REGIO R3 j verbouwing 'ging alles mis wat er kon misgaan' jat niets uit auto's, ineem ze alleen mee' Angst voor verlies op W4 de boerderij .veilige haven Rijsbergen betrokken bij BBL dorpse commissie velt hard oordeel over Touwbaan-affaire jfjker ontkent delicten in Oegstgeest en Noordwijk CD A-voorman in Zoeterwoude rekent zich arm 'Ik heb de politiek altijd gevolgd' Veerens vervolg op Leiderdorp jêBê woensdag 9 februari 2005 Hij beleefde zijn ,jpent' toen hij uren- cjerf over het terrein ijlen boerderij ^Oegstgeest. Hier jijnee, dacht 'maat- jndernemer' Cock geestdriftige Oegst- jril de voormalige [ierij kopen om er iefderij van te ma- pgdurig werklozen, pde Rijngeest Groep ilkinderen kunnen rcfen te midden van -lp geitjes. „Dit iepk waar kwetsbare j j- opbloeien." ^stenaar, directeur jP Buurtwerkmaat- ;erft grootse plannen Jjjin. Lafeber krijgt 1 j college van bur- wethouders van l(jlat enthousiast is 3j^nen. De financie- [göroject - kosten >lj)erhalf miljoen eu- hPnd- n prderij wil Lafeber ajiaar moeilijk aan y^ien praktische rsj laten opdoen, om keer op de arbeids- joedigen en hun vertrouwen op te omstaan er samen spanden op stapel it College, het iieueducatiecen- en de Rijngeest pjrierduinen). wil Lafeber on- pnwü: en lesruim ten atelier, een («rij en een thee- j'pn beetje geluk Qjgboerderij ook de ap sociale leven in ra^gstgeestse Raads- zegt hij. n peilijk om hals- z^efd te worden op poerderij aan de e[Trekvaartweg. De mom er te komen is e, niet meer dan ijzeren bak die je ng door het water =ingensboekhelden Hielke en Sietse uit De Kamele on hun beroemde vaartuig ja ren geleden in Warmond heb ben achtergelaten. Enthousiast sleurt de maat schappelijk ondernemer aan de ratelende ketting. Het pontje klotst wiebelend door het wa ter. „Dit is toch schitterend. Alsof de tijd heeft stilgestaan", zegt Lafeber. „Dit pontje wil ik zeker opnemen in de nieuwe zorgboerderij." De Oegstgeestenaar, die op twee minuten loopafstand van zijn nieuwe oogappel woont, ziet rust als een van de krach tigste wapens in het arsenaal van de zorgboerderij. Auto's wil hij weren. „Ik wil geen parkeer plaats hebben bij de boerderij. Dat past niet in de omgeving. Mensen moeten hier in alle rust hun leven weer kunnen oppak ken." Er moet echter nog heel wat ge beuren voordat de droom van Lafeber uitkomt. Het pand ligt er verwaarloosd bij, het erf is een woestenij van afgebrokkel de betonplaten en omgezaagde bomen. Onder het gebarsten golfplaten dak van de hooiberg staan twee meniekleurige kar ren weg te roesten. „Dat wordt het theehuis", zegt de energie ke Oegstgeestenaar. Lafeber wijst op in de grond verzonken betonplaten die schuilgaan on der een laag aarde en mos - de fundering van de vroegere var kensstallen. „En daarop bou wen we een leslokaal, een mi- lieuecologisch centrum en een dienstwoning." Op het weilandje achter de boerderij kunnen binnenkort de dieren van de kinderboerde rij rondscharrelen, hoopt Lafe ber. Dat doen ze nu eigenlijk al. Op het terrein zwerft een horde van zo'n dertig kippen rond, met schapen, geitjes en een kal koen. Ze zijn eigendom van een Groningse boer die zijn dieren tijdelijk in Warmond heeft ge stald. „Dieren maken een es sentieel onderdeel uit van de zorgboerderij", zegt Lafeber. „Niet alleen maken ze mensen rustig, maar dieren oordelen ook niet. Mensen die lange tijd Cock Lafeber, directeur van de Leidse Buurtwerkmaatschappij, bij de vervallen boerderij Zwetsloot in Oegstgeest. Hij wil er een zorg- en leerboerderij van maken. „Dit is toch schitterend. Alsof de tijd heeft stilgestaan."Foto: Hielco Kuipers buiten het arbeidsproces heb ben gestaan, voelen zich vaak met de nek aangekeken door hun omgeving. Dieren maakt dat niets uit. Die leggen ge- woon hun kop op je schouder. Voor mensen wier zelfvertrou wen een knauw heeft gekregen, is dat ongelofelijk belangrijk. Dit wordt een plek waar kwets bare groepen weer opbloeien." Of de plannen van Lafeber doorgang vinden, hangt af van de gemeenteraad. Die beslist er op 24 februari over. e den Boer T icio Hij heeft een 'in 31 pagina's en ►l" jaren heeft hij er de bajes doorge- inig kans dat een ivdij een zitting met- Ie foord gelooft. Toch je^atwijker dinsdag- er moed om de vijf ruflrvoor hij terecht kunnen. uiechercheurs bij el- ïajnbraak, autokraak daPtal in Oegstgeest d ijk sporen van het man; de verdach- juJat hij iets met die en te maken. Officier ha Hemstede gelooft voï niet, toont geen ul en eist veertien e pur stond open, ik stilet ingebroken!" adligd kijkt de ver- arfchter aan als deze zaof hij betrokken is aa?en inbraak aan de t heerstraat in Oegst- ittf ik zag dat de deur ie,en ik naar binnen zeijteb ik op de bank ieiiben dak- en thuis loos weet u. En ja, ik dronk wat jus d'orange uit de koelkast, dat is de reden waarom mijn DNA daar gevonden is. Maar spullen gestolen? Dat ken echt niet. Er stond toch niets inte ressants." De rechter zucht eens diep. „Bij die woninginbraak in Noordwijk waar creditcards, een videocamera en andere waardevolle spullen zijn weg genomen, had u ook al zo'n soort verklaring. Terwijl u nota bene herkenbaar op de film staat als u probeert om de juis te pincode van een pas te ont cijferen." De 41-jarige Katwij- ker wordt nog bozer als hij merkt dat de rechter hem niet gelooft. „Nee, ik zeg het u, als ik een pas op de grond vind, probeer ik een code uit. Dat is toch niet zo gek? Maar dat wil niet zeggen dat ik gestolen heb. Ik beken geen dingen die ik niet heb gedaan." Over zijn betrokkenheid bij een autokraak in Noordwijk wil hij al helemaal niets weten. „Ik jat niets uit auto's, ik neem ze alleen mee." Dat de man vaker auto's meenam, staat te lezen in zijn criminele curricu lum vitae. De rechter wil tij dens het verhoor ook weten of de Katwijker toevallig een Opel Astra heeft gestolen nabij een woning aan de Oude Rijn- zichtweg in Oegstgeest. „Het wordt eentonig, maar ook dit is niet waar", zegt de verdach te stellig. „De sleutels van de auto zijn mij aangeboden door iemand die ik ken, toen heb ik er alleen een stukje in gereden. Dat verklaart de DNA-vondst." De aanklager wordt er moede loos van. „Natuurlijk mag u ontkennen en kunt u proberen hier onderuit te komen, maar dit wordt ongeloofwaardig. De verklaringen die u aflegt zijn leugenachtig. Daarom is mijn eis onvoorwaardelijk." De rechter laat blijken dat hij het met de officier eens is. „El ke dag dat u binnen zit, scheelt de gemeenschap weer een wo ninginbraak. Mensen zoals u kosten de maatschappij mil joenen. Weet u, de tijden zijn veranderd. De volgende keer, al steelt u maar een stuk kaas, gaat u twee jaar naar een spe ciale inrichting voor veelple gers. Zo zit de nieuwe wet in elkaar." De uitspraak volgt over twee weken. gevoerd, dat heeft de commis sie niet eens kunnen achterha len want: 'gedurende het project heeft er geen controle op de bouwkundige werkzaamheden plaatsgevonden'. De commissie beveelt daarom ook een ver volgonderzoek aan naar diverse afrekeningen. En de gemeente is er nog niet met het genoem de bedrag. „Eenderde van het gebouw staat nog leeg en moet nog worden verbouwd", melde commissielid Gardeniers des gevraagd. De commissie heeft een lijst van 34 aanbevelingen opgesteld om uit de lessen van de Touw- baan lering te trekken. Die zijn soms schools en voor de hand liggend van karakter, maar vol gens Staal noopt de Touwbaan- affaire tot deze reeks van stelre gels. 'Alle besluiten van het colle ge dienen voor de raad beschik baar te zijnof 'alle post wordt op de postkamer opengemaakt en per afdeling ingeschreven', zijn slechts twee voorbeelden. De gemeenteraadsleden die gisteren het glossy uitgevoerde rapport ontvingen met als titel 'de Touwbaan ontknoopt' heb ben een maand de tijd om zich weer in de materie te verdiepen voordat op 7 maart het plaatse lijke debat losbarst. De diverse fracties hebben af gesproken voor die tijd niet openlijk te reageren en ook hoofdrolspeler Roest wil er niet op ingaan. „Dat doe je niet bij iets wat 'onder de rechter' is", aldus de voormalige wethou der. door Loman Leefmans zoeterwoude - De zogeheten W4-plannen stevenen af op een verlies. Dat vreest fractievoor zitter Van der Hulst van het CDA in Zoeterwoude. Hij spreekt die angst uit in een re actie op de perikelen rond de verplaatsing van voetbalclub Meerburg. Als het W4-project verlies lijdt of onvoldoende winst maakt, komen de drie be trokken gemeenten voor grote tekorten te staan. Leiderdorp, Leiden en Zoeter woude willen dat de A4 door de drie gemeenten verdiept wordt aangelegd om overlast te be perken. Kosten voor het trio: 41,5 miljoen euro. Om dat te betalen werden allerlei plannen gemaakt voor onder meer nieu we kantoren en bedrijven langs de snelweg en die ideeën wer den samen 'W4' genoemd. In Leiderdorp liepen enkele on derdelen daarvan, de verhui zing van een school, onlangs spaak doordat de rijksoverheid de gegevens over luchtveront reiniging opnieuw wilde bekij ken. In Zoeterwoude, dat 10 miljoen moest ophoesten, zou voetbal club Meerburg als onderdeel van de plannen moeten verhui zen om plaats te maken voor kantoren. Aanvankelijk moest Meerburg naar een andere plek in de Meerburgerpolder, maar toen CDA-wethouder Ates vori ge week de Zandpunt in Leider dorp als mogelijke vestigings plaats opperde, waren de rapen gaar. Ates' partijgenoot Van der Hulst wil Meerburg voor 'de Rijndijk' behouden. Een be kend alternatief, Meerburg op een plek langs het spoor, met toestemming van brouwerij Heineken, is volgens hem een acceptabele oplossing. 'Dat is goed te belopen en te befietsen voor de Rijndijkse voetballers', schrijft hij. De Leiderdorpse wethouder Molkenboer had al laten weten dat de komst van Meerburg naar Leiderdorp al leen informeel en nooit serieus is besproken. Los van de verhuizing van Meerburg constateert Van der Hulst een groter probleem dat hij twee jaar geleden ook al aankaartte: 'we weten dat er de afgelopen jaren veel is veran derd: een economische dip en mede daardoor het inzakken van de kantorenmarkt. En juist die kantoren vormden de finan ciële basis voor het Zoeter- woudse aandeel in W4. Wat eerst nog als een win-winsitua- tie werd gezien, lijkt steeds meer een loodzware last te wor den. Ik bespeur de laatste tijd zelfs de angst dat W4 geen winst zal opleveren voor de be trokken gemeenten, maar zelfs verlies'. Wethouder Molkenboer van Leiderdorp, een hoofdrolspeler in het W4-project, was gister avond niet bereikbaar voor een reactie. door Loman Leefmans vervolg van voorpagina leiderdorp - Wim Rijsbergen wordt actief binnen de Burger Belangen Leiderdorp (BBL). Hij fungeert waarschijnlijk als lijst duwer bij de komende gemeen teraadsverkiezingen in het voorjaar van 2006. De voetbal trainer en ex-prof werd door de plaatselijke politieke partij be naderd. „Voor de belangen van de bur ger opkomen, is altijd interes sant", aldus Rijsbergen, die geen raadszetel ambieert. „Ik kan morgen vertrokken zijn om te gaan trainen in het buiten land, maar ik sluit niet uit dat ik tot die tijd bij sommige verga deringen erbij kom zitten." Het is Rijsbergen meer te doen om steun te betuigen aan BBL dan om een eigen politieke car rière van de grond te krijgen. „Ik heb de politiek altijd ge volgd. Als ik dan lees dat er bij een project een tekort van 1,2 miljoen gulden is ontstaan, dan onderstreept dat het belang van een partij voor de burgers. Van zo'n tekort gaat de onroerende- zaakbelasting omhoog en daar heb ook ik als inwoner mee te maken." Rijsbergen is een geboren en getogen Leidenaar, die begin jaren zeventig bekend werd als speler van Feyenoord. Hij be hoort tot het illustere Oranje gezelschap dat aan twee (verlo ren) finales om de wereldtitel deelnam. De 52-jarige Leider dorper trok als speler en trainer over de hele wereld. Hij voet balde onder meer bij het Corsi- caanse Bastia en de New York Cosmos. Zijn loopbaan als coach bracht hem in Chili, Saoedi-Arabië en recent in Mexico. BBL, de enige plaatselijke partij in Leiderdorp, bezet drie van de 21 zetels in de gemeenteraad. Burgerlid Chris Teske van BBL benaderde Rijsbergen en er volgden gespreken met fractie voorzitter Arnold Staal. Bang dat zijn bekendheid hem vol doende voorkeursstemmen voor een eigen zetel oplevert, is Rijsbergen niet. „Nogmaals, voor mijn werk ben ik wellicht binnenkort weer ver weg. Het is mij puur om de steun aan BBL te doen." Staal is blij met zijn nieuwe aanwinst, maar benadrukt dat het lidmaatschap van Rijsber gen geen ordinaire publiciteits stunt is. „We hebben uitvoerige en serieuze gesprekken ge voerd. Wim volgt de plaatselijke politiek op de voet en hij gaat meedoen in onze fractie. We zijn benieuw hoe hij zijn me ning en visie uitdraagt.'" 1 Leefmans t De conclusies zijn ^bevelingen talloos het politieke oor- 4 nog komen. De en- Issie die de Touw- onderzocht, presen ten het eindrapport er niet om: 'alles wat _aan, ging mis', is de "n het boekwerk. louder tot de post alle betrokkenen blaam aan de overschrijding van bijna 7 ton op de verbou wing van het inmiddels beruch te schoolgebouw aan de Leider- dorpse Touwbaan. Of het bij de ene opgestapte wethouder (CDA'er Roest) en een op non-actief gestelde ambtenaar blijft, daarover spreekt de gemeenteraad zich pas over een maand uit. De en quêtecommissie - bestaande uit vijf raadsleden van evenzovele partijen - werd vorig jaar in het leven werd geroepen om de l\ I «tstenaar heeft plannen met Zwetsloot overschrijding te onderzoeken. Het vijftal komt tot de slotsom dat de verhoudingen op het ge meentehuis op allerlei fronten rammelen. Wie doet wat, wie is daarvoor verantwoordelijk en wie let op de centjes; omtrent de Touwbaan was dat onduide lijk en daardoor ontstond een forse overschrijding. Voorzitter Staal liet de vraag aan zich voorbijgaan of zijn rapportage niet de indruk wekt dat de op eenstapeling van fouten ook bij andere projecten kan worden gemaakt. „Wj hebben alleen de Touwbaan onderzocht en kun nen dus ook alleen over de Touwbaan oordelen." Er waren verzachtende omstan digheden voor de ambtenaren. Roest trok zich het project per soonlijk aan en had haast bij het tot stand brengen van de school voor moeilijk opvoedba re kinderen 'waardoor overzicht en controle op het dossier ont brak'. Verder waren ongekend veel, al of niet aan de overheid gelieerde instanties, gemeenten, Oegstgeest wil protocol bij ramp Oegstgeest - Oegstgeest gaat een protocol opstellen voor fi nanciële steun bij grote ram pen. Dat zei wethouder De Ruijter gisteravond in de com missie burger en bestuur. Aanleiding voor de regelgeving is onduidelijkheid bij sommige politieke partijen over het toe zeggen van gelden na de tsuna mi bij Sumatra. Na een spoed overleg met de fractievoorzit ters besloot het college destijds om 1 euro per inwoner aan de slachtoffers over te maken. Daarbovenop beloofde de ge meente het bedrag dat door burgerinitiatieven ingezameld zou worden te verdubbelen tot maximaal 15.000 euro. Leefbaar Oegstgeest dacht ech ter dat de gemeente een van de twee voorstellen zou kiezen. De partij wil daarom in de toe komst duidelijkheMÉDe andere partijen zijn het daarmee eens. Meevaller Lange Voort oegstgeest - Het nieuwe win kelcentrum aan de Lange Voort in Oegstgeest kost de gemeente ruim 4 ton minder dan gedacht. Wethouder De Ruijter zei giste ren in de commissie burger en bestuur dat er weinig onvoor ziene kosten waren. Verder ver wacht hij dat de eerste winkels in maart worden opgeleverd. Rond de bouwvak moet het he le complex opgeleverd worden. De bouw van zes woningen aan de Wijtenbachweg begint vol gende maand. afdelingen en scholen bij het pro ject betrokken: 'iedereen nam van elkaar aan dat hij op de hoog te was en zaken regelde'. Als laatste steekt de commissie de hand in eigen boezem door te stellen dat ook de gemeente raad zich beter in het project had moeten verdiepen. De commissie heeft ook het te kort op de Touwbaan nauw keurig berekend en komt tot een totaal van 689.171 euro ge meenschapsgeld. Of alles wat in rekening is gebracht ook is uit leiderdorp - Het meubelplein was nog een polderpad, aan de Zijldijk huisde een touwfabriek en bij de Engelendaal hield de bebouwde kom praktisch op. Moeilijk meer voor te stellen, maar toch was het niet meer dan een kwart eeuw geleden het beeld van Leiderdorp. Over de onstuimige groei van de forensengemeente sindsdien ver schijnt binnenkort een fotoboek van de hand van Ronald Veeren on der de titel 'Hier woon ik'. Veeren was jarenlang redacteur en fotograaf van het Leiderdorps Weekblad. Daardoor ontwikkelde hij een imposant beeldarchief van de recente historie van Leiderdorp. De gemeente nam vier jaar gele den duizend foto's van hem over voor het gemeentearchief. In 1980 bracht Veeren zijn eerste fotoboek uit; het Leiderdorps Kieke- boek. „Waarvan er behoorlijk veel van zijn verkocht", herinnert hij zich. Precies 25 jaar later, een periode waarin Leiderdorp in veel op zichten twee keer zo groot werd, komt Veerens tweede werkje er aan. „Het gaat om ongeveer 110 pagina's waarin niet alleen foto's komen te staan. Enige bekende Leiderdorpers, onder wie burgemees ter Zonnevylle en dominee Doesburg, schrijven ter aanvulling een stukje over hun belevenissen in de afgelopen 25 jaar", aldus Veeren. De samensteller is op zoek naar een uitgever en verkooppunten. Hij verwacht dat het boek in de loop van het jaar op de markt komt. Foto: Ronald Veeren t

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15