Strandhuisjes op z'n vroegst vanaf juni te hu Luiers, streekromans en de fameuze jachtschd Een extra voorstelling van het Staatscircus LEIDEN REGIO Fustenroof bij kwekers opgelost Nederlandse partner voor Pharming Exploitant heeft vergunning nog niet binnen bericht^ ouw via SM of de we Kijk snel op wwwJeidsdi Werkstraf na schoj van zwangere vriei rijnsburg - Met de aanhouding van twee mannen uit Utrecht en Nieuwegein heeft de politie een groot aantal diefstallen van fusten in de regio opgelost. Op de fusten zit statiegeld. Op be paalde plekken op de bloemen veilingen van FloraHolland kunnen de fusten worden inge leverd. Vooral kwekers werden gedupeerd door de diefstallen. De mannen haalden de fusten, die worden gebruikt voor de opslag van bloemen, weg bij de kwekerijen in de Rijnsburgse omgeving. Opslag binnen de kwekerijen bood geen soelaas: het duo brak in om de fusten mee te nemen. Extra inspan ningen van de veiling FloraHol land en de politie leidden tot de aanhouding. Sinds de mannen zijn opgepakt, is van diefstal nauwelijks sprake meer. Hoe groot de schade is kan Flora- Holland niet zeggen. leiden - Het Leidse biotechbe- drijf Pharming bereidt zich voor op de productie van een nieuw medicijn tegen de erfelijke zwellingsziekte angio-oedeem. Het bedrijf heeft een overeen komst getekend met Diosynth Biotechnology voor de zuive ring en filtratie van 'Cl-inhibi tor', dat gewonnen wordt uit konijnenmelk. Nu de laatste kli nische tests worden uitgevoerd in de VS, verwacht Pharming (bekend van 'stier Herman') aan het eind van dit jaar met de verkoop van het medicijn te kunnen beginnen. Het in Oss gevestigde Diosynth Biotechno logy is een onderdeel van de Nederlandse multinational Ak- zoNobel. Pharming en Diosynth begin nen nu al met de productie, om genoeg doses te hebben tegen de tijd van de marktintroductie. Volgens woordvoerder Samir Singh is de kans groot dat pati ëntenverenigingen het product zullen eisen zodra het beschik baar is. ,,We willen dan zeker weten dat we het daadwerkelijk kunnen leveren." Pharming heeft een konijnenboerderij in het Noord-Brabantse Someren, waar volgens Singh 'plenty melk' vandaan komt. Boven dien kan Pharming snel meer leveren als dat nodig is. Ge werkt wordt aan een tweede fa briek in Frankrijk. Konijnen leveren relatief weinig melk, maar toch denkt Phar ming niet aan de inzet van ge netisch veranderde koeien. „De markt voor ons medicijn is niet zo groot. Exacte cijfers zijn moeilijk te geven, maar wij den ken dat in Europa en de Ver enigde Staten ongeveer 20.000 mensen aan erfelijk angio-oe- deem lijden. Lang niet iedereen staat onder doktersbehande ling, we denken een kwart tot de helft." Waar Diosynth Biotechnology de melk gaat verwerken, wil Singh 'om veiligheidsredenen' niet zeggen. „Het is wel in Ne derland", zegt hij. „Daarmee geven we gehoor aan het ver zoek van de Nederlandse rege ring om van Nederland een kenniscentrum te maken op het gebied van biotechnologie." woensdag 9 februa door Saskia Buitelaar katwijk - Het is nog onzeker of al deze zomer de eerste zeven vakantiehuisjes op het Katwijkse strand te huren zijn. De Leidse exploitant D. Groe- newegen van paviljoen Willy Zuid heeft de plannen klaar lig gen, maar wacht nog op de de finitieve vergunning. Volgens zijn meest optimisti sche planning kunnen in juni de huisjes worden verhuurd, maar pas half april weet hij ze ker of hij dat gaat redden en kan hij de bouwer aan het werk zetten en reserveringen gaan plannen. Kortom, zegt Groenewegen, de huisjes leveren hem veel romp slomp op, terwijl hij er maar een deel van het strandseizoen van kan profiteren. „Het idee voor die huisjes is nog steeds heel gaaf en ik wil er graag mee doorgaan. Maar de laatste tijd vraag ik me wel eens af: waar zijn we aan begonnen?" Toen de gemeente vorig jaar een positief besluit nam over strandhuisjes in Katwijk, had Groenewegen de hoop dat hij 1 april kon beginnen. „In novem ber heb ik alle papieren ingele verd voor de vergunningproce dure, maar die zijn zes weken bij een ambtenaar op het bu reau blijven liggen. De zaak is half januari pas afgehandeld, dus de aanvraag ligt nu ter in zage. In het snelste geval, als er geen bezwaren op komen, kun nen we half april de vergunning hebben." Een woordvoerster van de ge meente ontkent dat de aan vraag is blijven liggen. „Zo'n procedure kost nu eenmaal tijd en dat hebben we de aanvrager in een mailtje ook laten weten." De aanvraag ligt nu ter inzage en moet daarna naar de provin cie Zuid-Holland, want die moet uiteindelijk de vergun ning verlenen, legt zij uit. „Het hangt van de provincie af of dat lukt voor 1 april of 1 mei." Een aannemer uit Hardinxveld- Giessendam kan de vakantie huisjes in zes weken tijd op bouwen aan het strand. Maar een planning heeft Groenewe gen nog niet kunnen afspreken, dus als er een andere grote klus tussendoor komt, kan de bou wer niet meteen beginnen, legt hij uit. Dan wordt de oplevering nog later. Inmiddels hebben zich al circa veertig mensen bij Groenewegen gemeld die be langstelling hebbe zomer een huisjt „Maar informeren^ ren zijn nog wel i En ik kan moeilijk^ c ken dat je in augu". kunt, als we nog nk h weten of we het die paar maandejL gaan beginnen. woon nog niet wa^fi| Het goedlopende wijkcentrum van Rijn en Vliet: ook voor peuters en Marokkaanse jongens door Erna Straatsma leiden - Meer dan 1000 bezoe kers per week trekt het wijkcen trum van Rijn en Vliet. Het Leid se verzorgingshuis is veel meer dan een wooncomplex voor ou deren. Kinderen van De Sleutel bloem hebben er schooltuinen en het gebouw herbergt een kin derdagverblijf. Je zit hier niet op een eiland", zegt directeur Frits van Oosten. „We zijn een open baar toegankelijk gebouw: in eerste instantie voor ouderen, maar ook voor anderen." De bordjes in de entreehal wij zen naar een reeks faciliteiten: de begane grond van Rijn en Vliet is een wijkcentrum. Op maandagochtend volgt een groep ouderen gymnastiekles in de grote zaal van het verzor gingshuis, zijn alle computers in het internetcafé bezet en harst schoonheidsspecialiste Jacqueline van den Boogaerd een klant. Tegenover de recep tie is een kinderdagverblijf waar peuters hun dag doorbrengen. Door het glas zie je ze in een luier over de grond kruipen. Ruim 1000 bezoekers maken wekelijks gebruik van een reeks voorzieningen. Tachtig procent daarvan is 65 jaar of ouder en komt uit Leiden-Zuidwest. De overigen komen uit andere Leidse wijken, maar soms ook uit Oegstgeest of Voorschoten en zijn jonger dan 65. Ongeveer vijftig van de 1000 bezoekers wonen in Rijn en Vliet. „Wel prettig dat het niet alleen ouderen zijn die hier komen", zegt directeur Van Oosten. „We willen ouderen niet isoleren. Dat is ook een van de redenen geweest om een kinderdagver blijf in ons gebouw te openen. We organiseren ook regelmatig activiteiten met kinderen van de Teldersschool. En de leerlin gen van De Sleutelbloem heb ben schooltuinen op ons ter rein." Rijn en Vliet was twintig jaar ge leden een van de eerste verzor gingshuizen die besloten wijk- activiteiten te ontplooien. Dankzij een grote continuïteit in de leiding van het verzor gingshuis is die wijkfunctie in- ik vind het hier ooi lig." Al moet hij eri denken dat hij in E| zou wonen. „Neez( liever zo lang mog^ zelf." Van der Kaai(§ elke dag in het rest Rijn en Vliet. Ki Blokfluitles i- Mechtild Boog is dj1' de streekmuzieksdj6 ook les in Rijn en F geleden begon ze lingen, in de leeftijP1 80 jaar. M De muzieklessen ljf sterk gereduceerd^ toegankelijk voor i|É ven 55 jaar. De mefc mers komen van b?f verzorgingshuis. O,*) maandagmiddag fluitles aan vier vrcr' man. „Laten we dP doen." BladmuzieP 'Duitse dans' aan. F Het internetcafé van Rijn en Vliet zit altijd vol. Foto: Henk Bouwman middels tot grote bloei geko men. Van Oosten, die 21 jaar geleden directeur werd van Rijn en Vliet: „Ere wie ere toekomt: het was minister Brinkman die subsidie gaf voor 'flankerend ouderenbeleid'. Het was welis waar een sigaar uit eigen doos, maar we hebben daar wel als een van de eersten gebruik van gemaakt. Daardoor hebben we een voorsprong gekregen op andere verzorgingshuizen, én gehouden. We willen een open gemeenschap zijn." Zo bood de directeur vorig jaar onderdak aan een groep Ma rokkaanse jongens van 16 jaar. Het ging om een breakdance- groep, die tijdelijk onderdak nodig had. „Ze hebben hier twaalf keer geoefend. Wel een beetje vreemd misschien. Ze kwamen hier met zo'n grote ghettoblaster binnen. Maar zo iets kan hier wel." Stoffig Schoonheidsspecialiste Jacque line van den Boogaerd is en thousiast over haar praktijk in Rijn en Vliet. „Ik doe het nu een jaar en mijn klantenkring groeit gestaag." Ze deelt haar praktijk ruimte met een kapster en een pedicure. „Het idee dat een ver zorgingshuis stoffig is, heb je hier helemaal niet." In het internetcafé tegenover de schoonheidssalon is het vrijwel altijd druk. Drie jaar geleden ging het café open. Activiteiten begeleidster Fransje Barnard verzorgt cursussen voor 'digi beten'. „Het loopt echt heel erg goed. Ik ga op maandagoch tend om negen uur open, maar om half acht zitten er al men sen achter de computer." De computers trekken wekelijks zo'n vijftig verschillende bezoe kers. Hugo Kuyper (76) komt speci aal voor het internetcafé uit Oegstgeest. „Ik wil graag leren e-mailen en volg hier een cur sus. Heel leuk. Als ik een beetje met een computer overweg kan, koop ik er zelf een." Kuy per komt graag en regelmatig in Rijn en Vliet. ,,Als mijn vrouw geen zin heeft om te koken, gaan we hier eten in het restau rant. Bij ons in Oegstgeest is he lemaal niks. Je kunt wel bij Hof- wijck eten, maar dan moet je drie dagen van tevoren reserve ren, geloof ik. Nee, ik ben echt helemaal verknocht aan Rijn en Vliet. Hier heb je een enorme actieve directie; het is allemaal even goed georganiseerd." George van der Kaaij (66) - be woner van Leiden-Zuidwest - surft regelmatig op internet, op zoek naar spullen van Kodak. Die verzamelt hij. „Aanschaf van een eigen computer is nog al een financieel probleem. En deelnemen in de iü pij", zegt Boog. Ze|f eens extra buiten# sociale contacten, F kinderen." Zo'ndif jaar treden de oud" samen met kinden1 Direct naast het le? Boog zit een afdeli'1 openbare bibliothf wassenen boeken P nen. Streekroman? venissen van Baan1 er tot de populairs! Rode kool i Rijn en Vliet is ooi het openbare rest? op maandag- tot derdagavond gemP bezoekers komen.) menu staan oer-Hv rechten als een 'pf en 'rode kool met!1 Wijkbewoners kuit maaltijd afhalen; dagelijks zo'n vijftr'1 „Als de jachtschotë nu staat is het sup gastvrouw Ans var „We hebben op ée eens 176 mensen f Ze weten dat onzd de beste is die je kj Dan komen ze zet taxi uit de Meren! toe." Het moet een dagje uit worden dat zo gladjes verloopt als een geslaagde militaire operatie. Want het bezoek van zo'n 1000 gasten van de Zonnebloem uit de Leidse regio, het Rode Kruis en de Algemene Bond voor Ou deren (Anbo) aan het Staatscir cus van Moskou, morgen op het terrein van de Groenoord- hallen, is geen sinecure. Trans port, het indelen van de zit plaatsen, een versnapering in de pauze en het weer veilig thuis brengen van de mensen vergt een gedegen planning. Koos Bieler, pr-man van de Zonnebloem regio Vlietstreek, weet er alles van. „Vorig jaar november zijn we met 500 mensen van de Zonnebloem uit Voorschoten in de Groenoordhallen naar Holiday on Ice geweest. Er is toen met de directie afgesproken dat ons zou worden gemeld wanneer er weer iets aardigs was om te bezoeken. Op oudejaarsdag zat ik bij hen aan tafel om het een en ander voor het circus te re gelen." Dat resulteerde in een extra voorstelling voor de bijna 1000 gasten en hun 125 (vrijwillige) begeleiders. „Dat is erg veel voor de Zonnebloem, dus De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 kwam Harrie de Jong van de Anbo op het idee er een com binatie van te maken om zo uit de kosten te komen. Nu gaan er 700 mensen via de Zonne bloem mee, 100 via het Rode Kruis en 200 via de Anbo", al dus Bieler, wiens vrouw Mar- gret voorzitter van de Zonne bloem Voorschoten is. „Ieder een betaalt 11 euro entree voor het circus." De Zonnebloem is een vereni ging die zorgt voor eenzame, zieke of gehandicapte bejaar den. „We bezoeken hen thuis of nemen de mensen mee aan de arm of in de rolstoel", vult Margret aan. „Dit in tegenstel ling tot leden van de Anbo die vaak veel mobieler zijn en er zelf op uit trekken. Swingende bejaarden noemen we dat." De familie Bieler is de laatste tijd druk geweest met het rege len van duizend en één dingen. „Zo zijn er voor de 12 touring cars, ae rolstoelbusjes en tallo ze particuliere auto's diverse opstappunten. „Want er ko men niet alleen mensen uit Leiden en Voorschoten maar ook uit Alkemade, Wassenaar en Wateringen", aldus Bieler. „Gelukkig is er door sponso ring een stuk van de busprijs af gegaan en om de kosten te drukken, hebben we zelf dé toegangsbiljetten gemaakt. Maar er waren ook tegenval lers. Doordat er veel mensen in een rolstoel zitten, zijn er rond de piste minder zitplaatsen en kunnen er dus minder mensen de circustent in. Dat scheelt entreegeld. Daarnaast hadden we finaal vergeten een invali dentoilet te huren en dat kostte ons ook nog eens 250 euro. Momenteel hebben we een te kort van 450 euro. We hopen dat nog op de een of andere manier te kunnen dekken, an ders moet het uit de kas van de Zonnebloem komen." Volgens de familie Bieler is het circusbezoek morgen de groot ste operatie in de geschiedenis van de Zonnebloem. „Er zijn verspreid over Nederland 3500 afdelingen met zo'n 38.000 vrij willigers. Maar met 1000 men sen naar het circus is nog nooit ergens vertoond. We hebben een strak vervoersschema, daarna moeten alle mensen op de hun aangewezen plekken zitten en begint de voorstelling. En na afloop moet iedereen ook weer naar huis. Als we zelf thuis komen na zo'n dagje uit, zijn we vaak te moe om nog te eten en gaart meteen naar bed. Maar dan is de voldoening de volgende dag nog groter." Eric-Jan Berendsen Het Staatscircus van Moskou geeft morgenmiddag op het terrein bij de Groenoordhallen een extra voorstelling voor zo'n iooo gasten van de Zonnebloem uit de Leidse regio, het Rode Kruis en de Algemene Bond voor Ouderen. Archieffoto: Taco van der Eb Stuur eeivi JOUW Valentijn! den haag/leiden - De blijde verwachting waarin zijn vrien din verkeerde, zou een 27-jarige Leidenaar er niet van hebben weerhouden om haar keihard in haar buik te schoppen. De man moest zich gisteren bij de politierechter in Den Haag ver antwoorden. Hij kreeg daar dertig uur werkstraf waarvan tien uur voorwaardelijk opge legd, ondanks zijn ontkenning. De officier van justitie had hem aanvankelijk ook ten laste ge legd dat hij door de mishande ling de ongeboren vrucht in de buik van zijn vriendin had 'af gedreven': dat hij verantwoor delijk was voor de dood van zijn ongeboren kindje. Maar die beschuldiging kon de man gis teren meteen ontkrachten. Zijn vriendin was namelijk nog altijd zwanger en zou over enkele we ken gaan bevallen, zo vertelde hij de rechter. Maar volgens de officier van justitie had het een haar ge scheeld of dat wa pen. Volgens de de Leidenaar de juli vorig jaar ei keld. Nadat zij ru kregen over geld zijn vriendin aan schopte hij in hai de vrouw verkla zelfde dag deed de politie. Volgens de vrou' paald niet de eer man haar mishJ acht maanden vc de aangifte zou matig hebben g schopt. Diverse I konden bevesf vrouw inderdaac nig werd behai verdachte. Zo zi hoe de mam haa met geweld het 1 De rechter achtl schuldig aan de Hij vonniste ove eis van de officie

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14