Leiden claimt 30 hectare in Zoeterwoude REGIO r Leidse universiteit massaal op Engelse les Optimisme over tweede leven Werkhotel l 4 Zomerfeest Groenoordhallen mislukt compleet bericht via sms jouw V*' of de website Kijk snel op wwwJeidsdidagbiad.nl al begint i huizen fjmburg Jde stelling! Voetballen voor Azië \fclentiinsda2 Stuur een Valentijn! Of het Werkhotel echt een suc ces kan worden, is verder af hankelijk van de arbeidsmarkt. „Toen het project startte, was de arbeidsmarkt veel gunstiger dan nu. Ik hoop dat we uit het bedrijfsleven een aantal match makers opstaan die ons kunnen helpen te bemiddelen. Het is moeilijker voor jongeren om een baan te vinden, maar niet onmogelijk." Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! s4ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56JT0) Naam: WlM DV^ Adres: Postcode/Plaats: Ttelefoonnr: (i.vm bezorgcontrole) Geboortedatum: e-mailadres: Bank-/giro rekeningnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische incasso bvp« Stuur de bon in een onge frank eerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800 - 1711 (gratis). E mail lezersservice*? hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad nl. Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005. lorgvuldig om met persoonsgegever It u nadere informatie. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad LEIDEN Woon/werkbemiddelingsproject aan Leidse Smaragdlaan krijgt minder luxe opzet na doorstart door Erna Straatsma leiden - Met een minder 'luxe' opzet heeft het Werkhotel een goede kans van slagen. Jeugd hulpverlening Cardea is opti mistisch over de 'doorstart' van het woon/werkbemiddelings project voor jongeren van 17 tot en met 27 jaar. De instelling verwacht wel dat de gemeente Leiden blijvend moet bijsprin gen in de kosten. Bij aanvang van de doorstart, in oktober, trof de jeugdhulpverle ningsinstelling een financieel zwakke organisatie aan, een groep ontevreden jongeren en nauwelijks uitgewerkte plan nen. Een overspannen direc teur was een paar maanden daarvoor al vertrokken. Kortom: de problemen in het gebouw aan de Smaragdlaan waren groot. Even zag het er naar uit dat het veel bejubelde, voor Ne derland unieke, project roem loos ten onder zou gaan. Inmiddels is Cardea positief over de toekomst van het Werk hotel. De instelling heeft een half jaar de tijd gekregen om 'de boel vlot te trekken' en is daarin al een eind opgeschoten. „Wij zouden het echt langer willen doen dan tot april", zegt Ria van der Plas van Cardea. Op een aantal punten pleit Car dea wel voor wijzigingen in het 'concept' van het Werkhotel. Zo wil ze alleen doorgaan als ze zelf alle verantwoordelijkheid voor het project draagt. „Het is niet goed dat reïntegratiebu- reaus alle verantwoordelijkheid voor de begeleiding dragen. Als je het Werkhotel runt, moet je zelf overal verantwoordelijk voor zijn." Ook moet de ge meente bereid zijn om financi eel bij te springen. Cardea heeft twijfels over de voorgenomen uitbreiding van het Werkhotel en de 'luxe' opzet ervan. Na het in kaait brengen van alle problemen komt Van der Plas tot de conclusie dat de beden kers van het Werkhotel voor een te iets te 'glamoureuze' op zet hebben gekozen. „Als je dan voor gaas gaat, ga je ook echt voor gaas." Cardea trof een ge bouw aan waar jongeren een tamelijk luxe appartement hu ren, voor een aanzienlijke huur. „Zo'n mooi huis was bedoeld als stimulans, maar in de prak tijk raken jongeren erdoor in de problemen. Ze kregen schul den. Zo kwamen ze van de re gen in de drup. Volgens mij is het veel beter om jongeren in zo'n Werkhotel studentikoos te laten wonen. Laat ze een dou che delen, dan is het meteen een stuk goedkoper." Met de eigenaar van het ge bouw, SLS Wonen, is Cardea inmiddels in gesprek over mo gelijkheden om de huur omlaag te krijgen. Het toezicht op de groep is ook vereenvoudigd: een inwonende student houdt een oogje in het zeil en krijgt daarvoor een vergoeding. „Dat blijkt voldoende. Bovendien creëer je juist problemen als je in .het gebouw professionele begeleiding neerzet die 24 uur per dag bereikbaar is. Dan gaan de jongeren met al hun vragen en problemen naar zo iemand toe. Terwijl het de bedoeling is dat ze zelfstandig kunnen func tioneren." De jongeren die vorig jaar in het Werkhotel zaten zijn gro tendeels uitgeplaatst en vervan gen door andere, minder pro blematische jongeren. „Bij de start was de intake wat te opti mistisch. Bij veel jongeren was meer aan de hand en volstond lichte begeleiding niet. In een voorziening als het Werkhotel moet het niet zo zijn dat je af hankelijk bent van 24-uurs be geleiding. Je moet zelfstandig kunnen functioneren voor je daar terecht kunt." De gemeente wil dat de popula tie van het Werkhotel van twin tig groeit naar veertig en vervol gens zestig jongeren. Of dat verstandig is, betwijfelt Van der Plas. „We groeien dit jaar naar veertig jongeren, maar ik ben wat bezorgd over de beoogde grootschaligheid, over zoveel jongeren op één plek." Cardea zelf werkt bij voorkeur met kleinschalige projecten. „Dat is makkelijker beheersbaar, maar natuurlijk ook minder glamou- reus." Volgens de opzet moet het Werkhotel zonder subsidie kunnen draaien, maar Van der Plas denkt niet dat dit haalbaar is. „Het rond krijgen van de fi nanciën is ook nog een factor. Het idee was dat het werkhotel zichzelf kan bedruipen, maar dat gaat niet lukken. Enige be geleiding heb je altijd nodig en dat kost geld." [enfusie irmijdelijk, ■je pastoor juwe instr uwe kans nstreden leiden - De Universiteit Leiden gaat met ingang van het ko mende studiejaar colleges in het Engels geven, maar lang niet iedereen is daar op voorbe reid. Daarom krijgen 750 do centen en duizend studenten tussen februari en augustus een taaltoets bij het universitaire Talencentrum. Docenten die onder de maat presteren, krij gen een gratis cursus. Studen ten moeten 75 euro betalen, maar krijgen daar 50 euro van terug als zij zich inschrijven voor een mastersopleiding. De hele operatie kost de universi teit ruim zeven ton. De universiteit wil de komende jaren 'internationaliseren'. Zij moet aantrekkelijker worden voor studenten uit de Europese Unie en uit Azië. Daarom heeft het college van bestuur beslo ten om het masteronderwijs (de laatste anderhalf jaar) in het Engels te laten geven. De ver wachting is namelijk dat stu denten de eerste drie jaar aan hun 'eigen' universiteit gaan volgen en in de masterfase de vleugels uitslaan. Met de toets en de cursussen komt het college van bestuur tegemoet aan een dringend ver zoek van de Universiteitsraad. Die verzette zich fel tegen het plompverloren invoeren van het Engels en drong aan op ver plichte cursussen, zowel voor docenten als studenten. Slecht Engels betekent immers slecht onderwijs, was de redenering. Het college van bestuur stelt deelname niet verplicht, maar gaat er wel van uit dat alle do centen die in september moe ten overstappen op het Engels, zich daar op voorbereiden. Een essentieel element van de operatie is een taaltoets. Het Talencentrum gebruikt hier voor een test die gemaakt is in opdracht van de Europese Commissie. Iedereen die zijn Engels op de proef wil stellen, kan hem gratis downloaden via www.dialang.org. De test meet schrijf-, lees- en luistervaardig heid, kennis van grammatica en woordenschat. De toetsresultaten bespreekt een medewerker van het Talen centrum individueel met alle docenten. Indien nodig kunnen zij daarna aanschuiven bij de cursus Wetenschappelijk Pre senteren in het Engels. Is hun niveau daarvoor te laag, dan kunnen zij deelnemen aan een algemene taalvaardigheidscur sus. „Naar verwachting zal dit niet om grote aantallen gaan", schrijft het Expertisecentrum Academie English sussend aan het college van bestuur. Studenten krijgen geen indivi dueel gesprek nadat zij hun taaltoets hebben gedaan, maar wel een advies. Zij kunnen deelnemen aan de cursus En gels voor de Master. Het Talen centrum verwacht zo'n 450 do centen en circa 750 studenten. De overstap naar het Engels zal in Leiden niet onopgemerkt blijven. De universiteit houdt de komende weken een publi citeitscampagne om alle docen ten, studenten en ander perso neel op het bestaan van de toetsen en de cursussen te wij zen. Iedereen heeft een brief en een e-mail gekregen, er is een flyer gemaakt en wekelijks ver schijnt er een advertentie in het universitair weekblad Mare. Posters worden opgehangen in alle universitaire gebouwen, op studentenverenigingen en stu dentenhuizen. Por- ■amen met collega- mere aan de bouw jningen in Room- lat om het deelge- en bestaat meren- 'oningen. De in ruim veertig ;n begint op 14 fe ilingen zijn groter 1 de huurwoningen naf 250.000 euro. [iden kunnen zater- 2 februari naar een ^eenkomst bij ma- Leeuw in Rijns- op de koopwonin- af 14 februari bij de iiden, in het Stads hui de Langegracht. ieriode duurt tot 28 ÊT volgorde waarin sen woning mogen It door loting be- Historie bestaat I uit eengezinswo- J ree huizen voor een o psychiatrische pa ri bouw begint in het P .taal van 2005. Op- It naar verwachting ,J*ie zomer van 2006. Stad wil grond voor uitplaatsing bedrijven et ztballen voor Azië', was zondag het oncporthal op het Broekplein in de Me- v.hieren zetten hun beste beentje voor ^-•ïetbaltoernooi en zamelden en pas jan 4.000 euro in. Het geld gaat naar in Sri Lanka en India. Organisator organiseerde al eens een zaalvoet- __Joor de slachtoffers van de oorlog in ^^eel is hij volop bezig met een actie voor Azië, waarvan het zaalvoetbaltoernooi het hoogtepunt vormde. Kinderen en sponsors brach ten meer dan 2.000 euro bijeen en dat geld wordt door de gemeente Leiden verdubbeld. Het toernooi begon met een gezamenlijke warming-up. Er was ook een veiling met onder meer spullen van oud- scheidsrechters Leo van der Kroft en Mario van der Ende en van de voormalige voetbaltoppers Rob en Richard Witschge. Foto: Mark Lamers mijn krant. I shfoh^f Dagblad >g«r De Groenoordhallen zagen er fantastisch uit, afgelopen weekeinde. Toch kwam maar een handjevol bezoekers op het Summer Beach Life af. Foto: Hielco Kuipers door Erna Straatsma leiden - Het decor was prachtig, maar bezoekers waren er nau welijks. Summer Beach Life, in de Groenoordhallen, trok het afgelopen weekeinde slechts een handvol belangstellenden. Organisator Free Time Promo tion moest zaterdagmiddag al les in het werk stellen om een voortijdig vertrek van stand houders te voorkomen. De voormalige veehal was om getoverd in een 'compleet strand'. De organisator, een be drijf van ex-volleybalintematio- nal Frank van Overeem, had zich tot het uiterste ingespan nen om er een tropisch paradijs van te maken. Zodat bezoekers zich waanden op een zonover goten zandstrand, met cocktail bars, biertentjes en hitsige dis- comuziek. Centraal in de hal was een groot terrein voor beachvofleybal. Bezoekers kon den zich ook wagen aan een spelletje beachsoccer of een ca- poeira-dansje. Daarnaast was er gelegenheid om te funshop- pen. De bezoekers bleven echter weg. De vakbeurs op vrijdag werd slecht bezocht, evenals de twee daaropvolgende dagen voor overig publiek. De beoog de bezoekersaantallen, 500 op de vrijdag en 2.500 tot 5.000 in het weekeinde, werden bij lan ge na niet gehaald. Op zaterdagmiddag waren niet meer dan een handvol betalen de bezoekers en een kleine groep genodigden in de hal. De standhouders waren uiteraard in mineur; sommigen overwo gen een vroegtijdig vertrek. Free Time Promotion zette perso neel in om op de standhouders in te praten en hen te laten blij ven. Desondanks hield Free Time Promotion, die de strandbeurs voor het eerst organiseerde, de moed er in. „In wezen loopt het prima", aldus Loes Quinten. .Alles ziet er picobello uit. Je kunt niet verwachten dat je de eerste keer heel veel bezoekers trekt." Quinten deed er zater dagmiddag nog alles aan om een volledig fiasco te voorko men. „We gaan nog flyeren in de stad en ik ga iedereen bellen die ik ken." Aan de voorbereiding van het evenement heeft het, volgens Free Time Promotion, niet gele gen. De afgelopen weken zond de organisator commercials uit op radiozender Noordzee FM en werden advertenties ge plaatst in Metro. „In verschil lende regionale huis-aan-huis- bladen hebben ook verhalen gestaan." Elk nadeel heeft zijn voordeel, aldus Quinten. „Het is natuur lijk een ramp, maar we gaan hier wél heel veel van leren. De mensen die alleen de negatieve dingen hebben gezien, kijken niet goed. Ik twijfel er niet aan dat mensen in de winter be hoefte hebben aan een zomer- gevoel. We hebben toch de ba sis gelegd voor een nieuwe afle vering van Summer Beach Li fe." door Erna Straatsma leiden - Leiden claimt dertig hec tare bedrijventerrein ten oosten van Heineken, op de grens van Zoeterwoude en Hazerswoude. In dat gebied wil de gemeente binnenstedelijke bedrijven uit plaatsen, die moeten wijken voor woningbouw. Het gaat daarbij om bedrijven in De Waard en op het terrein van de Groenoordhallen. Leiden heeft grote behoefte aan ontwikkeling van dit bedrijven terrein, omdat de ontwikkeling van de Oostvlietpolder tot be drijventerrein problematisch is. Leiden wil hier 40 hectare be drijventerrein inrichten, maar de Raad van State heeft voorals nog een streep door dit plan ge haald. De provincie en het regiobe stuur Holland/Rijnland kennen de wens van Leiden, maar heb ben hier nog geen formele reac tie op. Een regionale stuur groep studeert op 'transforma tie van de Oude Rijn Zone' en kijkt of de Leidse wens daar in past. De provincie kent de wens van Leiden al geruime tijd, om dat deze gemeente begin jaren tachtig al interesse toonde in het gebied 'Groenendijk'. De lo catie is toen al als bedrijventer rein in het provinciale streek plan vastgelegd. De 'transformatievisie Oude Rijn Zone' is in mei klaar. Het plan behelst de herinrichting van het gebied tussen Alphen aan den Rijn en Leiden. Diverse woonwijken bedrijventerrei nen en natuurgebieden zijn ge pland rondom het toekomstige tracé van de sneltram Rijn Gou we Lijn. Leiden wil De Waard en het ter rein van de Groenoordhallen ontruimen om plaats te maken voor woningbouw. Op beide plekken zouden honderden woningen kunnnen verrijzen. Voor het echte carnaval moet je beneden de rivieren zijn. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 9