Togo in crisis na overlijden van president BUITENLAND Sharon en Abbas bijeen: topconferentie zonder routekaart Nederland levert noodbruggen aan Atjeh Seksleven Portugese politici beheerst verkiezingscampagne Voor het raam Spanje begint legalisering van illegalen Vliegramp in Afghanistan: 104 doden Leger schuift zoon naar voren Heineken strikt filmster Brad Pitt voor Super Bowl ier Blair gt record De Britse regeringslei- jis sinds gisteren de tende Labour-premier, j dagen overtrof hij het in zijn sociaaJ-demo- j partijgenoot Harold lie van 1964 tot 1970 en keer van 1974 tot land bestuurde. Naar png zal Blair binnen gooi doen naar een ïbtstermijn. Blair leid- |it New Labour her- jartij in 1997 naar de ling, om dat succes jater te herhalen. >n beperkt fors maandag 7 februari 2005 gratie 1 Londen beperkt het l immigranten om zich pt in Groot-Brittannië 'in. Alleen 'bekwame 1' krijgen voortaan nog jjfsvergunning.Vol- Iritse laant The Obser- Inister Clarke van Bin- e Zaken de maatrege- iag bekendmaken, ril alleen nog maar 1 ce' werknemers, zoals jjleraren, permanent Voor een verblijfsver- ioeten belangstellen- ilagen voor een exa- »ls. Alle anderen moe- l^id uit als hun werk dag is afgelopen. >Blair haalt 'doctor' terug 0pe Britse premier 1 zijn voormalige Icatieadviseur Alastair _;weer in dienst geno- spin doctor' moet het Bid van Blairs Labour- ngeven in de aanloop "ïrkiezingen later dit •bell stapte in augus- als communicatie- Downing Street, opspraak geraakt iding van de dood iendeskundige David aakte in juli 2003 tan zijn leven, nadat askerd als bron V ËC-reportage waarin f g-Blair ervan werd jd een rapport over Ijprogramma van Irak aangedikt om zo een •echtvaardigen. Fransen grondwet •Ni h kwart van de Fran- 7* de Europese grond- Sbeste Franse kiezers, Jniet of zij bij een re- tenvoor of tegen de eer- utie van de Europese üstemmen. Bij een astar onderzoek in de- ïunde nog 69 procent ""ret.Van de onder- roeit 20 procent niets is pndwet. De tegen- [ezen dat Europa te ?g irdt. Zij maken zich ;r de economische en ^lgen en tegen toe- Turkije. ichten r Madrid vrij Wfe Spaanse onder- :r Juan del Olmo —Marokkaans echtpaar I, dat vorige week was p verdenking van l Del Olmo besloot lenging van de hech- tun twee kinderen, verdacht van sa- tg met een terroristi- fisatie. I vast voor tinderporno n nog maar zeven- ustralische jongen is gens het bezit van o. Op de computer ;e verdachte zijn 0.000 pornografi- dingen aangetroffen, wam de tiener op a een tip van de tie. Die heeft een onderzoek lopen spreiding van kin- a het internet. rrijiatingen |i Ghraib ™e Amerikanen heb- n ruim driehonderd vrijgelaten uit het omplex Abu Ghraib Volgens het Irakese Mensenrechten mende weken ver- tog meer gedetineer- arekese akse ge- Abu Ghraib raakte doordat Ameri- airen er Iraakse ge lshandelden. piep Azië ir leven - Een 25-jarige nse vrouw is in Viet- Jden aan de gevolgen fiep. De vrouw was Jit de provincie p de grens met Viet- dorp waar de vrouw het virus dat vogel- Éroorzaken, niet bij "constateerd. rome - Kort na twaalf uur 's middags verscheen gisteren een zwak ogende paus voor het raam van zijn kamer in het Gemelli-ziekenhuis in Rome. Na enkele minuten sprak hij nauwelijks verstaanbaar de ze gen uit over de gelovigen. De paus zat in een rolstoel en droeg zijn traditionele witte tenue. Het zondagse angelusgebed werd uitge sproken door aartsbisschop Leonardo Santri, de plaatsvervangend staatssecretaris van het Vaticaan. Hij bedankte de mensen voor hun belangstelling voor de gezondheid van de paus. Santri liet namens de paus weten dat hij nog steeds aan het hoofd staat van de katho lieke kerk „Zelfs hier vanuit het ziekenhuis, tussen andere zieke mensen die ik het beste toewens, ga ik door met het dienen van de Kerk en de mensheid," luidde de boodschap. Het was de eerste keer dat de 84-jarige paus zich weer vertoonde nadat hij vorige week dinsdag met ademhalingsproblemen was opgenomen. Die werden veroorzaakt door een griep. De paus lijdt al langer aan Parkinson en artritis. Foto: Reuters/Dylan Martinez door onze correspondent Step Vaessen banda atjeh - Nederland gaat negen noodbruggen installeren in het rampgebied in Atjeh. Dat heeft minister Bot van buiten landse zaken tijdens zijn be zoek aan het getroffen gebied laten weten. De zogeheten Bai- ley-bruggen die door het Ne derlandse leger zijn gebruikt in Kroatië, worden binnen een paar weken in Atjeh verwacht. Over een paar dagen arriveert er al een verkenningsteam in Indonesië om te bekijken waar de bruggen het hardste nodig zijn. Het westen van Atjeh is nog steeds voor een belangrijk deel afgesloten van de buiten wereld, omdat door de tsunami wegen en bruggen zijn wegge slagen. De hulp moet daar nog steeds met helikopters of boten worden aangevoerd. Bot zei tijdens zijn korte bezoek aan Atjeh, dat hij geen woorden had voor de verwoesting die hij daar had aangetroffen. ,,Ik heb de beelden gezien op televisie, maar je wordt er stil van als je er werkelijk middenin staat." Bot bezocht een paar projecten van de Verenigde Naties die mede met Nederlands geld worden gefinancierd. In een zwaar verwoest deel van de stad zag hij hoe vrijwilligers nog steeds lichamen onder het puin vandaan halen. Een van hen wilde zelfs een lijkzak openma ken, maar de minister wees dat beleefd af. Bot kreeg te horen dat het team nog steeds iedere dag 300 lichamen bergt, zes we ken na de ramp. In het ziekenhuis van Banda At jeh ondersteunt Nederland een schoonmaakproject dat wordt uitgevoerd door slachtoffers van de ramp, allemaal vissers die hun gezin, huis en boot zijn kwijtgeraakt. Tegen een kleine vergoeding scheppen ze de me tershoge laag modder uit het gebouw, zodat het straks weer gebruikt kan worden. Een van hen is Syafrudin, een zestigjari ge visser die zijn vier kinderen en echtgenote niet meer heeft teruggevonden. Hij was blij dat hij nu in ieder geval iets om handen heeft, maar zodra hij weer een boot heeft gaat hij te rug naar zee. Hij vroeg Bot tij dens diens bezoek dan ook schoorvoetend om hulp. Nederland is behoorlijk on zichtbaar in Atjeh. Hoewel er vierhonderd miljoen euro is ge geven aan het rampgebied, denken veel Atjeeërs dat Neder land nauwelijks iets doet. Bijna alle hulp wordt verstrekt via multilaterale organisaties zoals de Verenigde Naties. An dere landen hebben militairen gestuurd, zoals de Verenigde Staten, Australië, Japan en Duitsland, maar Nederland heeft besloten om dit niet te doen. Ik vroeg me al af waar de Nederlandse soldaten wa- ren", zegt Syafrudin een beetje verbaasd. Maar volgens Bot zijn er al voldoende militairen in At- jeh.„Ik heb met de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken overlegd en ik kreeg de indruk dat ze niet zo zitten te springen om al die buitenland se soldaten. Ze hebben meer behoefte aan lange termijn hulp bij de wederopbouw." Bot vindt het ook niet zo nodig dat er uitgebreid wordt gewapperd met de Nederlandse vlag in At jeh. „Gezien ons verleden hier, we hebben toch een bepaalde reputatie opgebouwd, vind ik dat we voorzichtig en diploma tiek te werk moeten gaan." Toch ziet Bot wel een rol weg gelegd voor Nederland bij het vredesproces tussen de Indone sische regering en de rebellen. De minister sluit niet uit dat Nederland rechtstreeks met de rebellen gaat praten om die er van te overtuigen dat onafhan kelijkheid niet de juiste weg is. door onze correspondent Henk van den Boom Lissabon - De campagne voor de vervroegde parlementsver kiezingen op 20 februari in Por tugal is van start gegaan in een klimaat van roddels en ver dachtmakingen. De lijsttrekkers van de twee grootste partijen doen hun uiterste best de Por tugese kiezer wegwijs te maken in het seksuele leven van hun tegenstander. Demissionair premier Pedro Santana Lopes, die onder druk van president Jorge Sampaio in november aftrad, probeert zo de aandacht af te leiden van zijn brokkenmakerij in de ne gen maanden dat hij aan de macht was. Hij volgde vorig barcelona/gpd - In Spanje be gint vandaag de omvangrijkste legaliseringsoperatie uit de Eu ropese geschiedenis. De naar schatting anderhalf miljoen ille gale immigranten die in het land wonen krijgen een geldige status als ze kunnen aantonen dat ze werk hebben en min stens een half jaar in Spanje wonen. Hoeveel allochtonen daadwer kelijk aan die voorwaarden kunnen voldoen is niet te zeg gen, maar volgens de vakbon den komen 800.000 tot één mil joen economische vluchtelin gen in aanmerking voor een verblijfsvergunning. Anders dan bij vorige legaliseringen moeten dit keer niet de illega len zelf, maar de werkgevers de aanvraag voor de wettelijke sta tus indienen. Wie na de legali sering wordt betrapt op het in dienst hebben van illegalen staat een boete van 60.000 euro te wachten. Vooral in de land en tuinbouw en de woning bouw werken veel illegalen als zwartwerker. Ook werken veel vrouwen als huishoudelijke hulp in Spaanse gezinnen. De grootste groep komt uit Ecua dor, gevolgd door Marokko en Colombia. Ook veel Oost-Euro peanen hebben de afgelopen jaren hun toevlucht gezocht in Spanje. Spanje voert een tole rant toelatingsbeleid vanwege het van het extreem lage ge boortecijfer. kabul/ anp - Geen van de 104 inzittenden van een Afghaanse passagiersvliegtuig heeft het ongeluk van donderdag over leefd. Dat hebben een woord voerder van het ministerie van defensie in Kabul en de Ameri kaanse ambassade aldaar dit weekeinde meegedeeld. Het wrak van het neergestorte passagiersvliegtuig van de Af ghaanse maatschappij Kam Air werd zaterdag ontdekt door Ne derlandse Apache-helikopters van de internationale troepen macht ISAF.Het wrak ligt in bergachtig gebied op meer dan 3000 meter hoogte. Aan boord van het toestel waren 96 passa giers en acht bemanningsleden. Onder de passagiers waren 24 buitenlanders, onder wie zes Amerikanen, drie Italianen en negen Turken. Vier van de acht bemanningsleden waren Rus sen. De Boeing 737 van Kam Air, op weg van Herat in het westen van het land naar Kabul, ver dween donderdag van de radar. Kort daarvoor had de piloot kenbaar gemaakt dat hij wilde uitwijken naar Peshawar. voorjaar Jose Manuel Barroso op die voorzitter van de EU werd. Santana Lopes, de conservatie ve kandidaat van de sociaal-de mocraten (PSD) insinueerde op een bijeenkomst in Braga dat de seksuele geaardheid van zijn opponent, de socialist Jose So crates, 'anders is dan de zijne'. Dat was voor de campagnelei ders van de socialisten het startsein om het privéleven van 'playboy' Santana Lopes aan een nader onderzoek te onder werpen. Vijf kinderen bij drie vrouwen getuigt inderdaad van een andere seksuele geaard heid, luidde het weerwoord. De campagnes van de beide lijst trekkers worden geleid door Braziliaanse bureau's die zich sterk laten inspireren door de Amerikaanse manier van cam pagne voeren. Intussen zitten de Portugezen helemaal niet te wachten op dit soort lastercampagnes. Ze ver wachten van de politici een antwoord op de economische en politieke crisis waarin het land al een paar jaar is gedom peld. De peilingen, die een gro te overwinning voorspellen voor de socialist Socrates, ge ven ook aan dat een recordaan tal Portugezen over twee weken niet naar de stembus zal gaan omdat ze geen vertrouwen meer hebben in de politiek. De ze campagne zal dat wantrou wen alleen nog maar verster ken. lome/anp - President Gnas- singbé Eyadéma van Togo is za terdag op 69-jarige leeftijd over leden. De dood van het staats hoofd heeft de West-Afrikaanse republiek in een constitutionele crisis gestort. Het leger heeft één van zijn zoons naar voren geschoven als nieuwe president. De interna tionale gemeenschap rept over een 'militaire staatsgreep'. Het parlement zette gister avond avond zijn voorzitter af, die eigenlijk volgens de grond wet interim-president had moeten worden. Tevens koos het Eyadéma's zoon Faure Gnassingbé tot nieuwe voorzit ter en daarmee tot interim-pre sident. De overleden voormali ge worstelkampioen Eyadéma, die in het openbaar meestal een zonnebril droeg, regeerde Togo sinds 1967. Hij was met een presidentschap van 38 jaar het langstzittende Afrikaanse staatshoofd. Eyadéma was de afgelopen jaren herhaaldelijk in het buitenland behandeld. Na de bekendmaking van de dood van de president gelastte de To- golese regering de sluiting van alle grenzen. Het leger ver trouwde de macht zaterdag toe aan zoon Faure, in weerwil van de constitutionele regels over de opvolging van het overleden Gnassingbé Eyadéma Foto: Reuters/ Jack Dabaghian staatshoofd. De VN en de Euro pese Unie riepen het bewind in Togo op de grondwet te eerbie digen. De Afrikaanse Unie ver oordeelde de gang van zaken als een 'militaire staatsgreep'. Etienne Gnassingbé Eyadéma was een zoon van een eenvou dige boerenfamilie. Van 1953 tot 1961 vocht hij voor het Franse leger in oorlogen in In dochina, Dahomey (het huidige Benin), Niger en Algerije. In 1965 werd hij stafchef van het Togolese leger. In'67 pleegde hij een militaire staatsgreep. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Dit jaar moest hét Amerikaanse sportfestijn Super Bowl het doen zonder 'kledingdefect' van Janet Jack son. Het Nederlandse biermerk Heineken zorgde voor een nieuwe primeur. De Ameri kaanse filmster Brad Pitt was op eigen bodem voor het eerst in een tv-reclame te zien. Half Amerika kijkt traditiege trouw naar de Super Bowl, die afgelopen nacht vanuit Jacks onville in Florida werd uitge zonden. Het enige dat de mees ten zich van de vorige editie nog kunnen herinneren is de blote borst van Janet Jackson, een incident dat zoveel morele ophef en hoge omroepboetes veroorzaakte dat organisator NFL het niet herhaald wilde zien. Er werd een zestiger - zan ger Paul McCartney - inge huurd die geen moeite had met de verplichting geen bloot te laten zien tijdens de pauze. De Super Bowl is niet alleen het sportieve hoogtepunt van het jaar in de VS, maar ook een jaarlijks wedstrijdje reclamema ken. De veelvuldige wedstrijd onderbrekingen zijn a raison van 2,4 miljoen dollar per 30 se conden de duurste reclame zendtijd van het jaar. Het reclame toont Bratt Pitt (41) als koper van een six-pack Heineken. De paparazzi die hem vervolgens achternazitten, blijkei} niet uit te zijn op de filmster maar op zijn bier. Het is niet bekend hoeveel miljoen dollar Heineken aan Pitt heeft betaald. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De Palestijnse president Mahmoud Abbas en premier Ariel Sharon van Israël reizen morgen naar Sjarm al Sjeik voor hun eerste topconferentie, sinds het aantre den van Abbas. Onder het toeziend oog van de leiders van Egypte en Jordanië spreken ze er over manieren om rust te brengen aan het Israëlisch-Palestijnse front. Abbas zal beloven zich sterk te maken voor het intomen van de ge wapende milities en het reorganiseren van de Palestijnse gewapende macht. Sharon op zijn beurt zal een aantal vertrouwenwekkende maatregelen afkondigen, die de Pa- lestijnen in staat moeten stellen die goede voornemens uit te voeren. Zowel het Palestijnse Bestuur als de Israëlische regering is er veel aan gelegen de topconferentie tot een succes te maken. Daarvoor bestaat een vertrouwd diplomatiek re cept: laat uitgebreid weten waarover je het eens bent, ver zwijg de geschilpunten en verwijs lastige kwesties naar eervcommissie. De vrijlating van Palestijnse gevangenen hoort sinds het afgelopen weekeinde thuis in de laatste categorie. In spoedberaad is besloten dat na de conferen tie een gezamenlijke Israëlisch-Palestijnse commissie zich over de gevangenenkwestie zal buigen. Dat geschil kan dus geen roet meer in het eten gooien. De vrijlating van gevangenen is voor de Palestijnen de be langrijkste Israëlische vertrouwenwekkende maatregel. Belangrijker nog dan het heropenen van grensposten of de overdracht van het militaire gezag in steden op de Westelijke Jordaanoever. Om het wankele staakt-het-vu- ren in stand te kunnen houden heeft president Abbas het vertrouwen nodig van alle politieke en religieuze facties in de Palestijnse gebieden. Daarom zou hij graag zien dat zich onder de vrij te laten gevangenen een flink aantal aanhangers van Harnas en Islamitische Jihad bevindt. Aan de Israëlische kant bestaat nog geen overeenstem ming over de te volgen koers. De legerleiding en het hoofd van de militaire inlichtingendienst pleiten voor soepel heid, om Abbas een eerlijke kans te geven. Maar directeur Avi Dichter van de Shin Bet, de algemene veiligheids dienst, vindt lat een ernstige fout. Hij meent da» recente Israëlische successen in het bestrijden van de intifada vooral te danken zijn aan zijn dienst. Toegeeflijkheid op het gebied van de gevangenen, en het geheel staken van offensieve operaties, geven volgens Dichter de Palestijnse gewapende milities de gelegenheid aan Israëls druk te ontsnappen en zich op te maken voor een nieuwe ronde van aanslagen. Zal de bijeenkomst in Egypte het begin worden van een optimistischer hoofdstuk in het Israëlisch-Palestijns con flict? De recente geschiedenis laat zien dat er weinig ze gen rust op topconferenties in het gebied van de Rode Zee. De Amerikaanse president Bill Clinton probeerde in Sjarm vergeefs het debacle van zijn vredespogingen af te wenden. En in juni 2003 lanceerde zijn opvolger, George Bush, in het Jordaanse Akaba de Routekaart, het onmid dellijk gestrande vredesinitiatief van Amerika, Europa, Rusland en de Verenigde Naties. In vergelijking met die voorgaande bijeenkomsten sprin gen twee verschillen in het oog. In de eerste plaats is een van de hoofdrolspelers, Jasser Arafat, van het toneel ver dwenen. Het is de vervulling van een Israëlische wens, maar of het Ariel Sharon echt gelukkig maakt is de vraag. Niet langer kan hij betogen dat hij eenzaam zijn weg moet gaan, omdat er aan Palestijnse kant geen partner is. Presi dent Abbas geniet het vertrouwen van de westerse wereld en de Arabische buurstaten. Het andere verschil hangt daarmee samen. Het is het ont breken van een Amerikaanse bemiddelaar, opmerkelijk genoeg niet op verzoek van de Palestijnen - die hadden minister Condoleezza Rice er in Sjarm graag bij gehad - maar van Israël. Sharon is bang dat de Amerikanen, onder aanmoediging van Europa, vanaf nu bij bemiddelingspo gingen te voortvarend te werk zouden gaan. Voor je het weet ligt de Routekaart weer op tafel. Wat de Israëlische premier betreft is voorlopig alleen zijn eigen Losmakings- plan aan de orde, dat wil zeggen de Israëlische terugtrek king uit de Gazastrook in de komende zomer. Wat er in Sjarm al-Sjeik gebeurt heeft met de Routekaart niets te maken, zegt de Israëlische regering, en het staat te bezien of de Palestijnen erin zullen slagen het woord zelfs maar vermeld te krijgen in de slotverklaring.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 5