Feestvieren op een golfkartonnen kruk GESPREK VAN DE DAG 'Onze piloot wacht gewoon als de vergadering uitloopt' MENSELIJK Soekarno leeft en is nog actief Van dichtbij I ZATERDAG 12 febru» DAGELIJKS LEVEN NU £V&A/ NIËT.RuUO Een benefietconcert in Australië van de Britse popster STING heeft ruim 1,8 miljoen euro opgebracht voor de SLACHTOFFERS van de zeebeving in Azië. Dat hebben de organisatoren van het concert bekendgemaakt. Het concert, op een evenemententerrein ten zuiden van de westelijke stad Perth, trok ongeveer 6000 bezoekers. Sting zong enkele van zijn eigen hits, maar ook klassiekers van zijn vroegere band Police. In de Verenigde Staten kunnen postzegelverzamelaars sinds afgelo pen woensdag zegels krijgen met de beeltenis van de recent overleden oud-president en acteur RONALD REAGAN. De uitgifte van de zegel komt drie dagen nadat de wijlen president 94 jaar zou zijn geworden. Honderden verzamelaars en fans van de oud-staatsman trotseerden niet ver van de presidentiële biblio theek bij Los Angeles lange rijen om zegels te bemachtigen met een eer- ste-dag-stempel. De gewezen ac teur, gouverneur van Californië en president overleed in juni na jaren lang aan Alzheimer te hebben gele den. Foto: EPA Een Australische rechtbank heeft gisteren een einde gemaakt aan het verbod voor twee paparazzi om FO TO'S te maken van filmster NICOLE KIDMAN. Rechter Lee Gilmour maande hen voortaan minimaal 500 meter afstand te houden als zij de actrice op de foto willen zetten. Kid man nam eind vorige maand gerech telijke stappen tegen het duo. Ze zei dat de fotografen haar dusdanig hebben geïntimideerd dat zij nau welijks oog haar woning in Sydney durfde te verlaten. EDWIN DE ROY VAN ZUYDEWIJN eist een OMGANGSREGELING met zijn HOND Paco. Hij heefteen kort geding aangespannen tegen zijn vrouw prinses Margarita. De zaak dient donderdag voor de rechtbank in Amsterdam. Het paar leeft al eni ge tijd apart. De Roy eist een om gangsregeling met de hond op straf fe van 500 euro voor elke dag dat prinses Margarita hieraan niet vol doet. Over de toestand van het dier wil de advocaat niks kwijt. „Ook honden hebben recht op privacy." DJ TIËSTO krijgt een wassenbeeld in MADAME TUSSAUDS in Amster dam. De discjockey poseerde deze week voor fotografen en beeldhou wers van het museum. Het beeld van de dj uit Breda, die al meerdere keren in binnen- en buitenland tot beste van de wereld is uitgeroepen, komt achter een draaitafel te staan. Bezoekers kunnen hier muziek mixen. Het is nog niet bekend wan neer het beeld wordt onthuld. Vader des vaderlands Soekarno blijft de Indonesische natie intrige ren, ook 35 jaar na zijn dood. Ene Bambang uit Bogor (West-Java) blijft hardnekkig naspeuringen doen naar de 'goudschat' van 's lands eerste president, al is offici eel allang vastgesteld dat dat geld er niet is en nimmer geweest is ook. En in het Midden-Javaanse dorpje Karanganom, bij de stad Kendal, is recent ophef ontstaan omdat een lokale sekte beweert dat Bung Kamo nog leeft, weliswaar niet als mens, maar als geest. Die geest zou nog dagelijks actief zijn voor de vooruitgang van het Indonesische volk. Momenteel zou hij zich ophouden in Bantul, bij Yogyakarta. Dat alles dan volgens .de sekteleider, éne TP, zo meldde onlangs de in Midden-Java ver- D.H. Barber De kruimels die van de tafel van de rijke man vielen» smaakten de hongerige bedelaar beter dan zelfs het vlees de rijke man had gesmaakt schijnende krant Meteor, gespecia liseerd in criminaliteit en bovenna tuurlijke zaken. De plaatselijke politie houdt de sekte in Karanganom in de gaten sinds deze half januari ten huize van genoemde TD een rituele bij eenkomst heeft gehouden van acht uur 's avonds tot twee uur 's nachts. Er waren zo'n 150 mensen, sommigen helemaal uit steden als Pekalongan en Jepara. De sekte is van plan binnenkort een magisch ritueel te houden op het strand van Parangtritis. Dat is een met mysteriën omgeven plek. Zo ligt er een gedenksteen die de plaats markeert waar ooit een sul tan van Yogyakarta de nacht zou hebben doorgebracht met Loro Kidul, de nog altijd aanbeden Go din van de Zuidzee. Volgens onbevestigde geruchten zou de sekte in Karanganom ook plannen koesteren een politieke partij in de geest van Soekarno op te richten. Vooralsnog is sektelei der TP echter niet verder gegaan dan het op Jomanda-achtige wijze 'ritualiseren' van eieren. Zijn vol gelingen kunnen die kopen voor 50.000 rupiah per twee stuks. Dat is omgerekend zo'n vier euro, voor ons niet veel, maar voor een een voudige Javaan een ferm bedrag. Ronald Frisart Zelf vloog hij onlangs nog met Virgin Express naar zijn tweede huis in Spanje, voor minder dan 250 euro. Maar zijn eigen clientèle betaalt gerust 9.000 euro voor een vluchtje naar Cannes. Huub van den Houts bedrijf Solid Air drijft op de groeiende behoefte van zeer welgestelde lieden om te rei zen per privé-vliegtuig. „Die men sen willen er ook wel eens met hun gezinnetje op uit." Solid Air is gebouwd op de crisis in de luchtvaart. Directeur Huub van den Hout (60) maakte gebruik van de restanten die achterbleven toen de bedrijfstak in 2001 in stortte: gloednieuwe vliegtuigen die stonden te verpieteren in de hangars, piloten die werkloos wa ren geworden, luchthavens in geldnood. Solid Air least de vlieg tuigen voor enkele jaren. De eige naren zien nog wat terug van hun investering, en hopen ondertus sen dat de enorme waardedaling waaraan vliegtuigen momenteel onderhevig zijn, met een paar jaar tot stilstand komt. „Vroeger bleef een toestel zijn waarde behouden, ook na twintig jaar. Nu brengt een vliegtuig dat in 2000 zes müjoen euro heeft ge kost, nog maar de helft op. Verko pen heeft dus geen zin. Als je het in bruikleen geeft, levert het ten minste nog wat op", licht Van den Hout toe. Onlangs nam Solid Air zijn vijfde leasetoestel in gebruik, een zoge heten midsize jet. De vloot be staat nu uit drie van deze jets en twee kleinere. Er kunnen tussen de vijf en acht passagiers in. Solid Air heeft 13 piloten in dienst, een stewardess en een manager ope rations, iemand die voortdurend in de gaten houdt 'waar onze toe stellen hangen'. Huub van den Hout was een kwart eeuw kaasboer. Een winkel in Tilburg groeide uit tot een be drijf met negentien winkels. Als hobby had kaasboer Van den Hout vliegen. Toen hij in 1980 de kaaswinkels kon verkopen, begon hij in het pand waar hij ook van daag nog zit - op Eindhoven Air- port - een luchtvaartmaatschap pijtje, genaamd Dynamic Airlines. Het had min of meer dezelfde for mule als het huidige Solid Air. De voormalige kaasboer had op deze manier nog jaren kunnen doorgaan, zegt hij, maar in 2000 kreeg hij een aanbod van 'een steenrijke familie' dat hij niet kon weigeren. De familie nam het be drijf over met Van den Hout erbij en verhuisde de hele handel naar Rotterdam. Van den Hout zou drie jaar blijven om een nieuwe bedrijfsleider op te leiden. Maar na negen maan den stond hij alweer buiten, te leurgesteld. De familie bleek de vliegtuigjes vooral te beschouwen als een speeltje. „Geld is leuk, maar je moet ook ergens verstand van hebben als je zo'n bedrijf wilt exploiteren. Dan red je het niet met een kennis die een vliegbre vet heeft." Ook zijn beoogde opvolger hield het voor gezien, een paar jaar la ter. Deze man, zelf ook piloot en instructeur, de nu 34-jarige Rode- riek Buijs, belde Van den Hout op het moment dat hij wegging bij Dynamic Air: „Wij moeten samen opnieuw beginnen." Van den Hout liet zich overhalen. Op 8 ja nuari 2003 zwaaide de directie van Solid Air 'met buikpijn' zijn allereerste vlucht uit. Datzelfde jaar nog kwam er een tweede en een derde toestel en maakte het bedrijf een kleine winst. Vorig jaar werd alle opbrengst geherinves teerd, dit jaar hoopt Van den Hout op een winst boven de 500.000 euro. Het klantenbestand van Solid Air bestaat voor het grootste deel uit zakenmensen, meestal de direc ties van grote bedrijven. Voor hen telt vooral de tijdwinst die ze kun nen boeken met het reizen per privé-jet. Het zijn mensen die 's morgens moeten vergaderen in Directeur Huub van den Hout in een toestel van Solid Air. Foto: GPD/Vincent Balke Zürich, 's middags in Londen en de volgende ochtend weer ergens anders. „Er zijn nog genoeg be stemmingen in Europa waar je niet met een lijndienst kunt ko men, tenminste niet precies op het moment dat jij dat wilt. Onze piloot wacht gewoon als de verga dering uitloopt." En dan zijn er dus de gezinnen die naar hun buitenhuisje willen. Hun aandeel is groeiende, zegt Van den Hout. „Vroeger was het misschien tien procent, nu wel dertig." Hij weet niet precies waar die stijging vandaan komt. „Vol gens mij heeft het ook met een gevoel van veiligheid te maken. Je blijft onder elkaar, je Ij met de bemanning en cies wat er in de bagaj Met glamour heeft hs privé-jet niets te mak] den Hout. Als er al spi glamour, dan ligt die! Solid Air wil zo gewod blijven: „Wij zijn eenij lucht." En: „Wij vervq ficiëntst van A naar B,| rectiekamer van het I) glamour in ieder geva' ken: „De piloten hebt vloerbedekking gelegj sen zelf de toestellen.! geen 5 - sterrenhotel aj moeten overnachten,' Binnenkort wellicht bij de Nijmeeg se Vierdaagse, in de Provence en in huizen van Duitse bejaarden. De golfkartonnen kruk van Tim Vardy staat op doorbreken. De van oor sprong Utrechtse pianist, timmert sinds 1999 aan de weg met zijn golfkartonnen kubusjes. Inmiddels heeft hij er zo'n 35.000 verkocht aan culturele organisaties, thuis zorg en bedrijven. Het principe van het ding is sim pel: een lichtgewicht in elkaar te vouwen krukje, waar mensen op kunnen zitten of staan bij evene menten of tijdens hun werk. Door- en doornat worden, /daar kan het ding niet tegen. Maar een spatje kan het hebben. De festi- valchair kan na afloop mee naar huis, hij gaat acht weken mee. Vandaar dat Vardy het aanprijst als reclamedrager. „Vaak willen organisaties de bezoekers iets mee naar huis geven. Dit is origi neler dan een sleutelhanger." Sinds meer dan twee jaar wordt de carechair ook gebruikt in de thuiszorg. Het gebruiksgemak is groot voor de verzorgende die ou deren moet helpen met de steun- kousen. En omdat het krukje met arbodoel is ontwikkeld, is de werkhoogte altijd goed. Daarnaast is het ook handig als planten- en bijzettafeltje. Vrien den van Vardy die een feest ge ven, gebruiken ze in plaats van klapstoelen om het bezoek op te zetten. Nachtkastje kan ook. Vardy heeft, toen hij naar Utrecht kwam met zijn bedrijf, een partij festivalchairs uitgedeeld bij blues optredens in de open lucht. Het hebbeding sprak aan. „Kinderen bouwden er een vesting mee. En ik zag mensen wegrijden met zo'n krukje achterop de fiets." Hij weet dat het meubeltje ook creativiteit uitlokt. Tijdens een congres fröbelden bezoekers er hoeden en rokjes van; 150 studen ten van het Grafisch Lyceum maakten er kunstvoorwerpen van. Het idee voor het krukje kreeg hij tijdens een bezoek aan Parijs. „Ik zag in een winkel meubels van golfkarton. Een bankstel, een ta fel. Dat fascineerde me. Ik ben thuis meteen gaan knutselen." Vardy begon met piepschuim. „Dat is licht en snijdt makkelijk." Het duurde even, voordat hij de goede constructie had. „Het ge heim zit in het kruis; je moet de kruk uit twee onderdelen maken. De buitenkant is het deel waarop je zit; binnenin heb je vanwege de stevigheid en samenhang een kruis nodig." Toen ging hij op zoek naar het goede materiaal. „Het duurde drie jaar voordat ik een fabriek gevonden had met de goede kwaliteit golfkarton." Toch ging het mis, in 1999. Bij zijn eerste opdracht, 6000 krukjes voor het North Sea Jazz. „De dag voor het festival kreeg ik zestien pallets binnen. Toen ik het spul in me kaar zette, schrok ik me dood. De levering was van mindere kwali teit dan het proefmodel." Omdat een ander soort golfkarton was gebruikt, braken bij sommige krukken tijdens het gebruik een pootje af. Maar, zo constateerde Vardy, voor de jazzliefhebbers was dat geen probleem. Ze braken zelf de andere pootjes en gingen weer zitten. Maai' nu gaat alles goed en wil Vardy met zijn product nog meer de boer op. Hij is in onderhande ling met de organisatoren van de Nijmeegse Vierdaagse en gaat binnenkort naar eeD beurs. Hij hoopt vui te opdracht van HE! mikt Vardy op Franl streken van de open* „Ideaal. Misschien ii lafabriek ofHeinekef seren, wie weet. Grol mijn krukjes dan st| geren in de Provenó Ineke Inklaar 1 Alle grote mensen vallen van dichtbij tegen. Dat schijnt Napoleon gezegd te hebben. Alle beziens waardigheden ook, vind ik. Ik vond bijvoorbeeld de Eifeltoren opvallend lelijk toen ik hem voor het eerst in het echt zag. En de Trevi-fontein in Rome met al die munten er in, is meer curieus dan mooi. Kortgeleden was ik een dag of wat in Duitsland. Na een klus van maanden hard werk was ik in een dip beland. Een reisje buitenslands moest mij er weer uithalen. Als reisdoel koos ik Baden Baden in het Zwarte Woud, waarschijnlijk omdat er een ze kere romantiek uitging van naam en omgeving. Ik zat gestresst in de auto want op de Autobahn knallen die Duitsers met 180 langs je heen. Wie naar Baden Baden wil, kan beter via Frankrijk rij den. Mooie plaats trouwens, Baden Baden. Stel je een badplaats voor vol vergane glorie. Villa's met afge bladderde verf, winkelstraten die betere tijden ge kend hebben. Baden Baden is zo'n plaats met dit verschil dat alles keurig in de verf zit en de winkels, gelegen aan brede boulevards, er nog tip top uit zien. Dure winkels trouwens. Ik zag bij een juwelier een broche die mij wel wat leek voor mijn vrouw. Via deuren, hekken en gewapend beton kwam ik bin nen. De broche bleek 12.500 euro te kosten. Toen leek het me ineens niets meer voor mijn vrouw. Hoezo, wat hield je tegen", vroeg ze nog toen ik het haar vertelde. Mooie stad, mooi gebied, veel gewandeld, Casino bezocht, geld verloren, die dingen. Omdat de af stand van en naar tegenviel, besloot ik de terugreis in twee etappes afteleggen. Halteplaats: Koning- winter. Klinkt ook roman tisch maar is een dorpje van niks. „Het is er knus, het is rustiek/ een mooie klus voor Anton Pieck", schreef drs P. jaren geleden over een dorp aan de rivier. Koningswinter ligt aan de Rijn ter hoogte van Bonn. En vlakbij in het Zevengebergte ligt de ver maarde Drachenfels. Een bergtop waar eens in de gewelven van een kasteel een draak huisde. Vanuit het dorp was de hoge rots niet te zien. Vanaf de rivier wel, werd me verzekerd. Dus stapte ik op de pont naar Bad Honnef Vreemde pont trou wens. In- en uitgang waren beide aan stuur boord, dus de boot draaide steeds met een halve slag over de rivier zodat auto's aan de overkant van boord konden. Midden op de rivier, die is redelijk breed daar, wees de pontbaas mij op een berg met een toren op de top. Ruïneus geval. „Drachenfels", zei hij. Nu ja, hij viel vanuit de verte al tegen dus ik liet mijn plan varen om hem cle volgende och tend van dichtbij te bekijken, In plaats daarvan ben ik diploos naar huis gere den waar ik mijn vrouw, valt van dicht bij mee, verblijdde met een prachtshawl van een haar bekend merk. Was ze dolge lukkig mee. Tot ik met mijn stomme kop over die broche begon. Van Tims krukjes is met wat simpel schuifwerk ook een gerieflijke bank te maken. Foto: GPD/Jaap de Boer

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2