uit spraak maar overweegt toch in hoger beroep te gaan om van al le blaam te worden gezuiverd. De rechter benadrukt dat de voormalig technisch-directeur van bouwconcern Koop Tju- chem wel een strafbaar feit heeft gepleegd door een top ambtenaar van rijkswaterstaat te fêteren. Hij zou zo overheids opdrachten voor zijn werkgever in de wacht proberen te slepen. Toch heeft de rechtbank de ver dienste voor het algemeen be lang laten prevaleren boven een eventuele straf. Zonder Bos zou de hele bouwfraude waar schijnlijk niet aan het licht zijn gebracht, aldus de rechter. Met haar uitspraak heeft de rechter de eis van de officier van justitie naast zich neerge legd. Die vorderde tijdens de rechtszaak in januari een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf maanden. Ook de officier hield in zijn eis al rekening met de bijzondere positie van de klokkenluider. Maar het open baar ministerie (OM) moest Bos wel vervolgen, want hij had vol gens de officier de wet overtre den door een ambtenaar om te kopen. Nederland kent geen klokkenluidersregeling die tip gevers beschermt tegen vervol ging en financieel ondersteunt. De uitspraak is een steun in de den bosch/gpd - Officier van justitie Olthof wil twee verdach ten achter slot en grendel heb ben. Ook al is niet precies dui delijk wat er zich op 4 decem ber 2001 heeft afgespeeld in de dealingroom van de SNS Bank in Den Bosch. Een 34-jarige medewerkster zou 's ochtends vroeg hebben gepoogd via de effectenlijn 31,7 miljoen euro weg te sluizen naar Zwitserse bankrekeningen. De controle afdeling kon dat nog net voor komen. De vrouw werkte samen met een 42-jarige Bosschenaar die gisteren ook terechtstond. "Ik kan niet voor de volle 100 pro cent zeggen dat zij het heeft ge daan", aldus Olthof. Toch eiste hij tegen beiden 24 maanden cel waarvan 8 maanden voor waardelijk. Het feit dat de vrouw tijdens de overboekingen als enige op de afdeling was, dat de boekingen op naam staan van iemand die absent was, dat een getuige haar het gebouwin enuit zag gaan en dat beide verdachten rekeningen op eigen naam had den geopend in Zwitserland, was voor de officier echter vol doende bewijs. Aanvullend bewijs zag hij ook in het feit dat de rechtbank kor te metten maakte met het be staan van een derde persoon in wiens opdracht beiden zouden hebben gehandeld. De be schrijving door beide verdach ten verschilde op essentiële on derdelen zo van elkaar dat de rechtbank hem als niet be staand beschouwde. Olthof noemde de verdachten sluw en doortrapt. "Als iemand bij SNS niet zo alert was geweest zou het geld weg zijn geweest en de verdachten ook." Het feit dat op één werkstation ingelogd kon worden op meer dere terminals was voor advo caat Schoenmakers aanleiding de vloer aan te vegen met het bewijs. "Als iedereen zomaar kan inloggen op een ander mans naam, betekent het dat de beveiliging bij SNS zo lek is als een mandje. Dan kan de portier of iemand op een ande re verdieping zo geld overboe ken. Uitspraak op 25 februari. Minder vakantieplannen voor zomer Ad Bos, de man die de fraude in de bouwwereld aan de grote klok hing, hoeft niet de cel in. Foto: ANP/Robin Utrecht rug voor Bos. Voor hem is de weg nu vrij om een schadever goeding te eisen van de over heid. Zijn advocaat Kees Korvi- nus heeft eerder al verklaard dat het om minimaal twee jaar salarissen zou moeten gaan, wat neerkomt op 'enkele hon derdenduizenden euro's'. Ook voorzitter Marijke Vos van de parlementaire enquêtecommis sie Bouwfraude heeft in haar getuigenverklaring voor de rechtbank gezegd dat Bos een financiële tegemoetkoming ver dient. De klokkenluider is al sinds 1999 in de weer met de bouwaf- faire. Nadat overleg met het openbaar ministerie niets heeft opgeleverd, besloot Bos naar de media te stappen met zij scha duwboekhouding. In een uit zending van Zembla in 2001 onthulde Bos de schaduwboek houding van zijn voormalig werkgever. Dat leidde tot grote politiek ophef. Na diepgaand onderzoek van zowel de parle mentaire enquêtecommissie als het OM bleek dat de Neder landse overheid voor minstens een half miljard per jaar wordt opgelicht door bouwbedrijven. Aannemers zouden door mid del van omkoping van ambte naren en verboden prijsafspra ken de kosten van grote bouw projecten kunstmatig hoog houden. leidschendam/anp - Minder Nederlanders dan vorig jaar hebben het plan de komende zomer met vakantie te gaan. Vooral het eigen land is minder in trek. Het aantal geplande zo mervakanties in Nederland is met 150.000 gedaald naar 2,7 miljoen. Plannen voor een bui tenlandse reis blijven met ruim 7,8 miljoen ongeveer gelijk. Dat blijkt uit onderzoek onder 9000 mensen door het Neder lands Bureau voor Toerisme en Congressen, onderzoeksbureau NIPO en het Nederlands Re search Instituut voor Recreatie en Toerisme. 74 Procent wil de ze zomer een week of langer op vakantie, tegen 76 procent vorig jaar. Vooral door de natte zo mer van 2004 en de goedkopere vliegvakanties kiezen er meer voor het buitenland. Directeur Van der Most bena drukt wel dat het een moment opname is.Als we dit voorjaar erg mooi weer hebben, kiunnen veel mensen hun plannen bij stellen en toch in Nederland blijven." De trend om steeds verder weg te reizen zet dit jaar door. Bijna 1,5 miljoen vakan tiegangers zijn van plan deze zomer buiten Europa te vieren. Dat is 14 procent meer dan in 2004. In Europa is Frankrijk veruit favoriet met 1,5 miljoen. Ommekeer bij ABN na sluitingen amsterdam/anp - ABN AmrO en SNS Bank verruimen hun openingstijden. In circa 100 van de de 580 filialen van ABN Am- ro zullen op koopavonden en zaterdag overdag delen van de bank toegankelijk zijn. Datzelf de geldt voor de bijna 200 kan toren van SNS Bank. Volgens woordvoerders van de concerns willen de banken inspelen op behoeften van klanten aan meer dienstverlening. Ook Fortis heeft plannen de bankkantoren langer open te houden. „Dat gaan we zeker doen. We kijken alleen nog naar de manier waarop", aldus een woordvoerster. De verruiming van de openingstijden bij ABN Amro en SNS Bank gaat 1 april in. De woordvoerder van ABN Amro zei dat het betalingsver keer via internet weliswaar een grote vlucht heeft genomen maar dat er vraag blijft naar persoonlijk contact. Voor de operatie komen bij de bank ge leidelijk 150 a 200 nieuwe me dewerkers. SNS Bank houdt het bij het bestaande personeelsbe stand. Postbank heeft al ruime ope ningstijden voor zijn filialen. Ruim 500 filialen van de bank zijn ondergebracht in winkels. Deze vestigingen volgen de openingstijden van dé winkels en zijn dus ook op zaterdagen en koopavonden bemand. De overige filialen zitten in post kantoren, die eveneens ruimere openingstijden hebben dan de meeste filialen van concurre rende banken nu. Rabobank beweert dat het bij hun lokale kantoren al jaren de gewoonte is dat de openingstij den nauw aansluiten bij de be hoeften van de klanten. „We hebben 1300 banken die hierin alle een zelfstandig beleid voe ren", zei een voorlichter. Hoe veel kantoren op koopavond en op zaterdag open zijn, kon hij niet zeggen. Bij ABN Amro zijn bij tal van re organisaties de afgelopen jaren duizenden mensen ontslagen en is fors gesneden in de dienstverlening. Een flink aan tal bankfilialen werd gesloten. „We gaan meer met internet, callcentra en via de telefoon doen en minder op kantoor", was het idee van topman Rijk man Groenink toendertijd. Over de aan de plotselinge om- m w den haag/gpd - AbvaKabo FNV, de grootste vakbond in de kinderopvang, roept zijn leden op in actie te komen omdat de CAO gisteren uiteengevallen is. Vakbond De Unie heeft buiten de CAO van AbvaKabo FNV en CNV Publieke zaak om een ei gen CAO afgesloten met een deel van de werkgevers. De Unie heeft nu twee CAO's in de sector. Die situatie is uniek. Abvakabo, CNV Publieke zaak, maar ook De Unie sloten on langs nog een nieuwe CAO met de grootste werkgeversorgani satie MO-groep. De andere werkgeversorganisatie, bran chevereniging BKN, weigerde deze CAO te tekenen. Gisteren bleek dat BKN een eigen CAO heeft gesloten met De Unie. De circa 10.000 crècheleidsters die werken op een kinderdag verblijf dat is aangesloten bij de MO-groep vallen voortaan on der de CAO van de Abvakabo en CNV Publieke zaak. De 25.000 leidsters die werken bij een organisatie die lid is van de BKN vallen onder de CAO van de Unie. „Dit veroorzaakt cha os", zegt een woedende Abva- Kabo-onderhandelaar Dieten. Hij roept zijn leden op 'flink veel herrie te gaan maken'. Bij na alle vakbondsleden in de kinderopvang zijn lid van de AbvaKabo. „Het is te gek voor woorden als onze leden worden opgezadeld met een CAO van vakbond De Unie". Deze bond is met ongeveer 100 leden de kleinste in de sector. Branche organisatie BKN vindt de CAO van de AbvaKabo en CNV Pu blieke Zaak te ouderwets. De ondernemers willen dat werk gevers en personeel zelf kun nen onderhandelen over veel arbeidsvoorwaarden. i ®?«S| r' Het ABN Amro-filiaal aan de Coolsingel in Amsterdam. Foto: ANP/Robin Utrecht mekeer verbonden kosten wil de ABN Amro-woordvoerder niets zeggen. „Dat hebben we zo afgesproken." Jan Peter Schmittmann van de directie van ABN Amro zegt dat verbetering van de dienstverle ning bedoeld is om de bank meer als huisbankier te profile ren. „We willen huisbankier zijn voor al onze klanten. Dat betekent dat we een op de klant afgestemde dienstverlening hebben", zei Schmittmann. den haag/gpd - Het vertrouwen van Nederlan ders in de economie blijft erg broos. Dat blijkt uit de sterke toename van de spaartegoeden en dat gezinnen steeds meer rood staan op hun betaal rekening. Uit cijfers van het Centraal bureau voor Statistiek blijkt dat gezinnen nog maar moeilijk geld uitgeven. Particulieren hebben in 2004 11 miljard euro op de spaarrekening gestort, waarmee het totaal aan spaartegoeden op 200 miljard euro komt. In eco nomisch onzekere tijden leggen Nederlanders graag extra geld opzij voor onverwachte tegen vallers, zoals werkloosheid. Gemiddeld heeft een gezin 28.000 euro op het spaarbankboekje staan. Dat is 2000 euro meer dan in december 2003. Sinds 2001 is het spaartegoed jaarlijks met ge middeld 10 procent toegenomen. In de economi sche bloeiperiode tussen 1997 en 2000 steeg groeide de spaarpot de helft minder snel. Hoewel die spaartegoeden toenemen, stonden eind de cember Nederlandse huishoudens gemiddeld 1000 euro rood op hun betaalrekening. Een jaar eerder was dit 900 euro. De totale roodstand van alle huishoudens bedroeg eind december 6,9 miljard euro. Consumenten nemen in moeilijkere tijden liever extra geld op van de betaalrekening dan dat zij een langlopend krediet aangaan. Bij economi sche voorspoed zijn consumenten eerder bereid een consumptief krediet af te sluiten voor aan schaf van bijvoorbeeld een auto. Het aantal afge sloten leningen stijgt sinds 2001 daarom veel minder hard dan de vette jaren daarvoor. Vorig jaar is er 10,4 miljard aan consumptief krediet verstrekt, net zoveel als in 2003. Deze schuld is sinds 2001 4 procent per jaar gegroeid. door Eric de Bie Amsterdam - Het slepende con flict rond aandelenlease moet over een halfjaar zijn opgelost. Die ambitie sprak Dirk Bruneel, topman van Dexia Nederland gisteren uit, nadat bekend was geworden dat Wim Duisenberg een nieuwe bemiddelingspoging onderneemt. Organisaties die gedupeerden vertegenwoordi gen, zijn verheugd over de en tree van de oud-president van de Europese Centrale Bank op het strijdtoneel, maar waarschuwen voor hooggespannen verwach tingen.. „We zijn al heel tevre den dat er een tweede bemidde lingspoging komt", zegt Stich ting Leaseverlies. Het verrassende opduiken van Wim Duisenberg in het al bijna drie jaar durende conflict ge beurt vooral op aandringen van minister Zalm (financiën). De bewindsman is het gesteggel en de rechtszaken over de afgeslo ten contracten en het terugbe talen van schulden, meer dan zat. Zeker nadat een eerdere bemiddelingspoging onder lei ding van voormalig Nationale Ombudsman Marten Oosting vorig jaar zomer op niets uit- Wim Duisenberg, de nieuwe bemiddelaar. Foto: Reuters/Ralph Orlowski liep. De vraag is nu of Duisen berg wel slaagt, waar Oosting faalde. Betrokkenen houden zich op dat punt nog op de vlakte. Wel hechten ze veel waarde aan de ervaring en deskundigheid van Duisenberg op financieel ge bied. „Hij is een eminent des kundige als oud-president van De Nederlandsche Bank en de Europese Centrale Bank", aldus woordvoerder Charles Huijs- kens van de Stichtingen Lease- verlies en Eegalease. „Wij ver wachten dat hij in staat is de partijen dichter bij elkaar te brengen, maar het blijft een buitengewoon ingewikkeld pro ces." Daarbij is voor Duisenberg wel een belangrijk obstakel verdwe nen: de ruzie tussen Dexia en Aegon over de aandelenlease- affaire. Aegon verkocht in 2000 het bedrijfsonderdeel Labou- chere aan Dexia. Labouchere, dat na de verkoop verder ging onder de naam Dexia Neder land, was vooral gespeciali seerd in aandelenleaseproduc- ten, zoals het bekende Legio lease. Omdat veel contracten al eind jaren negentig zijn afgesloten en er bij de overname informa tie zou zijn verzwegen door Ae gon, vond Dexia dat de Haagse verzekeraar moest meebetalen bij een eventuele oplossing. De hardnekkige weigering van Ae gon om dat te doen, was vol gens Oosting "één van de be langrijkste oorzaken" van het mislukken van zijn bemidde- lingspoging. Gisteren maakte Aegon echter opeens bekend dat de kwestie met 218 miljoen euro is 'ge schikt'. Volgens financieel be stuurder Jos Streppel omdat de ruzie over de verzwegen infor matie is opgelost. Het door Ae gon betaalde bedrag gaat bij Dexia in een potje dat al was gereserveerd voor terugbetalin gen aan gedupeerden. Daarin zit nu circa één miljard euro. „Het conflict met Aegon heeft altijd een belangrijke, remmen de rol gespeeld bij het zoeken naar een oplossing", gaf Dirk Bruneel van Dexia Nederland toe. „Dat is nu verdwenen, waardoor de weg vrij is voor een toenadering. Ik ben blij dat een neutraal persoon als de heer Duisenberg daarbij als be middelaar gaat optreden. Ik verwacht dat hij in staat is plek ken te vinden waar bruggen kunnen worden gebouwd." Bruneel benadrukte wel dat er een 'faire en betaalbare oplos sing voor Dexia' uit de bus moet komen. Eind jaren negen tig en begin deze eeuw leenden Drie jaar lang leaseverdriet Maart 2002: Na de tv-uitzending Radar over Legiolease van Dexia melden duizenden beleggers zich bij het TROS-consu mentenprogramma. Door de sterk dalende beurskoersen zijn hun beleggingen met geleend geld uitgelopen op een financieel debacle. Ze klagen over misleiding. Mei 2002: De Consumentenbond en de nieuwe stichting Lease- verlies beginnen een juridische actie tegen Dexia. Ook beleg gersclub VEB sluit zich aan. December 2002: Beleggers en Dexia staken hun gesprekken. Leaseverlies stapt met de Consumentenbond naar de rechter en eist circa 1 miljard euro van de bank. Dexia sleept op zijn beurt Aegon voor de rechter, omdat de verzekeraar in 2000 bij de ver koop van Legiolase informatie zou hebben verzwegen. Januari 2003: Een tweede stichting, Eegalease, meldt zich. Part ners van leasebeleggers proberen af te komen van de contrac ten, omdat ze niet hebben getekend. September 2003: Minister Zalm (financiën) stelt een commissie in onder leiding van oud-Ombudsman Oosting om een schik king te onderzoeken. Juni 2004: Bemiddelingspoging van Oosting strandt. Augustus 2004: Dexia versoepelt de betalingsregeling voor ge dupeerde beleggers. De bank maakt onderscheid tussen klanten die betalingsproblemen hebben en beleggers die wel kunnen betalen maar toch tegen Dexia ageren. 25 Augustus 2004: Kantonrechter in Amsterdam stelt Eegalease in het gelijk. Effectenlease is te vergelijken met huurkoop en dat betekent dat partners moeten meetekenen. 11 Februari 2005: Aegon betaalt 218 miljoen euro aan Dexia, waarmee hun ruzie voorbij is. Wim Duisenberg begint aan tweede bemiddelingspoging. ruim 700.000 Nederlanders in totaal 6,5 miljard euro voor de aanschaf van aandelenlease- producten. Dexia heeft mo menteel nog een restschuld van 800 miljoen euro uitstaan. De bank liet gisteren al meteen we ten dat alleen klanten die in moeilijkheden verkeren of ver keerd zijn voorgelicht voor eventuele vergoedingen in aan merking komen. maastricht/anp - Vakbonden deelden gisteren pamfletten uit bij de poort van cementfabriek ENCI in Maastricht, waarin werknemers worden opgeroe pen even met staken te wach ten. „De silo's zijn hartstikke vol, dus als we nu staken doet dat geen pijn", aldus bestuur der Kijzers van FNV Bondgeno ten. „We wachten even tot de staking tot problemen leidt met de afzet van cement. Dat kan volgende week al zijn." De pamfletten waren volgens de bonden nodig om te voorko men dat boze werknemers nu al het bijltje erbij neergooien. Gisteren liep het ultimatum af dat de vakbonden aaa de direc tie hadden gesteld: ^aten over een plan om de cementoven open te houden. Moederbedrijf HeidelbergCe- ment wil de oven sluiten en een eind maken aan de mergel win ning in de Sint Pietersberg. Dat kost 220 medewerkers hun baan. De OR kwam enkele we ken geleden met het alternatie ve plan, maar de directie wees het af. De staking wordt gedra gen door FNV. CNV, De Unie en de Vereniging van Hoger Personeel van de ENCI. „Het bedrijf gaat hoe dan ook hele maal plat", voorspelt Kijzers. De ENCI-directie zegt voorstel len te hebben gedaan die tot toenadering en sociaal aan vaardbare oplossingen kunnen leiden.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7