REGIO Dorpsraad Stompwijk 'eigen baas' Onderhandelingen over sloop in Vlietwijk lopen spaak Boerengolf en poldersteppen bij Jeu de Boer Winkelwagen Hoogmade blijft Orgaan blijft onafhankelijk Casema: Missie Leiderdorp tegen hoger tarief kansloos Loevestijn Leiderdorp vreest uitdunnen groen (plaat voor an Leeuwen I Een glazen kunst- arop een gedicht n Leeuwen. Dat nei, de Dag van de uld bij het ge- k,de naam De Lange in park de Hout- Ierdorp. Met de ^ordt de honderdste (van de dichter h Leeuwen (1905- n van de oprichters Dhten, een stro- ii toelegde op soci- ftitsels. Momenteel Djrdorpse Oudheid- e Hoogmadeseweg stelling te zien van i schilderijen en ma- aan Van Leeuwen, aar woonde een tijd liAkker, een piep- tjjesachtig huisje in iep dat vanaf de Istpweg te zien is. ;n glazen herdenk- pen door Clemens \<verk en onthulling zaterdag 12 februari 2005 Woonzorg Nederland en Bewonersgroep KEEL ruziën over sociaal statuut voor afbraak huizen in Voorschotense wijk voorschoten - Bewonersgroep KEEL uit de Voorschotense Vlietwijk en Woonzorg Neder land hebben geen overeen stemming bereikt over het soci aal statuut dat nodig is bij de sloop van woningen in de wijk. De onderhandelingen zijn ge staakt. Volgens projectmanager A. van der Tas denkt Woonzorg Ne derland er nu over om de lan delijke huurdervereniging naar het sociaal statuut te laten kij ken. .Vervolgens zullen we de bewoners individueel moeten gaan benaderen met dit sta tuut." Hij vraagt zich af in hoe verre KEEL kan worden be schouwd als vertegenwoordiger van alle bewoners in het KEEL- gebied. Secretaris Mirjam van Sint Maartensdijk verbaast zich over die houding. „Toen deze hele episode begon, hebben we een enquête gehouden, waaruit bleek dat 90 procent van de be woners tegen sloop van onze flatwoningen is. Vorige week hadden we een bijeenkomst waar zo'n 35 man op af kwam, 'ruim eenderde van het aantal huishoudens dat nu nog in het gebied woont, was vertegen woordigd. En bij de gemeente ligt officieel vast dat we ge sprekspartner zijn." De bewoners van het Kamer- lingh Onnes Plantsoen, de Eijk- manhof, de Einthovenlaan en de Lorentzlaan zijn het onder meer niet eens met de volgorde van sloop, die Woonzorg voor stelt. „De bewoners van de hui zen die in fase 1 worden ge sloopt, krijgen - als ze terug willen naar de wijk - een wissel woning aangeboden in het fase 2-gebied: de Eijkmanhof', zegt Mirjam van Sint Maartensdijk van KEEL. „Dat zijn nu juist de slechtste woningen die er bij zijn. Ze kunnen het veel beter omdraaien. In het fase 1-gebied wordt bovendien als eerste een zorgcentrum met aanleunwo ningen teruggebouwd. Wij vin den dat er beter eerst woningen kunnen worden teruggebouwd. Heel veel bewoners van het ge bied zijn nog lang niet zo oud dat ze aan een aanleunwoning toe zijn." Ook de hoogte van de verhuis- vergoeding die Woonzorg biedt, stuit bij de bewoners op weer stand. Het is de hoogste vergoe ding die ooit in Nederland is geboden. Het bod is 6.100 euro voor mensen die eenmalig moeten verhuizen en 7.600 eu ro voor bewoners die via een wisselwoning twee keer verkas sen. Een 'normaal' bedrag lan delijk is 5.000 euro, volgens projectmanager A. van der Tas van Woonzorg Nederland. Ook Van Sint Maartensdijk erkent dat de verhuispremie fors is. „Maar we hebben laten uitreke nen dat we zelf toch al snel 1.000 tot 1.500 euro moeten bij leggen. Wij hebben niet ge vraagd om sloop van onze wo ningen. Met een opknapbeurt kunnen ze nog makkelijk vijf tien jaar mee. Nu moeten we ons straks in de schulden gaan steken. Een flink aantal bewo ners zal in de problemen ko men." De twee partijen staan nu lijn recht tegenover elkaar en het is onduidelijk of ze er in slagen uit de impasse te komen. Voor Van Sint Maartensdijk zouden de onderhandelingen al aardig vlot getrokken kunnen worden, als Woonzorg Nederland de volg orde van sloop zou omgooien. Ook moet volgens haar de ge meente verantwoordelijkheid nemen door eveneens bij te dragen in de verhuiskosten. „Maar als dat niet gebeurt, dan is er een probleem. Heel veel bewoners zullen die beëindi gingsovereenkomst niet gaan ondertekenen. Dan komt het aan op uitzettingsprocedures bij de rechter." )geuro. i eschept angsfout Sl - )0Een 45-jarige fiet- vtdorp is gisteren- ceialf acht op de e fitssingel Frederik egeschept door de 4l2-jarige plaatsge- cer had volgens de ^pid de automobi le geven. Hij is naar het zieken- '^•acht. De automo- 0l,gedeerd. :cc >nneeroof iense super en >pEN Rijn - Twee ?ri»en gisterenmid- )\iert Heijn in het keicentrum De 175-jarige Alphe- Hiortemonnee be- lenaar liep super- fiield even halt om Mppenlijst te con- at moment liep Jfotelijk tegen de Direct daarna ïenaar dat een I oijn portemonnee 1 ngriste. Beide da- it. nnkelcentrum ierste eerdam ee am - Loudi Stol- t. Dwordt met in- hart waarnemend 1 bvan Leerdam. It op 1 november te p jaar lang was net burgemeester- s ging weg, tot 12e gemeenteraad, k irk haar te zwaar kaiafscheid sloot ze vcftvellicht elders rschap weer zou =Leerdam blijft ze K) inwoners tel le weer een Plde burgemeester nures daarvoor en. irschoten: at betalen jjl De Voorscho- -(pptie wil dat de ge- voor een identi- t ajr inwoners met pe pkomen. Frac- er jester Tjalma zegt [(jejel hard nodig is. is 30 euro, de lentiteitskaart, bedrag. Omdat u 'ijk om niet al te "^1 gaat, vinden we a jjte hier best voor ^et geld kunnen fel,ndere bijstand re^nogwat rek in." 1 om ouderen die naar het buiten- mindere mate assen de 14 en 18 l De fractie- dat er in de ge- ildoende draag- "W- vergoeden van •ewijzen. .Afge- oePhien de WD, ieSjPartijen wel ,g0rdit initiatief." door Lom an Leef mans stompwijk - Stompwijk behoudt zijn eigen onafhankelijke en ge kozen dorpsraad. Een plan van de gemeente Leidschendam- Voorburg om de dorpsraad om te vormen tot een wijkorgaan, waarmee Stompwijk zou worden 'gedegradeerd' tot het niveau van de woonwijken in de Haagse forensengemeente, gaat niet door. Sterker nog: de post van voorzitter van de raad wordt voortaan uit eigen gelederen op gevuld en niet langer door een wethouder bezet. De dertig jaar oude Stompwijk- se dorpsraad heeft een bijzon dere bestuurlijke positie binnen Leidschendam. De raad telt ze ven politiek onafhankelijke le den die de gemeente adviseren over het dorp. Leidschendam- Voorburg is verder verdeeld in wijken met zogeheten sturings- groepen waarin vertegenwoor digers van organisaties en ver enigingen zitten. Die worden benoemd en niet gekozen. De gemeente wilde van de dorps raad ook zo'n sturingsgroep maken, maar dat stuitte op ver zet in Stompwijk. Het botert de laatste tijd toch al niet tussen het strijdvaardige Stompwijk en 'grote broer' Leidschendam vanwege een plan om compleet nieuwe wijk bij het dorp te bouwen. Met dat in het achterhoofd mag het een succesje worden genoemd dat de gemeenteraad besloot om Stompwijk zijn dorpsraad te la ten behouden; met een nieuwe voorzitter én met zeggenschap over een groter gebied. De complete Stompwijkseweg, Oostvlietweg én het Wilsveen 'vallen' nu onder de Stomp- wijkse dorpsraad. rechter en werd een verhoging van de tarieven teruggedraaid. Een zelfde stunt kan Leiderdorp niet uithalen. „Van de 98 ge meenten die wij bedienen, zijn er maar vijf of zes die invloed hebben op de prijs. Leiderdorp hoort daar niet bij", aldus Vos. Volgens de woordvoerder streeft zijn bedrijf ernaar om in het hele gebied een standaard prijs van 14,95 euro in te stellen voor het meest gebruikte pak ket van 34 tv-zenders en 32 ra diokanalen. leiderdorp - Leiderdorp staat kansloos ten opzichte van Casema. Dat stelt woordvoeder Gradus Vos van de kabelexploi tant. Casema verhoogde het (standaard) tarief voor radio en tv onlangs fors. Dat was niet al leen tegen de zin van de abon nees, maar ook in de gemeente raad werd de handelwijze van de kabelaar veroordeeld. Aangezien de plaatselijke over heid geen invloed kan uitoefe nen op de hoogte van de tarie ven, speelt Leiderdorp met de gedachte om toezichthouder Opta in te lichten. Dat heeft volgens Vos geen zin. „Het is het goed recht van Leiderdorp om de Opta in te schakelen, maar die instantie heeft bij een eerdere uitspraak al laten weten dat onze tarieven niet buiten sporig hoog zijn", aldus Vos. In Leiderdorp ging het maand tarief in twee etappes omhoog van 8,16 euro begin 2003, via 11,87 euro naar 14,24 euro nu. Het gemeentebestuur zocht daarop naar wegen om de ver hoging te verlichten. Eerder stapten Leiden en Alphen aan den Rijn met succes naar de IDE STELLING Als er een burge meesterverkiezing komt, kies ik mijn huidige burgemeester Ceef uw mening www.leidschdagblad.nl Opnieuw stennis om bomenkap leiderdorp - Het omzagen van bomen blijft de gemoederen in Leiderdorp bezighouden. Na de recente rigoureuze kap van bomen langs de provinci ale weg N446, in delen van park de Houtkamp, aan de kop van de Engelendaal, in het gebied achter het Rijnland Ziekenhuis en rond het Bo spoort-terrein is het nu de beurt aan de groenstroken tussen de Persant Snoepweg en de Loevestijn. Die stroken wil Leiderdorp uitdunnen en daar zijn de be woners angstig voor, zo blijkt uit een brief aan de gemeente. De bewoners hebben de stich ting Tot Behoud van Leider- dorpse Bomen benaderd om namens hen protest aan te te kenen. De groenstroken hebben een totale oppervlakte van 3085 vierkante meter. In het verle den stuitte uitdunning op be zwaren van de bewoners om dat de bomen en struiken een natuurlijke buffer vormde tus sen de huizen en de drukke doorgaande weg. Dat bezwaar is er nu niet mee, met uitzondering van een strook voor de woningen met huisnummer 1 tot en met 12. Op dat stuk willen de bewo ners juist dat er meer struiken en bomen komen. Niet alleen vanwege verkeerslawaai, uit zicht en uitlaatgassen, maar ook om de mogelijke verbre ding van de busbaan voor te zijn. Een reactie van de gemeente op de brief namens de Loe- vestijners wordt nog deze week verwacht. Jan van der Werf, Marian Vogelaar en Marcel van Beek met hun boerengolfstick en de step waarmee bezoekers op safari kunnen. Foto: Mark Lamers Drie Hazerswoudenaren zetten nieuw bedrijf op door Marieta Kroft hazerswoude - Een mager februarizon netje breekt door het wolkendek. Hoog zwangere schapen op de stille, uitgestrek te weilanden langs de Hazerswoudse Galgweg kijken nieuwsgierig op. Nog een paar maanden en de stilte is voorbij. Toe risten gaan er de charme van dit stukje veenweidelandschap ontdekken. Jan van der Werf, Marcel van Beek en Marian Vo gelaar zijn vrijwel klaar om het publiek op hun bedrijf Jeu de Boer te ontvangen. Is het niet voor boerengolf, dan wel voor een polderstepsafari of een boerenlunch. De mogelijkheden voor een dagje platte land bij Jeu de Boer lijken onbeperkt. Maar liefst 25 hectare (de oppervlakte van 50 voetbalvelden) grasland is er be schikbaar voor de boerengolf, de snelst groeiende buitensport van dit moment. Het was vorig jaar zomer dat Marcel van Beek, plaatselijk bekend als PvdA-raads- lid, en zijn vriendin Marian Vogelaar hun nieuwe tent uitprobeerden op het weiland van vriend Jan van der Werf. „Ik sloeg bij een prachtige ondergaande zon de krant open en zag een foto van boe rengolf, een nieuwe sport", zegt Van Beek. „Ik zeg tegen Marian; dit is het." Die liet er geen gras over groeien. Ze stuurde Van der Werf direct een sms'je: 'Jan, boerengolf. Kunnen we zaken doen?' Van der Werf was er wel voor de porren. „In de veehouderij is het ook niet zo rooskleurig", vertelt hij in zijn kantine in een hoek van de stal. „Ik heb zoogkoei en en fokschapen. Om het hoofd boven water te houden, werk ik daarnaast bij de pensionpaarden van Heineken. Het zou mooi zijn als deze nieuwe activiteit extra inkomsten zou geven." De drie Hazerswoudenaren reisden naar Lievelde en lieten zich informeren bij Peter Weenink. Hij was de bedenker van de variant op de gewone golfspott. Het verschil is dat de deelnemer de bal in emmers slaat met behulp van een hou ten klomp aan een steel. En dat alles tussen de schapen, koeien en de koeien- vlaaien door. Van Beek, Vogelaar en Van der Werf zet ten door. Zo werden ze nummer 26 in Nederland waar boerengolf kan worden beoefend. Nadien zijn er nog twaalf bij gekomen. Intussen draaide het creatieve brein van met name Vogelaar op volle toeren. Boerengolf is leuk, bedacht ze, maar er is veel meer om de stedelingen te laten genieten van het platteland. Het drietal schafte kick-bikesteps aan, geschikt voor steppers van 12 jaar en ouder. Voor heeft zo'n step een groot wiel en achter een kleine. Steppend kunnen de bezoe kers van Jeu de Boer de 'polderstepsafa ri', de 'natuurtocht' of de 'molentocht' maken. De polderstepsafari is een puzzeltocht met ludieke en historische opdrachten. „We zijn daarbij geïnspireerd geraakt door onze grootouders", vertelt Voge laar. „Mijn opa heeft nog geholpen bij de aanleg van de Gemeneweg en de al gemene begraafplaats. Mijn oma naaide van meelzakken een zeildoek voor haar man die een trekschuit had." De opa van Van Beek heeft nog geholpen bij het afgraven van de Westgerepolder, de pol der waar het nu allemaal gaat gebeuren. En de grootouders van Van der Werf wa ren boeren en handelaren. Plaatselijk historicus Cees Kroon heeft geholpen bij het maken van de puzzeltocht. Het bedrijf heet niet alleen Jeu de Boer, op de boerderij aan de Galgweg kan bin nenkort ook ook Jeu de Boer worden ge speeld. Het is de boerenvariant op jeu de boules met de vijf G's: groot, grof, goedkoop, gezellig en genoeglijk. Het is een spel 'met knoerten en klompen, waarbij strotouwtjes uitkomst kunnen bieden'. Aan de inwendige mens wordt ook ge dacht. Het drietal kan de bezoekers in de sfeervolle stal buffetten, een high tea ofwel herenboerenthee of zelfs een bar becue voorzetten. Het trio heeft hiervoor contacten lopen met een cateraar. Wie liever onderweg gaat picknicken, kan een verzorgde mand meekrijgen. Daar bij wordt zoveel mogelijk gebruik ge maakt van producten van boeren uit de omgeving. Stilzitten is er voor het trio voorlopig niet meer bij. Kinderfeesten en een the atervoorstelling met de legende van de Gemeneweg, de Galgweg, de Kruiskade en het Spookverlaat, zijn nog in voorbe reiding. Ze knappen het erf op en zijn bezig met de aanleg van 'struinpaden' door het weiland. Ze doen het voorlopig allemaal nog naast hun gewone werk. Marian Voge laar heeft het kinderfeestenbedrijf De Toverhoed. Marcel van Beek is naast ge meenteraadslid, werkzaam in de boom kwekerij en Van der Werf blijft boer en verzorger van de paarden van Heineken. „De paarden doe ik graag. Maar ik hoop dat ik volgend jaar kan zeggen dat ik het zo druk heb met Jeu de Boer, dat ik geen tijd meer heb voor een bijbaan." In principe opent Jeu de Boer rond 1 mei. Is het eerder goed weer, dan kan er ook eerder een afspraak worden ge maakt. Belangstellenden kunnen voor prijzen en afspraken kijken op www.jeu- deboer.nl. Terwijl de schapen vredig grazen, pakt Van Beek zijn felrode stok met klomp en legt de bal in het weiland. Hij heeft al eerder geoefend met een groep vrienden en weet dus hoe hij een demonstratie moet geven. Bij de eerste de beste zwie per belandt de bal in de sloot. „Oei, dat was niet de bedoeling. Nou ja, het hoort er ook bij." hoogmade - Hoogmade be houdt zijn rijdende winkelwa gen. Na een maand proef heb ben de vrijwilligers en eigenaar Van der Poel van de wagen be sloten tot aan de zomervakantie te blijven. Er zijn twee voor waarden: de omzet moet blij ven zoals die nu is en de inmid dels afgeschreven winkelwagen moet het blijven doen. Volgens initiatiefnemer Job Grovenstein is de omzet licht dalende sinds de winkelwagen op 4 januari in Hoogmade Als de omzet niet al te veel daalt, kan de rijden de winkel in Hoogmade voorlopig blijven bestaan. Archieffoto: Dirk Hnopwnnino kwam staan. „We hebben min der klanten, maar de klanten die we hebben, nemen gemid deld meer mee dan in het be gin. Bouwvakkers die bezig zijn in de dorpskom komen niet. Dat valt ons eigenlijk een beetje tegen." Hoeveel de omzet be draagt, zegt Grovenstein niet. Wel geeft hij aan dat de omzet hooguit 15 tot 20 procent mag afnemen voordat die in de ge varenzone terechtkomt. Een tweede gevaar is de techni sche staat van de winkelwagen. „We gebruiken een afgeschre ven wagen van Van der Poel. Twee keer was er een technisch mankement dat vrij snel kon worden opgelost. Maar stel dat er iets kapot gaat dat alleen met veel geld te repareren is, dan reten we niet of die reparatie er wel komt. We zijn geen filan tropische instelling." De inwoners van Hoogmade konden sinds augustus vorig jaar niet meer in het eigen dorp terecht voor de eerste levensbe hoeften. Pas komende zomer opent er weer een supermarkt. Grovenstein, CDA-raadslid én inwoner van Hoogmade, be dacht iets ter overbrugging. Hij regelde met de Veense versspe cialist Van der Poel dat er een winkelwagen naar het dorp zou komen. Om de kosten te druk ken, zou de bediening door vrij willigers gebeuren. „Het loopt allemaal lekker. We zijn een verrekte gezellige club. En ook de reacties van onze klanten zijn leuk. Deze week was er zelfs iemand die een euro in het fooienpotie deed."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15