Lichting 2005 in de startblokken KUNST CULTUUR Marokkaanse schatten in Noordwijk In februari bij Kooyker: Kooyker J De dood van een toneelschri Het Grote Boek van de Poezen krant. Foto: ANP Tijger mooiste boekomslag 2004 Amsterdam - Cyperse kater Tij ger heeft voor 'Het Grote Boek van de Poezenkrant' de titel Mooiste Boekomslag van 2004 in de wacht gesleept. Op de voorkant van het boek staat een foto van Tijger zodanig in het vlak geplaatst dat hij één geheel vormt met het leeslint, een zwarte kattenstaart. De omslag is ontworpen door de uitgever van De Poezenkrant, Piet Schreuders. In de speciale uit gave staat een selectie van poe- zennieuws uit de 51 nummers die de afgelopen dertig jaar zijn verschenen. Ferrer opent North Sea Jais den haag - De Cubaanse zan ger Ibrahim Ferrer opent op 7 juli de 30e editie van het North ,Sea Jazz Festival. Hij treedt op in het Nederlands Congres Centrum in Den Haag tijdens het Buhrmann Midsummer Jazz Gala, dat de aftrap vormt voor het evenement. De inmid dels 77-jarige Ferrer brak in 1997 door met de Buena Vista Social Club. De kaartverkoop voor concert begint vandaag. Het North Sea Jazz Festival heeft plaats van 8 tot en met 10 juli. De kaartverkoop voor het festival begint op 14 mei. Geert Mak houdt lezing in Katwijk katwijk - Geert Mak, schrijver van boeken als 'De eeuw van mijn vader'(1999) en 'In Euro- pa'(2004), houdt op 14 maart een lezing in de hoofdbiblio theek aan de Schelpendam in Katwijk. De lezing 'Nederland, Europa en de geschiedenis' wordt gehouden in het kader van de 70-ste Boekenweek (9- 19 maart 2005), die dit jaar als thema heeft 'Spiegel van de La ge Landen: boeken over onze geschiedenis'. Kaarten zijn van af 15 februari te koop aan de balies van de Katwijkse biblio theekvestigingen, in de Rijns- burgse bibliotheek en bij Boek handel Van den Berg. door Theo de With noordwijk - Marokkaanse kunst staat volop in de belang stelling. In het kader van de 400-jarige betrekkingen tussen Nederland en Marokko is in de Nieuwe Kerk in Amsterdam een tentoonstelling met 300 top stukken uit Marokkaanse mu sea. Ook in theaters en andere cultuurtempels is er aandacht voor kunstuitingen uit het land van de kashba's. Zoetmulder works of art in Noordwijk haakt in op deze trend met de exposi tie 'Schatten uit Marokko'. „Vorig jaar ben ik op reis ge weest naar Marokko", vertelt eigenares Dorit Zoetmulder. „Ik ging op zoek naar mooie spul len. Ik kwam terug met een vliegtuig vol tapijten, schalen, sieraden en andere gebruiks voorwerpen. Onlangs heb ik de tentoonstelling in de Nieuwe Kerk bezocht en ik kan verzeke ren dat mijn schatten van het zelfde niveau zijn." Zoetmulder works of art is eind september geopend. Dorit Zoetmulder verkoopt er antiek, modern design, kunst en ge bruiksvoorwerpen uit alle windstreken. Een deel van de winkel is gereserveerd voor wis selende exposities, zoals nu voor de pas verworven schatten uit Marokko. De meest merkwaardige objec ten op de expositie zijn twee deuren van respectievelijk ce derhout en pijnboomhout, die aan de muur hangen. Ze zijn bedoeld als kunstobject. In de ene deur zijn geometrische fi guren uitgesneden, de andere is rijk gedecoreerd met motieven van de Berbers. „In de islamiti sche cultuur is het niet toege staan om kunst om de kunst te maken", legt Zoetmulder uit, „Dus wordt alle creativeit in ge bruiksvoorwerpen gestopt." Twee Berbertapijten uit het be gin vorige eeuw hebben opval lend aangebrachte symbolen voor water en vruchtbaarheid: niet zo vreemd voor een gebied dat grenst aan de Sahara. Vol gens Zoetmulder zijn de kleu ren aangebracht met behulp van organische en plantaardige materialen, zoals saffraan en granaatappelschillen. Op standaards heeft de Noord- wijkse enkele forse aardewer ken schalen staan. „Het is lastig om schalen van voor de twin tigste eeuw te vinden. Het wa ren gebruiksartikelen en dus sneuvelden ze geregeld. Toch heb ik er een paar uit de negen tiende eeuw gevonden. Nor maal waren ze voor de cous cous, maar ik denk dat deze weinig gebruikt zijn. Anders waren ze nooit zo mooi geble ven. Ja, je zou kunnen conclu deren dat dit kunst is in de ver momming van een gebruiks voorwerp. Er zijn druk versierde schalen met bloemenmotieven, maar ook ongedecoreerde die muziek Lidy van 1 Een couscousschaal versierd met bloemmotieven. Publiciteitsfoto door het gebruik van koperoxi de een prachtige groene kleur hebben." 'Schatten uit Marokko', t/m 20 februari, wo-vr 11.00-18.00 uur, za 11.00-17.00 uur en zo 13.00-17.00 uur, Zoetmulder works of art, Van Speykstraat 2, Noordwijk. dat heeft de orgai 27e Editie van Cabaretfestival in Leidse Schouwburg door Wijnand Zeilstra leiden - Het Leids Cabaret Festi val neemt vanaf maandag weer een week lang bezit van de Leid se Schouwburg. Maandag en dinsdag zijn de voorronden van het festival, op donderdag de halve finale en op zaterdag 19 fe bruari de grote finale. Het Leids Cabaret Festival is nog altijd zeer populair, alle voorstellingen zijn inmiddels uitverkocht De lichting 2005 staat inmid dels in de startblokken. Eén trio, twee duo's en vijf solisten zullen onderling om de jury- en de publieksprijs strijden. De acht deelnemers zijn geselec teerd na een intensieve selectie ronde. Van de in totaal 64 aan meldingen zijn twintig kandi daten uitgenodigd voor enkele auditieronden. Daaruit komt de uiteindelijke selectie voort. Vele jaren telde het cabaretfes tival 10 voorrondekandidaten. Pas de laatste jaren is de orga nisatie hiervan afgeweken. Vol gens Geert Vriend kan men (advertentie) Annejet van der Zijl Interview over haar bestseller ÈÊÊÊ&ffi 'Sonny Boy' 16 februari, HÉM 20.00 uur Debuten- avond Walter van den Bergh, Aleid Truijens en Arjan Visser over hun debuut. 22 februari, 20.00 uur Breestraat 93, Leiden Entree: C 3. S.v.p. reserveren: tel. 071-5160503. Meer info: «irww.kooyker.nl door het aantal te beperken meer aandacht aan de indivi duele kandidaten besteden, vooral in de aanloop naar de festivalavonden. Er wordt ge werkt met vier coaches die ie der twee kandidaten onder hun hoede nemen. De acht geselecteerde deelne mers zijn naar de mening van Geert Vriend een goede greep uit het rijk geschakeerde aan bod van aankomende cabare tiers dat zich in de loop van een jaar aanmeldt. Opvallend is dat er dit jaar - bij gebrek aan vol doende aanbod - geen Belgen tot het festival zijn doorgedron gen. Het is een kleine breuk met de traditie. Aanstaande maandag is dus de eerste voorronde en treden de volgende vier kandidaten aan: Harry Glotzbach (1968). Hij woont in Amsterdam, studeert communicatiewetenschap en beschikt als stand up come dian cabaretier acteur zanger over de nodige podiumerva ring. Typisch Harry: „Als het even kan, golfsurfen in Costa Rica, naast theater mijn andere grote passie." Robin Bleeker (1986) woont in Haaksbergen en heeft momen teel alle tijd om zich aan caba ret te wijden. Hij volgt namelijk geen studie en heeft geen werk. Voorbeelden in het vak zijn voor hem: Ivo de Wijs, Drs. P en Kees Tom. Eerder nam hij deel aan het Amsterdams Klein- kunstfestival. Typisch Robin: „Een piekeraar." Jennifer Evenhuis (1973). Ook deze professioneel opgeleide actrice/theatermaakster heeft aan het Amsterdamse festival deelgenomen. Podiumervaring heeft ze o.m. opgedaan bij de toneelproductie van cabaret duo 'Bloeiende Maagden'. Voorbeelden zijn voor haar: Mugmetdegoudentand, Maar ten van Roozendaal en haar festivalconcurrente Katinka Polderman. Typisch Jennifer: „Gefascineerd door mensen die heel stellig dingen beweren." Ame van Oosterom (1968) en Erris van Ginkel (1971) vormen samen het duo Ame Erris. Voor de creatief adviseur uit Utrecht en de copywriter uit Amsterdam is deelname aan een cabaretfestival nieuw. Wel hebben zij enige podiumerva ring. Voor Ame is Theo Maas- sen het grote voorbeeld, Erris is meer een alleseter. Typisch Ar- ne Erris: „Proberen jezelf te zijn, althans daarnaar op zoek te gaan." Op dinsdag 15 februari treden in de tweede voorronde weder om vier kandidaten aan: Duo Jetje de Kleine bestaat uit Marjet Moorman (1979) uit Den Haag en Iris van Rooij (1983) uit Delft. Beiden zijn ac trice en hebben eerder deelge nomen aan een festival in Leid- schendam (Camuz). Typisch Jetje de Kleine: „Rosé en vla, geil en hard." Rachid Larouz (1977) woont in Leiden en heeft Commerciële Economie gestudeerd aan de HES Amsterdam. Als stand-up per beschikt hij over podiumer varing. Typisch Rachid: „Pu bliek een goed gevoel geven en laten lachen, een steentje bij dragen aan de maatschappij." Brokstukken oftewel Arjan Sniit (1977), Chris King Perry- man (1978) en Komeel Evers (1979). Drie acteurs die een ac teursopleiding in Utrecht heb ben gevolgd. Podiumervaring hebben zij onder meer opge daan bij de toneelproductie van cabaretduo 'Bloeiende Maag den'. Typisch Brokstukken: „Fysieke humor - het rookt, het zweet en het stampt." Katinka Polderman (1981) heeft festivalervaring opgedaan bij Holland Casino Podiumprijs Nijmegen 2004/2005. Ze werkt als boekhoudster, maar stu deert aan de Koningstheater- akademie in 's-Hertogenbosch. Grote voorbeelden voor haar zijn Speenhoff, Joop Visser en vooral ook Willem Wilmink. Ty pisch Katinka: „Liedjes, rustig, nuchter." De deelnemers aan het Leids Cabaret Festival van links onder naar rechts onder: Brokstukken, Jennifer Evenhuis, Rachid Larouz, Jetje de Kleine, Arne Erris, Katinka Polderman, Harry Glotzbach en Robin Bleeker. Foto: Hielco Kuipers DE ZEVENDE HEMEL Welke film zou iedereen gezien moeten hebben? Wat is het mooiste boek ooit geschreven? Welke muziek weet telkens weer te ontroeren? Wat is het mooiste kunstwerk aller tijden? Kortom: waarmee is beeldend kunstenaar Marianne Bey in de zevende hemel? Beste boek? „Dat is 'The Horse Whisperer' van Nicholas Evans, 'De Paar denfluisteraar'. Ik heb iets met dieren, dat heb ik al van jongs af aan. De meeste mensen zijn er zich niet van bewust dat die ren ook een hart en een ziel hebben. Gevoel hebben, net als mensen. Dat komt in dit boek duidelijk tot uiting. Een paard wordt mishandeld, ge trapt en geslagen door zijn ei genaar. Het dier raakt gefrus treerd, getraumatiseerd. Dan komt er iemand die dat in de gaten heeft, het dier opneemt en liefde geeft. Het paard moet daar eerst aan wennen, maar uiteindelijk bloeit het op. Je kunt duidelijk een parallel trekken met mensen. Mensen die nauwelijks liefde hebben gekend en die liefde dan tegen komen, moeten daar ook eerst aan wennen voor ze er mee kunnen omgaan. Om persoon lijke redenen is ook 'Het Par fum' van Patrick Suskind een van mijn favoriete boeken. Door een auto-ongeluk raakte ik mijn reukvermogen kwijt. Na vijfentwintig jaar kwam het weer terug, nadat ik op mijn fiets was aangereden door een andere fietsster." Beste cd? „Ik draai heel vaak muziek van Valentina Lupi, een Italiaanse zangeres, 'Nel Sogno'. Een ta lent, een veelbelovend artieste. Ik ken haar persoonlijk, echt een schat van een mens. Als ik bij haar kom, zingt ze speciaal voor mij 'Ave Maria'. Daar krijg ik kippenvel van. Vorig jaar ben ik nog naar een concert van haar geweest in Italië. Prachtig. Ze zingt echt met hart en ziel. Om die reden draai ik sowieso veel Italiaanse muziek. Die volledige overgave zit er in. Ik kom graag en veel in Italië. De passie van de mensen, het eten en de gast vrijheid spreken me aan." Tessa de Loo. Tweelingzussen op jonge leeftijd uit elkaar ge haald, van elkaar gescheiden. Maar toch blijft er een band, ze blijven elkaar voelen, ook al zijn ze nog zo ver van elkaar vandaan. Daar geloof ik ook sterk in, dat soort relaties. Een film moet voor mij een band hebben met de realiteit, met de werkelijkheid. Van science fic tion hou ik niet." Beste kunstwerk? „Ik ben een fan van het werk van Jan Batterman, een kunst schilder, vijf jaar geleden over leden. Het was een ingetogen, bescheiden man. Hij heeft niet heel veel gemaakt, maar wat hij maakte was heel intens. Hij heeft verschillende mooie doe ken gemaakt, maar vooral zijn abstracte doeken spreken mij aan. Die zijn zo intens mooi. Gemaakt met paletmes. Een aantal schilderijen zijn gekocht door familieleden van me. Die kan ik dus geregeld zien." tekst: Herman Joustra foto: Hielco Kuipers Beste film? „Dat zijn er meerdere. 'The Sixth Sense' met Bruce Willis vind ik heel mooi. Niet alleen door het verhaal, het is ook een heel spirituele film. Ik hou van films waarin het gevoel een be langrijke rol speelt. Zoals 'De Tweeling', naar het boek van Robert Redford in 'The Horse Whisperer'. Foto: PR IN MEMORIAM Arthur Miller wordt algemeen beschouwd als een van de be langrijkste vertegenwoordigers van het Amerikaanse naoorlog se theater. Hij werd in 1915 in New York, geboren als tweede zoon van Isidore Miller, een telg uit een Joodse familie die in de jaren voor de Eerste Wereld oorlog uit Oostenrijk naar de VS was geëmigreerd. Het kledingbedrijfje van vader Miller kreeg het tijdens de De pressie zwaar te verduren, en de familie moest noodgedwon gen naar een kleinere woning in Brooklyn verhuizen. Arthur haalde in 1932 zijn High School-diploma, maar de fami lie had geen geld om verdere studies te bekostigen. Daarom werkte hij enkele jaren als ha venarbeider, vrachtwagen chauffeur, boerenknecht en ober. De ervaringen die hij op deed tijdens die verschillende jobs maakten veel indruk op hem. Hij leerde het leven van de gewone man van binnenuit kennen, en de neerslag daarvan zou in zijn stukken zeer duide lijk aanwezig zijn. Tussen 1934 en 1938 studeerde hij economie en geschiedenis aan de universiteit van Michi gan. Daar leerde hij ook zijn eerste vrouw, Mary Slatterly, kennen, met wie hij in 1940 trouwde. Tijdens zijn jaren aan de universiteit schreef hij ver schillende stukken en hoorspe len, waaronder Honors at Dawn, They Too Arise en The Great Disobedience, die bijna allemaal in de prijzen vielen. Zijn eerste succes behaalde hij met de Broadway-productie ga's met communistische sym- Peter Kuijt Arthur Miller (1915-2005) van The Man Who Had All The Luck, waarvoor hij in 1944 de Theatre Guild National Award in ontvangst mocht nemen. Zijn echte doorbraak kwam er met All my Sons, dat in 1947 de New York Drama Critics' Circle Award kreeg. Met All My Sons werd Miller op slag beroemd. Death of a Salesman zou echter Millers bekendste stuk worden. In 1949 ging het in première in een regie van Elia Kazan en kreeg Miller de befaamde Pulit- zerprijs voor Drama. Het stuk groeide al snel uit tot een mo derne klassieker en werd overal ter wereld gespeeld. In 1956 moest Miller verschij nen voor het House Un-Ameri- can Activities Committee, een commissie opgericht door se nator McCarthy. Miller werd veroordeeld omdat hij weigerde namen van vrienden en colle ga's met communistische sym-

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 28