Een grote broek, maar wel een die past SPORT 3 a /lido krijgt e Hart Lane 1 zijn voeten Kink in de kabel bij Oranje UEFA wil spelers gokken verbieden Waterink mag niet trainen loudt ;root Heerenveen en AZ, de enige echte subtoppers in Nederland wrnm maandag 7 februari 2005 Heerenveen - AZ 1-3 (0-1). 41. Huijse- gems 0-1. 77. Hansson 1-1, 88. Sek- tioui 1-2, 90. Lindenbergh 1-3. Scheidsrechter: Jol. Toeschouwers: 17 500 Gele kaart: Bruggink (Heeren veen), Huijsegems (AZ). ADO Den Haag - FC Den Bosch 2-0 (1- 0). 41. Bodde 1-0, 69. Edson 2-0. Scheidsrechter: Luinge. Toeschouwers: 6489. Gele kaart: Saeijs (ADO), Van de Laak (FC Den Bosch). RKC Waalwijk - FC Groningen 3-0 (3-0) 9. Hoogendorp, 22. Molhoek 2-0, 23. Oost 3-0. Scheidsrechter: Koopman. Toeschouwers: 4500. Gele kaart: Mol hoek, Putter (RKC Waalwijk). Vitesse - Roda JC 3-0 (2-0). 23. Hersi 1-0, 32. Michael Jansen 2-0, 84. Amo- ah 3-0 Scheidsrechter: Wiedemeijer. Toeschouwers: 17.322. Gele kaart: Van den Berg, Knopper (Vitesse), Kah, Son- ko (Roda JC). Ajax - FC Twente 1-2 (1-1). 6. Escudé 1-0, 36. N'Kufo 1-1, 68. Tourna 1-2. Scheidsrechter: Temmink. Toeschou wers: 46.868 Rode kaart: 82 Zomer (FC Twente) 2x geel. Gele kaart: Van der Vaart (Ajax), Tourna, Schuurman, N'Ku fo (FC Twente). FC Utrecht - NAC 2-0 (1-0). 2. Van den Bergh 1-0, 61. Keiler 2-0. Scheidsrech ter: Blom. Toeschouwers: 18.030. Ro de kaart: 58. Zonneveld (2x geel NAC). Stand: PSV 20 16 3 1 51 54-12 AZ 20 15 4 1 49 49-14 Ajax 20 12 5 3 41 44-19 Feyenoord 20 10 5 5 35 50-27 Vitesse 20 10 3 7 33 34-27 FC Utrecht 20 9 5 6 32 25-21 Heerenveen 20 9 5 6 32 34-33 RodaJC 20 8 5 7 29 36-31 RKC 20 7 6 7 27 26-27 NAC 20 7 6 7 27 28-40 FC Twente 20 7 4 9 25 24-26 Groningen 20 7 4 9 25 28-36 Willem II 20 7 4 9 25 25-33 NEC 20 4 7 9 19 22-28 ADODenHaag 20 5 4 11 19 23-31 Graafschap 20 2 5 13 11 21-51 RBC 20 3 2 15 11 21-51 Den Bosch 20 2 3 15 9 11-48 Topscorers 1 Kuijt (Feyenoord) 17, 2. Vennegoor of Hesselink (PSV) 13. 3. Huntelaar (SC Heerenveen) 12, 4 Kalou (Feyenoord), Perez (AZ) 11. 6 Hoogendorp (RKC Waalwijk), Boussaboun (NAC Breda) 9, 8. Cristiano (Roda JC), Landzaat (AZ), N'Kufo (FC Twente), Denneboom (NEC), Amoah (Vitesse) 8. Programma: vrijdag 11 februari: FC Gro ningen - Vitesse; zaterdag 12 februari: Roda JC - Heerenveen. RBC Roosendaal - FC Utrecht. AZ - PSV; zondag 13 febru ari: Feyenoord - Willem II, NAC Breda - Ajax, NEC - ADO Den Haag, FC Den Bosch - De Graafschap Topscorers 1. Van den Bergh (Sparta) 17, 2. Derk- sen (Fortuna Sittard) 14, 3. Hamming (BV Veendam) 12, 4. El Hamdaoui (Ex celsior) 11, 5. Hofstede (VW-Venlo), Mustapha (Sparta), Koevermans (Spar ta) 10, 8. Monteiro (AGOW Apeldoorn) 9, 9. Kantelberg (Stormvogels/Telstar), Tsjvetkov (Helmond Sport), Rigters (FC Dordrecht) 8. Programma: vrijdag 11 februari: Fortu na Sittard - Heracles Almelo, MW - TOP Oss, Stormvogels Telstar - Helmond Sport, FC Dordrecht - Cambuur Leeu warden, FC Eindhoven - Haarlem, VW Venlo - Emmen, FC Zwolle - FC Volen- dam: zondag 13 februari: AGOW - Go Ahead Eagles, Sparta Rotterdam - Ex celsior. hamburg/anp/dpa De Euro pese voetbalunie (UEFA) wil re gels invoeren om het gokken binnen het betaalde voetbal te bestrijden. De UEFA denkt in eerste instantie aan een ereco de voor spelers, trainers, be stuursleden en scheidsrechters die hen moet beletten om op eigen wedstrijden te wedden. De UEFA wil mogelijk in een la ter stadium het gokken op ei gen duels door betrokken per sonen stelselmatig verbieden. Daarmee reageert de Europese organisatie op de aard en de omvang van het omkoping schandaal dat de afgelopen we ken in Duitsland grote commo tie veroorzaakte en dat nog steeds voortwoekert. „Het manipuleren van wedstrij den door de illegale gokwereld is niet alleen een probleem in Duitsland", zei Gerhard Mayer- Vorfelder, voorzitter van de Duitse voetbalbond (DFB). „Ook Italië, Roemenië en Tsje chië hebben daarmee slechte ervaringen. Daarom ook gaat nu de UEFA beleid invoeren om het gokken tegen te gaan." De Duitse voetbalscheidsrech ter Robert Hoyzer gaf op 27 ja nuari toe dat hij in ruil voor veel geld van de Kroatische gokmaffia vier duels §&d gema nipuleerd. paderborn/anp - De Neder landse verdediger Thijs Wate rink is voorlopig niet welkom op de trainingen van zijn club SC Paderbom 07. Waterink gaf afgelopen week toe een aan moedigingspremie van 10.000 euro te hebben aangenomen voor de gewonnen bekerwed strijd tegen Hamburger SV en speelt daarmee een rol in het gokschandaal dat het Duitse voetbal stevig in zijn greep heeft. De Amerikaanse [alcoim Glazer de derde keer de [lub Manchester ^en te krijgen. De [e American foot- fta Bay Bucca- ^eveer 800 mil ling (1,2 miljard ir 'ManU'. Glazer, heeft van 28 nchester United, %er eerder een eljezit van alle aan- ilthemruchte club. ofoester United is u1,d inhoudelijk be- eotste uit decem- isg van 800 miljoen *fde, maar Glazer 1 groter deel in »talen, wat aan- >r de aandeel- ;n| De eerste over- 1 Utrecht na de Til NAC (2-0) werd edjschaduwd door gedrag van een iih de supporters erinde ploeg. Fans Marokkaanse NAC- Diba voortdu- Arbiter n feede keer binnen ïnjt Diba het bij de IC Utrecht moest anjens de bekerze eg FC Utrecht werd rijper ook al voor rsfeten. rokenboom van FC 'dlfe afgelopen week 1 ai van de club dat ti% alles te maken 'ge gebeurtenissen Ik|s zijn actieve pe- nitrecht. De preses 'cl(aarmee dat de oc| zich destijds elifcliefstal had ge laar echter nooit =id. jesdief staat niet a door de KNVB Mlijst van ontoe- ikoren, maar de zeker voor Ma- I kretsbaar worden Vis de bewuste jtionale voetbal- n. arbiter een duel Ltse spreekkoren al- gedaan", aldus afloop. „Ik heb ;t de KNVB en leken dat ik bij 1 oreekkoren naar ïdqaan. Dat heb ik k iWilde verder spe- Hd door Harry Arts heerenveen - AZ (1-3) was zater dagavond niet alleen het duel tussen de nummers twee en vijf van de eredivisie, in het Abe Len stra-stadion stonden tevens de twee enige ploegen tegenover elkaar die de komende jaren in staat lijken in het spoor te blij ven van de traditionele topdrie. De ploeg die de competitie dit seizoen kleur heeft gegeven doet nog steeds mee om de landstitel. Hoewel AZ zaterdag avond pas in de slotfase afstand nam van Heerenveen, liet het elftal andermaal zien dat het momenteel het leukste en het beste voetbal in Nederland speelt. Zaterdagavond ontvangt AZ lijstaanvoerder PSV. Bij winst neemt de ploeg van trai ner Co Adriaanse de koppositie over. AZ was in 1981 de laatste club buiten Ajax, PSV en Feyenoord, die het seizoen als nummer één afsloot. Sindsdien laat de Grote Drie slechts hier en daar een droge kruimel vallen. Tien jaar geleden deed Roda JC heel lang mee om de hoofdprijs, maar uiteindelijk moest de equipe van Huub Stevens buigen voor het - toen nog - grote Ajax. Ver der zijn de anderen al de ko ning te rijk als zij zich een keer tje weten te plaatsen voor de UEFA Cup. „Bij AZ vallen de puzzelstukjes dit seizoen perfect in elkaar", meent Martin van Geel, sinds tweeënhalf jaar technisch di recteur in Alkmaar. „Daardoor zijn wij nog steeds in staat om PSV te volgen in de race om het kampioenschap. Maar je moet niet denken dat AZ zich nu de finitief in de topdrie heeft ge nesteld. Ajax, Feyenoord en PSV werken met begrotingen van tussen de 50 en 55 miljoen euro, wij doen het dit seizoen met 14 miljoen. Dat gat is een voudigweg te groot om ieder jaar met de grote clubs te kun nen concurreren. Wij mikken op een structurele plek in de subtop met af en toe een uit schieter naar boven. Zoals dit seizoen, ja." Van Geel: „Het is wel zo dat AZ in mijn ogen een van de weini ge clubs is die in staat lijken de komende jaren een vaste plaats in de subtop te bemachtigen. Er wordt in Alkmaar druk ge bouwd aan een nieuw stadion dat ons in staat stelt veel meer inkomsten te genereren. In eer ste instantie mikken we op 15.000 toeschouwers, dat scheelt ons toch al gauw een paar miljoen euro per jaar. Ver der hebben wij in Dirk Scherin- ga een financieel daadkrachtige voorzitter, die bereid is zijn nek uit te steken om die positie in de subtop vast te houden. Het feit dat wij Louis van Gaal voor het komend seizoen hebben aangetrokken, zegt genoeg over onze ambities." Volgens Van Geel is Heeren veen de enige andere Neder landse club die de komende ja ren in staat zal zijn een sprong voorwaarts te gaan maken. „Heerenveen is een goed gelei de club, met een fantastisch stadion dat nu al plaats biedt aan 17.000 toeschouwers. Bo vendien hebben ze een bijzon der enthousiaste achterban. Ik denk dat Heerenveen de enige is die met AZ meekan naar een structurele plaats in de subtop." Hoewel de ambities in Fries land even groot zijn als in de kop van Noord-Holland, kiezen ze in Heerenveen vooralsnog voor een low profile benade ring. „Wij mikken op een plek tussen vier en zeven", vertelt trainer Gert Jan Verbeek. „Wij zijn een kerngezonde club die de komende jaren nog verder kan groeien doordat de capaci teit van het stadion wordt uit gebouwd naar 26.500 plaatsen. Daarom streven wij ernaar om elk jaar Europees voetbal spe len. Daarom hebben we ons ook ingeschreven voor de Inter- toto, maar eigenlijk is het de bedoeling om dat UEFA Cup ticket via de normale competi tie te behalen. En daarvoor moet je minstens zesde wor den. Tot nu toe liggen we goed op koers." Van Geel en Verbeek zijn zich er terdege van bewust dat - alle randvoorwaarden ten spijt - de voorspoed van een voetbalclub in belangrijke mate afhangt van de prestaties op het veld. Zowel bij AZ als bij Heerenveen hou den ze er rekening mee dat ze na dit seizoen spelers zullen kwijtraken, al verwacht nie mand een echte leegloop. Ver beek: „Voor Vayrynen en Ra- domski hebben zich eerder dit seizoen al clubs gemeld, en jon gens als Hansson en Huntelaar spelen zich ook wekelijks in de Invaller Sektioui heeft AZ twee minuten voor tijd op een 1-2 voorsprong gezet tegen Heerenveen. Foto: GPD/Jan Kanning picture. Maar zoals gezegd, Heerenveen is een gezonde club, als die jongens weggaan worden ze gewoon vervangen. Daarvoor hoeven we echt niet op onze reserves in te teren." Van Geel is het er in grote lijnen mee eens: „Ik zal niet ontken nen dat er veel druk op onze spelersgroep ligt. We zitten nog steeds in de UEFA Cup en deze week gaan er vier spelers van AZ met het Nederlands elftal mee naar Engeland. Ook in het buitenland zitten ze niet te sla pen. Maar bij AZ staan we op het standpunt dat er om finan ciële redenen niemand weg moet. En als er onverhoopt toch spelers vertrekken, dan zullen wij hen moeten vervan gen. Op zich ben ik daar niet zo beducht voor. PSV raakte voor dit seizoen Robben, Kezman en Rommedahl kwijt. Je kunt niet zeggen dat die ploeg het dit jaar zo veel slechter doet." „We willen deze groep zo lang mogelijk bijeen houden, verko- AZ is klaar voor confrontatie met PSV Enigszins stroef begon AZ aan de tweede helft van de competitie. Na het gelijke spel tegen NEC en de magere zege op FC Den Bosch lijkt de ploeg van Co Adriaanse de juiste versnelling echter weer gevonden te hebben. In een specta culair duel wezen de Alkmaarders zaterdag avond Heerenveen terug (1-3) en bleven daar door keurig in de slipstream van koploper PSV. Vooral in de eerste helft werd Heerenveen, zon der Vayrynen, Seip en Radomski, bij vlagen van de mat gespeeld. Toch was het verschil halver wege slechts één doelpunt. Vier minuten voor de pauze kogelde Huysegems de bal achter zijn landgenoot Vandenbussche, nadat Bakkati een inzet van De Cler van de lijn had gehaald: 0-1. Na de hervatting bood de thuisploeg iets meer weerwerk, maai' de gelijkmaker van Hansson - de Zweed kopte een comer van de overigens te genvallende Yildirim in - was allesbehalve ver diend te noemen. Nadat invaller Samaras even later verzuimd had voor nog meer onrecht te zorgen, trok AZ in de slotfase alsnog de winst naar zich toe. In de 88ste minuut was invaller Sektioui het handigst bij een scrimmage voor het Friese doel, waarna een andere invaller, Lindenbergh, in blessuretijd met een droge schuiver de 1 -3 eindstand vastlegde. HEERENVEEN: Vandenbussche; Bakkati, Hansson, Breu- er en Rzasa; Yildirim, Hestad, Prager (75. Samaras) en Nilsson (69. Sikora); Bruggink (75. Hanssen) en Huntelaar. AZTimmer; Kromkamp, Mathijsen, Opdam en De Cler; Landzaat, Ramzi (56. Sektioui) en Buskermolen (75. Lin denbergh); Meerdink, Huijsegems (85. Nelisse) en Perez. pen het liefst niet aan onze concurrenten in Nederland en vragen forse afkoopsommen. Maar als spelers echt weg wil len, hou je ze niet tegen. Je hebt het over mensen met gevoelens en ambities, het zijn nu een maal geen schilderijen die in het Frisia-museum hangen." ie. goals bij debuut voor Spurs iG - Precies een Hossam - voet- nodig om Whi- zijn voeten te lebuut voor ipur, weer een zijn cv, scoorde ree goals en lan de basis van op Portsmouth .3 aanraakt ver- concludeerde 1 rnalist, blijkbaar ne! )r enige kennis s j 1. 1 hebben plaats- I» keurige, let heeft een 2 he waarde, ïe mboyante >eseffen dat hij iar kansen meer t Europese top- 'P1' ari haalden ^efen Martin Jol Jsis van AS Roma 3t half mei, als fl de competitie 'e do naam ma- "Vership. ,np Egyptenaar 3 en met alle ie hij de afgelo- ri net zoveel over- j Voed. Mido verjaardag nog al toe aan zijn jjropa. In 2000 n ^de aanvaller ar België. Daar _eebbenhouten (beste Afrikaan competitie. ™igdehijde waar hij in v ct tekende. Mido en Ajax als gecompli- ,van de Egypte- Ui de basis van 2002, maar t zijn trainer Ro- terde altijd om de hoek. In het voorjaar van 2003 scheidden de wegen van Ajax en Mido en uiteindelijk is de speler daar niet beter van ge worden. Na een korte huurpe- riode bij Celta de Vigo kwam hij bij Olympique Marseille te recht. Maar in Zuid-Frankrijk bleef hij ook maar een jaartje hangen. Begin dit seizoen bracht zijn zaakwaarnemer Mi- no Raiola hem onder bij AS Ro ma. In de Italiaanse hoofdstad kwam hij echter in een halfjaar competitievoetbal tot slechts acht invalbeurten. Eind vorig jaar betuigde Mido in het weekblad Voetbal Inter national openlijk spijt van zijn recalcitrante gedrag bij Ajax. Hij maakte van het interview een verkapte sollicitatie. Hij was veranderd, benadrukte de Egyptenaar, en wat zou hij zijn tijd bij Ajax graag overdoen. Maar hoewel ze in de Arena een spits zochten, vond niemand Mido een serieuze optie. Bij Ajax waren ze de schaar nog niet vergeten, die hij ooit naar het hoofd van Zlatan Ibrahimo- vic gooide. Of de vaart waarmee hij met zijn Ferrari het parkeer dek van het stadion placht af te scheuren. Ondanks zijn reputatie durfde Martin Jol het bij Tottenham Hotspur wel aan met Ahmed Hossam. Hoewel gesteld op discipline heeft de Hagenaar in zijn hart altijd een voorliefde gehad voor voetballers met af wijkend gedrag. Jol herinnerde zich niet het 'schaar-incident', maar de passie, het talent en de fysieke kracht, die Mido in po tentie geschikt maken voor het Engelse voetbal. De statistieken spraken ook niet in Mido's na deel. De geloofsbrieven na zijn vertrek uit Amsterdam zijn wei nig overtuigend, maar bij Ajax scoorde de linkspoot in veertig hele en gedeeltelijke wedstrij- Thomsorv Mido houdt Portsmouths verdediger Skopelitis van zich af. Foto: EPA/Fiona Hanson den 21 doelpunten. En dus mocht Mido zich twee weken geleden melden op White Hart Lane, de thuishaven van de Spurs. Vorige week tegen Bol ton Wanderers bleef hij nog aan de kant, hoewel licht gebles seerd mocht hij zaterdag tegen Portsmouth zijn debuut voor zijn nieuwe club maken. Hij oogde nog iets te dik, maar Mido won wel direct de harten van de fans. De Egyptenaar was het brandpunt van de Londen- se aanvalsgolven. Nadat Kama ra Portsmouth op voorsprong had gekopt, sleepte Mido zijn nieuwe club er doorheen. Voor de pauze kopte hij een voorzet van Simon Davies tegen het net (1-1), na een uur spelen benut te hij knap werk van Jermaine Defoe voor zijn tweede doel punt (2-1). Na een stevige om helzing van Jol mocht Mido daarna gaan uitblazen. Robbie Keane maakte er met een prachtig doelpunt nog 3-1 van. De zege van Tottenham op Portsmouth kwam ook voor Martin Jol op een zeer gunstig moment. Na de prachtige serie rondom de kerstdagen, haalde zijn ploeg in de jongste vier wedstrijden slechts één punt. De overtuigende start van Mido smoorde zaterdag elke begin nende onrust direct alweer in de kiem. Donkere sterren thuisgelaten door Hans Westervoorde Zeist - De kabel is er niet bij, overmorgen bij Oranjes oefen duel in Engeland. Nederland laat z'n donkere sterren Patrick Kluivert, Edgar Davids, Michael Reiziger en Clarence Seedorf thuis. Voor een afscheid is het wat te vroeg, vindt David Endt, team manager van Ajax. Hij kent ze uit de Amsterdamse glorietijd, toen de vier Surinaamse jonge lingen een belangrijk aandeel hadden in het winnen van de Champions League. Volgens Endt staat ook hun 'grote rol' vast in de successen van Oran je: „Tel het aantal interlands maai' eens op... Dat zegt ge noeg." Bij elkaar speelden Reiziger, Davids, Kluivert en Seedorf 301 interlands. Een goal van Klui vert; hoeveel Nederlanders zijn er niet voor opgesprongen? De tomeloze inzet van Davids; hoe vaak is die niet geroemd door de Nederlandse voetbalfan? Maar ze zijn er woensdag niet bij. Endt:Edgar Davids speelt wei nig bij Inter. Maar gezien zijn ervaring en geesteskracht, denk ik dat Davids nog van grote waarde kan zijn voor deze jon ge groep." Seedorf zou dat ook kunnen zijn, denkt Endt: „Qua leeftijd en qua lichaam is hij niet afge schreven. Hij kan zo door tot aan z'n 35ste. Kluivert idem... maar ze hebben bij het grote publiek wel een beetje een eti ket." Want 'de kabel' genereert niet alleen positieve energie. Enkel Reizigers gedrag is onbespro ken. Seedorf heeft het stigma 'arrogant' na z'n gemiste penal ty's en z'n reactie daarop. Klui vert is in de ogen van velen te gemakzuchtig en de met zon nebril getooide Davids onge manierd. Maar volgens Endt is dat pu blieke oordelen een verschijn sel van de moderne tijd. Hij herinnert zich een uitstapje in diensttijd van Johan Cruijff, die in Florence schoenen ging ko pen: „Toen haalde men de schouders erover op, nu - met alle aandacht voor het voetbal en voor Oranje - zou dat een verschrikkelijk grote zaak zijn." Endt beschouwt de 'losse' hou ding van de Surinaamse Ajacie- den helemaal niet als negatief: „Tijdens de warming up in de catacomben, vlak voor de finale tegen Milan, was er een heel vervelende man in een gifgroen pak. Typerend voor hun losheid was dat ze niet riepen 'rot op'; ze lieten hem een balletje meetikken." „Ze hebben latent een iets an dere mentaliteit dein de witte jongens. Het verschilt ook per speler. De een heeft extra span ning nodig, de andere wil juist relaxed naar een wedstrijd toe leven. Dat zie je bij Brazilianen ook, veel meer vrolijkheid, los heid." Groepsvorming in de kleedka mer, 'zoals 'de kabel', is heel normaal, en zeker niet negatief, aldus Endt: „Je moet snappen dat het jongens zijn met dezelf de culturele achtergrond, van vrijwel dezelfde generatie. Ver gelijk het met een schoolvoet- balelftal waarin jongens ervan dromen Oranje te halen. Als je dat met elkaar waarmaakt, schept dat een grote lotsver bondenheid." Dus van Endt geen kwaad woord over de zonnebril van Davids tijdens interviews. „Is niet gewoon. Maar in de NBA ben je een blitser. Hier, in de conservatieve Nederlandse voetbalwereld, is het echter een negatieve karaktereigenschap." En als er straks afscheid moet worden genomen van de Suri- namers, dan ziet Endt dat graag met ietsje meer respect. „Al die interlands waarin ze lijf en le den riskeren; ze verdienen het wel besluit Endt, kort na de 1- 2-thuisnederlaag van Ajax tegen FC Twente. „Inderdaad, een enkele speler had hier vandaag best iets toe gevoegd."

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 19