wil Burgemeester houdt voetbalvandalen tegen sbruik sms apakken Winter eist elf levens in Europa gscode werkt niet iwerking Panorama's oorhout en Den Haag Hossende pinguïns in Kokkerhout Na lange strijd windturbines in Zoeterwoude Shani Davis schrijft in Moskou schaatshistorie jjeommat Word jij de Formule 7 Teammanager van 2005? Licht maandag 7 februari 2005 'Met misdragingen halen mensen ook de naam van Leiden door het slijk' Keken lerheid wil mis- ding van klanten telefonie harder hnsumenten wor- Lk opgelicht of brbeeld bij sms- bnduidelijke tarie- jche zaken wil eind £n wetsvoorstel rTt h« afgelopen jaren onder meer sms- jzige inbelverbin- websites (diaiers) •lijnen. Zo zouden iet altijd duidelijk »n mensen ook re- vraagd op kosten eeft de afgelopen gehad om intern te stellen. Er was igscode, maar die heeft onvoldoen- 3 vindt de minis- nu wordt voorbe- t aanbieders van af duidelijk die nen aan te geven wat de kosten zijn, hoe vaak ze de dienst bie den en hoe je er snel weer vanaf kunt komen. Ook moeten klan ten de mogelijkheid krijgen om zelf een maximum te betalen bedrag in te stellen. Verder krijgt de sector een eigen ge schillencommissie. Abonnementen op sms-dien- sten hebben afgelopen jaren een snelle vlucht genomen. Ze zijn zeker bij jongeren razend populair. Je geeft je op, en krijgt vervolgens met zekere regel maat sms-jes toegestuurd, bij voorbeeld met beltonen, (sport) nieuws, moppen, logo's of ero tiek. Ook televisieprogramma's, zo als Idols, maken veelvuldig ge bruik van sms-diensten. De omzet loopt inmiddels in de tientallen miljoenen euro's. KPN zorgt voor de infrastruc tuur voor dit dataverkeer. Pro viders op hun beurt leveren, soms in samenwerking met een derde partij, de dienst. Zowel KPN als providers zullen, zo vindt de minister, de klant beter moeten informeren. der Veer u haag - Bollen- n en panorama's, s die dit voorjaar n te bewonderen, tlipland in Voor- jrama Mesdag in lan samenwerken 'panorama's be- orderen. Zo heb- pciale fiets- en au- zet tussen beide §gj|pn verkopen ze mbikaart die toe- Pteeide attracties. P-j'anorama Mesdag ^nd jaar 125 jaar. ï>h!lds oudste Pano- gjineter hoog en in f fieter. Afgebeeld is anno 1881. Het 'Panorama Tulip istreek in de jaren ian dit panorama 'ft r hoog en 62 me lt nog steeds ge- schilder Leo van d wt jongste panora- 12010 klaar zijn. nan van Amster- lorama Tulipland COMMENTAAR RMOEIDHEIDSSYNDROOM 'eigert het chroni- eidheidssyn droom ekend als ME, als te erkennen. Mi- vorst legt daarbij 1 de Gezondheids- A neer. Een minis ter op zijn vakge- ijk eekt; geen alle- 071nsel. ,i ;,nen van ME is een acht van iden pa- iagelijks inder de te ver- ichten. i^iaal oog- Hsluit een hard ge- ^Bten blijven nu ge- lignet het veelvuldig ^wijt dat hun ziekte BBi' zit Velen voelen onbegrepen. Met van Hoogervorst terker nog, het zal een trap na. \len wordt nu, be- J Wend gereageerd, .«persoonlijke leed, Ivntenverenigingen d op gewezen dat lie over eventuele pilvertroebelt. Hoo it er tevens van door Anton Diedrich leiden - Burgemeester Lenferink heeft zaterdag per soonlijk ingegrepen toen op het veld van voetbalver eniging Leiden een vechtpartij dreigde na afloop van de wedstrijd Leiden - Koudekerk. Lenferink hield spu gende en scheldende toeschouwers tegen van de Leid- se club Roodenburg. Deze toeschouwers - voetballers van het eerste zaterdagelftal - probeerden spelers van w Koudekerk te provoceren. Door tussenkomst van de burgemeester konden de Koudekerkers veilig de kleed kamers opzoeken. „Het was een bedreigende situatie", zegt Lenferink. „Daar ben ik voor gaan staan, ik heb een paar mensen teruggeduwd." Tussen Roodenburg en Koudekerk botert het niet op het voetbalveld. In november werd het duel tussen de twee ploegen gestaakt na een knokpartij, waarbij een speler van Roodenburg de elftalleider van Koudekerk twee gebroken ribben schopte. Het restant van die wedstrijd staat voor aanstaande zaterdag op het pro gramma. „Een van de Roodenburgspelers vertelde me dat ze Koudekerk alvast wilden intimideren", aldus voorzitter Ed Immink van w Leiden. De Roodenburgers hadden tijdens de wedstrijd al van zich laten horen. „Ze stonden zuipend en schreeu wend bij de kantine", zegt voorzitter Jan de Wit van Koudekerk. Na afloop, toen de Koudekerkers de kleed kamers wilden opzoeken, kwamen de Roodenburgers bedreigend op hen af. „Ze gooiden er woorden uit die ik niet over mijn lippen krijg", aldus De Wit. Burge meester Lenferink heeft het over 'bedreigingen'. „Men sen waren bang, er hing een vervelende sfeer", aldus Lenferink. Lenferink neemt vandaag contact op met het bestuur van Roodenburg. „Het kan niet dat men sen bang worden om hun hobby uit te oefenen", zegt de burgemeester. „Daar moet het bestuur wat aan doen." Hij heeft daar persoonlijk geen grote rol in, vindt Lenferink. „Maar door dit soort misdragingen halen die mensen niet alleen de naam van hun club door het slijk, maar ook de naam van de stad." Bestuurslid Arnold Barends van Roodenburg realiseert zich dat zijn club een slechte naam krijgt. „Het zijn steeds problemen met de zaterdagtak. Heel vervelend. Dit gedrag hoort ook niet. Maar je moet het niet over drijven, het is bij over en weer schelden gebleven. Als de burgemeester er niet toevallig bij was geweest, had niemand er iets over gehoord." Toch buigt het bestuur van Roodenburg zich vanavond over het probleem. „En dan gaan we ervoor zorgen dat de wedstrijd zater dag gewoon uitgespeeld kan worden. Neem van mij aan, er gebeurt niets." Pagina Sport 8 De kwestie: Koudekerk-Roodenburg ligt samenwerking tussen beide Zuid-Hollandse panorama's voor de hand. „We komen el kaar geregeld tegen, bijvoor beeld in de club van internatio nale Panorama's, en hebben een goed contact. We zijn ook geen concurrenten en dus ligt het voor de hand om te kijken of we eikaars activiteiten kun nen versterken. Hoe kunnen we de Nederlanders nog panora ma-minded maken." Dat kern volgens Van Amsterdam door te zorgen dat het niet alleen bij een kijkje naar het schilderstuk blijft. „Het moet een levend product zijn, er moet iets ge beuren voor kinderen en ou ders. Bij ons is dat makkelijk want nu is de schilder Leo van den Ende nog aan het werk. Maar we denken nu al na over hoe het moet als de schilder klaar is." Een middel is de samenwerking tussen beide panorama's. Naast een gecombineerde toegangs kaart wordt op dit moment ge werkt aan een speciale route voor fietsers en auto's tussen beide panorama's. NOORDWiJKERHOUT/REGio - Van het Rijk van de Billenprikkers tot aan het dorp van de Duinknijnen: ook in de Leidse regio barstte het afgelo pen weekeinde het carnaval in alle hevigheid los. Traditiegetrouw sprong de optocht in Noordwijkerhout (Kokkerhout) er weer bovenuit. Een bontgekleurde stoet trok zaterdagmiddag in schraal winterweer langs het witte kerkje. Alleen de pinguïns waren er echt op gekleed. Foto: Taco van der Eb door Judy Nihof zoeterwoude - De Zoeterwoud- se paprikakweker Arie van Vliet had op vijf jaar gerekend. Het kostte uiteindelijk tien jaar om twee windturbines neer te zet ten op zijn eigen grond en die van veehouder Jan Ballering. Net als hij dacht dat de zaak rond was, veranderde de regel geving of gooide een reorgani satie bij het energiebedrijf weer roet in het eten. „Je gaat een stap vooruit en weer drie stap pen terug. Ik heb wel eens overwogen om ermee te stop pen. Maar je had je nek uitge stoken en dan kun je op een ge geven moment niet meer te rug." Eind mei kunnen Van Vliet en Ballering opgelucht ademhalen. Dan verrijzen in de Westeindse Polder, vlak langs de rijksweg A4, twee 64 meter hoge wind turbines. De drie rotorbladen - de 'wieken' - zijn elk 35 meter lang. De twee turbines gaan elektriciteit leveren voor 2500 huishoudens. De windmolens komen in delen met speciale, 40 meter lange vrachtwagens naar Zoeterwoude. Met behulp van een kraan worden de mo lens in drie dagen tijd opge bouwd. Om de plek waar de windmolens langs de A4 moe ten komen te bereiken, wordt dwars door de polder een weg aangelegd. „De grond hier is zo zacht. Zonder een goede weg zouden de vrachtwagens en de kraan diep wegzakken." Pagina R3: 'Een windmolen, dat is je pensioen voor later' Katwijkse wint vioolconcours den haag - De 16-jarige Emmy Storms uit Katwijk heeft zater dag in Den Haag het Davina van Wely Concours 2005 ge wonnen. De jury van deze wed strijd voor jonge violisten stond onder voorzitterschap van Her man Krebbers. Storms studeert aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag. Zij ontving zaterdag 1365 euro. Verder sleepte zij de prijs voor de beste vertolking van het verplichte Nederlandse werk in de wacht, goed voor 450 euro. De prijs is genoemd naar rioolpedagoge Davina van Wely. Pagina kunst cultuur Clown berooft taxichauffeur oldenzaal - Een taxichauffeur uit Oldenzaal heeft zaterdag avond laat weinig lol beleefd aan de eerste carnavalsdag. Een als clown verklede man beroof de hem van 300 euro. De ver dachte, gekleed in een blauwe broek, een geruite jas en een rode pruik, hield de taxi aan en zei naar Denekamp te willen. Even later hield hij een mes te gen de keel van de 31-jarige chauffeur, beroofde hem en ging er vandoor. 18 Mensen gestikt in jeugdherberg Barcelona - Achttien mensen zijn gisternacht door verstik king om het leven gekomen in een jeugdherberg in een Spaan se bergdorp ten zuiden van Barcelona. Ze zijn vermoedelijk gestikt doordat een gasfles open bleef staan. De slachtof fers hadden zaterdagavond de vijftigste verjaardag van een van hen gevierd. De jeugdherberg, een oud kerkje in Todolella, wordt vaak gebruikt voor feest jes en als overnachtingsmoge lijkheid voor bergsporters. 'Niet zoenen in het openbaar' Jakarta - Zoenen in het open baar en ongehuwd samenwo nen worden strafbaar in Indo nesië. Dat blijkt uit het ontwerp van een nieuw wetboek van strafrecht. Het nieuwe wetboek moet de uit de Nederlandse ko loniale tijd stammende wetge ving vervangen. Na 25 jaar is het wetsvoorstel daarvoor klaar. Als het ontwerp wet wordt, kan zoenen in het openbaar wor den bestraft met een celstraf van maximaal tien jaar en/of een boete van 26.000 euro. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! verdacht dat hij met zijn afwij zing slechts een stormloop op de WAO wil voorkomen. Ook een groot deel van de Twee de Kamer is verre van gelukkig met het besluit. Terecht onder schrijft een aantal partijen de kritiek dat Hoogervorst lichtzin nig met de problematiek is om gesprongen. De ChristenUnie wees er in een reactie bovendien op dat het advies van de Gezondheidsraad over ME niet wereldvreemd is, de WHO heeft de ziekte al veel eerder er kend. Het zou Hoogervorst sieren zijn (overhaaste) beslis sing in heroverweging te nemen. Wat is er tegen een nadere stu die om meer gegevens op tafel te krijgen? Niet ongebruikelijk bij een dergelijke gevoelige en com plexe materie. Nu vraagt de mi nister de dokter om een recept en gooit dat vervolgens in de prullenbak. Dat is te gemakke lijk, schaadt het gevoel van be trokkenheid en evenwichtige besluitvorming en drijft menig ME-patiënt tot wanhoop. Adriaan Brandenburg Shani Davis en Anni Friesinger maken een ereronde na het behalen van de wereldtitel schaatsen. Foto: Reuters/Jerry Lampen moskou/anp - Zaterdagavond stond zijn coach nog letterlijk met de handdoek in de handen. „Wil je dat ik 'm gooi? Wil je dat ik de handdoek werp", vroeg Bob Fenn aan Shani Davis. De Amerikaan schrok zich wezen loos en stamelde een ontken nend antwoord. Amper 24 uur later werd de 22-jarige schaat ser uit Chicago tot wereldkam pioen gekroond. De wederopstanding van Davis, die na de eerste dag geklopt leek door Hedrick, diende zich volgens Fenn op zaterdagavond aan. De donkere Amerikaan had de hoop opgegeven, nadat hij op de 500 en 5000 meter er niet in was geslaagd een flink gat met de concurrentie te slaan. Maar dankzij het dreigement van zijn trainer bleef Davis toch geloven in de winstkansen. De schaatser klokte vervolgens een verbluffende tijd op de 1500 meter (1.46,60), waarmee hij Hedrick op bijna zeven se conden achterstand zette. Die marge was op de tien kilometer zeker niet geruststellend omdat de titelverdediger sterker is op de lange afstanden. Maar Davis hield op de tien ki lometer de schade beperkt en werd daardoor de eerste zwarte schaatser die zegevierde op een WK allround. Achter Davis en Hedrick (tweede) was Sven Kra mer met brons de beste Neder lander. Bij de vrouwen was Anni Friesinger ongenaakbaar. De Duitse won alle afstanden. Eerste pagina Sport: Davis trots en waardig kampioen münchen-wenen/anp-afp - Het aanhoudende winterse weer heeft het afgelopen weekeinde in Midden-Europa geleid tot grote verkeersproblemen en dodelijke ongevallen op skipis tes en in sneeuwstormen. Zeker acht wintersporters kwamen om het leven en nog eens drie mensen stierven tijdens sneeuwstormen door bevrie zing in een steenkoud Roeme nië. Drie wintersporters kwamen om het leven in Oostenrijk. Daar knalde een dertienjarige snowboarder tegen een boom en werden twee vrouwelijke skiërs gegrepen door lawines. Een dode viel in Zuid-Duits- land, twee andere in Zwitser land en nog eens twee in de Franse Alpen. Nagenoeg alle dodelijke ongevallen hadden plaats buiten de geprepareerde pistes. Volgens media in de wintersportgebieden waren er geen Nederlanders onder de slachtoffers. Tienduizenden wintersportgan- gers kampten zaterdag op weg naar hun vakantiebestemmin gen met grote verkeersproble men. Vooral in Zuid-Duitsland stonden lange files en ook op de Oostenrijkse en Zwitserse wegen was het erg druk. De drukte was het gevolg van het begin van de vakantie in een aantal Duitse deelstaten, in de len van Oostenrijk en in België en van de voorjaarsvakantie in delen van Nederland. Op de A8 van München naar Salzburg stond 35 kilometer file. Voor de grensovergang bij Kiefersfelden stond 25 kilometer. Langzaam rijdend en stilstaand verkeer was er op delen van de A9 van Neurenberg naar München en op de A7 in de richting Füssen. In grote delen van Oostenrijk heerste zaterdagochtend een verkeerschaos. Talrijke wegen waren wegens lawinegevaar af gesloten. Voor veel tunnels stonden kilometers lange files. De problemen deden zich voor al voor in de provincies Salz burg, Tirol, Vorarlberg en Stier marken. In totaal stond er 71 kilometer file op de snelwegen. Volgens de Oostenrijkse ANWB, de OAMTC, waren veel winter sporters al erg vroeg op de weg, maar dat leidde uiteindelijk niet tot een echt noemenswaardige spreiding van het verkeersaan bod. De organisatie heeft zaterdag ertoe opgeroepen de vakanties in de Europese landen beter op elkaar af te stemmen. Ze ziet daar een taak van de Europese Unie. (advertentie) Kijk op www.leidschdagblad.nl/f1teammanager en doe mee! ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) n OM/DV Adres: Postcode: Plaats: Tblefoon Geboortedatum: p-mail- J Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend bij afd. Lezersservice, Antwoordnummer 187. 1800 VB Alkmaar, of bel 0800-1711 t gratis) B-mail: lezersservice" hdc.nl of surf naarwww.teidschdagbtod.nl Deze aan bieding js geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch KÊt Dagblad SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 Summer Beach Life: mislukt zomerfeest in Groenoordhallen Alphens orkest voor één dag speelt overweldigend Ajax lijkt volledig de weg kwijt l'j bewolkt Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Nieuwe functionele couturecollectie voor hippe tenniss(t)er

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 1