Debuut Yildirim tegen Engeland SPORT Mental coach Erik Reep al weer weg bij Oranje Een dag zonder risico's is een dag niet geleefd 1 Van Basten ziet interland als 'goede testcase' voor nieuwe gezichten Racisme laait op bij Paris Saint-Germain Gouddelvers *hil Taylor aam waar 4 Taylor, het boeg- professional Darts I), heeft op de jn de Masters of jelo zijn faam 1 De Engelsman jen in zijn eerste root Andy Ford- Tony David had rder op de avond gehouden. De je BDO-formatie laymond van Bar et 4-2 van Wayne d Scholten (PDC) a ste partij van de e Stompé (BDO) r: White rown ^ookerlegende ^heeft zijn naam Mderd in Jimmy %m reclame te °ÏP brown sauce, lusje dat de Brit- '(rheen gooien. j!id' heeft ook aan- het Masterstoer- driedelig pak t(in plaats van de Tioking. HP is 'jiet toernooi. De ^wil niet prijsge- ;t bedrijf de spe- r diens naams- fimmy Brown' zal ieuw zijn naam ;n laten verande- »r temg naar woensdag 9 februari 2005 Jood gaining helman Nedzad mandag overleden !$iing bij zijn Slo- Mubljana. De 27- kreeg een hart- ter plekke op 'tyd. Reanimatie le over [ihami iussef Achami ipen halfjaar jnrechtmatig ge- Eindhoven. De •ft de Marok- :r bij de con- lelingen vorig nerktals EU-in- ijl Achami (nog) Opeiste papieren ^t er duidelijk- 1 status komt inj actie voor de e,r!van de eerste di- ™28) kwam afgelo- van het Belgi- !sjted. agl AGEN jifETBAL g<} ngMPC Capitals - Cape Hol- Wl ZJope League, groep C. led) - Izmir (Tur) 66-63 (Rus) - Dexia Mons-Hai- Strasbourg (Fra) - Bnei- 112-18, 2. Izmir 12-18, |4 Astronauts 12-10, 5. 112-8, 6. MOns 12-8,7 Indiana Pacers 108- llden State Warriors 105- Philadelphia 76ers 107- A Lakers 114-108, New 2102-99 iracen i typefouten) ki m: 1. Paerson (Zwe) 06,56), 2. Poutiainen ncuso (VSt) 2.14,27, 4. Hosp (Oos) 2.14,38, 6. Arg/3) - Corretja (Spa) 6- Montanes (Spa) 6-3 0-6 lernandez (Spa) 6-4 7-6 Calatrava (Spa) 6-3 6-2, Spa)7-5 6-4 ic (Can) - Morrison (VSt) ZKo) - Gambill (VSt) 6-3 Young (VSt) 6-2 6-2. (Bul/8) - Schaul (Lux) Kic (SMo) - Loit (Fra) 6-4 |Rus) - Benesova (Tsj) 6- ,»- Pennetta (Ita) 7-6 (1) |m Johansson (Zwe/3) - [6-3, Beek (Slw) - Kiefer Tsj) - Kohlschreiber (Dui) 9) - Lisnard (Fra) 6-2 6-7 - Thomas Johansson llrdych (Tsj) - Srichaphan lhn/1) - Mikaelian (Zwi) "72) - Minella (Lux) 6-3 r^l - Amanmuradova eurjienko (Rus/8) - Poetsjek hfrgelo (Ita) - Ook ic (SMo) 0 - Uberoi (VSt) 6-7 (5) .'loreanu (Roe) 6-2 7-5, Li (Chn) 6-3 6-2, Domi- pu (Jap) 6-0 6-3. tbal C Oranje 1-2 (0-2). 19. 0-2. 90 Lita 1-2. i (Slv) Toeschouwers: larney, Stead (Engeland) Wielerweek van Mallor- jeeta - Mirador des Colomer: 3raJ5'4 in 4.20.48, 2. /tp De Jongh (Ned) 0 56, elf 5. Aldag (Dui) 1.19, 6. den haag/birmingham/gpd - Er was naar zijn idee genoeg werk bij Oranje. „Ik zie het als mijn functie om men sen die gevangen zitten in hun eigen denkspiraal uit hun gevangenis te ha len." Ook dacht mental coach Erik Reep het Nederlands elftal af te hel pen van „de miscommunicatie, die het gevolg kan zijn van culturele ver schillen binnen de selectie," Maar Reep is amper een halfjaar na zijn aanstelling alweer vertrokken bij het Nederlands elftal. De mental coach en bondscoach Marco van Basten zijn, naar nu blijkt, in de win terstop tot de conclusie gekomen dat er beter een eind aan de samenwer king kon worden gemaakt. De voet balbond KNVB, die het vertrek van Reep gisteravond laat bevestigde, zegt dat beide partijen „in goede har monie" uit elkaar zijn gegaan. Reep zou vertrokken zijn omdat er, aldus een KNVB-woordvoerder, „niet veel werk meer te doen was." Dat mag opmerkelijk heten als je weet hoezeer Van Basten hechtte aan de aanstelling van een mental coach. Van Basten zei in augustus 2004 bij zijn aanstelling te hopen dat Reep zijn jonge spelers „die tegenwoordig onder een immense druk staan en grote spanningen kennen, kan hel pen en de weg wijzen. Volgens een persbericht van Reep, waarover het weekblad Elsevier al zegt te beschikken, stopt de mental coach ermee omdat hij „onder de be staande omstandigheden noch pro fessioneel, noch optimaal kan wer ken." Reep vindt zijn contacten met de spe lers van het Nederlands elftal te inci denteel en te kort. Dit komt mede omdat bondscoach Marco van Bas ten al veel verschillende spelers heeft opgeroepen. Reep hoopte veel samen te kunnen werken met de spelers én de bondscoaches Van Basten en Van 't Schip. „Ik zal een grote 'coherentie' tussen hen proberen te bewerkstelli gen. Zodat ze een echte eenheid vor men, met de neuzen dezelfde kant op wijzen." Van Basten erkende in december al dat het experiment met Reep, mede vanwege de incidentele basis, tot dan weinig succes sorteerde. De aanstelling van Reep wekte al van af de eerste werkdag van Van Basten en co bevreemding. Vooral de achter grond van de mental coach riep veel vragen op. De Amsterdammer bleek een goede kennis van de familie Van t Schip, maar onbekend bij de er kende instanties. De Vereniging van Sportpsychologen Nederland (VSPN) had zelfs nog nooit van Reep ge hoord. Reep bleek vooral actief in de hoek van alternatieve, niet erkende genees wijzen en stond officieel alleen te boek als gediplomeerd fysiothera peut. Reep, die een holistische le vensvisie aanhangt, noemde zich ook manueel therapeut, maar bleek niet ingeschreven bij de Nederlandse Ver eniging voor Manuele Therapie. De laatste jaren was kruidenkenner Reep vooral actief met voedingssupple menten en gezondheidsvoeding. Zelf zei Reep, onaangenaam verrast met de publicaties na zijn aanstelling, „geen geitenwollen sok te zijn. Ugur Yildirim geeft een voorzet tijdens de training van Oranje. Foto: Reuters/Darren Staples door Peter van Duyl Birmingham - Ugur Yildirim maakt vanavond tegen Engeland zo goed als zeker zijn debuut in het Nederlands elftal. Op basis van de afsluitende training van gisteren krijgt de rechtsbuiten van Heerenveen in Birmingham een plekje in de basis toebe deeld. De aanvaller zou de elfde debutant onder bondscoach Marco van Basten worden. Yildirim krijgt dus een kans in een wedstrijd, die door Van Basten als belangrijke tussen stap op weg naar de cruciale WK-kwalificatiewedstrijden te gen Roemenië en Armenië - beide eind maart - wordt be schouwd. Daarom maakt de bondscoach zich niet druk over wat er in het Britse kamp ge beurt, hij wil vooral kijken hoe zijn onervaren ploeg, en dan met name de defensie, zich houdt tegen een opponent als Engeland. „We hebben een aantal nieuwe gezichten, dit zijn moeilijke omstandigheden. Een goede testcase." Oranje zal vanavond in Villa Park, het stadion van Aston Vil la, dan ook 'gewoon' in de ver trouwd geraakte 4-3-3-formatie spelen. Het hart van de defen sie wordt gevormd door het duo Boulahrouz/Mathijsen. Jan Kromkamp krijgt rechts achter in een nieuwe kans. Het ziet er naar uit dat John Heitinga (bij Ajax amper een maand mid denvelder) ook aan de aftrap staat. Denny Landzaat krijgt weer de voorkeur boven Mark van Bommel. Van Basten start met zeven spelers die jonger zijn dan 25 jaar en acht uit de Nederlandse competitie. De bondscoach geeft zijn elftal de opdracht mee het lijf-aan- lijf-gevecht met de Engelsen te ontlopen. „Waar het kan moe ten we het spel zo laten verlo pen als wij het graag willen hebben", zei hij gisteren. „Wij moeten het hebben van goed Bondscoach streeft naar vaste kern Oranje weg van een duiventil, waarin velen een kans kregen maar Bondscoach Marco van Bas ten streeft ernaar de komende maanden te werken met een vaste kem van twaalf veer tien internationals. De reste rende plaatsen zullen afhan kelijk van vorm en blessures variërend worden ingevuld. Daarmee geeft Van Basten aan dat de fase waarin hij vol uit experimenteerde op zijn eind loopt Zeker in zijn eerste interlands had Oranje veel positioneel voetbal. Als het een gevecht wordt, zal het moeilijk worden." Opvallend is dat de technische staf van Oranje geen vervanger voor de geblesseerd afgehaakte Wesley Sneijder heeft laten overkomen. Van Basten speelde éven met de gedachte om Ed gar Davids of Boudewijn Zen den alsnog op te roepen, maar slechts weinigen die ook daadwerkelijk grepen. Nu zoekt de keuzeheer naar meer vastigheid. „Een man of twaalf zouden er constant bij moeten zitten. Dat geeft dui delijkheid en vertrouwen" legde de jonge bondscoach gisteren uit. „En van daaruit zullen we de groep uitbrei den." zag daar uiteindelijk van af. „Als we er een speler bij had den gehaald, was de kans groot geweest dat hij de hele wed strijd op de bank had gezeten", aldus de coach. „Nu hebben we nog vijf wisselspelers plus een keeper. Zo komen we er ook wel uit." Want Van Basten wil het oefen duel vanavond zo optimaal mo- bormio/gpd/reuters - Bode Miller kan deze weeje geschie denis schrijven. De Amerikaan se skiër, die eerder op het we reldkampioenschap in Bormio al de Super G en de afdaling won, verdedigt vanmiddag zijn wereldtitel op de reuzenslalom. Als hem dat lukt, is hij de eerste man in meer dan veertig jaar die op één WK drie gouden me dailles wint. In het weekeinde kan de excen trieke Amerikaan (27) vervol gens op eenzame hoogte ko men. Zaterdag komt Bode Mil ler in actie op de slalom en zon dag in de afsluitende teamwed strijd, die voor het eerst in het Wereldkampioenschapspro gramma is opgenomen. WK-ti- tels in vijf disciplines, niemand deed het eerder. Dat is misschien iets te veel ge vraagd van de man die het we reldbekerklassement overall aanvoert, maar op de reuzen slalom van vandaag is hij de voornaamste kanshebber. Mil ler won vorig jaar de wereldbe ker in deze discipline en gaat ook dit seizoen aan de leiding met twee overwinningen en twee podiumplaatsen. De an dere twee races haalde hij de fi nish niet, een gevolg van zijn ri sicovolle alles-of-niets-stijl die hem zowel successen als neder lagen brengt. Miller hoopt op een nieuwe dubbelslag met zijn landgenoot Daron Rahlves. „We kunnen weer iets groots doen." Op de Bode Miller stort zich naar beneden tijdens een afdaling. Foto: Reuters/Stringer Austria afdaling van afgelopen zaterdag eindigde Rahlves als tweede achter Miller, de eerste Ameri kaan die het koningsnummer van het WK won. In Rahlves heeft Miller een bondgenoot gevonden die de risico's evenmin schuwt. Bei den zijn eigenzinnig; Miller reist per camper het wedstrijd circuit af, Rahlves per bus. Het winnen van een race interes seert hen minder dan de race zelf. Het bereiken van duize lingwekkende snelheden tij dens het zoeken van de meest efficiënte weg naar beneden, daar gaat het om. Geen grotere kick dan een berg bedwingen. Bode Miller is in woord en daad nog steeds de jongen die op- gelijk gebruiken. Hij is niet van plan om meer te wisselen dan strikt noodzakelijk is. „Ik be schouw dit als een normale wedstrijd, het liefste speel ik die op een gewone manier uit. Hooguit dat we in de laatste fa se wat jongens speelminuten zullen geven. Er zijn geen af spraken met clubcoaches ge maakt. We hebben al zo weinig tijd om te oefenen, om dan ook nog je oren te laten hangen naar de wensen van clubcoa ches, daar voel ik niet zoveel voor." Het prachtige Villa Park in Bir mingham (capaciteit 42.000) is vanavond tot de laatste plaats uitverkocht. Minder prachtig is het veld, dat met name in het gedeelte rond de middenlijn kaal, hobbelig en dus slecht is. Vermoedelijke opstelling Oranje: Van der Sar; Kromkamp, Boulahrouz, Ma- thijsen, Van Bronckhorst; Landzaat, Heitinga, Van der Vaart; Yildirim, Makaay, Castelen. parijs/gpd - Het racisme is nog altijd een groot probleem bij het Franse Paris Saint-Germain. „Kritiek op onze resultaten is oké, maar hier in het Pare des Princes gebeuren dingen die niet door de beugel kunnen," aldus José Pierre-Fanfan, de (zwarte) centrale verdediger en aanvoerder van PSG. Pierre- Fanfan doelt op de spreekkoren en racistische spandoeken die geuit worden, sinds de club in diepe crisis verkeert. De Antilliaan Pierre-Fanfan (overigens geboren in het noord-Franse Saint-Pol-sur- Mer) heeft zich met name geër gerd aan een spandoek 'Allez les blancs', (Hup blanken) dat afgelopen zondag bij de verlo ren wedstrijd tegen RC Lens werd opgehangen aan de Bou- logne-zijde van het Pare des Princes. Tegelijkertijd werd door de aanhang de Marseillai se, het Franse volkslied ingezet. Ook werden de zwarte spelers op oerwoudgeluiden getrak teerd. Op de Boulogne-tribune zitten de meest fanatieke sup porters, die al vaker beschul digd zijn van openlijk racisme. Zwarte supporters van de Parij- se club zijn op die tribune hun leven niet zeker. Patrick Vieira, nu spelend bij Arsenal en bekend vanwege zijn scherpe veroordeling van het racisme rond het voetbal zegt dat hij voorlopig niet meer in het Pare des Princes wil spelen. Hij roept de Franse autoriteiten op om hard op te treden. „In Engeland worden zulke uitin gen niet meer geaccepteerd. Met de hulp van videocamera's worden racisten opgespoord. Die krijgen dan een stadionver bod. Dat moet nu ook in Frank rijk gebeuren. De club moet de ze uitwassen aanpakken. Daar bij moet PSG geholpen worden door de Franse voetbalfederatie en de FIFA. De voetbalinterland Engeland- Nederland van vanavond wordt een groot protest tegen racisme op en om de velden. Alle spe lers dragen, naast zwart-witte kleding, tevens zwart-witte polsbandjes, waarvan er inmid dels 2,5 miljoen exemplaren zijn vervaardigd. Voor Neder land is het duel de start van een grote campagne tegen oer woudgeluiden, discriminerende spreekkoren en scheldpartijen. In Engeland is die campagne vorige week al van start gegaan. Een getergde Thierry Henry, su perster van Arsenal, heeft het voortouw genomen in een campagne die de komende maanden in de zes grootste Eu ropese voetballanden via alle media wordt uitgedragen. 'Stand up, speak up' is de har tenkreet waarmee inmiddels ook andere grote spelers als Ro- naldinho en Ruud van Nistel- rooij supporters oproepen zich te keren tegen elke uiting van racisme. Nike is de motor ach ter deze campagne. Thierry Henry, twee jaar gele den al woedend om scheldpar tijen Vein PSV-supporters, werd helemaal woest na uitlatingen van de Spaanse bondscoach Aragones. Die had tegen zijn spits Antonio Reyes gezegd dat die moest laten zien 'beter te zijn dan die zwarte klootzak', daarmee doelend op Henry. Het polsbandje, dat nu ook op de Nederlandse markt komt, kost twee euro. Daarvan is drie kwart bestemd voor het in Bel gië gevestigde Koning Boude wijn Fonds, dat zich internatio naal inzet tegen racisme. Excentrieke skiër Bode Miller kan vandaag op WK geschiedenis schrijven groeide in de White Mountains in de Amerikaanse staat New Hampshire. Als zoon van hip pies bracht hij zijn jeugd door in een boshut, zonder water en stroom. Het was er koud en sneeuwde vaak. De kleine Mil ler leerde zichzelf skiën, wat leidde tot zijn aparte stijl. Tech nisch verre van perfect, maar razendsnel. In de White Mountains werd Miller de waaghals die hij sindsdien is gebleven. Angst lijkt hij niet te kennen. Voor Rahlves geldt hetzelfde. Een dag geen risico's genomen is een dag niet geleefd, zo luidt zijn filosofie. Tot hun voornaamste rivalen op de reuzenslalom van van daag rekent Miller de Oostenrij kers Benjamin Raich en Her mann Maier en de Noor Lasse Kjus. Meervoudig wereld- en olympisch kampioen Maier haalde sinds zijn debuut op het WK van 1999 altijd het podium. Dit toernooi werd hij vierde op de Super G en zeventiende op de afdaling, de eerste keer sinds 1999 dat hij buiten de toptien belandde. Benjamin Raich, die gisteren een beetje grieperig werd maar naar verwachting wel van start gaat, doet het daarentegen goed. Hij won in Bormio al goud op de combinatie en brons op de Super G. Maar goed is niet goed genoeg als Bode Miller de perfecte lijn heeft gevonden. Er zijn natuurlijk schaatsfans geweest die met de uitslagen van de laatste wereldtoemooien in de hand hebben zitten reke nen voor Turijn 2006. De Olympische Spelen, altijd al een fraai ijkpunt in de Neder landse sport (hoe goed zijn we?), denderen naderbij. Nog precies een jaar en de hoempaklanken moeten uit het naast de schaats baan gelegen Holland Heineken Huis knetteren. Nog maar twaalf maanden, meer niet en dan moet er gehost en gezongen worden, dan moet Erica, gehuld in een oranje bal jurk ons allen voorgaan in de alles reinigende polonaise, want tijdens de winterspelen zijn wij, kinde ren van Bea trix, toch ge wend de beste te zijn. Ja misschien was dat zo. Of het ook zo zal zijn in Tu rijn, blijft de vraag. De uitslagen van Salt Lake City en Moskou geven niet di rect aanleiding tot feeswieren. Erben Wenne- mars mag de spreekwoordelijke witte raaf genoemd worden en in zijn kielzog mogen nog een paar sprinters (Bos. Nijenhuis, heel misschien nog Van Velde) genoemd worden die op de 1000 en 1500 meter iets kunnen gaan betekenen, maar op alle andere afstanden heeft de schaatsende jeugd betere deelnemers gevon den, jongens en meisjes die niet uit het schaatsrijke en vooral schaatsgekke Nederland komen. De Noor Oystein Gredum reed afgelopen weekend twee grote Nederlandse stayers (De Jong en Kramer) regelrecht naar huis. Alle andere kilometervreters re kenden makkelijk uit dat ze op meer dan een halve baan door de Noorse locomotief werden ge reden. Kansloos. Misschien dat op de bank thuis, Gianni Rom- me nog zin had om iets tegen de schijnbaar moeiteloos verkregen overmacht van Grodum te gaan doen, anders heeft de Neder landse ploeg geen mannen om de competitie met de Viking op de lange afstanden aan te gaan. Bij de vrouwen dan wellicht? De jonge, onervaren (maar u>el leuk enthousiaste) Ireen Wiist deed iets leuks, maar verder was het sprinten en het allround rijden bij de vrouwen een vette tegen valler. Marianne Timmer keek op grote afstand toe, Renate Groenewold was onzichtbaar; de anderen reden in de kantlijn; ver weg van welk olympisch schavotje dan ook. Het is nog een jaar en alle be trokkenen weten dat. De eerste rekeningen zijn de afge lopen weken geschreven en die doen pijn in het oranjekamp. Er is echter nog wel iets aan hoop. In een jaar kan je veel veran deren in je trainings- aanpak. Je 1 I kunt, neen 'f i moet. gaan 1 IJ intensiveren. i' Je moet ge- woon harder, IK brutaler en misschien wel spontaner gaan schaatsen. Het oude adagium 'eerst maar eens met het ijs in gesprek gaan lijkt niet meer te tellen. Schaatsen om de hoofdprijzen betekent nu: er vanafhet begin in knallen. On-Nederlands dus. Het heeft er alle schijn van dat de oranje jonkies de vertaalslag nog kunnen maken. Voor vele veteranen van de smalle ijzers wordt het een spannend jaar; Aanpassen, keuzes maken (Tu- rijn en specialisatie of het ver trouwde en oer-Hollandse all- rounden), knal hard gaan trai nen en dan skate-offs gaan rij den. De voorlopige balatis is niet gunstig. Inzeil, over drie weken, zal meer duidelijkheid moeten geven. Grijze schaduwen wor den langzaam zichtbaar. Ze zitten aan ons schaatsen. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 21