Verzekeraars weigeren dieet te vergoeden BINNENLAND Mijn voornaam is Zwijg, en mijn achternaam is Recht Advocaat te onbekend? Ruil hem in voor een topper Wild west in Rotterdamse uitgaansnacht Amersfoortse school enthousiast over digitale Citotoets 16.000 Patiënten in de knel Farmacie sponsort patiëntenclubs Inspectie roept op tot openheid over geweld en man in eerste carnavalsnacht nNuenen n vriend groep van onge- is er in de op zondag ee keer in ge- uit handen te bevrijden. Tot ekt elk spoor van erdachte. De pro- inen, toen de po- gstijd in een café je jongeren uit el len. Een jongen >uden voor het agent. Daarop ep zich tegen de zette de verdach- :epen hem even le kraag en zetten in een politiewa zagen kans de te bevrijden. songeval levens ee mannen uit zaterdag om het bij een ongeval olgens de politie je twee in hun au- personenwagen lakten ze van de in ze tegen een •jarige passagier ood, de 29-jarige Irerleed in het zie- iol linder op De landen van de Ie kopen steeds n- en andere uit Nederland. In t van het seizoen de export van de e lidstaten gedaald t. Volgens het Pro- linbouw laten te afnemers - Ita- Engeland, Zwe- J» - het afweten. rdacht van jp moeder r De politie heeft 32-jarige man uit Jangehouden op In moord op zijn der. De politie de en man met een r stond te rege- ispunt in Vlaar- nten troffen een man aan. Hij ver- ijn moeder om het Bij onder ping van de politie haar stof- maandag 7 februari 2005 fercity door Frank Hendrickx en Ferdi Schrooten den haag - Twaalf van terrorisme verdachte leden van het zogenoemde Hofstadnetwerk verschijnen vandaag voor de rechter. Uit de politieverhoren in het strafdossier blijkt dat de verdachten zich zeer uiteenlopende hou dingen aanmeten. De één zwijgt superieur, de ander bepleit juist emotioneel zijn onschuld. Ze kunnen er niet om lachen, de recher cheurs van de Nationale Recherche die Ismail A. proberen te verhoren na diens aanhouding in het Haagse Laakkwartier. Zijn arrestatie door een speciale terreureenheid en zijn ge- isoleerde verblijf in de cel lijken hem amper te deren. Op de vraag naar zijn personalia antwoordt hij gevat: „Mijn voornaam is 'Zwijg' en mijn achternaam is 'Recht'." De rechercheurs proberen hem bij de les te Verdachten Hofstadgroep huilen of zwijgen krijgen door met de vlakke hand hard op de tafel te slaan. Het heeft amper effect. Aan het eind van zijn verhoor lijkt hij opeens het uit getikte verslag te willen ondertekenen, iets wat het gros van de verdachten hardnekkig weigert. „Print maar uit, dan lees ik het wel," zegt A. Een krabbel zet hij niet. Het is onwaarschijnlijk dat Ismail A. vandaag spraakzamer zal zijn. Zijn advocaat Ronald van der Horst wil, net als zijn cliënt, geen uit spraak doen over de zaak. Niet alle twaalf ver dachten die vandaag één voor één voor de rechter verschijnen, zullen deze tactiek kie zen. Uit de politieverhoren in het strafdossier blijkt dat sommige verdachten volop praten over hun rol in het netwerk. Jason W„ met wie Ismail A. samen in het pand in het Laakkwartier zat, toont zich spraakzamer. Hij wijdt breed uit over de is lam, alsof hij de ongelovige tegenpartij hoopt te bekeren. Maar W. weigert steeds weer in te gaan op vragen over gevonden bewijsmateri aal en andere verdachten, zoals Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh. „Ik zeg niets", is dan steevast zijn antwoord. De opstelling van de broeders uit het Laak kwartier staat in schril contrast met verdach ten als Nadir A. Aanvankelijk is hij nog terug houdend over andere veronderstelde Hof stadleden. Langzaam begint het hem te da gen dat hij in een zeer netelige kwestie is 'be trokken'. De rechercheurs wijzen hem erop dat hij geregeld thuis kwam bij Mohammed B. en dat hij andere Hofstadleden ook goed kende. Bovendien is zijn telefoonnummer ge vonden bij een van de hoofdverdachten van aanslagen in het Marokkaanse Casablanca. Nadir A., wiens vrouw zwanger is, zegt van dat laatste niets te begrijpen. Andere verdach ten zouden zijn telefoon hebben gebruikt. Zelfheeft hij niets met terrorisme te maken. Hij zegt dat hij een bestaan wil opbouwen in Nederland, dat hij zich altijd aan de regels heeft gehouden en dat hij de moord op Van Gogh veroordeelt. „Het is heel erg wat ze ge daan hebben en hoe ze denken. Ik begrijp waarom ik nu vastzit, maar ik voel me echt slachtoffer, slachtoffer van hun." A.'s advocaat Hendrik Wansink laat desge vraagd weten dat zijn cliënt zich vandaag tij dens de zitting nogmaals nadrukkelijk zal dis tantiëren van de andere verdachten. „Mijn cliënt voelt zich misbruikt, erin geluisd door de anderen", zegt Wansink, die verwacht dat zijn cliënt vrijkomt. „Hij had geen idee waar die jongens mee bezig waren. Dat blijkt ook wel uit het dossier. Zijn naam komt er amper in voor." Er zijn meer 'broeders' die zich tegen hun medeverdachten keren. Mohammed el B. be weert ook niets te weten van de terroristische plannen van de Hofstadgroep. Het langdurige verhoor over zijn contacten met andere ver dachten, wordt hem te veel. Hij barst in tra nen uit als hij een beschrijving geeft van zijn huis. „Omdat ik nu aan mijn moeder moet denken." Op het einde van het verhoor kan hij zijn emoties weer niet bedwingen. Hij huilt en vraagt om zijn moeder. iaan 42-jarige Nij- zaterdagavond 'he geprobeerd !aten van de weg te reed in zijn auto [enten op een Hij draaide zijn leneden, keek en stuurde naar e remmen wist de aanrijding te 'en verderop tomobilist en reed ilitiemensen af. ian de kant sprin- j viel de automo- r aan. Hij is aan- •i aparte krant 'bCM, uitgever van Volkskrant, NRC In het AD, speelt ite om net als de iginnen met een Het concern wil editie maken van i titel, maar een "feskrant uitbren- XM-bestuurs- gisteren iamma Buiten- ?Jmoet nog dit jaar erollen. ieli voor e schilder ti hoogwerker en kopter kwamen .de aan te pas om proesbeker te hel- jmegen van de llen en zijn been De man was aan I 1 op de bovenste jj n een oud stads- de trappen te )r een brancard, I een hoogwerker Personeel van kopter verzorgde I uit het pand ge- rden. erwoest door Sylvia Marmelstein den haag/gpd - Zorgverzeke raars weigeren op grote schaal dieetvoeding te vergoeden die artsen of diëtisten hun patiënten voorschrijven. Daardoor komen jaarlijks ongeveer 16.000, vaak ernstig zieke patiënten in de knel. Dat blijkt uit een inventari satie van de Stichting Patiënten belang Vergoeding Dieetprepa raten (SPVD). De patiëntenvereniging bereidt stappen voor tegen zorgverze keraar Agis. Volgens de zieken fondswet moeten verzekeraars in bepaalde gevallen dieetvoe ding vergoeden. Bijvoorbeeld als verzekerden ernstige slik- problemen of voedselallergieën hebben of lijden aan de long ziekte COPD. Dieetvoeding wordt ook gebruikt om kanker patiënten die veel gewicht ver liezen te laten aansterken. Volgens de SPVD wijzen veel zorgverzekeraars de vergoeding ten onrechte af. „Ook zijn er verzekeraars die eisen dat de patiënt meewerkt aan extra me disch onderzoek waardoor de vergoeding onnodig wekenlang vertraging oploopt", zegt Adrie Evertse, voorzitter van de SPVD en huisarts in Oud Beijerland. Evertse schat dat 20 procent van de 80.000 patiënten die jaarlijks dieetpreparaten krijgt voorgeschreven onnodig pro blemen krijgt met de verzeke raar. „Omdat het hier gaat om ernstig zieke, vaak terminale patiënten die het middel snel nodig hebben, is dat zeer ern stig." De kosten van de prepa raten verschillen, maar vaak gaat het om honderden euro's per maand." Evertse vindt dat de zorgverze keraars niet op de stoel van de huisarts mogen gaan zitten. „Patiënten hebben recht op de behandeling die hun arts het beste acht. Als huisartsen han delen volgens de wet en beslui ten dat een patiënt een dieet preparaat nodig heeft, mogen zorgverzekeraars niet nog eens extra eisen gaan stellen." Bij de SPVD zijn van alle zorg verzekeraars gevallen bekend waarbij de vergoeding onte recht wordt afgewezen of de aanvraag wordt belemmerd. De SPVD bereidt concrete stappen voor tegen zorgverzekeraar Agis. Die heeft volgens de stich ting apothekers contracten la ten tekenen dat ze bepaalde di eetpreparaten niet meer mogen leveren, terwijl patiënten er vol gens de wet recht op hebben. Agenten doen sporenonderzoek na de schietpartij bij discotheek Hollywood. Foto: ANP/Robin Utrecht den haag/anp - Veel patiënten verenigingen worden gespon sord door farmaceutische be drijven. Vaak gebeurt dat op initiatief van de patiëntenver eniging. Dat blijkt uit een en quête die het Nederland insti tuut voor verantwoord medi cijngebruik DGV heeft gehou den. „Er moeten spelregels zijn wat wel en niet aan tegenpres taties mag worden gedaan", al dus E. van Rijn van het insti tuut. De leden van een patiëntenver eniging moeten in ieder geval weten of hun vereniging wordt gesponsord, vindt Van Rijn. Zij moeten er van verzekerd zijn dat zij onafhankelijke informa tie van hun vereniging krijgen. Driekwart van de ruim honderd verenigingen die aan de enquê te hebben meegedaan, laat zich sponsoren door een of meer ge neesmiddelenfabrikanten. Ge middeld ontvangen zij 8 pro cent van hun begroting van een farmaceutisch bedrijf. „De ver schillen zijn groot", stelt Van Rijn. Er zit zelfs een uitschieter van 80 procent bij. In ruil voor sponsoring vragen farmaceutische bedrijven bij voorbeeld een artikel in het ver enigingsblad te mogen plaat sen. Of zij verspreiden voorlich tingsmateriaal onder de leden. Vooral de middelgrote patiën tenverenigingen, met een be groting tussen 50.000 en 500.000 euro, maken gebruik van sponsoring. Van Rijn heeft er begrip voor dat zij extra fi nancieringsbronnen zoeken. „Maar het moet helder zijn dat farmaceuten geen invloed heb ben op de informatie die de verenigingen verstrekken." De DGV bespreekt in mei de uitkomsten van de enquête met de patiëntenverenigingen. rotterdam/gpd - Een schiet partij heeft gisternacht voor grote paniek gezorgd bij disco theek Hollywood in Rotterdam. Bij een poging iemand neer te schieten op straat vielen vijf slachtoffers. Wonderwel raakte alleen het 23-jarige doelwit ernstig ge wond. De man is met een slag aderlijke bloeding in zijn been opgenomen in een ziekenhuis. De vier anderen werden ook ge raakt in hun benen, maar kon den na een medische behande ling naar huis. Enkele getuigen staan zondag ochtend vroeg nog te bibberen in de kou, onder wie een meisje in korte rok dat niet bij haar au to kan. Aan de achterkant van Hollywood is een groot par keergebied afgezet met rood witte linten. Op straat gelegde zwaailichten markeren sporen van de bizarre schietpartij. Personeel van Hollywood en nog enkele nachtvlinders zullen hun auto moeten laten staan. In totaal zo'n dertig auto's mo gen nog niet vertrekken. Het meisje in korte rok was in de disco toen het na vijven mis ging. „Er kwamen meisjes naar binnen die zeiden dat er werd geschoten. Aanvankelijk denk je dan aan een grap, maar dat was dus niet zo." Eigenaar Fred Diaz van dis coteek Hollywood vindt het vreselijk wat er is gebeurd. Ook omdat zijn zaak er naar zijn zeggen niks mee heeft te ma ken. „Een man in een trainings pak kwam aanrennen, achterna gezeten door twee anderen. Ze kwamen van het Shellstation, waar een auto nog met draaien de motor stond. Ik had echt het idee dat ze erop uit waren het slachtoffer te liquideren. Die man in trainingspak probeerde bij ons binnen te komen, maar we waren al aan het sluiten. Hij zocht bescherming. Ik heb hem hier op de grond zien liggen. We hebben meteen een ambu lance gebeld." Vier omstanders werden ook geraakt. Onder hen een portier van de grote disco, die een schampschot opliep. De schut ter stapte na de schietpartij in een auto en reed weg. Het is het de tweede keer in korte tijd dat op een drukke uit gaansplek in het centrum van Rotterdam ernstig geweld voor komt. Drie weken geleden over leed een 38-jarige Ridderkerk op de Lijnbaan nadat hij in een broodjeszaak onenigheid had gekregen met een 20-jarige Ha genaar. Buiten gaf de Hagenaar het slachtoffer een klap, waarna die snel bezweek. Hilversum/anp - De Onderwijs inspectie vindt dat scholen en leerkrachten openhartiger moe ten zijn over geweld binnen hun instelling. Rapportage en openheid maken het probleem bespreekbaar. Inspecteur-generaal K. Kerve- zee van de Onderwijsinspectie deed haar oproep tot openheid gisteren in het televisiepro gramma Buitenhof. Geweldsin cidenten komen steeds vaker voor. Vroeger waren er maan delijks incidenten, nu gebeurt dat bijna wekelijks, zei Kerve- zee. De incidenten variëren van schelden tot stelen en fysieke bedreiging. In de vier grote steden heeft de helft van de scholen met schel dende ouders te maken. Zes procent van de scholen wordt geconfronteerd met ouders die de 'boel komen verbouwen', zei Kervezee. „Laten wij hier niet aan wennen." De schoolleiding weet niet al tijd wat er speelt, omdat leer krachten niet altijd melden dat er een of andere vorm van ge weld heeft plaatsgevonden. Dat zwijgen gebeurt soms uit een gevoel van schaamte, stelde Kervezee. „Het is natuurlijk niet leuk voor een leerkracht om van deze zaken melding te ma ken", zei zij. Elke school zou, precies zoals bedrijven een arbo-rapportage maken, ook over de veiligheids situatie moeten rapporteren. Scholen zouden een veilig heidsprotocol en een risicopro fiel moeten maken. Als alle scholen problemen melden, wordt het gemakkelijker om met de vuile was naar buiten te komen. Kervezee wil de veilig heid op scholen nadrukkelijk op de agenda zetten. Van ge wenning aan geweldsinciden ten mag wat haar betreft geen sprake zijn. amersfoort/gpd - Met licht afgrijzen kijkt Wendelien (12) naar het antwoord- vel van de Citotoets. De kriebels krijgt ze van de priegelige vakjes, nummertjes en lettertjes. Zij kon het 'examen' voor ba sisonderwijs gelukkig op de computer maken. Haar school, De Gondelier in Amersfoort, is een van de twintig scho len die meededen aan de eerste digitale test met de Citotoets. Het beviel Wendelien prima. Meerkeu zevragen beantwoorden met een muis klik is een stuk 'relaxter' dan gerotzooi met gum en potlood. De computer is thuis immers ook zo'n beetje haar liefste speelgoed. „Ik doe vooral spelletjes. Te- tris. Als je daar aan begint hou je er nooit meer mee op." Ook leerkrachten vinden de digitale toets wel 'relaxed'. Geen gumafval op de tafeltjes, geen mopperende kinderen die een verkeerd vakje op het antwoordvel hebben ingekleurd. „Ze aten snoepjes terwijl ze achter de computer de toets maakten", zégt onderwijsassistent Anne van Wijk. Toegegeven, de nieuwe school heeft makkelijk praten. Er zitten maar vier kinderen in groep acht. Eén leerling wil de de papieren versie maken, een ander kind is dyslectisch en moest de aange paste toets op geluid maken. Dus heb ben uiteindelijk twee kinderen de toets op de computer gemaakt: Wendelien en Azeddine. Ook voor Azeddine is de com puter vanzelfsprekender dan het pot lood. „Van potloden krijg je zweethan- den." Maar als kinderen zo vertrouwd zijn met de computer, waarom is de Citotoets dan niet veel eerder digitaal uitgevoerd? Het antwoord ligt voor de hand. „Scho len met 35 of 40 leerlingen in groep acht zijn lang niet altijd goed uitgerust voor de digitale toets", legt Marleen van der Lubbe van de Citogroep uit. „Ze hebben niet genoeg computers. Inmiddels is de tijd rijp, meent Cito groep. Twee jaar lang is ervaring opge daan met speciale, digitale versies: met de inhaaltoets, voor kinderen die de Ci totoets later maken, en met de niveau- toets, voor kinderen met een leerachter- stand. Vanaf volgend jaar kunnen ver moedelijk alle scholen kiezen tussen de papieren of digitale versie. het achterste itercity is zater- )n Culemborg •ken. De brand- itslaande brand ir te blussen. Nie- ;ewond. De twee ters zijn in Cu- Vangen en met Ad. De trein is gebracht, waar de :herche de oor- rand onderzoekt. door Paul Bolwerk den haag - Geen cent te mak ken, maar wel een topadvocaat. Of ze nu Mohammed B., Murat D. of Appie A. heten. Hoe kan dat? Werven en aftroggelen is raadslieden niet toegestaan, maar het gebeurt wel. „Natuurlijk, mijn eergevoel is aangetast. Je baalt wel als je zo'n briefje krijgt, waarin je wordt bedankt voor je inzet en wordt verzocht een dossier van een geruchtmakende zaak over te dragen aan een collega. Ik heb nooit een verklaring gekre gen. Ik kan er wel naar gissen: Misschien liep die cliënt tegen een collega aan die behoefte had aan publiciteit." De Doetinchemse advocaat P. Vestiens zag zich vorig jaar ge dwongen het dossier van Goran M., een van de daders van de moord op de 16-jarige Maja Bradaric uit Nijmegen, uit han den te geven. Vestiens had 'on- regelmatigheidsdienst', toen hij Mr. Piet Doedens. Foto: GPD/Sieko Kloosterhuis werd opgeroepen om de net ge arresteerde hoofdverdachte in de zaak-Maja bij te staan. Het was een pro deo-zaak. „Ik heb er geld bij gelegd." Na ruim drie maanden werd Vestiens bedankt voor de eer en ging het dossier over naar de talentvolle strafpleiter Maurice Stassen. Die werpt de suggestie van kapen van een bekende verdachte verre van zich. „De cliënt heeft mij benaderd." Het aftroggelen van cliënten is een netelig onderwerp in de ad vocatuur. Het mag niet, maar het gebeurt wel. Topadvocaat Gerard Spong: „Ik zit niet om een cliënt verlegen, zodat ik mij niet aan aftroggelen schuldig maak. Het komt wel voor bij andere advocaten, maar uit kiesheid noem ik geen details of namen." Strafpleiter Wim Anker is drie maal geconfronteerd met een collega, die probeerde 'een voet tussen de deur te krijgen'. „Dat is gebeurd in de zaak van Mar tha U. (de 'engel des doods'), Ferdi E. (moordenaar Gerrit-Jan Heijn) en Wien van den Brink (meenemen van dossiers bij Bureau Heffingen in Assen)." Van den Brink bevestigt te zijn benaderd met het verzoek ('per fax') zijn zaak door een ander te laten behartigen. „Wie? Zeg ik niet. Ik heb ook niet op de fax gereageerd. Ik ben bij de Ankers gebleven, omdat het goede ad vocaten zijn." De drie hoofdverdachten in de moordzaak-Maja Bradaric za gen zich binnen een mum van tijd vergezeld van advocaten Mr. Gerard Spong. Foto: ANP/Robert Vos van naam. Goran M. door Stas sen, Ferdi door Jan Boone en Goran P. door David Moszko- wicz. Boone zegt de strafzaak te hebben aangenomen, omdat het 'juridisch interessant' was. Het was hem naar eigen zeggen niet te doen om de media-aan dacht rondom een geruchtma kende rechtszaak. Boone: „Veel publiciteit kan zich ook tegen je keren. Als je als bekende advo caat even blundert, dan wordt dat ook uitvergroot." De Leidse hoogleraar strafrecht Theo de Roos schatert. „Daar heeft Boone een punt. Toch speelt de aandacht van de me dia wel mee bij het besluit om een strafzaak wel of niet aan te nemen. Het is gratis publiciteit. Dat levert weer nieuwe zaken op. Zo werkt het wel. Bekende advocaten kunnen de krenten uit de pap halen. En onder criminelen geldt: hoe bekender de advocaat, hoe be ter. De Roos: „Het is een wissel werking. Als je een topadvocaat aan je zijde hebt, stijgt in de ba jes ook de status van de ver dachte. Als de vrijheid op het spel staat, zegt de familie van de verdachte: haal eens een ad vocaat erbij die echt goed is. En, dan denken ze natuurlijk aan gerenommeerde advocaten die veel op de televisie verschij nen als Moszkowicz, Spong, Boone en Doedens." Volgens de Orde van Advocaten komt het aftroggelen van cliën ten in Nederland weinig voor. Ook is het verschijnsel zelden aangesneden bij de Raden van Discipline, waar klachten en geschillen over de advocatuur kunnen worden gemeld. De Leeuwarder advocaat Wim Anker heeft van het aftroggelen van cliënten nooit een tucht- zaak gemaakt. Anker: „Recht streeks benaderen van een cli ënt door een collega mag niet, dus het gaat vaak via omwegen. Via familie, politie, justitie of re classering. Wij reageren niet op telefoontjes of brieven van fa milie, buren of kennissen van verdachten. Alleen op verzoek om rechtshulp van de cliënten zelf. Doen we dat niet, dan kun nen we dagelijks wel een toer tocht maken langs de huizen van bewaring." breda/anp - De politie in Breda heeft in de nacht van zaterdag op zondag haar handen vol ge had aan vechtpartijen, mishan delingen en dronken carnavals vierders. Vijftien personen wer den aangehouden. A Een 33-jarige man raakte zwaar gewond toen iemand hem met een volle fles drank in het ge zicht sloeg. Twee mannen wer den aangehouden omdat zij rondliepen in originele politie jassen en weigerden die uit te trekken. Vier mannen uit Naaldwijk werden gearresteerd omdat zij mensen aftuigden. (advertentie) Zelfstandig ondernemer en niet tot uw 65ste tegen arbeidsongeschiktheid verzekerd! WWW. SZW.nl Dan weet u het snel

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 3