Nina Brink sleept Quote voor rechter ECONOMIE G7 schrapt stapsgewijs schulden arme landen Protest tegen aanpak 35-urige werkweek Standaardpakketpolis individueel voordeliger soft weert igeluk' ftgina.nl °P the ce (bis G7 meeting have died from poverty. RWI: Verstandig omgaan met sollicitatieplicht Pad naar kleine overheid tack van Jdbuis fZuid-Koreaanse concern Samsung ud wapen in de de platte televisies: is. Maai' de nieuwe 5 veel minder diep jmpe voorgangers, ist bij een televisie elddiagonaal van 81 twintig centimeter •uikelijke zestig cen- e snoepen. Het con- met de 'slimfit'-tele- l comeback van de Vliet alleen geldt de lg steeds als beter ii de snel oprukkende |»n plasmaschermen. Iwetse beeldbuiste- et ongeveer 1000 eu- lelft goedkoper. astgoed erkoop - Het management xstgoed, dat vorige meerderheidsbe- ndememing kocht Vlieger, is op zoek per voor het bedrijf, pcteur T. van Oos- jterview met het Fi- agblad. De Vlieger ïld, als Imca aan een Ij is verkocht, aldus Het management br hebben geen br de verkoop afge- n Oosten wil zake- jr in verband wor- tt met De Vlieger, aak is geraakt. Het it denkt er volgens >k de naam van het irijf te veranderen. eer Polen n het werk iforigjaar hebben 1.000 Polen in Ne- «rkt. Het aantal is an eerder werd _p. Dat heeft de ferk en Inkomen ^1. In januari meld- Ij terie van sociale i it in 2004 in totaal i ergunningen aan opeanen samen „Veel in Neder- Bftie Polen beschik- i Duits paspoort en ^'om geen tewerk- unning nodig", esorgaan RWI. Het nbureau (CPB) had end op een toe- naximaal 10.000 ar!anen. uitse zen failliet ■t afgelopen jaar nd bijna 40.000 lliet gegaan. Dit is t van 0,3 procent van het recordjaar t uit voorlopige fct marktonder- I Creditreform, die gepubliceerd. Het pen dat failliet nee hoger uit Volgens een ;r van Creditreform «mische groei in lom het aantal fail- te verminderen, ónd in 2003 op de s in Europa met lllissementen. trde de lijst aan. anp - Softwaregi- jift heeft 'per onge- antispywarepro- Jopulaire internet- agina.nl ten on- nerkt als spyware. an Startpagina.nl i worden als start- Derster van Micro- Zaterdag van een de woordvoerster een testversie van ma. In de definitie- y. Startpagina.nl wel dijden gebruikt. ziet Startpagina.nl _Jkwaadaardig. Ver- [t de gebruiker de om msn.com in te startpagina. Msn- jC0|Iicrosoft zelf. ring zegt Microsoft iren dat bezoekers {ina.nl hinder on- n de fout, als ze de ruiken. Het bedrijf it het hier gaat om sie en dat die juist Ti fouten te vinden en. il is een populaire Dagelijks bezoeken en internetters de- artpagina.nl is een in uitgever Sano- n rond de spyware i Microsoft op een xment. Het bedrijf jnJtele dagen geleden id. ekmachine. Verder herhaaldelijk be- :htsmisbruik. Zo is Sing in onderhan- Je Europese Com- I ien reeks aan eisen Tiftware van de on- loet voldoen. *4 maandag 7 februari 2005 londen/rtr-afp-anp - De zeven rijkste industrielanden (C7) heb ben afgelopen weekeinde voor zichtig vooruitgang geboekt over het geheel of gedeeltelijk schrappen van schulden van ar me landen. De ministers van fi nanciën van de G7 bleven zater dag steken bij het uitspreken van de bereidheid om schulden van arme landen 'tot 100 pro cent' te schrappen. De Britse minister Brown, die de bijeenkomst voorzat, typeer de de intentie als een door braak. Toch vond hij het kenne lijk gisteren nodig het ontbre ken van concrete stappen te compenseren door eenzijdig een plan op tafel te leggen dat de schuld van negentien arme landen fors moet reduceren. Het Britse voornemen is in de geest van de G7-afspraken, ver zekerde de Brit. Londen trekt dit jaar 27 miljoen pond sterling (39,7 miljoen euro) uit voor de extra schuldsanering. Tot 2015 varieert dat bedrag jaarlijks van 80 tot 128 miljoen pond (117,6 tot 188,2 miljoen euro). De landen die voor de reductie in aanmerking komen, moeten goed worden bestuurd (good governance) en een aantoon baar armoedebeleid voeren. In de selectie die Brown heeft ge maakt, zitten landen als Tanza nia, Benin, Burkina Faso, Sene gal, Nicaragua, Armenië, Mon golië, Vietnam en Sri Lanka. Groot-Brittannië beschouwt schuldsanering voor de arme landen als speerpunt van zijn G7-voorzitterschap. De club van rijke industrielanden gaat de komende maanden eerst na dere studies per land uitvoeren, voordat er een 'werkprogram ma' over schuldsanering wordt opgesteld. Nadere besluiten moeten vallen tijdens een top van de G7 en Rusland deze zo mer in Schotland. Daar zijn dan ook de staatshoofden of rege ringsleiders bij. Volgens Britse media zijn er nog tal van struikelblokken. Vooral de Amerikanen zijn te rughoudend om schulden vol ledig te schrappen. Bovendien voelen ze weinig voor de Britse plannen om meer ontwikke lingshulp te geven. children Protest tijdens de G7 in Londen. Actievoerders hielden op een bord bij hoeveel kinderen waren gestorven door de armoede tijdens het verloop van de bijeenkomst van de grote industriële landen. Foto: EPA/Kirsty Wigglesworth De ministers zegden ook toe dat elk G7-lid verdere stappen zal nemen om wereldwijd de huidige economische groei te handhaven. Als tegenprestatie vroegen ze wel landen als Chi na een flexibeler wisselkoersbe leid te voeren. De Chinese dele gatie, afgelopen weekeinde als toehoorder bij enkele vergader sessies aanwezig, liet zich even wel niet uit de tent lokken. Peking houdt de Chinese munt (yuan) al circa tien jaar tegen eenzelfde waarde gekoppeld aan de dollar. De westerse in dustrielanden stellen dat op die manier de yuan kunstmatig on dergewaardeerd blijft, wat de Chinese export een voordeel biedt op de concurrentie. Ook wil de G7 de mondiale eco- Honderdduizenden Fransen gingen zaterdag in Parijs de straat op om te protesteren tegen de plannen van de regering om de 35-urige werk week af te schaffen. Foto: Reuters: Emmanuel Fradin Massale demonstraties in Frankrijk tegen plannen regering door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - Honderdduizenden Fransen hebben zaterdag deel genomen aan protestdemon straties, in ruim honderd ste den georganiseerd door de Franse vakbonden. Het protest was gericht tegen regerings plannen om de 35-urige werk week te gaan aanpakken. Het grootst was de deejname in de hoofdstad Parijs. Aan de be toging door de volksbuurten van het elfde arrondissement namen volgens schattingen van de politie ruim 300.000 mensen deel. De organisatoren hielden het op een half miljoen. Grote betogingen waren er ook in Toulouse, Marseille, Lyon, Metz, Rennes en Bordeaux. De regering-Raffarin wil de mo gelijkheid scheppen dat werk nemers in het bedrijfsleven meer arbeidsuren kunnen ma ken dan de wettelijke 35 uur per week. De vakbonden zien in dat plan een opstap om de, onder de socialistische regering- Jospin ingevoerde, kortere werkweek om zeep te helpen. Het huidige kabinet vindt dat die wet de arbeidskosten node loos hoog maakt terwijl de oor spronkelijke opzet - het omlaag brengen van de werkloosheid - niet wordt gehaald. De actie was eveneens bedoeld om te protesteren tegen plan nen van de rechtse regering Chirac op het gebied van pensi oenen en onderwijs. Diverse ministers hebben giste ren in reactie op de massale be togingen verklaard dat de rege ring niet van plan is haar voor nemens in te trekken. Tegelij kertijd klonk in hun reacties de vrees door dat de onvrede over het huidige sociale beleid wel eens gevolgen zou kunnen heb ben voor het referendum over de Europese grondwet. Dat wordt nog voor de zomer in Frankrijk gehouden. Volgens de laatste opiniepeilin gen is nog maar een kwart van de bevolking van plan bij het referendum 'ja' te stemmen ter wijl zo'n 50 procent nog niet weet hoe zijn of haar stemge drag zal zijn. nomie minder gevoelig maken voor een sterk wisselende olie prijs. Door politieke onrust en dreigende tekorten liep de prijs voor een vat ruwe olie afgelo pen jaar op tot ruim 55 dollar. Wat de G7 nu wenst is dat olie producerende landen en olie maatschappijen zoals Shell en BP meer inzage geven in wat ze aan olie naar boven halen en wat ze aan reserves aanhouden. Die informatie zou volgens een internationale standaard gerap porteerd moeten worden. De Verenigde Staten zegden toe hun enorme begrotingstekort (427 miljard dollar dit jaar) aan te pakken. Onderminister van financiën Taylor verzekerde nogmaals dat president Bush het tekort medio 2009, als hij geen president meer is, wil heb ben gehalveerd. Op hun beurt beloofden Europa en Japan hun markten verder te liberali seren. Taylor gaf niet concreet aan hoe Bush het tekort gaat te rugdringen. Maar volgens The New York Times wil de Ameri kaanse president de reductie voor een klein deel realiseren door de subsidiestroom aan boeren te beperken. den haag/anp - Oudere werklo zen komen moeilijk weer aan de slag. Toch is de Raad voor Werk en Inkomen (RWI) er niet voor de sollicitatieplicht voor werklozen van 57,5 jaar en ou der af te schaffen. Zij adviseert er 'verstandig' mee om te gaan en te kijken naar de kansen die iemand op de arbeidsmarkt heeft. De raad heeft op verzoek van de Sociaal Economische Raad onderzoek laten instellen naar de sollicitatieplicht voor werk lozen van 57,5 jaar en ouder. Sinds 2004 moeten die weer solliciteren, als zij een WW- of bijstandsuitkering hebben. Het onderzoek leverde op dat het voor een oudere niet meevalt een baan te krijgen. In een brief aan de SER wijst de RWI erop dat het niet erg ver standig is om nu helemaal af te zien van de sollicitatieplicht. Twee jaar geleden adviseerde de RWI dat het op zich goed was de sollicitatieplicht voor ouderen in te voeren, maar dat er verstandig mee moest wor den omgegaan. Dat betekent dat gekeken moet worden naar de conjunctuur en de reële kansen van mensen op een baan. 'Unilever vraagt hulp Reed Elsevier nieuwe structuur' londen/anp-rtr - Het Brits-Ne- derlandse voedingsmiddelen concern Unilever neeft advies ingeroepen van uitgever Reed Elsevier om tot een nieuwe be stuursstructuur te komen. De reden waarom Unilever vol gens de Financial Times 'op hoog niveau' contact zocht met Reed Elsevier is dat de uitgever, eveneens een Brits-Nederland- se onderneming, ook lang heeft geworsteld met een duale structuur. In 1999, zes jaar na hun fusie, koos Reed Elsevier voor een heldere organisatie met één bestuur, één hoofdver antwoordelijke voor de dage lijkse activiteiten en één hoofd kantoor. Wel bleef het bedrijf genoteerd aan de beurzen van Amsterdam en Londen. Echtparen van 65 jaar en ouder met een standaardpakketpolis voor ziektekosten kunnen voordeliger uit zijn wanneer zij hun gezinspolis laten omzetten in twee individuele polissen. In plaats van één ei gen risico van 500 euro geldt er dan twee keer een eigen risico van 250 euro. De AN- BO, de ouderenbond voor 50-plussers ad viseert ouderen hun zorgverzekeraar hun gezinspolis te laten omzetten. Verzeke raars willen desgevraagd meestal wel meewerken. De standaardpakketpolis is een particu liere ziektekostenverzekering, die is ge regeld in de Wet op de toegang tot ziek tekostenverzekering 1998. Op basis van deze wet zijn alle zorgverzekeraars in principe verplicht om een standaard pakketpolis aan te bieden én aanvragers zonder medische keuring te accepteren. Iedereen die vanwege hoge medische ri sico's niet in aanmerking komt voor een gewone particuliere verzekering, kan een standaardpakketpolis afsluiten. In de praktijk zijn het vooral veel ouderen die een standaardpakketpolis hebben. De dekking is vergelijkbaar met die van het ziekenfondspakket. Volwassenen betalen in 2005 een premie van 142 euro per maand, alsmede een wettelijke bijdrage van 8,64 euro per maand. Daarnaast geldt er bij het standaardpakket een eigen risico op jaarbasis. Die is dit jaar enorm verhoogd, van 53 euro per persoon naar 250 euro per persoon. Een gezin heeft een eigen risico van 500 euro op jaar basis. Die eerste 500 euro aan zorgkosten moet zelf worden betaald. Pas daar boven wordt er door de verzekeraar vergoed. Dit eigen risico geldt voor ziekenhuiszorg, medicij nen, paramedische zorg en huisartsen zorg. Het eigen risico is verhoogd in na volging van de introductie van de no- claimregeling voor ziekenfondsverzeker den. Toch is een eigen risico nadrukke lijk iets anders dan een no-claim: verze kerden met een standaardpakketpolis kunnen immers na afloop van het jaar geen geld terugkrijgen, als ze weinig of geen gebruik van de gezondheidszorg hebben gemaakt. Het komt vaak voor dat bij een bejaard EIGEN BEURS Brenda van Dam echtpaar de ene partner veel ziektekosten heeft, maar de ander niet of nauwelijks. Dat kan bij het huidige hoge ei gen risico ongunstig uitpak ken. Bij een gezinspolis be taalt de echtgenoot met de hoge kosten in feite ook het eigen risicobedrag van de ge zonde partner. „Iedereen heeft recht op een individue le polis, maar in de praktijk hebben veel echtparen een gezinspolis gekregen van de verzekeraar" vertelt Steffie van Waardenburg, beleids medewerker van de ANBO. „Wij adviseren ouderen dan ook om hun gezinspolis te la ten omzetten in twee indivi duele polissen. Dan heeft ieder een ei gen risico van 250 euro per jaar, wat voordeliger is als met name een van bei den verwacht hogere ziektekosten te hebben in 2005." Omzetten is iets anders dan overstappen naar een andere verzekeraar. Wie wil overstappen, heeft te maken met het zo geheten '30 dagen criterium'. Dit houdt in dat wanneer een verzekeraar een pre mie- of poliswijziging heeft meegedeeld, je 30 dagen de tijd hebt om je bij een an- dere maatschappij aan te melden. „Dit criterium geldt echter niet bij het omzet ten van een standaardpakketpolis" laat een medewerker van Zorgverzekeraars Nederland desgevraagd weten. „Het is een wettelijk product waarvoor indivi duele acceptatieplicht bestaat. Tegen deze achtergrond is het redelijk om een verzekeraar te vragen de polis om te zet ten in twee individuele polissen." Of alle verzekeraars dit doen, kan Zorgverzeke raars Nederland niet bevestigen. Maat schappijen zijn hiertoe niet verplicht. Zorgverzekeraars Agis en VGZ geven desgevraagd aan gewoon mee te werken aan de omzetting. Omzetten kan bij Agis en VGZ tot 1 maart 2005. Een woord voerster van de Delta Lloyd groep (Delta Lloyd en Ohra) laat weten dat omzetten bij hen waarschijnlijk helemaal niet no dig is, omdat zij standaard al individuele polissen aanbieden. Zilveren Kruis geeft aan dat ook bij hen omzetting mogelijk is. Het voordeel van de omzetting geldt uiteraard alleen voor het huidige jaar. In 2006 zal een geheel nieuw stelsel zijn in trede doen. Meer informatie: ANBO: raadslijn@anbo.nl Eigen ziektekostenverzekeraar amsterdam/anp - Nina Brink, vooral bekend van het beursde bacle rondom internetbedrijf World Online, sleept het zaken blad Ouote voor de rechter. Het blad schreef in het februarinum mer dat Brink in 1998 haar toen malige president-commissaris tot aftreden heeft gedwongen na een vooropgezet seksschandaal. Michael Schulhof was toezicht houder bij het internetbedrijf World Online. Volgens Quote hadden Brink en Schulhof een seksuele relatie. Toen die relatie op de klippen liep, zou Brink opdracht hebben gegeven Schulhofs bordeelbezoek met een verborgen camera vast te leggen. Het zakenblad zei in het artikel dat het duo er een sm-re- latie op nahield. Brink spreekt alle aantijgingen tegen. Brink heeft een klacht ingediend bij de officier van Justitie in Am sterdam met het verzoek hoofd redacteur Jort Kelder en redac teur Eric Smit strafrechtelijk te vervolgen wegens belaging, las ter, smaad en belediging. Vol gens Brink voert Quote een het ze tegen Brink. „Alle uitlatingen die in het verleden over mij door Quote zijn gedaan, hebben mij diep in het hart geraakt", laat Brink in een schriftelijke verklaring weten. „Het artikel uit het februarinummer is voor mij de druppel geweest." Kelder 'ligt niet wakker' van de stappen van Brink, liet hij zater- Nina Brink. Archieffoto: ANP dag weten. Hij raadt Brink aan een kort geding aan te spannen in plaats van het justitieel appa raat hiermee te belasten. „Dat heeft zij al genoeg belast." Nina Brink is bekend geworden als topvrouw van het internet bedrijf World Online. Het con cern ging in het jaar 2000 naar de beurs. Toen bekend werd dat Brink kort voordien een deel van haar aandelen had ver kocht, stortte de koers in elkaar. Het bedrijf Tiscali nam World Online over tegen een veel lager bedrag dan de waarde van het bedrijf bij de beursgang. ECONOMIE WIJZER Het politiek-ideologische debat wordt al jaren gedomineerd door rechts. Links is uit. De vele verwijzingen naar 'de linkse kerk' - een door Pim Fortuyn geïntroduceerd begrip - zijn al lesbehalve complimenteus be doeld. Het conservatisme en li beralisme hebben het tij mee. Mar garet Thatcher en Ronald Reagan hebben in de ja ren tachtig de toon gezet. Na de val van de Berlijn- se muur lijkt het pleit te zijn be slecht. Aan de neo-conservatie- ve en neo-liberale revolutie valt niet meer te ontko men. In Nederland wordt de WD met grote regel maat rechts inge haald door popu listen. De vermoorde Fortuyn liet zien wat een populist in ons land vermag. En nu zien we de opmars van de populist Geert Wilders, voormalig dissident ka merlid van de WD. De grote linkse partijen zijn intussen fors naar rechts opgeschoven. In een recent vraaggesprek beschreef Marcel van Dam hoe hij - zon der zelf van positie te verande ren - van de rechter- naar lin kervleugel van de PvdA op schoof. Natuurlijk, onder de conserva- tief-liberale vlag gaat een grote diversiteit schuil. Traditionele conservatieven gruwen van de radicale boodschap van de neo- conservatieven. En sociaal libe ralen verschillen over van alles en nog wat van mening met conservatieven, van welke neo of ander snit dan ook. Maar een grote gemeenschappelijke noe mer domineert het huidige poli tieke debat. Aan de mantra van deregulering, flexibilisering, li beralisering, marktwerking en privatisering valt nauwelijks nog te ontkomen. Het is blijkbaar geen sinecure om de nieuw-rechtse bood schap van een geloofwaardige repliek te voorzien. Van het ver sleten tamboereren op de trom mel van de solidariteit gaat geen frisse, moderne aantrekkings kracht uit. Het gevolg is dat de verschillen rond het midden van het politieke spectrum met een zoeklichtje moeten worden opgespoord. Het programmati sche contrast tussen de PvdA, D66, het CDA en de WD is te subtiel voor de gemiddelde kie zer. De persoon van de politieke leider en de waan van de dag sturen schommelingen in de opiniepeilingen. Van een ro buuste, ideologische tweespalt is geen sprake. In de Verenigde Staten is de af kalving van traditioneel links met de herverkiezing van George W. Bush verder voortge schreden. De Democraten heb ben grote moeite een scherp al ternatief te ontwikkelen waar- Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen mee verschillen met neo-con- servatieve Republikeinen electo raal kunnen worden verzilverd. Rechts wordt in dat land geï dentificeerd met een kleine overheid en lage belastingen. Links met een grote overheid en hoge belastingen. Is een linkse ideologie inder daad onverenig baar met een kleine overheid en lage belastin gen? Het sociaal democratische bolwerk van de PvdA is door dit soort vragen in de war gebracht. In de dagen voor het partijcongres van het vorige weekeinde ver weet partij-ideo loog Paul Kalma PvdA-leider Wou ter Bos ideologi sche leegte. Op zijn beurt wierp Wouter Bos Kalma voor de voeten dat diens wetenschappelijke bureau van de PvdA weinig bruikbaar mate riaal produceert. Een kleine overheid kan zich manifesteren in minder beleids- en bestuursambtenaren, een la gere regeldruk, meer ruimte voor marktwerking en een ge ringer beslag op het bruto bin nenlands product. Met dergelij ke middelen kunnen echter ook linkse doelen worden gediend. Dure beleids- en bestuursamb tenaren in Haagse ministeries en regionale provinciehuizen kunnen worden vervangen door meer 'blauw op straat', meer 'handen aan het bed' en meer 'leraren voor de klas'. Daarmee wordt aan maatschappelijke zorg voor de burger concreet handen en voeten gegeven, ter wijl de overproductie van beleid aan banden wordt gelegd. Doorgeschoten schaalvergro ting en uitbesteding kunnen worden teruggedraaid, met het gelijktijdig schrappen van aller lei kostbare managementlagen. Zodoende wordt aan de voort schrijdende denivellering paal en perk gesteld, en worden Kaf kaëske molochen vervangen door transparante eenheden. Het oerwoud van de ttciale ze kerheid kan worden gekapt, waarna een eenvoudige maar lucratievere basisinkomenachti ge regeling kan worden gelan ceerd. Op deze manier krijgt so lidariteit een houdbare plaats in een modern sociale-zekerheids- arrangement. Krachtige marktwerking voor komt dat grote bedrijven over winsten kunnen behalen. Met een actief mededingingsbeleid wordt onrechtvaardige machts vorming bestreden. De uitwerking van deze en an dere hervormingen vergt uiter aard nog het nodige denkwerk. Maar het moet mogelijk zijn langs deze lijnen het geloof waardige alternatief van een linkse, kleine overheid te ont wikkelen.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 7