Economie trekt aan: meer banen voor starte Eigenwijze cursus dromen najagen LEIDEN REGIO Restaurant Cleyburch in Noordwijk failliet J Horeca op De Gr blijft langer open Zwembad en park in hart Noordwijk bericht viaSMs jouw of dewebs via SMS of de website Kijk snel op wwwJeidsdidagblad.nl Celstraf voor Noordv na doden fietsenhand Nieuwe riolering in Lag dinsdag 8 februari 200 noordwijk - Een nieuw zwem bad met onder meer fitness, wellness (een combinatie van bewegen, ontspannen en ge zond eten), kinderopvang en horeca en een landschapspark in het Middengebied tussen Noordwijk aan Zee en Noord- wijk-Binnen. Over dat voorstel van B en W moet de gemeenteraad zich volgende week uitspreken. De bouw van 225 appartementen en ongeveer 50 a 60 villa's (in totaal vijf procent van het nu nog open gebied tussen Beek laan en Northgodreef) moet er voor zorgen dat het project de gemeente geen geld kost. In het zwembad wordt ruimte (zes honderd uur per jaar) vrijge houden voor verenigingen en andere organisaties, waaronder de Reddingsbrigade. De nieuwe accommodatie moet in de plaats komen van het hui dige Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg, dat zijn langste tijd heeft gehad. Het college ziet niets in het opknappen van het dertig jaar oude bassin. Dat zou ten minste tweeënhalf miljoen euro vergen. Daarbij is volgens- Barnhoorn haast geboden, omdat het Bol lenbad nog tot uiterlijk 2006 kan functioneren. „Als zich ten minste geen grote tegenvallers voordoen. Met het project is ongeveer veertig miljoen euro gemoeid. Daarvan is tot nu toe 3,6 miljoen euro uitgegeven voor het verwelven van grond. Mocht de gemeenteraad beslui ten om van een nieuw zwem bad en een park af te zien, dan moeten 28 villa's of 70 apparte menten worden gebouwd om het bedrag terug te verdienen. Bij de investering is nog geen rekening gehouden met een landschapsmuseum. Dat kan er alleen komen met steun van ex terne partijen. Als de gemeenteraad akkoord gaat, wordt het voorstel verder uitgewerkt. Het is de bedoeling dat met de werkzaamheden op en rond het Bollenbad (waar ook de appartementen zijn ge pland) binnen twee jaar wordt begonnen en dat het park later wordt aangelegd. Tennisvereni ging TC Bollenpark krijgt een nieuwe locatie, mogelijk elders in het Middengebied. Korfbal vereniging Fluks en de Noord- wijkse Hockeyclub, die aan de andere kant van de Nieuwe Zeeweg zitten, vertrekken pas als het college een 'alternatieve en betere locatie' beschikbaar heeft. Vooral pas afgestudeerde hbo'ers vinden weer sneller werk door Hans Groenendijk leiden - In de afgelopen maan den zijn er in de regio Leiden steeds meer startersfuncties be schikbaar gekomen voor hoger opgeleiden. Door de goede eco nomische vooruitzichten hebben voornamelijk de pas afgestu deerde hbo'ers sinds lange tijd weer goede kans om snel aan een baan te komen. Ook afgestudeerde academici zien steeds meer mogelijkhe den om na hun studie snel werk te vinden. Bij Uitzendbu reau De Koning aan het Kort Rapenburg komen volgens di recteur Jeroen Mantel steeds meer vacatures voor hoger op geleide starters binnen. „In de afgelopen twee jaar ging het economisch niet goed, waar door bedrijven zo efficiënt mo gelijk werkten. Starters moet je inwerken en daar was te weinig tijd en geld voor. Nu zie je dat bedrijven de toekomst weer met meer vertrouwen tegemoet zien. Ze zijn bereid om te inves teren in goede, jonge werkne mers. Dus komen er ook weer meer banen vrij. Vooral voor hbo'ers wordt de markt steeds gunstiger." Nuon is één van de bedrijven die pas afgestudeerden een kans bieden. Jolanda Dekkers vertelt: „Jonge mensen krijgen bij ons de mogelijkheid om voor leuke functies in aanmer king te komen, bijvoorbeeld via traineeships. Op dit moment hebben wij ongeveer vijftien startersfuncties voor hbo'ers en academici open staan in West- Nederland." Dekkers bena drukt dat Leidenaars een voor deel hebben bij het zoeken van werk: „Leiden is door zijn cen trale ligging een ideale woon plek. Je bent met de trein heel snel in alle grote omliggende steden, waardoor het zoekge- bied voor pas afgestudeerde studenten erg groot is." Jeroen van Maarschalkerweerd van de Universiteit Leiden ziet nog een ander voordeel voor Leidse universitaire studenten. „Ons instituut heeft natuurlijk een goede naam door de kop peling van onderwijs en onder zoek. Als je afstudeert als 'Mas ter of Science', dan vormt de onderwijsinstelling waar je bent afgestudeerd een onderdeel van je officiële titel. Op je cv en op je visitekaartje staat dus dat je bent afgestudeerd aan een vooraanstaande universiteit. Dat levert zo zijn voordelen op bij sollicitaties. Niet alleen in de Leidse regio, maar ook ver Restaurant Cleyburch in Noordwijk..Foto: Henk Bouwman 'Aanslagen in VS en invoering van euro deden ons de das om' door Jan Preenen noordwijk - De exploitanten van het gerenommeerde res taurant Cleyburch aan de He- Stuur een Valentijn! renweg in Noordwijk zijn fail liet. Eind januari hebben N. en H. Vesseur uit Koudekerk aan den Rijn het etablissement ge sloten, nadat de rechtbank in Den Haag enkele dagen eerder het faillissement had uitgespro ken. Curator J. Kok heeft 'goede hoop' een nieuwe gegadigde voor Cleyburch te vinden. De twaalf werknemers is ontslag aangezegd. Over de schulden doen de Vesseurs en Kok geen mededeling. Volgens Vesseur zijn de proble men voor een belangrijk deel terug te voeren op de aanslagen in New York op 11 september 2001 en de invoering van de eu ro op 1 januari 2002. „In de zo mer van 2001 hebben wij de ex ploitatie overgenomen. Op 1 november dat jaar zijn we be gonnen. Toen die aanslagen werden gepleegd, zag ik het meteen al somber in. En daar kwam dan de euro nog boven op. De consument is vanaf die tijd de horeca gaan mijden. Niet alleen ons. De hele horeca heeft het moeilijk." Vesseur wijst erop dat hij 'vol doende ervaring' had in de ho reca toen hij in Noordwijk aan de slag ging. „Ik heb 25 jaar ge werkt in hotel-restaurant Groe nendijk in Hazerswoude-Rijn- dijk, waarvan de laatste acht jaar als directeur. Ik wist dus wat er in de horeca speelde. Daar ligt het ook niet aan. Het zijn de economische omstan digheden die ons de das om hebben gedaan." Hij heeft nog geprobeerd om de zaak te redden. Daarvoor heeft hij contact gezocht met diverse organisaties, waaronder de Stichting Klankbord voor On dernemers. „Die staat onderne mers bij die problemen hebben of dreigen te krijgen. Er is geke ken of de zaak levensvatbaar was. Dat bleek het geval te zijn. We hebben vorig jaar nog een krediet gehad. Een jaartje heeft ons dat geholpen, maar uitein delijk hebben we het toch niet weten te redden. Waardeloos is dat. Je begint immers niet aan zoiets om vervolgens dicht te gaan. Het is een schitterend be drijf op een mooie plek." De gang van zaken doet denken aan het hotel-restaurant Hof van Holland in de Voorstraat in Noordwijk, dat begin vorig jaar failliet ging. Ook Cleyburch heeft een lange historie. De ou de hofstede, die vroeger be kendstond om de kaas, werd halverwege de vorige eeuw een vermaard restaurant met opka mer, molen en vier zalen. In 1998 werd Cleyburch door de ANWB-leden nog uitgeroepen tot 'restaurant van het jaar'. Het Hof van Holland werd in maart vorig jaar overgenomen door S. en P. Mooij. Over een mogelijke overname van de ex ploitatie van Cleyburch is Kok optimistisch: „Er zijn al contac ten gelegd." Lekker eigenwijs zijn en je hart volgen is zo eenvoudig nog niet. Familieleden en vrienden zijn vaak de eersten om gedrag dat net buiten de norm valt, af te wijzen. Dat is althans de er varing van de Rijnsburgse Petra Streng en Marieke Davidse uit Katwijk, die daarom in Leiden de cursus 'Doe eigenwijs! Volg je passie' gaan geven. „Heel veel mensen in onze omgeving willen eigenlijk iets heel anders met hun leven maar durven dat niet goed", vertellen zij. „Ze worden niet gesteund en voelen zich onrustig van bin nen." Tijdens vier avonden in het ge bouw van speeltuinvereniging Vogelenwijk kunnen mannen en vrouwen via allerlei creatie ve en bewegingsoefeningen stilstaan bij hun leven en de keuzes die ze maken. Even los van de drukte en sleur van alle dag komt uiteindelijk een ge sprek op gang. „Het vergt na melijk best veel lef om dingen op je eigen manier aan te pak ken", zegt Streng. „Daar kun je wellicht onze hulp bij gebrui ken." Zelf zijn de dames onderhand al 'bijna expert in eigenwijs le ven'. Zo gaf Davidse (43) enkele jaren geleden nog haar goed betaalde baan op als docent De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad, Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424 verpleegkundige om aan be drijven cursussen communica tieve vaardigheden te geven. „Dat is iets wat mij veel beter past", vertelt ze vrolijk. „Toen ik overstapte, lag de balans in eens heel anders. Lesgeven vond ik altijd zwaar en soms leuk. Mijn werk als trainer is al tijd leuk en slechts een enkele keer ervaar ik het als zwaar." Veranderingen hoeven trou wens niet altijd groots en mee slepend te zijn, volgens Streng. Ook kleine wijzigingen in een vastgeroest denkpatroon kun nen voor een bevrijdend gevoel zorgen. „Ik heb van huis uit ge leerd dat je altijd zuinig moet zijn. Bij alles wat je wilde ko pen, moest je je afvragen of je het nu wel echt nodig had", geeft ze als voorbeeld. „Die ge dachte alleen al nam een heel groot deel van de lol weg." Het heeft haar behoorlijk wat tijd en energie gekost om het gemaal in haar hoofd van deze 'wijze les' voorgoed stil te leg gen en zichzelf op een dag ge woon op een geliefd maat o zo overbodig boek te trakteren. De aankoop voelde heerlijk. „Stom dat ik dat eerst niet kon, hè?", vindt ze achteraf. Mensen komen tijdens hun cursus weer in contact met hun grote of kleine dromen, hoopt Davidse. „Wij helpen ze htm 'eigenwijze' gedachten daarover te structuren." Kant en-klare tips hoeven de cursis ten echter niet te verwachten, waarschuwt ze. „Dat is ook niet nodig", valt Streng haar bij. „De meeste mensen, die al een tijdje met een idee rondlopen, Petra Streng (rechts) en Marieke Davidse: „Het vergt veel lef om dingen op je eigen manier aan te pak ken, maar daar kun je onze hulp bij gebruiken." Foto: Dick Hogewoning weten wel hoe ze het moeten aanpakken." Want wie al jaren lang stiekem een eigen zaak wil beginnen, kan de weg naar een Kamer van Koophandel heus zelf vinden. Over de oefeningen die de ei genwijsheid en de passie van de cursisten dan naar boven zouden moeten halen, willen de twee vrouwen zo min moge lijk kwijt. „Dat kan beter een verrassing blijven", vindt Da vidse. Maar een tipje van de sluier wil Streng wel oplichten: „Je loopt bijvoorbeeld door de ruimte en wordt gevraagd een andere cursist te kiezen om de volgende oefening mee te doen, I-Ioe doe je dat? Wacht je af tot iemand op jou afstapt of reageer je heel impulsief en neem jij het initiatief? Na af loop vragen wij of hun eerste reactie ook illustratief is voor hoe ze verder in het leven staan." Toch krijgt de cursus geen the rapeutisch karakter, benadrukt Davidse. „We gaan niet in ie mands verleden graven om te analyseren waarom iemand doet wat hij doet." De cursus is juist praktisch van aard, beaamt Streng. „We gaan uit van het hier en nu en wat de stappen zijn die je kunt nemen om je doel te bereiken, De cursus 'Doe eigenwijs! Volg je passie' wordt om de twee weken gehouden en kost 115 euro. De eerste cursusavond is op 22'februari, Nachtegaallaan 25 in Leiden. Opgeven kan via www.eigenwijsleven.nl. Floor Ligtvoet daarbuiten. In het buitenland zelfs." De tijd dat veel academici ge noegen moesten nemen met hbo-functies, of soms met mbo-banen, lijkt daarom nu voorlopig voorbij. Tessa van Montfoort van www.vacature- krant.nl is blij met die ontwik keling: „Ik zie om mij heen veel mensen die onder hun niveau werken. Dat is voor hen natuur lijk niet prettig. Gelukkig trekt de markt nu weer aan. Voorna melijk in commerciële functies kunnen wij momente ger opgeleide mens sen." De studenten zelf zi lijk maar wat blij me tieve berichten. Infoit dent Vincent van dei vertelt opgetogen: rechtenstudent kom* wel aan een baan. M* sector heeft toch zwaf gehad in de afgelopei het economisch bet< ik weer een beter spectief." door Jan Preenen noordwijk - Bars, dancings en discotheken op De Grent in Noordwijk mogen waarschijn lijk binnenkort een uur langer open blijven. Van zondag- tot en met donderdagnacht ver schuift de sluitingstijd naar kwart over twee, op vrijdag- en zaterdagnacht hoeft de horeca tijdens een proefperiode van 1 april tot 1 oktober pas om drie uur dicht. Dat staat in een voor stel van het college van burge meester en wethouders, waar over de gemeenteraad zich van avond uitspreekt. Het college komt daarmee tege moet aan de wensen van de ho reca-ondernemers, die al vaak voor latere sluitingstijden heb ben gepleit. Zij verwezen daar bij onder meer naar Katwijk, Warmond en Leiden waar hore cagelegenheden later dicht gaan dan in Noordwijk. In brie ven voerden de uitbaters in no vember vorig jaar tevens aan dat het uitgaanspatroon is ver anderd. Jongeren gaan later op stap en gaan ook langer door. B en W zijn gevoelig gebleken voor deze argumenten en wil len de ondernemers een kans geven. Het college gaat echter niet zover als de WD vorige maand voorstelde. De liberalen pleitten voor dezelfde aanpak als in Leiden en Katwijk. Daar gaan de deuren op een vast tijdstip dicht. Wie op dat mo ment binnen is, mag blijven totdat de exploitanten hun zaak sluiten. In Noordwijk staan in het huidige systeem^ nu voorgestelde o. stappers in principej straat. Volgens de on' leidt de verruimin' meer spreiding van en dus tot minder o\ De politie heeft grol tegen verlenging vó( ningstijden in het Zij wijst erop dat hé' ten van de horecazaj1 den tot minder d hangplekken voor i'( de vroege avond, oi£ moeten worden ge vendien is de politi vooral bewoners roii langer te maken 1 overlast en dat hek van de openingsti) leidt dat meer jony Duin- en Bollens Noordwijk komen.e kan het afvoeren vaL kers van De Grent gt men opleveren, ij openbaar vervoeri meer rijdt. ;i De politie adviseeii de sluitingstijden ir einde niet ter verrw ders te kiezen vool Daarmee heeft het! stemd. Op korte tev in onderling overlq hoe de politie vans best kan worden int; het weekend. Na dt de wordt bekeken o is toegenomen. A van de resultaten ten óf de sluitingst nent kunnen schoven. den haag/noordwijk - Een 41- jarige Noordwijker die betrok ken was bij een gewelddadige diefstal waarbij een fietsenhan delaar werd doodgeschoten, is door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf. Een 56-jarige Ha genaar, die het dodelijke schot loste, is veroordeeld tot zestien jaar celstraf. De fietsenhandelaar zou nog een schuld bij de Noordwijker uit hebben staan vanwege een nooit betaalde aflevering van vuurwerk. Daarom toog de 41- jarige man samen met zijn maat op 27 februari vorig jaar naar de fietsenwinkel aan het Savornin Lohmanplein in Den Haag. De schoonvader van het slachtoffer die op de fatale dag toevallig langs de delde, zag hoe de dreigend met de laar praatten. Ver de de oudste van i nen de trekker vai over, waarna de Ni kassa pakte. Samf mannen er vando! offer overleed niet; zijn verwondingerj De officier van beide mannen t moord en eiste tv) leden tijdens di twaalf en zestien nisstraf. Maar in de Noordwijker bank alleen een persing en diefsti bewezen. Zijn k( veroordeeld voor leiden - Enkele straten in de La- riool wordt ven ge Mors krijgen dit voorjaar een gedeelte tussen i nieuwe riolering. Na de werk- destraat en de I zaamheden komt er op een de Leeghwaters deel van de Lage Morsweg geen landstraat, de I asfalt terug, maar klinkerver- de Conradstraat, i harding. singstraat, de Dij Op de kruising met de Dijk- Sluisstraat krijgei straat komt een drempel. Het ooi. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredai Bij voldoende aanmeldingen begint er in Matilo een begin nerscursus Franse taal. De twaalf lessen worden om de week op vrijdagochtend gege ven in het buurtcentrum aan de Zaanstraat. Kosten 39 euro. In formatie: 071-5412515. De Ouderen Activiteiten Com missie Leiden Zuid-West houdt zondag 13 februari een ont spanningsmiddag voor 55- plussers in Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewierlaan. De Randstadspelers treden op. Aanvang 14.30 uur, toegangs prijs 1, 50 euro. Zondagmiddag is er Bingo Binnendijks in buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht 85. Aanvang 13.30 uur. De SP gaat maandag 14 febru ari naar de wijk Zuidhoven. Be woners kunnen van 20.30 tot 21.30 uur in Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan hun mening kwijt over de gen plannen voor de Hulpdienst is aai vragen over belas huursubsidie en Voor vrouwen ker wordt dondt ari een badmodf den in het Diaco 19.30 uur. Aanm 071-5211426 of In de openbari aan de Nieuwsti 14 februari de et nieuwe cursus A Word. Er zijn tol komsten op ma^ van 13.30 tot 16J ten zijn 24 euro.. De Vriendendi land Noord zoel die activiteiten v! men met mensej sche problemeij formatie: www.j .info of 071-5161

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 14