Voortbestaan NedCar onzeker ECONOMIE Een auto kost net zo veel als een woning Akkoord soepeler arbeidstijden Fonds stopt liever geld in ins dan in Nederlands huis r steunt lag niet Acties in bouw na stuklopen CAO TUI wil volgende maand Holland Exel overnemen DaimlerChrysler neemt geen belang in Bornse autofabriek Premie geven op banen voor kansarme jongeren EU beschuldigt Noren van dumpen zalm l\Ê over stop :ie Imigran De Nederlandse ji Hoofdpijnpati- omdat farmaceut line stopt met de het medicijn Imi- de vereniging 00 migrainepati- igen over te stap- urdere variant, kost nu 10,65 per uwe middel gaat ér kosten. GlaxoS- emt de aantijgin- onzin'. „De nieu- der, maar patiën- '|r niets van omdat igoed Bovendien luwe medicijn Ftab 3t vijf keer sneller 3 het sneller in het it opgenomen." >n Thyssen ;aanstaal DUISBURG - De Arcelor en Thys- i samenwerken ïlingvan een angaanstaal voor tie. Dat uitzon- ;n tegelijkertijd e materiaal moet -ïeer veiligheid en Ivan het brand- loor verlaging van iet maximaal 20 amenwerking be ek en ontwikke- en verkoop ge- rlijk. Het materi- 06 beschikbaar m het jaar daarop jhikt bij de serie- "m auto's. in pompen irdolie op abië gaat de ca- djn olieproductie len. Het land is dagelijks 11 mil- 159 liter) op te vier jaar moeten Ijoen zijn, zei de ister van olieza- li gisteren. De leidde tot een van de olieprijs 50 dollarcent, olie noteerde gis- illar. De daling is van het relatief reer in landen als groot deel van de L Saudi-Arabië 19 miljoen vaten eft een voorraad d vaten, een oliereserves in de id grootste ker Europa and is de grootste n Europa. Het erde in het afgelo- tniljoen ton. t op de tweede miljoen ton. Dit ren gepubliceerde ~»uitse landbouw- De derde plaats len door Italië in. Nederland !e plek in met let nieuwe EU-lid •oor een half mil- er jaar. Unilever schaart st protest tegen de de supermarkt- i eur Brouwer van öods Nederland 1 NRC Handels- -Verander van |j )ve, Knorr, Ola en er meebetaalt J acties. Peijnen- t Heijn zijn juist in rikkeld omdat de de rechter leve- 'k van 600 gram Morgen doet de t uitspraak, lat de prijzen die /orig jaar afsprak, •lijven. woensdag 9 februari 2005 den haag/gpd- De onderhandelingen over een nieuwe CAO voor del40.000 werknemers in de bouwsector zijn afgebroken. Er is volgens de bouwbonden grote onenigheid over vroegpen- sioen, VUT en kinderopvang. Breekpunt was volgens de bonden dat werkgevers oude eisen opnieuw ter tafel brachten. Zoals in houding van loon bij ziekte en onbeperkt inroosteren zonder enige extra vergoeding. Bovendien zouden de werkgevers de bouw-CAO in 2008 helemaal willen afschaffen. "Daarmee gaat de klok honderd jaar terug", aldus CNV-bestuurder Postma. Bonden vrezen dat deze ontwikkeling de deur openzet voor een 'koppelbaas nieuwe stijl'. Woordvoerder Wouters van werkgeversorganisatie 'Bouwend Nederland geeft toe dat de werkgevers "af willen van het huidi ge dikke CAO-boekwerk". "Die biedt geen ruimte voor de flexi biliteit en kostenbesparing die de sector nodig heeft om te kun nen overleven." Wouters voorziet geen snelle hervatting van de gesprekken met de vakbonden. "We hebben fundamentele me ningsverschillen." De bonden kondigen 'keiharde acties' aan. Nadere plannen worden zo snel mogelijk bekend gemaakt. den haag/anp - Werkgevers en de vakbeweging zijn het giste ren eens geworden over een soepelere arbeidstijdenwet. De sociale partners gaan ervan uit dat met een overlegregeling binnen ondernemingen goede afspraken zijn te maken over werk- en rusttijden. Er komt meer flexibiliteit en maatwerk, zegt werkgeversorganisatie VNO-NCW. FNV-bestuurder Gortzak stelde gisteren dat de vakbeweging fors heeft ingeleverd vergeleken bij de huidige situatie. De be schermende maatregelen voor werknemers worden minder. Daar staat tegenover dat de re gels simpeler worden en daar door beter te handhaven zijn, aldus Gortzak. De wetgeving was volgens hem zo ingewik keld geworden dat zelfs de Ar beidsinspectie soms moeite had de regels te controleren. Nu bestaat er voor de arbeids tijden een standaardregeling en een overlegregeling, waarbij be drijven of branches in overleg met de ondernemingsraden of vakbonden van de standaard kunnen afwijken. Bovendien kunnen bepaalde sectoren aan de minister dispensatie vragen. In de nieuwe situatie wordt de standaardregeling geschrapt. „Wij zakken af naar de overleg regeling", zei Gortzak. Volgens CNV-bestuurder Van Splunder ligt de uitkomst tus sen de huidige en de Europese normen. Hij vindt dat de vakbe weging niet heeft ingeleverd. Het CNV is vooral büj dat de behoefte aan zondagsrust wordt gerespecteerd. Minister De Geus (sociale zaken) had werkgevers en vakcentrales in de Sociaal-Economische Raad advies gevraagd over vereen voudiging van de arbeidstijden wet. Het kabinet wilde minder regels en meer verantwoorde lijkheid voor burger en bedrif. Ook moest de regeling beter aansluiten bij Europese regels. sittard/stuttgart/gpd - Daim lerChrysler neemt geen belang in NedCar. Daarmee blijft de Born se autofabriek volledig in han den van Mitsubishi. Vakbond De Unie vreest voor het voortbe staan van NedCar op de langere termijn. DaimlerChrysler en Mit subishi laten bij NedCar de Smart Forfour en de Mitsubishi Colt bouwen. DaimlerChrysler onderhandel de de laatste maanden met Mit subishi over de overname van minimaal de helft of misschien wel een meerderheid van de aandelen van NedCar. Woord voerder Fröhlich van Daimler Chrysler liet gisteren echter we ten dat het Duits-Amerikaanse automerk na bestudering van verschillende opties geen be hoefte heeft aan een belang in de Limburgse fabriek. Om wel ke opties het ging, wil de zegs man niet zeggen. „We zijn in ieder geval niet toe aan uitbreiding van de capaci teit bij NedCar. Bovendien wordt de Smart Forfour er nu ook gemaakt zonder dat we aandelen hebben van de fa briek. Wel blijven we gewoon samenwerken met Mitsubishi en de contracten met NedCar worden eveneens gerespec teerd", zo zegt Fröhlich. DaimlerChrysler heroverweegt echter al enige tijd de strategie van dochter Smart. Daardoor zijn vorige maand de plannen om de Smart Formore, een va riant op de Forfour, in 2006 in de VS uit te brengen in de ijs kast gezet. Een uitkomst van deze nieuw te bepalen strategie wordt niet voor begin april ver wacht. Een Duitse analist van de automobielsector liet zich gisteren ontvallen dat Daimler Chrysler blijkbaar de optie wil Amsterdam/gpd - Charteraar Holland Exel wordt TUI Airlines Nederland. Volgens TUI-top- man Van der Heijden is een overname van de wankelende chartermaatschappij in maart zo goed als zeker: „We hebben uitgerekend dat in het zwartste scenario de gevolgen voor TUI te overzien zijn. Tenzij enorme lijken uit de kast vallen. Holland Exel vroeg vorige week uitstel van betaling. De maat schappij zette vervolgens de reisorganisaties voor het blok: óf investeren in het noodlijden de bedrijf, óf Holland Exel zou zijn vluchten staken. Thomas Cook, de tweede reisorganisatie van het land, haakte daarop af. De nummer één, TUI, stak 3 miljoen euro in Holland Exel. Volgens Van der Heijden is dat noodkrediet de opmaat voor een overname. TUI studeert nog op de wijze waarop Holland Exel wordt overgenomen: als geheel of in delen. Beide opties hebben risi co's. „Ik neig ertoe het bedrijf als geheel over te nemen," zegt de topman. „Mét de activiteiten op de Antillen." TUI voelt zich volgens Van der Heijden bijna gedwongen de maatschappij te redden. „We hadden voor onze langeafstandsvluchten terug kunnen gaan naar Martinair, maar dan kunnen we onze klanten de beloften uit onze brochures niet waarmaken." De ondergang van Holland Exel leidt er nu toe dat de grote touroperators met eigen maat schappijen gaan vliegen, omdat ze niet afhankelijk willen zijn van KLM-dochters Martinair en Transavia. „We wilden destijds Stunt met prijzen TUI gaat de komende zes weken stunten met prijzen van vakanties naar diverse verre bestemmingen om de vliegtuigen vol te krijgen na het debacle rondom lucht vaartmaatschappij Holland Exel. „De vakanties worden vaak wel de helft goedkoper: ongeveer 300 tot 700 euro. Volgens topman Van der Heijden is het de grootste lastminuteactie ooit in de Nederlandse reiswereld. De touroperator heeft de ko mende zes weken ruim 10.000 extra stoelen te verko pen naar bestemmingen, zo als Brazilië, Sri Lanka, Mexi co en de Dominicaanse Re publiek- met Air Holland en Holland Exel juist ontsnappen aan het feitelijke monopolie van Mar tinair op de lange afstanden," zegt Van der Heijden. „Mede daardoor is de markt van verre reizen verdubbeld en zijn die vakanties voor onze klanten veel goedkoper geworden. Dat kan je niet opgeven. Thomas Cook haalt, waar schijnlijk nog deze week, zijn Duitse luchtvaartdochter Con dor naar Schiphol als alternatief voor Holland Exel. Voor TUI is zelf een maatschappij in Neder land opzetten 'geen optie'. „Met Exel nemen we route rechten en slots op Schiphol over die voor een nieuwe maat schappij moeilijk te verkrijgen zijn." zegt Van der Heijden. De Smart 'Forfour', een vierzitsauto van DaimlerCrysler, wordt sinds vorig jaar geproduceerd bij NedCar in het Limburgse Born. Foto: ANP openhouden uit Smart te kun nen stappen en derhalve geen interesse heeft aandelen in NedCar over te nemen. Vakbondsbestuurder Keulen van De Unie vindt het heel slecht nieuws dat Daimler Chrysler geen NedCar-aande- len wil. „DaimlerChrysler is groter en financieel sterker dan het kwakkelende Mitsubishi dat nauwelijks middelen heeft te investeren in nieuwe model len", zegt Keulen. Hij is bang dat DaimlerChrysler op termijn geen auto's meer zal laten ma ken in Born. Keulen maakt zich dan ook grote zorgen over Ned Car als de levenscyclus van de Smart Forfour en de Mitsubishi Colt in 2008/2009 eindigt. „Mit subishi kan volgens mij nooit een capaciteit in Bom van 250.000 nieuwe auto's voor Eu ropa in zijn eentje opvullen", aldus Keulen. NedCar en Mitsubishi Motors vinden het allemaal niet zo'n vaart lopen. „Mitsubishi Corpo ration gaat zich nu nadrukkelijk bemoeien met Mitsubishi Mo tors", zeggen NedCar-woord voerster Tans en Nacass van Mitsubishi Motors Europe. Ze wijzen daarbij op de miljarden injectie die Mitsubishi Corpora tion, een enorm conglomeraat van bedrijven, onlangs deed bij zijn automobieldochter. Tans en Nacass zeggen dat er in 2006/2007 gepraat wordt over een opvolger van de huidige Mitsubishi Colt die door Ned Car gebouwd wordt. Hogere heffingen op vliegtickets Consumenten moeten bij de aanschaf van een vliegticket verge leken met 2001 nu ongeveer 18 euro meer betalen aan extra brandstof-, veiligheids- en milieutoeslagen- Per vervoersbewijs komt er gemiddeld 51 euro bij. Toch zijn tickets afgelopen jaar goedkoper geworden. Een gemiddeld ticket kostte vorig jaar 469 euro tegen 481 euro in 2003. Veel maatschappijen hebben beslo ten de tarieven te verlagen wegens de hevige concurrentie. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van de reisbrancheorgani satie ANVR. Reisbureaus verkochten het afgelopen jaar bijna 4 miljoen tickets, 5,5 procent meer dan in 2003. brussel/anp - De Europese Commissie beschul digt Noorwegen, dat geen lid is van de Europese Unie, ervan gekweekte zalm onder de kostprijs te verkopen in de EU. „Ze werken onder de produc tieprijs", zei commissievoorzitter Barroso, die gisteren de Noorse premier Bondevik ontmoette. Eind vorige week kondigde Brussel maatregelen tegen Noorse zalm aan. De EU stelt een maxi mum aan de import van kweekzalm uit Noorwe gen. Ook komt er een minimumprijs. De Noren zijn fel tegen deze maatregelen. Bondevik ont kent dat Noorse zalmkwekers hun producten op de EU-markt dumpen. „Ze werken niet onder de productieprijs. Daar hebben we zelf onderzoek naar gedaan." Barroso zei dat hij een quotum móest opleggen. „Het alternatief zou zijn dat we antidumpingmaatregelen moesten treffen." Noorwegen overweegt volgens Bondevik naar de Wereldhandelsorganisatie (WTO) te stappen. Dat zou zeer ongebruikelijk zijn, aangezien de Noren samen met de EU deel uitmaken van de Europe se Economische Ruimte. Bondevik zei gisteren dat hij hoopt de zaak buiten de WTO om voor half april te kunnen oplossen. Dan wordt de mi nimumprijs herzien. Bondevik en Barroso bena drukten de overigens uitstekende verstandhou ding tussen de EU en Noorwegen. De Noren be talen jaarlijks 225 miljoen euro aan de EU om de arme regio's in de tien nieuwe EU-landen te hel pen. Zij zijn daarmee guller dan menig EU-land. den haag/gpd - Bedrijven die kansarme jongeren in dienst nemen, moeten daarvoor een premie ontvangen van de over heid. Zo willen regeringspartij CDA en oppositiepartij PvdA de oplopende jeugdwerkloosheid bestrijden. Werkgevers die jongeren tot 24 jaar die zonder schooldiploma in de bijstand zitten een stage plek aanbieden, hoeven van de twee partijen minder sociale premies te betalen. Om het voor bedrijven extra aantrekke lijk te maken, zou dat voor alle jongeren tot 24 moeten gelden. Dat zou onder meer moeten worden betaald met het geld dat de gemeente uitspaart aan bijstand. Vandaag reageert staatssecretaris Van Hoof (soci ale zaken) op het voorstel. Als hij het plan niet overneemt, zullen CDA en PvdA (samen een kamermeerderheid) hem ertoe dwingen. „Werkgevers zijn huiverig kans arme jongeren aan te nemen", licht PvdA-kamerlid Bussema- ker toe. „Het gaat niet alleen om jongeren zonder diploma, vaak spreken ze de taal ook niet goed en moeten ze nog leren op tijd op hun werk te verschij nen. Bedrijven zijn bang dat als ze die jongeren aannemen, ze er niet meer vanaf komen. Bedrijven die hun nek uitste ken, hoeven als het aan CDA en PvdA ligt straks geen WAO-pre- mie meer voor hun jonge per soneel te betalen. Ook worden ze gecompenseerd voor het doorbetaalde loon bij ziekte. De werkloosheid onder jonge ren tot en met 23 jaar loopt al jaren op. Ruim 13 procent zit thuis. Het kabinet wil dit jaar 40.000 extra banen voor jonge ren te scheppen. Oud-werkge versvoorman Hans de Boer is ingehuurd om het bedrijfsleven over de streep te trekken. Hij is blij met het voorstel. Volgens hem heeft hij nu eindelijk iets te bieden wanneer hij bij de werkgevers langsgaat. aichi - In de Japanse prefectuur Aichi wordt dit jaar de Wereldten toonstelling gehouden. De bouw van het landenpaviljoen van Spanje is inmiddels een flink stuk gevorderd. In het opmerkelijke bouwwerk zullen concerten en dansvoorstellingen worden gegeven en kan de bezoeker er vanaf 25 maart terecht voor de typisch Iberische hapjes, tapas. Foto: EPA/Andy Rain - De grootste 'laar van Ne- inds, gaat zich •aanse en Scan- oningmarkten. In t het vastgoedbe- te stappen te kun- >r t^e re8*° s- Bouw- 'I ens bestuursvoor- al in gesprek met )or een eventuele in samenwerkings- ort zich komende 5 op het buiten- utgers in een toe- ie jaarcijfers. De vinst van de volle *BN Amro, wordt le grens gehaald, "dememing wil in opese top van itwikkelaars ho- 'ft Bouwfonds al tist van 285 mil- Doekt. Dat is een 7 procent ten op- 03. Met deze cij- iwfonds tot de top ic j ade vijf op het Europese vaste land. Dat Bouwfonds zich op de Spanje richt, heeft alles te ma ken met de gunstige woning markt daar. Spanje is koploper in nieuwbouw van woningen en de huizenprijzen stijgen er met gemiddeld 16 procent. Het eigen woningbezit in Spanje is hoog, 80 procent is koopwo ning. In Nederland is dat ruim 50 procent. Bouwfonds beweegt zich al lan ger op buitenlandse markten, vooral in Frankrijk, Duitsland en België. In Nederland wil Bouwfonds de grootste ontwik kelaar blijven, maar zal daar voor geen extra inspanningen verrichten op de woningmarkt. „De woningmarkt in Nederland is op dit moment redelijk even wichtig", aldus Rutgers. Volgens bestuurslid Bleker lig gen vooral de ingewikkelde procedures investeringen in Nederland in de weg. „Wij kun nen zo 15.000 woningen bou wen, maar door bijvoorbeeld de uitputtende regelgeving rond om de huizenbouw is het bijna onmogelijk om in het westen van het land nog iets te realise ren." Bouwfonds heeft afgelopen jaar bijna 10.000 woningen ver kocht, waarvan 7333 in Neder land. Voor dit jaar verwacht de vastgoedonderneming een lich te stijging van de Nederlandse verkoop. Het bedrag aan ver strekte woninghypotheken daalde vooralsnog van 6 naar 5,8 miljard euro. „Wij hebben niet meegedaan aan de prijzen slag op de hypotheekmarkt", verklaart topman Rutgers. Dat leek Bouwfonds op de lange termijn niet lucratief. In Nederland haalt het Bouw fonds wel steeds meer rende ment uit commercieel vastgoed als winkels en kantoren. „Wel iswaar gaat het slecht met de kantorenmarkt in Nederland", erkent Bleker. „Maar wij zitten in het topsegment. En dat biedt voldoende perspectief." door James McConigal den haag - „Het budget van een huishouden met een modaal in komen wordt voor 13 procent op geslokt door vervoerskosten (au to plus openbaar vervoer). Dat is net zoveel als huur of hypo theek. Wij raden mensen dan ook altijd aan goed naar hun au tokosten te kijken." Dat zegt Ga- briëlla Bettonville van het Nibud. „Als je een auto echt nodig hebt voor je werk of sociale contac ten, moetje hem niet wegdoen. Maar het kan altijd zuiniger." Een auto (klein model, vijf jaar oud, gemiddeld gebruik 16.000 kilometer per jaar) kost al gauw 354 euro per maand. Bij grotere of nieuwere auto's kan dat op lopen tot 430 (tweedehandsje) of 650 euro (nieuwe auto). Veel consumenten zijn zich niet be wust van de omvang van deze kosten. Daarin zit de afschrij ving (waardevermindering), maar ook de rente die je niet op een spaarrekening ontvangt. Journalist Wilko Voordouw schrok vorige week van zijn nieuwe netto-salaris en besloot meteen zijn 12 jaar oude auto, die hij niet dagelijks gebruikt, weg te doen. „Die 55 euro per maand kan ik wel beter besteden", dacht hij. Groei personenautopark Nederland 1900-2004 1900 20 '40 50 90 '92 '94 '96 '98 '00 '02 '04 Aantal personenauto's naar brandstof 2004 Benzine: 5,80 miljoen LPG: 261.000 Diesel: 1,09 miljoen Hij achtte zijn voertuig onver koopbaar en leverde hem voor de kiloprijs in bij een sloper. De 150 euro zijn slechts het begin van een grotere meevaller: 55 euro aan verzekering en belas ting (plus een paar tientjes voor de benzine) zijn slechts het zichtbare deel van de autokos ten. „Voor dat geld kan ik mak kelijk af en toe wat huren." Hij kiest ervoor 'gewoon' te hu ren. Er zijn echter ook bedrij ven als Green Wheels, die op af roep aan abonnees (vanaf 5 eu ro per maand) auto's per uur verhuurt. Voor feitelijk gebruik geldt een uurtarief van 2,50 tot 5 euro, plus een dubbeltje per kilometer en natuurlijk de brandstof. Dit alternatief is voor veel bin nenstadbewoners aantrekkelijk en niet alleen vanwege de kos ten. 'Waar léat ik die auto in he melsnaam'- in Amsterdam bij voorbeeld zijn parkeervergun- ningen zeldzaam in het steeds groter wordende deel van de stad waar betaald parkeren is ingevoerd. Maar ook met een vergunning is het vaak rondjes rijden op zoek naar een plek. Veel mensen willen echter toch in een eigen auto blijven rijden, ook al kost het hen een relatief flink deel van hun inkomen. Kijkend naar het consumenten gedrag op de automarkt kan het bijna altijd goedkoper. De ge middelde prijs van een nieuw gekochte auto is ongeveer 22 mille. Maar er is al een Japan nertje of Koreaantje te koop voor onder de 8 mille. De Consumentenbond wijst le den er al jaren op dat de aan schaf van een goede occasion in plaats van nieuwe auto veel geld scheelt. Op het moment dat de auto wegrijdt bij de dea ler begint de afschrijving. In het eerste jaar ongeveer 20 procent, de jaren erna 15. Vanwege de kwaliteit van de moderne auto wegen de eerste jaren extra re paratiekosten bij lange na niet op tegei^ de duizenden euro's die er paar jaar van de prijs af gaan. 'Maar auto's zijn emotie', we ten ze bij branche-organisatie Bovag al jaren en dus maken veel consumenten de rekensom maar liever niet. De Consumentenbond komt overigens deze week met een nieuwe dienst voor automobi listen. Op de website is een dossier te raadplegen met in formatie en raadgeving over al les wat met de aanschaf en be zit van een auto te maken heeft. Het autodossier (via www.con- sumentenbond.nl, doorklikken naar 'vervoer en reizen') bestaat uit een deel dat voor iedereen toegankelijk is en uit een deel dat is gereserveerd voor leden. Hierop kunnen via een keuze menu individuele vragen wor den gesteld over autotypes en over verzekeringsmogelijkhe den. Niet-leden die van dit laat ste een voorproefje willen heb ben, kunnen vanaf vrijdag bij de Consumentenbond een een- Half miljoen nieuwe Per jaar worden zo'n 500.000 nieuwe auto's verkocht. De gemiddelde aanschafprijs is 22,500 euro (1970: 3000 eu ro). Van dat bedrag is 65 pro cent de netto catalogusprijs, de rest is belasting. De mees te auto's komen uit Duits land (35 procent), Frankrijk (25 procent) en Japan (15 procent). Op de tweede hands-markt verwisselen per jaar 1,85 miljoen auto's van eigenaar, voor twee derde via bedrijven. Het gemiddeld aantal afge legde kilometers voor privé- rijders schommelt al jaren rond de 16.300 per jaar. Veel mensen zitten alleen in de auto: bestuurders legden in 2003 92,2 miljard kilometer af, passagiers 53,1 miljard. In de autobranche (van dea lers tot wasserette) ging in 2003 in totaal voor 52,1 mil jard euro om (ex. BTW). Er werken ruim 97.350 mensen, bij 12.300 werkgevers. malige nieuwsbrief per e-mail aanvragen (zie details op de speciale 'banner' vanaf die dag op de homepage). De site geeft ook uitleg over de formaliteiten van kentekenbewijs en wegen belasting en tips om te onder bandelen met de autoverkoper.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9