LEIDE O kijk,Balkenende! V VVD wil samen met andere steden straatwerk controleren *oenesteeg in ban 'buurtterrorist' \föientünsda£ REGIO R1 Sing met liheimse zet ner in brand bericht via sms jouw of de website Kijk snel op wwwJeidsdidagblad.nl Eigen school Roomburg niet eerder dan september woensdag 9 februari 2005 reen boek .'e n naar het p! gingshuis >pen -e^n 38-jarige man uit Maandagnacht rond )nlialf vier op de Planta- 1 portemonnee met ;t%oofd. Hij werd aan- igj door twee mannen '•tyhen zette eenpis- hoofd van de Leide- de man zijn geld :e4ven, vluchtte het 6 ^ter die nacht werden )r^uto in Leiden aange- twee zijn overge- P'h de politie Haaglan- jt duo van meer straf- 1- {verdenkt, al "laar pleegt ^diefstal Jn 42-jarige Leide- gisteren rond half pdags geprobeerd te stelen bij een t aan de Flevoweg in dewerkers grepen de 1 kraag toen ze zagen trok zonder te beta- idenaar is aan de po- edragen. tedelijke kamer De vier Randstad- Zuid-Holland, land, Utrecht en Fle- Sjgen een gemeen te rekenkamer: de ijke Rekenkamer'. L. voorgedragen als dit nieuwe insü- iderzoek doet naar le onderbouwing :iale voorstellen. De fer opereert onafhan- an als zodanig zijn ei- f zoek doen, waarvan »n uiteindelijk open en gemaakt. De in- n een rekenkamer is pisel van de dualise- it provinciebestuur m - Een 41-jarige Sas- e kreeg maandagmor- van haar leven, de schuur bij haar de Arend Verkleij- van haar brom- Ijgevuld, vloog het brand toen zij het ;n. Omdat de brand- ;r plaatse was en de ïen een paar minu- ussen, kwam de Sas- met de schrik vrij. Diesviering met Beatrix is hoogtepunt voor stad en academie door Wilfred Simons leiden - Een kerk met naar schatting drieduizend aanwezi gen. Honderden mensen die rondom de Pieterskerk of op het Rapenburg een glimp trachten op te vangen van het cortège van hoogleraren, de koningin of ten minste een of andere be roemdheid. De dies natalis van de Universiteit Leiden, traditio neel op 8 februari, is een jaarlijks feestelijk hoogtepunt voor stad en academie, maar eens te meer als koningin Beatrix er een hoofdrol in vervult. 14.30 uur Tientallen Leidenaars nestelen zich op de Nonnenbrug, wach tend op het cortège van hoogle raren. Geleund tegen de witte reling wachten zij op wat ko men gaat. Sinds 1575 maken de hooggeleerden in toga de korte wandeling van het Academiege bouw naar de Pieterskerk. Vroe ger was het maar een korte op tocht, maar inmiddels heeft de universiteit zoveel hoogleraren en emeriti, dat het maximum op 300 is gesteld. Twee blonde agentes kletsen ontspannen midden op de brug, maar hou den een wakend oog open. 14.34 uur Tegen een paaltje, op de hoek van het Rapenburg en de Klok- steeg, staat ontspannen de Amerikaanse Linda Gottschalk geleund. In het waterige oranje zonnetje leest ze 'Religious choice in the Dutch republic', een stevige blauwe foliant uit de Universiteitsbibliotheek. „Ik ben een buitenpromovendus bij de faculteit der Godgeleerd heid", zegt ze. „Ik woon met mijn gezin sinds vijf jaar in Lei den en ik promoveer op een Leidse hervormde predikant uit de zestiende eeuw. Ik vind het leuk om het cortège van hoog leraren te zien, dat is toch een buitenkans." Op een ramme lend bruin rijwiel komt decaan Carel Stolker van de rechtenfa culteit aangefietst. Hij zet stevig aan als hij de helling van de Nonnenbrug neemt. Hij heeft haast, hij moet naar het Acade miegebouw, hij moet zijn toga aan. 14.40 uur Het Pieterskerkhof is opmerke lijk rustig. Er staan hekken die de ingang moeten vrijhouden, maar politieagenten leggen passanten geen strobreed in de weg. Een schoolklas met juffen en kinderen loopt gewoon voor het portaal van de Pieterskerk lan Berendsen Groenesteeg wordt 'oor een onbekende otten door de steeg btten door ramen van bit. Vorige week vrij- s het weer raak. bpot vernielde een een woning. Om wo lreken van acties van 1 een 'buurtterro- it er goed in bij de i van de steeg tussen facht en de begraaf- ant er zou al langere e zijn van het kapot- m bloempotten die 'de huisjes staan, de bewoners hebben jweekeinde bij de po- dfte gedaan wegens „Het is geen eenma- l^rtenis", aldus een ïrder van de buurt die voor represailles ano- ïst te blijven. „Er zijn klingen van het kapot- In potten. Het is een liie vanaf de Hooi- Groenesteeg in loopt. ook naar huizen ooid waar licht ld het een gek met sche motieven." |eval is het woongenot ïrstoord, volgens de erder. „Want die ene ferpest de sfeer in de tt Daarom spreken we ïen buurtterrorist. We vel een vermoeden wie lar er is nog geen spra- st van het op heter- [appen van die per- '1 zijn er mensen op veest op het moment H raam werd inge- aar dat waren geen di- Hoogleraar Willem Otterspeer. langs. De kinderen kijken nieuwsgierig. „We gaan hier naar binnen, juf', grappen er een paar. „Nee, nee, doorlopen jongens", zegt de juf verschrikt. De bewoners van het Pieters kerkhof houden zich aan de aanwijzingen van de gemeente: hun gevels zijn netjes 'fietsen- vrij'. Het straatbeeld moet daar van opknappen, maar helaas - de genodigden kwakken hun fietsen zomaar tegen paaltjes, hekken en kerkmuren. 15.00 uur Hoogleraar Jan-Just Witkam loopt het koor van de Pieters kerk in. Moet hij niet in het cor tège zijn? „Ik heb me te laat op gegeven", zegt hij met spijt. „De emeriti-hoogleraren heb ben hun kans gegrepen. Ze hebben zich in groten getale opgegeven. De lijst was overte- kend. Ach, het is leuk voor de oude hoogleraren", zegt hij. „De dies is voor hen een sociale gebeurtenis. Zo krijgen ze de kans elkaar en hun opvolgers weer eens te ontmoeten." 15.05 uur Twee 'notabelen' nemen hun plaatsen in. Zij doen het spelle tje: 'herken de BN'ers' en ver draaien daarbij hun nekken zo wat. Er zijn er meer dan genoeg te zien. Ministers van Staat Kok, Van Mierlo, Van der Stoel, zo maar in het wild. O kijk, Balke nende! Bolkestein! Maria van der Hoeven!" 15.15 uur Stipt op tijd arriveert de konin gin. Een blauwe Mercedes arri veert bij de ingang van de pas torie. De koningin wandelt snel naar binnen, maar de plechtig heid kan nog niet beginnen. De hoogleraren, waar zijn ze? Het cortège vertrekt laat uit het Aca demiegebouw. 15.35 uur Nog steeds druppelen er hoog leraren binnen. Hoogleraar Griekse taal en letterkunde Ine ke Sluiter staat al achter het spreekgestoelte, maar ze kan niet beginnen. Als iedereen ein delijk zit, steekt ze van wal met de pakkende openingszin: „Het is crisis. Tijdens een verblijf in het buitenland hoort de rege ringsleider het nieuws dat de staat in grote problemen is. De vrouwen zijn onder de invloed geraakt van een oosterse gods dienst. Ze hebben hun huizen verlaten, zijn de bergen inge trokken, en geven zich daar over aan wilde dansen, drank misbruik en seks." Het publiek hangt aan haar lippen. 16.15 uur Sluiter waarschuwt voor inper king van het recht op vrije me ningsuiting. Het zal moslimter roristen er niet van weerhou den om aanslagen te begaan. „Mohammed B. nam geen deel aan het publieke discours", zegt ze. Iedereen die wil, mag meedoen aan het debat over moslimextremisme en over de vraag hoe Nederland daarop moet reageren. Theo van Gogh was een 'klootzak' en in Am sterdam wonen 'kutmarokka- nen', het mag gezegd worden. Van Gogh was ónze klootzak, het zijn ónze kutmarokkanen. Moslimextremisten zijn buiten staanders, die zich niet met on ze debatten mogen bemoeien. „Pas op uw woorden, maar spreek ze vrijuit!", is haar slot zin. 16.20 uur Rector magnificus Breimer be stijgt het spreekgestoelte. „Ma jesteit!" 16.35 uur Toch enigszins zenuwachtig neemt koningin Beatrix het woord. „Ik dank de rector magnificus voor zijn vriendelij ke woorden." 17.00 uur Hoogleraar Willem Otterspeer presenteert deel drie van zijn universiteitsgeschiedenis, die de periode 1775-1875 beslaat. Hoogleraar Ineke Sluiter. „De universiteit was in 1775 een statige calèche, maar met oude paarden en een corrupte koetsier. In 1875 was zij een ge stroomlijnde tilbury met vurige paarden." 17.30 uur PvdA-fractievoorzitter Conny Broeyer neemt een glaasje witte wijn. Ze is onder de indruk van de viering. „Nou, een feest or ganiseren, dat kunnen ze wel op de universiteit. Daar is over nagedacht!" Etruskoloog Bouke van der Meer is minder tevre den. „Problemen met de micro foons, dat mag toch niet voor komen! En de koningin, die laat je toch niet wachten! De hoog leraren waren veel te laat!" recte getuigen. Het is het werk van een idioot. De buurt heeft in ieder geval afgesproken op eikaars spullen te letten. Zo ontstaat er een soort gemeen schapszin." Bij de politie is de problematiek in de Groenesteeg bekend, laat een woordvoerder weten. „Er is vorige maand aangifte gedaan van het op twee plekken aan brengen van graffiti, eind janu ari zijn plantenpotten vernield en is er met fietsen gegooid en eerder deze maand is er inder daad een ruit gesneuveld. De graffiti en fietsen wordt toege schreven aan baldadige jeugd van buiten de steeg die zich verveelt. Over het ingooien van die ruit is minder bekend. De buurt is terughoudend met het geven van informatie. Blijkbaar is er angst voor represailles." Servies spaaractie Stuur eerk ji Valentijn! leiden - De Leidse nieuwbouw wijk Roomburg heeft op zijn vroegst in september een eigen 'basisschool'. Het is de bedoe ling dat er tegen die tijd drie woningen zijn gebouwd die ge schikt zijn om les in te geven. Pas met ingang van het school jaar 2006-2007 krijgt de nieuw ste wijk van Leiden een echt schoolgebouw. Volgens de oorspronkelijke planning had er eind 2004 al een schoolgebouw moeten staan in de wijk, waar afgelopen oktober de eerste woningen zijn opgeleverd. Vertraging trad op nadat de minister van on derwijs in 2003 een streep had gehaald door het plan om in Roomburg drie schoolbesturen samen één onderwijsprogram- ma te laten uitvoeren. In de nieuwe opzet wordt deze 'brede school' een samenwer kingsverband tussen het open baar onderwijs, het Sportbedrijf en B4KIDS. Het Sportbedrijf zorgt voor de gymnastiekzaal en B4KIDS is verantwoordelijk voor de buitenschoolse opvang. Op basis van de eisen van deze drie partners ontwerpt een ar chitect een gebouw, dat in het meest gunstige geval in april 2006 gereed is. In de tussentijd worden er drie 'schoolwoningen' gebouwd, die op zijn vroegst in september van dit jaar klaar zijn. Deze wo ningen, die aan de buitenkant identiek zijn aan de rest van de huizen in de straat, worden van binnen geschikt gemaakt om les te geven. Op termijn - zodra de piek in het aantal schoolgaande kinde ren in de wijk voorbij is - wor den de huizen weer voor bewo ning geschikt gemaakt en ver kocht. Zodoende hoopt de ge meente de huidige investering van ruim 1 miljoen euro terug te verdienen. Leidsch Dagblad leiden - De WD' wil dat Leiden samen met andere steden met historische centra het straat werk gaat controleren. Gedacht wordt aan een samenwerkings verband met bijvoorbeeld Haarlem en Dordrecht. Ambte naren zouden de kwaliteitscon trole kunnen uitvoeren. De WD doet dit voorstel mor genavond tijdens de commis sievergadering waarin het Leid se straatwerk wordt besproken. Uit gemeentelijke rapporten en uit een extern onderzoek blijkt dat de aanbesteding van het werk niet altijd volgens de re gels is gebeurd en dat de uit voering vaak slecht is gedaan. De Stichting Erkenning voor het Bestratingsbedrijf (SEB) die op verzoek van het CDA een vi suele schouw uitvoerde, spreekt van 'broddelwerk' op sommige plekken. Het CDA pleitte eerder al voor een raadsenquête, maar krijgt voor dat idee geen steun van de grootste fracties in de gemeen teraad. Volgens fractievoorzitter Leendert de Lange van de WD ligt er nu genoeg informatie op tafel. De PvdA voelt niets voor een uitgebreider onderzoek omdat 'er geen fraude is ge pleegd'. D66 is daar ook tegen. Raadslid Arjan Stoffels maakte als ambtenaar de raadsenquête in Leiderdorp van nabij mee. „Dat kost enorm veel tijd en in spanning. Ik vind niet dat dat opweegt tegen wat het oplevert. Het veroorzaakt onrust in het ambtelijk apparaat en het is ook het uitspreken van wan trouwen ten opzichte van het college en het college heeft juist de intentie om de zaak op po ten te zetten. Ik heb het gevoel dat het CDA de zaak wel heel erg wil opkloppen door om een raadsenquête te vragen." D66 meent net als PvdA en WD dat er vooral naar de toekomst moet worden gekeken. WD- ffactievoorzitter De Lange: „Wij zullen pleiten voor een harde kwaliteitsgarantie. We moeten voortaan vooraf afspraken ma ken over de kwaliteit en die achteraf controleren en dan pas betalen. Net zoals je het thuis Aan bestedi ngsregels allemaal controleren De WD wil dat het college van B en W onderzoekt of de gemeente bij alle contracten werkt volgens de aanbeste- dingsregels. Bij de verdeling van het herbestratingwerk is dat niet altijd gebeurd. De li berale fractie wil een onder zoek naar alle contracten die de gemeente sluit, ook bij voorbeeld voor het welzijns werk. Volgens fractievoorzit ter Leendert de Lange zijn er geen aanwijzingen dat er op andere gebieden fouten wor den gemaakt. ook doet." Uit een gemeentelijk rapport bleek dat het straatwerk in Lei den voornamelijk door één ambtenaar werd verdeeld. Dat leidde tot het werken met 'huis aannemers'. Andere bedrijven kwamen er nauwelijks tussen. De kwestie werd aangezwen geld door de Leidse straatmaker F. van der Velde. Politieke con sequenties hoeft dit van de WD niet te hebben. „Op het mo ment dat er echt verwijtbare fouten zijn gemaakt, trekken wij duidelijk een streep. Maar dat vinden wij in dit geval niet no dig. Wij vinden het wel de moeite waard om het debat hierover aan te gaan, maar dan is het efficiënter om te praten over hoe het in de toekomst verder moet." De SP vindt dat de gemeente 'echt nalatig' is geweest, maar verbindt daar nog geen politie ke consequenties aan. De frac tie steunt de wens voor een raadsenquête van het CDA. „We moeten duidelijke afspra ken met aannemers gaan ma ken. Als zij slecht werk leveren, dan moeten ze het opnieuw doen", vindt fractievoorzitter Paul Day. Of daarbij samenwer king moet worden gezocht met andere steden, betwijfelt hij: „We hebben genoeg deskun digheid in huis." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! f. -wiiH fc/ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro soa» Naam: CM V Adres: Postcode Plaats: TMelbOnnr:(l.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum e-mailadres: Bank- /girorekeningnummer Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso bvp« Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E-mail lezersservice^ hdc.nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 13