'Eredoctoraat voor de bühne' GESPREK VAN DE DAG LEVEN \vui; Michael Jackson:Gewoon onschuldig pret maken Koningin Beatrix krijgt morgen bijzondere onderscheiding Vaker nee Privé rat moV bit paleis kv\ Hippe pakjes voor de tennisbaan maandag 7 februai 7* ZAL IK BELLEW PAT at iiEt; bent MENSELIJK Een Britse TAXICHAUFFEUR heeft afgelopen week rechtsgeschiedenis geschre ven. Hij is voor zover bekend de eerste verdachte in Groot-Brittannië die PER TELEFOON een VONNIS over zich heeft horen uitspreken. De 44-jarige Aftab Achmed was op weg naar de rechtszaal waar hij terecht moest staan wegens fi nanciële malversaties. Hij kwam in het verkeer vast te zitten toen de politie een snelweg afsloot na een ernstig ongeval. Achmed belde naar hof om zich te ver ontschuldigen, maar de rechter besloot na een korte raadpleging van de wetboe ken dat het ook wel telefonisch kon, mits Achmed niet zelf achter het stuur zat. De taxi-chauffeur had zich deze keer door een vriend laten rijden en kreeg zijn straf dus mobiel te horen. De 13-JARIGE Britse scholiere Em ma Maree Urquhart is de afgelopen weken uitgegroeid tot een nieuwe SENSATIE in de Britse BOEKEN WERELD. Binnen anderhalve maand gingen 50.000 exemplaren over de toonbank van haar debuut Dragon Tamers (Drakentemmers). Het boek gaat over een tiener en een draak die terechtkomen in de virtu ele wereld van een computerspel, een spel over leven en dood. Ur quhart werkt nu aan haar nieuwe boek. Van Dragon Tamers is de tweede druk in voorbereiding. De ZOON van de vorig jaar overleden zanger RAY CHARLES is opgepakt wegens vermeend DRUGSBEZIT. Ook had hij cocaïne gebruikt, aldus de politie. De 45-jarige Ray Charles Robinson, die ook bekend staat als Ray Charles Junior, werd gearres teerd in een hotel na een tip. De man is na betaling van 1000 dollar borg vrijgelaten. Hij is al eerder op gepakt op verdenking van drugsbe zit. Zijn vader overleed vorige zo mer. Die werd geboren als Ray Char les Robinson, maar veranderde zijn naam om verwarring te voorkomen met bokser Sugar Ray Robinson. Meer dan 200.000 FANS van BOB MARLEY hebben gisteren in Ethio pië het CONCERT bijgewoond ter ge legenheid van de 60ste geboortedag van de reggaezanger. Voor het eerst werd de jaarlijkse herdenking voor Marley, die in 1981 op 36-jarige leeftijd aan kanker overleed, buiten Jamaica gehouden. Foto: Reuters De Britse rockzanger PETE DOHERTY heeft het weekeinde IN DE CEL doorge bracht, omdat hij de 150.000 pond (circa 220.000 euro) voor zijn borgtocht niet op tijd kon ophoesten. Een rechter in Londen had vrijdag bepaald dat de vroegere zanger van The Libertines op borgtocht op vrije voeten kon worden ge steld en zich op 21 februari weer bij de rechtbank moest melden. Doherty werd woensdagavond opgepakt op verdenking van mishandeling van filmmaker Max Carlish. Die liep letsel in zijn gezicht op toen Doherty hem aanviel. De zanger deed dat omdat Carlish foto's aan kranten zou hebben verkocht waarop Doherty heroïne gebruikt. In 2003 werd de verslaafde Doherty tot zes maanden cel ver oordeeld voor een inbraak in het huis van een medelid van The Libertines. Mo menteel heeft Doherty een hit met zijn huidige band Babyshambles, Kiliman jaro. Ook is hij geregeld in het nieuws door zijn relatie met fotomodel Kate Moss. De voor vandaag geplande voortzet ting van de selectie van een jury in het Michael Jackson-proces gaat niet door. De zitting is uitgesteld vanwe ge ernstige ziekte van de zus van Thomas Mesereau, de advocaat van de popster. Het is nog onduidelijk wanneer Jackson en zijn advocaat weer voor de rechter in het Califomi- sche Santa Maria moeten verschij nen. Nieuwszender Fox heeft zaterdag een interview met Michael Jackson uitgezonden. Daarin zei de King of Pop dat zijn vreugde komt uit het „geven en delen, en gewoon on- Henriëtte Mooy Bekoorlijkheid is een onluide harmonie die aangenaam verovert schuldig pret maken. Andere man nen halen hun pleziertje uit een Fer rari". De van kindermisbruik be schuldigde popster zei dat zijn roem hem een makkelijk doelwit heeft ge maakt. „Hoe groter de ster, hoe gro ter het doelwit", aldus Jackson (46) in het vr aaggesprek. Jackson mag van de rechter in het openbaai' niet spreken over het pro ces. In het interview deed hij dat ook niet, maar sprak de zanger in alge meenheden. Over zijn landgoed Ne- verland, waar hij een pretpark vestig de, zei Jackson: „Ik heb Nevelland gemaakt als thuis voor mijzelf en mijn kinderen. Ik kan er doen wat ik niet mocht toen ik klein was. We konden nooit naar de film, niet naar Disneyland. Al die leuke dingen gin gen niet. We waren op toernee. Werkten hard. Dat vonden we wel leuk. Maar dit geeft mij een plek ach ter hekken waai' alles is waar ik van hou". Over de kinderen die hij er uit nodigt, zei de popster: „Ik voel dat ik Gods goedkeuring heb, omdat ik iets doe wat andere mensen vreugde en geluk brengt", anp-dpa Academische zelfbevlekking. Dat is het toekennen van eredoctoraten aan koningen, popsterrèn en prela ten. Een universiteit eert zichzelf ermee, en niet zozeer de betrokken persoon, vond wetenschapper Ca- rel Stolker in 1998. Nu is hij decaan van rechtenfaculteit van de Leidse universiteit, die morgen koningin Beatrix in het zonnetje zet. „Zij is de uitzondering op de regel", meent hij. Maar niet iedereen is het daar mee eens. „Een eredoctoraat voor de bühne", vond de Maastrichtse rector Gerard Mols. Een storm van kritiek brak los toen de Uni versiteit Leiden in september be kend maakte dat koningin Beatrix bij haar zilveren regeringsjubile um zo'n bijzondere onderschei ding zou krijgen. Dit vanwege haar verdiensten voor de 'vrij heid'. 'Bij hoge uitzondering en uitsluitend op voordracht van de rector magnificus' kunnen ere doctoraten namelijk ook worden verleend aan iemand die 'op een bijzondere wijze invulling heeft gegeven aan het devies van de universiteit: Praesidium Liberta- tis, bolwerk van vrijheid'. Leiden gaf om diezelfde reden in 1999 een eredoctoraat aan Nelson Mandela. Maar de prestaties van Beatrix -het aanroeren van het thema vrijheid in haar toespraken bijvoorbeeld- zijn toch niet te ver gelijken met die van de voormali ge Zuid-Afrikaanse verzetsstrijder en president, werd gezegd. Nee, meenden de critici, er zat wat an ders achter. Leiden, dat vorig jaar slechte rapportcijfers kreeg van het ministerie van onderwijs, kon wel een royale oppepper gebrui ken. Dan is een ereprijs, cfie haar moeder Juliana en grootmoeder Wïlhelmina ook kregen, gauw ver geven. 'Koersen op publiciteit', noemde een promovendus het. Niks bolwerk van vrijheid, maar 'bolwerk van lakeien' meende co lumnist Joop van Holsteyn in het universiteitsblad Mare. Leiden en Oranje De universiteit van Leiden en de Oranjes vormen al eeuwen een hechte eenheid. Morgen wordt gevierd dat Willem van Oranje pre cies 430 jaar geleden toestemming gaf voor de oprichting van de leer school, de eerste universiteit in de noordelijke Nederlanden. De be loning voor het verzet van Leiden tegen de Spanjaarden. Op 3 okto ber 1574 werd.de stad ontzet en 'Holland gered'. Koningin Beatrix (67) is zelf oud-student. Ze volgde daarmee een lange familietraditie, die al begon met Willem van Oranje's zonen Justinus, Maurits en Frederik Hendrik. In 1961 slaagde Beatrix voor het doctoraalexamen rechten. Ook haar moeder (als eerste vrouwelijke Oranje), haar zus Margriet en haar zonen Willem-Alexander en Constantijn studeerden in Leiden. Margriet ontmoette er Pieter van Vollenhoven. Hun zoon Floris was voorlopig de laatste 'Oranje' die de universiteit bezocht. Rechtendecaan mr. Carel Stolker werd smalend herinnerd aan zijn eerdere stellige oordeel over het verlenen van dit soort predikaten. „Als universiteiten eredoctoraten willen toekennen aan koningin nen, prelaten en bekleders van hoge internationale ambten, dan lijkt dat veeleer te worden ingege ven door de behoefte van die uni versiteit tot zelfverering dan door de wens de betrokken persoon te eren." „Wat zijn de verdiensten van onze koningin voor de vrijheid nu pre cies", vroeg emeritus hoogleraar Cees Fasseur zich af. Hij vindt dat Beatrix de onderscheiding wel verdient, maar dan voor het 25 jaar actief beoefenen van het staatsrecht en de voortreffelijke wijze waarop ze al die tijd consti- In 1999 kreeg Nelson Mandela een eredoctoraat van de Leidse univer siteit. Foto: ANP tutioneel koningin is geweest", zo zei hij in Mare. „Onzin om dit ere doctoraat een promotiestunt te noemen", meende decaan Theo Toonen, die de koningin mede heeft voorgedragen. „Leiden heeft gewoon een bepaalde verhouding met het Koningshuis en deze toe kenning past binnen deze traditie. Ik vind het terecht dat ze hem heeft gekregen." De Leidse rector Douwe Breimer, die optreedt als erepromotor, wil vooruitlopend op de ceremonie ter gelegenheid van de 430ste ver jaardag van de universiteit geen commentaar geven. In zijn toe spraak tot Beatrix, die daarna zelf ook aan het woord komt, zal hij de beweegredenen toelichten. De plechtigheid wordt morgen om 16 uur rechtstreeks uitgezonden op Nederland 2. Hans Jacobs Het patroon is bekend. Hij drukt -met tussenpozen van een halve seconde- netzo lang op de bel totdat ik heb opengedaan, gooit zijn jas in de gang, stormt door de kamer naar de keuken, klimt op het aan recht, pakt de snoeptrommel van de bovenste plank en haalt er een handvol Haribo Kindermix (zoete melange) uit. Dan laat hij zich op de grond zakken en rent naar boven, naar zijn computer, mij ver dwaasd en vol wroeging achterlatend. Ergens in deze vijf seconden had ik 'Nee' (www.zegvakernee.nl) moeten zeggen. Maar wanneer dan? Vandaag is het niet anders. Hij houdt van herhalin gen. Het hysterische drukken op de bel, de vlucht naar het aanrecht, het opentrekken van het keuken kastje en dan de complete verbijstering op zijn ge zichtals op de plek van de snoeptrommel een glim mend zwart kistje met een slot staat. Achter zijn rug rammel ik met de sleuteltjes. De SIRE-campagne 'Zeg vaker nee' is tot mislukken gedoemd als je - zoals mij altijd overkomt - hele maal niks wordt gevraagd. Het heeft dan ook even geduurd voordat ik de dagelijkse snoepconsumptie bij ons thuis aan banden kon leggen. Op www.zeg- vakernee.nl wordt erkend dat dit besluit niet licht vaardig mag worden genomen. „Snoepen is lekker en er is, mits met mate, niks op tegen. Kinderen die thuis niet mogen snoepen doen het buitenshuis stie kem en vaak te veel. Verbied het dus niet, maar kies bijvoorbeeld een vast moment van de dag waarop de snoeptrommel tevoorschijn komt. Zo wordt snoepen iets speciaals en geen gedachteloze gewoonte. De snoeptrommel heeft voor mijn zoon (8) de status van een relikwie waarin de overblijfselen van een heilige worden bewaard. Maar het is tegelijkertijd ook het nimmer leeg rakende kruikje van de weduwe van Sarfat. Het vaste snoepmoment is door mij be paald bij het uitgaan van de basisschool. Pas toen ik twee tot drie keer per week een nieuwe doos met Ha ribo Kindermix moest leegstorten in de trommel, had ik in de gaten dat mijn zoon daarbuiten nog vele an dere vaste snoepmomenten kent. Op de gekste plek ken in ons huis (achter de kussens van de bank, on der het pennenbakje op zijn bureau) ontdekte ik ook geheime voorraadplekken die hij aanlegde voor ma gere tijden. In het opsporen van snoepvoorraden ben ik een ervaringsdeskundige: toen ik zelf netzo oud was als mijn zoon nu, ging ik ook dagelijks op strooptocht om chips, snoep en frisdrank te vinden die mijn moeder op de gekste plekken had verstopt. Meteen mengeling van trots en afschuw vertelt ze op verjaardagen nog wel eens dat zelfs de trommel van de wasmachine voor mij als geheime bergplaats niet veilig was. Als je geen gelegenheid krijgt om 'vaker nee' te zeg gen, moet je je toevlucht zoeken tot andere middelen. Bij mijn wekelijkse bezoek aan Dirk van den Broek Geen roddelblad dat Oranjes meer irritatii dan Privé, zo valt in te beluisteren. Maar delblad wist lange tij sloten paleisdeuren 1 len dankzij een heusi de naaste omgeving koninklijke familie. C moest er aan te pas 1 de 'Deep Throat' op I Bosch op heterdaad pen. Hoofdredacteur Santegoeds likt zijn 1 Uw bron is 'kaltgest de Vrij Nederland. „Hij deed lange tijd werk voor ons. Ik ze want ik zou het jam den als bekend wori werkelijk was." Een zij dus. „Er loopt nog steed: rechtszaak tegen 'hi gens het onthullen1 staatsgeheimen. Da toe bewust buiten d teit gehouden." De bruidsjurk van I een staatsgeheim? „Nee, maar wel onz ling dat ze een keer beveiliging in Milaa Oh jee! „We hadden een lij: 25 vakantiebestemr negen maanden vai We noemden ze hel paar. Vaak was onzi al in het hotel voorc nenkwamen. Ze hoi geen foto meer te n want ze konden hui tiekiekjes net zo go< bestellen." Wisten jullie het ooi van Beatrix? „Natuurlijk, maar d der interessant. Zij naar dezelfde plekk Heeft uw bron u grc nieuws opgeleverd? „Het bezoek van de guieta's op paleis H Bosch nog voor de bekend was gemaal zelfs het Journaal gi Hoe is uw bron gesi „De ATVD heeft tele geluisterd. Ze blijke bieltjes met een pre kaart te kunnen tap Daarmee belden wi vanaf verschillende Toen Willem-Alexa verscheen op een p hij moest komen, v\ dat het mis was." Volgens de Rijksvoc dienst is er niemam personeel ontslagen gezonden. „Ja, ze zeggen dat h van buiten het pers stand is." En nu? „We vinden wel we der. Meestal willen ste twee maanden dienst van de famil praten. Daarna is h gelopen. Raar als je lijkt met het hofper Engeland. Daar ber als je niet minstens moires schrijft." Is er nog een lichtpi „RTL Boulevard sp: smalend over onze rond het Koninklijl 'Santegoeds zelf zei den ze. Nu is duide echt een luis in de 1 Waar Adidas en modeontweper Yohji Yamamoto elkaar al von den in Y3, gaat de sport en mode nu ook hand in hand bij Le Coq Sportif en designer Jean-Charles Castelbajac. Samen ma ken ze een functionele couturecollectie voor de hippe ten nisser. Het belooft een kleurrijke collectie te worden met sterke prints, voor de man en vrouw. De collectie bestaat uit een tennis- en sneakercollectie waar ca mouflage Le Coq Sportif-haantjes, fluorac- centen en felle kleurvlakken de handteke ning van de Franse designer tonen. De kledinglijn is verkrijgbaar vanaf voorjaar 2005. Wie niet kan wachten kan alvast de Blaster passen, een sportschoen van Le Coq Sportif en Castelbajac. Foto: ANP trof ik enkele weken geleden een lading geldkistjes aan in de graaibakken bij de entree.. Door de klein- geldlade eruit te halen, leek het alsof dat ding was voorbestemd om een trommel Haribo Kindermix in om te keren. Na enkele dagen moest het systeem zodanig worden verfijnd dat ook alle snoep die normaal buiten de trommel wordt bewaard (zoals mijn persoonlijke zak DropFruit- duo's) achter slot en grendel moesten wor den opgeborgen. Maar dat was geen pro bleem, omdat de sleuteltjes door mij wor den beheerd op een plek die ik alleen aan mijn eega bekend heb gemaakt. Het op deze wijze reguleren van vraag en aanbod, heeft ertoe geleid dat de snoepcon sumptie drastisch is gedaald. Mijn vrouw heeft tot haar tevredenheid ontdekt dat we in middels drie weken doen met een doos Haribo Kindermix. Alleen de DropFuit-duo's moeten nog wekelijks worden aangeschaft omdat ik die op tal van ongeregelde snoepmo menten per dag gedachteloos in mijn mond stop. Sinds die vaststelling zoek ik me helemaal wezenloos naar de sleuteltjes van de snoepkist. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 2