Opstand tegen de paardenchip GESPREK VAN DE DAG valt definitief voor Star Trek Enterprise Doek Tegenstanders omstreden maatregel koesteren nog hoop ff Ter adoptie aangeboden: de Maldiven-eüanden DAGELIJKS LEVEN Een groep verontruste paardenlief- er de afgelopen jaren al telkens om of er nieuwe afleveringen zou den komen, vanwege tegenvallen de kijkcijfers in Amerika. „Maar laten we het niet erger maken dan het is, het blijft tv. Al is het wel een serie die heel veel mensen blij maakt." In de VS is de laatste aflevering van Star Trek op vrijdag 13 mei te zien. Volgens TFD zijn er geen structurele plannen voor een nieuw concept van de sciencefic- tionserie, die in 1966 begon met captain James T. Kirk en de van de planeet Vulcan afkomstige dr. Spock met zijn puntoren. Uit deze eerste serie stamt de uitspraak „Beam me up, Scotty!". Star Trek: Enterprise is de vijfde tv-serie. Na The Original Series kwamen The Next Generation (1987-1994), Deep Space Nine (1992-1999) en Voyager (1994- 2001). In tegenstelling tot de drie tussenliggende episodes spelen Eric van der Ven, voorzitter van de Nederlandse fanclub van Star Trek. Foto: GPD/Phil Nijhuis de eerste en de laatste zich af in de nabije toekomst. Enteiprise handelt over de eerste ruimtever kenningen buiten ons zonnestel sel. Naast de televisieserie zijn er ook h\ rat ede tien Star Trék-bioscoop a gebracht. Star Trek h«V( de hele wereld. Achterst het concept van een 'gele reld'. De adepten hetejert die elkaar ontmoetend des'. In heel veel land?ai clubs. F In de Verenigde Statenj een actie begonnen v<j van de serie. TFD roepl aa haar eigen leden op eers sturen naai- UPN en P»el< Network, maar neemtjer op met andere EuropeTh samen te proberen dejt 1 pijen op andere gedacglir brengen. jeb: TFD roept niet alleen jan' leden op een e-mail tesei UPN en Paramount Neer maar neemt ook conts andere Europese clubL 1 te proberen de maats# op andere gedachten fg| ANP-CPD [et Pk.K^ H E.T IS" UIT TUSStAl ON MENSELIJK De regering van de Maldiven roept buitenlandse investeerders op een van de 22 eilanden die het zwaarst getroffen zijn door de tsunami van tweede kerstdag, 'te adopteren'. Voor dat doel wordt een openbare veiling gehouden. Het geld dat beschikbaar komt is bedoeld om de 12.000 men sen die dakloos zijn geworden een nieuw onderkomen en andere voor zieningen te geven. De Maldiven is voor eenderde van z'n nationale in komen afhankelijk van toerisme en heeft samen met Sri Lanka econo misch gezien het zwaarst te lijden onder de gevolgen van de tsunami. „De internationale gemeenschap denkt dat dit eilandenparadijs nau welijks iets gemerkt heeft van de tsunami, gezien het geringe aantal FJ. Schmit Een baan is ballast, doch zonder ballast slaan lege schepen om doden - 82", stelt Moez Doraid van het VN-ontwikkelingsfonds UNDP die de Maldiven helpt bij de uitvoe ring van het plan 'Adopteer een Ei land'. „Maar eenderde van de bevol king is zwaar getroffen en is alles kwijtgeraakt, van huizen en voedsel gewassen tot de drinkwatervoorzie ning." Investeerders kunnen op de veiling bieden op pakketten van 90 duizend tot drie miljoen dollar voor de recon structie van de zwaarst getroffen ei landen in de Indische Oceaan. In ruil daarvoor mogen ze uitgebreid recla me maken voor hun filantropische daad. Dertien van de tweeëntwintig eilanden zijn op dit moment onbe woond. De getroffen eilanden wer den vooral door vissers bewoond. En hoewel de helemaal op toerisme aangewezen eilanden vrijwel onge schonden bleven, hebben veel toe risten na de tsunami toch hun va kantie naar de Maldiven geannu leerd, met grote gevolgen voor de economie van het eilandenrijk. „Bui ten de veiling van vandaag is het land daarom het meest gebaat bij een nieuwe toestroom van buiten landse toeristen", aldus een rege ringsfunctionaris. CPD Het doek valt voor televisieserie Star Trek Enterprise. Producent Paramount Network Television en de Amerikaanse tv-zender UPN hebben besloten dat er geen vijf de seizoen komt. De Nederlandse fanclub 'The Flying Dutch' (TFD), die de beslissing al aan zag ko men, is teleurgesteld. Het bestuur hoopt met een mail- en handteke ningenactie de producent over te halen tot het maken van een nieu we serie. Vorig jaar was al onzeker of er een vierde seizoen zou komen voor de serie die in het begin 12 miljoen kijkers trok. De zenders verplaats ten Enterprise naar de vrijdag avond, maar dat hielp niet. Dit seizoen keken nog maar 2,5 mil joen mensen naar een aflevering. „Heel vervelend", reageert voor zitter Eric van der Ven van de Ne derlandse fanclub The Flying Dutch, die 1100 leden telt. Vol gens Van der Ven (43) spande het BARBARA LOK moet het refrein van haar songfestivallied Tranen in de Stilte' voor de finale aanstaande zondag opnieuw leren. Tekstschrijver Rowin Schumm blijkt een oude tekst van eigen hand opnieuw voor dit lied te hebben gebruikt. Van plagiaat, zoals even werd gesuggereerd, kan volgens de organisatie van het SONGFESTIVAL geen sprake zijn, omdat Schumm de tekst van zichzelf heeft 'gepikt'. Zangeres Barbara Lok kent de nieuwe tekst nog niet. ,,Het is verve lend", zegt ze, „maar ik geloof niet dat het echt een probleem is." ELIZABETH TAYLOR mag een schil derij van VINCENT VAN GOGH hou den. Een Amerikaanse federale rechter verwierp de claim van nabe staanden van een vroegere eigena res die zeiden recht te hebben op het schilderij. De nazi's zouden het in 1939 van haar hebben gestolen. Het gaat om een schilderij van een kapel in Saint-Remy. Het was ooit eigendom van Margarete Mauthner, die in 1939 van Duitsland naar Zuid-Afrika vluchtte. Haar nazaten stelden dat Elizabeth Taylor, toen zij het op een veiling in 1963 kocht, moet hebben geweten dat het nazi regime het had gestolen. De Zweedse koning CARL GUSTAF kan voorlopig niet stuk. Opiniepei lingen tonen dat 80 procent van de Zweden voor handhaving is van de monarchie. Dat is maar liefst 12 procent meer dan een jaar geleden, 16 procent heeft liever een repu bliek. De hogere score van Carl Gus- taf wordt toegeschreven aan de VOORTREKKERSROL die hij de af gelopen weken speelde bij het ver werken van de gevolgen van de zee beving in Azië. De Zweedse autori teiten kwamen pas laat in actie. Wat meer voortvarendheid en doortas tendheid was volgens Carl Gustav op zijn plaats geweest. Foto: EPA De organisatie van de OSCAR-UITREIKING gaat het dit jaar anders aanpakken. Sommige winnaars gaan het podium niet op, anderen zitten in een aparte kamer en in bepaalde categorieën gaan alle genomineerden tegelijk de bühne op. Al jarenlang wordt de winnaar na het voorlezen van de naam naar het podium ge haald. In de NIEUWE AANPAK zijn volgens producer Gil Cates nu meer genomi neerden op tv te zien. De 77ste Academy Awards (Oscars) worden op zondag 27 februari op een gala in Hollywood uitgereikt. Er zijn 115 genomineerden. hebbers heeft een slag gewonnen in de strijd tegen de paardenchip. Even leek het erop dat er per 1 fe bruari geen ontkomen meer aan was, maar een ontsnappingsmoge lijkheid bestaat na een succesvolle lobby en druk vanuit de Tweede Kamer nog steeds. Veel paardenliefhebbers zijn doodsbenauwd om voor hun me ning over het chippen uit te ko men. Er wordt gevreesd voor een hetze van de sportbond, contro leurs van de overheid of intimida tie op wedstrijden. Volgens Emmy van Asselt uit Lemelerveld is dit een logisch gevolg van de gang van zaken. Er zijn, zo weet zij, mensen die van de weeromstuit naar Duitsland verhuizen om aan de regelzucht rond paarden te ontkomen. Van Asselt vindt de hippische sportbond KNHS de grote boos doener. „Eén van de sponsors van de bond is Virbac, de leverancier van de chips. Ze houden allemaal mooi de kop dicht of vertellen dingen die niet kloppen. De KNHS heeft de maatregel om te chippen verplicht gesteld, zonder aan de leden te vragen of ze daar mee instemmen. Dat is absurd in een democratisch land." „Anky van Grunsven chipt niet, Jeroen Dubbeldam chipt niet, waarom zouden recreanten dat wel doen? Je kunt codes van een chip veranderen, het komt voor dat ze door het lichaarii van een paard gaan zweven, de voedselke ten loopt gevaar. Nederland heeft Nooit meer chippen De 35-jarige amazone Moni que Roest uit Nieuw-Schoone- beek zal nooit in haar leven meer een paard laten chippen. Een traumatische ervaring met haar paard Jordy ligt daaraan ten grondslag. Monique: „Rond 2000 moest iedere wed- strijdruiter zijn paard laten chippen. Ik zag er op dat mo ment alleen maar voordeel in, je leest nog wel eens over dief stal. Twee maanden later be gonnen de problemen met Jordy." „Eerst leg je de link niet met de chip. De fysiothe rapeut wel. Waarschijnlijk zat de chip in een spier of pees. De bond noemde het eigen ri sico, terwijl juist zij het ver plicht stelden! Mijn paard was meer dan twintigduizend euro waard, daarna nog maar ruim duizend. Verkopen kon ik niet over mijn hart verkrijgen en ik heb de jaren daarna alleen nog maar recreatief gereden." Jonge kinderen zijn heel ontvankelijk voor taal. Ze leren er op hun gemak een tweede taal bij. Ze gaan zonder extra adem te halen van taal één over in taal twéé en terug. Ik was op school jaloers op kinderen die wegens een wereldwijde jeugd relaxed van taal naar taal switchten. Over het onderwijs valt tegen woordig in Nederland weinig goeds te melden. Ik maak graag een uitzondering voor de schuchtere initiatieven om er op school al vroeg een tweede taal bij te doen, Engels uiteraard. In Rotterdam geeft de basisschool Eduard van Beinum gymnastiek, teke nen en zingen in het Engels. Goedzo, zou ik denken, maar het blijkt erg tegen het zere been van kruisrid ders die pal staan voor het Nederlands. Ze daagden het schoolbestuur voor de rechter. Met de wet in de hand komen die tegenstanders van het kinderbui tenlands een eind. In de wet die over het basisonder wijs gaat, staat namelijk dat de lessen uitsluitend in het Nederlands of in een 'levende' streektaal mogen worden gegeven. Volgens de wet kan de tafel van vermenigvuldiging dus wel in het Twents maar een koprol in het Engels is streng verboden. Ik ben op mijn qui-vive bij clubs die vreselijk ijveren voor het behoud van de taal als bindweefsel van de natie. Vaak fungeert de nationale taal dan als prik- De Amerikaanse RAPPRODUCER Marion 'Suge' Knight is GEARRES TEERD omdat hij softdrugs in zijn auto had. Knight was voorwaardelijk vrij. De mede-oprichter van het raplabel Death Row Records werd aangehouden in Californië wegens onveilig rijgedrag. De politie door zocht zijn auto en vond marihuana. Ook bleek hij zonder verzekering rond te rijden. De 39-jarige Knight moest in 2003 naar de gevangenis wegens de mishandeling van een parkeerbediende. In 1996 raakte hij gewond tijdens een zogenoemde 'drive by' schietpartij. De rapper Tupac Shakur overleed tijdens die schietpartij. Later werd Knight er van verdacht betrokken te zijn bij de dood van de rapper Notorious B.I.G. keidraad rond de eigen speelweide dat indringers buiten moet houden. Maar dweperij is vast niet drijfveer bij de Stichting Taalverdediging die tegen die lessen in het Engels ageert. Ik kan me wel enigs zins inleven in een paar van hun zorgen. Het Engels rukt op van alle kanten. Het Nederlands verwaait rap tot flarden. Op de televisie viert een koeterwaals voorzien van Engelse opdruk hoogtij. De buikjes van de kleinen worden gevuld met fast food' in tal van eigentijdse benamingen. Daar worden ze lekker dik van. De gebruiksaan wijzing die geleverd wordt bij de boekenkast die we zeifin elkaar mogen zetten, vertoont alle sporen van een gevecht op leven en dood tussen het Nederlands en de oorspronkelijke tekst. Alle begrip dus voor de angsten van de tcialbe- schermers, maar hun strijd is ongelijk en tot misluk ken gedoemd. De opmars van het Engels is onstuit baar. Trouwens, op het Nederlandse platteland en in de kas is Pools nu de voertaal. Talen komen en ta len gaan en eerst is er een tijd van verwarrende ver bastering. Tegen de steeds openlijker bruggenhoofden van het Engels gebruiken de taaiijveraars de verkeerde argu menten. Wil je verschil van taal op termijn scherp houden, dan moet je juist profiteren van de talen knobbel van kinderen. Krijg ze in een vroeg stadium aan het Engels naast de moedertaal. Ze weten don dersgoed welk woord bij welke taal hoort. Daarom slaat nogal wat bewijsvoering van de kruisridders als een pencil op een potlood. De lieverdjes zouden op Engelse tekenles horen dat een 'pencil' een pot lood is om vervolgens in het Nederlands een pot lood een 'kwast' te noemen. Wat moet een mens voor zijn gelijk zoal aan onzin bedenken. Het voortbestaan van het Nederlands is er mee ge diend wanneer er steeds meer mensjes komen die perfect tweetalig zijn. Die mensjes worden men sen. Hun aanzien zal ook op het Neder lands afstralen. Aanzien op de camping. *~J- De Stichting Taalverdediging spreekt op internet consequent van 'webstek' als ze het over haar website heeft. De uitgever van de Belgi sche strip Kiekeboe doet dat ook. Op de vliegvelden van Californië verschijnt te genwoordig op steeds meer bordjes het Spaans als tweede taal. Ik las dat pas nog op een webstek. Zelfs het Engels zelf blijkt dus niet veilig. Alles beweegt. Maar die brave Stichting Taalverdedi ging wil er niet aan. Zij speelt kiekeboe. Emmie van Asselt bij haar paarden. Zij is fel tegenstander van het chippen. Foto's: GPD/Frank Uijlenbroek hetzelfde systeem voor varkens ooit stopgezet. Slachtbedrijven gaan heus niet op zoek naar een chip." De maatregel werd ooit be dacht om fraude te voorkomen, maar is volgens insiders zo lek als een mandje. Bovendien wil lang niet iedereen een paard met een chip in de hals vanwege de ge zondheidsrisico's voor de viervoe ter. Vandaar dat de overheid een al ternatief bood: een diervriendelij ke DNA-test. Daar is - mogelijk door onwetendheid - slechts op kleine schaal gebruik van ge maakt. Van de circa 500.000 paar den in Nederland zijn er grofweg slechts duizend door dna geregi streerd. Na 1 februari dreigde de keuzemogelijkheid voor DNA- ontheffing goeddeels te vervallen. Maar minister Veerman heeft na druk vanuit de Tweede Kamer de uiterste datum van de chiponthef fing tot nader order uitgesteld. Tot vreugde van de tegenstanders van chippen die zich hebben ver zameld in de Nijhof-groep (ww- w.invisio.nl/antichip) Voornaamste grief: er is geen on derzoek verricht naar de gevolgen van chippen. Hoog- of laagsprin- gen hielp evenwel niet; per sep tember vorig jaar werd de ver plichte chip officieel van kracht. Apparaat om een chip in te brengen bij dieren. Vooruitlopend daarop was al ja ren gechipt, in combinatie met een paspoort. Aanvankelijk stelde de sportbond KNHS chippen ver plicht voor wedstrijdpaarden, in middels geldt het in principe dus ook voor hobbypaarden en -po ny's. De chipverplichting heeft welis waar een aantal ogenschijnlijke voordelen, zoals het moeilijker maken van diefstal en de registra tie van medische historie. De le den van de Nijhof-groep, ge noemd naar een hoefsmid uit het Gelderse Almen, vinden dat er veel meer nadelen mee gemoeid zijn. Ingrid van Dijk uit Holten en Dorien Nannings uit Barchem, woordvoerders van de Nijhof- groep, zijn van mening dat de overheid de plank volledig mis slaat. Volgens het duo gebeurt het maar al te vaak dat d#r de halsspier van het ffd aangebracht, door hele gaat zweven. Van DijPel selijk lichaam stoot Ltff1 vreemde objecten af.fj* dat bij een paard andPe overheid heeft deze n?t' gevoerd zonder dat ePr tenschappelijk ondenv< grondslag ligt. Als je ete<' word je het bos ingesj „Europees gezien sptj* niet, Duitsland is bijvj vierkant tegen. Alleerfll is chippen door de ov plicht gesteld, evenee?1 onderzoek. DomwegF mand daar protesteef3 druk van de advocate?1"1 van Grunsven en de JJe heeft de KNHS (KonLftr derlandse HippischeP' aanvankelijk de geno|r snappingsclausule inp11 Eigenaren die niet wiP1 konden ook voor eenin stratie kiezen. Dat wa duurder (DNA kost cij^ chippen circa 45 eurc^ vriendelijker. Er hoewi een paar haren te wol ken. Dorien Nanning* tronische chip is met!0' magneet stuk te mató*1 code kun je niet wij#2 di

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2