/Av 'Je bent chauffeur, maar geeft ook zorg' REGIO MO Ste-skiërs kennen de geprepareerde ie bergen niet langrijkste oorzaak. Puffen m - VRAAG Ters vielen het afgelopen weekeinde in wintersportgebie den. Lawines buiten v. y pistes waren de be- fj Navraag bij Mount iimmer, alpinist en toerskiër EDMOND ÖFNER uit Lisse. is een lawine van dichtbij meegemaakt? }at toerskiën in Zwitserland. Ik zat vlakbij het breukvlak ^lukkig snel bovenuit klimmen terwijl de sneeuw aan was. Maar een vriend van me is een paar jaar geleden f i in een lawine. Een er- 'jier, die in een heel tje terechtkwam, bij vijftig meter, w kan heel zwaar zijn." insdag 8 Februari lti Raadsvergadering is aan de orde geweest een voorstel, Whet beschikbaar stellen van gelden voor de bouw van vo|s urinoir op de Vismarkt, aan de noordwestzijde van de vfgemeester en wethouders hebben het voorstel gedaan hn/an twee ondergrondse toiletinrichtingen, één voor man- e tr vrouwen. Nadat verschillende ondergrondse toiletin- aatn bezichtigd zijn B en W tot de conclusie gekomen, dat fliet worden gegeven aan een gecombineerde toiletinrich- s afzonderlijke. Combinatie leidt tot een goedkopere het bij een gecombineerde inrichting mogelijk de in mrieling noodzakelijk aanwezig zijnde controlejuffrouw uikn sporters té onvoorbe- en in? I aan snowboarders, ;en jonger publiek, dat speeltuin ziet. Als leer je de bergen kracht ervaren. 'fetes is de sneeuw to- snowboardertje denk je: prachtig, die diepe leur lawines zijn ingewikkelde materie. Je moet je erin kijkt onder een loep naar de sneeuwkristallen en hoe elkaar haken. Je kijkt naar de opbouw van de lagen, reer bij, raadpleegt het gidsenbureau. Als je bijvoor- d veel zon hebt, krijg je een ijzige laag, waarop een y euwlaag slecht hecht. Het is te vergelijken met het an de jaarringen van bomen. Daarom heb je een bij je om de laag af te graven, en een vergrootglas, een dag dat ik dacht dat het veilig was, ben ik nog in (rechtgekomen. Kennis garandeert dus nog geen vei- f [enge maatregelen komen? stukken worden al afgezet met linten, maar je kunt er bij zetten. Wat betreft de 'lawine-pieps' en ande- ye/stemen: die vergroten de kans dat je sneller gevon- hankelijk van welk systeem je gebruikt. Ik vind niet f ht moeten worden. Dan waan je je alleen maar veilig: j wel gered. Je moet je verdiepen in waar het om gaat: ejan de sneeuw en het weer." jr cursussen lawinekunde dan? een ochtendje lawine-les bij je skipas. Het moet de ïevoordelijkheid blijven. Misschien kan zo'n skibaan d in Zoetermeer de bezoekers enthousiasmeren voor —Maar als je nooit een lawine hebt meegemaakt, denk mt mij niet. Pisteskiërs kennen de bergen niet. En ge- altijd een risico over: ik ervaar de kracht ervan juist "rvan de bergen." choonhoven foto: EPA/Heinz Weeber C T DE ARCHIEVEN •riek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ifdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van "NO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ildsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Leidsch Dagblad In en H. de VS/it lhdcuz@hdc.nl fn Geert Majoor. Bndenburg tie.ld@hdc.nl P". tel 071-5 356 356 }oo AB Leiden, e receptie zijn: hderdag •5150 567 11 Eik 1 ent bbe ,verl en! t>-5 356 300 contact opnemen ehYp dei dl H; jn< ">t.ging verstrekken Kijven van het Vfy.en Co,50 korting :r post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13 00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) OPZEGGEN Opzeggen van abonnementen: uitsluitend schriftelijk, uiterlijk één maand voor afloop van de abonnementsperiode, ta.v. afdeling lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Voor leveringsvoorwaarden abonnementen zie www.leidschdagblad.nl of KvK-nummer 37014187 AUTEURSRECHT£N Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting 8eeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. dinsdag 8 februari 2005 Een kijkje in de keuken van thuiszorgwinkel Vegro Half januari werd de nieuwe Vegro Thuiszorgwinkel in Katwijk 't Heen geopend. Wie zelf niet in staat is naar zo'n winkel toe te komen, kan zijn krukken, rollator of andere hulpmid delen ook bezorgd krijgen. Verslagge ver Robert Toret liep een dagje mee met één van de chauffeurs van de Ve- gro-vrachtwagens. Industrieterrein 't Heen, vrijdagoch tend, 8.05 uur. Het (voor mijn doen) vroeg beginnen valt me zwaar: op mijn eerste en enige werkdag kom ik meteen al te laat. Een slechtere eer ste indruk kan ik niet maken op mijn 'nieuwe' werkgever. In het distribu tiecentrum aan de Steenbakkerstraat 1D zijn de chauffeurs al druk bezig met het uitzetten van een route voor deze dag. Zo ook Robin Oude Kem pers, een 30-jarige man uit Boskoop, die ik vandaag zal assisteren als bij rijder. Na even kennis te hebben ge maakt is het tijd voor noeste arbeid. Een bakje koffie zit er blijkbaar niet meer in. „Dan had je echt eerder moeten komen", knipoogt Robin, wiens wekker elke werkdag stipt om zes uur afgaat. „Ik ben hier altijd al tussen half acht en kwart voor acht. Anders loop ik ook mijn bakkie mis." Aan de achterkant staat zijn wagen, die al is volgepakt door het laad- en losteam. „Die beginnen pas vroeg", weet Robin. Als we eenmaal op de weg zitten praat hij me bij over zijn werk. „Het is heel afwisselend. Dan breng je bedverhogers bij een zwangere vrouw die binnenkort moet gaan be vallen. En een half uur later moet je een hoog/laag bed ophalen van een man die net is overleden. De nabe staanden willen dan niet meer de hele dag tegen een leeg bed aankij ken. Logisch." Halte 1, Het Lcids Universitair Me disch Centrum Vegro levert niet alleen verpleegarti- kelen aan particulieren, maar ook aan zorgverzekeraars, thuiszorgorga nisaties en dus ook zorginstellingen als het LUMC. In dit geval gaat het om 'een grijs bakkie met krukken', zoals Robin het omschrijft. Nadat we de twintig paar reumakrukken met anatomische handgrepen hebben afgeleverd bij de customerservice van het Leidse ziekenhuis, gaan we snel weer verder. Op het moment dat Robin weer weg wil rijden, wordt hij gebeld door het 'aansturings team'. „De Clematislaan hoeft niet? En nog één die niet doorgaat? Van die hometrainer? O, van die actieve lift. Dat was in de Kortenaerlaan in Voorschoten, toch?" Volgens Robin hebben afmeldingen verschillende oorzaken. „Het kan 14 winkels Vegro Verpleegartikelen levert al meer dan 18 jaar verpleeg- en aanverwante artikelen aan parti culieren en professionele organi saties als zorgverzekeraars en (thuis)zorginsteilingen. Van kruk ken tot ondersteken en van bed verhogers tot rollators. Naast de verkoop, kunt u er ook terecht voor het huren en lenen van arti kelen (afhankelijk van uw woon plaats). Het werkgebied is gecon centreerd in de Randstad (Den Haag, regio Leiden, de Duin- en Bollenstreek etc.) maar strekt zich uit tot Almere en binnenkort ook Hilversum. Zo heeft een aantal grote thuiszorgorganisaties uit de regio, waaronder Valent Rijn-, Duin- en Bollenstreek, Thuiszorg Den Haag en Thuiszorg Groot Rijnland, dit onderdeel van de zorg uitbesteed aan Vegro. Het bedrijf heeft op dit moment 14 thuiszorgwinkels, in onder meer Leiden, Wassenaar en Voorscho ten. Op 15 januari werd in Katwijk 't Heen een showroom geopend, waar het gehele assortiment is te bewonderen. Daar zit ook het dis tributiecentrum, van waaruit de spullen per vrachtwagen naar de klanten worden toegebracht. Robin Oude Kempers geeft mevrouw Zandvliet uitleg over de werking van een hoog/laag bed. Haar man Cor is erg blij met de thuiszorgwinkel: „Dit is natuurlijk perfect." Foto: Mark Lamers schil. Issoria is een sterfhuis: een plek waar ongeneeslijk zieke mensen de laatste fase van hun leven door brengen. We moeten een anti-decu- bitusmatras (doorligging) afleveren voor een oude man. Terwijl Robin het apparaat (een soort luchtbed met elektrische pomp) installeert en daarbij uitleg geeft aan de man, luis ter ik met verbazing naar de radio die aanstaat. Een praatprogramma op radio 4 en het onderwerp van discussie is uitgerekend euthanasie. 'Het is weliswaar de ultieme reme die, maar ik denk dat euthanasie in bepaalde gevallen 'the best solution' is', zo galmt een zware mannenstem door de speakers. Waar Robin zich goed staande houdt en te allen tijde professioneel blijft, voel ik me plot seling erg ongemakkelijk. Ik besluit de kamer uit te lopen en even op de gang te wachten. Eenmaal buiten kan Robin er wel om lachen. „Ja, dat was best een rare situatie. Maar daar moet je ook mee om kunnen gaan. Tegen zo iemand moet je natuurlijk geen 'beterschap' zeggen, om maar een voorbeeld te geven. Net zoals je de nabestaanden van een overleden cliënt geen 'prettige dag' toewenst." Halte 7, Levendaal, Leiden Tevens de laatste halte. Althans, voor mij. Robin gaat nog even door, maar ik heb hem nu wel lang genoeg opgehouden door het afnemen van interviews en hij moet zijn ronde wel op tijd afmaken. Toch wordt bij het laatste adres nog even goed duidelijk dat het werk naast mentaal ook fy siek zwaar kan zijn. Annie Zandvliet (57), die samen met haar man Cor (58) boven hun bloemen- en ca deauwinkel woont, heeft een nieuwe heup gekregen en komt haar eigen bed niet uit. Daarom krijgt ze van daag en speciaal 'hoog/laag bed'. En die dingen zijn behoorlijk zwaar. Het is gelukkig maar één (weliswaar stei le) trap op. Met zweetdruppels op onze voorhoofden beginnen we in de huiskamer met het in elkaar zet ten van het bed. Cor Zandvliet, die zijn zaak tijdelijk heeft gesloten om voor zijn vrouw te kunnen zorgen, kijkt vol bewondering toe. „Ik keek er al tegen op. Ik had verwacht dat ze alleen de onderdelen kwamen brengen en dat ik dat ding vervol gens zelf in elkaar moest zetten. Net als bij de Ikea, zeg maar. Maar dit is natuurlijk perfect." Robert Toret gaan om mensen die uit het zieken huis zouden worden ontslagen, maar door complicaties toch nog met naar huis mogen. En af en toe bellen klanten naar de klantenservi ce dat ze niet thuis zijn op het mo ment dat we langs zouden komen. In dat geval bezorgen we de artike len een dag later alsnog." Halte 3, Suringarstraat in Leiden Na een korte koffiestop bij de Leidse Vegro-winkel aan de Van Vol- lenhovenkade, waar we nieuwe arti kelen moeten afleveren en andere gebruikte spullen juist weer meene men, gaan we langs bij mevrouw Vorst. „Even een rollator ophalen", aldus Robin. „Mensen die artikelen lenen, doen dat in principe voor drie maanden met een optie tot eenmali ge verlenging van nog eens maxi maal drie maanden." Zit de arme mevrouw Vorst nu dan zonder loop wagentje? „Nee hoor, ik heb een an dere gehad van zorg- en zekerheid", vertelt ze. „Deze rollator was maar voor tijdelijk." Als het karretje is opgeborgen, gaan we weer op pad. Onderweg vertelt Robin over zijn achtergrond. „Ik heb een VIG-opleiding gedaan. Dat staat voor Verzorgende Individuele Ge zondheidszorg. Ik werkte bij een zorginstelling voor verstandelijk gehan- v dicapten. Pittig, maar erg leuk. Al had ik achteraf liever de dagbesteding gedaan dan het zorggedeelte. Lekker spelletjes met ze doen en ze laten knutselen." Hoewel hij nog steeds actief is in de zorgsector, lijkt het transporteren van goederen op het eer ste oog een heel an der vak. Toch ziet Robin dat niet zo. „Er wordt voor deze functie niet voor niets ervaring in de zorg gevraagd. Je moet kennis van het materiaal te hebben en je komt veel bij mensen thuis, dus is de omgang met klan ten belangrijk. Je moet je kunnen aan passen aan hun situ atie. Dat vind ik meteen ook het leu ke aan dit werk. Toen ik hier kwam werken zei een van de directrices: 'Je bent niet alleen chauffeur, maar je geeft ook een stuk zorg.' En dat is zo. Het is geen kwestie van je spullen neerkwakken en gaan. Mensen heb ben vragen of vinden het gewoon leuk om een praatje te maken. Er zit ten wel eens oude mensen tussen die beginnen te praten zodra je bin nenkomt en nog vrolijk doorpraten als je de deur alweer hebt dicht ge daan. Daar moet je even de tijd voor nemen, vind ik. Maar af en toe moet je ook kunnen zeggen: 'ik ga er nu echt weer vandoor'. Want als je elk bakkie dat je krijgt aangeboden ac cepteert, sta je aan het einde van de dag te trillen op je poten van de ca feïne." Halte 4, Rijnland Ziekenhuis, Leider dorp In kamer tien van etage 3A ligt de 73- jarige A.Otto-van Scherpenzeel uit Leimuiden. Ze heeft haar heup ge broken nadat ze van haar fiets was gevallen. „De dag ema werd ik ge opereerd en kreeg ik een ingekapsel de kunstkop. Dat is nu ruim een week geleden. Het is nog altijd ont zettend pijnlijk. En het is geen pretje om van goed ineens invalide te zijn." Gelukkig gaat de revalidatie versie f rpleegartikelen voorspoedig. De voorbije dagen moest ze nog schuifelen achter een looprekje, maar vandaag krijgt ze el- leboogkrukken, die Robin voor haar heeft meegenomen. „Goh, wat zijn ze zwaar. Heeft u geen lichtere? Ze zijn ook van metaal. Ik heb hier krukken die ik even tijdelijk van het ziekenhuis had geleend en deze zijn van aluminium. Heeft u die niet?" Robin gaat wel even kijken en komt even later met goed nieuws terug. „U heeft geluk. Deze hebben we toe vallig net opgehaald bij onze vesti ging aan de Van Vollenhovenkade." Halte 6, Hospice Issoria aan de Plan tage in Leiden Nog geen vijf minuten geleden ston den we gezellig te kletsen met het bejaarde echtpaar Van Egmond, in hun huis aan de Tuinstraat in Lei derdorp. Ook dochter Yvonne was van de partij. Haai- vader is pas ge opereerd aan een liesbreuk en Robin en ik kwamen even een staande 'pa pegaai' installeren. Dat is een stalen constructie die onder het bed wordt geschoven, met aan het uiteinde een soort triangel. „Mijn vader kan zich zelf niet meer uit bed krijgen en heeft een steuntje nodig. Hiermee kan hij zich omhoog trekken." Nu zijn we echter in een heel andere situatie beland. Een wereld van ver- Werken als chauffeur voor de thuiszorgwinkel kan niet alleen mentaal, maar ook fysiek zwaar zijn. Foto: Mark Lamers LEIDEN, 16.00 UUR Zweten is het, op deze zaterdagmiddag in de collegezaal van het Kamerlingh On- nesgebouw. Puffen, happen naar adem. „Er is hier te weinig zuurstof", fluistert een van de bezoekers van het 'dies natalis'-program- ma van de universiteit. Het is afzien op dit verjaardagsfeestje voor oud-studenten. „Wonderlijk dat ze in zo'n nieuw gebouw geen airconditioning hebben." De bankjes zijn merendeels gevuld met mannen en vrouwen die de aow-grens ruim voorbij zijn. Generatiegenoten, die niet naar het verleden kijken, maar naar de toekomst. Ze zijn kritisch over de jaren die ze niet meer zullen meemaken. De directeur van Instituut Clingendael, Fred van Staden, kondigt een debat aan over 'Eu ropa'. Geen onderwerp dat garant staat voor een boeiende discussie, zegt hij er meteen bij. „Wervende termen zijn nodig om het nut van Europa uit te leggen. Dat is een hoogst moeilijke opgave. Alsof je aan een bewoner van Mars moet uitleggen wat een olifant is." Het publiek voelt met hem mee. Zweetdrup pels parelen op menig voorhoofd. „Ik ben ouder dan zesdejaars, dus ik mag alles", zegt een verhitte 70-plusser, die zijn stemmige colbert uittrekt. Laurens-Jan Brinkhorst be gint het debat met de mededeling dat 84 procent van de Nederlanders 'geen idee heeft waar het bij het referendum in juni over gaat'. „Een hoopvol cijfer", zegt de mi nister van economische zaken, met een schuin lachje. Hij heeft het over een 'hope loos continent'. 'Europa' is volgens hem een noodscenario. „Het alternatief is: marginali satie." Oud-Europarlementariër Frits Bolkestein kan de Euroscepsis ook niet wegnemen. „Er is geen Europees volk, er is geen Europese taal." Wie hoopt op eenwording, moet hij te leurstellen. Hij denkt dat 'negatieve integra tie' het hoogst haalbare is. Ofwel: de unie kan niet verder gaan dan het afbreken van onderlinge belemmeringen. Over de munt unie is Bolkestein somber, evenals een geza menlijke buitenlandse politiek. „Ik vrees dat het daar nooit van zal komen." En Turkije moet onder geen beding toetreden tot de EU: „Dan creëer je onoplosbare beheerspro blemen." Binnen zwoegt een fractie van en kleine minderheid zich zwetend door weerbarstige materie. Buiten is het heerlijk fris winter weer en doet vierentachtig procent van de Nederlanders boodschappen. Ema Straatsma

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17