mum MULTIArlEDIA Verover de wereld met Alexander de Grote Een Media Center voor honderd euro mm I a vg mm w* v% m Pluk van de Petteflet Vallen en weer opstaan Photo Premium 10 Van stick naar stick Populaire spellen HDC975 maandag 7 februai De nalatenschap van Annie M.G. Schmidt telt heel veel ver halen, die tot in de eeuwigheid der dagen kinderen (en volwas senen) zullen blijven boeien. Pluk van de Petteflet, het knul letje met zijn kraanwagen, be hoort daar zeker toe. Er zijn bij na geen ouders die het verhaal niet een aantal keren hebben moeten voorlezen. Na het boek kwam de film en die werd ook al zeer populair. Mogelijk zal dat ook het geval zijn met de cd-rom, die nu voor 14,99 euro te koop is. Er kunnen diverse leuke spelletjes met de bekende figuren als uiteraard Pluk, de Krullevaar, de Heen-en-weer- wolf, Langhors en Karel-met- de-houten-poot. De stemmen zullen ook bekend voorkomen, want onder anderen Karin Bloemen, Frits Lambrechts, Marc-Marie Huijbrechts en Dolf Jansen werkten mee aan ^van de Petteflet Jati,, in,, 11,-11 it - jj film en cd-rom, waarop alle liedjes uit de film staan, zodat er ook gewoon naar geluisterd kan worden. Een aanrader voor kinderen van 3 tot 7 jaar. Sporten en muziek luisteren betekent voor veel sporters dubbele ontspanning. Helaas zijn de meeste muziekdragers vaak niet ont worpen voor gebruik tijdens het hardlopen, fietsen of schaatsen. Een val van de sporter betekent vaak tevens het einde van het mu- ziekplezier. Canyon heeft voor muziekliefhebbende sporters een waterafstotende, shockproof mp3 speler gemaakt. De CN MP3 Sports Edition is een MP3-speler met een geheugencapaciteit van 256 of 512 MB, geschikt voor alle MP3 en WMA-bestanden. Het schokvrije en spatwaterdichte apparaat beschikt naast de MP3- functie ook over een FM-radio en Voicerecorder. Microsoft was één van de eerste bedrijven, die zich nadrukkelijk is gaan bezighouden met fotobewerking op het huis-tuin-en-keuken niveau. Vandaar dat inmiddels versie 10 van Photo Premium in de winkel ligt. Een programma dat nog niet zo lang geleden door Adobe - de maker van Photoshop, 's wereld meest gebruikte foto- software - werd nagebootst met de nieuwe versie van Photoshop Elements, ,dat wij eerder op deze plek bespraken. Linksom, dan wel rechtsom zijn Microsoft en Adobe uitgekomen bij perfecte programma's voor de amateurfotograaf. Photo Premi um is ruwweg verdeeld in vier hoofdonderdelen. Daarbij gaat het vooral om het bewerken en het systematisch ordenen van de fo to's. Dat bewerken gaat behoorlijk ver, in elk geval ver genoeg voor een niet professionele fotograaf en voor computeraars die het gro te Photoshop te ingewikkeld vinden. Wie het bibliotheek-gedeelte van Photo Premium 10 goed ge bruikt, hoeft nooit meer te zoeken naar een bepaalde foto. Map pen maken en bepaalde foto's in een groep archiveren gaat heel simpel. Maar er is nog meer. Via liefst 1300 sjablonen kunnen fo to's vertaald worden in fraaie kaarten, kalenders, al dan niet in de vorm van een collage. Het leukste van foto's is natuurlijk dat je ze aan anderen kunt laten zien. Uiteraard kan dat via een afdruk, maar via dit programma ook via een pda, een mobieltje of e-mail. Photo Premium draait onder Windows (vanaf versie 98, tweede editie) en op een computer met een processor vanaf 700 Mhz en 128 megabyte Ram. Op de harde schijf is 300 megabyte ruimte no dig. Prijs: 49,95 euro. In weerwil van al het computer- geweld blijven sommige dingen gewoon bij het oude. Diverse uitgevers van software hebben al geprobeerd om een bordspel om te zetten in een elektroni sche versie. In vrijwel alle geval len zonder al te veel succes. Monopoly, Risk of wat dan ook moet je gewoon spelen op een bord, met dobbelstenen en pionnen, is de algemene opinie. Transposia heeft een nieuwe poging ondernomen om een aantal populaire spellen om te zetten. Zes stuks werden samen op een cd-rom gezet. In fraaie 3D-beelden. De Spellenbox kost 29,95 euro en bevat dam men, schaken, backgammon, ganzenbord, domino en het paardjesspel, een Belgische va riant van Mens-erger-je-niet. De film Alexander is, ondanks alle kritiek, groots en meesle pend en uiteraard moest er ook een spel van komen. De makers van het grootschalige wargame Cossacks werden door Ubisoft aan het werk gezet om hier iets moois van te maken. Dat is ge lukt, al was het wellicht beter geweest om het spel wat later uit te brengen dan de film, om nog wat onvolkomendheden weg te poetsen. Alexander is een real-time stra tegy game, dus dat is het ver trouwde terrein van grondstof fen verzamelen, gebouwen neerzetten en eenheden bou wen. Het spel ademt een beetje de sfeer van Age of Empires, al leen kunnen er veel meer een heden op de been worden ge bracht. De antieke soldaten trekken met duizenden tegelijk over het scherm, zoals dat ook bij Cossacks het geval is. Geluk kig is het mogelijk om ze in bri gades bij elkaar te zetten en ze als groepjes te commanderen. Uiteraard kan de complete campagne van de briljante Ma cedonische strateeg (vanaf 336 voor het begin van onze jaartel ling) worden nagespeeld. Alexander moet eerst orde op zaken stellen in Macedonië als zijn vader Philippus is ver moord, en daarna kan de epi sche veldtocht in zuidelijke en vooral oostelijke richting begin nen. En er zijn ook wat beelden uit de film toegevoegd. Alexander is vooral bekend van zijn falanx-eenheden, sterke mannen met enorme speren die als een stekelvarken op de vijand inliepen. Maar uiteraard waren zwaardvechters, boog schutters, cavalerie en zelfs een primitieve vorm van artillerie belangrijke ingrediënten van de veroveringsmachine. In een tijd dat veel legers zich tamelijk on georganiseerd op de vijand stortten wist Alexander met ge durfde tactieken (tangbewegin gen) voordeel te behalen tegen tegenstanders die numeriek veel sterker waren. In het spel komt dit helaas niet zo tot uiting. Alexander heeft vaak net zoveel soldaten tot zijn beschikking als de vijand dus de speler hoeft niet zo briljant te zijn als de grote strateeg. Wel biedt de computer goede te genstand dus een uitdaging is er zeker. Wat bij Cossacks al een probleem was is soms de controle over het forse leger. Niet altijd doen de soldaten wat de aanvoerder wil, maar dat zal historisch ongetwijfeld ook het geval zijn geweest. Het spel ziet er mooi uit ei ui teraard zijn er helden in het le ger, waaronder Alexander zelf (hij wordt als 'uitverkorene van de goden' steeds beschenen door een zonnestraal, leuk ef fect) die bijzonder sterk zijn. Alexander was een aanvoerder die zelf meevocht. Het is niet de bedoeling dat deze helden sneuvelen dus de speler dient goed op ze te letten. Een Mace donische veldtocht zonder Alexander wordt toch een beet je lastig. Niet alleen het Mace donische leger, maar ook het Perzische, Egyptische en India se leger zijn speelbaar. Het spel heeft zeker niet het ho ge niveau van het briljante Ro me, Total War, maar daar staat tegenover dat er maar heel wei nig wargames bestaan die aan Alexander zijn gewijd. Great Battles of Alexander is de be kendste, maar dat spel was niet erg toegankelijk. Daardoor is deze filmversie direct het beste spel ooit dat aan de driftige Ma cedonische heerser is gewijd. Min. systeemeisen: Processor op 1,5 gigaherz 512 Mb Ram, 3D-kaart, Windows 98/Me/XP Prijs: 45 euro. Frank Buurman Met de komst vaf XP Media Centen 2005 verandert dc waarop u met digc omgaat. Dennis (f brata schreeft er over voor uitgevi Education. In dit; alles wat u moet snel en efficiënt ii Windows XP Meer aan de slag te ga$ Center instellen, kennismaken me*: kersomgeving, ra? visie beluisteren f werken met foto r dvd, vrijwel alle aai men aan bod. Aan de slag met XP Media Centei euro. de touchpad te bed vendien zitten er b F toetsenbord aparte", voor vooruit en ter stoppen en dat sooe Ik nam node afschf1 peperdure Qosmio'e prijs van dit duurst bijna 3000 euro. Ei? goedkopere uitvoefj euro (de Qosmio F blijft daarmee wel| speelgoed voor del cüe niet op dit sooij. te bezuinigen. F www.computers.tt www.qosmio.nl - www.microsoft.nlie a Rinus Pater i |ei to Je hebt allebei een usb- stick met je nieuw ste foto's en zou die willen uitwisselen. Of je hebt een paar mooie nummers op je mp3-speler en die wil je aan een ander geven. Dat zal moei lijk gaan als je midden op de hei staat of op het strand ligt. Of je camera is vol en je hebt wel je usb-stick bij je of zelfs een losse harde schijf met usb-aan- sluiting bij de hand. Sitecom heeft daar een eenvoudige op lossing voor bedacht: de Copy Box. Het platte apparaatje, iets groter dan een lucifersdoosje, zorgt zonder tussenkomst van een computer voor het trans port van het ene naar het ande re usb-apparaat. Het werkt heel eenvou dig. In het apparaatje, ge voed door drie penlight-batte- rijen, steek je aan de ene kant de usb-stick of camera en aan de andere kant een andere usb- stick of harde schijf. Je drukt op een knopje en na verloop van tijd staat er in een nieuwe di rectory alles wat je wilde over sturen. Door middel van ledjes word je gewaarschuwd als het klaar is. De Copy Box werkt met de meeste usb-apparaten. Ca mera's zoals die van Canon, Kodak, Kyocera en Ricoh die door de computer niet als har de schijf worden gezien werken niet. De usb-on-the-go Copy Box van Sitecom kost 39,99 euro. Zie ook www.sitecom.nl Eind vorig jaar werd met de nodige bomba rie het nieuwe Microsoft-programma Windows Media Center gepresenteerd. Ie dereen die maai" iets had met multimedia kwam naar Haarlem om de lancering mee te maken. Hier begon de toekomst van computeren in combinatie met televisie kijken. Het moet allemaal nog beklijven, maar je hoeft natuurlijk geen helderziende te zijn om te kunnen constateren dat er nog heel veel gaat veranderen in de wereld van de pc en de televisie. Of straks iedereen valt voor een apparaat met Windows Media Center is natuurlijk nog de vraag, maar het is een fraai systeem met ontzettend veel mogelijkheden. Op de ze pagina staat een verhaal over één van de apparaten, uitgerust met WMC. Fraaie ap paraten, zonder meer. Is allerlei soorten en maten. Als pc-torentje, als mooie, glim mende dvd-spelerachtige kastjes, als note book (een beetje zwaar, maar wel héééél mooi). Echter, aan alles zit een 'maar'. En Met de Qosmio G10 heeft To shiba een notebook in de markt gezet waar je u tegen zet. Het apparaat is voorzien van een 2 gigaherz snelle Intel Centrino processor, 1 gigabyte intern ge heugen, een 120 gigabyte hard disk, een DVD-speler, en een driedimensionale grafische chip van Nvidia, met schitte rend beeld op een 17-inch breedbeeldscherm. Het bestu ringssysteem is Microsoft Windows Media Center Edition 2005. Het gaat in feite om een forse laptop met een breedte van 40 centimeter en een gewicht van tegen de vier kilogram. Meege leverd worden onder meer Mi crosoft OneNote en WinDVD Creator. In de doos bevinden zich een afstandsbediening voor Windows Media Center, diverse kabels en stekkertjes voor aansluiting op de centrale antenne en het tv-scherm en handleidingen. Met de Qosmio, die van Toshiba het motto The art of smart entertainment mee kreeg mikt men duidelijk op de consumentenmarkt. Dat is dan ook de reden dat de Qosmio voorzien is van Windows Media Center, de nog niet zo lang ge leden geïntroduceerde schil rondom Windows XP, waarmee de gebruiker niet alleen in staat is digitale foto's en video's op de pc te bekijken en bloedstol lende games te spelen, maar ook tijdens het werken naar de eigen favoriete muziek te luiste ren, tv te kijken en televisiepro gramma's op te nemen. Een groot aantal van deze za ken was al lang mogelijk, maar Microsoft voegde ze samen in Media Center, dat niet los ver krijgbaar is, maai" uitsluitend op door het bedrijf volgens bepaal de specificaties vervaardigde nieuwe computers. Daarmee voorkom je ldachten als men sen het systeem op verouderde of zelfgebouwde pe's willen gaan toepassen. Het bestu ringssysteem ondersteunt al leen thuisnetwerken. Overigens kunnen gedeelde zaken van een zakelijk netwerk, zoals printers, wel gebruikt worden. De parti culier die veel op reis gaat kan nu gemakkelijk zijn foto's, vi deo's en favoriete songs op de pc meenemen en het apparaat naar behoren (goede kwaliteit geluid uit de stereo speakers van Harman Kardon). Tele tekst is geïntegreerd in de tv- functie. Het is op te roepen via de knop 'Meer informatie' op de afstandsbediening, waaron der ook extra gegevens over het op dat moment uitgezonden programma te vinden zijn, iets dat gewone tv's niet hebben. Een interessante toevoeging is de ingebouwde digitale tv-gids die in tijdbalken van een half uur laat zien wat er de komen de veertien dagen te zien is op alle Nederlandse publieke en commerciële zenders, BBC 1,2 en World en de Duitse zenders. Van een aantal zenders zijn geen gegevens beschikbaar. Maar er is uiteraard nog de mo gelijkheid om tv-programma's voor opname in te programme ren via een begintijd en een eindtijd. Ik heb tijdens de korte testpe riode geen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om het note book op mijn tv aan te sluiten, want ik was wel heel erg ver liefd op het strakke beeld scherm van de Qosmio. Daar door ligt gebruik van de af standbediening minder voor de hand, maai" Media Center is juist ontworpen om met de af standsbediening de belangrijk ste functionaliteiten te laten werken, dus moest ik er toch aan geloven. Overigens is de Qosmio is ook uitstekend met dat is in dit geval toch de prijs. Reken op minimaal duizend euro bij de aanschaf van een apparaat met WMC. Tenminste voorlo pig. Maai" is dat eigenlijk allemaal wel no dig? Nee dus, dacht men onmiddellijk bij Pin nacle. Voor rond de honderd euro is het pakket PCTC MediaCenter te koop en dat doet precies hetzelfde. Met wat software, een klein kastje (tien bij zeven centimeter) en een afstandsbediening maak je van je bestaande pc een volwaardig media center. En daarmee kun je dan alles waarvoor je normaal gesproken een veel duurder appa raat nodig hebt. Dat kleine kastje (iets gro ter en dikker dan een pakje sigaretten) is het zenuwcentrum om van de pc een com plete tv met heel veel extra's te maken. Het is simpel een kwestie van aansluiten op de tv-kabel of de antenne. We gaan er gemaks halve maar vanuit dat ook een systeem als Digitenne kan worden aangesloten. De handleiding rept daar niet over, maar Digi- werken, te mailen, te internet ten en met andere program ma's te werken. De toetsen zijn niet te priegelig, een touchpad fungeert als muis, met daaron der twee vierkantjes die als lin ker en rechter muisknop dienstdoen. De Qosmio is wel een echte stroomvreter: de li- thium-ion batterij is snel uitge put bij met name tv kijken en opnemen en bij het afspelen van films. De accu is overigens ook weer snel opgeladen, maar op het lichtnet gebruiken is over het algemeen wel aan te raden. Ik was natuurlijk het meest be nieuwd naar de werking van Media Center. Het foto, -video en -muziek gebeuren werkte tenne is natuurlijk een veredelde antenne. Naast televisie kijken, kun je ook opnemen. Het is dan wel zaak natuurlijk dat de harde schijf van de pc voldoende ruimte biedt. Een tweede - al dan niet externe - schijf is uiteraard een goede oplossing. Voor rond de honderd euro - afhankelijk van de keuze voor een intern of (iets duurder) extern sys teem - ben je uit en thuis. Heb je een com pleet systeem met een zeer krachtige me- diamanager voor het bekijken, beluisteren, organiseren en branden van bestanden. Want daarover hoefje ze bij Pinnacle niet te vertellen. Misschien wél over de klant vriendelijkheid. Want de handleiding is geen keurig gedrukt boekje, maai" staat op de cd-rom. Zelf printen dus en dat levert al snel een stapel papier op van bijna twee centimeter dik. Dat is jammer. Maar het is het enige minpuntje. Jan van der Nat waar dan ook gebruiken om tv te kijken en/of tv-programma's op te nemen en later af te spe len. Voor tv kijken en programma's opnemen via de ingebouwde tv-tuner en MPEG-decoder is niet eens een aansluiting op in ternet vereist. Tv kijken en tege lijkertijd een ander programma opnemen lukt niet omdat de Qosmio in tegenstelling tot sommige andere Media Center pe's slechts over één tv tuner beschikt. De vormgeving is zonder meer fraai, met een stevig aandoende plastic behuizing. Als privé no tebook werkt de Qosmio hele maal naar behoren, het is een plezier om ermee te tekstver- Media Cent"

Leidsch Dagblad | 2005 | | pagina 12