Rice: Nieuwe relatie Zwitserse medici behandelen Joesjtsjenko Europa en VS nodig BUITENLAND Terugtrekking Israël uit Gaza voorlopig het enige plan Partij Rasmussen wint Deense verkiezingen Europese Unie wil strijd tegen namaak opvoeren Debat over hamer en sikkel in EU Gemaskerd op carnaval records in sten Europa - In het mid- oosten van Europa steeds extreme kou. yë werd het in de Maandag op dinsdag aider nul, daar de peratuur ooit geme- arije stond het kwik q tien jaar. Beide •n nog steeds begra- en dik pak sneeuw. van Grie nd een temperatuur- jken en in Turkije ele honderden dor en van de buiten- de sneeuwval. gswerkers ij lawine Een lawine in de -bergen in het zuid- Polen heeft het le- ,an twee leden van dingsbrigade. De zaten enkele uren zij werden aange- nannen hadden op- trouilleren in een i toegankelijk win ed, maar in het ge- j werden aangetrof- pistes. overval >g zoek lag na de overval op consulaat in de »ofdstad Bern ont- e daders ieder llitie zoekt met •ht naar de drie it drietal was maan- het consulaat bin- en hield daar twee s vast. Een derde imen maar raakte ;n de politie het ge- paar uur binnen- a de drie verdwe- ingsbevel uitvoering i Zweden is een ar- i uitgevaardigd te- die ervan wordt 34-jarige miljo- ibian Bengtsson te oerd. Bengtsson luari op weg naar Söteborg gekid- ntien dagen later ten.Volgens de fa- tolitie is geen los- ijkt dood r Georgië merikaanse federa- FBI doet in Geor- ;k naar de dood vania. De Georgi- r werd vorige week roffen in een ap- de hoofdstad Tbi- soorzaak zou kool- rgiftiging door een ikachel zijn. In het et van de geruch- tia's dood geen on- 3BI onderzoekt ook band bestaat tus- i dood en een bom- dagen eerder. nen twee politie- het leven. iar tegen geestelijke lonesische aankla- een gevangenis- t jaar geëist tegen ;che moslimgeeste- tar Bashir wegens a tot het plegen aden. Justitie ziet t hoofd van het iatische terreurnet- i Islamiya, dat ach- bloedige aansla- n. Zo zou de 66-ja- et brein zijn ge- de aanslagen op er 2002. tegen erpers island en de Ver- [i zullen een ver- ikenen dat de ver- a raketwerpers aan. Het verdrag men dat terroris- leggen op gemak- oeren raketten en als de Amerikaan- de Russische Igla. omst wordt 24 fe- tekend op een bij- ssen de Ameri- üent George Bush che leider Vladimir Slowaakse hoofd- wa. lepal rt rebellen !- Het Nepalese le- !t hulp van de kampen van de rebellen aangeval- Nepalese media r tientallen opstan- gekomen. Een ïr van het leger be- ïn dat tijdens de ïiinste drie maoïs- od en een militair ïn. Sinds de nieu- m de macht is, zijn ïlitieke activisten door onze correspondent Hans Gertsen brussel - De Europese Unie en de lidsta ten moeten de strijd tegen nagemaakte producten opvoeren. De toename van dit soort producten is niet alleen een bedrei ging voor de Europese economie, maar ook voor de volksgezondheid, omdat ver valsers steeds vaker medicijnen en voed sel namaken. Dat zei de Hongaarse eurocommissaris voor belastingen en douane Laszlo Ko- vacs gisteren bij de presentatie van een rapport over vervalsingen en piraterij. Uit dat rapport blijkt dat de smokkel van na gemaakte producten in de eerste negen maanden van 2004 met vijftien procent is toegenomen ten opzichte van 2003. Ko- vacs komt later dit jaar na overleg met de lidstaten met een actieplan voor het be strijden van de namaakindustrie. Volgens het rapport nam de douane in de 25 lidstaten in de eerste negen maanden van 2004 bijna 75 miljoen nagemaakte ar tikelen in beslag met een geschatte waar de van 1 miljard euro. Maar volgens Ko- vacs is dat slechts het topje van de ijs berg. Wereldwijd zou de omvang van de namaakindustrie 400 tot 500 miljard euro bedragen, ofwel vijf tot zeven procent van de totale wereldhandel. Volgens de OESO (Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling) is de namaak industrie verantwoordelijk voor het ver lies van 200.000 banen in Europa. Het rapport signaleert een paar opvallen de trends. Zo verleggen vervalsers hun activiteiten steeds meer van dure luxegoederen zoals juwelen en horloges naar massaproduc ten zoals kinderspeelgoed, spelletjes en games. In 2003 werd bijna tien maal zo veel nagemaakt speelgoed onderschept dan in 2002. Zorgwekkend is ook dat steeds vaker za ken zoals medicijnen, medische appara tuur en auto- en vliegtuigonderdelen worden nagemaakt. CD's, dvd's, parfum, cosmetica en sigaretten blijven zeer po pulair bij de namaakindustrie.Vervalsers worden ook inventiever in het verbergen van hun fabrieken. Door nagemaakte producten via zeer ingewikkelde routes naar Europa routes te smokkelen, is de herkomst van veel producten moeilijk na te gaan. Volgens statistieken van de EU is China de grootste fabrikant van namaak - artikelen. Bijna zestig procent van alle nepartikelen is uit dat land afkomstig. Landen als Hongkong (zes procent), Maleisië (drie procent) en Taiwan (2,5 procent) zijn ook grote fabrikanten van namaak. De Euro pese Unie hoopt dat het aandeel van Chi na de komende jaren snel terug loopt omdat er met dat land onlangs een sa- menwerkingsovereenkomt op douanege bied is afgesloten. Volgens Kovacs moeten de effecten van die overeenkomst in de loop van dit jaar duidelijk worden. „We geloven dat de Chinezen oprecht van plan zijn het pro bleem aan te pakken", aldus de eurocom missaris. Condoleeza Rice, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, zwaait naar toeschouwers bij haar aankomst op het Elysee in Parijs. Zij sprak daar met de Franse president Chirac. Na haar bezoek aan het Midden-Oosten doet Rice Europa aan. Foto: Reuters/ John Schults PARIJS/ANP - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Condoleezza Rice heeft de Euro pese landen dinsdag opgeroepen een 'nieuw hoofdstuk' te openen in de relatie met de Verenigde Staten. Tijdens een toespraak in Parijs vroeg Rice Europa de „me ningsverschillen uit het verle den" opzij te schuiven en sa men te werken aan de bevorde ring van de vrijheid in de hele wereld. De minister kwam gis teren in Frankrijk aan voor een officieel bezoek. Rice deed alle moeite om de overeenkomsten in waarden tussen Frankrijk en de VS te be nadrukken. Beide landen ston den twee jaar geleden nog lijn recht tegenover elkaar toen het ging om de Amerikaanse plan nen voor een aanval op Irak. Frankrijk was fel tegen de Ame rikaanse opstelling. In haar eerste grote toespraak sinds haar benoeming deed Ri ce heel erg haar best om de me ningsverschillen uit het verle den bij te leggen die de transat lantische relaties nogal hebben verzuurd. Zij verklaarde dat 'Amerika bereid is met Europa samen te werken en dat Europa bereid moet zijn tot coöperatie met de VS'. Volgens de minister zal 'de geschiedenis ons niet beoordelen op onze menings verschillen, maar op wat wij sa men hebben bereikt'. De gemeenschappelijke waar den van de VS en Europa heb ben het volgens haar in het ver leden ook mogelijk gemaakt ti rannie af te schaffen en vrijheid en democratie te bevorderen, zei Rice. Zij verwees naar de val van de Berlijnse Muur en de ontwikkelingen in de richting van vrede op de Balkan en in Afghanistan. „Onze grootste prestaties liggen nog voor ons", verwees zij naar de toekomst. Wel maakte zij duidelijk dat Washington Europa als partner ziet en niet als tegenwicht voor de macht van de VS. De poging om de meningsver schillen tussen beide wereldde len te herstellen werd begeleid door een oproep om samen te werken aan democratisering van het Midden-Oosten. door onze correspondent Bob Kroon geneve - President Viktor Joesjt sjenko van Oekraïne heeft zich voor zijn dioxinevergiftiging onder behandeling gesteld van het Academisch Medisch Cen trum iri Genève. Over een dia gnose of eventuele therapie wil men daar niets kwijt. Maar prof. Renato Panizzon, chef dermatoloog van het met Genè ve samenwerkende Universitai re Hospitaal van Lausanne, zegt dat de Oekraïnse leider 'niet mag rekenen op een snelle ge nezing.' Het hardnekkige dioxinemole cuul wordt zo langzaam 'weg- gedistilleerd', dat Joesjstjenko over tien jaar nog steeds de helft van de hem toegediende dosis in zijn lichaam heeft. Bo vendien is hij geïnfecteerd met TCCD, de allergiftigste dioxine variant. „Het gaat hier om een soort tijdbom," aldus Panizzon. „Momenteel heeft hij al te kam pen met een duizend maal gro tere dosis dan het menselijk li chaam normalerwijze kan ver dragen." Wat zijn 'pokdalig heid' betreft kan een peeling met een C02 laser tijdelijk soe laas brengen, maar het neemt de oorzaak niet weg. Huidchi- rurgie om van de chlooracne in Joesjstjenko's gezicht af te ko men kan leiden tot het 'Mi- chael-Jacksoneffect' met lidte kenvorming, waarschuwt de Zwitserse dermatoloog. „Het probleem is dat het kleine, maar zeer hardnekkige TCDD- molecuul wordt opgeslagen in het vetweefsel. Het dringt ge makkelijk in de cel door en bindt zich met het DNA en de desbetreffende genen," aldus Panizzon. „Dat heeft invloed op de alge hele stofwisseling, niet alleen de huid. Ogen, lever, spijsverte ring en het zenuwstelsel kun nen ook worden aangetast." TCCD, berucht van de Sovesor- amp, is een mycotoxine dat door de Russen in Afghanistan werd ingezet onder de aandui ding T2, en door de Amerika nen als het ontbladeringsmid- del 'Agent Orange,' in de Viet- namoorlog. De specialisten van de Weense Rudolphinerkliniek, waar Joesjtsjenko zijn eerste behan deling onderging, zien nog steeds heil in een therapie met olestra, een soort synthetisch vet, dat de dioxinemoleculen aan zich kan binden. Panizzon heeft hier geen oordeel over. „Het grote probleem is, dat we nog nooit met een patiënt te maken hebben gehad met zo'n overweldigende dosis van dit gif," verzucht Panizzon. „We staan hier voor een medische uitdaging van de eerste orde." In de Europese Unie moet een debat komen over de vraag of symbolen uit de communisti sche tijd, zoals de hamer en sik kel, verboden moeten worden. Dat heeft eurocommissaris Frattini (Justitie) geantwoord op vragen van europarlementa riërs uit Oost-Europese landen. De parlementsleden hadden Frattini gevraagd om een ver bod op gebruik van het haken kruis, waaraan Frattini werkt in het kader van een Europese an- tiracismewet, uit te breiden naar symbolen van een andere dictatuur uit de twintigste eeuw: het communisme. Frattini vindt dat zo'n verbod niet past in een antiracismewet, maar wil nu dus wel een debat over de hamer en sikkel. Zittende coalitie kan verder regeren door onze correspondente Windy Kester kopenhagen - De liberaal/con- servatieve regering van Dene marken blijft nog vier jaar zit ten. Dit blijkt uit de eerste uit slagen na het sluiten van de stembussen gisteravond. De liberale partij Venstre van premier Anders Fogh Rasmus sen (52) behaalde 29 procent van de stemmen. De sociaal democraten leden een histori sche nederlaag en moeten het doen met 26 procent. Dit is het slechtste resultaat voor de partij in 90 jaar. Met steun van de conservatie ven en de extreem populisti sche Danske Folkeparti heeft Venstre een ruime meerderheid van 93 van de 175 zetels in het parlement de Folketing. In een eerste reactie zei een woordvoerder van Fogh Ras mussen dat het belangrijkste is dat de partij haar regerings macht en de functie van pre mier behoudt. De sociaal-democraten wijten hun verlies aan het feit dat ze er niet in geslaagd zijn zichzelf te profileren als een duidelijk al ternatief. De premier schreef drie weken geleden verkiezingen uit omdat hij wilde profiteren van het gunstige economische klimaat en het feit dat zijn partij het goed deed in de opiniepeilin gen. De verkiezingsbelofte van de regering luidt: geen verande ringen. Wel ligt er een plan om het makkelijker te maken crimine len zonder Deens staatsburger schap het land uit te zetten. De populariteit van de regering is de afgelopen jaren gestegen door een aantal maatregelen die het voor buitenlanders moeilijker maken om zich in Denemarken te vestigen. De korte campagne ging voor namelijk over het behoud van de verzorgingsstaat, hervormin gen van het belastingstelsel en het bevorderen van de integra tie van buitenlanders. Opvallend was vooral het ont breken van buitenlandse on derwerpen in de discussie. De nemarken neemt deel aan de coalitietroepen in Irak, maar een debat over de voors en te- gens hiervan, is nauwelijks ge voerd. Het Scandinavische land staat buiten de eurozone en doet niet mee aan de gemeen schappelijke defensie en justi- tiepolitiek. Over meer aanslui ting bij de rest van Europese Unie is de afgelopen weken ook helemaal niet gesproken. Uit vrees voor terreuraanslagen vanwege de Deense deelname in Irak was de politie op de ver kiezingsdag in staat van paraat heid. De geheime dienst en de politie zouden maatregelen hebben genomen om de veilig heid van de kiezers te waarbor gen, maar wil hier geen com mentaar op geven. De definitieve resultaten wor den in de loop van vandaag verwacht. santa cruz - Een fraai uitgedoste jongen houdt een masker voor bij een carnavalsparade in Santa Cruz op het Spaanse eiland Tenerife. Foto: EPA/ Ramon de la Rocha door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De topconferentie van Sharm- el-Sheikh is geëindigd met de verwachte wederzijdse beloften van premier Ariel Sha ron van Israël en de Palestijnse president Machmoud Abbas over een staakt-het-vuren. In de regio hangt een sfeer van voorzichtig optimisme, met de nadruk op voorzichtig. „Eerst zien, dan geloven," is de over wegende reactie onder gewone Israëliërs en Palestijnen. Ze hebben de afgelopen jaren te veel staakt-het-vurens zien mis lukken en teveel als historisch aangekondigde diplomatieke processen op niets zien uitlo pen. De beloften van Sharm- el- Sheikh moeten een nieuwe ont wikkeling inluiden. Niet in de richting van een duurzame vre desregeling - die is nog heel ver weg - maar van stabilisering. Als de aangekondigde vertrou wenwekkende maatregelen niet worden uitgevoerd is het jong ste staakt-het-vuren hetzelfde lot beschoren als de negen voorgaande. De Palestijnse be volking moet zo snel mogelijk ervaren dat het staken van het geweld leidt tot een verlichting van Israëls greep en tot econo mische verbeteringen. In de komende weken en maanden zijn nieuwe spannin gen onvermijdelijk. De onder handelingen over de vrijlating van gevangenen in een geza menlijke Israëlisch-Palestijnse commissie zullen niet leiden tot een door alle Palestijnen toege juichte uitkomst. Het werk aan Israëls omstreden afscheidings barrière op de Westelijke Jor- daanoever gaat gewoon door, net als de bouw in Israëlische nederzettingen. En spectaculaire ontwikkelin gen aan het diplomatieke front zijn voorlopig niet te verwach ten. Het zal president Machm oud Abbas moeite kosten de milities ervan te overtuigen dat de wapenstilstand langer moet duren dan een paar weken of maanden. Aan de andere kant kan hij rekenen op steun van een flink deel van de bevolking, dat de intifada-ellende zat is. Veel Palestijnen menen dat een hervatting van het geweld on vermijdelijk is als de partijen niet onmiddellijk beginnen met een diplomatiek onderhande lingsproces. Maar uitvoering van de Routekaart, het in 2003 gelanceerde internationale vre desplan, is voorlopig niet aan de orde. Bij haar recente bezoek aan Is raël en de Palestijnse gebieden heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Con doleezza Rice, het plan niet eenmaal op eigen initiatief ge noemd. Met geestdrift daaren tegen begon ze zelf over Sha- rons Losmakingsplan. Over vier maanden wil de Israëlische pre mier beginnen met de uitvoe ring. Alle Israëlische nederzettingen in de Gazastrook, plus vier op de Westelijke Jordaanoever, zullen worden ontmanteld. Daarna trekt het leger zich uit Gaza terug. „Ik kan er niet ge noeg de nadruk op leggen hoe historisch en hoe fundamenteel dat besluit is," zei Rice over Sharons initiatief. „Na alle stap pen voor- en achteruit die we de afgelopen dertig jaar hebben gezet, is het teruggeven van grondgebied een grote stap voorwaarts." Werken aan het Losmakings plan betekent automatisch dat de Routekaart in de afzienbare toekomst geen kans maakt. Sharon ligt al zo overhoop met de kolonisten en de rechter vleugel van zijn Likud-partij over de ontmanteling van ne derzettingen in de Gazastrook, dat hij zijn politieke graf zou graven als hij ook nog eens maatregelen zou nemen tegen nederzettingen op de Westelij ke Jordaanoever. De Amerika nen begrijpen dat en zijn bereid de Routekaart te negeren tot de Israëlische terugtrekking uit de Gazastrook een feit is. In een ideale wereld zouden Is raëliërs en Palestijnen de rust aan het front gebruiken om zo snel mogelijk te gaan praten over een duurzame regeling van hun conflict. Maar de poli tieke werkelijkheid gebiedt te zeggen dat Sharon en Abbas het daarover nooit eens zullen worden. De internationale gemeenschap kan het afdwingen van de Rou tekaart blijven gebruiken als stok achter de deur, maar voor lopig is er maar een plan dat een reële kans op uitvoering maakt en dat is de losmaking. Het is beter die kans te grijpen dan voor de zoveelste maal met lege handen te staan.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7