nujiipM KORTING 1' Liquidatie op vluchtstrook snelweg A50 BINNENLAND 1 NOS, De Mol en RTL jagen op voetbalrechten Vrijdag uitspraak in Zuid-Afrikaans proces-Konings 3VO wil hekken op viaducten Rijswijk Op internet nog volop extremistische teksten Atleet Monsels niet vervolgd in Suriname Hulshoff 'Hef traditionele buslijn op' 'Kroongetuige Nomads liegt' Identiteit doden nog onbekend kaapstad/anp - In het proces tegen Ferdinandt Mostert, die onder meer verdacht wordt van de moord op de Nederlandse studente Marleen Konings, wijst de Zuid-Afrikaanse rechter Van Reenen vrijdag vonnis. Dat bleek gisteren in Kaapstad tij dens het proces voor het Hoog gerechtshof. Het openbaar ministerie houdt de 47-jarige verdachte verant woordelijk voor de dood van Marleen Konings in december 2003. De jonge vrouw werd do delijk getroffen door kogels, af gevuurd door Mostert in de Tradouwpas bij de plaats Swel- lendam in de Kaap Provincie. Zelf houdt de gedaagde het op een ongeluk. Het OM had een 23 punten tel lende aanklacht opgesteld te gen de verdachte. Op zestien daarvan bekende hij schuld bij aanvang van de rechtszaak in december. De zeven overblij vende aanklachten betreffen onder meer de moord op Mar leen Konings en die op een voormalige celgenoot, Michael Victor, in 1997. Mostert, die zichzelf verdedigt, nam gistem de gelegenheid te baat de aanklacht te weerleg gen. Hij wees op de naar zijn mening zwakke bewijsvoering van het OM. Zo benadrukte hij dat de patho loog-anatoom die sectie ver richtte op het lichaam van Vic tor, de schotwond door het (advertentie) op afgeprijsde toonkamermodellen Leiden Nieuwe Rijn www.hulshoffwonen.nl Vestigingen in: Den Haag Amsterdam Rotterdam Leidschendam Voorschoten Ondanks toezeggingen kabinet hilversum/anp - Op internet zijn nog tal van oproepen te vinden om mee te doen met de jihad, de islamitische strijd te gen de ongelovigen. Vooral in chatprogramma's (msn) zijn deze oproepen te vinden. Ook zijn er msn-sites over schietles sen, militaire training en bood schappen om het gezag van parlement en rechtbanken af te wijzen. Dat bleek gisteren uit een onderzoek van het televi sieprogramma Nova en de in- ternetprovider Planet Internet. Onder meer de dreigbrief aan de Amsterdamse wethouder Aboutaleb staat op de msn- groep Nlboeken. Op de groep Nlmaroc staan instructies over onthoofdingen en zijn video films daarover te zien. Ook zijn er artikelen te vinden die Mohammed B. schreef, de verdachte van de moord op Theo van Gogh. De Tweede Ka mer had tijdens het laatste overleg over de aanpak van ter rorisme, vlak na de moord op Van Gogh, erop aangedrongen deze radicaal extremistische si tes snel aan te pakken. Het ka binet had toegezegd dit te doen. hoofd niet heeft kunnen herlei den tot het vuurwapen waar mee Mostert Victor zou hebben doodgeschoten. Op dit onder deel van Mostert's betoog leek hij bijval te krijgen van rechter Van Reenen die het gerechtelijk onderzoek van destijds om schreef als „belabberd." Tegen die achtergrond is het twijfelachtig geworden of Mos tert aan de moord op Victor schuldig zal worden bevonden of dat hij net als bijna acht jaar geleden wegens gebrek aan be wijs vrijuit zal gaan. De ouders en de zus van Mar leen Konings volgen de zittin gen met toenemende spanning en onzekerheid. Een mogelijk zware veroordeling van Mostert voor de moord op hun dochter en zus is in dit stadium niet meer zo vanzelfsprekend. Ook gisteren leverde Van Reenen weer forse kritiek op de bewijs voering in dit onderdeel van de zaak. amsterdam/anp - De 'kroonge tuige' in het proces tegen de vijftien Limburgse Hells Angels, de Nomads, liegt. „Hij liegt heel erg", zei een getuige gisteren voor de rechtbank in Amster dam. De man, oprichter van de Antil liaanse motorclub Carribbean Brothers, was naar Amsterdam gekomen om tekst en uitleg te geven over beweringen die kroongetuige Angelo D. over hem heeft gedaan. De belang rijkste bewering is dat de getui ge aan Angelo D. heeft verklapt dat de Amsterdamse Hells An gels, onder aanvoering van hun vroegere 'president' Big Willem, achter de moord op de drie No mads in februari van het vorig jaar hebben gezeten. den haag/gpd - Stads- en streekbussen moeten voortaan alleen nog rijden als de reiziger erom vraagt. Alleen zo kan de overheid de sterk stijgende kos ten opvangen. Dat staat in een vertrouwelijke notitie van de Adviesdienst Verkeer en Ver voer (AW) aan verkeersminis ter Karla Peijs. De AW is onder deel van het ministerie van ver keer en waterstaat. Tussen 2001 en 2003 is het ge bruik van de bus dramatisch gedaald, blijkt uit cijfers van de AW. Op het platteland werden in deze periode 35 procent minder reizigers vervoerd. Maar ook in de grote steden daalde het aantal passagiers met 10 procent. De belangrijkste oor zaak voor de terugloop is het toegenomen autobezit. Ook be jaarden, die vroeger bijna auto matisch op openbaar vervoer aangewezen waren, nemen steeds vaker de auto. In lande lijk gebied is de auto een extra aantrekkelijk alternatief omdat er minder files staan. Om de kosten te drukken is het mogelijk de meest 'rustige' lij nen volledig te schrappen. De AW vindt dat echter een 'wei nig fijnzinnige' aanpak, die bo vendien de kwaliteit van het openbaar vervoer aantast. Bus sen kunnen wel degelijk vol gens een dienstregeling blijven rijden, stelt de AW, maar met diensten die pas na vooraan melding daadwerkelijk worden gereden. Als er geen vraag is, staan de bussen stil. huizen/anp - 3VO, de organisa tie voor verkeersveiligheid, wil dat er na het jongste incident met stenengooien afgelopen weekeinde snel hekken komen op viaducten over de snelweg A4 bij Rijswijk. 3VO wil niet wachten op de in ventarisatie die Rijkswaterstaat maakt van risicoviaducten en de kosten van beveiliging. Die rapportage zou half maart klaar zijn. „Zet daar nu hekken neer. Het gaat om kwetsbare plek ken", aldus een woordvoerster van 3VO. Zij zou het ook toejuichen als de politiek zich publiekelijk zou uitspreken over strengere straf fen voor dit soort delicten. Het gaat 3VO niet zozeer om gevan genisstraffen, maar ook leerstraffen. De daders zijn vaak jongeren tussen 14 en 22 jaar. „die hun grenzen verkennen" maar die ook aansprakelijk kunnen worden gehouden, ook al zijn ze minderjarig. De woordvoerster spreekt van een kopieereffect dat momenteel de kop opsteekt. „Het ene gedrag lokt het andere uit. Het is ook nog eens vakantietijd." In Rijswijk bekogelden onbe kenden vrijdagavond laat en za terdag twee auto's met stenen. De voorruiten van de auto's werden beschadigd, maar de bestuurders werden niet ge wond. Jongens gooien fiets vanaf voetgangersbrug Jongens hebben maandagmiddag in Bunnik een fiets op de Pa rallelweg van de Al 2 gegooid. Zij deden dat vanaf een voetgan gersbrug over de snelweg. De jongens-verklaarden een schoolop dracht over zwaartekracht uit te voeren. Niemand raakte gewond door de actie. Het gaat om drie jongens uit Bunnik. een van vijf tien en twee van zestien jaar oud. Een man zag wat zij deden en waarschuwde de politie. Uit informatie van de school blijkt dat het om een project 'vrije val' gaat. De leraar had zijn klas duide lijk gemaakt wat er gebeurt als je bijvoorbeeld iets uit een heli kopter gooit. Het was niet de bedoeling dat de leerlingen zelf gin gen proberen hoe een vrije val werkt. Zij hadden geen opdracht gekregen de theorie in praktijk te brengen. paramaribo/anp - De Neder landse en Surinaamse sprint kampioen Sammy Monsels, die maandag naar Suriname kwam om zijn onschuld in de zaak van de Decembermoorden van 1982 te bewijzen, wordt niet vervolgd. De zaak tegen hem is verjaard. Dit heeft het openbaar ministe rie in Paramaribo gezegd. Toen het Hof van Justitie in no vember 2000 de verjaring van strafbare feiten in de kwestie van de moorden stuitte, kwam Monsels' naam niet op de lijst van mogelijke verdachten voor. Zijn naam dook pas op tijdens het gerechtelijk vooronderzoek. De rechter-commissaris die dat onderzoek leidde, verhoorde hem in 2002. Monsels heeft nog niet gerea geerd op dit nieuws dat voor hem kennelijk een blijde tijding moet zijn. Bij aankomst in Pa ramaribo zei hij geen bloed aan zijn handen te hebben en niet betrokken te zijn geweest bij de moorden in het Fort Zeelandia. Monsels, die beroepsmilitair in het Surinaamse leger was, was naar eigen zeggen in de periode van 7 tot 9 december 1982 met twee- tot driehonderd militai ren in het fort. Namen van militairen die sa men met hem daar waren, kwam hij niet op de lijst van verdachten tegen. In die periode werden vijftien tegenstanders van het toenma lige militaire regime onder lei ding van ex-legerleider Desi Bouterse om het leven ge bracht. Bouterse, die graag president van Suriname wil worden na de verkiezingen in mei dit jaar, wordt de hoofdverdachte in de moordzaak genoemd. Monsels, die tot 1987 in het Su rinaamse leger zat, zegt dat hij in 2002 bij de rechter-commis saris geen belastende verklaring tegen Bouterse heeft afgeleg- d-Andere militairen hebben dat volgens het uitgelekte onder zoeksrapport wel gedaan. Bou terse, die ontkent in het Fort Zeelandia te zijn geweest toen de moorden werden gepleegd, was volgens die verklaringen •wel degelijk aanwezig. Jig* s in Irak )e Algemene In- n Veiligheidsdienst radicale moslims ederland naai' Irak >oje vechten tegen de Volgens AIVD- er>r V. van Steen gaat 'jtle mannen die on- tejereisd". tii diachtoffer iPhuket vof ep; aantal Nederland ers van de zeebeving Ptelopen tot zestien, was tijdens de peThailand. Over de Je»t het ministerie acglingen. Er worden Êbied nog een klei- nders vermist, tesen zijn 'zeer Nëerbaar'. ;J> Thailand an kracht [et verdrag dat het __rkt dat Nederland- •den in Thailand iel van hun straf in innen uitzitten, ipril. In Thailand h momenteel der- ïdse gedetineer- n hen zal echter lijn een beroep i op het zogeheten ig vanwege de van de overeen- it is en rboden e drijfjacht is ver- ook verboden, i de Tweede Ka le minister Veer- bouw dat hij niet ze jachtvorm ïan om zo de vijnen op de Ve te houden. Om de op sterkte te hou- rovincie wel de af- mogert verlengen. I Eijsink zeeër It PvdA-Tweede- :lien Eijsink gaat eevaren aan p Nederlandse on- Jister Kamp van 1 een aanvraag Iplaats aan boord (enschip' goedge- s Eijsink is zij het Éijke Kamerlid dat een onderzeeër teiten over plan iniversiteiten zijn itere vrijheid die ien van minister d#n en staatssecre- ïet jfderwijs) krijgen. r hd en hogescholen DijUelf gaan bepalen ot ltfrwijs ze geven, af.ijbeid zal zeker andfien aan de kwali- ze nètenschappelijk at epnderzoek, stelde idenvan universiteiten je Reactie. igesi ispéj Actie bijv ileedna s le ov enerf regering gaat |emen om het steelende minderja- (ama's) dat de lie bestemming tra vertrekt, terug lister Verdonk jrlei mogelijkhe- je upnderzoeken om ?t wpna's niet uit de eenfaen. it wa Hvooi eur(W hoevia in woi ning?1 Nederlandse met;oederen voor makjn de zeebeving, wijakastenlozen in het dia, heeft gisteren temming gekre- aatische land in te lane heeft de tien van de Stichting ionder het beta- rechten toegela- iota clubs irtclubs krijgen igen die duizen- ser zijn dan een let probleem aakt door de ho- foor energietrans- wil dat het tarief lubs, maar ook Jb hetzelfde pro- 1 wordt verlaagd. ^derl i F-i6's hanistan Iderlandse F-16's dragelijk opnieuw /tan. De vliegtui- >k al ingezet tij- ientsverkiezingen ber. Het gaat mo- F-16's. door Dolf Rogmans hilversum/gpd - Zowel de NOS, John de Mol als RTL Nederland jagen op de rechten voor de grote voetbaltoernooi en van de komende jaren. Dat bevesti gen woordvoerders van de drie partij en. Dit voorjaar moet geboden worden op de Champions League vanaf 2006, het EK 2008 en het WK 2010. De biedingprocedure voor de Cham pions League begint vandaag. De UEFA verkoopt de rechten per land en niet in één keer aan de samenwer kende publieke omroepen in Europa (EBU). Daarmee is het voor Talpa van John de Mol en RTL Nederland (RTL 4,5 en Yorin) ook mogelijk mee te bieden. Het is de bedoeling dat half maart de procedure is afgerond. Op dit moment hebben de NOS en Canal (achter de decoder) de rechten. De wedstrijden van Nederlandse voet balclubs en de finale van de Cham pions League moeten op een open net te zien zijn, zo heeft de overheid bepaald. De overige wedstrijden van de Champions League mogen achter de decoder. De tv-rechten voor het EK 2008 heeft de UEFA vorige week verkocht aan het Duitse sportrechtenbureau Sport- five. NOS-woordvoerder Jan de Jong verwacht dat Sportfive over enkele maanden contact opneemt met de NOS en andere geïnteresseerde zen ders in Nederland. „Het heeft nog even tijd. Het bureau zal eerst het WK 2006 willen verkopen, er zijn nog steeds landen waar de rechten daar voor nog niet zijn toegewezen." Vol gens een woordvoerster van Sportfive komt er geen openbare bieding, maar gaat het bureau de geïnteresseerden af om te horen hoeveel geld ze over hebben voor de rechten. De NOS is uit op zowel de radio als de televisierechten. Daar zitten de in ternetrechten dan bij. De Jong: „Je mag binnen een bepaald geografisch gebied de beelden verspreiden, ook via internet. Als wij kunnen garande ren dat de internetbeelden binnen Nederland blijven, mag het ook via internet. Dat hebben we tijdens de Olympische Spelen gedaan in samen werking met KPN." Vorig jaar betaalde de NOS zestien miljoen euro voor de tv-rechten van het EK en gaf 1,5 miljoen uit aan pro ductiekosten. De rechten werden toen door de EBU gekocht voor in to taal ongeveer 520 miljoen euro. Hoe veel geld de NOS voor 2008 te beste den heeft, wil De Jong niet zeggen. Wel is duidelijk dat de oorlogskas van de NOS goed gevuld is. Het bedrag dat is uitgespaard, omdat de rechten op het eredivisievoetbal naar John de Mol gingen, kan aan de andere voet balrechten worden besteed. Het gaat om 64 miljoen euro verspreid over drie jaar. Op de site van Sportfive zegt Lars- Christer Olsson van de UEFA, dat de voetbalorganisatie inschat deze keer minimaal zeshonderd miljoen euro in Europa op te halen met het EK 2008. Dat bedrag kan hoger zijn dan in 2004, omdat er in dat jaar veel meer mensen keken dan verwacht. Die populariteit van het voetbal moet zich wat de UEFA betreft in 2008 uit betalen. Volgens De Jong zijn het EK en het WK voor commerciële stations niet zo interessant, omdat de wet voor schrijft dat alle wedstrijden, ook die minder goed worden bekeken, op het open net te zien moeten zijn. Jaap Hofman, directeur van RTL 5, be strijdt die redenering. „Er zijn geen slecht bekeken wedstrijden. Alle wed strijden van het EK zijn goed beke ken. Die zouden wij graag uitgezon den hebben." Vanwege die goede kijkcijfers hebben RTL en John de Mol interesse. Wat RTL Nederland betreft overigens niet tegen elke prijs, er moet wel geld mee verdiend kun nen worden. Voor het WK 2010 sluit einde deze week de eerste biedingronde. De EBU heeft maandag besloten een geza menlijk bod uit te brengen op de rechten, aldus De Jong. Het is vervol gens aan de wereldvoetbalbond FIFA om te besluiten hoe de bieding ver der verloopt. Mogelijk dat er nog een tweede ronde komt of dat de rechten uiteindelijk ook naar een rechtenbu reau gaan. Alleen in dat laatste geval maken De Mol en RTL kans op de uitzendrechten, want als de EBU de rechten binnenhaalt, gaan die in Ne derland automatisch naar de NOS. De auto met daarin de twee lijken wordt afgedekt met zeil en afgevoerd naar het politiebureau in Apeldoorn. Foto: ANP hattejm/gpd - De politie is er gis teren nog niet in geslaagd de identiteit te achterhalen van de man en de vrouw, die gister nacht vermoord zijn aangetrof fen in een Mercedes op de vluchtstrook van de A50 bij Hat- tem. Het staat volgens de politie nog niet vast dat het gaat om een afrekening in het criminele circuit. Het natrekken van het kenteken heeft nog geen duidelijkheid gebracht over de identiteit van de slachtoffers. De eigenaar is achterhaald, maar het staat niet vast dat die tot de slachtoffers behoort. De politie heeft inmid- deks een team van 22 man op de zaak gezet. Een passant zag de antraciet- grijze auto gisterochtend rond vier uur op de vluchtstrook staan, met de alarmlichten aan. De politiepatrouille die ging kij ken zag dat de twee inzittenden dood waren en sloeg alarm. Te gen half vijf begon een sporen onderzoek. Hoe het tweetal is vermoord wil de politie niet zeggen De Mercedes stond in de rich ting Apeldoorn op de A50, an derhalve kilometer na de oprit Hattem-Noord, naast hectome- terpaaltje 234,7. Aan weerskan ten liggen bosrijke gebieden zonder veel woningen. Er heb ben zich in de loop van de dag geen getuigen gemeld, zegt de politie. Wel hebben automobi listen zich bij het recherche team gemeld, die de auto eer der in de nacht op dezelfde plek zagen staan. De Mercedes is een Avant Gar de uit de E-klasse, een auto die gemiddeld rond 60 duizend eu ro kost. De wagen is rond half negen door een oplader afge voerd. Aanvankelijk meldde de politie nog dat de zuidelijke rijbaan van de A50 de rest van de dag afgesloten moest blijven. In de regio Zwolle leidde dat tot een dramatisch drukke ochtend spits. Bij de verkeersinformatie werd verkeer tussen Zwolle en Apeldoorn aangeraden om via Amersfoort te rijden, een om weg van meer dan honderd ki lometer. Maar toen de omgeving van de auto was afgezocht en de lijken door technisch rechercheurs uit alle hoeken waren gefoto grafeerd, besloot de politie de auto toch af te voeren, met de twee lichamen erin en bij het regiobureau in Apeldoorn het verdere sporenonderzoek te doen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3