KUNST 8c CULTUUR 'De Lulhannes' maakt alledaagse bijzonder Elia is een belevenis Eindelijk een eerbetoon aan zingende Leidenaar jerry Bey h Godani maakt onuitwisbare indruk bij het Nederlands Dans Theater ^Paul lie dood Topgaleries zijn terug op de KunstRAI Greenaway maakt Rembrandt-film door Herman Joustra leiden - Vroeger, heel vroeger, noemden de liefhebbers van de smartlap de naam van Jerry Bey in één adem met de groten van het genre: Tussen die van zijn zus, de Zangeres Zonder Naam, en bijvoorbeeld Johnny Jor- daan. Maar dat was vroeger, vrijwel niemand heeft het nog over de zingende Leidenaar, die in 1984 overleed. Toch heeft de volkszanger sinds kort een ei gen website, www.jerrybey.nl, die geheel aan zijn leven en aan zijn muziek is gewijd. Het idee achter de internetpagi na is afkomstig van zijn jongste zoon, Henk. „Iemand die zo veel heeft gepresteerd, heeft zo'n pagina wel verdiend. Mijn vader heeft heel veel betekend voor de smartlappenwereld. Helaas is hij in de loop der ja ren in de vergetelheid geraakt." Deels door eigen toedoen, denkt Bey junior. „Vader was niet zo'n zakelijk figuur. Als hij een plaatje uitbracht, geloofde hij het verder wel. Hij zat er dan niet achteraan, maakte geen re clame voor zichzelf. Hij be waarde ook helemaal niks. Gaf de plaatjes die hij zelf kreeg ge woon weg. Hij vond het veel belangrijker om zijn tijd bij fa milie en vrienden door te bren gen. Hij was een echt gezellig- heidsdier." Gevolg was wel dat er na zijn dood niet zo gek veel overbleef voor het familiearchief. Ook dat was een reden voor Bey junior om de website op te zetten. Daarop vraagt hij de bezoekers om archiefmateriaal beschik baar te stellen, of het nu om fo to's, filmopnamen of grammo foonplaten gaat, om originelen of om kopieën. „Zeker filmop namen zou ik erg leuk vinden. Ik weet zeker dat er uit de schoenendoos van oudere mensen nog heel veel leuks kan komen." Daarnaast zou de zoon van de volkszanger het op prijs stellen als bezoekers van de site hun ervaringen met Bey senior of met diens muziek zouden wil len delen in het gastenboek. De beschikbare filmfragmenten, verhalen en foto's krijgen alle maal hun eigen plekje op de pagina. Die, dat spreekt vanzelf, nog lang niet af is. Maar de website heeft zijn bestaansrecht nu al bewezen, zegt Bey junior. „Ik heb al heel veel reacties bin nengekregen. De mensen vin den het fijn dat Jerry Bey einde lijk een plekje heeft gekregen op internet en dat ze nu einde lijk wat achtergrondinformatie kunnen vinden. Daar blijkt wel degelijk behoefte aan." Op de website staan onder meer de titels van veel van zijn liedjes - Jerry Bey zong er in zijn eentje zo'n 160 - reeds ver meld. Het is de bedoeling dat de teksten volgen. Zoals gezegd als postuum eerbetoon aan de man die voor zijn muzikale in spanningen ooit van zijn pla tenmaatschappij Telstar een gouden plaat kreeg voor een miljoen verkochte exemplaren. „Dat zegt ook wel iets." Jerry Bey: veel betekend voor de smartlappenwereld. Archieffoto: Dirk Ketting dans recensie Roos van Put Voorstelling: 'Excessive Second Body Smile' van André Gingras en 'Anomaly One' van Jacopo Godani, door het Nederlands Dans Theater. Gezien: 7/2 (première), Danstheater, Den Haag. Nog te zien aldaar: 11 en 12/2; 22/2 in de Rotterdamse schouwburg. Het eindbeeld roept onherroe pelijk associaties op met de kruisiging, met dit verschil dat de dansers niet zijn bevestigd aan een kruis maar op eigen kracht aan een rechthoekig me talen schild hangen. Het naak te, kwetsbare witte lichaam steekt in het klein schril af te gen het metaal en in het groot tegen het overwegend duister donkere decor. De nieuwe choreografie van Ja copo Godani bij het Nederlands Dans Theater maakt een onuit wisbare indruk. Wanneer de voorstelling in één woord sa mengevat zou moeten worden is dat: rauw. De sfeer doet in de mix van muziek, decor, dans, belichting en kleding denken aan die van rave party's. In Anomaly One' is de muziek als industrieel te bestempelen, zowel bonkig in vorm als hard in kleur: de omlijsting van het licht is ijskoud. Ongenaakbaar. De kleding is in eerste instantie punkachtig - zwarte leren jasjes - maar wanneer deze worden uitgetrokken doemen SM-ach- tige halssieraden op. Bij de elf dansers is het even eens heftigheid troef: er wordt aan kragen, armen en niet in de laatste plaats, aan elkaar ge trokken. En toch, binnen dit rauwe to taalbeeld, binnen al deze scherpte en hoekigheid en het samenbrengen van al deze uit eenlopende onderdelen, be staat perfecte harmonie. Dat wordt veroorzaakt doordat de choreograaf aan alle onderde len evenveel waarde toekent, maar vooral omdat hij vanuit de dans denkt, vanuit die disci pline zoekt naar verdieping en vernieuwing. Hetgeen in contrast is met An dré Gingras, die in zijn idioom juist aantoont ook interesse te hebben voor andere disciplines als beeldende kunst en litera tuur. Zijn choreografie verraadt een totaal verschillende waar neming alsook een andere wij ze van zich tot zijn omgeving verhouden. Gingras zoekt aan sluiting bij de maatschappij van vandaag de dag; zo behandelt hij het vraagstuk van het per fecte lichaam ofwel, de maak baarheid van het lijf. Onderwerpen als genetische manipulatie komen fan de or de maar ook Arnolaachwarze- negger als president van de VS en het leven als een realitysoap. "Excessive Second Body Smile' heeft vele lagen, die zich niet al tijd even gemakkelijk laten ont dekken (ook omdat de gespro ken tekst vaak niet is te ver staan). Gingras bevraagt de actualiteit en hiermee houdt hij de toe schouwer een spiegel voor - waarbij soms verdichting op treedt, bijvoorbeeld als hij Kaf ka aanhaalt. Soms zijn de mo menten uiterst grappig, er sij pelt altijd die confronterende bitterzoete ondertoon door heen die maakt dat je deze voorstelling niet snel zult verge ten. EPA/Frank May dsconcert in Ahoy' Blueslegende BB I vier jaar weer nd. Op maandag tiij een eenmalig "leert in Ahoy' als II een veertien de tour. Riley nlng wordt dit jaar Tnet wat rustiger ji. De kaartver- jl concert begint jroat gebracht leep Throat', de .ornofilm uit 1972, in de VS uitge- m over Linda Lo- Btijds in zes dagen laakt voor 25.000 ,eldwijd meer dan tollar opbracht, Daily Variety op zet beschikbaar. al1 Amerika tevens lire 'Inside Deep ^mière over alle ;eartoe de film leid- :ebat' werd destijds mse staten ver- n| eianse schilder Paul bil) is maandag iij gold als een van iuidendaagse kun- igat een reusachtig ad In zijn geboorte- èrs is een muse- ^jrolle gewijd. ütectuurstudio berger heeft in e internationale v0|aag een eerste J°, ht gesleept. Het ^5, deel uit van een lolenbouwpro- ï^mee de Italiaanse inhaalslag wil s gebied van on- 'ef onderscheiding s .prijs van onge- 1 to, maar het ver- v opdracht en aanationale erken- njprtzberger de ee)e reg'° bestaat grote belangstelling voor professio- e!euristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- ls^en die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fo- re,jop andere wijze actief zijn. Vandaag: Ria Burmeister schrijver én regisseur van het muzikale theaterstuk etp gelijknamige profeet. zW meer dan 2000 atiebron voor :en in de tradi- de kerk of thuis, imende mate ook of in de film. eeld aan films iboden' of aan de Christ Super- teidener niveau ister in Noord hand aan 'Elia', theaterstuk over je profeet dat De Muze in première be- gelovig, an- ^gpoit aan een stuk j ^et Elia begonnen. deQet een theater- irs T komt, ni^11 godswonder de^e heeft geen er- irn Jgebied van het ,r(jieen script en ook ren stuk geregis- een ben ge worden, moest de kogel maar eens door de kerk. Ik ben er ge woon aan begonnen. En zo is het balletje als vanzelf gaan rollen." Nou ja, vanzelf - dat is ietwat gechargeerd zoals haar man Guus onmiddellijk beaamt. Ze heeft zich, zo bekent ze open hartig, aardig verkeken op wat er komt kijken om zoiets ter hand te nemen en ook daad werkelijk uit te voeren. „Het schrijven op zich was geen probleem. Ik blijf tamelijk dicht bij de oorspronkelijke tekst uit het Boek Koningen. Hier en daar heb ik wat geïn terpreteerd. Maar die tekst, Hoofdstuk I vers 17-19, is ge weldig. Die staat. Dus daar hoef je niet eens veel aan te veranderen." Nee, haar tijd ging vooral zitten in het werven van de spelers (vooral mannen was moeilijk), de technische mensen, de re petities, de montage en noem maar op wat er allemaal komt kijken om alle eindjes van een dergelijke onderneming aan el Ria Burmeister: schrijver/regisseur van 'Elia'. Dochter Gianna neemt ook een rolletje voor haar reke ning. Foto: Henk Bouwman kaar te knopen. In totaal zijn 60 mensen van verschillende gezindten betrokken bij de productie, van wie er 35 op het toneel staan. Zonder uitzonde ring amateurs. „Het stuk is multimediaal. Be halve acteren, zingen en dan sen zijn er veel decorwisselin gen en draaien er filmbeelden tussendoor. Je ziet Peter Sar- neel als Elia het toneel verlaten en hem dan op film door de duinen zwerven. Het monteren van die beelden kost enorm veel tijd. Er doen kinderen mee, dat vergt ook weer een aparte aanpak. We praten hier thuis dan ook over de periode vóór 'Elia' en daarna", zegt ze lachend. Guus knikt instem mend. Goed, maar waarom 'Elia', waarom niet koning David of Maria Magdalena? „Ik ben ge boeid geraakt door de profeet Elia omdat hij zo'n interessant en vooral ook zo'n hectisch le ven leidde. Hij straalde de kracht van God aan alle kanten uit. Ik wou dat ik dat had. Om dat tot uiting te brengen is het mooi dat we in De Muze staan. Aanvankelijk dacht ik aan een kleinschalige opvoering in De Ark of het buurthuis. Nu maar hopen dat we die grote zaal vol krijgen. Ik heb er wel vertrou wen in, want de voorverkoop loopt goed. Of ik nog andere plannen heb in deze richting? Ik denk het niet. Ik geloof dat ik het bij 'Elia' laat." 'Elia, een belevenis' - Speel- groep Dichterbij. Te zien: 16 en 17 februari in Theater De Muze, Noordwijk, aanvang 19.30 uur. Kaarten dagelijks bij De Muze tussen 09.30 en 11. 00 uur, tel. 071-3646226. Ad van Kaam amsterdam/gpd - Op de ko mende KunstRAI zal de com plete top van de Nederlandse galeriewereld voor hedendaag se kunst aanwezig zijn. Vorig jaar waren toonaangevende ga leries als Paul Andriesse, Fons Welters, Diana Stigter en Van Zoetendaal al teruggekeerd. Dit jaar komen Annet Ge link, Cok- kie Snoei, Artspace Witzenhau- sen en nieuwkomer Bowie/Van Valen het aanbod van de avant garde versterken. De KunstRai wordt van 11 tot en met 16 mei gehouden in de RAI-Parkhal in Amsterdam. Het aantal deelnemers bedraagt ruim 115, tegen ruim honderd vorig jaar. „We zijn zeer ver heugd dat de complete top zich weer heeft ingeschreven. Daar mee is het gelukt het aanbod nog beter te maken", aldus KunstRAI-directeur Anneke Oele. De galeriebeurs raakte in 2002 in een dip met een bezoekers aantal van 14.000 tegen 25.000 in 2001. Net op haar post, ver laagde Oele het aantal deelne mers in 2003 met enige tiental len om de kritiek van de avant garde op de kwaliteit te neutra liseren. De oud-galeriehouder vindt dat de beurs niet té druk mag wor den en hoopt op iets meer dan de 16.500 bezoekers van vorig jaar. Met vijftien buitenlandse gale ries uit België en Duitsland en een groter aantal werken van internationale kunstenaars toont de KunstRAI volgens Oe le ook de nieuwste ontwikke lingen in de Europese kunst. Ruim 22 deelnemers organise ren een solotentoonstelling, waaronder één van Rita Kok bij Kunstruimte Wage mans. Rob Scholte is terug van wegge weest en exposeert een groot aantal werken bij Galerie Witte- veen. rotterdam/anp - Regisseur Pe ter Greenaway gaat een film maken over Rembrandt van Rijn. De titel van het project luidt 'Nightwatching'. De film speelt zich af voor, tijdens en na het schilderen van 'De Nachtwacht', zijn beroemdste schilderij. Hoofdrolspelers zijn nog niet bekend. 'Nightwatching' wordt ge maakt in het kader van het Rembrandt-jaar dat in 2006 plaatsvindt. Het is dan vier honderd jaar geleden dat de schilder werd geboren. Het is de bedoeling dat de film in mei of juni van dat jaar in première gaat. Tegelijkertijd gaat kunstenaar Greenaway een installatie in richten in het Rijksmuseum in Amsterdam waarop de perso nages op het wereldberoemde schilderij worden belicht. Het project zal te zien zijn tijdens het Holland Festival. De film concentreert zich op de gevolgen die het schilderen van 'De Nachtwacht' voor het leven van Rembrandt had. „De Nachtwacht betekende het be gin van het einde voor hem", stelt producent Kees Kasander. „Niet veel mensen kennen dat verhaal." Rembrandt verloor drie kinde ren en zijn vrouw in die perio de. Hierna volgden nog veel andere, vaak jongere vrouwen die de schilder weinig goeds brachten. Bovendien ging de kunstenaar boven zijn stand leven, wat uiteindelijk tot zijn faillissement leidde. Foto's van Hannes Wallrafen beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: 'De Blik en De Lulhannes', foto's van Hannes Wallrafen. Te zien: t/m 1/3, dagelijks 12-18 uur, fotogalerie De Kleine Klup, onder café Van Engelen, Nieuwe Rijn 1, Leiden. Begin 2004 overkwam de suc cesvolle fotograaf Hannes Wall rafen wat je geen mens zou toewensen en zeker een beel dend kunstenaar niet. Geheel onverwacht werd hij door een erfelijke aandoening aan de oogzenuw blind. Bij fotogalerie De Kleine Klup zijn de laatste foto's te zien die hij maakte. Die wetenschap geeft het be zoek aan de tentoonstelling een extra lading. Het is wrang dat de kunstenaar zijn eigen fraaie kleurenfoto's nooit meer kan zien. Op een daarvan heeft hij zichzelf gefotografeerd, pose rend in zwembroek op een tro pisch strand. Met toegeknepen ogen kijkt hij tegen de zon in, zich op dat moment nog niet bewust van het noodlot dat bo ven zijn hoofd hangt. Nooit meer, denk je onwillekeurig, nooit meer zullen zijn ogen knipperen tegen het felle licht. Maar behalve gevoelens van medeleven, wekken de foto's ook bewondering op. Wat dat betreft valt er op de expositie veel te genieten. Afgebeeld zijn voor iedereen herkenbare situ aties: een man die in een kle dingwinkel passief zit te wach ten totdat zijn vrouw klaar is met passen: een schoolkantine vol met pauzerende leerlingen die daarin zo opgaan dat ze niet merken dat een werkster ondertussen de vloer veegt; kleurrijk publiek bij de opening van een tentoonstelling in het Amsterdamse Stedelijk Muse um, boven aan de monumen tale trap luisterend naar een toespraak van iemand die bui ten beeld blijft. Het zijn alledaagse taferelen, maar door de manier waarop Wallrafen ze heeft gefotogra feerd krijgen ze iets bijzonders. Dat komt door de heldere kleu ren, de scherp omlijnde vor men, de aandacht voor details en de accentuerende belich ting, maar nog meer doordat Wallrafen steeds feilloos het meest veelzeggende ogenblik heeft vastgelegd. Vaak is dat het moment waarop de gefotogra- feerden het kwetsbaarst zijn. Bijvoorbeeld een man en een vrouw die ruzie hebben. Ze zit ten nog wel naast elkaar op de bank, maar met veel ruimte tussen hen in. Hun houdingen en afgewende blikken spreken boekdelen. Elke foto van Wallrafen is op die manier veel meer dan het afgebeelde moment. Hoe alle daags de onderwerpen vaak ook zijn, hij weet onze aan dacht vast te houden. Of het nu gaat om een oude vrouw die op het drukke perron van de me tro bezig is twee zware bood schappentassen op te tillen of om mensen die op een dakter ras de jaarwisseling vieren: zijn foto's vertellen verhalen waar je niet snel op uitgekeken raakt. Wallrafen zou geen kunstenaar zijn als hij ondanks zijn handi cap niet op een andere manier met zijn talenten aan de slag zou gaan. Nu hij niet meer kan zien, is hij van plan geluids kunst te maken, verhalen te vertellen door middel van op genomen interviews en gelui den. De hoge kwaliteit van zijn foto's maakt nu al nieuwsgierig naar wat we straks te horen krijgen. Een man zit in een kledingwinkel passief te wachten totdat zijn vrouw klaar is met passen. Foto: Hannes Wallrafen

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19