Israël en Palestijnen irorismeverdachten blijven achter de tralies BeStdlld De Wijkerslooth hoogleraar strafrecht in Leiden Hoop op vrede gloort .jnds Lyceum Oegstgeest ;in personeelsbestand "■"elle kritiek op royale iui)Tisten Brits vorstenhuis Leiden klaar voor Beatrix Dogon in Leiden 'Gouden greep voor universiteit' Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 8 februari 2005 £0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders6hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Tuna zingt Spaanse Serenades voor Valentijnsdag Nog even fraai Undrickx ^oten ?'ipd - De twaalf terrorismeverdachten van ojetwerk blijven achter de tralies. Het open- 14ie (OM) overtuigde de rechtbank er giste- »r voldoende zware verdenkingen zijn om it van de 'actieve, zeer radicale groepering' %iden te verlengen. Opteerde een stortvloed aan verdenkingen 5eialf verdachten. De intensieve onderlinge ,fle uitwisseling van extremistische docu- ^edreigingen tegen politici tonen volgens de groep een terroristische cel vormt. s*budingen zijn 'zeker een of meer bijzon- e1anslagen verijdeld', aldus officier van jus- oy. In één geval zou het gaan om een aan- :Hegeringsgebouw in Den Haag, waarvoor \Senst AIVD al in oktober 2003 aanwijzin- laar ook de naam van het netwerk, ver- öfstad' Den Haag. Ayaan Hirsi Ali, Geert idere politici waren eveneens potentiële advocaten van de verdachten hekelden van de rechtbank om de groep vast te houden. Volgens de verdediging heeft justitie 'geen splinter bewijs' dat er in georganiseerd verband aan slagen zijn beraamd. Ze beschuldigden de rechter er van te buigen voor de publieke druk, waarin 'xenofobie en angst voor de islam een rol spelen'. In een 'normaal proces' zouden de verdachten allang op vrije voeten zijn, beweerden de advocaten. Volgens het OM is er een immense hoeveelheid belas tend materiaal gevonden tegen de verdachten, maar hebben de 75 rechercheurs die op de zaak zijn gezet nog meer tijd nodig om alles uit te werken. Zo moet onder meer nog onderzoek worden gedaan naar de 120 hotmail-adressen die de verdachten gebruikten om hun contacten via de computer te onderhouden. Ook moeten afgetapte gesprekken nog worden uitge schreven en loopt er een uitgebreid onderzoek naar de internationale contacten van de groep. Justitie is nog naarstig op zoek naar enkele voortvluch tige leden van het Hofstadnetwerk. Onder hen de ver onderstelde geestelijk leider Mohammed Al I., alias 'de Syriër' en de Noord-Afrikaan Nouredine el F. Ook Mo hammed B., de moordenaar van Theo van Gogh, be hoort volgens het OM tot het Hofstadnetwerk. Het OM deed voor de rechtbank de onderlinge contac ten tussen de verdachten uit de doeken. Een groot deel van hen kwam thuis bij de moordenaar van Van Gogh in Amsterdam, die daar radicaal islamitische bijeen komsten hield met soms wel twintig personen. De groep bereidde zich via het uitwisselen van extremisti sche literatuur voor op het plegen van aanslagen, aldus het OM. Meerdere verdachten beschikten over funda mentalistische geschriften van Mohammed B., maar ook over een 'handboek voor jihadstrijders', waarin politieke moorden voor de islam worden gerechtvaar digd. Bij een aantal verdachten is ook een kopie van de open brief gevonden aan Hirsi Ali, die de moordenaar van Van Gogh met een mes in diens lichaam stak. Ook de open brief aan de Amsterdamse wethouder Abouta- leb, die door justitie als een doodsbedreiging wordt opgevat, is bij diverse verdachten aangetroffen. De eerstvolgende zitting is vermoedelijk op 3 en 4 mei. De inhoudelijke behandeling van de zaak, het daad werkelijke strafproces, begint naar verwachting pas na de zomer. Pagina Binnenland 1: Hofstadgroep: een geoliede moordmachine et Rijnlands Ly- •st moet bezuini- soneel. Om het .water te houden enj,ol twaalf van de arbeidsplaatsen •j Sector Marten El- ■n^dwongen ontsla- 'tetoblemen zijn er tf'|rukt de rector, jdjnnen niet jaren- Tateren. Als je naar urig docent-leerling edve in vergelijking cholen qua bezet- i D| ons jasje." It' aan medewer- "«neer veroorzaakt e,hg van het leerlin- gejoral bij de inter- ërildeling van de Q dit probleem. Nes te maken met die verslechterde. -T Vider expats naar »rde toekomst veran- rtv weer, maar nu je «armee rekening Au sty manier van fi- ook een grote mi) geeft Eikerbout komen tegen- 'wtfe scholen te lig- :wt mi gen. Bijvoorbeeld op het gebied van huisvesting. Als je een nieuw gebouw hebt, is er niet zoveel aan de hand. Maar onze huisvesting is in 2008 afge schreven. De onderhouds- en schoonmaakkosten en de ener gierekeningen zijn torenhoog." Bovendien, geeft de rector aan, bezuinigt de overheid via een 'slinkse' weg toch stiekem op onderwijs. Volgens hem dekt het budget niet alle kosten die een school moet maken. Daar bij komen de personeelsrisi- co's. „Neem het vervangings fonds. Nu krijg je de kosten voor vervanging van een zieke leraar nog vergoed. Straks niet meer. En de leeftijdssubsidie vervalt ook. Hoe langer een do cent lesgeeft, hoe meer salaris hij krijgt. Daarmee wordt niet langer rekening gehouden." Eikerbout is ervan overtuigd dat nog niet alle scholen doorheb ben welke financiële gevaren er op de loer liggen. De gevolgen van de decentralisatie zijn de sastreuzer dan gedacht. Vol gens de rector gaan steeds meer scholen melden dat er financië le problemen zijn. Pagina R3: Rijnlands Lyceum stapt over op periodeonderwijs lig. >2 Critse parle- alfebben gisteren op loshe wijze de ac- Ikoningin Eliza- •on Charles aan zie inkomsten die 'kjéet koninklijk huis enorme land- ren kreeg de Britse koninklijke familie de be schikking over honderdduizen den hectares vruchtbare grond om te allen tijde een royaal in komen te genieten. Maar dat deze landgoederen hun nu vele tientallen miljoenen opleveren, gaat een aantal republikeins ge zinde afgevaardigden duidelijk te ver. COMMENTAAR GEWELD OP SCHOOL gaza-stad/anp-gpd - Israël en de Palestijnen zullen vandaag een 'wederzijds en totaal' staakt-het-vuren afkondigen tij dens de topontmoeting van de Israëlische premier Sharon en de Palestijnse president Abbas. Dat heeft de Palestijnse minister en toponderhandeling Erakat giste ren gezegd. Tegelijkertijd meldde een func tionaris van de Israëlische pre mier dat Israël het einde zal aankondigen van de militaire operaties in de Palestijnse ge bieden. „Als de terreuraansla gen en het geweld ophouden, is er voor ons geen reden om een operatie te beginnen", zei de functionaris. De topontmoeting betekent volgens Erakat de hervatting van de officiële banden tussen Israël en de Palestijnse Autori teit. Een akkoord over de be langrijkste struikelblokken is echter nog lang niet in zicht, zoals de afscheiding tussen de Israëlische en Palestijnse gebie den en de joodse nederzettin gen in Palestijns gebied. Generaal William E. Ward is de nieuwe veiligheidscoördinator in het Israëlisch-Palestijnse conflict. Zijn benoeming is gis teren bekendgemaakt door de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Condoleezza Rice, aan het eind van haar be zoek aan Israël en de Palestijn se gebieden. Bij haar vertrek uit Tel Aviv zei Rice, dat generaal Ward toe zicht zal houden op de reorga nisatie van de Palestijnse poli tiemacht en de veiligheidsdien sten. Hij moet verder helpen bij de opleiding van Palestijns vei ligheidspersoneel en fungeren als coördinator tussen Israël en het Palestijnse Bestuur in veilig heidskwesties. Het is voor het eerst in ander half jaar dat Amerika weer vei ligheidspersoneel naar de Pa lestijnse gebieden stuurt. In ok tober 2003 verloren drie Ameri kaanse agenten het leven bij een aanslag door Palestijnse militanten op een konvooi. De daders zijn volgens Washington bekend bij het Palestijnse Be stuur, maar Yasser Arafat heeft ze nooit willen vervolgen. Zijn opvolger, president Machmoud Abbas, heeft Rice beloofd dat hij ervoor zal zorgen dat de ple gers van de aanslag worden ge straft. Rice was de gast van het Pales tijnse Bestuur in Ram all ah. Het was voor het eerst sinds jaren dat een Amerikaanse minister daar het half verwoeste presi dentiële hoofdkwartier, be zocht. Het Amerikaanse kon vooi reed de stad binnen zon der te stoppen bij de graftombe van Yasser Arafat. President Abbas ontmoet van daag de Israëlische premier Ariel Sharon in de Egyptische badplaats Sharm al-Sheikh. Hun gastheer is de Egyptische president Hosni Mubarak. Ook koning Abdallah II van Jordanië is uitgenodigd. De Amerikaanse regering is op de topconferentie niet verte genwoordigd. „De partijen kunnen zelf vooruitgang boe ken. De VS geloven niet dat het nodig is tussenbeide te komen zonder een speciale reden", zei minister Rice. Ze maakte be kend dat Abbas en Sharon in het voorjaar apart zullen wor den ontvangen door president George Bush. ïarönspectie maakt Kngen over de ge- p scholen. Cijfers deter enkele weken 2 kniaar nu al staat er «ontrustend zijn. ui tljn ook leerkrach- ws.'pffer. Dat de In- e bel trekt en met id Maatregelen aan- worden verwacht 'ooidan terecht metorheen rahnelding Wifcn inci- fstateel is :luli De ve- laaigen in s nk grote m tk van intimidatie, liaan tot het ge rat lens, met als tra- er ant de dodelijke iwehet Terra College 0 aiflet alleen leeriin- ouders laten zich n teniet onbetuigd, ekijber stemmende do te 1 tal van maatre- 'resom de criminali- ?n. te bieden. Van 1 ze} Uen tot detectie- r tran alles aan ge daan om incidenten tot een mi nimum te beperken. Uitbannen is een utopie. Toch denkt de On derwijsinspectie dat de discussie over de aanpak van het geweld verder kan worden opengebro ken als scholen minder ver krampt omgaan met de proble matiek. De Onderwijsinspectie heeft het gelijk aan haar zijde als zij pleit voor meer openheid. Scholen die calamiteiten onder de mat vegen uit vrees voor aantasting van hun imago of uit schaamte, zitten op de verkeerde weg. Het lost niets op en ouders en betrokken in stanties komen het vroeg of laat toch wel aan de weet. Tegelijkertijd is het naïef om te denken dat nog meer rapporta ges en veiligheidsplannen (en openbaarmaking daarvan) di rect resultaat opleveren. Daar komt meer bij kijken. Het is hooguit een extra stap op het traject met hopelijk één doel: nooit wennen aan geweld op scholen. Adriaan Brandenburg leiden - Maskers in vele vormen behoren tot de belangrijkste tradities van de Dogon, een Afrikaans volk dat pas vrij laat in het westen bekend is geworden. Dogonmaskers zijn met foto's en vele andere voor werpen te zien tijdens 'Dogon, Mythe en werkelijkheid van een Afrikaans volk', een tentoonstelling die vanaf 17 februari te zien is in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat in Leiden. De Mali- nese minister voor cultuur Cheick Oumar Sissoko opent de expositie, die tot 28 augustus duurt. Foto: Rijksmuseum voor Volkenkunde/C. Jansen. door Wilfred Simons leiden - Vijfhonderd stoelen, vijf garderobes, een passpiegel, een hoofdpodium en een koor podium. Een fax met de bestel ling voor Verhuurbedrijf van Partymaterialen Adesta waait over de glimmend gewaxte vloer van de Pieterskerk. Buiten rijdt de ene bestelbus na de an dere het Pieterskerkhof op, van de groene bestelbus van David Nieuwenburg Bloemdecoraties tot een blauwe van televisiepro ductiemaatschappij Dutch- View. De voorbereidingen op de uitreiking van het eredocto raat, dat koningin Beatrix van daag van de Universiteit Leiden krijgt, worden koortsachtig. Projectmanager Jaap van Rijn van de Stichting Pieterskerk leiden staat tevreden in de kruising. Bij hem gaat alles soe pel. KPN Broadcast, dat de ver bindingen tijdens de live-uit zending verzorgt, blijkt tevre den over de mogelijkheden die de kerk biedt. „We hebben een zware elektriciteitsaansluiting vast in huis en vanaf de trans is er een directe straalverbinding te leggen met de KPN-toren in Den Haag", zegt Van Rijn. „Na de eerste inspectie zeiden de technici dat dit een eitje voor ze wordt." De organisatie van de dies, de verjaardag van de universiteit, geeft de Pieterskerk veel werk, maar er is geen paniek. „We hebben het draaiboek van 1999, toen Nelson Mandela een ere doctoraat kreeg, weer uit de kast getrokken." Extra aandacht is er voor de podia waarop tele visiecamera's en fotojournalis ten staan. Zij moeten goed zicht hebben op het hoofdpodium. Vooral de NOS, die de plechtig heid live uitzendt tussen 16.00 en 17.00 uur, moet de ruimte hebben. Pagina Ri: Wat het feestje kost, dat weet niemand door Wilfred Simons leiden - Voorzitter Joan de Wij kerslooth van het college van procureurs-generaal is be noemd tot fulltime hoogleraar straf- en strafprocesrecht aan de Universiteit Leiden. Hij is de opvolger van de bekende straf rechthoogleraar Theo de Roos, die onlangs bekendmaakte dat hij overstapt naar de Universi teit van Tilburg. De Wijker slooth, die in de jaren zeventig al aan de universiteit werkte als wetenschappelijk medewerker, begint op 1 september. De Leidse rechtenfaculteit noemt De Wijkerslooth (58) 'een gouden greep'. „De man is ongelooflijk veelzijdig", zegt de caan Carel Stolker. „Hij heeft een grote praktische ervaring op allerlei terreinen, niet alleen het strafrecht, maar ook staats recht en burgerlijk recht. Hij kent de faculteit bovendien goed. Enkele jaren geleden zat hij een commissie voor die de faculteit analyseerde, toen die financieel en organisatorisch slagzij maakte. Hij was al lid van de Raad van Toezicht van de Universiteit Leiden, maar die functie geeft hij op na zijn benoeming, want dat gaat na tuurlijk niet samen." Ook de studenten reageren op getogen. Secretaris Thijs Kelder van de studievereniging 'SOS Studie Over Strafrecht': „Hij heeft het vorige trimester colle ge gegeven en daar waren wij enthousiast over. Hij legde uit hoe het openbaar ministerie opereert en was daar eerlijk over, draaide niet om de zaken heen. Hij is een rustige spreker met humor. Hij kan goed uit leggen. Bovendien heeft hij veel contacten en dat is belangrijk voor ons, want wij zijn afhanke lijk van hem voor lezingen, ex cursies en mensen bij wie we terechtkunnen voor informa tie." De faculteit der Rechtsgeleerd heid besloot De Wijkerslooth te vragen nadat De Roos zijn over stap bekend had gemaakt. De caan Stolker benaderde hem voor de kerst. „Hij toonde met een belangstelling. Binnen drie 'Worm aan haakje lijdt niet' Oslo - Wormen die kronkelen aan een vishaak voelen geen pijn. Voor kreeften en krabben in kokend water geldt hetzelfde. Dat is gebleken uit wetenschap pelijk onderzoek in opdracht van de Noorse regering. De meeste ongewervelde dieren voelen geen pijn omdat ze, an ders dan zoogdieren, geen gro te hersenen hebben om de sig nalen te herkennen. Mogelijk had de Noorse regering het ge bruik van wormen als aas bij het vissen verboden, als de uit komst van het onderzoek an ders was geweest. Controleur wurgt zwartrijder bijna almere - Justitie klaagt een con troleur van busmaatschappij Connexxion aan die een 19-jari- ge zwartrijder in Almere zo in een wurggreep heeft genomen, dat hij door zuurstofgebrek be wusteloos raakte. De Almeerder moest een nacht in het zieken huis blijven. Ook het slachtoffer wordt door justitie aangepakt. Hij had spullen bij zich die af komstig waren van een straat roof. Priester cel in voor verkrachting Cambridge - Een rechtbank in de Amerikaanse staat Massa chusetts heeft gisteren de gewe zen priester Paul Shanley ver oordeeld wegens verkrachting van een jongen. Het misbruik had plaats in de jaren tachtig van de vorige eeuw. Justitie klaagde de nu 74-jarige ex- geestelijke in 2002 aan. De zaak tegen Shanley stond centraal in het omvangrijke schandaal rond de Amerikaanse Katholie ke kerk over kindermisbruik. In afwachting van de strafmaat heeft de rechter hem in verze kerde bewaring laten stellen. Beloning voor tip moord kastelein leeuwarden - Justitie looft 15.000 euro uit voor de tip die leidt tot aanhouding van de da der van de moord op een Leeu warder cafébaas. Dat werd gis teravond in het televisiepro gramma Opsporing Verzocht bekendgemaakt. De 54-jarige kastelein werd in de nacht van 17 op 18 januari doodgestoken in zijn café in Leeuwarden. De politie gaat uit van twee of drie daders. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang- de eerste 2 weken gratis! I l/ Ja, ik neem een vast I kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! I I Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M/DV Naam: Adres: I Postcode Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum weken waren we met hem ak koord." De Wijkerslooth wil volgens woordvoerder Leendert de Lan ge van het OM zijn benoeming nog niet toelichten. Volgens Stolker heeft zijn overstap niets te maken met de kritiek die hij het afgelopen jaar te verduren kreeg. „Weinig mensen besef ten het, maar zijn zittingster mijn liep af." De Wijkerslooth is sinds 1 april 1999 voorzitter van het college van procureurs-ge neraal. Hij mag die functie maximaal twee periodes van drie jaar vervullen. Handtekening: Uitsluitend by automatische te Stuur deze I de envelop i afd. Lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar, of bel OBOO-1711 (gratis) E-mail: lezersservices hdc.nl of surf naar www.leldschdagblad.nl. Deze aan bieding is geldig tot 31 maart 2005 vindt u nadere informatie Mijn wereld, mijn krant. Leidsch RO Dagblad 8

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1