Zaadbank: de heilige graal voor de b WETENSCHAP Hoe lang is lekker eten lekker? De huiskat als ongenadige moordenaar in de natuur e Effecten ecoduct direct merkbaar Aanplant bossen^ Adelaar was vroeger,, leeuw onder de vogn i ML kL'iÊvÈ' JÊF." Wie volgt welke vwo-tl Zelfs van het lekkerste eten krijgen we op een gegeven moment genoeg. Een ijsje kan er echter altijd nog wel bij. Foto: GPD/Anne Orthen door Ron Buitenhuis Het eerste kopje koffie is altijd het lekkerste. Het tweede smaakt al wat minder en na het derde gaat het goedje tegenstaan. Bij de vijfde kop heb je het écht gehad. Hoe kan dat? Met verzadiging kan het niet te maken hebben, want koffie bevat geen calorieën. Je maag krijgt er geen gevuld gevoel van. De omslag naar aver sie moet puur in de smaak zitten. Ergens moeten de hersenen een seintje geven dat zegt: zo is het wel genoeg geweest. „Als onze hersenen op smaak reageren, zoals on ze buik op calorieën reageert", zegt Kees de Graaf (49), universitair hoofddocent voedingsge drag van Wageningen Universiteit (WU), „dan zou je dus bepaalde smaakvolle maar caloriear me smaken kunnen ontwikkelen, die op een ge geven moment zo gaan tegenstaan dat mensen stoppen met eten." „Niet omdat ze vol zitten maar omdat ze een soort van sensorische verzadiging hebben be reikt. Ik denk dat een soortgelijk mechanisme een belangrijke rol speelt in de diëten van Mon- tignac en Atkins. Door enkel vlees en groente te eten, hou je alleen de sterk smakende voeding over, waardoor je eerder een verzadigingsseintje van je hersenen krijgt, eerder stopt met eten en dus per saldo minder calorieën binnenkrijgt." Samen met de universiteit van Utrecht probeert De Graaf met een MRI-scan te achterheen wat er in de hersenen gebeurt als mensen zo veel cho colade eten dat ze die op een gegeven moment niet meer kunnen zien. De hoop is dat de scans ooit zichtbaar maken wanneer en waarom men sen stoppen met eten. Als het verband tussen smaakbeleving en verzadiging inderdaad bestaat, dan zou dat namelijk een wapen in de strijd te gen de extreme zwaarlijvigheid van de Neder landse bevolking kunnen zijn. Een strijd die volgens De Graaf hard nodig is, want als de verdikking van de mensheid zo door gaat, dan gaat dat over dertig jaar alle budgetten van de gezondheidszorg te boven. Zwaarlijvig heid is namelijk rechtstreeks van invloed op ziek ten als diabetes, hoge bloeddruk en hart- en vaatziekten. De Graaf benadrukt dat zijn smaaktheorie een hypothese is. Bewezen is nog niets. Maar bij proefpersonen die eerst chocolademelk op hun tong kregen gedruppeld, daarna diverse brokken chocolade moesten eten en tot slot weer choco door Peter de Jaeger De natuur in Nederland is enorm versnipperd. Losse stukjes natuur liggen als eilandjes ver spreid. Een analyse van het Wageningse onder zoeksbureau Alterra constateert 1126 knelpunten voor een veilige oversteek voor dieren. „De meeste hiervan liggen in de gebieden met de hoogste natuurwaarde, zoals Noord-Brabant, Gelderland en Limburg", zegt Alterra-onderzoe- ker Edgar van der Grift. De overheid vroeg om deze studie als basis voor het Meerjarenprogramma Ontsnippering dat vo rig jaar van start ging. Hierin wordt gestreefd om de gebieden in>de Ecologische Hoofdstructuur nauw op elkaar te laten aansluiten. Knelpunten worden weggenomen door de aan leg van dassentunnels, ecoducten, faunapassa ges, touwbruggen, noem maar op. Uiterst dank baar werk want het effect is vrijwel altijd direct zichtbaar. Bij een dassenburcht in het Gooi in de buurt van de A27 ging de oversteek vaak fout. Sinds er tunnels onder de weg zijn is het aantal dassen gegroeid tot veertig. Ze zijn inmiddels uit gezwermd naar aangrenzende gebieden. „Je hoeft niet lang te wachten eer de dieren er ge bruik van maken", zegt Van der Grift. „Ze vinden de passages heel snel. Soms zelfs al in de aanleg- fase lopen ze er overheen of onderdoor. Toen er looprichels werden aangebracht voor de dieren in een duiker onder de spoorlijn Almere-Lelystad bij de Oostvaardersplassen, liepen daar de ande re dag al dieren overheen." „Beesten hebben zoiets heel snel door.'Als er op de Veluwe een gat in de afrastering is ontstaan, staan de beesten de andere dag buiten. Probleem is alleen dat je moet zorgen dat de aansluiting met het achterland goed is. Het leefgebied moet nauw aansluiten op de faunapassages." Inmiddels telt ons land al tussen de vier en vijf honderd dassentunnels. Daarnaast zijn er vijf ecoducten en zijn er een aantal in aanbouw. De faunapassages kosten een lieve duit. Die geïn vesteerde miljoenen betalen zich snel terug, meent Van der Grift. „De verkeersveiligheid neemt toe en economische schade wordt be perkt. Daarnaast zorgen al deze maatregelen voor een betere bescherming van onze natuur, waar we als mens, ook in recreatieve zin, van kunnen genieten." De enorme adelaars die in de 'Lord of the Rings' films boven het Nieuw-Zeelandse land schap rondvliegen zijn niet zo vergezocht als ze lijken. Ooit leefden daar echt adelaars die veel groter waren dan alle roof vogels die nu nog bestaan. In PLoS Biology tonen onder zoekers aan dat deze giganten afstamden van een veel kleinere soort adelaar. Ze moeten in een zeer korte tijd van die kleine vorm naar hun uiteindelijke formaat geëvolueerd zijn. Totdat 700 jaar geleden de eer ste Maori's op hef eiland arri veerden, waren er in Nieuw- Zeeland geen zoogdieren. Alle plaatsen in het ecosysteem die meestal door zoogdieren wor den ingenomen, werden er in genomen door vogels. De grote adelaars ('Haast's Adelaar' of Harpagornis moor;, de positie van de lf de vogels. Deze vo tot 40 procent grou. grootste roofvogelb leeft (de Harpij AdL een vleugelwijdtev meter en woog lOj j Wetenschappers h ontdekt dat de zee® Haast's Adelaar sti was aan één van adelaarsoorten vaic die nu nog bestaaL Kleine Havikarent woonlijk minder <r (met 1,2 meter spa De onderzoekers t verwantschap onli DNA-materiaal if oude fossiele adel] vergelijken met h zestien nu nog lej adelaars. lademelk op de tong kregen, werden de MRI-sig- nalen in een bepaald gebied in de voorste her senhelft gaandeweg zwakker. Ons lichaam is er evolutionair op gericht om schaarste te overleven. Door het eten van voedsel belonen we onszelf als het ware psycho- en fysio logisch. Het zwakker worden van het MRI-sig- naal zou je als een soort doven van de belonings- waarde (reward value) ten aanzien van de typi sche chocoladestoffen kunnen zien. Zo zorgt ons lijf er voor dat we niet alleen maar eten wat we lekker vinden, maar ook voeding tot ons nemen die minder uitgesproken van smaak is (zoals aardappelen en rijst), maar wel belangrijke voe dingsstoffen bevat. De hersenen regelen in feite dat we gevarieerd eten. De Graaf:Als je in een restaurant heel veel las agne hebt gegeten, dan kan er op een gegeven moment niets meer bij. Nog geen halve hap. Je bent niet totaal verzadigd, want je lust wel nog een ijsje. Als het ene voedingsmiddel de smaak- zintuigen niet meer prikkelt, kan een ander dat wel." De hersenen misleiden door bepaalde stoffen toe te voegen aan voedsel is niet nieuw. Door kunst matige zoetstoffen toe te voegen - bijvoorbeeld aan frisdrank - wordt onze aangeboren behoefte aan zoetigheid bevredigd, maar omdat de zoet stoffen caloriearm zijn, word je van dit soort lightproducten minder dik. Fysiologisch laat het lichaam zich trouwens niet beduvelen door zoete smaakstoffen. Bij mensen die echte suiker eten, stijgt de glucosespiegel in het bloed vliegensvlug. Bij kunstmatige zoetstoffen blijft deze reactie uit. De strijd tegen overgewicht heeft alle aandacht. Overheid en bedrijfsleven steken veel tijd en geld in de zoektocht naar een remedie. Unilever intro duceerde onlangs de stof P57. Dit extract uit de Hoodia-cactus, die voorkomt in de Kalahari- woestijn in zuidelijk Afrika, moet de basis gaan vormen voor een nieuw voedingsingrediënt te gen vetzucht. Unilever steekt er 9,4 miljoen euro in met een mogelijkheid tot uitloop naar dertig miljoen. De werking van de cactus (Hoodia gordonii) is al duizenden jaren bekend bij het San-volk. De ja gers van deze stam (in het verleden denigrerend aangeduid als bosjesmannen) kauwen op de plant tijdens hun expedities in de woestijn. De stof P57 schijnt het effect van glucose op de her sencellen na te bootsen, met als gevolg dat de vermoeidheid en het hongergevoel verdwijnen. door Peter de Jaeger Het valt wat tegen. Een dicht getapete bruine kartonnen doos wordt van een hoge plank gehaald in een gekoelde zaad- bank in het Syrische Aleppo. Het blijkt dat dit de heilige graal, de ark van verloren zaden voor de boeren in Irak, is. De inhoud van de doos is in 1996 samengesteld in Bagdad. In de wijk Abu Ghraib stond destijds de genenbank van Irak. Hier verzamelden vooruitzien de wetenschappers - met ge vaar voor eigen leven - de za den van ruim duizend planten variëteiten. Zij brachten de ou de landrassen naar Syrië om ze veilig te stellen voor de toe komst. Dat was maar goed ook, want bij de Amerikaanse inva sie in 2003 werd de zaadbank in Bagdad volledig verwoest. „Deze doos is straks de basis voor het herstel van de Iraakse voedselproductie en daarmee de start voor een herstellende economie", zegt Mark Winslow in het boek Healing Wounds dat hij samen met Surendra Varma schreef. Beide auteurs zijn medewerkers van Icarda, een internationaal onderzoeks centrum voor landbouw in dro ge gebieden, gevestigd in Alep po. Het verhaal over Irak is niet uniek. Overal waar oorlog uit breekt, worden boeren van hun land verdreven, wetenschap pers het land uitgezet en ge- nenbanken vernietigd. „Genen- banken in politiek stabiele lan den hebben daarom tevens een functie als achterwacht", zegt Bert Visser van het Centrum voor Genetische Bronnen in Wageningen. „Wanneer er boe- renrassen in traditionele land ffrwj SppP Hm f jFy 1 NüÉ 9H Bij de genenbank in Wageningen worden zaadmonsters gekoeld bewaard. Foto: GPD bouwgebieden verloren gaan door calamiteiten, zoals de tsunami in Zuidoost-Azië, kun nen genenbanken uit hun voor raad materiaal beschikbaar stellen." Zo heeft de Wagening se genenbank Sierra Leone weer uit het slop geholpen. Door de jarenlange burgeroor log was veel uitgangsmateriaal van rijst verloren. Visser: „Een deel hiervan lag veilig opgeslagen bij ons en wordt nu teruggebracht." Iets soortgelijks deed een interna tionale zaadbank in Colombia voor bonen uit Oost-Afrika, waarvan tijdens de genocide in Rwanda en Burundi in 1994 veel is verdwenen. In Afrika zijn ware avonturen verhalen opgetekend door de auteurs van het boek. In Rwan da heeft een onderzoeker hoog in de bergen en tot de tanden bewapend zich verzet tegen vernietiging van zijn proefvel den met 1300 lokale variëteiten bonen. In Centraal Afrika zijn honderd duizenden vluchtelingen gered van de hongerdood door de ontwikkeling van een cassave- plant die overal groeit en be stand is tegen een uit Oeganda geïmporteerd virus. Het nieuwe ras, volksvoedsel nummer een, is ontwikkeld in Nigeria. De zaailingen werden vanuit een klein vliegtuig uitgestrooid in het rampgebied. Zaadbanken kunnen echter niet altijd alles recht breien. Schoolvoorbeeld van een ramp is de Rode Khmer in Cambodja. Van de duizenden soorten rijst in het land zijn er nog maar en kele honderden over. Vroeger teelde een boer tientallen soor ten op zijn akker, elk voor een ander culinair gebruik. Het regime van Pol Pot verving in de jaren zeventig de ouder wetse natte rijstsoorten door Chinese. De rijstproductie kel derde hierdoor met meer dan tachtig procent. Na de val van Pol Pot kwamen vluchtelingen terug uit Vietnam met hun ou de rijstsoorten. Dat kon niet verhinderen dat d| landrassen samer unieke genetische pen voorgoed ver Zoiets heeft ook gti andere landen die zijn van rijstteelt. Recenter voorbee tan, de bakermat gewassen als peei van amandelen e van vruchten alsi t pruimen en perei lang oorlog met d later het bewind maakten van het tenschappelijk zv het boek. De nati lectie in Kabul is van de mujahedir nietigd. Hierop togen wa; bergen in op zoel mogelijk zaadmo de rassen. Tijden! wind van de Talit ze hun verzameli onder huizen in steden Ghazni en vluchtten het lan j keer in 2002 blee ning vergeefse m hadden hun min bruikbaar gemaa De meeste hoop amandel, want h tig verschillende anten bewaard ii verspreid over de zaadveredelaars len deze nu teru{ het land waar de mie op dit momf paverteelt voor d le drugshandel. van papaver doa mijn, saffraan en sen wordt lastig, tare papaver brei zoveel geld op all Winslow. door Johan Otten De vos staat erom bekend, de kraai ook, maar op de lijst van grote rovers uit onze natuur ver dient een op het oog onschuldig huisdier waarschijnlijk een niet minder prominente plaats. Een groot onderzoek is nog gaande, maar het zou deskundigen niet verbazeh als de zo tevreden bij het haardvuur spinnende huis kat er een gewelddadig dubbel leven op nahoudt. Een opmerkelijke verschijning in de bossen bij Heeze kreeg vorig jaar landelijke publiciteit. De kat die had huisgehouden in een kippenhok was misschien een exemplaar van felis silves- tris silvestris, de wilde kat, al lang verdwenen uit de Brabant se natuur, maar heel misschien op weg terug. In faunakringen waren de reacties opgetogen. Na een hoop sombere berich ten leek er eindelijk weer eens iets moois te gebeuren, een on verwachte verrijking. Toch: al hebben ze ieder een andere stamboom, de verschillen tus sen de wilde kat en een exem plaar van onze vertrouwde huiskat zijn op het oog zo ge ring, dat er diepgravend onder zoek aan te pas moet komen om de identiteit met zekerheid vast te stellen. Vanwaar dan die euforie? Waar om heeft de wilde kat in de Flo ra- en Faunawet een bescherm de status, terwijl een in de bos sen rondzwervende huiskat een prooi is die door jagers zonder pardon óp de korrel wordt ge nomen? Het lijkt meten met twee ma ten, maar daar zijn volgens de deskundigen goede redenen voor. De wilde kat maakt deel uit van de wilde natuur, net als bijvoorbeeld de vos, de das en de hermelijn. Hoewel met na me jagers er als de kippen bij zijn om een vooraanstaande rol Op de lijst van rovers neemt de kat een prominente plaats in. Foto: GPD/Frank Trommelen op te eisen in het op peil hou den van het natuurlijk even wicht, oordelen natuurorgani saties zeer terughoudend over die claims. Natuur is natuur. Zo'n vossen- stand moet zichzelf kunnen re gelen. Mocht de wilde kat zich weer een plaats in deze contrei en weten te bevechten, dan zal ook dat een rechtmatige zijn. Met de huiskat - felis silvestris catus - is het anders gesteld. Die geniet massaal bescher ming als troeteldier, heeft zijn eigen koninkrijkje en kan zich kieskeurig te goed doen aan door de baas geserveerde hau- te-cuisine-maaltijden die drui pen van de vitaminen en mine ralen. Met natuur heeft dat weinig van doen. Toch bewegen veel huis katten zich nadrukkelijk óók in de natuur. Hugh Jansman van onderzoeksinstituut Alterra in Wageningen is er bezorgd over. „Huiskatten hebben grote in vloed op de dierenwereld. Het zijn dieren met killerinstinct, ze brengen de ene na de andere muis of vogel mee. En niet al leen dicht bij huis." Dat is de misvatting die bij veel kattenbazen heerst, zegt Jans man. „Ze denken dat de kat die 's avonds de straat op gaat al leen een blokje om loopt in de buurt. Die dieren hebben een veel groter actieradius. Ze gaan de natuur in, wel tien kilometer verderop. Ze pakken grond- broedende weidevogels, uitge zette hamsters, het korhoen." Na gedane arbeid sluipen ze verzadigd terug naar de kachel, likken hun snorharen en doen hun schoonheidsslaapje. Het zou zo'n probleem nog niet zijn als slechts een enkele huis kat zich op die manier gedroeg. Al blijft elk dier er een te veel als het exemplaren betreft die op de rode lijst van beschermde soorten staan, en waar soms een - kostbaar - in stand hou dingsprogramma voor is ge maakt; denk aan de fameuze korenwolf, de hamstersoort die in Zuid-Limburg dreigde uit te sterven. Het gaat echter niet om een en kele huiskat. Jansman: „Het zijn er miljoenen. Ze doen allemaal een beetje. Tel je dat bij elkaar op, dan is de invloed op de na tuur enorm." Alterra en Sovon (vogelonder- zoek) zijn bezig met het in kaart brengen van de weidevogelpre- datie - de mate waarin vogels of hun legsel ten prooi vallen aan andere dieren -, een groot pro ject, waarvan de resultaten over enkele jaren bekend worden. Het zou Jansman niet verbazen als de huiskat dan samen met vos en kraai op het ereschavot gaat belanden. Een dubieuze eer voor een dier dat zich - naar wordt aangeno men - niet geheel op eigen houtje kan redden in de natuur. „Een vrouwtje zal er haar jon gen niet groot kunnen brengen. Het blijft in de omgeving van de boerderij of de woning waar het oorspronkelijk thuishoort." Jansman verwacht dat de uit komsten van het onderzoek straks wel iets teweeg zullen brengen: de roep om maatrege len tegen loslopende katten. „We proberen de mensen van de dierenbescherming ervan te overtuigen dat katten 's nachts binnen moeten blijven. Ook dan hebben ze nog een prima leven. Het besef moet doordrin gen hoe ver ze wegtrekken en wat ze allemaal uithalen." Vanwege de bewustwording zou hij het een goed idee vin den om een tiental katten te voorzien van een zendertje. Wie niet kan geloven dat zijn ge koesterde huisdier 's nachts ki lometerslange rooftochten maakt, moet op die manier te overtuigen zijn. Als het niet lukt om de kat aan huis te binden, kan het dier eventueel de bel worden aange bonden. Een halsband met een belletje: irritant voor poes, maar voor bedreigde vogels een mooi alarmsignaal. Toch weten gehaaide katten ondanks deze handicap nog steeds heel wat slachtoffers te maken. In Engeland is daarom een spe ciale halsband op de markt ge bracht, de CatAlert. Om de ze ven seconden zendt die ultraso ne tonen uit. Vogels horen het geluid, de kat niet: zo gaat er voor deze illegale jager op den duur de lol wel af. r ne De Europese Unie wil de aanplant van bossen op voorm esi bouwgronden stimuleren in het kader van de terugdrin broeikaseffect. In het noordwesten van Europa vervulle' ter vaak een multifunctionele functie waarbij natuuronfn' recreatie een belangrijke plaats innemen. Voormalige I* c< gronden worden vaak gekarakteriseerd door een hogev dom. Dit biedt vaak een voordeel aan snelgroeiende onl niet wenselijk zijn in een natuur- of recreatieve doelstel Elemans heeft de ontwikkeling van de ondergroei van n( bossen bestudeerd. Hierbij bleek dat verhoogde voedsek- per se een negatief effect heeft op de ontwikkelingsmopfi van de ondergroei. Als de inrichting en het beheer gerief mindering van de voedselrijkdom en beperking van de )|0r licht op de bosbodem dan zijn er goede mogelijkheden^, j wikkeling van een waardevolle ondergroei. Foto: EPA uit minder kosmoj 'el zinnen. Het zelfstal sium is volgens We kenschetsen als ee voor de gevestigde wel het zelfstandig^ vaak wordt getypei school voor de inti te, komen kindere nemers vaker op h p gymnasium terech ren van onder and||| artsen, juristen en pers. De leerlingeian tweetalig vwo hebï) i politische toekomt g waar de gymnasiuidi vaker een gevestigft ject willen bewand li Don Weenink onderzocht wel ke vormen van het vwo kinde ren van de (hogere) midden klassen volgen: zelfstandige gymnasia, tweetalig vwo (waar de helft van de lessen in het En gels wordt gegeven) en regulie re vwo-afdelingen van scholen gemeenschappen. Uit het on derzoek blijkt dat het tweetalig vwo de meeste sociale stijgers onder de ouders van leerlingen telt, ook in vergelijking met het reguliere vwo. Het tweetalig wo blijkt niet alleen aantrekke lijk te zijn voor kosmopolitische gezinnen uit de hogere mid denklasse, maar ook voor kin deren met stijgingspotentieel

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 18