'Veevoer in mestbakken vervoerd' i TOYOTA INESS NEWS - BINNENLAND 2 Pechdiensten richten zich op jeugd en doven Lekke band kan autobezitter flink op kosten jagen Praten helpt het best tegen eerwraak Paul Scheffer denkt na over PvdA-leiderschap Snelle groei besmettingen rode hond Studenten op de vlucht /oor skiënde brandweer iverleden woensdag 9 februari 2005 Op Mallorca is de b Militaire Willem- yUlrici overleden. 11 familie gisteren lakt. Ulrici is 83 jaar [ij was als militair ■stief in Nederlands- Lesië. Hij schopte ";apitein van het ifanterie van de ^andmacht. Ulrici op Mallorca gecre- et kspiegel De komende lordt in Rotterdam met een riegel. Dat is een paal met ver- 1 die vrachtwagen- luidelijk laat zien of •r rechts naast hen verwachting leidt ng tot minder ver ifiers. Voorwaarde fser pal naast de a staat. Afgeschei- len vallen dus bui- neester «veiligd ente - Burgemees- ;ld van de gemeente snte heeft beveili- >n, nadat een man nlijk bedreigd had. oerder van de ge le gisteren niet zeg- èveiliging ze krijgt Een woonwagen- de gemeente heeft iter bedreigd om- idplaats is kwijt- lan heeft net bijna igenisstraf achter leen ruimte "tdeelronde ""•Minister Zalm van inkt dat het dit en beter gaat met de anciën. Miljarden- ;n zullen niet meer laar er zal ook geen ;oor 'grote uitdeel- vorm van extra astenverlichting, zo »n. Zalm wil voor geven aan de verla- tancieringste- ;esproken in het Dat tekort lijkt zijn uitgekomen op üus iets onder de sp^m van 3 procent. it aangifte nlia )e Immigratie- en tdienst (IND) heeft aangifte gedaan ^rkerkelijke vluch- Hiisatie Inlia we- Hmloop brengen Dat van de De Groningse ir steun aan asiel- irekt sinds kort ver- ïntiteitskaarten Ïedeerde asielzoe- 1 de gemeentelij- ig zitten en geen Vervoerders slaan alarm zoetermeer/anp - Veevoeder wordt „regelmatig" in vuile con tainers en laadbakken vervoerd. Dit verontreinigde transport vormt een „risico voor de voed selveiligheid", stelt vervoersor ganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) in een brief aan het ministerie van landbouw. De transportsector vindt dat er beter gecontroleerd kan wor den op het vervoer van veevoer. Het halfjaarlijkse toezicht zou bij de poort van de fabriek moeten plaatsvinden en niet meer zoals nu gebeurt van ach ter het bureau. Omdat het Pro ductschap Diervoeder en enke le voederfabrikanten volgens de briefschrijvers niet willen mee werken aan een nieuw protocol voor de controles, heeft TLN aan minister Veerman van landbouw gevraagd te bemid delen in deze kwestie. De minister vindt dat de kwes tie een zaak van het product schap is. Hij zal het schapsbe- stuur informeren over de be zorgdheid van TLN en hij wil „verscherpt" in de gaten hou den of de sector zich aan de re gels houdt. Aanleiding voor de TNL-brief is een rapport uit 2003 over mi lieucriminaliteit, dat vorige week naar buiten werd ge bracht door dierenrechtenorga nisatie Wakker Dier. Hierin wordt ook gerommel in de vee- voersector aan de kaak gesteld. De transportwereld zegt zich te „herkennen" in de geschetste problemen. TLN denkt dat controle op ver voer van veevoeder beter kan en moet om zo het transport met vervuilde containers te on derscheppen. Nu komt het nog geregeld voor dat veevoer wordt getransporteerd in con tainers waarin bijvoorbeeld mest heeft gezeten. Bij controles op de werkvloer kan dat beter aan het licht ko men. De controle op vracht brieven is vaak niet afdoende omdat deze niet altijd aangeven dat er een vervuilende stof in een container heeft gezeten. Ook moeten de controleurs er beter op toezien of het vervoer wordt gedaan door een gecerti ficeerde transporteur. Wakker Dier voelt zich „ge steund" in het pleit dat de pro blemen in de veevoersector niet als achterhaald en verleden tijd afgedaan kunnen worden, zoals het kabinet vorige week in de bat met de Kamer deed. stellen." Over zijn inhoudelijke bezwaren tegen Bos wil hij zich niet uitlaten. Scheffer, bijzon der hoogleraar grootstedelijke problematiek aan de Universi teit van Amsterdam, trok in 2000 de aandacht met een arti kel over de integratie van al lochtonen, 'Het multiculturele drama', dat de aanzet vormde voor een maatschappelijke dis cussie over dit onderwerp. Hij was in het verleden medewer ker van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, maar hij is nooit in een politieke functie actief geweest. De woordvoe derder van Bos zegt in een reac tie dat Bos „alle tegenkandida ten verwelkomt, dus ook deze". De woordvoerder wil niet zeg gen of Bos al met Scheffer heeft gesproken over diens mogelijke voornemens. Wel wijst hij erop dat Bos anderhalve week gele den tijdens een PvdA-congres brede steun kreeg voor het nieuwe beginselprogramma dat toen werd gepresenteerd. den haag/anp - Publicist en wetenschapper Paul Scheffer denkt er over na om zich kandi daat te stellen voor het lijsttrek kerschap van de PvdA bij de Tweede - Kamerverkiezingen van 2007, maar neemt daarover pas volgend jaar zomer een be sluit. Dat heeft hij gisteren laten weten. Berichten dat hij nu al besloten zou hebben zich kan didaat te stellen noemt hij „on gelofelijk voorbarig". „Ik denk erover na, zoals ik over veel dingen nadenk in mij leven." Scheffer heeft een gesprek ge had met partijvoorzitter Koole, maar dat ging volgens hem „uitsluitend over de procedure le kant van de zaak. Over wat je moet doen als je je kandidaat zou willen stellen." Maar daar uit mag volgens hem absoluut niet worden afgeleid dat hij al serieuze plannen in die richting heeft. Scheffer (50) laat doorscheme ren weinig te zien in de huidige PvdA-leider Bos. „Je overweegt niet voor niets je kandidaat te den haag/gpd - Het aantal be smettingen met ronde hond groeit. De afgelopen vijf maan den zijn er 69 gevallen gemeld terwijl dat er over heel 2003 slechts één was. De besmette kinderen en twee zwangere vrouwen waren op één na niet ingeënt. Eerder groeide al het aantal gevallen van kinkhoest. Vier procent van de kinderen wordt niet tegen rode hond in geënt, omdat de ouders dat weigeren. In vrijwel alle geval len gebeurt dat op religieuze gronden. Nederland kent geen vaccinatieplicht en daadoor is het de verantwoordelijkheid van de ouders om hun kinde ren te laten inenten. De meeste meldingen van rode Hond komen uit de GGD-re- gio's Rivierenland (18), Gelder land-midden (14) en Twente (13). Daarna volgen midden- Nederland (10), Zuid-Holland zuid (5), Gelre-IJséfc (4), IJssel- Vecht (3) en Noord-West Velu- we (2). Rode hond is een betrekkelijk goedaardige infectieziekte. Tij dens de eerste drie maanden van de zwangerschap kan de infectie leiden tot tragere groei van de foetus, vroeggeboorte of zelfs dood. Ook kunnen bij het kind beschadigingen en afwij kingen ontstaan aan het ge hoor, centrale zenuwstelsel, ogen en hart. Vaccinatie vindt plaats op de leeftijd van veertien maanden en negen jaar. Sinds 187 wor den niet alleen meer meisjes gevaccineerd, maar ook jon gens. Dat leidde er toe dat het aantal infecties daalde van 320 in 1987 naar minder dan twin tig per jaar. den haag/anp - De 'vluchtstrookcon- currentie' is groeiende, zo blijkt uit nieu we diensten van de ANWB/Wegenwacht en tegenvoeter Route Mobiel. Waar de ANWB sleutelt aan de „pechperceptie" van jeugdige automobilisten, richt Route Mobiel zich op dove of slechthorende weggebruikers. De ANWB denkt met jongere asfaltrid- ders mee. Beginnende chauffeurs ko men er volgens de auto-organisatie over het algemeen op de vluchtstrook pas achter dat alleen een ter plekke aange gaan lidmaatschap van de Wegenwacht hen op de plaats van bestemming brengt. En lid worden als het leed al is geleden, blijkt een dure zaak: 145,62 eu ro om precies te zijn. Vorig jaar schreef de Wegenwacht op die manier 3964 nieuwe leden in. Voor automobilisten van 18 tot en met 24 jaar introduceert de auto-organisatie derhalve het startpakket. De jongere weggebruiker kan gratis lid worden van de Wegenwacht. Alleen als in het eerste jaar een monteur te hulp moet worden geroepen, wordt de jaarprijs van 17,37 euro in rekening gebracht. In het tweede jaar kost het pakket 25,62 euro waarna de deelnemer in het derde jaar in het re guliere tarief (51,25 euro) belandt. Het startpakket is voor de ANWB ook een nieuw wapen in de strijd met con current Route Mobiel, die de afgelopen maanden al heel wat klanten van de ANWB/Wegenwacht heeft „overgeno men". Maar op de dag dat de Wegen wacht zijn starterspakket wereldkundig maakt, komt Route Mobiel ook met een snelwegnoviteit: de pech-sms, bedoeld voor de dove of slechthorende wegge bruiker. Normaal hebben zij altijd een horende nodig om de alarmcentrale op de hoogte te brengen van mechanisch leed, aldus Route Mobiel. Het bedrijf heeft zijn cen trale nu zo aangepast dat de automobi list (vanaf 1 maart) ook per sms en via teksttelefoon pechgevallen kan melden. De service is opgezet in samenwerking met een telefoonaanbieder en Signaal, platform voor doven en slechthorenden. den haag - Studenten kunnen beter hun heil gaan zoeken in landen waar de studie nog te betalen is. Daarom opende studentenvakbond LSVb gisteren het reisbureau Weg-met-studenten voor het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. Favoriete reisbestemming is Finland, waar studenten geen collegegeld hoeven te betalen. Via een website verloot de LSVb een vliegticket naar dit land (enkele reis) onder studenten. Met de ludieke actie protesteerde de studentenvakbond tegen de dreigende stijging van het collegegeld in Nederland. De politie nam de naam van de actie nogal letterlijk. Vlak na de opening moest de LSVb het reisbureau alweer opbreken omdat de vergun ning voor de actie niet in orde was. Foto: ANP/Toussaint Kluiters den haag/gpd - Bij steeds meer nieuwe auto's kan een lekke band de eigenaar honderden euro's kosten. Het gaat om au to's die in plaats van een reser vewiel een spuitbus aan boord hebben, waarmee schuim in de band moet worden gespoten. Door het schuim wordt de band volstrekt onbruikbaar. Autofabrikanten vervangen de band voor een reparatiekit, vanwege de ruimtewinst die dat oplevert. Ook bespaart het weg laten van een reservewiel ge wicht. Fabrikanten die de spuit bus gebruiken zijn onder meer Opel, BMW, Mercedes, Smart, Kia en Seat. Door het schuim via een ventiel in de band te spuiten, wordt deze opgevuld en weer op spanning gebracht. De eigenaar kan zo weliswaar eenvoudig de garage bereiken, maar de met schuim gevulde band is rijp voor de afvalbak. „Het schuim is niet meer uit de band te krij gen", zegt een ANWB-woord- voerder. „Dat betekent automa tisch dat je een nieuwe band aan moet schaffen." Volgens de ANWB-woordvoer- der brengt dat een risico met zich mee. Als je twee banden met een verschillende profiel dikte op één as monteert, krijgt de bestuurder sneller last van aquaplaning en loopt hij het gevaar de macht over het stuur te verliezen bij het maken van een noodstop. Het is daarom volgens de ANWB raadzaam twee nieuwe banden te laten monteren. De kosten van één lekke band kunnen daardoor oplopen tot enkele honderden euro's. Secretaris Ruud Spuijbroek van de ondernemersvereniging van de banden- en wielenbranche Vaco raadt aan het spuitbusje alleen in uiterste nood te ge bruiken. Verstandiger is volgens hem de nooddienst te bellen, die een reserveband meeneemt. Als je toch een spuitbus ge bruikt, is het belangrijk om zo snel mogelijk een garage of bandenspecialist op te zoeken. Dat schuim hardt waanzinnig snel. Het kan zelfs aan de velg gaan hechten. En dan ben je wel even bezig het er af te krij gen." - Zes Alkmaarse den die op winter- Jaan met een worden op het )en bij de brand- ndant. Want met fierbusje op vakan- iiiet. De brand- ca^eggen dat busjes <rden uitgeleend. 1 uur per dag het hele jaar door klaar voor de ge meenschap. 's Nachts moet je voor het minste of geringste je bed uit. Dus gebruik maken van zo'n busje - wat iedereen doet - moet je zien als secundaire ar beidsvoorwaarden", zegt een van de brandweerliedën. Een toerist uit het Brabantse Best zwengelde de kwestie van uit Oostenrijk aan. (advertentie) Landelijk coördinator politie ziet niets in inschakelen inlichtingendienst door Jaco van Lambalgen den haag - Het voorkomen van eerwraak is een kwestie van heel behoedzaam manoeuvre ren. „Zeker in het begin van een zaak, als je gehoord hebt dat er mogelijk eerwraak dreigt, moet je voor alles voorkomen dat de familie weet dat de poli tie van de zaak op de hoogte is." Willem Timmer, landelijk coördinator eerwraak van de politie, is heel stellig. ,Als de politie in beeld is, ligt de eer op straat. Dan kan je op je vingers natellen; hier wordt morgen ie mand doodgemaakt." Timmer is bij de politie Haag landen al jaren betrokken bij 'multi-etnisch' politieoptreden. Sinds 1 oktober is hij landelijk coördinator eerwraak. Na de re cente moorden op een aantal vrouwen die zelfs in Blijf-van- mijn-Lijf-huizen niet veilig ble ken voor hun man of familie, staat eerwraak volop in de be langstelling. Overigens worden net zo veel mannen als vrou wen vermoord omdat zij de fa milie-eer geschonden hebben. „Maar die vallen niet zo op, er zijn geen huizen voor bedreig de mannen," zegt Timmer. De Tweede Kamer spreekt mor gen over eerwraak met minis ters Verdonk (integratie) en Donner (justitie). Als voor schotje bepleitte WD-Kamerlid Hirsi Ali vorige week dat inlich tingendiensten ingeschakeld moeten worden, om via afluis teren moorden te voorkomen. „Ik heb geen behoefte aan dat soort informatie", zegt Timmer onomwonden. „In de meeste onderzoeken die ik heb meege maakt bleef het ijzingwekkend Ayaan Hirsi Ali wil de inlichtingendiensten inschakelen in de strijd tegen eerwraak. Archieffoto: GPD/Harmen de Jong stil op de telefoonlijn. Vergeet niet dat mensen die afkomstig zijn uit landen met totalitaire regimes ervan uitgaan dat ze worden afgeluisterd." Zijn aanpak is gebaseerd op netwerken, op goede contacten tussen de wijkagenten en de mensen in hun wijk. En de poli tie moet alert zijn, ze moet we ten hoe ze achter de melding van een meisje dat vermist wordt, een geval van eerwraak kan herkennen. „We hebben hier een aantal kenmerken ont wikkeld waarop alle aangiften en meldingen getoetst worden. Op die manier filteren we mo gelijke eerwraak-gevallen er uit", legt Timmer uit. Zo moet er bij stalking, bedreiging en mishandeling een rood lampje gaan branden. „We registreren geen etnische achtergrond. Buitenlanders van de derde ge neratie zijn immers gewoon Nederlanders. En stel dat onder autochtonen eerwraak opeens gangbaar wordt. Dat mogen we niet missen." Als vermoed wordt dat een fa milie een meisje wil straffen omdat zij omgaat met een niet- moslim, of omdat ze bijvoor beeld topless heeft liggen zon nen proberen wijkagenten in de buurt te weten te komen wat er speelt. Regelmatig wordt daar bij een beroep gedaan op imams. Die worden oök ge vraagd met de familie te praten, om de dreigende moord te voorkomen. Een van die imams is A. Khairoun uit Utrecht. „De imam heeft toch een machtspositie", zegt Khairoun. „We praten met de vader en met het meisje. Ik vertel bij voorbeeld van de profeet die tij dens het vrijdaggebed zijn dochter de moskee in zag ko men, en haar op schoot nam. Tijdens het vrijdaggebed! Ik praat over de liefde van een va der voor zijn kinderen. Of ik spreek met de Nederlandse jon gen waar een islamitisch meisje op verliefd is, en vraag hem of hij wil overwegen moslim te worden. Als je echt van elkaar houdt, worden problemen klei ner", zegt hij vol overtuiging. Niet alleen families en politie maar ook imams vragen om ad vies. Khairoun is aangesloten bij de Vereniging van Imams in Nederland. „Daar wordt veel gediscussieerd hoe zulke zaken aangepakt moeten worden. Imams die de taal niet spreken en hier maar twee of drie jaar blijven, snappen soms niets van de Nederlandse samenleving." Bemiddeling en gesprekken helpen, daarvan zijn de imam en de politieman overtuigd. „Ik denk dat ik honderden doden heb weten te voorkomen de af gelopen jaren", zegt Timmer. Maar het lukt niet altijd. „Soms is iemand vastbesloten", ver zucht Khairoun. „Daarom moeten ook families die ogenschijnlijk vrede hebben gesloten in de gaten gehouden worden. Gewoon na een paar maanden weer eens bellen hoe het gaat", benadrukt Timmer. „Wij zijn er het meest mee ge holpen als de politiek deze week erkent dat het opbouwen en onderhouden van netwer ken in de wijken daarvoor van levensbelang is." Corolla Verso. Vanaf €21.990,-/€415,- p.mnd. Representatief en praktisch. Zeer flexibel. De veilig ste in zijn klasse. Nu met Business-line pakket: Park Distance Control en geïntegreerd DVD-navigatie- systeem met filemelding en alternatieve route! Nu €890,-. Uw voordeel: ruim €1.400,-! Meer info: V1O8OO - 0369 of ga naar www.toyota.nl wij Coro KÉ ril teeP W) TODAY TOMORROW TOYOTA

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5