Weer lachen met een kunstgebit REGIO 'In Noordwijkerhout weten we ook wel wat écht carnaval vieren is' 'Carnaval boven de rivieren is hetzelfde als skiën op kunstsneeuw' Itvissers zijn vaak velde dieren' ®een Iilieubewust bezig grote hersenen IN ZAKEN Katwijkse tandarts plaatst implantaten in eigen praktijk uf woensdag 9 februari 2005 VRAAG een vishaak voelen geen pijn. Dat blijkt uit een weten- Ëjnderzoek in Noorwegen. Wormen ervaren, net als de meeste ongewer- «1 J 1 y pijn omdat ze geen hebben om de sig- 'icennen. ROBERT HOOYMANS, fervent sportvisser uit Lei- <ich af waarom de wormen dan toch zo kronkelen als ze ^worden gedaan. ters zijn vast en zeker opgelitclit nu blijkt dat wonnen slen? >oit zo'n last van, want ik vis nooit met wormen. Ik ge- een soort gekookte deegballetjes, het meest gebruikte pers te vissen. Ik heb vroeger natuurlijk ooit wel ge ien. Ik vond dat altijd een beetje zielig. Nu blijkt dat niets zouden voelen, maar ze kronkelen behoorlijk als haak doet. Alsof ze het helemaal niet prettig vinden. üpmgeving van Leiden: bij de Vlietlanden, de Wijde Aa, \plassen. Er zitten veel karpers. Er worden er ook wel II. De grootste die ik ooit gevangen heb, was 35 pond en /he van 95 centimeter. 11 een haakje heeft het vast minder prettig dan een ^en haakje... -enlijk niet of ze er pijn van hebben. Maar gevangen -ft wel veel stress voor zo'n beest. Ze vechten er echt te- .lien uit het water getrokken en ze zijn dan ineens in %g waar ze niet kunnen ademen." tielig? |ter niet heel erg schuldig over. De meeste sportvissers «Valles aan om hun vangst zo min mogelijk schade te 0{ Ik heb een hele dikke onthaakmat bij me, waar ik de zet het dier onbeschadigd terug. Soms heb ik het idee niet al te intel- 'eer een mil- ;ers in Neder- •ten met zijn 6 een fors ntejm, daar mag ook wel eens bij stil worden gestaan. Bo- tieirtvissers zijn vaak mensen die erg natuur- en milieu- Sp11-" van Aar: archieffoto: Loek Zuyderduin 31T DE ARCHIEVEN - In het verenigingsgebouw te Benthuizen is gister- igdurige vergadering gehouden over het eventueel stich- |encentrum door de Leidse Veilingvereniging. Benthui- jsgezind de plannen moeten steunen of besluiten tot op- jen eigen centrum. Het eindresultaat is nogniet bekend, 3 uientelers zich nog nader wensen te beraden. Zater- ri dient zwart op wit aan de Veilingvereniging te worden f men de Leidse plannen wenst te steunen. Naam: Implantologieprak- tijk tandarts Van den Gevestigd: Centrum voor Tandheelkunde, Groen van Prinstererweg 63 in Kat Kernactiviteit: Het plaat sen van implantaten waar op een kroon, brug ot kunstgebit kan worden vastgezet. Verder het ge wone' tandartswerk. Markt: Van Den Haag tot Sterdam. Nu met name klanten uit de Durn-en Bollenstreek, vooral uit Toekomstverwachtingen: Een groei van het aantal Wanten, ook via doorver wijzingen van collega tandartsen aan wie VMi den Broek formatie over zr]n Pral?£ verstrekt. Een extra coUega eaat hem helpen met de reguliere klanten. Samen betrekken ze een meuwe kamer in het tandartsen- centrum. Een tandwortelimplantaat voor het gebit haal je in Katwijk net zo makkelijk als een vulling voor de holle kies. Gewoon, bij de tandarts. Met de nieuwe implantologiepraktijk van Ed win van den Broek (38) is de drempel om het kukident- kunstgebit te vervangen voor een exemplaar dat vastzit aan de kaak, een stuk lager, denkt de tandarts. Want de kaakchi- rurg van het ziekenhuis komt er niet meer aan te pas. Twee van zijn patiënten zijn het met hem eens. Met een stralende lach nemen ze plaats in de stoel om schaamteloos hun nieuwe gebit te laten zien. En schaamte, dat kennen sommige bezoekers die een abonnement op de tandarts hebben, maar al te goed. De tandarts legt uit, voor wie zijn eigen tanden nog heeft: „Tan deloze mensen hebben vaak last van een slinkende kaak. Want als het bot niet belast is, wordt het poreuzer en slinkt. zaterdag 9 februari et is weer van patsboem. Ongelooflijk. Treurig." De win- it gedeelte aan de Nieuwe Rijn tegenover het Stadhuis inomen. Ze vinden het belachelijk dat er in hun straat al stop- en parkeerverbod heerst. (.eidsch Dagblad rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 0 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer X Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van d, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan let Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad K Klein en H de Wit ctie hdcuz@hdc.nl Jan Geert Majoor, |«i Brandenburg ldactie.ld@hdc.nl leiden, tel. 071-5 356 356 l, 2300 AB Leiden, van de receptie zijn: Ét donderdag iir 112.30 uur 86415 '5Ï56325 *023-5150567 *3-5150 543 3677 eh 071-5 356 300 |nnen contact opnemen (acceptgiro) put. ine) £16,90 (1 machtiging verstrekken ifschrijven van het die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0.60 per zaterdag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800 ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08 00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12 00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, t a v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187. AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CiSAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Klik en klaar. De patiënten van tandarts Edwin van den Broek zijn niet meer bang in de tandartsstoel. Foto: Dick Hogewoning De prothese komt dan los te zitten." Nies Dijkhuizen kan daarover meepraten. Zij be gon last van haar gebit te krij gen, toen het door haar mond ging 'vliegen'. „Er komen stukjes pinda of suiker onder zitten en daar krijg je zere plekjes van. Vreselijk." Nou staat mevrouw Dijkhui zen zeker in het leven, zegt haar tandarts. Maar mensen die onzeker zijn, kunnen daar psychosociale problemen van krijgen. Want spreken gaat slechter en lachen wordt link. En meestal betreft het men sen die toch al angst voor de tandarts hebben en daardoor hun gebit hebben verwaar loosd. „Vroeger was er maar één remedie tegen kiespijn. Trekken. Alle moderne tech nieken van nu waren er toen nog niet en men stond rijen- dik in de wachtkamer." Zijn patiënte wil de naam van de tandarts die alle tanden en kiezen uit haar onderkaak trok niet noemen, uit respect voor zijn familie. Maar ze kreeg al de zenuwen wanneer ze hem zag, de schrik van Kat wijk. Haar tandartsangst is ze in middels kwijt. Bij Van den Broek komt ze graag, want de tandarts houdt van een grapje en ongedwongen contact met zijn patiënten. Ter vergroting van de ontspanning heeft hij een televisie boven de behan- delstoel hangen. Voordat Dijkhuizen met de tanden bloot gaat, wil Van den Broek op de computer laten zien hoe de operatie verloopt waarbij zo'n vernuftig kliksys- teem wordt aangebracht. Het wordt een wat bloederige voorstelling, waarschuwt de tandarts, maar dat deert Dijk huizen niet. „Geeft niks, ik kijk ook naar Ingang Oost." De tandarts maakt eerst een sneetje in het tandvlees, zodat het bot komt bloot te liggen. Voorzichtig, want je mag geen zenuwen raken, legt Van den Broek uit. Een bloederige mond gaapt op het computer scherm. Voordat hij vier gaten in de kaak boort, moet hij nauwkeurig opmeten dat de gaten even diep en parallel aan elkaar komen te liggen. Vervolgens kunnen de im plantaten - in feite zijn het kunstwortels die eruit zien als een schroef - in de gaten wor den gedraaid. Dan duurt het zes weken voordat het im plantaat is vastgegroeid. Op de 'schroef kan vervolgens een tand, kies of brug (twee kronen die een 'zwevende' kroon dragen) worden ge plaatst. Of een kliksysteem, zoals bij patiënt Dijkhuizen: een klein hekwerkje waaraan een volledig ondergebit kan worden geklikt. De patiënten brochure belooft dat een kunstgebit op een implantaat voelt als eigen tanden. Dijk huizen kan dat bevestigen. „Ik ben een heel tevreden mens." De operatieve ingreep van het plaatsen van een implantaat duurt twintig tot negentig mi nuten, afhankelijk van hoe in gewikkeld de klus in. Patiënte Corrie van der Plas heeft heel wat meer uurtjes op de tand artsstoel doorgebracht, voor dat ze haar brede glimlach met nieuwe voortanden kon laten zien. Als kind verloor ze bij een val met de fiets een voortand, twee andere tanden raakten beschadigd. Een noodtand functioneerde jaren als oplossing, hoewel Van der Plas regelmatig vreesde de tand te verliezen bij het ne men van een stevige hap. Uit eindelijk was het een ontste king in het tandvlees waar door ze alledrie de tanden als nog kwijtraakte en een plaatje kreeg. Dat ruilde ze bij tand arts Van den Broek vorig jaar in voor een implantaat. Het bot in de bovenkaak was bijna volledig weggesleten. Op de röntgenfoto van de tandarts is dat duidelijk te zien. Om op die plek een im plantaat te kunnen plaatsen, heeft Van den Broek de holte eerst opgevuld met een plakje nieuw bot, dat hij met een soort appelboor uit de onder kaak heeft gehaald. De tand arts ondersteunt zijn uitleg met foto's van de operatie, die hij op de computer voorbij laat klikken. „Een paar maan den later was het bot volledig vastgegroeid en kon ik de wond weer openmaken om de schroeven erin te draaien. Zodra de implantaten zijn vastgegroeid is het een kwes tie van afmaken en - klikkend met de muis - een lachfoto." Van der Plas is blij met haar nieuwe tanden, al heeft ze er wat voor over moeten heb ben. Met de pijn viel het wel mee, en de uren in de stoel ook. „Maar ik heb een maand zonder tanden gelopen en weken met een opgezwollen gezicht, want mijn huidweef sel reageerde extreem heftig op de botoperaties. Maar toch zou ik het zo weer doen. Ik heb een vriendin, ook een jonge vrouw, die nu al een kunstgebit heeft, dat is toch zonde?" Begrijpelijk dat de Katwijkse tandarts het liefst tevreden klanten in de mond laat kij ken. Maar de brochure die hij in de praktijk heeft staan is ook realistisch: een implanta tie mislukt ook wel eens, in 1 tot 5 procent van de gevallen. Het implantaat groeit dan niet vast of gaat na verloop van tijd loszitten en moet dan worden verwijderd. Wanneer het kaakbot en tandvlees ge nezen zijn, kunnen nieuwe implantaten worden aange bracht. Bij een goede verzor ging van het gebit, gaat een implantaat tientallen jaren mee. Tegenover zoveel voordeel staat natuurlijk wel een na deel: het prijskaartje. Wie ge bitsproblemen heeft kan maar beter goed verzekerd zijn. want de kosten bedragen al snel 1500 euro voor één im plantaat, tot 6000 euro voor tandeloze mensen die vier im plantaten en een kunstgebit hebben. Afhankelijk van de verzekering worden de kosten geheel of gedeeltelijk vergoed. De meeste mensen betalen een eigen bijdrage van circa 180 euro. Saskia Buitelaar KLANKBORD Moet je voor het echte carnaval nou wel of niet in het zuiden des lands zijn? De bezoekers van de website www.leidschdag- blad.nl komen er niet uit. De stelling 'Voor het ech te carnaval moetje bene den de rivieren zijn' scoort namelijk exact even veel voor- als tegenstanders. Het zal geen verwonde ring wekken dat uit Noordwijkerhout vooral reacties van de laatste ca tegorie kwamen. Een se lectie. Gerard Kuijpers, Noord wijkerhout: „Als geboren en getogen Brabander vier ik nu al 15 jaar car naval in Noordwijker hout. Dit kan alle verge lijkingen met het zuiden doorstaan." Marcel Bas, Voorscho ten: „In Voorschoten hebben we in de jaren zeventig ook een carna- l/oor het echte carnaval moet je beneden de rivieren zijn. valsvereniging gehad. Dat was, naar verluidt, eerder een schraal doch bacchanaal slempfeest. Weinig cultuur, veel kunstmatigheid. Voor carnaval 'boven de rivie ren' moet je naar roomse enclaves in het hoge noorden gaan, zoals Kloosterburen. Daar leeft carnaval echt en is het niet slechts een excuus om eens goed een stuk in je kraag te zuipen." Prins Paul den Eerste, Noordwijkerhout/Kok- kerhout: „Kokkerhout is het bruisende carnavals- hart van de Bollenstreek. Carnavalsviering doet er absoluut niet onder voor het carnaval beneden de rivieren." Ron Nuikes, Noordwij kerhout: „Carnaval vier je met je familie, vrien den en dorpsgenoten. In Noordwijkerhout is daar voor alle ruimte, dus ga ik het dorp niet uit. Jeroen Troost, Noord wijkerhout: „Welnee, onzin. Is het bekend dat de Noordwijkerhoutse carnavalsvereniging groots wordt vereerd in Limburg? Daar is men zeer onder de indruk wat en hoe groots en intens de Noordwijkerhoutse bevolking carnaval viert. Dat heeft niets met een rivier te maken." H. Ouwersloot, Katwijk: „Volkomen eens. Alles wat in deze streek aan carnaval wordt gevierd, is puur surrogaat en imita tie. Laat carnaval maar daar waar het thuis hoort." Joost van Gelderen, Noordwijkerhout: „Elk jaar wordt het weer ge roepen: carnaval vier je onder de rivieren. Maar als ik al 27 jaar lang met veel plezier carnaval in Noordwijkerhout vier, staan ze je nog steeds raar aan te kijken. Maar daar wordt ook écht car naval gevierd." Frits Warmerdam (oud prins Primeur 1996- 1997), Noordwijkerhout: „Kom zelf maar eens kij ken in Noordwijkerhout, dan zul je merken dat wij een heel goed carnaval kunnen neerzetten." K. Immerzeel, Noord wijkerhout: „Wat is het echte carnaval? Ik ben pas in Limburg geweest om te carnavallen en Noordwijkerhout met zijn carnaval zou zo in het Limburgse passen, aldus rasechte Limbur gers." J. Koster, Leiden: „Het is gewoon een stom feest. Daar hebben wij niks aan." Coen Bader, Noordwij kerhout: „Ik vind dat niet, want ik ben er zelf geweest en daar - onder die rivieren, dus - is het hetzelfde als hier. En ie dereen viert carnaval op zijn eigen manier. Als het maar gezellig is, zonder ongein." H. Hielkema, Noordwij kerhout: „De stelling is absolute onzin. Vraag het eens bij www.srjavelai- re.nl (Limburg) wat ze van het carnaval in Noordwijkerhout vin den." Jan van Gijlswijk, Noordwijkerhout: „Niet mee eens. Kijk maar eens hoe in een dorpje van 15.000 mensen carnaval wordt gevierd. En dit met maar liefst vier carna valsverenigingen. Want carnaval vieren doen we als de beste, in het wes ten." R. Hooghiemstra, Noordwijkerhout: „Kom maar eens kijken in Noordwijkerhout. En vraag het maar aan onze vrienden van camavals- verniging De Sjravelaire in Genhout (Limburg)." Aad Langelaan, Voor hout: „Inderdaad, het blijft voor mij nog steeds namaak. Erg opgelegd al lemaal. Hieruit blijkt dat ik geen liefhebber ben van carnaval. Mijn slogan is al jaren: 'ik heb geen masker nodig, om mijn feestgezicht te laten zien'." Gerard van Stijn, Val kenburg: „Ja. En voor een echt feest boven de rivieren moet je naar de Valkenburgse paarden markt." De nieuwe stelling gaat over een fenomeen dat - zeker als het aan rege ringspartij D66 ligt - aan staande is: de gekozen burgemeester. Zijn we een beetje tevreden met de huidige eerste burger, of zien we onze kans schoon en kiezen we straks voor een ander? De stelling luidt: Als er een burgemeesters verkiezing komt, kies ik mijn huidige burgemeester Reageren kan tot en met maandag via www.leid- schdagblad.nl of postbus 54, 2300 AB Leiden. Joost Bleijie (27) uit Leiden, stu dent geschiedenis/voorzitter CDJA Leiden: „Carnaval boven de rivieren is hetzelfde als skiën op kunst sneeuw. Leuk voor een dagje, maar net niet. Voor echte sneeuwpret moet je toch echt in de bergen zijn waar echte sneeuw ligt. Als je echt carnaval wilt meemaken, zul je vol gens mij toch echt onder de rivieren moeten zijn. Niet alleen leeft het daar enorm, maar tevens loopt het hele dorp uit voor de georganiseerde activiteiten. Met alle arespect voor de car- i navals verenigingen van boven de rivie ren, maar het ech te carnaval, met 1 het carnavalsgevoel en de carnavalsen tourage, eromheen vindt plaats in het zuiden. 3 Oktober vieren buiten Leiden is immers ook I veel minder f leuk." Pieter Stam (53) uit Katwijk, domi nee: „Voor het echte carnaval moet je niet boven of onder de rivieren zijn, maar in de Bijbel. Letterlijk be tekent carnaval: 'waardering van het vlees'. Andere betekenis is 'vasten avondfeest'. Vroeger waren christe nen gewend te vasten en dan zes weken lang het lijden en sterven van Christus te overdenken. Een zeer mooie gedachte. Omdat zoiets veel energie kostte, is de gewoonte ont staan om de avond vooraf uitbundig te vieren. De avond werd een dag, de dag werden da gen en zo j groeide het uit f tot ons huidi ge carnaval. Nu is het louter een eet- en drinkgelag met seksueel los bandig ge drag en veel ge bral en ge- lal." Renée Simons (36) uit Leiden, mar- ketingmedewerkster universiteit Leiden: „Carnaval past niet goed bo ven de rivieren. Natuurlijk zullen hier ook mensen zijn die carnaval naar hartelust vieren, maar het is ons niet met de paplepel ingegoten. Voor mij was op de kleuterschool carnaval een goede aanleiding eens een 'prinsessejurkje' te vragen aan mijn moeder, maar niet meer dan dat. Het betekent voor mij dan ook niets. In tegenstelling tot 3 oktober. Waar Limburgers weer niet veel van ziillpn hpuriinpn Koos Smit (55) uit Noordwijk, ma rineofficier b.dburgerambtenaar bij Defensie: „Ik hoor van verschil lende kanten dat het carnaval in Noordwijkerhout zich kan meten met menig dorp in Noord-Brabant. Zelf heb ik absoluut niets met die 'gekkigheid'. Maar degenen die zich er wel in thuis voelen en het ontzet tend leuk vinden om met een boe renkiel een paar dagen goed uit het dak te gaan en vooral veel te drin ken, die moeten dat vooral blijven doen. Ieder zijn meug." Berend Stolk (50) uit Leiderdorp, intensivist/actief WD'en „Carnaval in Leiden is mislukt namaakgedoe. Dat gepruts met een inferieure prins moet maar eens klaar zijn. Wij mis sen de traditie, we missen de kinder lijke vreugde van een n^| ver schraald bier stinkendoBberenkiel. Carnaval in het noorden is lallen zonder diepgang. Het zit gewoon niet in onze genen. Laten we eerlijk wezen, een Leidse prins die 'alaaa- aaf loopt te brullen is toch een af gang. Hoe zouden wij het vinden als ze in Maastricht ineens 3 oktober gingen vieren? Straks wordt de elfde van de elfde nog onze nieuwe nationale bin dingsdag. Ik moet er niet aan denken."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17