'Ze kan toch een kamer huren?' LEIDEN REGIO Leiden vindt" hoofdspons( Rembrandtj Pekoenja is voor en door jongeren Jeugddetentie geëist tij' 'mishandelaar' Zijlsiii; Goedkoper parkerej kern Noordwijk aaf Voetbalvereniging KatwS multifunctioneel gebouw' HOC 972 zaterdag 12 februan I ai Leiden - Leiden heeft een hoofd sponsor voor de activiteiten in het Rembrandtjaar. Welk bedrijf dat is en om welk bedrag het gaat wordt binnenkort bekend gemaakt. Dat kondigde wethouder Geert- sema van onder meer toerisme gisteren aan tijdens een bijeen komst bij Molen De Put aan het Kort Galgewater. Oorspronke lijk zou Leiden samen met Am sterdam zoeken naar grote sponsors voor de activiteiten rond het vierhonderdste ge boortejaar van Rembrandt in 2006. Gerekend werd op een fi nanciële bijdrage van zes mil joen. Vorig jaar liet Amsterdam echter weten liever alleen ver der te gaan. Verschillende betrokkenen vreesden toen dat er een sobere viering zou overblijven, maar Geertsema is altijd optimistisch gebleven. Hij rekent erop dat er zeker 3 miljoen euro beschik baar is: 1,3 miljoen is al door de gemeenteraad beschikbaar ge steld en de rest van het geld kan binnenkomen door subsi dies, kaartverkoop en van sponsors. Tentoonstellingen in De Laken hal, een klaslokaal van Rem brandt in de Latijse school, een Rembrandtmusical en een Rembrandtfestival vormen de belangrijkste activiteiten van het Rembrandjaar. Op een steenworp afstand van z\ de geboorteplek a brandt in de !h opende Geertsemèr tend officieel de e w.rembrandtj aar.nliti leven is geroepen ?c van de herdenkiai 400ste geboortejaar reldberoemde schfAJ De site is een initije Leidse internetbep Design en Sleutelsjp vat onder meer ér over Rembrandt ep zicht van de actitivi de stad zijn en noge plooid in de aan]; viering. Personen» die activiteiten o:» of rond het Hf kunnen eveneens i de site krijgen vooE diging van hun evtd Gezeten op zakkeia de tarwe' voor deiti Geertsema de siteg' officieel in de lucfc4 tuurlijk geweldig ie ren op deze maP aan het Rembrand den", vond hij, „#1 dat jullie bereid zp de gemeente ooljg door te gaan, zot komende tien jaai% hebben." Op het nieuwe uiig tal van de gemeen op 18 februari op® schijnt, wordt eenje naar de site owe brandtjaar. k den Haag/leiden - Twaalf maanden jeugddetentie en plaatsing in een jeugdinrich ting. Dat hoorde een 16-jarige Leidenaar deze week tegen zich eisen door de kinderrechter in het Paleis van Justitie in Den Haag. Hij wordt er van verdacht samen met een plaatsgenoot (15) een 34-jarige man uit Voor hout ernstig te hebben mishan deld op de Zijlsingel. Dat ge beurde in de nacht van 4 op 5 oktober 2004. De rechtszaak te gen de 15-jarige werd uitge steld. Het slachtoffer had 4 oktober 's avonds als barkeeper gewerkt in het Antonius Zalencentrum. Na een drankje in café 't Praet- huys aan het Vrouwenkerkhof was hij fietsend oij het huis van zijn Eg Van Speykstraat.fi van de Zijlsingel e straat werd hij vei het duo zonder geslagen. Pas nad" kwartier op straalg werd hij door ee ger gevonden ai LUMC gebracht. Dv van drie jonge ha bleef weken in hv alvorens naar lei Zeehospitium tem validatie. Hij is nét geheel hersteld, s De rechter doet 2e spraak. De zaak trk re verdachte ko: a paar maanden vav\ noordwijk - De politieke par tijen in Noordwijk steunen het voorstel van B en W om de par keertarieven verder te verlagen. In de kern van Noordwijk aan Zee en op Dobbelmanduin en omgeving zakt de prijs van 2,10 naar 1,80 euro per uur. In de overige gebieden is het tarief 1,20 euro. Eerder al waren de tarieven op de Koningin, Wil- helminaboulevard, het Palace- plein en het Vuurtorenplein verlaagd naar 1,80 euro per uur. In de winterperiode - van 1 oktober tot 1 april - gaat er van de tarieven nog eens dertig cent af. De voorgestelde verlaging van de tarieven gaati I Verenigd Noord! genoeg. In een i' gadering merkte F Duijndam op dal geld overhoudt a<}.r opbrengsten. Te11 tarieven - zeker ie met omliggende-^ jagen volgens hi* weg, met alle nel? mische gevolgen!. Wethouder Van r voorlopig niet VcJ rieven te verlage'1 brengsten de koi® treffen, betwijfelt' eerst de jaarrekjr ten." I katwijk - Voetbalvereniging Katwijk meent de oplossing te hebben voor de accommoda- tieproblematiek: binnen de ei gen hekken een multifunctio neel gebouw van twee lagen bouwen. Preses Jaap van de Bent en Wim Guijt maakten het plan deze week bekend. Op sportpark De Krom kunnen dan sportclubs, welzijnsinstel- lingen en andere organisaties terecht. Het plan sluit aan op het project 'Sport op de Stort', het voornemen van de gemeen te om sportclubs te verplaatsen naar de voormalige vuilnisbelt nabij hetzelfde sportpark. Die grootscheepse verhuizing is on der meer noodzakelijk, omdat veel verenigingen schreeuwen om een geschikte accommoda tie. Bovendien moeten aan de Zwarteweg, waar nu nog bij voorbeeld de atletiekvereniging Rijnsoever zit, ongeveer vijf honderd woningen verrijzen. Het nieuwe gebouw zou ook een dokterspost kunnen krijgen en kunnen dienen als wijkcen trum. ,,We voer1 ken met fitnessP Zij zitten u nog <f de, maar moetL verhuizen. Ze zijT aldus Guijt. De plannen ver! stadium. Eind de bouwtekenii bouwkosten schatting 1,1 m zitten nog wel ogen aan het staat het be geen bebouwinj het kader van Stort-project g niet dwarsliggen Ook parkeerca moedelijk geen een parkeerplaat balclub voor bijt aan de Tennis hondenuitlaatp ruimte voor m Wethouder Slii plan interessan er wegen, voet worden aang( wordt dat nog e door Paul de Tombe leiden - Ze vertelt het omdat het ieder een kan overkomen nu ook scheiden op latere leeftijd tegenwoordig niet meer buitengewoon is. Met welke bureaucra tie je dan te maken kunt krijgen, onder vond de Leidse Corrie Boehlee bij een zoektocht naar onderdak voor haar be jaarde moeder, nadat die de echtelijke woning in Voorschoten had verlaten. Meest bizarre opmerking die ze te ho ren kreeg: 'Ze kan toch een kamer hu ren?' „Natuurlijk kan ze een kamer huren", zegt Corrie Boehlee, „maar waar moet ze die dan van betalen. Van haar aow? Dat geld krijgt ze zelf nog niet. Om dat op haar eigen rekening te krijgen, moet ze ingeschreven staan op een an der adres en om zelf een onderkomen te krijgen moet ze een urgentieverkla ring hebben. Die krijgt ze niet zonder WVG-verklaring (wet voorziening ge handicapten). Hoewel haar huisarts een briefje heeft meegegeven waarin hij om medewerking vraagt bij het zoeken naar woonruimte 'in verband met haar ernstige relatieproblemen en haar astma', wildé de dame van de so ciale dienst van de gemeente Voor schoten die verklaring absoluut niet geven. Terecht misschien, maar haar opmerking dat mijn moeder maar een kamer moest huren, is natuurlijk be neden alle peil. Ze is 68, heeft bronchi tis en longemfyseem." Het is nog maar één aspect in het van- het-kastje-naar-de-muur-gevecht dat de dochter moet leveren om haar moeder geld en woonruimte te bezor gen. „Zelf kan ze dat niet omdat ze nog te emotioneel is door de scheiding na bijna 50 jaar huwelijk. En als ze niet emotioneel zou zijn, zou ze het vanzelf wel worden", stelt Boehlee sarcastisch vast. „Als je geen geld en geen huis hebt, zijn er een paar zaken die je moet zien te krijgen. Een akte van on vermogen, een inkomensverklaring van de belasting, een inschrijving op een tijdelijk onderkomen en een ur gentieverklaring om binnen redelijke termijn woonruimte te vinden. Als je daarop afgaat raak je verstrikt in een procedure waarin niemand je wil hel pen. Bijna iedereen die je nodig hebt, beschouwt je als een lastige klant die zo snel mogelijk de deur uit moet wor den gewerkt", constateert de veertiger als ze het rijtje afgaat. „Bij het belastingkantoor moest ik een uur wachten. Eenmaal aan de beurt kreeg ik te horen dat mijn moeder zelf moest komen om de inkomensverkla ring op te halen. Samen moesten we vervolgens weer een uur wachten, maar goed dat kan gebeuren. Vervol gens moesten we voor de akte van on vermogen naar de gemeente Voor schoten. We werden er aanvankelijk gewoon vergeten. Na enig aandringen van onze kant kwam het toch goed, waarna we voor woonruimte werden doorverwezen naar woningbouwver eniging Woonzorg. Daar werden we geholpen door een meisje dat alles moest vragen. Zo kwam ze erachter dat mijn moeder voor een urgentieverklaring een WVG- verklaring moest hebben en daarvoor werd ze weer terugverwezen naar de gemeente Voorschoten. Bij de sociale dienst werd haar duidelijk gemaakt dat ze die niet kreeg en later hoorde ik van anderen dat zo'n verklaring alleen Hillebrand: 'Ga naar de urgentiecommissie' „Als het mijn moeder was, zou ik vandaag nog een formulier invullen en een beroep doen op de hard heidsclausule bij de regionale ur gentiecommissie." Dat zegt Ron Hillebrand in zijn hoedanigheid als portefeuillehouder wonen van de regio Holland-Rijnland over de zaak van de bejaarde Voorschotense die op zoek is naar woonruimte. „Die kans zou ik in dit geval zeker pak ken", adviseert hij. „Omdat ze niet de zorg heeft voor inwonende kin deren is ze strikt genomen geen ty pe voor een urgentieverklaring, maar haar leeftijd en haar financiële toestand zouden aanleiding kunnen zijn van de standaardregeling af te wijken. Normaal bemiddelt een wo ningbouwvereniging daarbij, maar als ze naar het serviceloket bouwen en wonen in Leiden gaat, wordt ze ook geholpen met de aanvraag." Volgens Hillebrand had de mede werkster van de sociale dienst in Voorschoten moeder en dochter moeten wijzen op het bestaan van de urgentiecommissie, die hem ad viseert voordat hij beslissingen neemt in zulke gevallen. Over het karakter van de opmerking die wel zou zijn gemaakt, wil hij alleen kwijt dat 'intakers voorzichtig moeten zijn'. „Maar mevrouw kan natuur lijk betogen dat een huurkamer geen leefbare situatie oplevert ge zien haar leeftijd. De urgentiecom missie moet bepalen wat wel een passende ruimte is." meente Leiden'. „Daar moest mijn moeder zich laten inschrijven op haar tijdelijke adres - bij mij dus - en een afschrift van het inschrijfformulier moest dezelfde dag nog bij de SVB worden afgegeven. Dan was er een kans dat ze het geld aan het eind van deze maand zelf zou ontvangen. Nor maal gesproken moet dit weken tevo ren worden aangevraagd, maar de me dewerkster beloofde hier voorrang aan te geven als ze het formulier nog die dag had." Dat is simpel, dacht Corrie Boehlee: moeder vult het formulier in, we ma ken een kopie en brengen die zelf weg. „Maar zo eenvoudig werkt het niet. De dame achter het loket weigerde een kopie te maken. Die zou moeder bin nen enkele dagen worden toegestuurd. Nou, als ik daarop had moeten wach ten had ik hem nu nog niet gehad. Pas na lang aandringen met enigë stem verheffing, vulde ze zelf een ander for mulier in en zette er een stempel op." Na uren heen en weer rijden heeft haar moeder nu een bewijs dat ze in geschreven staat in Leiden. Op haar adres. „En natuurlijk mag ze hier blij ven", zegt Corrie Boehlee. „Maar ze moet natuurlijk eigen woonruimte hebben. Ik heb haar als woningzoe kende aangemeld bij Portaal. Daar komt ze als starter op de woningmarkt en als ze geluk heeft, is ze over een jaar over vier aan de beurt. Intussen blijf ik alles op. alles zetten om die urgentie verklaring te krijgen. Vier jaar inwonen bij je dochter is niet meer van deze tijd. Als het tegenzit in de relatie met de schoonzoon kan deze dochter straks ook die hele procedure in." Corrie Boehlee: „Bijna iedereen die je nodig hebt, beschouwt je als een lastige klant die zo snel mogelijk de deur uit moet wor den gewerkt." Foto: Henk Bouwman wordt gegeven als ze op medische gronden niet'thuis kon blijven wonen. Dat was niet het geval, dus ik begrijp het achteraf wel. Maar ik begrijp niet dat je dat niet even uitlegt, maar in plaats daarvan zo'n opmerking over een kamer huren maakt. Alsof de leef tijd, de relatieproblemen en de ge zondheidsklachten van mijn moeder niets voorstellen." „Als je in zo'n situatie terecht komt, ben je een speelbal van ambtenaren", snibt Boehlee. „En het ergste is dat je volkomen van ze afhankelijk bent. Ik begrijp dat er wetten en regels voor moeten zijn, maar een beetje mense lijkheid zou geen kwaad kunnen. Maar dat ben ik tot nu toe nauwelijks tegen gekomen." Ze maakt maar één uitzon dering. „Voor een medewerkster van de Sociale Verzekerings Bank (SVB). Die wilde alles proberen om de aow deze maand nog naar mijn moeder zelf te laten overmaken." Dat kan lukken omdat ze haar moeder in huis heeft genomen, maar als het lukt, 'ligt dat per se niet aan de ge- aanvragen worden gescreend door een aantal jongeren, de Pekoenja-assistenten. Zij bren gen een advies uit aan een commissie die de aanvragen beoordeelt. Daarnaast werken de assistenten aan een telefoni sche helpdesk en geven zo ad vies en begeleiding aan jonge ren die een subsidieaanvraag willen indienen. Binnen zes weken wordt over de aanvraag beslist. Caecilia van der Meer is pro jectcoördinator van Pekoenja. „Wij bestaan nu bijna vier jaar en groeien gestaag. Begonnen we met vijf aanvragen per maand, nu zijn dat er al dertig. Er is per project maximaal 2300 euro beschikbaar. Dat geld komt uit de verkoop van kin derpostzegels. De helft van de opbrengst daarvan gaat naar projecten in het buitenland, de andere helft wordt in Neder land besteed. En wij krijgen daar een klein deel van." Volgens Van der Meer wordt tweederde van de aanvragen gehonoreerd en de andere 33 procent dus niet „Vooral tegen de zomer zien we veel aanvra gen voor bijvoorbeeld muziek festivals. Maar wij vinden het in groepen luisteren naar mu ziek geen maatschappelijke meerwaarde hebben. Wat moet een proj eet dan wel bieden? Bijvoorbeeld scholieren die een ontmoetingsdag organiseren met kinderen uit een asielzoe kerscentrum, een jongerende- bat over terrorisme, een anti- pestweek of een hiphopcursus in een plaats waar weinig te be leven is." Van der Meer vindt dat er voor al voor de jeugd tussen de 13 en 16 maai- weinig te doen is. „Veel jongerenwerkers zijn wegbezuinigd en een café mo gen jongeren onder dè 16 nog niet in. Dus gaan ze vaak han gen op straat. Maar hangjonge ren zijn geen kansarme jonge ren en wij vinden het positief als ze de koppen bij elkaar ste ken om iets te organiseren. En die initiatieven willen we graag ondersteunen. Daar is Pekoen ja voor." Voor meer informatie: www.pekoenja.nl Eric-Jan Berendsen De zoektocht naar woonruimte voor een bejaarde gescheiden moeder Om jongeren bewuster te ma ken van de zin en het plezier van vrijwilligerswerk, worden zij opgeroepen zich een of twee dagdelen in te zetten voor kin derboerderij, bejaardenteh u is, wereldwinkel en andere organi saties. Bovenstaande is een activiteit die voor en door jongeren wordt georganiseerd. Onder het motto Wat jij wil, kan, on dersteunt jongerenfonds Pe koenja de activiteiten. Pekoen ja is het jongerenfonds van de Stichting Kinderpostzegels Ne derland en is gevestigd aan de Schipholweg in Leiden. Jonge ren tussen de 12 en 22 jaar die een activiteit willen opzetten 5 voor andere jongeren, kunnen bij Pekoenja geld aanvragen. Bijvoorbeeld voor een debat avond, talentenjacht, basket- balles of een multiculturele kerstmusical (pecunia is het Latijnse woord voor geld, red). Een activiteit moet voldoen aan een aantal voorwaarden. Zo moet het idee bedacht zijn door de subsidieaanvragende jongeren en moeten deze de activiteit zelf uitvoeren en af ronden. Verder moet het een echte doe-activiteit zijn met een maatschappelijke meer waarde. Een activiteit 'puur voor de lol' komt niet voor steun in aanmerking. De binnengekomen subsidie- Pekoenja wil jon geren door finan ciering de kans geven betrokken te zijn bij hun ei gen leefomge ving en daar ook verantwoorde lijkheid voor te dragen. Illustratie Jongerenfonds Pekoenja Onder'redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 ,De Blauwe Steen, die ai 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. r\

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14