2,95 99 RANZIJN REGIO Met een slakkengang op weg naar een snellere route Rijnlands Lyceum stapt over op 'periodeonderwijs, lange lesuren en flextijd' Hendo-echtpaar al zestig jaar bij elkaar ^iaalt het bij Ranzijn LEIDERDORP Hoogmadeseweg (Oa Leiderdorp Rijnwoude: lichte bedrijven uit Leiden zijn welkom Koehandel van voor slechts (advertentie) Mergkoekjes rund snack voor de hond zak 1 kg Eukanuba Hoogwaardige hondenbrokken zak 1 kg, alle soorten brmaal 6,45 5,75 4,95 Dog Chow Classic Hondenbrokken zak 20 kg mnderdag en vrijdag koopavond ensi mei H-standaard Met twee voederbakken 21 cm HMat Royal Canin Selection Croc compleet hondevoer zak 20 kg van 2|95 voor Pedigree Adult lam en groenten zak 10 k Henk van der Vlugt en Do Witteman richtten 'beste snackbar van de regio' op door Nancy Ubert docent en klas. De rest is flex- tijd. In die flextijd gebeurt van alles. Leerlingen die het moei lijk hebben krijgen extra bege leiding; de leerstof wordt ge toetst en scholieren kunnen aan projecten werken. Extra voordeel van de verande ringen is de automatische be zuiniging op personeelskosten. „Waarom zou je een dure do cent inzetten voor surveillance bij een proefwerk? Dat kan een onderwijsassistent ook doen." Het aantal arbeidsplaatsen wordt de komende tijd van 120 naar ongeveer 108 terugge bracht. „Ik verwacht een na tuurlijk verloop. Gewoonlijk kennen we elk jaar een flinke doorstroom van mensen die er gens anders gaan werken en plaatsmaken voor nieuwelin gen. Nu trekken we minder nieuwe collega's aan." De nieuwe methode wil Eiker bout het eerstvolgende school jaar invoeren. „Daarmee berei den we ons vast voor op de ver anderingen die het rijk oplegt. Immers, in 2007 komt de nieu we basisvorming en de nieuwe tweede fase." Aansluiting Touwbaan en Lijnbaan duurt Huurmij te lang door Loman Leef mans leiderdorp - De Leiderdorpse Lijnbaan hoort bij bedrijven complex Baanderij, maar is daarvan gescheiden door een sloot. Alleen een omweg langs de Van der Marckstraat ver bindt het einde van de Lijnbaan met de rest van het industriege bied. Een oplossing ligt voor de hand: de Touwbaan doortrek ken over het terrein van de fir ma Huurmij, aan het begin van de Lijnbaan. De autoverhuur der wil best meewerken aan de eenwording van de Baanderij, maar de directie wordt moede loos van de trage onderhande lingstactiek van de gemeente. „In november was het laatste gesprek", zegt directeur Die ben. „Ze zouden nog contact opnemen. Niets meer van ge hoord. En de wethouder laat buiten ons om steeds weten dat hij de 'doorsteek' hoog op zijn lijstje heeft staan." De zogeheten 'doorsteek' moet er komen, vinden zowel de be drijven als de gemeente. Er kle ven meer voordelen aan dan al leen de Lijnbaan bij de Baande rij trekken. De buitengewoon rommelige parkeersituatie aan de Lijnbaan kan eveneens wor den verbeterd en verder is het belangrijk dat het vrachtverkeer van en naar de Lijnbaan niet meer via de Vronkenlaan hoeft. De eerste contacten tussen het genoemde bedrijf en de plaat selijke overheid dateren van ju ni 2001. Met de plattegrond er bij was een oplossing snel ge vonden. De firma Huurmij zou aan de zijkant van het bedrijfs pand, over zijn parkeerterrein, een nieuwe weg toestaan. Daar voor in ruil kreeg de van oor sprong Leidse auto- en vracht - wagenverhuurder een stuk grond aan de achterkant ter compensatie. „Daarvoor heb ben we een plannetje ontwor pen met parkeer- en kantoor ruimte en appartementen daar boven. Dat idee is niet meer ac tueel, maar zover is het ook nooit gekomen want de ruil tussen de twee stukken grond verliep stroef. Wij kregen een straffe vierkante-meterprijs voorgeschoteld. Taxateurs die wij inschakelden, kwamen tot hele andere bedragen", aldus Dieben. Ook Diebens collega Van Mee- gen herinnert zich de eerste contacten nog goed. „Wethou der Roest sprak van een win- winsituatie, maar onze 'win' is in de loop van de tijd verdwe nen. Getouwtrek met dure advi seurs werd het. Ons standpunt is duidelijk: wij hoeven van de gemeente geen cadeautjes, maar we willen ook niet de hoofdprijs betalen." In november was er voor het laatst contact. Dat liep op niets uit. Tot verbazing van Dieben en Van Meegen kwam afgelo pen maand de 'doorsteek' weer in het nieuws. Bij de presentatie in de gemeenteraad van de plannen voor het gebied Schan sen en Dreven werd er zijde lings melding van gemaakt. Wethouder Laman schreef in een brochure van de onderne mersvereniging dat hij in 2005 dolgraag de verbinding tussen Touwbaan en Lijnbaan tot stand wil brengen. „Wij weten van niets en horen niets", zegt Van Meegen. De twee directieleden van Huurmij vermoeden dat de ge meente een inschattingsfout heeft gemaakt. „Uiteraard heeft het tussentijdse aftreden van wethouder Roest het geheel vertraagd. Toch heeft de ge meente zich waarschijnlijk ook op ons verkeken. Wij hoeven niet weg en zitten hier goed. Leiderdorp heeft zich bij het bepalen van de prijs in 'onze noodzaak' vergist." Een woordvoerder van de ge meente laat in een reactie we ten dat Leiderdorp weer gaat proberen om de onderhande lingen vlot te trekken. „We wil len nog steeds. Het heeft even geduurd, maar binnen twee maanden nemen we weer con tact op." regio/rijnwoude - Wethouder Uljee van Rijnwoude wil wel Leidse bedrijven op het toe komstige bedrijventerrein Groenendijk in zijn gemeente verwelkomen. Hij wenst alleen geen zware bedrijvigheid. „We willen geen uitbreiding van de geluids- en milieucontouren", legt de wethouder uit. Bekend is dat Rijnwoude ten oosten van Groenendijk veel huizen wil bouwen. Die hui zenbouw wordt belemmerd als er zware industrie in de buurt komt. Evenmin voelt Uljee iets voor transportbedrijven, omdat er nog altijd geen goede oplos sing is voor het verkeer dat van en naar het bedrijventerrein Groenendijk moet. Wethouder Uljee reageert des gevraagd op de wens die Leiden gisteren kenbaar maakte om bedrijven die nu nog in De Waard en op het terrein van de Groenoordhallen zijn gevestigd, naar het bedrijvenpark Groe nendijk in Hazerswoude-Rijn- dijk te verplaatsen. Uljee kent de Leidse wens. Hij bespreekt die met vier andere gemeenten langs de Oude Rijn (Leiden, Zoeterwoude, Alphen en Bode graven), die zich buigen over de nieuwe inrichting van de Oude Rijnzone tussen het water en de Nil. Zo moet er 120 hectare grond voor bedrijven worden gevonden. Uljee vindt het lo gisch dat Leiden zijn bedrijven zo dicht mogelijk bij huis wil houden. „Wij geven bij de in richting van Groenendijk geen voorrang aan Rijnwoudse be drijven. Ik denk niet dat de be hoefte groot is." Het bedrijventerrein Groenen dijk ligt op de grens van Rijn woude en Zoeterwoude. Het Zoeteiwoudse deel is in handen van Heineken en dus niet be stemd voor bedrijven uit de re gio. Een groot deel van het toe komstige bedrijventerrein is in handen van de projectontwik kelaars Niersman en Groen en Bregman. Zij willen er tussen de veertig en vijftig kleinschali ge bedrijven en kantoren vesti gen. Om de uitvoering van de pro jecten in de Oude Rijnzone vlot te laten verlopen, overwegen de vijf gemeenten een 'regionale ontwikkelingsmaatschappij' op te richten. De gemeenten pom pen geld in die maatschappij. Die draagt vervolgens zorg voor de uitvoering van de projecten. Een extem bureau concludeert op basis van onderzoek dat het goed is zo'n maatschappij op te richten. De Initiatiefgroep Oude Rijnzo ne, een club van kritische en bezorgde burgers, maakt zich zorgen over deze ontwikkeling. In een persbericht geeft de groep aan ervoor te vrezen dat veel belangrijke besluiten in de achterkamertjes worden geno men. Wethouder Uljee vindt deze angst voorbarig. „Het is aan de gemeenteraden om te .besluiten hoeveel bevoegdhe den zo'n ontwikkelingsmaat schappij krijgt." oegstgeest - Ooit een patatje ge haald bij een filiaal van Hendo? Het echtpaar dat aan de wieg stond van de Leidse snackbarke ten, vierde gisteren zijn zestigja rig huwelijksfeest. Witte Henk en zwarte Do werden Henk van der Vlugt en Do Witteman vroe ger genoemd. Beiden dankten hun bijnaam aan hun haarkleur. De twee leerden elkaar kennen in Sassenheim. Zij: „Ik kwam hem telkens tegen als ik bij mijn vader ging bollen pellen. Maar dan keek ik hem niet aan. Hij was een boerenzoon en ik wilde geen boer." Maar Henk van der Vlugt liet zich niet zo gemakkelijk uit het veld slaan. Op een goede dag belde hij ge woon bij het ouderlijk huis van Do aan. 'Voor welke dochter kom je', vroeg pa Witteman. 'Voor het zwartje'. „Do had de mooiste zwarte haren van heel de regio", herinnert de bruide gom zich. Na een eerste afspraakje volgde een tweede en een derde. „Er is een verschil tussen boeren en in de bollen gaan. Dat heb ik hem wel duidelijk gemaakt." Met liefde verruilde witte Henk zijn stiel en ging hij bij zijn schoonfamilie in de leer. In vergelijking met leeftijdsge noten beleefden de twee in fe bruari 1945 een rijke trouwdag. Henk en Do trouwden in Sas senheim. Er was die dag volop te eten. Erwtensoep, vlees en aardappelen. De gasten, die er kilometers fietsen voor over ,p bezoek in ofarendsveen cirendsveen - De blauwe Set Leidsch Dagblad Crgen over diverse nieu- ïdes naar Alkemade. watertoren in Roelof- »en kunnen lezers tus- uO uur en 14.00 uur te- verhalen, vragen en ngen over de krant en ïtselijke hete hang- tns opgepakt «'fikkie stoken on - Twee 17-jange een 19-jarige man 01|naar zijn zondag op- 0,jndat ze een vuurtje VjOp het voetbalveld aan ;t jttestraat. Een van de h^on direct worden aan- zaa. De twee anderen f\ in een auto weg, (den even later in de 0Iptraat in de kraag ge- g? liL :oii i gooit nniit in •ns :n.en 17-jarige en twee vaLeidenaars zijn zon- t Noordeinde opge- (ns het vernielen van hotel Nieuw Mi- de Boommarkt. Om- ïeijn vrienden van de in bemoeiden zich rmestatie waardoor oolreigende situatie et Nadat versterking teveerd, lukte het de rle|de verdachten in te in: vervolg van voorpagina oegstgeest - Minder huiswerk, dus meer tijd voor andere din gen. Minder vakken op dag, dus geen loodzware boekentassen meer. En langere lesuren, dus meer rust in de school omdat er minder heen en weer wordt ge lopen. Er gaat heel wat veran deren op het Rijnlands Lyceum Oegstgeest. Naast de bezuini gingen die doorgevoerd wor den, werkt de school ook aan een nieuw onderwijsconcept. Zo stapt het lyceum onder meer over op een 'periodesysteem'. Een beetje middelbare scholier volgt vijftien verschillende vak ken. Dat betekent onder meer: volgepropte schooltassen en veel huiswerk. „Het wordt tijd dat het onderwijs anders wordt ingericht", geeft rector Eiker bout aan. Het Rijnlands stapt daarom over op het zogeheten periodeonderwijs. Zo kan het vak geschiedenis van de zomer vakantie tot kerst worden gege ven om daarna plaats te maken voor aardrijkskunde. De precie ze invulling van het periodeon derwijs is nog onduidelijk. De school voert ook langere les uren in. „Een 75-minutenroos- ter. Uiteraard met pauze tussen de lessen." De 'nutteloze' tus senuren waarin leerlingen rondhangen in afwachting van de volgende les, hoopt Eiker bout daarmee kwijt te zijn. De onderwijstijd wordt anders ingericht. Driekwart daarvan is bestemd voor de combinatie oud ade/leiderdorp - Wie met de auto op de provinciale weg langs de zuivelboerderij van de familie Kwakernaak rijdt - op de grens van Leiderdorp en Oud Ade - zou zwe ren dat er koeien op het erf loslopen. Bij een iets minder vluchtige bestudering blijkt al snel dat het gaat om weliswaar levensgrote, maar kunststof koeien. Ze hebben hun doel gediend en staan nu in de verkoop. Het kunstvee is eigendom van de plaatselijke agrarische natuurvereniging Vanade. „Ze zijn in Polen gemaakt en door de provincie Friesland geïmporteerd voor de grote reünie Simmer 2000. Bij iedere invalsweg van Fries land stond er één, als wegwijzer", aldus Va- nade-voorzitter Van der Heden. „Wij hebben ze aanvankelijk ook voor dat doel aange schaft; voor promotionele doeleinden, als bakens bij het uitzetten van een toeristische wandelroute. Niet lang daarna ontstond de mkz-crisis en hebben we de koeien allerlei kleurtjes gegeven en dienden ze als protest." Omdat vertegenwoordigers van Vanade re gelmatig werd gevraagd of de koeien te koop waren, is een deel van de verzameling in de aanbieding gedaan. Bij de boerderij van Kwakernaak, want die springt volgens Van der Heden het meest in het oog aan de door gaande provinciale weg N446. Een groot exemplaar, met een gewicht van 65 kilo, kost 950 euro. Een kalf kost 350 euro, een varken 450 en een big 300. Foto: Hielco Kuipers hebben gehad, konden hun ge luk niet op. „Wat een rijkdom voor de oorlogstijd", blikt de bruid terug. In een aardappel- schuur waar van de Duitse be zitters wel het licht na de avondklok mocht blijven bran den, werd tot half zeven 's och tends doorgefeest. Op de foto's is een aantrekkelijk jong paar te zien. De trouwjurk is een plaatje. Het paar was op de fiets naar Haarlem gereden om het bruidskleed te ruilen voor een zak aardappelen. De fotograaf, die voor een profes sionele bruidsreportage zorgde, kreeg betaald met 3 kilo bruine bonen. Drie kinderen kreeg het paar: Martien (1946), Agaath (1949) en André (1958). Daar zijn met het verstrijken van de jaren vier kleinkinderen en twee achter kleinkinderen bijgekomen. In 1963 besloot Henk patatbak ker te worden. „Tegenover ons huis in Sassenheim werd friet verkocht en daar haalden we wel eens een patatje." Aan de Hoge Rijndijk in Leiden, de straat waarheen het gezin ook later naar toe verhuisde, werd Hendo geopend. Hendo staat (uiteraard) voor Henk en Do. Al snel stond de zaak in de wijde omtrek bekend als de beste snackbar van de regio. „Wij ver kochten meer zelfgemaakte loempia's dan de Chinees", grapt zij. Bovenden bleef Hen do tot in de late uurtjes open. „We werken hard", herinnert het stel zich. Ook de drie kinde- Henk van der Vlugt, ge flankeerd door zijn echtgenote Do, neemt de felicitaties van burge meester Tim- mers in ont vangst. Foto: Dick Hogewoning ren weten dat nog^bed. Ze moesten flink meehelpen. Na 15 jaar moest Henk van der Vlugt noodgedwongen Hendo verkopen. Hij was ziek gewor den. Zijn opvolger, Jaap van der Kooy, is nog steeds eigenaar van de snackbarketen. „We hebben altijd contact gehou den." Vandaar dat Van der Kooy het paar ook gisteren is komen feliciteren. Henk (nu 85 jaar) en Do (86) van der Vlugt wonen anno 2005 in een aanleunwoning van zorgcentrum Rustenborch in Oegstgeest. Tegen burgemees ter Els Timmers die het paar gisterochtend kwam feliciteren vertelden de twee echtelieden dat ze nog steeds genieten van het leven en van elkaar.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 15