Davis trots en waardig kampioen rek Ronald Koeman lijkt onvermijdelijk Van der Vaart baalt van wissel |a M De Jong tevreden over WK-debuut: 'Dit smaakt naar meer' SPORT maandag 7 februari 2005 ™;kmeijer snhuis s* Eula een verblijf van tidve maand mag >laer, voormalig )r|Go Ahead Eagles, envanmiddag het Rotterdam verla- /eige inwoner van idi eerst nog wel een ïeoek aan zijn dun onderbeen on- geneijer moet het anig aan doen. Hij r dsetste been, waar- )eansplantatie is ,uut nog niet be- ig hij zich met be ken een beetje in egen. nogelijk jtenspel ins de Britse me- :oot dat Arjen iwvoor maan- lakeld. Als het tor de tweede een scheur in het bot van :el, zou hij zelfs het seizoen oen spelen. Een irerd Robben te- Rovers uit de ïopt. Hij haakte ^$01 de selectie lands elftal, dat n Engeland ter door Peter van der Hulst moskou - Shani Davis schaarde zich in Moskou in een rijtje met Tiger Woods, de honkbaliers Jac- ky Robinson en Hank Aaron en tennisser Arthur Ashe. Als kleur lingen zetten ze een unieke pres tatie neer in een door blanken gedomineerde sport. Davis werd gisteren in Moskou de vijfde Amerikaan ooit die de wereldti tel allround opeiste, maar de eerste in de 118-jarige geschiede nis van het toernooi die van Afro-Amerikaanse afkomst is. „Mijn kleur mag anders zijn, mijn liefde voor de sport is net zo groot als bij elke andere schaatser." Davis begrijpt dat hij een unie ke verschijning is op de schaatsbaan. Niet alleen van wege zijn kleur en zijn presta ties. Twee jaar geleden maakte Davis als anonieme deelnemer zijn debuut op het WK, vorig jaar pakte hij zilver achter land genoot Chad Hedrick en dit jaar bestormde hij de hoogste trede. Davis is vooral uniek vanwege de moeizame strijd die hij moest leveren. Van de Ameri kaanse bond kreeg hij weinig support. Zijn moeder, die Shani al in zijn jonge jaren naar de tientallen kilometers verderop gelegen schaatsbaan van West- Allis reed, klimt niet voor niets geregeld in de pen om tegen de bond en voor de belangen van haar zoon te strijden. In Moskou bleek dat nog maar eens. De kosten van het ticket voor coach Bob Fenn, die even eens weinig op heeft met de schaatsbond, werden door bei den gedeeld. De overwinning smaakte daarom zoet voor Da- vis én Fenn. De laatste keer dat het WK op het grondgebied van de voormalige Sovjet-Unie werd gehouden (1988) leidde de coach Eric Flaim in Alma Ata naar de wereldtitel. Achttien jaar later flikte hij het weer. „Dit is twee uit twee", zei een ge ëmotioneerde Fenn. Davis zou zonder de steun van zijn coach waarschijnlijk niet aan het WK hebben deelgeno men. „Hij is mijn motivator en hij schreeuwt harder dan wie ook over de baan. Dat is goed, want ik moet soms wakker wor den geschud." Dat bleek na het WK sprint, twee weken geleden, waar Davis twee keer tweede werd op de 1000 meter. „Daar na ging het snel bergafwaarts. Ik ben een perfectionist en ik schaatste gewoon slecht. Ik wil de alles snel herstellen, maar de tijd was naar mijn gevoel te kort." Dick Berg, een persoonlijke vriend die hem financieel steunt, en Fenn brachten hem op andere gedachten. Al had de coach in Moskou heel wat werk te verzetten. Hij wist dat Davis zélf zijn grootste tegenstander was op weg naar de allroundti- Shani Davis en zijn coach Bob Fenn vieren de wereldtitel. Foto: ANP/Vincent Jannink tel. In uiterste nood gebruikt Fenn dan zijn trucje. „Dan vraag ik hem of ik net als in het boksen de handdoek in de ring moet gooien." Niet alleen in de aanloop naar het toernooi moest hij naar het redmiddel grijpen, ook na de eerste wedstrijddag. Davis had ten opzichte van Hedrick te weinig voorsprong gepakt op de 500 meter. Op de vijf kilome ter hield hij de schade nog be perkt, zodat hij toch nog als lei der de tweede dag inging. Op de 1500 meter hielden hij en zijn landgenoten vervolgens huis. De Amerikanen eisten de eerste vier plaatsen op. Davis pakte in de winnende tijd van 1.46,60 negentiende van een se conde op Hedrick. De marge die Davis had op de tien kilometer (6,84 seconde) gaf hem genoeg ademruimte. Bovendien speelde de slimme Fenn een rol. Hij kuste in het perscentrum het papiertje waarop hij alle tussentijden van Hedrick had genoteerd. Davis leverde bijna een kopie van de rit van zijn concurrent uit Texas. De 22-jarige uit Chicago wil vol gend jaar geschiedenis schrij ven door als eerste op twee ver schillende disciplines (lange- baan en shorttrack) een me daille te winnen tijdens de Win terspelen. Uniek is hij al door als eerste kleurling de wereldti tel allround te pakken. Eerder liet Fenn hem in Salt Lake City in het restaurant Heroes zien welke andere donkere aüeten hem in Amerika voor gingen. „Dat was een extra motivatie voor hem." Om het te onder strepen verscheen Davis op de persconferentie in een T-shirt met de Afro-Amerikaanse vlag. Trots en waardigheid, was de tekst op het textiel. „Ik probeer daarnaar te leven. Dit shirt be tekent veel voor me." 'Het zal wel niet anders worden' Amsterdam - Het is stuivertje wisselen tussen Wesley Sneij- der en Rafael van der Vaart. Buiten het veld de grootste vrienden, binnen de lijnen de grootste rivalen. Haalde vorige week Sneijder het einde van de wedstrijd niet, gisteren moest Van der Vaart vroegtij dig het veld verlaten. Voor rechtermiddenvelder Steven Pienaar. De hoofdrolspelers willen er eigenlijk geen woorden meer aan vuil maken. Van der Vaart: „Ja, ik baalde ervan dat ik werd gewisseld. Volgens mij zat ik best goed in de wed strijd en was er geen reden om me naar de kant te halen. Maar ik heb geen zin meer om me daar nu weer boos over te maken. Dat leidt toch allemaal tot niets." Sneijder: „Dat ver haal is al anderhalf jaar aan de gang. Ik ben er nu wel aan ge wend. Het zal ook wel niet an ders worden, ben ik bang." Vandaag melden de spelers zich bij Oranje, om zich onder Marco van Basten voor te be reiden op het oefenduel tegen Engeland. In zekere zin is dat een opluchting. Sneijder: „Ik vind het altijd wel prettig om weer in een andere omgeving te zijn. Dat heeft niets te ma ken met winnen of verliezen." Toch waren de druiven zuur in Amsterdam. „We hebben het kampioenschap ver speeld", was de algehele ten dens in de commentaren. Zo wel van de spelers als van de trainer. „De achterstand op PSV is nu wel heel erg groot. Zelfs de afstand tot de tweede plaats is enorm." Van der Vaart: „Ik heb er ook geen verklaring voor hoe dit heeft kunnen gebeuren. We begonnen goed, maar vervol gens ging het tactisch mis." Twente speelde het spel in de Arena slimmer dan de thuis club. Het doorschuiven van Shoukov als vrije man op het middenveld stelde Ajax voor enorme problemen. Boven dien speelden n'Kufo en Cziommer een puike wed strijd. N'Kufo was een plaag voor De Jong en was bij beide Twente-treffers betrokken. De eerste scoorde hij zelf, de tweede, van Tourna bereidde hij voor. Koeman: „Hoewel John niet veel viel te verwijten, misten we toch de routine van Galések. Hij is dan wriiswaar niet echt een leiderstee, maar doorgrondt de tactiek van de tegenstander wel meestal heel snel." Sneijder „Het is uiterst teleur stellend dat je dit soort wed strijden verliest. Dan keert het publiek zich ook tegen je en daar wordt het allemaal niet beter van. Mitea was vorige week de gebeten hond en van daag hoor je ook al weer van alles van de tribune komen. De mensen verwachten dat je van Den Haag en Twente thuis wint en eigenlijk hebben ze daar ook nog gelijk in. We speelden de eerste twintig mi nuten goed, maar daarna zak ten we veel te ver weg. Dat is onverklaarbaar." »g •voorsprong van vaal Real Ma- in tot vier pun- an Frank Rijk- iteren thuis met de andere Ma- itie in de Prime- Tes scoorde in 0ste minuut. Ro- in de 71ste mi- ty voor Barcelo- 0 was thuis met '4r Espanyol. rwJ door Peter van der Hulst moskou - Bob de Jong heeft er geen bezwaar tegen als het WK allround nog een keer in Mos kou wordt gehouden. „Ik heb genoten van deze stad en van dit toernooi", oordeelde de de butant op een internationaal allroundtoemooi. De Jong sloot twee dagen schaatsen op de ijs baan van Krylaskoje af met een zevende plek in het eindklasse ment. Op de vijf kilometer pak te de oud-Leimuidenaar de bronzen medaille. „Dit is iets tastbaars. Een mooie, blijvende herinnering aan wat ik hier heb meegemaakt", aldus de Lei- muidenaar. Het respect dat De Jong voor de allrounders heeft, is de afgelo pen dagen in Moskou gegroeid. „Ik vind het knap van die Rintje Ritsma's, zoals ik ze maar noem. Zij rijden al kampioen schappen achter elkaar. Ik zat er na de eerste dag al aardig doorheen." De Jong reed tot het WK alleen nationale kampi oenschappen en daar maakte hij het niet eerder mee dat hij anderhalf uur na de 1500 meter meteen de afsluitende tien kilo meter moest rijden. „Dat maak te het heel zwaar." De langste afstand, de speciali teit van De Jong, bracht daarom niet de glorie die hij ervan ver wachtte. De stayer eindigde ze vende. In een rechtstreekse confrontatie met winnaar Oystein Grodum werd De Jong op ruim 21 seconden gereden. Het kwam hem op een uitbran der te staan van coach Ingrid Paul. „Hij reed ver onder zijn kunnen. Bob probeerde te ont spannen op het rechte eind, maar kwam daardoor in een verkeerde slag terecht en dat ging er niet meer uit. Doodzon de, want de tien kilometer is toch zijn afstand. Hij heeft op de tien kilometer een kans op een podiumplaats laten lig gen." Gevecht Met het oog op de wereldbeker finale in Heerenveen en het WK afstanden in Inzeil had Paul graag een spannend gevecht met Grodum gezien. „Want zo vaak rijd je niet tegen hem in een rechtstreeks duel." De Jong deelde de mening van zijn coach dat hij teveel rondjes van 32 seconden reed. „Klok je 31,9 dan rijd je toch met een ander gevoel zo'n race. Je zag daaraan dat ik mentaal aan het knokken was. Het was geen puike tien kilometer. Ik merk dat een allroundkampioen schap zwaarder is dan een indi vidueel kampioenschap. Wat Grodum hier liet zien was na tuurlijk fantastisch." Grote ge volgen voor zijn eindklassering had het niet. Mogelijk had hij KC Boutiette nog kunnen pas seren, die als zesde eindigde. De Jong legde de basis voor zijn zevende plek in het klassement niet alleen op de vijf kilometer. Vooral op de kortere afstanden, niet zijn sterkste punt, hield De Jong de schade beperkt. Hij boekt op de 500 meter niet we kelijks een tijd van 38,30 secon den op een laaglandbaan en op de 1500 meter (1,50,22) bleef hij slechts 0,41 seconden van de tijd van Carl Verheijen. De rij der uit de ploeg van Gerard Kemkers is veel betere 'miler', terwijl De Jong ook nog eens problemen had bij het wisselen van baan. De Jong had liever een andere afsluiting gezien, maar over het geheel keek hij tevreden terug op het toernooi. „Tijdens de Nederlandse kampioenschap pen eindig ik doorgaans op plek zes of zeven en dat laat ik nu ook hier zien. Ik heb genoten van mijn eerste WK. Dit smaakt naar meer." SRÜMH jliili luit 12jax is de weg vol- t krediet van Ro- langstzittende in de Arena, is nederlaag tegen "het 'Koeman rot ibune en dat is van het ein- al de Groninger g afinaken, maar act tot 2006 uit- 5t onwaarschijn- al enige tijd weg lér en zijn groep. ^__de talenten Van l3Jneijder, zijn be- I elling en het te- ^tferloop van dit Hn een optelsom _Ba maar tot een leiden: vertrek, of op zeer korte spel tegen ADO ge week, nog ge- CKds een incident, ,at bfê tegen Twente in 1 pterstop zorgvul- ial",fde zelfvertrou- oet rfw voor de zon iemand in Am- ,an nog het woord D in de mond te J1 let bereiken van '"league is na gis- -n kfinogelijk gewor- ler; houdt zelf overal 35,-Als het hier breekt meestal Jaar hoef je geen por te zijn." iet met Ajax. Te- papwas het spel be- ?e; 3n Twente giste- g slechter. Of de was beter. Dat na; jer ook het geval. y sl,j Den Haag. Met oer, de briljante aae !n middenvelder 23b^v als uitblinkers werd het zorgvuldig gecreëerde Amsterdamse bouwwerk giste ren tot op de grond toe afge broken. Daar hielp zelfs geen vroege goal tegen. In tegenstelling tot een week eerder begon Ajax tegen Twen te wel met voldoende agressivi teit en dat leidde tot een ge droomde vroege treffer. Maar het effect van die kopgoal van Escudé was géén opluchting. Het doelpunt verlamde Ajax zelfs. Na tien minuten verloren de Amsterdammers de greep op de gebeurtenissen en vielen lusteloos en plichtmatig aan. Opnieuw viel Charisteas vooral in negatieve zin op. Voor de tweede keer op rij. Tegen Den Haag was het al niet opzienba rend wat de Griek liet zien, gis teren was hij vooral anoniem. De enkele kans die hij kreeg, miste hij ook nog. Daarmee is de aankoop van Koeman toch ter discussie ko men te staan. Opmerkelijk; om dat Charisteas veelbelovend startte tegen Utrecht en Hee renveen en door veel kenners werd gezien als het laatste stuk je in de legpuzzel van het nieu we Ajax. Tegen ADO en Twente maakte de spits vooral een hul peloze indruk. Omdat Babel, in de basis gestart dit keer voor Mitea, al vroeg met een blessu re was uitgevallen, waren er geen spelers meer die het ver schil konden maken. Van der Vaart werkte hard en had enke le goede, maar geen beslissen de momenten. Wesley Sneijder worstelt met zijn vorm én zijn positie, links op het midden veld, daar waar hij in Oranje meestal als meest aanvallende middenvelder wordt gepos teerd. Onder het toeziend oog van de bondscoach zakten ei genlijk alle internationals door het ijs. Nigel de Jong had geen greep op n'Kufo, John Heitinga, FC Twente komt op 1-1. Blaise n'Kufo schiet de bal over Ajax-doelman Hans Vonk heen. Foto: Hans van Weel op het middenveld weer als vervanger van de geblesseerde Galések, haalde een voldoende en was ook nog een keer dicht bij een treffer.Maar geen van al len losten de beloftes in, die zij zo kort geleden nog waren: de hoeders van het Nederlandse voetbal, de hoop voor de toe komst, het fundament van het nieuw oranje. Wel ouder ge worden, maar niet beter. Bovendien lijkt bij Ajax de ge schiedenis zich te herhalen. Drie maanden geleden bezwoer Koeman de crisis na de neder lagen tegen Bayern München, Maccabi Tel Aviv, en Heeren- veen door in Tilburg tegen Wil lem II zijn elftal op acht posities te wijzigen. Dat leidde tot zeven overwinningen op rij (en één gelijkspel tegen Feyenoord). In de winterstop versterkte hij de selectie met de komst van An gelos Charisteas. Nu de moge lijkheden op zijn en Ajax niet beter is geworden, dreigt op nieuw een crisis. Dan resteert nog slechts één optie: het vertrek van de trainer. AJAX: Vonk; Trabelsi, De long, Escudé en Maxwell; Sneijder, Heitinga en Van der Vaart (72. Pienaar); Rosales, Cha risteas en Babel (22. Mitea, 72. Anasta- siou). FC TWENTE: Boschker; Schuurman, Majstorovic, Zomer en Heubach; Tou rna (85. Touzani), Cziommer (81. Ra- hiinL Niemever en Sjoekov, N'Kufo (90. Bouchibaj en Culina.

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 17