Succes AZ geeft vertrouwen SPORT 'Schaatsland Nederland niet de weg kwijt' Robben 'een week of zes' buitenspel Eriksson zet Beckham niet op de reservebank Sneijder valt af bij Oranje Jan Kromkamp weet dat hij het niveau van Oranje aankan Diba aanvaardt excuses van Sturkenboom Co Stompé klopt'Jaws' Over Bobby Charlton en Chad Hedrick t langer jr schaatsers - Telfort heeft be- contract van de Jeg met dezelfde De Neder- biele operator heeft )8 verbonden aan de in coach Ingrid Paul, itie tot 2010. Het be ls vier maanden ac- •haatssport. Aanvan- ,de sponsor een ver- ?tn tot en met de e Spelen van Turijn, n! vervolgt ir niet n 1 - Het openbaar mi- jjmsterdam heeft de ■gAjacied Steven Pie- "r is mishandeling van inn geseponeerd. Pie- week op het gehoord nadat u 'endin aangifte van 'neng had gedaan. De 1 an had net daarvoor net haar verbroken, taaweegt nog zelf aan- wegens de valse jr zijn (ex-)vriendin. -Verbeek Dordrecht at Robert Verbeek lit seizoen als coach wlrecht. Hij was de G 'jaar technisch ver- lojk voor de formatie pi visie. igland Sper Bowl i - De New England -ben zondag in Jack- I de tweede keer op Bowl gewonnen. In de Amerikaanse petitie NFL ver- ii uit Boston de iagles met 24-21. 6e keer in vier jaar triots de titel pak- fe eerder alleen de dinsdag 8 februari 2005 katwijk/anp - Bondscoach Marco van Basten kan morgen tijdens de vriendschappelijke interland tegen Engeland niet over Wesley Sneijder beschik ken. De middenvelder raakte gisteravond tijdens de eerste training voor het duel in Bir mingham aan zijn hamstring geblesseerd. Van Basten dacht aanvankelijk dat de blessure wel meeviel. Onderzoek wees echter uit dat Sneijder tegen Engeland niet kan spelen. De bondscoach weet nog niet of hij een vervan ger voor Sneijder oproept. Het is onduidelijk of de gebles seerde middenvelder zondag met Ajax tegen NAC kan uitko men. Trainer Ronald Koeman van de Amsterdamse club mist in Breda ook al de geschorste Van der Vaart. groningen/londen/gpd - Arjen Robben moet 'een week of zes' aan de kant blijven. In een Lon- dens ziekenhuis werd gister middag een nieuwe scan van zijn gekraakte linkervoet ge maakt. Onderzoek wees uit dat Robben een tweetal breukjes in zijn middenvoetsbeentjes heeft overgehouden aan een charge van Aaron Moekoena in de competitiewedstrijd van Chel sea, afgelopen woensdagavond tegen Blackburn Rovers. Robben mist niet alleen de oe feninterland van het Neder lands elftal, morgenavond te gen Engeland, hij staat ook bui tenspel in de dubbele Cham- pions-Leaguekrachtmeting van Chelsea met Barcelona (23 fe bruari en 8 maart). Robben moet eveneens de finale van de Carling Cup op 27 februari te gen Liverpool missen. Bij een voorspoedig herstel van de blessure kan hij er wel weer bij zijn als Oranje zich op 26 maart in Boekarest schrap zet voor de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Roemenië. In een taxi op weg van het zie kenhuis naar zijn woning in de Londense buitenwijk Cobham, laat Robben telefonisch weten zich 'kloten' te voelen. „Direct nadat het was gebeurd, voelde ik al dat het niet goed was, dat er iets in mijn voet stuk was. Al hoop je natuurlijk dat je het mis hebt. Maar goed, ik heb nu ten- londen/gpd - De Engelse bondscoach Sven-Goran Eriks son weigert gehoor te geven aan de critici die vinden dat hij David Beckham op de bank moet laten voor de oefeninter land van Engeland tegen Ne derland, morgen in Birming ham. Beckhams teleurstellende pres taties bij zowel Real Madrid als het Engelse elftal, vormen vol gens velen aanleiding om Shaun Wright-Philips van Man chester City een kans te geven. Maar Eriksson zegt dat Beek- ham onder alle omstandighe den zijn 'nummer één voor de rechterflank' blijft. De Zweed trekt zich niks aan van de lobby voor de zoon van oud-interna- art voor 3d Eagles g licentiecommis- 3 heeft Go [een gele kaart ge- b uit de eerste di- Isanctie opgelegd Jor de afgesproken december 2004 pldaan aan het h de liquiditeits- 0.000 euro. Als Bes zich volgende aan de afspraak llicentiecommis- [1 in mindering una Sittard was e eerste club die feeg. cht zet 1 straat Irlecht heeft gis- ioos ontslagen. De Zeen contract jfjaar. De Belgi- feet de trainer iten. Broos was lienst bij topfor- jsel. bug Cup 5re Agassi maakt gntree in de Da- isser zal voor april 2000 voor ien in de eerste Ie wereldgroep 'Jpi Californië. Da- a Patrick McEn- ge week met suc- i's woonplaats iem tot een te- door Wilko Voordouw pavis Cup te be- achting is dat den haag - Het is nog maar Roddick en twee jaar geleden dat Gianni i en Mike Bryan Romme, Rintje Ritsma en Ids jrmen. Postma samen op het podium van het WK allround in Go thenburg stonden. De nieuwe AC E N sterren heten Shani Davis en Chad Hedrick. De Amerikanen zijn superkampioenen, aldus het Nederlandse trio, maar ze- ker niet onklopbaar. Met de sportbeleving van de Nederlan- - Philadelphia Eagles ders is ook niets mis. „Welnee. We zijn allemaal kampioenen. We willen allemaal winnen." We denken in Nederland te veel na, we maken het onszelf veel Ned) - Lloyd (GBr) 4-0, .,..i Scholten (Ned) 4-2. te moeilijk. „We moeten niet in paniek raken nu twee Amerika- nen in twee achtereenvolgende :lruari. jaren wereldkampioen wor- ^"5,28.30.33,40. 53, den", zegt Ids Postma. „Ze zijn 7 efouten) goed, echt heel goed, Hedrick en Davis. Maar schaatsland Ne derland is niet de weg kwijt." Ids Postma, sinds dit seizoen (Ned) - Davidenko gepensioneerd schaatser uit opez (Spa) - verdasco Deersum, heeft met genoegen Jro) - Hrbaty (siw/5) 6-3 gekeken naar het WK allround I in Moskou, dat met Shani Davis 1 - na Chad Hedrick in Hamar - - Koukaiova (Tsifi-0 6^ weer een onorthodoxe kampi- a (Spa) 6-i 6 2, Cohen- oen kende. Grote vraag is hoe ]a) 7 -6 (5) 6-1het dat twee toptalenten uit een erkend niet-schaatsland Gonzalez (Chi/2) 6-3 als de Verenigde Staten, zomaar de Europese - en dan vooral ENNEN Nederlandse - elite aftroeven. Volgens Postma, de wereld- ka™P'oenJ1997 en ,1998;is km in 3.41,12.2. Gal- er geen reden tot paniek. „Als 1 Zabel (Dui)' 5 we ons maar wat meer speciali- -5 Lotz', 101 DDen°Bak- seren. Nederlandse schaatsen rijders rijden het hele seizoen minste duidelijkheid. Het is ge lukkig niet zo dat ik de rest van het seizoen ben uitgeschakeld. Het komt weer goed met m'n voet, het heeft alleen tijd no- dig." Marco van Basten gaf eind vori ge week aan een keer met Rob ben te willen praten en hem in dat gesprek wat tips aan de hand te willen doen om zich beter te kunnen wapenen in de duels. „Arjen", zo oordeelde de bondscoach, „zit inmiddels op een niveau dat tegenstanders bewust op hem loeren. Ze reali seren zich dat Chelsea zonder Robben een stuk zwakker is. Daar zal hij zich op moeten in stellen. Hij zal lichtvoetiger in de duels moeten worden." Robben vertelt inmiddels met Van Basten te hebben gespro ken. „Hij wil me helpen en dat waardeer ik in hem, maar ik let al zo goed mogelijk op in de duels en soms kun je dingen gewoon niet voorkomen. Dit was ook zo'n situatie. Die jon gen was te laat met z'n tackle, wat had ik daar nu aan kunnen doen..? Ja, ik had de blessure kunnen voorkomen door niet achter de bal aan te gaan, maar dan krijg je weer het verhaal dat je achter die bal aan moet... Als je alleen maar bezig bent met het voorkomen van blessures, kun je beter in de kleedkamer blijven." Jan Kromkamp: „Ik voel me echt veel relaxter dan de vorige keer. Toen zat ik bij wijze van spreken een half uur voordat ik naar Noordwijk moest al met het zweet in mijn handen." Foto: Hans van Weel tional Ian Wright. Daarbij speelt een rol dat Beckham zijn coach heeft verdedigd, toen die op de nominatie stond om te worden ontslagen vanwege zijn liefdesperikelen met een mede werkster van de Engelse voet balbond FA. De drie Engelse verdedigers John Terry, Wayne Bridge, bei den van Chelsea, en Totten ham's Ledley hebben zich gis teren geblesseerd afgemeld. Het trio vergroot de defensieve problemen van Eriksson, die eerder ook al Rio Ferdinand, Sol Campbell en Matthew Up son zag afhaken. Eriksson heeft het Manchester United-duo Wes Brown en Phil Neville als vervangers opgeroepen. door Peter van Duyl katwijk - De eerste maal, in au gustus, was het allemaal nog wat onwennig. Dit keer heeft Jan Kromkamp zichzelf beloofd dat het anders zal zijn. Nu bondscoach Marco van Basten de verdediger heeft opgeroepen voor het oefenduel met de En gelsen wil Kromkamp zijn kans grijpen ook. Het succes van AZ heeft hem meer dan ooit het vertrouwen gegeven dat hij ook het niveau van het Nederlands elftal aankan. Aan het begin van dit seizoen mocht Jan Kromkamp (24) al eens ruiken aan het grote Oran je. Hij debuteerde in augustus tegen Zweden, maar toen het serieuze werk begon werd hij door bondscoach Van Basten bedankt voor bewezen dien sten. Die beslissing zit hem nog altijd niet helemaal lekker. „Ik had", zegt Kromkamp nu, „aan die week niet het gevoel over gehouden dat ik tekort kwam. Ik mocht tegen Zweden inval len, maar niet op mijn eigen plek. Ik heb gewoon niks kun nen laten zien, daar was ik echt ontzettend teleurgesteld over." Na zijn debuut werd het stil vanuit Zeist. Zó stil dat Krom kamp het Nederlands elftal op een gegeven moment uit zijn hoofd zette. 'Gewogen en te licht bevonden', zo voelde de verdediger. „Ik moet zeggen dat ik vorige week wel een beetje verrast was, toen duidelijk werd dat ik erbij zat. Als je zolang niet bent opgeroepen, reken je nergens meer op. Ach, mensen om me heen hebben wel voor me gelobbyd, voortdurend be nadrukt dat ik goed bezig ben. Misschien heeft dat geholpen." Kromkamp reed gisteren voor de derde keer in zijn loopbaan naar Noordwijk om daar de hand van de bondscoach te schudden. De route is inmid dels bekend, maar toch is nu al les anders. „Ik voel me echt veel relaxter dan de vorige keer. Toen zat ik bij wijze van spre ken een half uur voordat ik naar Noordwijk moest al met het zweet in mijn handen. Nu heb ik zoiets van: ik doe mijn uiter ste best en als ik niet goed ge noeg ben, jammer dan." Daar komt bij dat het zelfver trouwen van Kromkamp sterk is gestimuleerd door het succes van zijn club AZ. „De jongens bij het Nederlands elftal spelen allemaal bij grote clubs. Maar AZ doet het natuurlijk ook hart stikke goed. Als elftal zijn we enorm gegroeid en de Europese wedstrijden, tegen Auxerre en Glasgow Rangers, waren van een heel hoog niveau. De vorige keer was ik ontzettend zenuw achtig, nu besef ik dat wij ook heel goed voetbal spelen. Ik kom hier niet meer binnen als iemand van het kleine AZ." Marco van Basten verklaarde de rentree van Jan Kromkamp in de selectie met de opmerking dat de rechtsback van AZ het afgelopen halfjaar behoorlijk wat progressie heeft geboekt. Kromkamp is verguld met die woorden, maar helemaal plaat sen kan hij ze niet. „Het is echt niet zo dat ik nu opeens de laat ste twee weken beter speel dan daarvoor, dat is eigenlijk al het hele seizoen. Ik zal best ge groeid zijn, maar dat moet hem in details zitten. Ik ben echt niet opeens van vijftig procent naar negentig procent gegaan." Over de intenties van de bonds coach voor de komende dagen tast Kromkamp nog in het duis ter. Op de eerste training maak te hij gisteren geen slechte in druk. Hij oogde sterk aan de bal en overtuigend in de duels. Maar als Kromkamp bij de se lectie wil blijven, zal hij ervoor moeten zorgen dat hij deze da gen een onuitwisbare indruk achter laat. Met Khalid Boulah- rouz, Mario Melchiot en Nigel de Jong heeft Van Basten drie spelers opgeroepen die net als Kromkamp rechts achterin kunnen spelen. Het is ondenk baar dat ze voor de belangrijke interland tegen Roemenië (26 maart) weer alle vier geselec teerd zullen worden. Kromkamp beseft het, maar weigert er wakker van te liggen. „Spelers als Robben, Van Ni- stelrooij en ook Van Hooijdonk zullen er straks ongetwijfeld weer bij zijn en dan zullen er verdedigers en middenvelders afvallen", zegt hij. „Ik wil graag iets laten zien, al weet ik dat het ook moeilijk is. Het is heel an ders voetballen in het Neder lands elftal, alleen al omdat ie dereen bij een andere club speelt en er geen automatismen zijn. Ik heb die omschakeling altijd moeilijk gevonden, dat had ik bij Jong Oranje al." Voor zijn marktwaarde is de te rugkeer bij Oranje in elk geval niet slecht. Kromkamp werd de jongste weken met verschillen de buitenlandse clubs in ver band gebracht, waarvan Valen cia het meest serieus leek. Of schoon de clubleiding in Alk maar er alles aan doet om de selectie bij elkaar te houden, heeft Kromkamp wel degelijk oren naar een mooie transfer. „Als zulke clubs zich melden, zeg je geen nee. Je weet nooit wat er gebeurt, over twee jaar kun je wel geblesseerd zijn. Als zo'n kans zich voordoet, zal ik die niet laten schieten." utrecht/gpd - Een etentje? Een bloemetje? Nee. dat komt er niet van. Geen uiterlijk vertoon, geen gebaar naar de buitenwe reld. Maar sinds gisteren zijn Martin Sturkenboom, algemeen directeur van FC Utrecht, en NAC-speler Anouar Diba wel weer on speaking terms. 'De kwestie' begon op 26 janua ri in Breda bij de bekerwedstrijd NAC - FC Utrecht, toen aan hangers van de bezoekers voet baller Diba van de thuisclub, als jeugdspeler actief voor FC Utrecht, bij herhaling uitmaak ten voor 'tasjesdief. Een inci dent dat afgelopen zondag een vervolg kreeg in de competitie wedstrijd FC Utrecht - NAC. In een telefoongesprek heeft Sturkenboom Diba zijn excuses aangeboden. „Het is pertinent niet de bedoeling geweest Diba te beschadigen. In een eerste reactie na de bekerwedstrijd op onze website heb ik te zeer aan de belangen van FC Utrecht ge dacht en me onvoldoende ge realiseerd wat de zijne waren." Sturkenboom vertelde vorige week op de website van de club dat de term 'tasjesdief sloeg op het 'FC-Utrecht-verleden van een NAC-speler'. Diba speelde in de jeugd voor de ploeg uit de Domstad. Voor Sturkenboom is 'de affai re' met het telefonisch onder houd van gisteren afgesloten. „Diba is een open jong, een echte Utrechter. Hij vertelde wel dat het gebeuren hem pijn had gedaan, maar hij heeft mijn excuses aanvaard." Diba bevestigde gisteravond het telefoontje uit Utrecht. „Ik heb meneer Sturkenboom ei genlijk maar één vraag gesteld: waarom ben ik een paar jaar geleden bij FC Utrecht wegge stuurd? Hij bezwoer me dat het niets te maken had met diefstal. Toen heb ik zijn excuses aan vaard. Dat wilde ik opgehelderd hebben. hengelo/gpd - Niet Colin Lloyd, alias 'Jaws', zette zijn tanden in de eerste partij van de Masters of Darts, maar Co Stompé. De Nederlander opende het evene ment glorieus. 'De Lucifer' won zijn eerste partij op het prestigi euze dartstoernooi in Hengelo op indrukwekkende wijze: 4-0. Voor het eerst in de geschiede nis staan spelers van de twee dartbonden tegenover elkaar. De organisatie dacht de vier beste darters van beide bon den, de BDO en PDC, te strik ken. Van de PDC, de wilde commerciële bond, kwamen ze wel, Taylor, Mardle, Scholten en Lloyd. Maar bij de BDO, de officiële bond, bedankten de ei genzinnige Ted Hankey en Mervyn ïting voor de eer. Daar door kreeg Co Stompé een wildcard in handen. Raymond van Barneveld won met 4-2 van Roland Scholten. Volgens Romme, Ritsma en Postma is er geen reden voor paniek na Amerikaans WK-succes Gothenburg 2003. De topvier van het WK allround. Van links naar rechts: Rintje Ritsma (zilver), Gianni Romme (goud), Ids Postma (brons) en Mark Tuitert (vierde). Foto: GPD/Reuters/Jerry Lampen door. Want als je aan het begin van het seizoen een wedstrijd overslaat, ben je zo vergeten," aldus de man, die sinds enkele maanden fulltime veehouder is. Er zit aan het hoofd van de Amerikaanse schaatsbond geen tovenaar die superallrounders uit de hoge hoed tovert. De op komst van mensen als Hedrick en Davis is puur het gevolg van het grote talent van de schaat sers zelf, zegt Postma. Hij wordt daarin bijgevallen door Gianni Romme. Ook de Brabander be klom tweemaal het hoogste po dium op een WK, in 2000 en 2003. Dit jaar heeft hij de keuze gemaakt om zich te specialise ren op de lange afstanden. Romme: „Die jongens komen uit een heel andere cultuur. In Amerika stelt schaatsen hele maal niets voor. Het zijn échte liefhebbers. Ik kan me wel een beetje met ze identificeren, want ik als Brabander kom na tuurlijk ook niet uit een echte schaatsprovincie. Volgens Romme is dat een voordeel. „Want dan rij je lek ker vrijuit. Er is minder druk, zeker in het begin. Je bent niet zo beladen met techniek, met alle historie. Maar goed, ik weet zeker dat dit volgend jaar bij die jongens anders is. Ze hebben aan de top gestaan en moeten zich nu handhaven. Hun posi tie wordt aangevallen. Dat zag je dit jaar al bij Hedrick. Die had het te licht opgevat. En ver loor." Na het laatste wereldkampioen schap van Romme - in 2003 in Gothenburg toen de Nederlan ders op de eerste vier plaatsen eindigden - vatte het idee post dat Nederland 'schaatsontwik- kelingshulp' moest gaan geven aan andere landen om de sport spannend te houden. Rintje Ritsma (wereldkampioen in 1995, 1996, 1999 en 2001) moet erom lachen. „Zo zie je maar weer: het probleem lost zichzelf altijd op. Toen was het niet goed, nu deugt het ook weer niet. Natuurlijk moeten de ploegen zich achter de oren krabben. Want we blijven ach ter bij twee supertalenten. We moeten ons afvragen of we niet vaker op snelle banen moeten trainen. En we moeten kijken of ze in de Verenigde Staten, waar ze een historie hebben op het gebied van shorttrack, of ze daar nu niet verder zijn met het materiaal. Zeker is dat veel van de Amerikaanse schaatsers uit het inline-skaten komen. Dat is onder jongeren in Nederland ook een populaire sport. Wie weet komen daar de schaats kampioenen van over tien jaar wel vandaan." Ritsma, Postma en Romme ge loven niet in de 'praatjes' dat de Amerikanen veel gemotiveerder zouden zijn, omdat ze beloven voor volk en vaderland te vech ten. „Welnee joh", zegt Rom me. „Dat is hun stijl. Als zij winnen krijg je die hele natio nalistische riedel. Maar uitein delijk doe je het allemaal voor jezelf. Weet je wat het beste werkt? Gewoon lekker knallen, zoals Ireen Wüst zegt. Lekker onbevangen schaatsen. En de wil om te winnen. Daar gaat het om. En geloof me: die wil om te winnen hebben we allemaal." ACHTERLIJN Oud-voetballer Jan Mulder vertelde ooit het verhaal dat hij met Anderlecht een Eu ropa-Cupwedstrijd tegen Manchester United speelde. Thuis, in Brussel, was de stand 0-0 gebleven. Dat bood niet veel, maar wel enige hoop, op een goed resultaat in Man chester. De Belgische club be reidde zich op en top voor op de wedstrijd tegen de Engelsen. Tactische besprekingen, een trainingskamp, aan de voorbe reiding zou het niet liggen. Op de wedstrijddag arriveert An derlecht veel te vroeg bij het stadion en er wordt besloten om nog een ommetje in de buurt te maken. Bij hun wan deling door een woonwijk ho ren zij opeens: 'Hallo lads'. En daar staat, kort voor de wed strijd, Bobby Charlton, de En gelsesterspeler, het gras van zijn voortuintje (voetballers hadden toen nog voortuintjés) te maaien. Een paar uur later ziet Anderlecht alle hoeken van het veld en keert met een 3-0 nederlaag terug naar Brus sel. Aan dit verhaal moest ik den ken bij het WK schaatsen van afgelopen weekeinde. Shani Davis had zijn shorttrack- schaatsen even uitgetrokken om in Moskou aan de start te verschijnen, Chad Hedrick sloeg in de hotelbar nog een paar biertjes achterover. En KC Boutiette raffelde nog snel even wat schaatsmarathons in Ne derland af voordat hij op het WK onder de 37 seconden een 500 meter voltooide. Niet al te ingewikkeld doen, dus. Doen we dat hier in Neder land? Soms wel. Ik vermoed dat wanneer een Amerikaan wereldkampioen sprint zou worden, hij zich zou afvragen waarom hij geen wereldkam pioen allround kan worden. Kortom, wie heeft Erben Wen- nemars verteld dat de 1500 meter voor hem de maximaal haalbare afstand is. Ik zou zeggen: wie 1500 meter op deze manier kan krabbelen dat ook 10 kilometer of zelfs een Elfste dentocht zou kunnen^plhou- den. Intussen heb ik van niemand een verklaring gehoord, waar om Amerikaans opportunisme het (metzo'n enorm verschil!) wint van de Nederlandse schaatsers, voor wie de weten schap precies heeft uitgedok terd wanneer ze wel en niet pieken, wanneer ze arbeiden, wanneer ze rusten, met welke rondding de schaats wordt ge slepen en hoe laat ze naar krachttraining moeten. Die verklaring heb ik ook niet, ik doe maar eens een gooi: De eerste drie op het WK had den (nog) geen vette sponsor contracten. Willem Spierdijk

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19