eist directe dialoog VS BUITENLAND Veel Valentijndiamanten afkomstig uit oorlogsgebieden Noord-KorCÜ Weeklagende vrouw na tsunami wint World Press Photo Britten gokken op kleur Camilla's jurk: crème favoriet Radovan Karadzic zal zich nooit vrijwillig overgeven I 'Executie tientallen vluchtelingen' Sji'iten doelwit bij twee aanslagen Irak: 20 doden Dambreuk Pakistan: tientallen doden Duitsland wil betogingen extreemrechts inperken leeft 45 - na tsunami a- Anderhalve maand ^golven de Indiase toep Andamanen }en, hebben red- ïprs nog een overle- de natuurramp aan- De 18-jarige inwoon- |t afgelegen eiland wist zich door fruit te jen in leven te hou- torordt aangenomen ar man en hun 1-ja- •tsunami van 26 de- jt overleefd. itste kind ondervoed het door vloedgol- l»n noorden van het he eiland Sumatra is icht kinderen onder ons onderzoek van ïnkinderfonds van de Naties, bijkt ruim 42 1 diarree te lijden, "60 procent koorts en _70 procent last van 'het onderzoek zijn ^n tot 5 jaar onder- •jnderen hebben liver water, voed- igen nodig. Unicef •t de lokale autori- nnen de 1,3 miljoen de regio Banda At- d&ze\en in te enten. rraagt hulp ere vrouw leiwereldgezond- satie WHO heeft de :nile gemeenschap lil extra hulp te bie- .gpngeveer 40.000 •ouwen die als ge- ^zeebeving ont- ten. De zorg van de tof vooral vluchtelin- in India en Sri .vaak onvoldoende 1 jn om in te grijpen complicaties tij- ngen. De WHO lUokken landen op- =rg te dragen voor eken in kampen ~ïn kunnen bevallen -J kinderen verzorgd tien. aat korte EL zitten )fegen die een celstraf been half jaar of min- rs die niet meer uit te ezJgische minister Dnkelinx, wil zo het Destrijden. Straffen DOÜoeven slechts ge- vorden uitgezeten- '1 geldt tot medio als nieuwe gevan- ibruik worden ge- ipositie verzet n deze tijdelijke ;hanistan evens houdende kou in [leeft zeker 67 le ader de slachtof- ot aantal kinde- [te mensen zijn gelopen dorpen [n en midden van Dok in vluchtelin- hoofdstad Kabul ban de kou bezwe- jl daalt de tempe rs tot 18 graden aofficiële gegevens aonderden slacht- zaterdag 12 februari 2005 evacuatie kuela ;r 18.000 mensen ijn geëvacueerd romingen door tegenval. Volgens n in de zwaarst tprovincie Vargas risten per boot en .gehaald. De wa- tet Zuid-Ameri- [eeft tot dusver tien mensen het fijf andere perso- vermist. Tschijnt pvigen ^^ïhannes Paulus II [jnd het middag- tm van zijn appar- Bt Sint Pieters- >e inen. Onduidelijk en korte toespraak ftse angelusgebed 1. De paus werd "e&tslagen uit een ir Rome waar hij ™£fen na complica te van griep. de» acalJ _i»d premier ^'ongeluk' riierikaanse federa- iHfBI concludeert lerste onderzoe- ölmonoxidevergif- jn de Georgische n: ,3 Zjvania over- weèuk is geweest. Lijf- Jjvania troffen ,deis»ruari dood aan in ervesnt van een ken- werd druk ge- de premier om jn gebracht. De oriteiten hadden gevraagd. amsterdam/gpd - Van plan je geliefde voor Valentijnsdag een diamant te ge ven? De kans is groot dat die nog altijd afkomstig is uit conflictgebieden als Congo, Liberia en Sierra Leone, ondanks de toezegging van handelaren om deze zogeheten conflictdiamanten te boycot ten. Uit onderzoek van Amnesty Inter national onder diamantverkopers in Au stralië en Europese landen, waaronder Nederland, blijkt dat slechts een op de vijf bedrijven probeert dubieuze stenen buiten de deur te houden. Amnesty noemt dat resultaat zeer te leurstellend. ,,De handel in conflictdia manten heeft al miljoenen levens gekost en hele naties vernield. Toch zeggen sommige bedrijven, 'we zijn niet be zorgd, er zijn belangrijkere zaken in het leven'", aldus Allesandra Mascvi van Amnesty. Twee jaar geleden beloofde de diamant industrie een zelfregulerend systeem in te voeren, om op uitdrukkelijk verzoek van de Verenigde Naties de handel in conflictdiamanten uit te bannen. Am nesty benaderde in de tweede helft van vorig jaar 291 bedrijven in Nederland, België, Duitsland, Frankrijk, Italië, Zwit serland en Australië en ontdekte dat maar een handjevol handelaren zich aan die afspraak houdt. Slechts twintig pro cent van de bedrijven kon kopers echt de garantie geven dat hun diamanten uit landen komen waar geen oorlog woedt. Amnesty doet een beroep op consu menten om bij aankoop van diamanten steeds om een dergelijke garantie te vra gen. De mensenrechtenorganisatie vindt ook dat regeringen diamantbedrijven stren ger moeten controleren en ook zelf meer moeten doen om de handel in conflict diamanten te stoppen. Anders geen verder nucleair overleg seoul/gpd-anp - De Verenigde Staten moeten een directe dia loog aangaan met Noord-Korea, anders komt er geen nieuwe on derhandelingsronde over de nu cleaire ambities van het stalinis tische regime. Dat heeft een hoge Noord-Ko- reaanse diplomaat duidelijk ge maakt in een interview dat gis teren in een Zuid-Koreaanse krant is verschenen. Gaat Washington geen directe dialoog met Pyongyang aan, dan wijst dat erop dat 'de Ver enigde Staten ons niet erken nen, maar van plan zijn ons re gime te vernietigen', aldus Han Song Ryol, plaatsvervangend ambassadeur van Noord-Korea bij de Verenigde Naties. Zijn land trok zich eergisteren terug uit onderhandelingen met de VS, China, Japan, Rus land en Zuid-Korea. Het stali nistische regime gooide boven dien olie op het vuur door voor het eerst publiekelijk te stellen dat het kernwapens heeft ont wikkeld. Verschillende landen, waaron der Nederland, hebben Noord- Korea's verklaring over zijn kernwapens enigszins gerelati veerd. Ze menen dat de krachtige taal van Pyongyang slechts onder deel is van diens onderhande lingstechniek, om bij de hervat ting van het zeslandenoverleg sterker te staan. „Ik weet zeker dat hier sprake is van bluf, van overdrijving. Ook al bezit Noord-Korea een zeker nucleair arsenaal, dan wordt het veel groter voorgesteld dan het in werkelijkheid is", meent de Au stralische premier John Ho ward. China, waar het zeslandenover leg wordt gehouden, is met na me verbolgen over Noord-Ko rea's opschorting van de be sprekingen. „De kritiek van Noord-Korea is vooral gericht tegen de Verenig de Staten, maar het is tegelijk een klap voor China's diploma tieke inspanningen", zegt Li- Dunqiu van het Chinees Ge nootschap voor de Studie van Noord-Koreaanse Geschiede nis. ,,Ook al wordt het overleg weer hervat, het is veel moeilij ker geworden afspraken te ma ken." De woordvoerder van het Witte Huis, Scott McClellan, herhaal de gisteren het Amerikaanse standpunt dat Washington niet direct met Pyongyang wil on derhandelen. Alleen overleg in bijzijn van Moskou, Peking. Se oul en Tokio is bespreekbaar, aldus de zegsman. Foto: Arko Datta/Reuters door Dolf Rogmans Hilversum - Twee dagen na de tsunami, op 28 december, zat Reuters-fotograaf Arko Datta op een strand in Cuddalore in de Indiase deelstaat Tamil Nadu even bij een groepje mensen dat keek naar wat reddingswer kers tussen de puinhopen van daan hadden gehaald. Totdat de hulpverleners uit hun boot het lichaam van een vrouw op het strand legde en twee om standers naar het lichaam ren de. Datta: „Ik liep mee. De man stond in shock stil bij het li chaam. De vrouw wierp zich op de grond, huilde en sloeg met haar handen tegen het zand. Na een paar minuten hebben mensen haar weggetrokken. Ik heb alleen maar gefotografeerd. Ik was zelf ook uit het veld ge slagen. Niet in staat om te vra gen naar hun naam of de naam van de overledene." De foto van Datta ging via het persbureau Reuters de hele we reld rond en haalde menig voorpagina. Het persbureau zond de foto in januari, als on derdeel van een serie van twaalf foto's van Datta, in voor de World Press Photo. Gisteren werd bekend dat de jury van de meest prestigieuze fotoprijs de foto van de rouwende vrouw tot beste persfoto van 2004 heeft uitgeroepen - uit bijna ze ventigduizend inzendingen. Datta weet inmiddels wel iets meer over de mensen op de fo to. „Een paar weken geleden heb ik een verslaggever van het Duitse blad Stern uitgelegd waar ik ongeveer de foto heb gemaakt. Hij heeft de mensen opgespoord. Het bleek dat het dode lichaam de zus is van de man die er in shock bijstond en de vrouw op de foto is haar schoonzus. In India wonen fa milies vaak bij elkaar in en zijn elkaar beste vrienden. Ik denk dat de vrouw daarom zo ver drietig is." Arko Datta (36) jaar woont in Mumbay (India) en werkt sinds 2001 als fotograaf voor het persbureau Reuters. Daarvoor was hij in dienst van het Franse persbureau AFP en de krant In dian Express. seoul/anp-rtr - Het stalinisti sche regime in Noord-Korea heeft de afgelopen maand on geveer zeventig vluchtelingen terechtgesteld die in China waren opgepakt en van daar uit waren teruggestuurd. Dat meldde gisteren een Zuid-Ko- reaanse organisatie die vluch telingen uit het Noorden helpt, op gezag van informan ten in China. Volgens de in Seoul gevestigde conservatieve beweging Help Noord-Koreaanse Vluchtelin gen zijn acht of negen van de gedode vluchtelingen in het openbaar geëxecuteerd. Het regime zou op die manier an deren willen ontmoedigen het land te ontvluchten. In China zitten naar schatting 300.000 Noord-Koreanen on dergedoken. Peking be schouwt hen niet als vluchte lingen, maar als illegale immi granten, en stuurt hen meest al terug. Seoul probeert achter de schermen de Volksrepu bliek over te halen Noord-Ko reanen door te laten reizen naar Zuid-Korea. bagdad/anp - Twee aanslagen in Irak hebben gisteren ruim twintig mensenlevens geëist. In beide gevallen waren de slacht offers vooral sji'itische burgers. Bij een sji'itische moskee in Balad Ruz, ten noordwesten van de hoofdstad Bagdad, kwa men veertien mensen om het leven toen een autobom afging. Nog eens veertig mensen raak ten gewond. De bom ontplofte toen de gelovigen de moskee verlieten na de plechtigheid voor Ashura, een van de be langrijkste heilige evenementen op de sji'itische kalender. Irak is van plan volgende week zijn grenzen te sluiten om een toe stroom van pelgrims te voorko men voor het hoogtepunt van Ashura, de herdenking van de dood van imam Hussein in 680 na Christus. Vorig jaar kostten zelfmoordaanslagen te midden van Ashura-pelgrims in Bagdad en Kerbala 171 mensen het le ven. Op een islamitische websi te verscheen vrijdagavond een verklaring van de al-Qaeda Or ganisatie voor Heilige Oorlog in Irak. Daarin zegt de groepering, die wordt geleid door de soen nitische Jordaniër Abu Musab al-Zarqawi, achter de aanslag in Balad Ruz te zitten. Volgens de verklaring was die bedoeld voor een pariouille van de Nationale Garde in die stad. Enkele uren voor die aanslag hadden onbekenden een bak kerij van sji'iten in het oosten van Bagdad aangevallen. Onge veer tien gewapende mannen schoten in de zaak om zich heen. Zij doodden elf mensen, onder wie alle personeelsleden en een kind. Veel klanten wis ten nog te vluchten toen de eer ste schoten vielen. In de bakke rij hingen posters van sji'itische leiders en verkiezingsaffiches. De sji'itische meerderheid in Irak (ongeveer 60 procent van de bevolking) werd onder het regime van de soennitische moslim Saddam Hussein on derdrukt. Naar verwachting zullen de sji'iten de politiek gaan beheersen als de uitslag van de parlementsverkiezingen bekend zijn. Soennitische op standelingen plegen steeds meer aanslagen tegen sji'iten, waardoor een burgeroorlog zou kunnen uitbreken. De aanslagen vonden plaats op de dag dat de Amerikaanse mi nister van Defensie Rumsfeld een verrassingsbezoek bracht aan Irak. Hij kwam daar de Amerikaanse en de Iraakse troepen bedanken voor hun in zet rond de verkiezingen op 30 januari. Ook bekeek hij trainin gen van Iraakse militairen on der leiding van Amerikanen. „De taak waar wij voor staan is de Iraakse veiligheidstroepen de taak te laten overnemen. Dat zal enige tijd vergen", zei Rum sfeld in de noordelijke stad Mo sul tegen Amerikaanse militai ren. „Het is hun land, hun ver antwoordelijkheid", aldus de president. Hij zei dat de troe pen van de VS Irak kunnen ver laten als de Iraakse troepen sterk genoeg zijn om de orde te handhaven, maar gaf geen aan wijzing wanneer dat zou kun nen zijn. door onze correspondent Esther Cotink londen - Nog geen dag het ver rassende nieuws dat kroon prins Charles en zijn jarenlange geliefde Camilla Parker-Bowles op 8 april gaan trouwen, begin nen de geruchten over hoe de bruiloft eruit moet zien. Wat het gaat kosten? Trouwt Camil la in het wit? Zoals het een goe de Brit betaamd, hoort daar een gokje bij. Geen enkele Brit boven de der tig zal de pompeuze bruiloft van Charles en Diana in 1981 zijn vergeten. Talloze straat feesten werden gehouden, sou- venirmokken en -munten von den gretig aftrek en de hele na tie viel als een blok voor de blo zende prinses in haar droom- jurk met eindeloze sleep en met haar knots van een verlovings ring. Bijna een kwart eeuw later stelt Charles dat zijn tweede bruiloft een stuk bescheidener wordt. Maar wat bescheiden is volgens koninklijke begrippen, kan nog altijd een extravagante gebeur tenis worden. Camilla zal de kans niet laten lopen de elegan te bruid te spelen, geschikt voor een koning. The Sun rekende voor dat de ceremonie niet veel gaat kos ten. Omdat de plechtigheid plaatsvindt in een eigen kasteel, hoeft de prins slechts 1275 euro neer te tellen, 50 euro minder dan in een stadhuis. Daar bo venop komt nog 90 euro voor de ambtenaar van de burgerlij ke stand. De werkelijke uitga ven zitten hem in de overvloe dige receptie. Naar verwachting wordt hier een kleine driekwart miljoen aan gespendeerd. Op de gastenlijst staan ruim 250 fa milieleden, vrienden, politici en ambassadeurs. Intussen wordt hevig gespecu leerd over de kleding. De prins gaat waarschijnlijk in pak en niet in militair kostuum of kilt, maar wat trekt Camilla aan? De Huwelijk ja, troon nee Tweederde van de Britten aan vaardt de beslissing van kroon prins Charles om te trouwen met Camilla Parker Bowles. Dat blijkt - uit een gisteren gepubliceerde peiling in opdracht van dagblad The Daily Telegraph. Wel vindt nu 41 procent van de onder vraagden dat niet Charles, maar zijn zoon prins William te zijner tijd koningin Elizabeth moet op volgen. 37 procent wil dat Char les de troon bestijgt als zijn moe der overlijdt of aftreedt. Bij een vergelijkbaar onderzoek in no vember 2002 vond nog 48 pro cent dat Charles koning moet worden, en vond 28 proeënt dat hij zijn recht op de troon moet opgeven ten gunste van William. ontwerper van Diana's trouw jurk bedankt voor de eer. „Ik ga geen jurk ontwerpen, om de eenvoudige reden dat ik Camil la nooit heb gekleed", aldus David Emmanuel. Hij raadt Ca milla af in het wit te trouwen. „Puur wit is het Victoriaans symbool van maagdelijkheid, waar Camilla niet mee weg komt. En wit is weinig flatteus bij oudere vrouwen. Een blau we jurk zou haar mooi staan, gepaard met saffier, en een bei ge avondjurk." Liz Savage van Brides Magazine raadt designers Cunningham of Stuart Parvin aan: „Een kaars rechte jurk in karnemelk crêpe zijde, met een kanten overslag voor dramatisch effect. Geen la ge halslijn. Een klein ruikertje van Highgrove (Charles' bui tenhuis) zou aardig zijn." Wel licht laat Camilla de Britse cou turiers links liggen en kiest ze voor de scherpe snede van Versace, die haar al eerder suc cesvol kleedde. Over de kleur van de bruidsjurk wordt naar goed Brits gebruik al een gokje gewaagd. Volgens de bookmakers worden de hoogste bedragen ingezet op crème, waarbij wedwinkel Lad- brokes 1 -5 biedt en William Hill 1-3. ouetta/anp - Door een dam breuk in het zuidwesten van Pakistan zijn zeker zestig men sen om het leven gekomen. Het water heeft een aantai dorpen weggespoeld. Dat hebben Pa kistaanse functionarissen giste ren gemeld. Tussen de 20.000 en 25.000 mensen in 35 dorpen hebben als gevolg van de dam breuk geen dak meer boven hun hoofd. Honderden mensen worden nog vermist. Volgens berichten van lokale media wordt gevreesd voor nog veel meer doden. Pakistaanse functionarissen lieten weten dat door het noodweer en lawi nes de afgelopen week in het land al 37 mensen zijn omgeko men. De Shadi Kor-dam, bij de kust plaats Pasni in Baluchistan, be zweek na een week van hevige regenval. Militairen zijn met helikopters naar de getroffen regio gevlogen om reddings werk te verrichten en herstel werkzaamheden aan de dam uit te voeren. Het werk van de militairen wordt bemoeilijkt doordat in het rampgebied we gen deels zijn weggespoeld. De provinciale minister in Baluchistan, Sher Jan, liet we ten dat vooral de dorpen Sindhi Puso en Turati zwaar zijn ge troffen en dat nog honderden mensen worden vermist. belgrado-den haag/gpd - Radovan Ka radzic, de vroegere politieke leider van de Bosnische Serviërs die gezocht wordt door het Joegoslavië tribunaal, zal zich nooit vrijwillig overgeven. Dit heeft zijn vrouw op de Servische tv gezegd. Karadzic wordt sinds eind 1995 gezocht wegens oorlogsmisdaden, mis daden tegen de menselijkheid en geno cide. Mevrouw Karadzic onthulde dat zij en haar gezinsleden regelmatig contact hebben met ambtenaren van het minis terie van binnenlandse zaken in Servië. Daarbij is steeds de vraag aan de orde in hoeverre zij nog contact hebben met Ra dovan. Vorige week maakte de Bosnisch Servi sche minister van binnenlandse zaken bekend dat er regelmatig contact met de familie-Karadzic was over de vrijwillige overgave van de politiek leider. De dochter van Karadzic ontkende dat later. Waar Karadzic zich bevindt is onduide lijk. Hij zou zich in het grensgebied van Bosnië, Montenegro (zijn geboorteland) en Servië ophouden maar voortdurend van lokatie veranderen. Volgens de laat ste geruchten is hij in Servië. Het Westen zet de regeringen van Bos nië en Servië onder steeds grotere druk Karadzic eindelijk aan te houden en uit te leveren aan het Joegoslavië tribunaal. Hulp bij de wederopbouw alsmede het lidmaatschap van bijvoorbeeld de EU wordt daarvan afhankelijk gesteld. De eveneens voortvluchtige Bosnisch Servische generaal Ratko Mladic wordt nog steeds beschermd door het Servi sche leger. Dit heeft het vroegere hoofd voorlichting van de Servische regering, Popovic, bekend gemaakt. Popovic wees er bij de tv-zender B92 op dat de commandant van de bewakings eenheid op het militaire complex Topci- der in Belgrado, ooit met Mladic mee vocht in Bosnië en tevens als zijn lijf wacht optrad. Bovendien bleek Mladic nog steeds een toegangsbewijs te hebben voor militaire complexen en eigendommen. Berlijn/ANP -De Duitse regering neemt met het oog op de zes tigste viering van het einde van de Tweede Wereldoorlog maat regelen om betogingen van rechts-extremisten en neonazi's te beperken. Daarmee wordt het mogelijk om provocerende betogingen bij het holocaust monument in Berlijn en andere gedenktekens te verbieden. De voorstellen, die de Bonds dag nog moet goedkeuren, be perken het recht op vergade ring als de bijeenkomsten het regime van Adolf Hitler ver heerlijken of de misdaden van de nazi's bagatelliseren, kon digde minister van Binnenland se Zaken Otto Schily gisteren aan. De nieuwe wetgeving moet on der meer voorkomen dat de rechts-extremistische Nationale Democratische Partij (NPD) op 8 mei, als het zestig jaar gele den is dat er een einde aan de Tweede Wereldoorlog kwam, bij de Brandenburger Tor de monstreert. Het visitekaartje van Berlijn ligt vlak bij het nieu we holocaust-monument. Bo vendien zijn die dag alle ogen in de wereld op de Duitse hoofdstad gericht, aldus Schily, die niet wil dat ^ponazi's de herdenking ontsieiwi. Het aantal neonazi's in Duits land is volgens minister van Justitie Brigitte Zypries in 2002 en 2003 met 15 procent toege nomen. Vooral jongeren voelen zich aangesproken door de na tionalistische en racistische standpunten van rechts-radica le splintergroeperingen. Zo is de NPD bij Duitse verkie zingen aan een opmerkelijke opmars bezig. In september won de partij bij deelstaatver kiezingen in Saksen 9.2 procent van de stemmen. De partij heeft geen zetels in het nationale parlement, maar de gevestigde politiek is bang dat het bij de Bondsdagverkie zingen van 2006 wel zover komt.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5